جمع بندی نگهداری حیوانات اهلی

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نگهداری حیوانات اهلی

سلام

احادیث از معصومین علیهم السلام وجود دارد مبنی بر نگهداری حیواناتی از جمله خروس .
از جمله:
16. امام کاظم (ع) فرمود: خانه‌تان را از سه چیز خالی نگه ندارید که آن‌ها خانه را آباد می‌نمایند: 1- گربه 2- کبوتر 3- خروس و اگر با خروس مونسی (مرغ) هم باشد، مانعی ندارد.

امام رضا (ع) فرمود: خروس پنج خصلت از انبیا را دارد: 1- شناختن اوقات نماز 2- غیرت 3- شجاعت 4- بخشش زیاد 5- زیاد جماع نمودن.

یامبر (ص) فرمود: خروس سفید، دوستم است و دشمن او دشمن خداست. او صاحب خود را و هفتاد خانه را محافظت می‌کند. پیامبر (ص) خروس را با خود نگاه می‌داشت.

و نیز ایشان فرمود: به خروس حرف زشت مگویید که او شما را به اوقات نماز آشنا می‌کند.

حالا سوال اینست
من یه خروس تو خونه داشتم که وقتی بیرون از لانه بود چند بار من رو واسه نماز اول وقت بیدار کرد حتی موقع نماز شب.
ولی یکی از همسایه ها به صدای خروس اعتراض کرد و من مجبور شدم اورو تو لانه بذارم که صداش کمتر شد و دیگه اول وقت آواز نمی خوند ولی باز همسایه اعتراض کرد ، چون مشتری واس فروشش پیدا نکردیم مجبور شدیم ذبحش کنیم.
یعنی نعوذ بالله معصومین علیهم السلام فکر آواز خروس که باعث آزار و اذیت همسایه هایی که تا 12 شب یا بیشتر بیدارن و می خوان صبح راحت بخوابن رو نکردند.
مگه آواز خروس باعث آزار همسایه ها و
جزء حق الناس محسوب نمیشه؟ پس این احادیث جعلی هستند؟

با تشکر از شما

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد تذکره و استاد حنیف

سلام
هر حیوانی برای خلقتش علتی است که برخی علل برای ما هم آشکار است از جمله خروس که دروقت خاص و بقول شما نماز صبح یا نماز شب آواز می خواند و این ارتباطی به حق الناس ندارد

تذکره;938955 نوشت:
هر حیوانی برای خلقتش علتی است که برخی علل برای ما هم آشکار است از جمله خروس که دروقت خاص و بقول شما نماز صبح یا نماز شب آواز می خواند و این ارتباطی به حق الناس ندارد

ممنون. پس زمانی که آواز می خوانده و اون همسایه اذیت میشده آیا گناهی متوجه صاحب خروس نیست؟

بالاخره خروس در این اوقات آواز می خواند و به خاطر همسایه مجبور شدم حذفش کنم.

حیف خروسی که داشتم. یه بار دقیقا من رو زمان اذان صبح بیدار کرد که اگه آنروز آواز نمی خواند معلوم نبود نمازم رو کی می خوندم.

dina20;938971 نوشت:
ممنون. پس زمانی که آواز می خوانده و اون همسایه اذیت میشده آیا گناهی متوجه صاحب خروس نیست؟

البته اگر آواز خوانی خروس بی وقت و در زمان های نامناسب است باید مواظبت کرد تا مزاحمت و حق الناسی صورت نگیرد

dina20;938568 نوشت:
من یه خروس تو خونه داشتم که وقتی بیرون از لانه بود چند بار من رو واسه نماز اول وقت بیدار کرد حتی موقع نماز شب.
ولی یکی از همسایه ها به صدای خروس اعتراض کرد و من مجبور شدم اورو تو لانه بذارم که صداش کمتر شد و دیگه اول وقت آواز نمی خوند ولی باز همسایه اعتراض کرد ، چون مشتری واس فروشش پیدا نکردیم مجبور شدیم ذبحش کنیم.

سلام داداش
آقا جان من اینکارا رو نکن
همسایه بغلیمون ی چن تا جوجه و مرغ و خروس داشت
آقا یعنی منو صلوات دادن خدا شاهده
بعضی اوقات بیدار بودیم درس میخوندیم تا میخوابیدم این بداد میومد سکته میداد منو
اگه خیلی علاقه داری ی جور بی صداش کن شنیدم که روغن مالی خفش میکنه نمیدونم راسته یا نه
حالا خروس کم بود جدیدا طوله سگ هم اضافه شده هی نصف شب زمان و بی زمان پسل من عسل من و هزار تا مسخره بازی دیگه
حالا اینارو میگیم حیوانن، این رو به رو خونمون انقد حرصمو در آورده میخوام اسم محل و کوچه و با نام خانوادگیش بگم آبرو نذارم واسش
ی دفعه داد میزنه پنجره من میلرزه! یعنی فریاد های این زنه دیوار صوتی رو تو مغزت میشکنه!ساعت 3 نصف شب! البته منم جبران کردم 3 ،4 تا باند مشتی گذاشتم نزدیک پنجره نصف شب صدای گاو و گوساله و جنگیری پخش میکردم قشنگ فرهنگ جا افتاد براشون
احساس میکنم در کتابای تحصیلی جای کتاب فرهنگ سازی خالیه
چن مورد آزار دهنده ک تجربه دارمو بگم
1-فرستادن توله های انسانی در کوچه و بازی کردن آنها با توپ پلاستیکی و اللخصوص برخورد اون توپ با در
2-صدا های خصوصی و یا دعوا های زن و شوهری که چیزی خصوصی است پنجره باید بسته بشه و خیلی ساکت!شاید اون بدبخت همسایه رو به رویی خواب باشه
3-زیاد کردن صدای باند ماشین زیر پنجره و گاز دادن های بیخود
4-ورود موتور پر سر و صدا که قطعا مستحق فحش و سنگسار هستش
5-حیوانات که اشاره شد
6-جلوگیری از سر و صدای مهمان ها و خصوصا نوزاد های سریش سه پیچ آنها که با گریه اعصاب آدمو خرد میکنن
7-اهنگ هایی که برای رقص و شادی گذاشته میشه صداش رو در محدوده خونه تنظیم بشه نه طوری که اهل کوچه هم بشنون
8-بلند بلند صحبت کردن در کوچه
همین هشت مورد رو بجای کتاب های اجتماعی دبستان یادمون میدادن الان امریکا مستعمره ما بود

تذکره;939162 نوشت:
البته اگر آواز خوانی خروس بی وقت و در زمان های نامناسب است باید مواظبت کرد تا مزاحمت و حق الناسی صورت نگیرد

زمان نماز صبح و صبح زود واسه خیلیها بی وقت حساب میشه و مزاحم همه هست.

من به این جواب نرسیدم چرا پیامبر صلی الله و علیه و آله سفارش به نگهداری پرنده ای کردند که آوازش مزاحمت محسوب میشه و حق الناس صورت میگرد.
منظورم اینست با عمل به این احادیث ما دچار گناه شده ایم؟

یعنی اگر حتی همسایه از این آوازها ناراحت شد چون توصیه پیامبر صلی الله علیه و آله است پس گناهی بر من نیست؟

مگر احادیث مشکل داشته باشند.

و این حدیث در مورد آواز خوانی خروس که شاید به نظر شما بی وقت باشد :

[=RTNassim]پیامبر (ص) فرمود: هرگاه صدای خروسی را شنیدید بدانید که او فرشته‌ای را دیده است، پس از خدا طلب حاجت نمایید و به او متوجه شوید و هنگامی که صدای الاغی را شنیدید، پناه ببرند به خدا از شرّ شیطان که آن الاغ، شیطانی را دیده است.

hessam78;939388 نوشت:
سلام داداش
آقا جان من اینکارا رو نکن
همسایه بغلیمون ی چن تا جوجه و مرغ و خروس داشت
آقا یعنی منو صلوات دادن خدا شاهده

سلام
خانه های اطراف ما معمولا بالای 300 متر هستند همسایه روبروی و بغلی خانه هایشان 350 متر یا بیشتر هست

و دو همسایه روبرویی ما مرغ نگه میدارن البته بدون خروس.

موافق حرفتون در مورد آزار همسایه ها هستم که ما هم ازشون کم ندیدم.

تذکره;939162 نوشت:

از شما عذر می خواهم ولی فکر می کنم سوال من مربوط به مسائل فقهی هست تا حدیث و کارشناس محترم بهتر بود سوال را به کارشناس احکام ارجاع می دادند.

اگر امکان دارد کارشناسهای احکام هم نظر مراجع تقلید را نسبت به مزاحمت و حق الناس در این باره بگویند.

در واقع سوال من اینست :

- اگر آواز خروس مزاحمت و حق الناس محسوب شود چرا پیامبر صلی الله و علیه و آله سفارش به نگهداری چنین پرنده ای کردن و شرایطی را هم ذکر نکردند؟

آیا نعوذ بالله پیامبر صلی الله و علیه و آله ملاحظه این موضوع را ننموده است؟

[=RTNassim]امام باقر(ع) فرمود: خداوند تبارک و تعالی خروس سفید بزرگی را در زیر عرش آفریده که پاهایش در ریشه‌های زمین هفتم است و یک بالش در مشرق و بال دیگرش در مغرب است و هیچ خروسی در روی زمین نمی‌خواند مگر این که او بخواند،

پس هنگامی که می‌خواند بال‌هایش را به هم می‌زند و می‌گوید: «پاک و منزه است خداوند بزرگی که همانندی ندارد».
و خداوند هم جواب می‌دهد: «کسی که به دروغ قسم بخورد، به آن چه که گفته‌ای ایمان نیاورده است».

[=RTNassim]امام کاظم (ع) فرمود: خانه‌تان را از سه چیز خالی نگه ندارید که آن‌ها خانه را آباد می‌نمایند: 1- گربه 2- کبوتر 3- خروس و اگر با خروس مونسی (مرغ) هم باشد، مانعی ندارد.
[=RTNassim]
پیامبر (ص) فرمود: هرگاه صدای خروسی را شنیدید بدانید که او فرشته‌ای را دیده است، پس از خدا طلب حاجت نمایید و به او متوجه شوید و هنگامی که صدای الاغی را شنیدید، پناه ببرند به خدا از شرّ شیطان که آن الاغ، شیطانی را دیده است.

[=RTNassim]پیامبر صلی الله وعلیه و آله فرمود: خروس سفید، دوستم است و دشمن او دشمن خداست. او صاحب خود را و هفتاد خانه را محافظت می‌کند. پیامبر (ص) خروس را با خود نگاه می‌داشت.

پیامبرصلی الله علیه و اله فرمود: به خروس حرف زشت نزنید که او دوست من است و من هم دوست او هستم و نیز دشمن او دشمن من است. قسم به خداوند حقی که مرا مبعوث نمود که اگر بنی بشر بدانند چه فوایدی او دارد، پرها و گوشتش را با طلا و نقره می‌خرند و او جن‌های متمرّد را از خانه دور می‌کند.

dina20;938568 نوشت:
حالا سوال اینست
یعنی نعوذ بالله معصومین علیهم السلام فکر آواز خروس که باعث آزار و اذیت همسایه هایی که تا 12 شب یا بیشتر بیدارن و می خوان صبح راحت بخوابن رو نکردند.
مگه آواز خروس باعث آزار همسایه ها و جزء حق الناس محسوب نمیشه؟ پس این احادیث جعلی هستند؟

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب خدمت شما همراه گرامی

بررسی صحت و سقم احادیث از نظر سندیت، مربوط به همکاران محترم گروه علوم قرآن و حدیث است.

اما در مورد حق الناس، همانطور که مستحضرید، آزار دادن همسایه از محرمات دینی ست و اگر ضرری به کسی برسد، حتی از نظر اعصاب و روان، قطعا کسی که باعث این آزار شده، مدیون است.

به طور کلی قوانین اسلام دو دسته هستند؛ یکی "قوانین ثابت و دائم"؛ چنانکه امام صادق علیه السلام فرموده اند:

"حَلَالُ مُحَمَّدٍ حَلَالٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَ حَرَامُهُ حَرَامٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ"1
حلال محمد هميشه تا روز قيامت حلال و حرامش هميشه تا روز قيامت حرام است.

و دوم "قوانین مستحدثه"؛ بدین معنا که در هر عصری مسائلی مطرح می شود که در گذشته سابقه نداشته و یا ممکن است موضوعات دوران قبل، بر اثر تحولات، به موضوعات جدیدی تبدیل شوند، به طوری که حکم دیگری برای آن‌ها انتظار رود. این مسائل، با روابط و شرایط حاکم بر جامعه و عصر حاضر، تطبیق پیدا کرده و بنا بر مقتضیات زمان، احتمال و امکانِ تغییر دارند.

از طرف دیگر، اصل دیگری هم به نام "قاعده اهم و مهم" داریم که بر اساس آن، وقتی برای انسان، به لحاظ محدودیت‎های زمانی و موقعیتی و ... در مقام انجام دو تکلیف شرعی، تزاحم رخ می دهد، یعنی مکلف از بجای آوردن دو تکلیف عاجز می شود، در این صورت باید تکلیفی را که اهمیت بیشتری دارد انجام، و اهم را بر مهم ترجیح دهد.

هر دوی این قواعد، هم در فقه و هم در اخلاق مطرح شده اند.

با توجه به نکات ذکر شده، ترکِ آزار همسایه که یک عمل حرام و غیر شرعی ست؛ مهمتر از نگهداری از حیواناتی مثل خروس است که مستحب شمرده شده. (با فرض صحت حدیث)

می توان گفت توصیه به نگهداری این حیوانات در منزل، در اثر شرایط و موقعیت تغییر کرده و در وضعیت کنونی، با زندگی آپارتمان نشینی همخوانی ندارد؛ هر چند در جاهایی مثل روستاها یا منازلی که حیاط بزرگی دارند و نگهداری حیوانات مزاحمتی برای دیگران ایجاد نمی کند، این توصیه همچنان به قوت خود باقی ست.

1. شيخ كليني، الكافي، تهران، انتشارات اسلاميه، سال 1362 ه ش، چاپ دوم، ج‏1، ص 59

dina20;939618 نوشت:
زمان نماز صبح و صبح زود واسه خیلیها بی وقت حساب میشه و مزاحم همه هست.

من به این جواب نرسیدم چرا پیامبر صلی الله و علیه و آله سفارش به نگهداری پرنده ای کردند که آوازش مزاحمت محسوب میشه و حق الناس صورت میگرد.
منظورم اینست با عمل به این احادیث ما دچار گناه شده ایم؟

یعنی اگر حتی همسایه از این آوازها ناراحت شد چون توصیه پیامبر صلی الله علیه و آله است پس گناهی بر من نیست؟

مگر احادیث مشکل داشته باشند.

و این حدیث در مورد آواز خوانی خروس که شاید به نظر شما بی وقت باشد :

[=RTNassim]پیامبر (ص) فرمود: هرگاه صدای خروسی را شنیدید بدانید که او فرشته‌ای را دیده است، پس از خدا طلب حاجت نمایید و به او متوجه شوید و هنگامی که صدای الاغی را شنیدید، پناه ببرند به خدا از شرّ شیطان که آن الاغ، شیطانی را دیده است.

سلام.
خب میخواد همسایه هم بلند شه نمازشو بخونه.

توصیه ام به استارتر این هست که. حالا که خروس رو از دست دادید. گوشیتونو برای نماز صبح زنگ بزارید. صدای زنگشو هم صدای خروس بزارید. هم بیدار میشد و هم صداش به گوشتون آشناست. هم همسایه اعتراض نمیکنه.

حنیف;939895 نوشت:
بدین معنا که در هر عصری مسائلی مطرح می شود که در گذشته سابقه نداشته و یا ممکن است موضوعات دوران قبل، بر اثر تحولات، به موضوعات جدیدی تبدیل شوند

از شما ممنون هستم.
ولی این مسئله هنوز سابقه داره و مردم تو خونه هاشون مرغ و خروس نگه میدارن من تو شهرستان زندگی می کنم . خانه های اطراف ما بالای 300 متر مساحت دارن. من تو شهر اصفهان هم دیدم بعضی ها مرغ و خروس دارن.

حنیف;939895 نوشت:
با توجه به نکات ذکر شده، ترکِ آزار همسایه که یک عمل حرام و غیر شرعی ست؛ مهمتر از نگهداری از حیواناتی مثل خروس است که مستحب شمرده شده. (با فرض صحت حدیث)

خب سوال من هم همین هست چرا پیامبر صلی الله و علیه و آله و امامان ما احادیثی در مورد نگهداری این حیوانات کرده اند؟

مگر فکر آزار همسایه نبودند؟ شرایط برای خیلی ها از شهرها که در آپارتمان زندگی نمی کنند تغییری نکرده که بگوییم این احادیث مربوط به آن زمان بوده.
چرا منظور مرا درک نمی کنید من این همه حدیث ردیف کردم . چرا پیامبر صلی الله و علیه و آله و امامان امری را مستحب می دانند که از نظر مثلا شما حرام است.
چگونه من نسبت به احادیث دیگر اعتماد کنم و به آنها عمل نمایم پس این احادیث به چه درد می خورد ؟

خروس آواز می خواند و خیلی ها از صدای آن خوششان نمی آید پیامبر بزرگ اسلام صلی الله و علیه و آله که می دانسته این باعث آزار همسایه ها خواهد شد پس چرا به آن سفارش می کند؟

چیزی که در شرایط فعلی تغییر کرده اینست که مردم می خواهند نماز صبح یا نخوانند و یا دیر بخوانند .

و همچنین مردم بیشتر تا ساعت 12 یا 2 شب هم بیدار هستند این چیزی هست که تغییر کرده.

من می خواهم بدانم آیا داشتن خروس و آواز آن باعث حق الناس میشود؟

اگر در اون دنیا مثلا از من پرسیدند چرا خروست مزاحم همسایه شد من هم می گویم سفارش پیامبر صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام بوده است.

حنیف;939895 نوشت:
هر دوی این قواعد، هم در فقه و هم در اخلاق مطرح شده اند.

پس آیا من مجبور هستم برای عمل به هر حدیثی از مراجع تقلید اجازه بگیرم.؟

کتابهای حدیث را که بخوانم باید به آنها شک کرده و ندانم چه کنم اینطوری که باعث سرگردانی میشود.

راهنمایی کنید که باید چطور به احادیث عمل کنم/

صندلی;939898 نوشت:
خب میخواد همسایه هم بلند شه نمازشو بخونه.

توصیه ام به استارتر این هست که. حالا که خروس رو از دست دادید. گوشیتونو برای نماز صبح زنگ بزارید. صدای زنگشو هم صدای خروس بزارید. هم بیدار میشد و هم صداش به گوشتون آشناست. هم همسایه اعتراض نمیکنه

سلام

خب شاید همسایه نخواند نماز صبح بخونه.

مسئله من صدای خروس یا زنگ موبایل جهت بیدار شدن واسه نماز صبح نیست.

مسئله من این احادیثی است که وجود دارد. شاید توی روستا هم خیلی ها از صدای خروس بدشون بیاد.

اگر در اون دنیا مثلا از من پرسیدند چرا خروست مزاحم همسایه شد من هم می گویم سفارش پیامبر صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام بوده است.

حنیف;939895 نوشت:
اما در مورد حق الناس، همانطور که مستحضرید، آزار دادن همسایه از محرمات دینی ست و اگر ضرری به کسی برسد، حتی از نظر اعصاب و روان، قطعا کسی که باعث این آزار شده، مدیون است.

راستش اعتقاد من این هست که پیامبر صلی الله علیه و آله بی جهت سفارشی را نمی کنند که موجب مزاحمت شود . شرایط و مقتضیات زمان مربوط به سوال من نیست. چون منظور من نگهداری خروس در آپارتمان نبود و همسایه های ما خانه هایشان از ما بزرگتر بالای 300 متر هست.

اگر خروس در این حدیث تا هفتاد خانه را از بلا حفظ کند آن همسایه ها مدیون ما میشوند.

[=RTNassim]پیامبر صلی الله وعلیه و آله فرمود: خروس سفید، دوستم است و دشمن او دشمن خداست. او صاحب خود را و هفتاد خانه را محافظت می‌کند. پیامبر (ص) خروس را با خود نگاه می‌داشت.

اگر این احادیث جعلی است لطف کنید و بگویید و خیال مرا راحت کنید.

dina20;939916 نوشت:
خب سوال من هم همین هست چرا پیامبر صلی الله و علیه و آله و امامان ما احادیثی در مورد نگهداری این حیوانات کرده اند؟

مگر فکر آزار همسایه نبودند؟ شرایط برای خیلی ها از شهرها که در آپارتمان زندگی نمی کنند تغییری نکرده که بگوییم این احادیث مربوط به آن زمان بوده.
چرا منظور مرا درک نمی کنید من این همه حدیث ردیف کردم . چرا پیامبر صلی الله و علیه و آله و امامان امری را مستحب می دانند که از نظر مثلا شما حرام است.
چگونه من نسبت به احادیث دیگر اعتماد کنم و به آنها عمل نمایم پس این احادیث به چه درد می خورد ؟

خروس آواز می خواند و خیلی ها از صدای آن خوششان نمی آید پیامبر بزرگ اسلام صلی الله و علیه و آله که می دانسته این باعث آزار همسایه ها خواهد شد پس چرا به آن سفارش می کند؟

چیزی که در شرایط فعلی تغییر کرده اینست که مردم می خواهند نماز صبح یا نخوانند و یا دیر بخوانند .

و همچنین مردم بیشتر تا ساعت 12 یا 2 شب هم بیدار هستند این چیزی هست که تغییر کرده.

منظور شما را متوجه شدم و به همین دلیل اصول کلی را عرض کردم که خودتان با توجه به شرایط و موقعیتی که دارید، بتوانید تصمیم درست را بگیرید.

توجه بفرمایید، گاهی اوقات انسان در جائی زندگی می کند که به طور عموم مردم از این نوع حیوانات در منزل دارند و به طور عرفی موجب آزار کسی هم نیست. مثل روستاها یا شاید شهرستان شما که می فرمایید فاصله منازل از هم زیاد بوده و به طور طبیعی صدای خروس نباید اینقدر آزاردهنده باشد. در این شرایط، اگر کسی به طور غیر معمول و غیر عرفی ایراد گرفته و نسبت به همسایه بهانه جوئی کند، لازم نیست اعتنا کنید. اما اگر واقعا اذیت می شود، مثل اینکه ناراحتی اعصاب داشته، یا مریضی در منزل دارند و امثال اینها، قاعدتا باید مراعات حال ایشان را داشته باشید.

همانطور که عرض کردم این یک مسئله کاملا بستگی به شرایط و موقعیت خاص افراد دارد و به طور کلی نمی توان گفت که نگهداری خروس در منزل حرام یا حلال است.

به عبارت دیگر خودتان بررسی کنید، اگر خروس شما واقعا موجب آزار همسایه تان شده، و بهانه جوئی بی مورد نمی کند، پس نگهداری خروس در منزلِ شما به طور خاص، جایز نیست و موجب حق الناس می شود.
در غیر اینصورت گناهی بر شما نیست.

امیدوارم مطلب روشن شده باشد، اگر همچنان ابهامی هست، حتما بفرمایید.@};-

dina20;939917 نوشت:
پس آیا من مجبور هستم برای عمل به هر حدیثی از مراجع تقلید اجازه بگیرم.؟

کتابهای حدیث را که بخوانم باید به آنها شک کرده و ندانم چه کنم اینطوری که باعث سرگردانی میشود.

راهنمایی کنید که باید چطور به احادیث عمل کنم/

عمل کردن به احادیث "بدون علم کافی"، همانطور که فرمودید، گاهی موجب سرگردانی انسان می شود.

تمام احادیثی که به دست ما رسیده، از سندیت و اعتبار کافی برخوردار نیستند و تشخیص صحیح بودنِ حدیث، یک امر کاملا تخصصی ست.
همچنین خیلی اوقات، قطعه ای از یک حدیث بین مردم دست به دست شده و توجهی به ماقبل و مابعد آن (که ممکن است معنا و مفهوم حدیث را کاملا تغییر دهد) نمی شود.
گاهی نیز حدیث در موقعیت خاصی و خطاب به شخص خاصی ایراد شده که مناسب همان وقت و شرایط بوده.
و ....

پس بهتر است اگر مفهوم یک حدیث و روایت کاملا برایتان روشن نیست، از متخصصین این امر کمک بگیرید.
ضمن اینکه اصولا احکام عملیِ دین، یعنی واجبات و محرمات را غیر از فقیه متخصص، نمی تواند از احادیث برداشت کند؛ بنابراین ما در اعمال عبادی و شرعی، یا باید فقیه شده و بتوانیم احکام را از منابع اصلی آن استنباط کنیم و یا مکلف به تقلید از مجتهد جامع الشرایط هستیم.

dina20;939921 نوشت:
اگر این احادیث جعلی است لطف کنید و بگویید و خیال مرا راحت کنید.

بررسی صحت و سقم احادیث، مربوط به همکاران انجمن علوم قرآن و حدیث می باشد.

حنیف;939926 نوشت:
به عبارت دیگر خودتان بررسی کنید، اگر خروس شما واقعا موجب آزار همسایه تان شده، و بهانه جوئی بی مورد نمی کند، پس نگهداری خروس در منزلِ شما به طور خاص، جایز نیست و موجب حق الناس می شود.
در غیر اینصورت گناهی بر شما نیست.

امیدوارم مطلب روشن شده باشد، اگر همچنان ابهامی هست، حتما بفرمایید.

بازهم ممنون . استاد حنیف شما با حوصله پاسخ می دید ممنون.

من دیگه خروسی ندارم بخاطر همسایه ذبحش کردیم.

کلا به این نتیجه رسیدم که شاید نباید خیلی رو موضوعاتی که واجب نیستند کلید کنم منظورم نگهداری خروس هست . خروس بدرد روستاها می خوره. و تو شهر هم باید خونه حداقل 600 متر باشه تا با همسایه ها فاصله زیادی داشته باشه .

از توجه و پاسختون باز هم تشکر می کنم .

dina20;939916 نوشت:
را پیامبر صلی الله و علیه و آله و امامان ما احادیثی در مورد نگهداری این حیوانات کرده اند؟

چرا منظور مرا درک نمی کنید من این همه حدیث ردیف کردم . چرا پیامبر صلی الله و علیه

یقینا این نوع حدیث بصورت کلی است و در صورت مزاحمت با مردم اصل حدیث سوال نمی رود بلکه مالک باید رعایت کند

dina20;939960 نوشت:
بازهم ممنون . استاد حنیف شما با حوصله پاسخ می دید ممنون.

من دیگه خروسی ندارم بخاطر همسایه ذبحش کردیم.

کلا به این نتیجه رسیدم که شاید نباید خیلی رو موضوعاتی که واجب نیستند کلید کنم منظورم نگهداری خروس هست . خروس بدرد روستاها می خوره. و تو شهر هم باید خونه حداقل 600 متر باشه تا با همسایه ها فاصله زیادی داشته باشه .

از توجه و پاسختون باز هم تشکر می کنم .

خواهش می کنم؛ انجام وظیفه ست.@};-

به نتیجه کاملا درستی رسیدید.
موفق و موید باشید.

تذکره;938955 نوشت:
سلام

واقعا این سنخ احادیثی که جناب dina20 مطرح کردن چه مبنایی دارن؟
لطفا حدیث رو تفسیر کنید

در کلام ائمه روایاتی وجود دارد که هر حیروانی آوازی دارد که شما می می توانید به کتاب سخنان جامع امام حسین مراجعه کنید

سوال: احادیثی هست مبنی بر استحباب نگهداری حیواناتی مثل خروس در منزل. از طرفی با شرایط زندگی امروزی نگهداری حیوان در منزل، موجب آزار و اذیت همسایه هاست. چنین آزاری نسبت به همسایه حق الناس است؟! آیا این احادیث جعلی ست؟ باید برای عمل کردن به هر حدیثی از مرجع تقلید اجازه گرفت!؟

پاسخ از منظر علوم قرآن و حدیث:
هر حیوانی برای خلقتش علتی است که برخی علل برای ما هم آشکار است از جمله خروس که دروقت خاص و بقول شما نماز صبح یا نماز شب آواز می خواند و این ارتباطی به حق الناس ندارد. البته اگر آواز خوانی خروس بی وقت و در زمان های نامناسب است باید مواظبت کرد تا مزاحمت و حق الناسی صورت نگیرد. پس این نوع حدیث بصورت کلی است و در صورت مزاحمت با مردم، اصل حدیث سوال نمی رود؛ بلکه مالک باید رعایت کند.

پاسخ از منظر اخلاق اسلامی:
در مورد حق الناس، همانطور که مستحضرید، آزار دادن همسایه از محرمات دینی ست و اگر ضرری به کسی برسد، حتی از نظر اعصاب و روان، قطعا کسی که باعث این آزار شده، مدیون است.

به طور کلی قوانین اسلام دو دسته هستند؛ یکی "قوانین ثابت و دائم"؛ چنانکه امام صادق علیه السلام فرموده اند: "حَلَالُ مُحَمَّدٍ حَلَالٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَ حَرَامُهُ حَرَامٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ؛ حلال محمد هميشه تا روز قيامت حلال و حرامش هميشه تا روز قيامت حرام است."1 و دوم "قوانین مستحدثه"؛ بدین معنا که در هر عصری مسائلی مطرح می شود که در گذشته سابقه نداشته و یا ممکن است موضوعات دوران قبل، بر اثر تحولات، به موضوعات جدیدی تبدیل شوند، به طوری که حکم دیگری برای آن‌ها انتظار رود. این مسائل، با روابط و شرایط حاکم بر جامعه و عصر حاضر، تطبیق پیدا کرده و بنا بر مقتضیات زمان، احتمال و امکانِ تغییر دارند.

از طرف دیگر، اصل دیگری هم به نام "قاعده اهم و مهم" داریم که بر اساس آن، وقتی برای انسان، به لحاظ محدودیت‎های زمانی و موقعیتی و ... در مقام انجام دو تکلیف شرعی، تزاحم رخ می دهد، یعنی مکلف از بجای آوردن دو تکلیف عاجز می شود، در این صورت باید تکلیفی را که اهمیت بیشتری دارد انجام، و اهم را بر مهم ترجیح دهد. هر دوی این قواعد، هم در فقه و هم در اخلاق مطرح شده اند. با توجه به نکات ذکر شده، ترکِ آزار همسایه که یک عمل حرام و غیر شرعی ست؛ مهمتر از نگهداری از حیواناتی مثل خروس است که مستحب شمرده شده. (با فرض صحت حدیث) می توان گفت توصیه به نگهداری این حیوانات در منزل، در اثر شرایط و موقعیت تغییر کرده و در وضعیت کنونی، با زندگی آپارتمان نشینی همخوانی ندارد؛ هر چند در جاهایی مثل روستاها یا منازلی که حیاط بزرگی دارند و نگهداری حیوانات مزاحمتی برای دیگران ایجاد نمی کند، این توصیه همچنان به قوت خود باقی ست.

بنابراین گاهی اوقات انسان در جائی زندگی می کند که به طور عموم مردم از این نوع حیوانات در منزل دارند و به طور عرفی موجب آزار کسی هم نیست. مثل روستاها یا شاید شهرستان شما که می فرمایید فاصله منازل از هم زیاد بوده و به طور طبیعی صدای خروس نباید اینقدر آزاردهنده باشد. در این شرایط، اگر کسی به طور غیر معمول و غیر عرفی ایراد گرفته و نسبت به همسایه بهانه جوئی کند، لازم نیست اعتنا کنید. اما اگر واقعا اذیت می شود، مثل اینکه ناراحتی اعصاب داشته، یا مریضی در منزل دارند و امثال اینها، قاعدتا باید مراعات حال ایشان را داشته باشید.

پس تصمیم گیری در مورد این مسئله کاملا بستگی به شرایط و موقعیت خاص افراد دارد و به طور کلی نمی توان گفت که نگهداری خروس در منزل حرام یا حلال است. در واقع خودتان باید بسنجید که اگر خروس شما واقعا موجب آزار همسایه تان شده، و بهانه جوئی بی مورد نمی کند، پس نگهداری خروس در منزلِ شما به طور خاص، جایز نیست و موجب حق الناس می شود. در غیر اینصورت گناهی بر شما نیست.

و در مورد عمل کردن به احادیث "بدون علم کافی"، همانطور که فرمودید، گاهی موجب سرگردانی انسان می شود. تمام احادیثی که به دست ما رسیده، از سندیت و اعتبار کافی برخوردار نیستند و تشخیص صحیح بودنِ حدیث، یک امر کاملا تخصصی ست. همچنین خیلی اوقات، قطعه ای از یک حدیث بین مردم دست به دست شده و توجهی به ماقبل و مابعد آن (که ممکن است معنا و مفهوم حدیث را کاملا تغییر دهد) نمی شود. گاهی نیز حدیث در موقعیت خاصی و خطاب به شخص خاصی ایراد شده که مناسب همان وقت و شرایط بوده؛ و .... پس بهتر است اگر مفهوم یک حدیث و روایت کاملا برایتان روشن نیست، از متخصصین این امر کمک بگیرید.

ضمن اینکه اصولا احکام عملیِ دین، یعنی واجبات و محرمات را غیر از فقیه متخصص، نمی تواند از احادیث برداشت کند؛ بنابراین ما در اعمال عبادی و شرعی، یا باید فقیه شده و بتوانیم احکام را از منابع اصلی آن استنباط کنیم و یا مکلف به تقلید از مجتهد جامع الشرایط هستیم.

پی نوشت:
1. شيخ كليني، الكافي، تهران، انتشارات اسلاميه، سال 1362 ه ش، چاپ دوم، ج‏1، ص 59

موضوع قفل شده است