جمع بندی 19 سال اختلاف سنی در ازدواج

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
19 سال اختلاف سنی در ازدواج

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سوالی داشتند که طرح آن با نام کاربری خود شان ممکن نبود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

سلام
وقتتون به خیر و نیکی باشه و ولادت امام رضا ر بر شما تبریک عرض میکنم.
راستش سوال خیلی مهمی از خدمتتون داشتم که ممنون میشم با دقت بهم جواب بدید.
اول تشکر میکنم از اینکه وقت میگذارید و این متن رو میخوانید.

من دختری 31 ساله از استان البرز هستم که تحصیلات ارشد دارم. و از خانواده ای متوسط به لحاظ ملی و فرهنگی و مذهبی میباشم.
خودم هم به شخصه مذهبی هستم. راستش من از 20 سالگی تمایل بسیاری برای ازدواج داشتم ولی به دلایلی متاسفانه تا الان نشد.
اول اینکه پدر و مادر من برای سالهای زیادی با هم اختلاف داشتن و ارتباط ما با فامیل و دوست و همکار همچنان کم بوده و هست. از طرفی پدرم اعتیاد داشتن و در محلی که حدو 15 یا 16 سال زندگی میکردیم بر اساس ختلافات و مشاجره های خانوادگی دیگران این رو فهمیدن. و به همین دلیل هم کسی جرات نمیکرد که برای ازدواج بیاد. خانواده خودم هم در گیر مساله ازدواج ما نبودن یعنی فکر میکردن فرزندشون همچنان کودکه و به خاطر حجب و حیای زیاد ما کسی تا مدتها به این مساله توجه نمیکرد تا اینکه کم کم هم خودم به صدا دراومدم و هم اینکه تقریبا بسیاری از دختر داییها و دخترعمه ها ازدواج کردن و خلاصه رسید به اینجا.
الانم راستش فکر نمیکنم به این راحتی ها کسی به خواستگاریم بیاد به همین دلایلی که در بالا گفتم. راستش تو محیط دانشگاه و کار جامعه هم بودم ولی تاکنون نشد که نشد. اینه که خیلی امیدی به اون خواستگاری که خودم دلم میخواست ندارم.
البته خواسته زیادی هم از طرفم نداشتم جز سالم بودن روح و فکر طرف مقابل و شخصت و مهربانی. در کل نشده.
حالا به مدت 9 ماهه که با اطلاع خانواده خودم با اقایی اشنا شدم که ازم 18 سال و 9 ماه بزرگترن.
ایشون قبلا دوبار ازدواج کردن و از هر دو همسر جدا شدن و انها رو طلاق دادن.
راستش مادر من با همسر اول و خاله های همسر دوم شون تلفنی صحبت کردن که برآیند این حرفها چنین بود که خانوم اول در زمان ازدواجشون با این آقا به دلیل عدم پایبندی به اعتقادات مذهبی با یکی از دوستان ایشون متاسفانه بودن و به دلیل چنین مشکلی، این آقا در سن 41 42 سالگی با خانوم دوم شون آشنا میشن که ایشون هم از قضا قبل از آشناییشون با این آقا مشکل روحی داشتن و در طی زندگی با این شخص حتی در بیمارستان روانی بستری بودن.
خلاصه اینکه ما وقتی با خاله های این خانوم حرف زدیم همین مساله رو تایید کردن و گفتن ایشون یعنی این آقا مرد زندگی هستن و برای نگه داشتن زندگیشون هم بسیار تلاش کردن ولی به دلیل همین مسایل روحی و شک های بسیار زیاد خانوم کار به طلاق کشیده و اشکال این جدایی رو از خواهر زاده خودشون میدونستن.
حالا با این تفاسیر مندم که چکار کنم آیا با شرایط من این ازدواج درست هست یا خیر؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

مدیر ارجاع سوالات;938826 نوشت:
با نام و یاد دوست

سلام

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

با تشکر

سلام علیکم.امیدوارم به زودی ازدواج موفقی داشته باشید.

در خصوص اختلاف سنی حداکثر اختلاف نباید بیشتر از ۱۲سال باشدآنهم به شرطی که طرفین بالای ۲۵سال باشند.
توجه کنید ایشان الان ۵۰ساله هستند و ۱۰سال دیگه ایشون وارد دوره پیری می شوند درحالیکه شما هنوز جوان هستید.درسته که توی شرایط سختی هستید ولی این دلیل نمیشه که خودتون رو توی شرایط سخت تری بیندازید.
اوجای پدر شماست و نمیتوانید با ایشان تفاهم داشته باشید.شما جوان هستید وتمایلاتتان متناسب با جوانی است و ایشان در مرز پیری است و نمیتواند پابپای شما در راستای علایقتان قدم بردارد.تازه باید سایر شرایط ایشان هم بررسی شود.برای تصمیم گیری در مورد ازدواج بایستی همه ملاکهای ازدواج مورد بررسی قرار گیرد بعد تصمیم گرفت.ولی نا مناسب بودن بعضی ملاکها به تنهایی می تواند دلیل محکمی بر پاسخ منفی باشد مثل مورد شما.
ازدواج نکردن بهتر از ازدواج نامناسب است.
توجه داشته باشید که خانواده هایی که شرایطشان مثل شماست کم نیستند.مطمئنا آقایانی هستند که سطح خانوادگیشان همتراز باشما باشد.منتظر باشید تا وقتش برسد.
شما در حال حاضر به لحاظ عاطفی در شرایط سختی هستید ونیاز به کسی دارید که این نیاز را ارضا کند.توصیه میکنم حتما برای خود دوستانی صمیمی بیابید و با آنها اوقات خوشی داشته باشید.شرکت در فعالیتهای اجتماعی ازقبیل حضور در بسیج و مسجد و اردوهای فرهنگی و نیز شرکت در کلاسهای هنری مکانهای مناسبی برای یافتن دوستهای خوب است.ضمن اینکه خود حضور در این مکانها هم میتواند زمینه ساز ازدواج شما باشند.
موفق باشید.

امین;938929 نوشت:
سلام علیکم.امیدوارم به زودی ازدواج موفقی داشته باشید.

در خصوص اختلاف سنی حداکثر اختلاف نباید بیشتر از ۱۲سال باشدآنها به شرطی که طرفین بالای ۲۵سال باشند.
توجه کنید ایشان الان ۵۰ساله هستند و ۱۰سال دیگه ایشون وارد دوره پیری می شوند درحالیکه شما هنوز جوان هستید.درسته که توی شرایط سختی هستید ولی این دلیل نمیشه که خودتون رو توی شرایط سخت تری بیندازید.
اوجای پدر شماست و نمیتوانید با ایشان تفاهم داشته باشید.شما جوان هستید وتمایلاتتان متناسب با جوانی است و ایشان در مرز پیری است و نمیتواند پابپای شما در راستای علایقتان قدم بردارد.تازه باید سایر شرایط ایشان هم بررسی شود.برای تصمیم گیری در مورد ازدواج بایستی همه ملاکهای ازدواج مورد بررسی قرار گیرد بعد تصمیم گرفت.ولی نا مناسب بودن بعضی ملاکها به تنهایی می تواند دلیل محکمی بر پاسخ منفی باشد مثل مورد شما.
ازدواج نکردن بهتر از ازدواج نامناسب است.
توجه داشته باشید که خانواده هایی که شرایطشان مثل شماست کم نیستند.مطمئنا آقایانی هستند که سطح خانوادگیشان همتراز باشما باشد.منتظر باشید تا وقتش برسد.
شما در حال حاضر به لحاظ عاطفی در شرایط سختی هستید ونیاز به کسی دارید که این نیاز را ارضا کند.توصیه میکنم حتما برای خود دوستانی صمیمی بیابید و با آنها اوقات خوشی داشته باشید.شرکت در فعالیتهای اجتماعی ازقبیل حضور در بسیج و مسجد و اردوهای فرهنگی و نیز شرکت در کلاسهای هنری مکانهای مناسبی برای یافتن دوستهای خوب است.ضمن اینکه خود حضور در این مکانها هم میتواند زمینه ساز ازدواج شما باشند.
موفق باشید.

عرض سلام
در مورد اختلافي سني كه مثلا دختر 7 سال از پسر بزرگتر باشد باز هم همين نظرات را داريد ؟

مدیر ارجاع سوالات;938826 نوشت:
با نام و یاد دوست

سلام

با تشکر

سلام خواهر گرامی. این آقا 50 سالشونه و به قول معروف: سن که رسید به پنجاه، فشار میاد به چند جا!!
یعنی از دو الی سه سال بعد ممکنه به تدریج بیفتید تو مریض داری و .... . در ضمن اگر بخواید بچه دار بشید پدر بچه حداقل 52 سال با بچه اول ، و 55 سال با بچه دوم اختلاف سنی داره! به نظرتون این چطوری میشه؟! خوبه؟؟
حالا همه اینها به کنار. شما یک دختر 31 ساله که بعد از این همه صبر کردن و تحمل سختی میخواید ازدواج کنید. به این فکر کنید که آیا همسرتون مخصوصا بعد از این همه مشکلاتی که با همسران قبلیشون داشتن آیا حال و حوصله دل دادن و قلوه گرفتن، بستنی خوردن، پارک رفتن و هزارتا کار دیگه که شما دوست دارید انجام بدین و باعث نشاط شما میشه رو داره؟؟؟؟؟ فوقش الان داشته باشه آیا 5 سال دیگه هم که شما 36 سالتونه و ایشون 55 سال باز هم داره یا میگه ای خانووم ما سنی ازمون گذشته، مردم چی میگن و ... ؟؟!! بعد اینکه شما میخواید با این آقا بیاید تو جمع های خانوادگی و دوستان ... ، اگر بهتون بگن این کیه انتخاب کردی همسن باباته یا چقدر پیره یا مدام پشت سرتون پچ پچ کنن ، تحملش رو دارید؟؟ البته مردم حرف بیخودی زیاد میزنن حتی اگر همسر ادم خوش تیپ ترین و همه چیز تمام ترین فرد باشه اما به هر حال باید خودتون رو برای شنیدن چندین سال زخم زبان آماده کنید.
در اخر اینکه باید فکری هم برای کیقیت زندگی دو نفره تون بکنید و ببینید آیا 10 سال دیگه هم همون کیفیتی رو که میخواید داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

الان تازه تو سن شما به این نتیجه می رسند که به ازدواج فکر کنند .پس شما نباید فکر کنید چون 31 سالتون پس خواستگار ای نخواهید داشت.خدابزرگه .

[="#0000FF"]

کهف الحصین;938945 نوشت:
عرض سلام
در مورد اختلافي سني كه مثلا دختر 7 سال از پسر بزرگتر باشد باز هم همين نظرات را داريد ؟

باشرایطی اگردختر بزرگتر از پسر باشد آنهم حداکثر ۵سال قابل قبول است:
۱.دختر متواضع باشد و ادعای فهیم تر بودن و عاقل تر بودن نسبت به مرد نداشته باشد.
۲.دختر از جهت چهره از جمله افرادی باشد که به لحاظ سنی کوچکتر به نظر می رسند.
۳.پسر طوری باشد که هم به لحاظ پختگی بالا باشد و هم به لحاظ جسمی بالاتر از سن واقعی خود نشان دهد.
[/]

سلام
چقدر تلخ و بد. ولی چاره ای نیست. امتحان زندگی شما هم اینطوریه. من به شما توصیه میکنم خودتون رو الکی گول نزنید و از چاله به چاه نیفتید. پیشنهاد من به شما اینه که سعی کنید کار و درآمد داشته باشید تا یک زن مستقل حساب بشید از دید دیگران. اینطوری از زیر سایه ی پدر و مادرتون درمیاید و مردان بیشتری به قول خودتون جرات میکنن بیان جلو. ولی نمیدونم چقدر پدر و مادرتون زیر بار میرن. اما بهترین کار که میتونید بکنید همینه. باید سعی کنید پول پس انداز کنید. یک خونه ی ولو 30 متری بخرید. درآمد داشته باشید. یک زن مستقل حساب بشید. بعد اگر مورد مناسب و نهایتا با 10 سال احتلاف پیدا شد که شد. اگر نشد تنهایی بهتر از زیر بار زندگی با مرد 2 بار طلاق داده و 19 سال بزرگتر است!

فکر میکنم الان قانون ما بعد از 35 سالگی دختران رو دارای عقل و شعور مناسب تشخیص میده و اجازه ی پدر نیاز نیست برای ازدواج. شما هم تا 35 سالگی میتونید پس انداز کنید و یک خونه ی خوب، و یک موقعیت کاری مناسب پیدا کنید. اونطوری یک دختر مستقل میشید که پسر مناسب 40-45 ساله میاد سراغتون. الان سن ازدواج بالا رفته. یکی از فامیل های ما آقایی 36 ساله است با فوق لیسانس برق و خانه و ماشین و شغل خوب ولی ازدواج نکرده هنوز. پس نا امید نباشید . یکم دیرتر ولی با ارزشتر تر و پایدارتر و شیرین تر... می ارزه

سلام

bandekhoda;939154 نوشت:
فکر میکنم الان قانون ما بعد از 35 سالگی دختران رو دارای عقل و شعور مناسب تشخیص میده و اجازه ی پدر نیاز نیست برای ازدواج.

اجازه پدر را شرع تعیین می کند نه قانون...

با توجه به تفاوت های فردی که وجود دارد نمی توان سن خاصی را برای ازدواج بدون اذن پدر برای دختر باکره در نظر گرفت.

رشیده بودن در شرع تعریفی دیگر دارد.

bandekhoda;939154 نوشت:
الان سن ازدواج بالا رفته.

کاملا درست است، 31 سال سن برای یک دختر سن بالایی محسوب نمی شود، که دختری بخاطر آن بخواهد تن به ازدواجی با 19 سال اختلاف سنی بدهد...

ریحــانه الــنبی;939176 نوشت:
سلام

اجازه پدر را شرع تعیین می کند نه قانون...

با توجه به تفاوت های فردی که وجود دارد نمی توان سن خاصی را برای ازدواج بدون اذن پدر برای دختر باکره در نظر گرفت.

رشیده بودن در شرع تعریفی دیگر دارد.

کاملا درست است، 31 سال سن برای یک دختر سن بالایی محسوب نمی شود، که دختری بخاطر آن بخواهد تن به ازدواجی با 19 سال اختلاف سنی بدهد...

سلام
طبق شرع برخی مراجع اذن پدر را کلا لازم نمیدانند، و برخی دیگر از مراجع در حد احتیاط و ... و برخی مراجع مثل آیت الله بهجت عقد بدون ادن پدر را صحیح میدانند ولی میگویند دحتر به خاطر رعایت نکردن این احتیاط معصیت کرده. یعنی قضیه را در حد نافرمانی از پدر میدانند و عقد صحیح است.
اما قوانین ما چگونه است؟ قوانین ما کلا کاری به عالم شرع ندارد و برای خودش مصوب و اجباری میشود. مثل اجبار به آزمایش اعتیاد برای ازدواج. اجبار به کشف عورت برای آزمایش اعتیاد. و اجبار به اذن پدر برای ثبت ازدواج!

سلام

واقعا اگر سن دختری 3 سال بیشتر از پسره باشد

چه مشکلی می تواند باشد

پائولا چرا اصلا نباید سن دختر بیشتر از پسر باشد ؟
دلیل این طرز تفکر در بین ما ایرانی ها بر چه اساسی است ؟

الان دختر و پسری مرجعشان عقد بدون اذن پدر را صحیح بداند. آیا قانون مملکت اسلامی زیر بار این شرع مقدس میرود؟ یا از نظر قانون کشور اسلامی این عقد باطل است؟ و حتی از نظر عرف چطور؟ آیا پدران و مادران مسلمان ما که برای بیرون آمدن 2تار موی دخترشان خودکشی میکنند، آیا میپذیرتد دخترشان بر طبق فتوای مرجع خود و بدون اذن آنها برود راحت با هرکس خواست عقد کند و زندگی کند؟ تازه وارد بحث مستحب ازدواج موقت نمیشویم که میترسیم از طرف همین مذهبیون خون به پا شود!

حرف از کدام شرع و مذهب میزنی خواهر من؟ در ایران فقط پوشش حجاب جزو شرع و مذهب است و بس

دکترسید آرمین;939263 نوشت:
سلام

چه مشکلی می تواند باشد

سلام
یکی از دلایلش این هست که بر اساس نظام طبیعت و حتی شرع، زن باید از شوهرش تبعیت کنه. وقتی سن زن بیشتر باشه این تبعیت براش سخت تر میشه. مثل این میمونه شما فوق لیسانسی و یک رئیس دیپلمه برای شما گذاشتند. اگر واقعا اون رئیس از نظر سواد و تجربه و کاربلدی از شما بالاتر باشه، خب حرفی نیست. اما اگر پایینتر باشه، تبعیت از او برای شما عین عذاب میشه!و احتمالا یک جایی خسته میشید و شروع به مخالفت میکنید و زیر بار دستوراتش نمیرید و اینطوری سیستم کارتون بهم میریزه. البته من منظورم این نیست مرد رئیس زن هست و بهش دستور میده، ولی مرد یکجور قیم و مدیر خانواده مخسوب میشه و اگر توانایی های بیشتری، یا حداقل مساوی با زن نداشته باشه این سیستم از هم میپاشه.

سلام

سلام

چه مشکلی می تواند باشد

این سؤال شما در سایت قبلا بحث شده است
با مراجعه به لینک های زیر می توانید پاسخ سؤالتان را ببینید و در صورت مبهم بودن می توانید تاپیک جدیدی بزنید

ممنون از همراهی همیشگی شما در تاپیک ها@};-

خواستگاری از دختری بزرگتر از پسر

انتخاب همسر و مشکل در اختلاف سنی

اگر سن دختر بیشتر از پسر باشد چه مشكلاتی در ازدواج خواهند داشت

میزان تاثیر اختلاف سنی در ازدواج

bandekhoda;939262 نوشت:
سلام
طبق شرع برخی مراجع اذن پدر را کلا لازم نمیدانند، و برخی دیگر از مراجع در حد احتیاط و ... و برخی مراجع مثل آیت الله بهجت عقد بدون ادن پدر را صحیح میدانند ولی میگویند دحتر به خاطر رعایت نکردن این احتیاط معصیت کرده. یعنی قضیه را در حد نافرمانی از پدر میدانند و عقد صحیح است.

همانطور که گفتم بر رشیده بودن یا نبودن زن شرع حکم می دهد و سن مشخصی را اعلام نکرده است،
از آن جائیکه صدور احکام یک حوزه تخصصی است، و در فضای این چنینی که افراد با دیدگاه ها و نگرش های متفاوت حضور دارند ، بیان احکامی که می تواند برداشت های متفاوتی از آن بشود صلاح نیست، بهتر است افراد مبتلابه، از کارشناس مربوطه بپرسند و جواب صحیح دریافت کنند.

اینکه قانون تابع شرع است یا نه!
فرهنگ چقدر می تواند تابع جمیع احکام شرعی باشد، بحثی جدا می طلبد...

ممنون از حضور شما در این تاپیک@};-

سلام

تمام فرمایش ات شما صحیح است . اما ی راهکاری هم وجود دارد

اگر خیلی عاشق هم باشن

ولی سن دختر خانم بالا باشد

از طریق وکیل خانم می تواند سن خودش کم بکند

فک کنم حله

حداقل بخاطر بستن حرف مردم

درسته

[="Arial Narrow"]

سلام

چه مشکلی می تواند باشد

سلامم
همه چی بستگی به طرفینه و الا هیچ مسئله ای نداره.
باقیش حرفه.

zahra*;939304 نوشت:
حرف مردم چه اهمیتی داره وقتی دو نفر به هم علاقه مند باشند.
در ضمن مگه مردم میان شناسنامه ها رو چک می کنند؟
فرضا شناسنامه هم عوض شد می خواید دروغ بگید که مثلا من 25ساله هستم دخترخانم 20ساله در صورتی که این طور نیست؟ یا اینکه اسمش رو میگذارید مصلحتی؟
قرار نیست به همه جواب بدیم.

سلام

درسته حرف مردم اصلا اهمیتی نداره

ولی خوب بازهم هه حرفهایی در آورده می شود . ولی وقتی سن دختر هم با لاتر از پسر باشد

شاید حرف گوش کردن از مرد منز ل را نداشته باشد

و ب احترام سن و سالش مثلا نمی شود

گفت خانم آب بیاور و یا میوه و یا لباسم اتو بزن

یا مثلا کفشم واکس ووووو
مقداری سخت می شود

و از طرفی هم خانمه تا آقا بهش حرفی زد

میگه ادب داشته باش
من سنم بیشتر از شما ست

خلاصه خواه و نا خواه مشکلآتی را شاید بوجود بیاورد

zahra*;939308 نوشت:
همه ی این ها درسته برای همین ترجیح اینه که اختلاف سنی وجود داشته باشه و خانم کوچکتر باشه. هر چند بستگی به افراد داره که چطوری با این مسئله کنار بیان.
ولی با تغییر عدد تو شناسنامه که حس افراد عوض نمیشه. چون ادم ها همون هستند فقط تو شناسنامه چیزی عوض شده اگر اختلاف سنی رو تحمل نمی کنند نمی تونند با تغییر اعداد مشکل رو حل کنند

قبول دارم . با تغییر عدد سنی در شناسنامه تغییری در اصل موضوع نمی نمایدد . و بقول سرکار بستگی ب طرفین دارند

که چگونه با موضوع کنار میان

بهترین همان اختلاف سن خانم با آقا است . که چندین سال کوچکتر باشد

فراموش نکنیم

در صورت ازدواج با خانمی بزرگتر از آقا چنین زندگی با حواشی و حرف و حدیث همراه است

[=Arial Narrow]

نقل قول:
ولی خوب بازهم هه حرفهایی در آورده می شود . ولی وقتی سن دختر هم با لاتر از پسر باشد

شاید حرف گوش کردن از مرد منز ل را نداشته باشد

و ب احترام سن و سالش مثلا نمی شود

گفت خانم آب بیاور و یا میوه و یا لباسم اتو بزن

یا مثلا کفشم واکس ووووو
مقداری سخت می شود

و از طرفی هم خانمه تا آقا بهش حرفی زد

میگه ادب داشته باش
من سنم بیشتر از شما ست

آرمین جان
وقتی دو نفر این موضوع رو پذیریفتن که باهم زندگی مشترک رو شروع کنند و بخواهن هم دیگرو خوشبخت کن دیگه هیچ کدوم از این موضوع ها پیش نمی آید.
....
و این حرفها نباید تو زندگی مشترک باشه، اگر هم بخواد پیدا بشه، به هر بهانه ای زمینه گفتنش مهیا میشه، حتی اگر خانم کوچکتر باشه.
...
بنظرم اومد تو پست های قبل با این ازدواج ها موافق بودین، اینطور نیست ؟ یا من اشتباه کردم ؟

سلام
فکر میکنم بهترین حالت این باشه که خانوم کوچیکتر از آقا باشه
حتی اگه خانوم 1 سال بزرگتر از آقا باشه بازم به نظرم مرد میکوبه تو سر زن حالا چه برسه چند سال بزرگتر باشه خانم
حرف و حدیثای مردم هم تموم شه
چجوری میشه زندگی کرد وقتی تا اخر عمر هی مرد بیاد بگه تو از من سنت بیشتر و ...
یه خانومی 30 سالشون بود با یه آقای 46 ساله ازدواج کردند بخاطر پولِ اون آقا اما اصلا خوشبخت نیستند
نه از نظر اخلاق به هم میخورند نه از نظر سن همیشه هم دعوا...
ازدواج یه تصمیم خیلی مهمه خیلی باید روش فکر بشه
ایشالا همه مجردا با کسی که بهشون میخوره ازدواج کنند و خوشبخت بشوند...
آمین
یاعلی مدد

دکتر الیس به شما می گوید:

تفاوت سنی زیاد بین زن و شوهر می تواند برای هر دو نفر مشکلات جدی ایجاد کند. البته معمولاً در اوایل ازدواج این مشکلات چندان زیاد به نظر نمی رسد اما پس از گذشت چند سال به طور جدی خود را نشان می دهد.

❌ اگر بیش از اندازه از همسر خود بزرگتر باشید:

1️⃣ این امکان وجود دارد که حوصله او را نداشته باشید و نتوانید خامی ها، بی تجربگی ها و کندی او در باره مسائل زندگی را تحمل کنید. در واقع ممکن است از این که شاهد هستید همسرتان با مسائلی دست به گریبان است که شما مدتها پیش آنها را پشت سر گذاشته اید، خسته شوید.

2️⃣ تمایل دارید بیشتر اوقات نقش والد را بازی کنید، زیرا تجربه بیشتری دارید. تقریباً غیرممکن است که بتوانید از پند و اندرز دادن و نصیحت کردن همسرتان چشم بپوشید. همین باعث می شود که همیشه با همسرتان مانند یک کودک رفتار کنید و در دام ارتباط مداوم والد- کودک بیفتید. این ارتباط باعث خشم و انزجار همسرتان نسبت به شما و عصبانیت متقابل شما نسبت به او می شود و تاثیر مخربی بر رابطه تان می گذارد.

3️⃣ در رابطه قدرت بیشتری پیدا می کنید و وسوسه می شوید که همسرتان را کنترل کنید. به دلیل بالاتر بودن سن، تجربه های بیشتر و احتمالاً موفقیت های مالی بیشتر ممکن است همسر خود را کنترل کنید تا دست به کارهای ناپخته و حساب نشده نزند.

4️⃣ممکن است بخواهید خود را جوان تر از سن واقعی تان نشان دهید. افراد در هر سنی نیازهای خاصی دارند اما وقتی فردی با همسری بسیار جوان تر از خودش ازدواج می کند ممکن است از اینکه به نیازهای سنی خودش پاسخ دهد دست بردارد و برای رضایت خاطر همسرش سعی کند که رفتارهای سنین پایین تر را انجام دهد.

❌ اگر بیش از اندازه از همسر خود جوان تر باشید:

1.این امکان وجود دارد که به او به عنوان یک الگو و آموزگار نگاه کنید و در مقابل او احساس ضعف و حقارت کنید. وقتی همسرتان به مراتب از شما بزرگتر باشد طبیعی است که موفق تر، باتجربه تر و از لحاظ اقتصادی با ثبات تر باشد. این موضوع می تواند فرد را به طور ناخودآگاه تحت تاثیر قرار دهد به طوری که احساس کند همسرش از او بهتر است.

2.ممکن است همیشه برای همسرتان نقش کودک را بازی کنید. وقتی که تجربه کمتری دارید و مشاهده می کنید که همسرتان با تجربه تر است ممکن است به طور ناخودآگاه در مقابل او در اکثر مواقع نقش یک کودک را بازی کنید.

3.ممکن است بخواهید خود را مسن تر از سن واقعی خود نشان دهید. برای این که تفاهم بین خود و همسرتان را بیشتر کنید، احتمال دارد رفتارهای مطابق با سن خود را کنار بگذارید و مطابق میل او رفتارهای سنین بالاتر را نشان دهید.

نظر شخصی من این است . آقاپسر و دختر خانم باید تفاوت سنی شون خیلی کم باشد
مثلا 2 الی 3 سال که با هم بزرگ بشوند
لذت زندگی و عشق با هم ببرن
و گرنه چه خبر ه
19 سال یا 20 سال دیگر بفرمائید او ن خانمه با اون سن مادر بزرگ و آقا هم پدر بزرگه
پیرو فرتوت بی حوصله

خخخخخخ

وقتی بچه شون هم بدنیاآوردن بیاد

یکی شون
دار فانی را وداع گفته
انا لله و انا الیه راجعون

سلام علیکم

لَا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنَا (سوره توبه -آیه 40)

بنده خودمم رو در این مورد صاحب صلاحیت نمیدونم که به راحتی اظهار نظر داشته باشم !
ولی اگر با شخصی که مطرح کردید توافق و تفاهم دارید و همکفو هم هستید که هیچ اگر نه فقط قصدتون فرار از شرایط فعلی زندگی و دراومدن از تنهایی هست این موسسه هم در نظر بگیرید
موسسه ی همسریابی تبیان رو قبلا دیده بودم که گویا مورد تایید هم هست

و روندی که توضیح دادند که افراد مصاحبه حضوری انجام میدن و بعد اگر مطابق معیار ها و باقی موارد شخص مناسبی وجود داشته باشد به اونها اطلاع داده میشه و در موسسه با حضور مشاور دیدار داشته باشند
و همونطور که دوستان گفتند نگران سنتون نباشید
و فراموش نکنید توکل و توسل خیلی موثره ولی حال توکل کننده و خواستار هم مهمه ، وقتی مضطر باشی و دل شکسته و اشک چشمی موقع مناسبیه که هر چی میخواین بخواین که اگر به صلاح باشه و زمانش نصیبتون میشه ، انشاء الله (البته دعا برای همه جوان ها یادتون نره)

انشاء الله خداوند بهتون سعه ی صدر و آرامش عنایت کند و همسری هم کفو و مومن که با هم به آرامش برسید ، همینطور به باقی مجرد ها ، انشاء الله

و من الله توفیق
التماس دعا

سؤال:
دختری 31 ساله هستم و از 20 سالگی تمایل بسیاری برای ازدواج داشتم ولی به دلایلی تا الان نشد
پدر و مادر من برای سالهای زیادی با هم اختلاف داشتن و ارتباط ما با فامیل و دوست و همکار همچنان کم بوده و هست. کسی جرات نمیکرد که برای ازدواج بیاد.
حالا به مدت 9 ماهه که با اطلاع خانواده خودم با اقایی اشنا شدم که ازم 18 سال و 9 ماه بزرگترن.
قبلا دوبار ازدواج کردن و از هر دو همسر جدا شدن
خانوم اول در زمان ازدواجشون با این آقا با یکی از دوستان ایشون در ارتباط بودن، این آقا در سن 41 42 سالگی با خانوم دوم شون آشنا میشن که ایشون هم از قضا قبل از آشناییشون با این آقا مشکل روحی داشتن و در طی زندگی با این شخص حتی در بیمارستان روانی بستری بودن.
حالا با این تفاسیر مندم که چکار کنم آیا با شرایط من این ازدواج درست هست یا خیر؟

پاسخ:
در خصوص اختلاف سنی، حداکثر اختلاف نباید بیشتر از ۱۲سال باشد،آنهم به شرطی که طرفین بالای ۲۵سال باشند.توجه کنید ایشان الان ۵۰ساله هستند و ۱۰سال دیگه ایشون وارد دوره پیری می شوند در حالی که شما هنوز جوان هستید.درسته که توی شرایط سختی هستید ولی این دلیل نمیشه که خودتون رو توی شرایط سخت تری بیندازید. او جای پدر شماست و نمیتوانید با ایشان تفاهم داشته باشید.شما جوان هستید و تمایلاتتان متناسب با جوانی است و ایشان فاصله چندانی با پیری ندارند و نمیتواند پابپای شما در راستای علایقتان قدم بردارد.تازه باید سایر شرایط ایشان هم بررسی شود.
برای تصمیم گیری در مورد ازدواج، بایستی همه ملاکهای ازدواج مورد بررسی قرار گیرد، بعد تصمیم گرفت.ولی نا مناسب بودن بعضی ملاکها به تنهایی می تواند دلیل محکمی بر پاسخ منفی باشد، مثل مورد شما.

ازدواج نکردن بهتر از ازدواج نامناسب است.توجه داشته باشید که خانواده هایی که شرایطشان مثل شماست، کم نیستند.مطمئنا آقایانی هستند که سطح خانوادگیشان همتراز باشما باشد.منتظر باشید تا وقتش برسد.شما در حال حاضر به لحاظ عاطفی در شرایط سختی هستید و نیاز به کسی دارید که این نیاز را ارضا کند.

توصیه میکنم حتما برای خود دوستانی صمیمی بیابید و با آنها اوقات خوشی داشته باشید.شرکت در فعالیتهای اجتماعی ازقبیل حضور در بسیج و مسجد و اردوهای فرهنگی و نیز شرکت در کلاسهای هنری، مکانهای مناسبی برای یافتن دوستهای خوب است.ضمن اینکه خود حضور در این مکانها هم میتواند زمینه ساز ازدواج شما باشند.

موضوع قفل شده است