جمع بندی دو حدیث درباره ی محتلم شدن، کدام صحیح است؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دو حدیث درباره ی محتلم شدن، کدام صحیح است؟
تصویر ناشناس
ناشناس

درود خدمت شما

راستش من زیاد تو خواب محتلم میشم ، توی نت سرچ کردم رسیدم به حدیث برای جلوگیری از محتلم شدن در خواب
دو تا حدیث پیا کردم که شباهت زیادی به هم دارم خواستم بدونم کدومشون صحیح هستن

اولین حدیت که از این تاپیک گرفتم :

اَللَّهُمَّ اِنّی اَعوذُ بِکَ مِنَ الاِحتِلامِ وَ مِن سوءِ الاَحلامِ وَ مِن اَن یَتَلاعَبَ بِیَ الشَّیطانُ فِی الیَقظَةِ وَ المَنامِ.

اینم حدیث دیگری که از این سایت گرفتم

اَللَّهُمَّ اِنّى اَعُوذُ بِکَ مِنَ الْأِحْتِلامِ وَ مِنْ شَرِّ الْأَحْلامِ وَ مِنْ اَنْ یَتَلاعَبَ بِىَ الشَّیْطانُ فِى الیَقْظَةِ وَالْمَنامِ .

لطفا اگه میدونید کدوم حدیث صحیح هستش لطف کنید به من هم بگید
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

این روایت اول با منبع روایی معتبر نقل شده است : (1)
معاویه بن عمار از امام صادق (علیه السلام) نقل می کنند که ایشان فرمودند: اگر از جنب شدن نگرانی، هنگام خواب، این دعا را بخوان:

" َ اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ الِاحْتِلَامِ وَ مِنْ سُوءِ الْأَحْلَامِ وَ مِنْ أَنْ یَتَلَاعَبَ بِیَ الشَّیْطَانُ فِی الْیَقَظَةِ وَ الْمَنَام‏"؛ خدایا از جنابت و از خواب های بد، به تو پناه می برم و نیز از آن که شیطان در خواب و یا بیداری مرا بازیچه خویش قرار دهد.
پی نوشت :
1.شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 471، ح 1358، انتشارات جامعه مدرسین، قم، 1413 هـ ق.

اسناد شیخ صدوق به معاویه بن عمار عبارت است از:

و آنچه در آن از معاوية بن عمّار آمده است، پس روايت كرده ‏ام آن را از پدرم و محمّد بن حسن- رضى اللَّه عنهما- از سعد بن عبد اللَّه و حميرى هر دو از يعقوب بن يزيد از صفوان بن يحيى و محمّد بن ابى عمير از معاوية بن عمّار الدّهنى غنوى كوفى مولى و وابسته بجيله كه كنيه‏اش ابو القاسم است.

توضیح:

«معاوية بن عمّار خود امامى و ثقه و كبير الشأن و عظيم القدر است و داراى كتبى است، و پدرش عامّى مذهب بوده لكن نزد ايشان
ثقه است و عسقلانى گويد: عمّار دهنى ابو معاويه بجلى كوفى است و احمد بن حنبل و ابن معين و ابو حاتم و نسائى او را ثقه دانند و ابن حبّان او را در ثقات ذكر كرده است، و طريق صدوق به معاوية بن عمّار صحيح است و بنو دهنه قبيله‏ اى باشند در مصر».

با این نگاه روایت معتبر است

پرسش : برای جلوگیری از محتلم شدن در خواب به دو تا حدیث رسیدم که شباهت زیادی به هم دارند خواستم بدانم کدام یک از آن دو صحیح هست
1- اَللَّهُمَّ اِنّی اَعوذُ بِکَ مِنَ الاِحتِلامِ وَ مِن سوءِ الاَحلامِ وَ مِن اَن یَتَلاعَبَ بِیَ الشَّیطانُ فِی الیَقظَةِ وَ المَنامِ.
2- اللَّهُمَّ اِنّى اَعُوذُ بِکَ مِنَ الْأِحْتِلامِ وَ مِنْ شَرِّ الْأَحْلامِ وَ مِنْ اَنْ یَتَلاعَبَ بِىَ الشَّیْطانُ فِى الیَقْظَةِ وَالْمَنامِ .

پاسخ : هر دو روایت در منابع روایی وجود دارد ولی این روایت اول با منبع روایی معتبر نقل شده است : (1)
معاویه بن عمار از امام صادق (علیه السلام) نقل می کنند که ایشان فرمودند: اگر از جنب شدن نگرانی، هنگام خواب، این دعا را بخوان:
" َ اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ الِاحْتِلَامِ وَ مِنْ سُوءِ الْأَحْلَامِ وَ مِنْ أَنْ یَتَلَاعَبَ بِیَ الشَّیْطَانُ فِی الْیَقَظَةِ وَ الْمَنَام‏"؛ خدایا از جنابت و از خواب های بد، به تو پناه می برم و نیز از آن که شیطان در خواب و یا بیداری مرا بازیچه خویش قرار دهد.

پی نوشت :
1.شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 471، ح 1358، انتشارات جامعه مدرسین، قم، 1413 هـ ق.

موضوع قفل شده است