راه موفقیت را در کلاسهای موفقیت بجوییم یا در کلام علمای دین؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه موفقیت را در کلاسهای موفقیت بجوییم یا در کلام علمای دین؟

با سلام

امروزه در جامعه کلاسها و همایشهای مختلفی تحت عنوان موفقیت برگزار میشه ، موفقیت در امور مادی مثل پول و ثروت و کار و جایگاه اجتماعی و سلامتی و روابط و....

یک موضوعی برام سواله

مثلا فرضا کسی میخواد ثروتمند بشه

اگر بخوایم دین رو بعنوان رفرنس قرار بدیم ، در دین یکسری توصیه وجود داره و اگر بخوایم این کلاسها رو که مدرسینش خودشون رو ادمهای موفقی میدونن ، رفرنس قرار بدیم ، یکسری توصیه وجود داره و شاید انچنان وجه اشتراک در اولویتها نداشته باشن این دو رفرنس

مثلا در دین ما به نماز اول وقت برای موفقیت در کارها من جمله کسب و کار خیلی تاکید شده در صورتیکه در این کلاسها غالبا به این موضوع اشاره نمیشه و حتی شاید برخی مدرسین به نماز هم اعتقاد نداشته باشن

و یا موارد و نکات دیگه که میشه مثلا به فیلم راز (secret ) اشاره کرد و در دین ما نیست یا بالعکس

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

رزمی کار 21;939299 نوشت:
اگر بخوایم دین رو بعنوان رفرنس قرار بدیم ، در دین یکسری توصیه وجود داره و اگر بخوایم این کلاسها رو که مدرسینش خودشون رو ادمهای موفقی میدونن ، رفرنس قرار بدیم ، یکسری توصیه وجود داره و شاید انچنان وجه اشتراک در اولویتها نداشته باشن این دو رفرنس

سلام علیکم.
به طورکلی می توان گفت هر توصیه ای که خلاف دین است نباید پذیرفت.مثلا مراجعی داشتم که می گفت به روان شناس مراجعه کردم و به من توصیه کرد استمناء کنم.این طور توصیه ها ریشه در علوم غربی دارد چون متأسفانه مبانی علوم در کشور ما غربی است و به همین جهت مقام معظم رهبری تأکید به راه اندازی نهضت تولید علم اسلامی داشته اند و از همان اوایل انقلاب هم این حرکت شروع شده و تا حال هم ادامه داشته است.
بنابراین شرکت در این جور کلاسها می تواند بسیار مفید باشد و قابل استفاده است مگر اینکه مطلبی خلاف دین گفته شود.مسلما دین هم در این زمینه ها توصیه هایی دارد که البته بنده خودم هم که فایلهای صوتی یا تصویری این طور کلاسها را مشاهده کرده ام دیده ام که خود اساتید این کلاسها هم از مطالب دینی و روایات و آیات قرآن در تأیید مطالبشان استفاده می کنند.
نباید منکر مطالب علمی شد و باید از آن بهره برد.

[="Times New Roman"][="Black"]چند ماهی میشه که می خوام تاپیکی درباره این موضوع بزنم و حرف های زیادی برای گفتن دارم ولی هنوز تحقیقاتم کامل نشده.

در آینده ثابت میکنم دین اسلام بهترین کلاس درس برای موفقیت هست و خیلی این وسط مظلوم واقع شده است.[/]

امین;939844 نوشت:
سلام علیکم.

با سلام و تشکر
بحث سر این نیست که مثلا راه در دو مسیر ضد هم نشان داده میشود ، بلکه صحبت سر اینه که راهها در دو مسیر جداگانه هست

مثلا در این کلاسها برای موفقیت اینطور گفته میشود که فرد برای موفقیت باید هدف های مکتوب داشته باشه ، تجسم تصویری داشته باشه ، باور داشته باشه و... یعنی پررنگ ترین چیزهایی که در این کلاسها بهشون اشاره میشه این موارد هست

ولی در دین مثلا گفته میشه برای موفقیت نماز اول وقت و سوره واقعه و.....

حتی همین که شما میفرمایید جدیدا از دین و قران در این کلاسها مایه گذاشته میشه به نظرم بیشتر در برخی از این کلاسها توجیه هست تا یک کار علمی و تحقیقاتی و حتی مدرس کلاس شاید بلد نباشه متن عربی قران رو بخونه چه برسه به تحقیق و تفحص و تدبر در قران.

یا مثلا در این کلاسها خیلی روی انسان گرایی و امانیسم مانور داده میشه و خیلی از خدا بعنوان یک عامل مهم در زندگی یاد نمیشه و همه چیز به خود انسان ربط داده میشه ولی ما در دین طوری دیگه میگیم

با این وجود اون اقایی که اون بالا داره درس میده و احتمالا و شاید خودش ادم موفقی هست چطور با همین قوانین غلط غلوط و گاها تایید نشده توسط دین (نه الزاما مخالف دین ) به موفقیت رسیده؟

سوال دیگه ای که هست اینه که ایا مثلا ثروتمند شدن واقعا قانون داره؟ و ایا این قوانین و علم از مسیر اموزه های بشری عبور میکنه یا از مسیر دین؟

این افراد خارجی که مسلمان نیستند و ثروت های فوق کلانی که به دست اورده اند چطور بدون اطلاع داشتن از قوانین دینی به اونها دست پیدا کردن؟ مثلا زاکربرگ مالک فیس بوک ، مثل وارن بافت و .....

[="Tahoma"][="Navy"]

رزمی کار 21;939299 نوشت:
با سلام

امروزه در جامعه کلاسها و همایشهای مختلفی تحت عنوان موفقیت برگزار میشه ، موفقیت در امور مادی مثل پول و ثروت و کار و جایگاه اجتماعی و سلامتی و روابط و....

یک موضوعی برام سواله

مثلا در دین ما به نماز اول وقت برای موفقیت در کارها من جمله کسب و کار خیلی تاکید شده در صورتیکه در این کلاسها غالبا به این موضوع اشاره نمیشه و حتی شاید برخی مدرسین به نماز هم اعتقاد نداشته باشن

و یا موارد و نکات دیگه که میشه مثلا به فیلم راز (secret ) اشاره کرد و در دین ما نیست یا بالعکس

سلام
جمع بین دو روش و دو خوبی کار بزرگیه. اگه امکانش هست هردوتا رو با هم جمع کنید. هم نماز اول وقت بخونید هم اون توصیه ها رو عمل کنید.
راز چیزی جز همان اعتماد و توکل بر خداوند نیست که خیلی شرح و بسطش دادن و الفاظ و عباراتشو عوض کردن
یا علیم[/]

رزمی کار 21;939299 نوشت:
با سلام

یک موضوعی برام سواله

سلام و عرض ادب
به عنوان کسی که کمی مطالعه کرده در زمینه موفقیت مطلبی خدمت شما میگم:
شما مفهوم موفقیت رو درست متوجه نشدید وقتی شما میگی من میخوام موفق بشم فرمایشتون کامل نیست
موفقیت در کدام زمینه؟ من میخواهم موفق به طراحی موشک با برد 10000 متر شوم آیا باید به قرآن مراجعه کنم؟ معلومه که نه قرآن برای ساخت موشک نیست
من میخواهم عاقبت به خیر شوم و امتحان سنگین الهی رو پشت سر بگذارم آیا باید کتاب های فیزیک یا ریاضی بخونم؟ نه باید به دین رجوع کنم
برای موفقیت در عرصه های مختلف باید به منابع مختلف رجوع کنید دین نسخه ای برای اقتصاد موفق ندارد بله یک سری کلی گویی دارد که ضوابط و خطوط قرمز هستند
مثلا ربا حرامه اما مکانیزم یک اقتصاد موفق که با خواندن سوره واقعه بدست نمیاد شما باید به علم اقتصاد مراجعه کنید خوب دین هم میگه برید دنبال علم یعنی من دینم علم ی چیز دیگس!
روشهایی که برای موفقیت بیان میشن همه و همه تعریفی از موفقیت دارن و میخوان به اون برسن یکی ثروت را مد نظر دارد یکی مدیریت موفق را و...
البهت هر کدام هم ممکن هست نقصی داشته باشه
به نظر مشکل شما اینه همه چی رو مستقیما از دین میخواهید برای ثروتمند شدن فقط سوره واقعا خواندن که کافی نیست نلاش لازم هست
فکر لازم هست گاهی شهامت لازم هست و ... حالا عده ای با توجه به تجربیات افرادی که در زمینه ثروت موفق بودن یک سری راهکار های قابل نقدی ارائه دادن این اصلا ربطی به دین نداره
امام صادق هدفش آموزش روش پولدار شدن به مردم نبوده ماکسیمم در احادیث باشه آقا اسراف نکنید قدر وقت رو بدونید و... اینا کلی گویی برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای باید به افراد موفق در اون زمینه رجوع کرد نه دین
شما میخواهید روانشناسی موفق بشید چه میکنید؟ با چندتا استاد دانشگاه روانشناسی موفق مشورت میکنید نه اینکه برید قرآن بخونید
نمیونم تونستم منظورم رو بفهمونم یا خیر
موفق باشید

جوجه اردک زشت;939896 نوشت:
موفقیت در کدام زمینه؟

با سلام و تشکر

من موضوع موفقیت رو در پست اولم اعلام کردم ، موفقیت در زمینه مادیات مثل پول و شغل و جایگاه اجتماعی در این تاپیک مدنظر هست. و بویژه کسب ثروت.

به نظر مشکل شما اینه همه چی رو مستقیما از دین میخواهید برای ثروتمند شدن فقط سوره واقعا خواندن که کافی نیست نلاش لازم هست

خلاصه صحبت من در این تاپیک اینه که فرضا برای پولدار شدن ده ایتم در دین معرفی شده ده ایتم در علم و کلاسهای موفقیت.

ما کار به ایتمهای 7 و 8 و 9 و 10 که مثلا در هر دو حوزه مشترکه مثل تلاش کردن و... نداریم، صحبت ما اولویتهاست.

مثلا در دین میگه میخوای رزقت زیاد بشه؟ صله رحم کن ، صدقه بده ، نماز اول وقت بخون ، ازدواج کن ، سوره واقعه بخون و...

ولی کدوم یک از این دستورالعملها در کلاسهای موفقیت گفته میشه ، اونجا میگن تصویر سازی کن ، باور داشته باش ، مثبت بین باش و...

بالاخره مسیر کدومه به نظر شما؟

و جالبه در هر دو قشر افراد موفق مالی وجود داره

مثلا هم فردی پیدا میشه که میگه من از وقتی هر شب سوره واقعه رو میخونم یا مثلا به فلان عمه پیرم سرکشی میکنم وضع مالیم دگرگون شده
هم فردی پیدا میشه که میگه من از وقتی کلاسهای استاد غضنفرنشان رو شرکت میکنم و هر روز تصویر سازی میکنم وضع مالیم دگرگون شده.

امتحان سنگین الهی

مثلا همین امتحان سنگین الهی که شما اشاره کردید
ما توی دینمون داریم که امتحان بعضیها فقره ، یعنی طرف خودش رو هم ممکنه بکشه ولی به رفاه مادی نرسه
از اونطرف شما تا حالا کلاس موفقیتی دیده اید که کوچکترین اشاره به بحث امتحانات الهی بکنن؟ اونجا میگن اگر این فرمولها و دستورالعملها رو اجرا کنی قطعا پولدار و موفق میشی، پس ببخشید نقش امتحان و خواست الهی چی میشه؟

[="Arial Black"][="Blue"]

رزمی کار 21;939908 نوشت:
ولی کدوم یک از این دستورالعملها در کلاسهای موفقیت گفته میشه ، اونجا میگن تصویر سازی کن ، باور داشته باش ، مثبت بین باش و...

سلام
هر دو میتونه درست باشه.
ارتباط طولی و ارتباط عرضی میدونین چیه؟ (کمی فلسفیه)
مسایل دینی معمولا ارتباط طولی با هدف مورد نظر دارن. (گاهی هم ارتباط عرضی دارن. همونایی که با مسایل علمی مشترکن).
اما مسایل علمی ارتباط عرضی با هدف دارن.

کسی کارش کامله که هم طول و هم عرض رو رعایت کنه.[/]

رزمی کار 21;939908 نوشت:
مثلا در دین میگه میخوای رزقت زیاد بشه؟ صله رحم کن ، صدقه بده ، نماز اول وقت بخون ، ازدواج کن ، سوره واقعه بخون و...

سلام
در مورد مثالی که زدید(افزایش رزق)، دقت کنید کار و تلاش و از صفر شروع کردن، قبل از مویز شدن باید غوره شد و.... در همه حوزه ها امده است از دین گرفته تا ضرب المثلها و..

خب شما شروع به تلاش کردید، درآمدی عایدتان شد، تشویق به ادامه و تلاش بیشتر می شوید و درآمدتان هم همین طور اضافه خواهد شد،

حالا زندگی می کنید که کار و تلاش کنید یا کار و تلاش می کنید که زندگی کنید؛ این به دیدگاه خودتان به مقوله کار و زندگی بر میگردد اگر مبنای دین را بخواهید می گوید: برای صله رحم و سرکشی به بستگانت زمانی را اختصاص بده، نترس روزی تو از قبل معین شده است،

از درآمدت صدقه بده و واهمه ای از کم شدن آن نداشته باش که صدقه قبل از آن که به دست صاحبش برسد به دست خدا خواهد رسید، یعنی داناست بر اعمال خیر تو، قدیر بر جبران این داده های توست و...

نماز اول وقتت را برای کار و تلاش به تاخیر ننداز یا کم و زیادش نکن که برای هر چیزی وقتی مقرر شده است،
و بقیه توصیه ها ...

اگر مبنای روان شناسی و سایر علوم انسانی را بخواهید می گویند: برای هر کاری وقتی معین کن، هدفمند حرکت کن، دور نمایی برای خود تعیین کن و بنویس که هدفت از این تلاش رسیدن به کجا و چه وقت است و بر اساس آن حرکت کن و در کنار آن لذت از اطرافت را فراموش نکن ...

به قول یکی از دوستان که گفتند هر دو روش را جمع کن و انجام بده .

رزمی کار 21;939908 نوشت:
خلاصه صحبت من در این تاپیک اینه که فرضا برای پولدار شدن ده ایتم در دین معرفی شده ده ایتم در علم و کلاسهای موفقیت.

ما کار به ایتمهای 7 و 8 و 9 و 10 که مثلا در هر دو حوزه مشترکه مثل تلاش کردن و... نداریم، صحبت ما اولویتهاست.

و جالبه در هر دو قشر افراد موفق مالی وجود داره

مثلا هم فردی پیدا میشه که میگه من از وقتی هر شب سوره واقعه رو میخونم یا مثلا به فلان عمه پیرم سرکشی میکنم وضع مالیم دگرگون شده
هم فردی پیدا میشه که میگه من از وقتی کلاسهای استاد غضنفرنشان رو شرکت میکنم و هر روز تصویر سازی میکنم وضع مالیم دگرگون شده.

سلام مجدد
ببینید در مواردی که شما فرمودید افزایش رزق به معنی ثروتمند شدن نیست
مثلا میگن بچه با خودش روزیش رو میاره این به معنی این نیست که شما وقتی بچه دار بشی میلیاردر میشی!
روزی و مسائلی از این قبیل ربطی به ثروت مند شدن نداره
این آموزش ها جنبه عمومی و منطقی داره یعنی راهکار هایی که تمام افراد با هر دین و مذهبی میتونن ازش استفاده کنن
حالا شما میفرمایید اسلام هم روش ثروتمند شدن داره(البته بنده قبول ندارم) خوب شما روشها رو باهم انجام بدید تضادی وجود نداره
شما روش های صحیح مدیریت نیروهای انسانی در شرکتت رو یادبگیر سوره واقعه هم بخون ولی بدون با واقعا خونی خالی به جایی نمیرسی
شما روش های فروش و تبلیغ رو یادبگیر و بکار ببر برو صله رحم هم بکن ولی با صله رحم خالی به جایی نمیرسی دوست من چون تعریف روزی با ثروت فرق داره
شما تکنیک های مدیریت زمان رو یاد بگیر و بکار ببر از مسیحی بودی برو از مسیح هم کمک بگیر دعا بخون هرچی
اینها اصلا منافاتی با هم نداره اصلی و فرعی نداره اینها آموزش های عمومیه بر طبق مسائل مشهود مادی نه مسائل غیر مادی

رزمی کار 21;939908 نوشت:
مثلا همین امتحان سنگین الهی که شما اشاره کردید
ما توی دینمون داریم که امتحان بعضیها فقره ، یعنی طرف خودش رو هم ممکنه بکشه ولی به رفاه مادی نرسه

یک بحث خیلی پیچیده ای هست در مورد قضا و قدر و اینکه انسان میتونه تقدیره خودش رو تغییر بده خواستید از کارشناسان سایت سوال کنید
امتحان فرد ممکنه در بخشی از عمرش فقر باشه ولی این قابل تغییره
رزمی کار 21;939908 نوشت:
از اونطرف شما تا حالا کلاس موفقیتی دیده اید که کوچکترین اشاره به بحث امتحانات الهی بکنن؟ اونجا میگن اگر این فرمولها و دستورالعملها رو اجرا کنی قطعا پولدار و موفق میشی، پس ببخشید نقش امتحان و خواست الهی چی میشه؟

به هیچ وجه اینطور نیست که قطعی بدونن من تا حالا جایی ندیدم برعکس بسیاری از جاها در مورد شکست ها زیاد و پیروز شدن با تلاش و امید میگن
وقتی شما میخوایید هدفگذاری کندی برای زندگیتون اولین چیزی که میگن اینه که هدف گذاری یک فرایند دائمی و متغییره
حوادثی در زندگی شما اتفاق میفته که باعث تغییر اهداف شما میشه برنامه ها رو عوض میکنه
بعضی حوادث قابل پیش بینی نیست اینها مفصل بحث شده قطعیت اصلا معنی نداره
در دین هم همینه شما دعا میکنی میخوای خدا بهت ثروت بده آیا میده؟ خیر لزوما نمیده ممکنه دعای شما پذیرفته نشه
ممکنه به صلاح شما نباشه و ...
شما انتظار داری افرادی که اون مطالب رو نوشتن با دید اسلامی مطالب رو بگن معلومه که نمیگن
مطالبشون جنبه عمومی داره برای تمام افراده چه مسلمونه چه بودایی چه کافر چه هر چی
طرف تکنیک های مدیریت زمانو گفته و قطعا افراد با استفاده از اون موفق تر هستند نسبت به زمانی که استفاده نکنن(دقت کنید این موفقیت قطعیه)
ربطی به ادیان نداره این مباحث

رزمی کار 21;939299 نوشت:

سلام
یکی از راه های پولدار شدن هم همین کلاسها و همایشهاهست که خیلیهاشون مردم رو مسخره خودشون کردن.

دوست من به نظر من نیازی به رفتن به این کلاسها نیست تو اینترنت پر هست از این قبیل کتابهای موفقیت که می تونید دانلود کنید و بخونید .
کتابهایی که ، همایشهایی که همشون یه چیز میگن فقط بهش شاخ و برگ میدن. کلماتی همچون تلاش ، انظباط ، مثبت اندیشی و ......
در آخرش هم میبنی کسی به جایی نرسیده.

رزمی کار 21;939299 نوشت:

عمل به دستورات دین مهمتر هست و انسانی که به خدا توکل کرده و تلاش می کنه موفقتره و به آرامش بیشتری می رسه.

رزمی کار 21;939861 نوشت:
یا مثلا در این کلاسها خیلی روی انسان گرایی و امانیسم مانور داده میشه و خیلی از خدا بعنوان یک عامل مهم در زندگی یاد نمیشه و همه چیز به خود انسان ربط داده میشه ولی ما در دین طوری دیگه میگیم

خیلی از آدمها هوش خوبی دارن و تلاش زیادی می کنند ولی همیشه یه زندگی معمولی یا حتی بدتر از اون دارن.

بعضی ها هم هستند که ساده لوح و کودن ولی وضع مالی خوبی دارن خیلی هم تلاش نکردند ، کار عجیب و یا ریسکی تو زندگیشون نیست.
اینرو من با چشم خودم دارم می بینم.

پس چطور خداوند تبارک و تعالی و اعمال ما هیچ تاثیری در روزی نداره؟

رزمی کار 21;939869 نوشت:
سوال دیگه ای که هست اینه که ایا مثلا ثروتمند شدن واقعا قانون داره؟ و ایا این قوانین و علم از مسیر اموزه های بشری عبور میکنه یا از مسیر دین؟

اگه ثروتمند شدن قانون داشت در ابتدا حکومتها مشکل کسری بودجه و مشکلات اقتصادیشون رو رفع می کردند.

این همه بدبخت و بیکار هم وجود نداشت.

قانون که چی بگیم فقط یه سری مسائل کلی هست که خیلی ها می دونند.مثل : داشتن هدف، تلاش ، برنامه ریزی ، مثبت اندیشی و ...

یکی همه اینها رو بکار می بره موفق میشه . یکی هم موفق نمیشه.

یکی اینهمه پول درمیاره ولی همیشه کمبود داره و کم میاره. برکتی تو زندگیش نیست.

یکی هم همیشه بیشتر درآمدش رو صرف حوادث ناخواسته تو زندگیش می کنه.

منظور من از همه این حرفها این هست که دینداری و توکل به خداوند تو کسب ثروت از همه چیز مهمتره.

به قول سعدی : دو چیز محال عقل است روزی بیش از رزق مقسوم ، مردن قبل از وقت معلوم.

رزمی کار 21;939869 نوشت:

این سؤال یک سؤال اعتقادی است که بنده به نقل از کارشناسان اعتقادی پاسخ می دهم.
دنیای ما دنیای اسباب است.یعنی برای هر پدیده ای علتی وجود دارد و هر پدیده ای سببی دارد.فرق ما با افراد لا مذهب و بی دین در این است که آنها اسباب را منحصر در اسباب مادی می بینند ولی ما اسباب غیر مادی را هم قبول داریم.بنابراین ممکن است کسی از طریق علمی به روشهای موفقیت ویا مثلا ثروتمند شدن از طریق علم روان شناسی و جامعه شناسی و سایر علوم دست یابد ولی در مقام عمل به آن نتیجه ای که باید برسد نرسد.بنابراین ما می گوییم همه ی اسباب فراهم نشده والا حتما موفق می شدیم.وقتی بررسی کردیم و دیدیم که اسباب مادی همگی رعایت شده به این نتیجه می رسیم که اسباب غیر مادی فراهم نشده اند.مثلا گناه کردن روزی را کم میکند و موجب نزول بلا و مریضی می شود.قطع صله رحم فقر می آورد و عمر را کوتاه میکند.نیکی به پدر و مادر موجب افزایش روزی می شود.ویا استغفار کردن بر اساس آیات قرآن موجب زیاد شدن مال و منال می شود.
بنابراین این دو عامل را بایدباهم در نظر گرفت و تضادی باهم ندارند.یعنی شما باید روشهای موفقیت را یادبگیرید ودر کنار آن اسباب غیرمادی را هم در نظر بگیرید.

موضوع قفل شده است