جمع بندی قیامت و امکان انقراض نسل انسان پیش از ظهور

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قیامت و امکان انقراض نسل انسان پیش از ظهور

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت همه عزیزان
میخواستم بدونم که امکان قیامت و یا انقراض نسل انسان پیش از ظهور ممکن است؟
اگر جواب بله است پس:
۱ . عدل الهی زیر سوال میرود. چرا که هزار سال است که مسلمانان برای ظهور دعا می کنند.
۲ . در واقع وعده خداوند دروغین به شمار می‌رود.(استغفرالله)

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عامل

[="Arial Black"][="Blue"]

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و احترام
در مورد قطعی بودن ظهور آنهم قبل از قیامت، روایات بسیاری از پیامبر(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت طاهرین(علیهم السلام) وارد شده که هر گونه شک و شبهه ای را در این زمینه از بین می برد. در ادامه به عناون نمونه به چند مورد از این روایت اشاره می شود:
یکی از روایات مشهور در مورد ظهور که در کتابهای متعدد از شیعه گرفته تا اهل سنت نقل شده، روایتی است که دلالت بر حتمی بودن ظهور می کند، حتی اگر یک روز به پایان دنیا باقی مانده باشد: لَوْ لَمْ يَبْقَ مِنَ الدُّنْيَا إِلَّا يَوْمٌ وَاحِدٌ لَطَوَّلَ‏ اللَّهُ‏ ذَلِكَ‏ الْيَوْمَ حَتَّى يَخْرُجَ فَيَمْلَأَهَا عَدْلًا وَ قِسْطاً كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً؛ اگر از عمر دنیا جز یك روز نمانده باشد، خداوند آن روز را چندان دراز گرداند تا مردى از اهل بیت من به سلطنت رسد كه با بى دینان جنگها كند تا اسلام را آشكار سازد.)1) در برخی روایات نیز به جای روز، شب وارد شده است که رسول خدا می فرماید: لَوْ لَمْ يَبْقَ مِنَ‏ الدُّنْيَا إِلَّا لَيْلَةٌ لَمَلَكَ فِيهَا رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي؛ اگر از عمر دنیا جز یك شب نماند، در همان شب مردى از اهل بیت من به سلطنت رسد.(2)
در روایات دیگری که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) به تقدم ظهور بر قیامت اذعان کرده و می فرماید: لَا تَنْقَضِي‏ السَّاعَةُ حَتَّى يَمْلِكَ الْأَرْضَ رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي يَمْلَأُ الْأَرْضَ عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ قَبْلَهُ جَوْراً يَمْلِكُ سَبْعَ سِنِينَ؛ قیامت منقضى نخواهد شد تا این كه مردى ازاهل بیت من به سلطنت رسد و او زمین را پر از عدل و داد كند، چنان كه پر از ظلم شده باشد و مدت سلطنت هفت سال است.(3)
لَا يَقُومُ‏ السَّاعَةُ حَتَّى يَمْلِكَ رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي يُوَاطِئُ اسْمُهُ اسْمِي يَمْلَأُ الْأَرْضَ عَدْلًا وَ قِسْطاً كَمَا مُلِئَتْ ظُلْماً وَ جَوْراً؛ پیش از قیامت مردى از اهل بیت من به سلطنت مى رسد كه همنام من باشد زمین را پر از عدل و داد كند چنان كه پر از ظلم و جور شده باشد.(4)
بنابراین با توجه به قَسَم هایی(مانند: «والذی بعثنی بالحق بشیراً» و «و الذی نفسی بیده» و ...) که پیامبر(صلی الله علیه و آله) و ائمه(علیهم السلام) در مورد حتمی بودن ظهور خورده و این واقعه را تاکید کرده اند، وقوع ظهور حضرت حجت(عج) قبل از قیامت غیر قابل تردید خواهد بود.

اما در مورد جمعیت مردم در آخر الزمان، در برخی روایات وارد شده که جمعیت به یک سوم یا یک نهم کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین نسل انسانها منقرض نخواهد شد، بلکه تقلیل پیدا می کند. در این رابطه از امیر المومنین(علیه السلام) نقل شده که حضرت فرمود: لَا يَبْقَى مِنَ النَّاسِ فِي ذَلِكَ إِلَّا ثُلُثُهُمْ وَ يُنَادِي مُنَادٍ مِنَ السَّمَاءِ بِاسْمِ رَجُلٍ مِنْ وُلْدِي وَ تَكْثُرُ الْآفَاتُ حَتَّى يَتَمَنَّى الْأَحْيَاءُ الْمَوْتَ مِمَّا يَرَوْنَ مِنَ الْأَهْوَال؛ در آخر الزمان از نسل انسانها تنها یک سوم باقی می ماند و ندا دهنده ای از آسمان نام مردی از نسل من را ندا می دهد و در آن زمان آنقدر آفات زیاد می شود که زنده ها با مشاهده مشکلاتِ ترسناک، مرگ را آرزو می کنند.‏(5)

[/HR]1. ابن بابویه، من لا يحضره الفقيه ؛ ج‏4 ؛ ص177؛ كمال الدين و تمام النعمة ؛ ج‏1 ؛ ص280؛ الغيبة (للطوسي)، ص46.
2. اربلی، كشف الغمة في معرفة الأئمة؛ ج‏2 ؛ ص473.
3. همان؛ ج‏2 ؛ ص468.
4. مجلسی، بحار الأنوار؛ ج‏51 ؛ ص81.
5. خصیبی، الهداية الكبرى، ص163.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

amin2681;939104 نوشت:
اگر جواب بله است پس:
۱ . عدل الهی زیر سوال میرود. چرا که هزار سال است که مسلمانان برای ظهور دعا می کنند.
۲ . در واقع وعده خداوند دروغین به شمار می‌رود.(استغفرالله)

با تشکر

سلام
چون ظهور وعده الهی پیش از قیامت است پس وقوع آن ممتنع است
یا علیم[/]

amin2681;939104 نوشت:

با تشکر

با سلام
انقراض بشر یکی از فرضیات برای ادامه حیات گونه انسانها است. انقراض بشر تاکنون در حالات مختلفی از جمله به شیوهٔ علمی، در فرهنگ عامه و همچنین در ادیان مختلف مورد بحث و توجه واقع شده است.
انسان‌ها به صورت گسترده و با شرایط محیطی مختلفی بر روی زمین در حال زندگی هستند و در شرایط متفاوتی نیز ممکن است بتوانند به زندگی خود ادامه دهند؛ در نتیجه برای انقراض بشر باید کل سیاره زمین را نابود و غیر قابل زیستن کرد تا دیگر کسی نتواند برای زندگی کردن دوام بیاورد. انقراض موجودات زنده زمین در گذشته نیز اتفاق افتاده است (انقراض دایناسورها و عصر یخبندان) و باید این مسئله را طبیعی برشمرد.

می‌توان انقراض بشر در آینده‌ای نزدیک را به سه صورت بررسی کرد:

۱-نابودی جهان به وسیله بمب‌های اتمی

۲-نابودی جهان به وسیله عوامل طبیعی همانند بدی آب و هوا (عصر یخبندان) یا گردبادهای عظیم و یا آتشفشانهای فعال بسیار بزرگ که این وقایع خود مشکلاتی برای نوع بشر بوجود می‌آورد و خطر از بین رفتن آنها را محتمل می‌سازد.

۳-یکی دیگر از دلایل انقراض بشر می‌تواند بیماریهای واگیردار و عفونی باشد که فقط ممکن است تعداد کمی از انسانها از این بیماری جان سالم به در برند.

همانگونه که تکنولوژی رو به پیشرفت است، افراد یا دولتهای ستیزه‌گر جهانی ممکن است از تکنولوژی سوء استفاده کنند و برای سایر ملل و همچنین خودشان خطراتی فراهم آورند. این در حالی است که تکنولوژی به صورت بالقوه و ذاتاً انسان را رو به تعادل می‌برد و سرکشی برخی انسانها به خاطر جاه طلبی آنها است.

[="Arial Black"][="Blue"]

بسم الله الرحمن الرحیم

سوال:
آیا ممکن است پیش از ظهور امام زمان(عج) نسل انسان منقرض شده یا قیامت برپا شود؟

پاسخ:
در مورد قطعی بودن ظهور آنهم قبل از قیامت، روایات بسیاری از پیامبر(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت طاهرین(علیهم السلام) وارد شده که هر گونه شک و شبهه ای در این زمینه را از بین می برد. در ادامه به عنوان نمونه به چند مورد از این روایت اشاره می شود:
یکی از روایات مشهور در مورد ظهور که در کتابهای متعدد از شیعه گرفته تا اهل سنت نقل شده، روایتی است که دلالت بر حتمی بودن ظهور می کند، حتی اگر یک روز به پایان دنیا باقی مانده باشد: لَوْ لَمْ يَبْقَ مِنَ الدُّنْيَا إِلَّا يَوْمٌ وَاحِدٌ لَطَوَّلَ‏ اللَّهُ‏ ذَلِكَ‏ الْيَوْمَ حَتَّى يَخْرُجَ فَيَمْلَأَهَا عَدْلًا وَ قِسْطاً كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً؛ اگر از عمر دنیا جز یك روز نمانده باشد، خداوند آن روز را چنان طولانی گرداند تا [قائم ما] ظهور کند، پس زمین را پر از عدل و داد می کند همانطور که پر از ظلم و جور شده بود.(1) در برخی روایات نیز به جای روز، شب وارد شده است که رسول خدا می فرماید: لَوْ لَمْ يَبْقَ مِنَ‏ الدُّنْيَا إِلَّا لَيْلَةٌ لَمَلَكَ فِيهَا رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي؛ اگر از عمر دنیا جز یك شب نماند، در همان شب مردى از اهل بیت من به سلطنت رسد.(2)
در روایات دیگری که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) به تقدم ظهور بر قیامت اذعان کرده و می فرماید: لَا تَنْقَضِي‏ السَّاعَةُ حَتَّى يَمْلِكَ الْأَرْضَ رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي يَمْلَأُ الْأَرْضَ عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ قَبْلَهُ جَوْراً يَمْلِكُ سَبْعَ سِنِينَ؛ قیامت منقضى نخواهد شد تا این كه مردى ازاهل بیت من به سلطنت رسد و او زمین را پر از عدل و داد كند، چنان كه پر از ظلم شده باشد و مدت سلطنت او هفت سال است.(3)
لَا يَقُومُ‏ السَّاعَةُ حَتَّى يَمْلِكَ رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي يُوَاطِئُ اسْمُهُ اسْمِي يَمْلَأُ الْأَرْضَ عَدْلًا وَ قِسْطاً كَمَا مُلِئَتْ ظُلْماً وَ جَوْراً؛ پیش از قیامت مردى از اهل بیت من به سلطنت مى رسد كه همنام من باشد زمین را پر از عدل و داد كند چنان كه پر از ظلم و جور شده باشد.(4)
بنابراین با توجه به قَسَم هایی(مانند: «والذی بعثنی بالحق بشیراً» و «و الذی نفسی بیده» و ...) که پیامبر(صلی الله علیه و آله) و ائمه(علیهم السلام) در مورد حتمی بودن ظهور خورده و این واقعه را تاکید کرده اند، وقوع ظهور حضرت حجت(عج) قبل از قیامت غیر قابل تردید خواهد بود.

اما در مورد جمعیت مردم در آخر الزمان، در برخی روایات وارد شده که جمعیت به یک سوم یا یک نهم کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین نسل انسانها منقرض نخواهد شد، بلکه تقلیل پیدا می کند. در این رابطه از امیر المومنین(علیه السلام) نقل شده که حضرت فرمود: لَا يَبْقَى مِنَ النَّاسِ فِي ذَلِكَ إِلَّا ثُلُثُهُمْ وَ يُنَادِي مُنَادٍ مِنَ السَّمَاءِ بِاسْمِ رَجُلٍ مِنْ وُلْدِي وَ تَكْثُرُ الْآفَاتُ حَتَّى يَتَمَنَّى الْأَحْيَاءُ الْمَوْتَ مِمَّا يَرَوْنَ مِنَ الْأَهْوَال؛ در آخر الزمان از نسل انسانها تنها یک سوم باقی می ماند و ندا دهنده ای از آسمان نام مردی از نسل من را ندا می دهد و در آن زمان آنقدر آفات زیاد می شود که زنده ها با مشاهده مشکلاتِ ترسناک، مرگ را آرزو می کنند.‏(5)
بنابراین، اولا؛ نسل انسان پیش از ظهورْ تقلیل پیدا کرده و به حد انقراض نمی رسد و ثانیا؛ با توجه به روایات متعددی که حداقل تواتر معنوی را ثابت می کنند، وقوع ظهور قبل از قیامت، حتمی است.

[/HR]1. ابن بابویه، من لا يحضره الفقيه ؛ ج‏4 ؛ ص177؛ كمال الدين و تمام النعمة ؛ ج‏1 ؛ ص280؛ الغيبة (للطوسي)، ص46.
2. اربلی، كشف الغمة في معرفة الأئمة؛ ج‏2 ؛ ص473.
3. همان؛ ج‏2 ؛ ص468.
4. مجلسی، بحار الأنوار؛ ج‏51 ؛ ص81.
5. خصیبی، الهداية الكبرى، ص163.
موضوع قفل شده است