طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن از دیدگاه امام خامنه ای (حفظه الله )

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن از دیدگاه امام خامنه ای (حفظه الله )

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام خدمت دوستان عزیز و گرامی

«طرح کلی اندیشه ی اسلامی در قرآن» به رمضان سال ۱۳۵۳ شمسی باز می گردد. پس از تعطیلی جلسات
امام خامنه ای(حفظه الله) در مسجد کرامت مشهد در اسفند سال ۱۳۵۲ به وسیله ی ساواک، ایشان جسته و گریخته در میعادگاه های مختلفی به سخنرانی و تبلیغ می پرداختند. با این حال ایشان از همان روز نخست بعد از تعطیلی مسجد کرامت، اقامه ی نماز جماعت در مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام را به عهده گرفتند.در این مقطع زمانی امام خامنه ای(حفظه الله) طرح تازه ای برای سخنرانی ها و مباحثشان در مسجد امام حسن علیه السلام ریختند: «طرح تبیین رئوس و اصول کلی اندیشه ی اسلامی با تکیه بر قرآن کریم». در این طرح قرار بود اصول اصلی اعتقادت اسلامی مستند به آیات قرآن بررسی و تبیین شود؛ به عبارت دیگر یک تفسیر موضوعی قرآن کریم به شمار می آمد. ماه رمضان سال ۱۳۵۳ شمسی، بهترین زمان برای ارائه ی این مباحث بود.

به دوستان پیشنهاد میکنم هرکس تونست این کتاب رو بخونه.
در اینجا خلاصه این جلسات رو به صورت صوتی قرار میدم تا دوستان استفاده کنند.

[="Black"]

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه جلسات اول تا هفتم

[/]

فایل: 

[="Black"]

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه جلسات هشتم تا هفدهم

[/]

فایل: 

[="Black"]

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه جلسات هجدهم تا بیست هفتم

[/]

فایل: 

[="Black"]

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه جلسه بیست هشتم ( جلسه آخر )

[/]
فایل: 

[="Black"]

بسم الله الرحمن الرحیم

مباحث موضوعی

[/]

فایل: 

[="Black"]

بسم الله الرحمن الرحیم

مباحث موضوعی

بخش دم

[/]

[="Black"]

بسم الله الرحمن الرحیم

در پایان بازهم به دوستان توصیه میکنم اگر این کتاب را مطالعه نکردند حتما آن را تهیه کرده و مطالعه کنند.

[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

توجه : این کتاب که اینجا قرار داده ام فقط به آیات و روایات هر بخش اشاره میکند و کتاب کامل نیست.

آیات کاربری هر بخش آورده شده است.

فصل اول : ایمان

فصل دوم : توحید

فصل سوم : نبوت

فصل چهار : ولایت

فایل: 

[="Black"]بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب حاضر کتابی منحصر به فرد در ارائة درست و کامل از اندیشة اسلامی است. این کتاب با کتاب های متعددی که با عنوان اندیشة اسلامی یا اصول عقاید به رشتة تحریر درآمده اند متفاوت است. این کتابها اصول اعتقادی دین را بیشتر به عنوان مفاهیم ذهنی تلقّی کرده و در مقام اثبات درستی این اصول و پاسخگویی به شبهات مطرح شده، هستند. برخلاف این کتابها، «طرح کلی اندیشة اسلامی در قرآن» مباحث ضروری دین را به گونه ای تعهدآفرین معرفی کرده است. یعنی در کتاب، اصول اساسیِ اعتقادی دین، مبتنی بر آیات قرآن به مخاطب عرضه شده است، به طوری که این اصول اعتقادی از سطح مفاهیمی ذهنی خارج شده و رنگ و بوی عملی گرفته اند.

ویزگی های این کتاب به شرح ذیل است.

ویژگی اول :
[SPOILER]این کتاب از جنس کتاب های کلامی نیست که روند اثبات و نفی در پیش گرفته باشد، بلکه اصول اصلی اندیشة اسلامی را از روی آیات قرآن و بر مبنای توضیح مسائل ضروری دین ـ مسائلی که آگاهی از آنها برای سعادت انسانها مفید است ـ تبیین کرده است.[/SPOILER]
ویژگی دوم :
[SPOILER]ارائة نمایی کلی از اندیشة اسلامی به جهانیان است، نه فقط مسلمانان، بلکه یکایک انسانها، چه موحد و چه غیر موحد. هر کس، با هر ایده و تفکری، می تواند مخاطب این کتاب باشد. چون روند بحث و نکات عرضه شده در کتاب، آنچنان منطقی و دور از هرگونه تعصب ورزی است که مورد پسند هر عقل سلیمی قرار خواهد گرفت.[/SPOILER]
ویژگی سوم:
[SPOILER]در این کتاب تعریفی دوباره از دین به مخاطب داده است. تعریفی که دین را تنها مجموعه ای از اصول فکری یا عملیِ مجزا نمی داند، بلکه آن را مجموعه ای متحد تعریف می کند که با نظمی خاص در کنار هم قرار گرفته اند.[/SPOILER]
ویژگی چهارم :
[SPOILER]حضرت امام خمینی(ره) قطعاً احیاگر اسلام در این عصر بود. با شروع نهضتِ امام، نام اسلام دوباره بر سرِ زبانها افتاد و قلوب خمودة مسلمین بیدار شد. بعد از تبعید حضرت امام این شور و علاقة ایجاد شده برای شاگردان مجاهد امام بستری بود برای کار عمیق فکری و ایمانی. برای ساختن زیربنایی محکم از تفکر ناب اسلام محمدی.
ارائة چنین طرحی میسر نبود، مگر از متفکری آگاه و مسئول، آشنا به مفاهیم قرآن و آگاه از مقصود و مقصد دین.حضرت آیت الله خامنه ای با احساس این خلأ و نیاز در جامعه، و با اشراف به آثار اندیشمندان اسلامی و مراوده با عالمان زمان شناس عصر، همچون شهید مطهری و با تسلط و تمسّک به قرآن، مباحث «طرح کلی اندیشة اسلامی در قرآن» را در ماه مبارک رمضان مطرح کردند؛ مباحثی که به دلیل ارائة نگاهی جامع از تفکر توحیدی و با در نظر داشتن شئون مختلف زندگی بشر، بابی است برای ورود به حوزة تفکر اسلامی.[/SPOILER]
ویژگی پنجم:
[SPOILER]بازتاب نگاه نو و بدیع ایشان به مفاهیم دینی است. اگرچه کلمات کلماتی هستند که مکرر به گوش شنونده رسیده است، اما در کلام ایشان جانی تازه می گیرند. نگاهی که به مفاهیم دینی ابعادی تازه می بخشید و در آن روزگار مورد انتقاد قرار می گرفت: «یک عدهاى در مشهد جنجال علیه من به راه انداختند که چرا در زیر کلمة «ولایت»، فلانى، این حرفها را زده؛ درحالى که این، انکار آن ولایتى که آنها مى گفتند که نبود. آنها مى گفتند ولایت یعنى محبت. خب ما محبت ائمه را که قبول داریم، ولایت یعنى اعتقاد به امامت على علیه السلام . این را که ما قبول داشتیم. یک چیزهایى علاوة بر اینها ما از کلمة ولایت پیدا کرده بودیم. من آیات ولایت را در قرآن جمع کردم. آیاتى که در آن کلمة ولایت به کار رفته است، «هُنالِکَ الوَلایَـةُ لِلهِ» مثلاً فرض کنید و آیات متعددى را؛ از این آیات یک برداشت جدیدى از کلمة ولایت را من عرضه کردم، مطرح کردم. خب، این باید مغتنم شمرده بشود. در عالم پزشکى اگر یک نفرى بیاید، فرض بفرمایید دربارة حصبه یک ایدة جدیدى را مطرح کند که اضافة بر معلومات قبلى باشد، با او چه جورى رفتار مى کنند؟ خب احترامش مى کنند، تکریمش مى کنند، تشکر از او مى کنند. در مسائل دینى اگر حرف جدیدى مطرح مى شد، یک برداشت نویى در یک مسئله اى مطرح مى شد، ولو اینکه حرفهاى گذشته را تخطئه نمى کرد، همین قدر که نو بود، با آن یک عده اى بنا مى کردند مخالفت کردن، الان هم این حالت هنوز در یک عدهاى هست.»[/SPOILER]
ویژگی ششم :
[SPOILER]انطباق مباحث آن با سیرة سیاسیـ مبارزاتی ائمه علیهما لسلام برای برقراری حکومت اسلامی است. دیدگاه ایشان نسبت به زندگی ائمه ـ که در کتاب انسان 250 ساله جمع آوری شده است ـ سبب شده بود تا ایشان در میدان مبارزه همواره سه نکته را مد نظر قرار دهند: اول، تبیین اسلام به شکل درست؛ دوم، سخن از جامعة اسلامی و حکومت علوی؛ و سوم، صحبت از حاکم جامعة اسلامی و توجه دادنِ مردم به مصداق فعلی آن بود. این کتاب نمونه ای است از شیوة مبارزة زیرکانة ایشان در آن دوران سیاه.
«در رژیم گذشته، آن وقتى که کار خیلى بر ما سخت مى شد و من در مسجد کرامت یا مسجد امام حسن مشهد سخنرانى مى کردم، مطلبى را که فکر مى کردم دانستن آن براى نظام و رژیم به شدت مضر است، بدون اینکه اندک اشاره اى به دستگاه بکنم، مطرح مى کردم. هیچ گوشه و کنایه اى هم مطلقا به دستگاه نمى زدم. مثلا فرض کنید آن زمان مى گفتیم «حکومت علوى»! اگر مى گفتیم حکومت اسلامى، حساس مى شدند! مى گفتیم «نظام علوى» یا «حکومت علوى». در بحث هاى آن وقت من، از اینگونه تعابیر پر بود. کانه دیلم را مى دادیم زیر ریشة دستگاه تا آن را با یک فشار بیرون بکشیم. دستگاه هم ملتفت نبود؛ چون به تنة او، هیچگونه برنمىخورد.»[/SPOILER]
ویژگی هفتم :
[SPOILER]توجه ویژة به درد اصلی جوامع بشری ومسلمانها: ضعف ایمان. ایشان با غور در آیات مختلف قرآن، حقیقت ایمان را به مخاطبان خود معرفی می کنند؛ و تشریح می کنند که این باور آگاهانه و تعهدآور، اگر درست شناخته شود، همچون روحی که جسم را به حرکت درمیآورد، عقاید را به صحنة زندگی و اجتماعات بشری وارد کرده و آنگاه، این ایمان، انسانساز و جامعه ساز خواهد شد.[/SPOILER]
ویژگی هشتم :
[SPOILER]وحدت آفرین بودن مباحث آن است برای امت اسلامی. معظم له در آن زمان با بصیرتی که داشتند، دستهای پنهان استعمار را در ایجاد اختلاف بین امت اسلامی به خوبی می دیدند؛ لذا با تکیه بر اصول اساسی اعتقادی اسلام، مانند توحید و دقت به ابعاد آنها، زمینة وحدت امت اسلامی را در برابر طاغوت های زمان، فراهم آورده اند.[/SPOILER]
ویژگی نهم :
[SPOILER]کوشش و تلاش معظم له برای آموزش شیوة تدبر و تعمق در قرآن به مخاطبان، نهمین ویژگی کتاب است. ایشان عموماً برای بحثهای خود دسته ای از آیات را انتخاب میکرده اند. و ضمن ترجمة آیات، مخاطبان را ترغیب به پیدا کردن رابطة آیات با یکدیگر می کردند. ایشان هنگام ترجمه و شرح آیات، گام به گام با مخاطب پیش رفته و او را به تأمل و کشف ارتباط آیات دعوت می کنند. و با برداشتی که از آیات دارند، در مخاطب نگاهی نو نسبت به قرآن ایجاد می کنند.[/SPOILER]
ویژگی دهم :
[SPOILER]توجه خاص حضرت آیت الله خامنه ای به جوانان است. آنچه که از بیانات ایشان در این سلسلة از دروس برمی آ ید، این است که مخاطب اصلی این جلسات، عموماً قشر جوان هستند.

«من به شما عزیزان جوان دانشجو که نگاه می کنم، مسجد کرامت و مسجد امام حسن مجتبى را به یاد مى آورم؛ که آنجا هم همین شماها ـ شماهاى سى وپنج سال قبل ـ مى نشستید و درس تفسیر قرآن و تفسیر نهج البلاغه و مبانى نهضت اسلامى، مذاکره و بحث می شد، نوشته می شد و گفته می شد. چوبش را هم می خوردیم؛ هم شما می خوردید، هم ما می خوردیم. دستگاه جبّار طاغوت، آن روز تحمل نمی کرد که یک طلبه با جمعى دانشجو بنشینند و از دین حرف بزنند؛ به خصوص که محفل دانشجویى ما آن روز، محفل گرمى هم بود؛ محفل پرجمعیت و متراکمى بود. البته این جمعیت هایى که امروز شما بعد از انقلاب مىبینید، قبل از انقلاب در هیچ جا و به هیچ مناسبتى شکل پیدا نمی کرد، اما نسبت به جلسات و اجتماعات آن روز، هیچ اجتماعى شاید در کشور ـ اجتماع دانشجویی ـ به یکپارچگى، یکدستى و تراکم اجتماع مسجد امام حسن یا مسجد کرامت که بنده آنجا درس تفسیر براى دانشجوها می گفتم، وجود نداشت.»[/SPOILER]

منبع : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920213000405[/]

به نام خدا سلام بنده هم این کتاب را خوانده ام و به دیگران توصیه میکنم.