جمع بندی به نظر شما گزينه مذهبي بهتره يا غير مذهبي؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به نظر شما گزينه مذهبي بهتره يا غير مذهبي؟

سلام
تو انتخاب دچار مشكل شدم
اقايي ٣٠ ساله هستم که چند ساله تصمیم گرفتم ازدواج كنم
به خاطر شرايط پيش اومده برام چند سالي هست عقايدم عوض شده تقريبا شبيه خانمهاي برنامه از لاك جيغ
نميدونم تاخيرش بد بوده يا خوب ولي اگر با اون شرايط ازدواج ميكردم الان مشكل داشتم
خلاصه تصميم گرفتم زن مذهبي بگيرم
از طرفی چون اطرافيان و خانواده و فاميل هامون مذهبي نيستند گزينه زيادي ندارم شايد كلا چند تايي نشده
که تو اين چندتا هم به توافق نرسيديم چون من به زندگي مذهبي عادت ندارم مثل نماز صبح
البته خانواده خودم معمولي اند نه خيلي مذهبي نه خيلي بيخيال
دخترهاي فاميل هم قبول نميكنند چون من اهنگ گوش نميدم چه برسه به خودشون
خانواده فشار مي ارن ميگن شرايط مذهبي رو فعلا بيخيال شو بعدا درست ميشه
من دوست دارم مذهبي باشه البته اونها هم حق دارن من شرايطم ضعيفه تو مذهب
من نميدونم چه كنم
البته توقع زيادي هم ندارم مومن و خوش اخلاق باشه
خلاصه بايد از كدوم بگزرم نميدونم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

asafam;938622 نوشت:
سلام
تو انتخاب دچار مشكل شدم
به خاطر شرايط پيش اومده برام چند سالي هست عقايدم عوض شده تقريبا شبيه خانمهاي برنامه از لاك جيغ
نميدونم تاخيرش بد بوده يا خوب ولي اگر با اون شرايط ازدواج ميكردم الان مشكل داشتم
از طرفی چون اطرافيان و خانواده و فاميل هامون مذهبي نيستند گزينه زيادي ندارم شايد كلا چند تايي نشده
که تو اين چندتا هم به توافق نرسيديم چون من به زندگي مذهبي عادت ندارم مثل نماز صبح
من نميدونم چه كنم

سلام علیکم.ممنون که سؤالتون رو برای انجمن ارسال کردید.
معیار مذهب یکی از ملاکهای مهم ازدواج است.
به طور کلی می توان گفت به لحاظ مذهب طرفین بهتر است در یک سطح باشند.اما مقداری اختلاف اشکالی ندارد.یعنی یکی بالا یکی مقداری پایین تر
ممکن است کسی اهل نماز و روزه باشد ولی اهل معصیت هم باشد.ودر مقابل فردی باشدکه اهل نماز وروزه است اما اهل معصیت هم نیست.این دو نفر نمیتوانند با هم تفاهم داشته باشند.
بنابراین مذهبی بودن نسبی است.لذا بایستی در خواستگاری میزان مذهبی بودن پرسیده شود و از حساسیتهای خودشان راجع به مذهب صحبت کنند.مثلا ممکن است مردی بگوید من باید همسرم اهل نماز و روزه باشد اما اگر حجابش ناقص هم باشد و اهل بزک کردن هم باشد برایم مهم نیست و حساس نیستم.یا مثلا کسی بگوید من به موسیقی حساسم و نباید همسرم اهل موسیقی و رقص باشد.همه ی این حساسیتها بایستی در جلسه خواستگاری مطرح شود.
از هیچ کدام نباید گذشت.هم خوش اخلاق باشد و هم مذهبی.البته برطبق روایات خوش اخلاقی بر مذهبی بودن مقدم است.

سلام ممنون از پاسختون
مشكل من نداشتن گزينه مذهبي است يعني كسي نيست گه مينيموم هاي مذهب رو رعايت كنه
نميدونم چرا دخترهاي مذهبي نيستند
خيلي وقتها قبول نميكنند اهنگ گوش ندن چه برسه به بقيه چيزها
خانواده هم درك نميكنن تا ميگي مذهبي ميگن بگو ميخواي اسير بياري ديگه
دختر خوش اخلاق مومن كه با شرايط غير مذهبي خانواده كنار بياد گير نمياد
فاميل هم با مذهب كنار نمياد
خلاصه خانواده نميتونن براي من گزينه مناسب معرفي كنن
من هم نميتونم دختر مذهبي خوب معرفي كنم
چون اصلا اطرافم رفيق مذهبي ندارم اطراف فاميل هم دختر مذهبي
نميدونم چه كنم

سلام استارتر محترم
اول از اینکه فامیل هاتون با مذهب کنار نمیان به خودشون مربوطه و شما کار خودتونو بکنید
پس فردا اونا قرار نیست تو زندگی شخصی شما باشند
انتخابی که فکر میکنید درسته انجام بدید
درباره اینکه دختر مذهبی خوش اخلاق که با غیر مذهبی بودنِ خانواده کنار بیاد چرا نیست؟هست
اگه خانم بفهمه که شما مردِ زندگی هستید کنار میاد
اون خانم نمیخواد با خانواده شما زندگی کنه که میخواد با شما زندگی کنه
درباره مسأله دوم که گفتید دختر مذهبی کم هست
نه زیاد هستند اینجور دخترا باید بگردید پیدا کنید
مثلا مسجد برید و نماز جماعت اونجا با هم نمازی ها دوست شید و مطمئن باشید دختر بهتون معرفی میکنند
یاعلی مدد

asafam;938622 نوشت:
سلام
تو انتخاب دچار مشكل شدم
من نميدونم چه كنم

سلام

ب نظر من در امر ازدواج که مهمترین اتفاق و سرنوشت ساز ترین موضوع زندگی هر فردی است

باید بی نهایت دقت لازم را در انتخاب فرد مورد نظر خودش را نمود

و معقول ترین اقدام ممکن نیز این است

هرکسی در وهله اول خودش را شناخته که دیدگاه و اخلاقش و روحیاتش واعتقاداتش چگونه است
و بر این اساس بدنبال فردی باشد

یا مثل خودش باشد . و یا در اکثر موارد تشابهات رفتاری و روحیات مشترکی نزدیک ب هم داشته باشید

این اشتباه است . شما مذهبی نباشید . اهل نماز و روزه و انجام واجبات دینی
خانم دا انتخاب نمائید

که مقید و متعهد ب دین و مذهب باشد

یقینا زندگی مشترک شما با چالش و مشکل و احیانا فروپاشی روبرو خواهد شد

هرکسی آنگونه که است . باید بدنبال نیمه گم شده خود باشد !

asafam;938622 نوشت:

سلام
به نظر من شریک زندگیتان در اولویت های اصلی زندگیتان باید هم کفو خودتان باشد، چیزی که هستید، در این موارد نظر دیگران شرط نیست،

در اولویت هایی که از فرد بودن خودتان و همسرتان خارج می شود و در واقع فرع زندگیتان است، نظرخواهی و رضایت دیگران را در نظر بگیرید ولی نقش تعیین کننده بر اولویت های اصلی تان نداشته باشد.

سلام ممنون از نظراتتون
ولي حرفهاي شما در حالت كلي درسته من هم كلي كتاب و مقاله خوندم
شرايط من سخت شده نميشه كه تا اخر مجرد بود
بلاخره من گزينه مناسب گير نميارم
شايد مشكل من پيدا كردن گزينه مذهبي باشه

سلام.
کسایی که میگن باید طرف مقابل هم سطح خودتون باشن اصلا حرفاشونو نمیفهمم.

نظر من این هست که اتفاقا خیلی بهتر خواهد بود کسی همسرتون باشه که از نظر ایمانی و مذهبی از شما بالاتر باشه. اینطوری شمارو هم میتونه بکشه باشه. مخصوصا اگر شما آدم انعطاف پذیری باشید.

من به استارتر پیشنهاد میکنم دنبال خانوم مومن و مذهبی بگردید. مخصوصا اینکه خودتون عقایدتون مذهبی شده اگر دنبال غیر مذهبی باشید عین کابوس خواهد شد به نظرم.

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
اگر تصمیم به رشد و ترقی معنوی و مذهبی به طور جدی دارید و از این تصمیم چند سال گذشته و یا مدت زیادی و نظرتان ثابته حتما دنبال دختری باشید که مثل شما طالب رشده و یا شرتیطتتان را درک می کند

و برای یافتن مورد مناسب می توانید به مراکز مذهبی مثل حوزه و مساجد یا خانم هایی که مقید هستند روج کنید
اگر مادرتان هم با شما مخالفت جدی ندارد می توانند کمکتان کنند ان شاء الله
البته سایتی مثل تبیان هم همسان گزینی دارد اما چون من امتحان نکردم نمی دانم بازدهیش خوب بوده یا خیر؟
از امام جماعت مسجدی که می شناسیدش هم ممکنه کمکتان کند
یا علی(س)[/]

asafam;939418 نوشت:
مشكل من نداشتن گزينه مذهبي است يعني كسي نيست گه مينيموم هاي مذهب رو رعايت كنه

اینکه الان نمیتوانید پیدا کنید دلیل بر این نمی شود که از این ملاک مهم چشم پوشی کنید.همانظور که دوستان گفتند باید در مکانهای مذهبی به دنبال مورد بگردید.باید عضو گروه های مذهبی بشوید.اهل مسجد باشید.نمازهایتان را در مسجد بخوانید.در هیئتهای مذهبی شرکت کنید.
نکته مهم:شما باید در این تغییری که در شما به وجود آمده به ثبات برسید.حداقل باید یکسال ازاین تغییر بگذرد تا بتوانید نتیجه بگیرید که تغییر کرده اید.خیلیها هستند در برهه ای از زمان دچار تغییر می شوند ولی دوباره به همان حالات سابق برمیگردند.مثلا دیده شده افرادی در اردوهای راهیان نور شرکت کرده اند و در خود احساس تغییر کرده اند و در همانجا تصمیماتی از روی احساسات گرفته اند اما همینکه از آن حال و هوا بیرون آمده اند و مدتی گذشته است دوباره به همان زندگی سابق برگشته اند.

سلام ممنون از همه دوستان
من تقريبا ٥ سال ميشه اهنگ گوش ندادم و خيلي جدي بودم ولي اخيرا به خاطر ازدواج كوتاه اومدم
قبلا ميگفتم اونم گوش نكنه چون بچه مون دچار دوگانگي نشه الان ميگم من گوش نميدم اون خودش ميدونه
ميدونم اشتباهه ولي ...دوست ندارم بچه م بهم بگه بابابزرگ

سؤال:
آقايي ٣٠ ساله هستم که چند ساله تصمیم گرفتم ازدواج كنم.5 ساله که تغییر کردم و مذهبی شدم. تصميم گرفتم زن مذهبي بگيرم .از طرفی چون اطرافيان و خانواده و فاميل هامون مذهبي نيستند، گزينه زيادي ندارم . دخترهاي فاميل هم قبول نميكنند چون من اهنگ گوش نميدم چه برسه به خودشون. خانواده فشار ميارن ميگن شرايط مذهبي رو فعلا بيخيال شو بعدا درست ميشه. البته اونها هم حق دارن من شرايطم ضعيفه تو مذهب. من نميدونم چه كنم ؛ البته توقع زيادي هم ندارم مومن و خوش اخلاق باشه.خلاصه بايد از كدوم بگذرم نميدونم؟
پاسخ:
معیار مذهب یکی از ملاکهای مهم ازدواج است.به طور کلی می توان گفت به لحاظ مذهب طرفین بهتر است در یک سطح باشند.اما مقداری اختلاف اشکالی ندارد.یعنی یکی بالا یکی مقداری پایین ترممکن است کسی اهل نماز و روزه باشد ولی اهل معصیت هم باشد.ودر مقابل فردی باشدکه اهل نماز وروزه است اما اهل معصیت هم نیست.این دو نفر نمیتوانند با هم تفاهم داشته باشند.بنابراین مذهبی بودن نسبی است.لذا بایستی در خواستگاری میزان مذهبی بودن پرسیده شود و از حساسیتهای خودشان راجع به مذهب صحبت کنند.مثلا ممکن است مردی بگوید من باید همسرم اهل نماز و روزه باشد اما اگر حجابش ناقص هم باشد و اهل بزک کردن هم باشد برایم مهم نیست و حساس نیستم.یا مثلا کسی بگوید من به موسیقی حساسم و نباید همسرم اهل موسیقی و رقص باشد.همه ی این حساسیتها بایستی در جلسه خواستگاری مطرح شود.از هیچ کدام نباید گذشت.هم خوش اخلاق باشد و هم مذهبی.البته برطبق روایات خوش اخلاقی بر مذهبی بودن مقدم است.اینکه الان نمیتوانید مورد پیدا کنید دلیل بر این نمی شود که از این ملاک مهم چشم پوشی کنید.باید در مکانهای مذهبی به دنبال مورد بگردید.باید عضو گروه های مذهبی بشوید.اهل مسجد باشید.نمازهایتان را در مسجد بخوانید.در هیئتهای مذهبی شرکت کنید.

موضوع قفل شده است