کپی رایت و قانون دانلود فیلم

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کپی رایت و قانون دانلود فیلم

با سلام خدمت کارشناسان محترم
سوالی که داشتم این است که بنده قسمتی از یک سریال داخلی که حق کپی رایت دارد را دانلود کرده و دیدم با توجه به اینکه بعد از دیدن این فیلم آن را به صورت قانونی خریداری کردم حکم آن چیست.
و سوال بعدی اینکه بعد از خریداری فیلم آیا می توان فیلم را به شخص دیگری داد تا بتواند ببیند یا اینکه اشکال دارد.
با تشکر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

golzar84;938797 نوشت:
با سلام خدمت کارشناسان محترم
سوالی که داشتم این است که بنده قسمتی از یک سریال داخلی که حق کپی رایت دارد را دانلود کرده و دیدم با توجه به اینکه بعد از دیدن این فیلم آن را به صورت قانونی خریداری کردم حکم آن چیست.
و سوال بعدی اینکه بعد از خریداری فیلم آیا می توان فیلم را به شخص دیگری داد تا بتواند ببیند یا اینکه اشکال دارد.
با تشکر.

عرض سلام و ادب
طبق نظر ایات عظام رهبری و مکارم و کسانی که حق معنوی را معتبر میدانند:
اگر ضمن فروش سی دی برنامه ی فوق با شما شرط کرده باشند که نمیتوانید این برنامه را برای مشاهده،به دیگران بدهید، جایز نیست در غیر اینصورت اگر به دیگران بدهید تا ان را مشاهده کنند ایرادی ندارد.
اما ان موردی که شما ابتدا کپی کرده اید بعدا همان برنامه را خرید کرده اید دو جنبه دارد :
یک جنبه ی تخلف از قانون است که حرام است و باید توبه و استغفار کنید برای جبران ان(اثر تکلیفی ان)
و یک جنبه ی حق الناس و ضمان و مشغولیت ذمه است (اثر وضعی ان) که باید برای رفع ان هزینه ی ان نرم افزار را به صاحب حق می پرداختید که البته با خریدن نسخه ی اصل ان برنامه، این اثر بر طرف و جبران می شود.
اما طبق نظر مراجعی که حقوق معنوی را معتبر نمیدانند مانند ایت الله سیستانی :
در این صورت فقط جنبه ی اول هست(اثر تکلیفی و وجوب توبه بخاطر تخلف از قانون)
و جنبه ی دوم یعنی مشغولیت ذمه و بدهکاری،دیگر مطرح نیست چون ایشان اساسا قائل به مالیت داشتن حقوق معنوی نیستند.

اسراء;939343 نوشت:
عرض سلام و ادب

و یک جنبه ی حق الناس و ضمان و مشغولیت ذمه است (اثر وضعی ان) که باید برای رفع ان هزینه ی ان نرم افزار را به صاحب حق می پرداختید که البته با خریدن نسخه ی اصل ان برنامه، این اثر بر طرف و جبران می شود.

با سلام

در رابطه با این مورد چطور است:

یک سریالی را یک موسسه دوبله کرده بود و چند وقت پیش دوبله همین موسسه از یک شبکه تلویزیون پخش شد, اگر کسانی قبل از اینکه این سریال به صورت رایگان در تلویزیون برای همه پخش بشود را دانلود کرده بودند, آیا با این کار, جبران می شود یا اینکه باید باز هم حلالیت گرفت؟

با تشکر

*taha*;939740 نوشت:
با سلام

در رابطه با این مورد چطور است:

یک سریالی را یک موسسه دوبله کرده بود و چند وقت پیش دوبله همین موسسه از یک شبکه تلویزیون پخش شد, اگر کسانی قبل از اینکه این سریال به صورت رایگان در تلویزیون برای همه پخش بشود را دانلود کرده بودند, آیا با این کار, جبران می شود یا اینکه باید باز هم حلالیت گرفت؟

با تشکر

اگر زمان دانلود کردن ، وقتی بوده که برای تهیه ی ان باید پول می پرداخته و می خریده،شرعا پول ان را مدیون است هرچند بعدا دیگر مجانی شود.
هرچند با پخش تلویزیونی یک سریال معلوم نیست تهیه کننده هنوز راضی به دانلود ان باشد و پخش در تلویزیون بمعنای رایگان شدن دانلود ان برنامه از ان زمان ببعد نیست.

اسراء;939343 نوشت:
عرض سلام و ادب
طبق نظر ایات عظام رهبری و مکارم و کسانی که حق معنوی را معتبر میدانند:
اگر ضمن فروش سی دی برنامه ی فوق با شما شرط کرده باشند که نمیتوانید این برنامه را برای مشاهده،به دیگران بدهید، جایز نیست در غیر اینصورت اگر به دیگران بدهید تا ان را مشاهده کنند ایرادی ندارد.
اما ان موردی که شما ابتدا کپی کرده اید بعدا همان برناپه را خرید کرده اید دو جنبه دارد :
یک جنبه ی تخلف از قانون است که حرام است و باید توبه و استغفار کنید برای جبران ان(اثر تکلیفی ان)
اما طبق نظر مراجعی که حقوق معنوی را معتبر نمیدانند مانند ایت الله سیستانی :
در این صورت فقط جنبه ی اول هست(اثر تکلیفی و وجوب توبه بخاطر تخلف از قانون)
و جنبه ی دوم یعنی مشغولیت ذمه و بدهکاری،دیگر مطرح نیست چون ایشان اساسا قائل به مالیت داشتن حقوق معنوی نیستند.

بنده از آقای سیستانی تقلید میکنم و خودم هم بر این باور بودم که با خرید اثر آن موضوع دانلود جبران شده است.
هیچ کدام از موسسات تولیدی فیلم و سریال برای اینکه فیلم خریداری شده را به دیگری فقط برای استفاده بدهید منع قانونی نگذاشته اند حال آنکه بعد از دادن فیلم به شخص دوم در صورتی که شخص منع کپی رایت را رعایت نکرده فیلم را کپی کرده یا بفروشد آیا حقی بر بنده می ماند یا خیر.

golzar84;939795 نوشت:
نده از آقای سیستانی تقلید میکنم و خودم هم بر این باور بودم که با خرید اثر آن موضوع دانلود جبران شده است.
هیچ کدام از موسسات تولیدی فیلم و سریال برای اینکه فیلم خریداری شده را به دیگری فقط برای استفاده بدهید منع قانونی نگذاشته اند حال آنکه بعد از دادن فیلم به شخص دوم در صورتی که شخص منع کپی رایت را رعایت نکرده فیلم را کپی کرده یا بفروشد آیا حقی بر بنده می ماند یا خیر.

اگر شخص امانت گیرنده ی نرم افزار از شما ،ان را کپی کند و تخلف کند چیزی بعهده ی شما نیست بجز اینکه اگر مساله را نمیداند او را ارشاد کنید و اگر می داند و با نهی از منکر کردن او احتمال اثر میدهید ، او را نهی از منکر کنید.
موضوع قفل شده است