جمع بندی آیا مشارکت و حضور اجتماعی زنان مساوی با اشتغال است؟

تب‌های اولیه

242 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا مشارکت و حضور اجتماعی زنان مساوی با اشتغال است؟

سلام
امیدوارم بتونیم به یه نتیجه خوبی برسیم تو این تایپک
جایگاه حضور اجتماعی زن در اسلام
نظر کارشناس و کاربران محترم اسک دین رو در این باره میخواستم بدونم
منظور از مشارکت و حضور اجتماعی زن چیست؟
مسائل چون فعالیتهای سیاسی، اقتصادی و... به چه میزان باید مهم باشد؟
آیا حضور بانوان در این گونه مسائل مشکلاتی ایجاد کرده؟ اگر پاسخ آری باشد راهکار چیست؟اگر خیر فواید آن چیست؟
میزان حضور باید مساوی و پایاپای با حضور آقایان باشد؟
چرا حضور اجتماعی زنان را صرفا اشتغال زنان میداند؟(این موضوع پررنگ تر دیده میشه) یعنی اکثر خانمها براش سر و دست میشکنند:)
پیشاپیش باتشکر از پاسخگوی کارشناس محترم و مشارکت کاربران گرامی
یاحق

کارشناس بحث: استاد مسلم

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

اللیل والنهار;938116 نوشت:
نظر کارشناس و کاربران محترم اسک دین رو در این باره میخواستم بدونم
منظور از مشارکت و حضور اجتماعی زن چیست؟
مسائل چون فعالیتهای سیاسی، اقتصادی و... به چه میزان باید مهم باشد؟
آیا حضور بانوان در این گونه مسائل مشکلاتی ایجاد کرده؟ اگر پاسخ آری باشد راهکار چیست؟اگر خیر فواید آن چیست؟
میزان حضور باید مساوی و پایاپای با حضور آقایان باشد؟
چرا حضور اجتماعی زنان را صرفا اشتغال زنان میداند؟(این موضوع پررنگ تر دیده میشه) یعنی اکثر خانمها براش سر و دست میشکنند:)
پیشاپیش باتشکر از پاسخگوی کارشناس محترم و مشارکت کاربران گرامی

من مشتاقم ابتدا نظر دوستان را در این رابطه ببینم، منتهی دو نکته کوچک عرض کنم، و بعد از نظر دوستان استفاده خواهم کرد:

قطعا حضور اجتماعی و مشارکت زنان در اشتغال خلاصه نمی شود و سایر فعالیت ها را نیز شامل می شود، و این به خودیِ خود مانعی را پیش رو ندارد، بلکه اگر با مصلحت مهمتری در تعارض قرار بگیرد باید محدود شود.
البته این به معنای این نیست که خروج زن از خانه، و حضورش در اجتماع را محدود کنیم، بلکه آنچه که مهم است این است که جامعه را تا جایی که ممکن است اصلاح کنیم.
تفکیک جنسیتی محیط های اشتغال، آموزشی، درمانی، و سایر عرصه فعالیت زنان گامی در این راستا به شمار می رود.

البته یک نکته ای در مورد اشتغال زنان هست که باید عرض کنم و آن اینکه اشتغال بیرون از خانه برای زن اگرچه اشکالی ندارد، اما ارزش جلوه د ادن آن اشتباه است، چرا که اگر ارزش مضاعفی برای زن به شمار رود این یعنی تحقیر زن خانه دار؛ و بنده مطلقا با این نگرش که متاسفانه دارد رایج می شود موافق نیستم.

امروز کار را به جایی رسانده اند که برخی زن ها گمان می کنند اگر کار در بیرون از منزل نداشته باشند هویتشان با مشکل روبروست!! به سراغ هر شغلی حتی رانندگی ماشین سنگین می روند!! قطعا چنین رویکردی خطاست!
کار زن خانه دار اگر ارزشش بالاتر از اشتغال بیرون از خانه نباشد(که هست) قطعا کمتر نیست. مگر مدیریت محیط خانواده و برخورد با خستگی های شوهر و سنگ صبور او بودن و تربیت فرزندان با آن همه دشواری هایش مسئله ای پیش پا افتاده و آسان است؟

خواهش می کنم به جمله ای که در ادامه عرض می کنم بدون دخالت احساسات نگاه کنید، بنده عرض کردم مطلقا با اشتغال خانم ها مخالف نیستم، اما این عواقب نگرش بدی است که دارد ترویج می شود:

ضربه ای که چنین نگرشی(ارزشمند جلوه دادن زن شاغل) به زن دارد می زند این است که زنان را با تمام قوا تشویق به اشتغال می کند، آمار بالای اشتغال زنان موجب بیکاری مردان شده است! این بالارفتن آمار بیکاری مردان، موجب کاهش نرخ ازدواج شده است! از طرفی زنان تحصیل کرده و شاغل توقعاتشان برای انتخاب همسر بالاتر است اما همسری در شأن و کفو خود نمی یابند! و از آن طرف آمار طلاق بالا رفته است!

از طرف دیگر زنان متأهل به خاطر دغدغه های اشتغال فرزندان خود را به مهدهای کودک می سپارند! بچه هایی که به جای مهر مادری و آغوش مادر در مهد کودک بزرگ شده و عاطفه مادری را مانند فرزندانی که مادرشان خانه دار تجربه نگرده اند و خستگی های مادر از اشتغال را بعد از آمدن به خانه دیده اند، طبیعتا اینها هنگام بزرگ شدن پدر و مادر را به خانه سالمندان می گذارند!!
چه زیبا می فرمایند آیت الله جوادی آملی که: از وقتی مهدهای کودک ما افزایش یافت، خانه های سالمندان نیز افزایش یافت!!

بله، در غرب که تمام مخارج زن بر عهده خودش است چنین دغدغه هایی به جاست، اما اسلام تمام مخارج زن را بر عهده مرد گذاشته است تا خیال زن را از این بابت راحت کند تا زن دغدغه اشتغال نداشته باشد، در اینجا تشویق زن به اشتغال به عنوان پیدا کردن هویتش! ثمره اش می شود اشغال کردن فرصت های شغلی مردانی که نان آور خانواده هستند توسط زنانی که تأمین معیشتشان بر عهده مردانشان است!!

باز برای پیشگیری از هجمه برخی از خواهرا تأکید می کنم بنده بر ضرورت اشتغال زنان در مشاغل خاص تأکید کرده و آن را واجب و ضروری می دانم، اما آنچه مورد نقد بنده است تشویق زن به اشتغال به عنوان هویت بخشی است!! این است که آمار اشتغال زنان را بالا برده است!!
وگرنه مطلقا با حضور اجتماعی و فعالیت های خانم ها مخالف نیستم.

مسلم;938570 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

من مشتاقم ابتدا نظر دوستان را در این رابطه ببینم، منتهی دو نکته کوچک عرض کنم، و بعد از نظر دوستان استفاده خواهم کرد:

قطعا حضور اجتماعی و مشارکت زنان در اشتغال خلاصه نمی شود و سایر فعالیت ها را نیز شامل می شود، و این به خودیِ خود مانعی را پیش رو ندارد، بلکه اگر با مصلحت مهمتری در تعارض قرار بگیرد باید محدود شود.
البته این به معنای این نیست که خروج زن از خانه، و حضورش در اجتماع را محدود کنیم، بلکه آنچه که مهم است این است که جامعه را تا جایی که ممکن است اصلاح کنیم.
تفکیک جنسیتی محیط های اشتغال، آموزشی، درمانی، و سایر عرصه فعالیت زنان گامی در این راستا به شمار می رود.

البته یک نکته ای در مورد اشتغال زنان هست که باید عرض کنم و آن اینکه اشتغال بیرون از خانه برای زن اگرچه اشکالی ندارد، اما ارزش جلوه د ادن آن اشتباه است، چرا که اگر ارزش مضاعفی برای زن به شمار رود این یعنی تحقیر زن خانه دار؛ و بنده مطلقا با این نگرش که متاسفانه دارد رایج می شود موافق نیستم.

امروز کار را به جایی رسانده اند که برخی زن ها گمان می کنند اگر کار در بیرون از منزل نداشته باشند هویتشان با مشکل روبروست!! به سراغ هر شغلی حتی رانندگی ماشین سنگین می روند!! قطعا چنین رویکردی خطاست!
کار زن خانه دار اگر ارزشش بالاتر از اشتغال بیرون از خانه نباشد(که هست) قطعا کمتر نیست. مگر مدیریت محیط خانواده و برخورد با خستگی های شوهر و سنگ صبور او بودن و تربیت فرزندان با آن همه دشواری هایش مسئله ای پیش پا افتاده و آسان است؟

خواهش می کنم به جمله ای که در ادامه عرض می کنم بدون دخالت احساسات نگاه کنید، بنده عرض کردم مطلقا با اشتغال خانم ها مخالف نیستم، اما این عواقب نگرش بدی است که دارد ترویج می شود:

ضربه ای که چنین نگرشی(ارزشمند جلوه دادن زن شاغل) به زن دارد می زند این است که زنان را با تمام قوا تشویق به اشتغال می کند، آمار بالای اشتغال زنان موجب بیکاری مردان شده است! این بالارفتن آمار بیکاری مردان، موجب کاهش نرخ ازدواج شده است! از طرفی زنان تحصیل کرده و شاغل توقعاتشان برای انتخاب همسر بالاتر است اما همسری در شأن و کفو خود نمی یابند! و از آن طرف آمار طلاق بالا رفته است!

از طرف دیگر زنان متأهل به خاطر دغدغه های اشتغال فرزندان خود را به مهدهای کودک می سپارند! بچه هایی که به جای مهر مادری و آغوش مادر در مهد کودک بزرگ شده و عاطفه مادری را مانند فرزندانی که مادرشان خانه دار تجربه نگرده اند و خستگی های مادر از اشتغال را بعد از آمدن به خانه دیده اند، طبیعتا اینها هنگام بزرگ شدن پدر و مادر را به خانه سالمندان می گذارند!!
چه زیبا می فرمایند آیت الله جوادی آملی که: از وقتی مهدهای کودک ما افزایش یافت، خانه های سالمندان نیز افزایش یافت!!

بله، در غرب که تمام مخارج زن بر عهده خودش است چنین دغدغه هایی به جاست، اما اسلام تمام مخارج زن را بر عهده مرد گذاشته است تا خیال زن را از این بابت راحت کند تا زن دغدغه اشتغال نداشته باشد، در اینجا تشویق زن به اشتغال به عنوان پیدا کردن هویتش! ثمره اش می شود اشغال کردن فرصت های شغلی مردانی که نان آور خانواده هستند توسط زنانی که تأمین معیشتشان بر عهده مردانشان است!!

باز برای پیشگیری از هجمه برخی از خواهرا تأکید می کنم بنده بر ضرورت اشتغال زنان در مشاغل خاص تأکید کرده و آن را واجب و ضروری می دانم، اما آنچه مورد نقد بنده است تشویق زن به اشتغال به عنوان هویت بخشی است!! این است که آمار اشتغال زنان را بالا برده است!!
وگرنه مطلقا با حضور اجتماعی و فعالیت های خانم ها مخالف نیستم.

با سلام و تشکر از شما

چقدر زیبا توضیح دادید گل

واقعا قضیه (آسیب های این مورد) مثل روز روشن است, واقعا چرا خیلی از خانم ها برای خودشان توجیه های سطحی و من درآوردی می تراشند؟ آیا این دسته از خانم ها برای همه مسائل زندگی همین نوع تفکر و عمل کردن را در پیش می گیرند یا فقط همین مورد؟! قطعا یک مشکل و گیری در این وسط وجود دارد. لطفا مصداق های صحیح و ضروری برای مشارکت و همراهی خانم ها در مسائل مختلف اجتماعی را هم ذکر کنید.

با تشکر

به نظر من برای خواسته های بانوان، در درجه اول خود بانوان جامعه باید بخوان و تصمیم بگیرند.
اینکه به کوچکترین علایقشون تا بزرگترین تصمیماتشون دخالت های به جا و بیجا میشه و این دخالت با تصمیم گیری جدید برای آنها، از سمت جنس مخالف تعیین میشه، فکر نکنم درست باشه و موافق با حقوق انسان و آزادی های فردی و حتی اجتماعی برای قشری خاص.

سلام.
مسائل جامعه زنجیر وار به هم وصل شد وقتی حلقه ی اول دچار مشکل میشه خرابی حلقه های بعدی اجتناب ناپذیره.
وقتی دولت ها نمیتونن اقتصاد رو کنترل کنن و نتیجه میشه این اقتصادی که الان میبینیم باعث میشه که پدر خانواده به تنهایی نتونه مجارج خانه رو در بیاره و کل خانواده حتی فرزندان مجبورن کار کنن.
وقتی خانوم ها کار کنن باعث بیکاری آقایون میشن. چون اولا مگه چقدر کار هست؟ همونا رو هم خانوما پر کنن دیگه واسه آقایون کار نمیمونه. از طرفی هم خانوما به هر قیمتی کار میکنن حتی با 200 هزار تومن در ماه. باعث میشه مردان نتونن کار کنن چون توقع صاحب کار ها بالا رفته و حقوق زیاد نمیدن و کفاف زندگی رو نمیده. اشتغال جوون ها اینطور از بین میره.
از اون طرف زن ها کار کنن به بچه ها نمیرسن تربیت نسل بعدی دچار خلل میشه همینطور که الان میبینیم جامعه چقدر نسبت به قبل بدتر شده.
از یک طرف هم که اشتغال کمه آقایون نمیتونن احتیاجات اولیه زندگی مشترک رو برطرف کنن پس ازدواج نمیکنن و این ها باعث کلی فساد در جامعه میشه که شاهد هستید. و یا اینکه دیر تر ازدواج میکنن که بتونن پول جمع کنن که اونم باعث بالا رفتن سن ازدواج میشه. کلا همه چیز بر هم تنیده شده.

وقتی امام علی (ع) میگه فقر از در وارد خانه بشه، ایمان از پنجره میره بیرون ،دقیقا به همین خاطره.

این چیزیه که باید دولت های محترم بهش رسیدگی کنن.

درباره کلیت کار کردن خانوم ها هم باید بگم که بله کار کردن خانوم ها عالیه. به شرطی که فقط در حوزه خانوم ها باشه. خیلی زشته در جامعه اسلامی متخصص زنان زایمان مرد باشه! از اون طرف کسی که مسئول تزریقاته و روزی باید بدن هزار تا مرد رو ببینه خانوم هست. خب این جالب نیست.
خیلی خوب میشه تاکسی مخصوص خانوم ها باشه. خیلی خوب میشه مسئولیت فروشگاه هایی که محصولات زنانه میفروشن خانوم باشه. این نوع کار کردن خانوم هارو من قبول دارم. البته به شرطی که مخل کار خانه نشه. مهم ترین و با ارزش ترین کار یک زن تربیت فرزنده که با هیچ کار دیگه ای قابل مقایسه نیست.اولویت با کار خانه و تربیت هست.

*taha*;938600 نوشت:
لطفا مصداق های صحیح و ضروری برای مشارکت و همراهی خانم ها در مسائل مختلف اجتماعی را هم ذکر کنید.

با سلام و احترام
تشخیص مصادیق این ضرورت ها از حیطه کلام و اعتقادات خارج می شود، بخشی از آنها را کارشناس مشاوره با توجه به اولویت سنجی تربیت فرزند و شوهرداری و... بهتر می تواند تشخیص دهد، بعضی تخصصی می شوند مثلا رشته های تخصصی پزشکی که حضور زنان لازم است، یا سایر رشته ها مثل وکیل زن، استاد و معلم زن و...باید این عرصه ها به صورت تخصصی تشخیص داده شوند؛ و در وهله آخر این خود خانم ها هستند که با فکر و مشورت بهتر می توانند تشخیص بدهند که کدام اولویت دارد و چطور می توانند آن را با مدیریت خانه تطبیق داده و جمع کنند.

hos8sein;938667 نوشت:
اینکه به کوچکترین علایقشون تا بزرگترین تصمیماتشون دخالت های به جا و بیجا میشه و این دخالت با تصمیم گیری جدید برای آنها، از سمت جنس مخالف تعیین میشه، فکر نکنم درست باشه و موافق با حقوق انسان و آزادی های فردی و حتی اجتماعی برای قشری خاص.

اینکه چه کسی اولویت خروج زن از خانه را تعیین می کند، خود خانم یا آقا موضوعیت ندارد، مهم این است که این تصمیم گیری منطقی بوده و قابل دفاع باشد.
ممکن است خانمی واقعا با خروج از منزل دارد به خود و خانواده ضربه می زند، اینجا نمیشود گفت نباید در تصمیم او دخالت کرد. اسلام از طرف خالق این زن و مرد که کاملا روحیات آنها را می شناسد و از ساختار زن و مرد که متناسب با وظافشان طراحی شده است آگاه است، وظائف و حقوقی برای آنها تعیین فرموده است.

باسلام
مثلا چندین مورد بوده که خانم تو خونه اوقات تلخی میکنه گفتم چرا زندگی خوبی داری که گفتند دوست داشتم شاغل بودم
میپرسم چرا مشکل مالی دارید؟یا تخصصی دارید که نیاز جامعه هست؟گفتند نه شوهرت خسیسه ؟
خب میخوام تو اجتماع باشم فعالیت کنم چرا خانم ها رو این همه محدود میکنند:-b:moteajeb:
خب خانم عزیز این همه اشتیاق برای شاغل شدن برای چیه خب با این همه مشکلات اشتغال برای آقایون

اللیل والنهار;938867 نوشت:
مثلا چندین مورد بوده که خانم تو خونه اوقات تلخی میکنه گفتم چرا زندگی خوبی داری که گفتند دوست داشتم شاغل بودم
میپرسم چرا مشکل مالی دارید؟یا تخصصی دارید که نیاز جامعه هست؟گفتند نه شوهرت خسیسه ؟
خب میخوام تو اجتماع باشم فعالیت کنم چرا خانم ها رو این همه محدود میکنند
خب خانم عزیز این همه اشتیاق برای شاغل شدن برای چیه خب با این همه مشکلات اشتغال برای آقایون

با سلام مجدد
کاملا درست می فرمایید، من با موارد متعدد برخورد کرده ام، وقتی سخنان طرف را می شنوم می بینم ریشه اش همان تفکر خطرناکی است که عرض کردم، یعنی اشتغال را مایه هویت بخشی به زن می دانند! این نگاه اگر رواج یابد زن خانه دار احساس حقارت می کند در حالی که قطعا ارزش و سختی کارش به مراتب بیشتر از کار بیرون از خانه است.

اگر کار در بیرون از منزل ارزش تلقی شود همه را درپی خود خواهد کشانید، این تفکر جامعه را زمینگیر خواهد کرد، چون خروج از خانه برای زن فقط به منظور هویت یابی خواهد بود، نه کمک به اقتصاد خانواده، نه خدمت به مردم، نه فعالیت های مفید آموزشی یا پژوهشی، نه ارائه تخصص به جامعه! فقط و فقط احساس ازش پیدا کردن! یک احساس که ناشی از نگرش اشتباه جامعه است و ریشه روانشناختی و جامعه شناختی دارد!!

سلام
دوست من، بیایید در مثال شما فرض کنید که دلیل اون خانم صرفا علاقه به حضور در محیط کار بوده. اگر شما به این اعتقاد دارید که هر کس آزاده و میتونه برای خودش تصمیم بگیره، اون خانم هم دوست داره این تصمیم رو بگیره.
حالا این خانم اگر مجرد باشه که مختار هست در تصمیم گیری یا مشورت کردن برای همان تصمصیم گیری با دیگران و اگر در رابطه‌ای دارای تعهدات (مثل ازدواج) هست، با همفکری با شریک زندگیش، تصمیم نهایی رو باز آزادانه خودش میگیرد.
الان آیا شما متن بالا رو قبول دارید؟
.
من فکر میکنم در تمامی جوامع دنیا تفکرات مردسالارانه و احساس مالکیت روی بانوان وجود داره. حالا به شدت کم یا به شدت زیاد. چرایی مردسالاری و حس مالکیت به وجود آمده، موضوعی بحث دیگریست، اما آیا وجودش درسته؟
من ایرادی به حق انتخاب و تصمیم آقایانی که علاقه ندارند که فرضا همسرشان به میزان خودشان آزادی داشته باشند، نمیگیرم. هر کس در تصمیمات خودش آزاده.
اما اگر این تصمیم و این موضوع قراردادی بین زن و شوهر، شکل قانونی پیدا کنه اشتباهه. این مصداق بارز سوءاستفاده از قانون برای محدود کردن جنسیتی خاص است.
منه نوعی میتونم در شروع یک رابطه، خواستم را از طرف مقابلم که فرضا من مخالف کار کردن طرف مقابلم در جامعه یا در فلان محیط ها هستم. این هیچ ایرادی نداره. یا طرف میپذیره یا نمپذیره. ولی اینکه بعد از ازدواج، قانون به کمک من بیاد برای این خواستم، این قضیه ایراد داره.
.
البته این مباحث تا زمانی که دید از بالا به پایین اشخاص برای بانوان وجود داشته باشه و این اشخاص منکر وجود این دید باشن، و یا وجودش رو انکار نکنن ولی اونو بدون مشکل بودنن، دیگه صحبت کردن بیهوده خواهد بود.

hos8sein;938977 نوشت:
سلام
دوست من، بیایید در مثال شما فرض کنید که دلیل اون خانم صرفا علاقه به حضور در محیط کار بوده. اگر شما به این اعتقاد دارید که هر کس آزاده و میتونه برای خودش تصمیم بگیره، اون خانم هم دوست داره این تصمیم رو بگیره.
حالا این خانم اگر مجرد باشه که مختار هست در تصمیم گیری یا مشورت کردن برای همان تصمصیم گیری با دیگران و اگر در رابطه‌ای دارای تعهدات (مثل ازدواج) هست، با همفکری با شریک زندگیش، تصمیم نهایی رو باز آزادانه خودش میگیرد.
الان آیا شما متن بالا رو قبول دارید؟
.
من فکر میکنم در تمامی جوامع دنیا تفکرات مردسالارانه و احساس مالکیت روی بانوان وجود داره. حالا به شدت کم یا به شدت زیاد. چرایی مردسالاری و حس مالکیت به وجود آمده، موضوعی بحث دیگریست، اما آیا وجودش درسته؟
من ایرادی به حق انتخاب و تصمیم آقایانی که علاقه ندارند که فرضا همسرشان به میزان خودشان آزادی داشته باشند، نمیگیرم. هر کس در تصمیمات خودش آزاده.
اما اگر این تصمیم و این موضوع قراردادی بین زن و شوهر، شکل قانونی پیدا کنه اشتباهه. این مصداق بارز سوءاستفاده از قانون برای محدود کردن جنسیتی خاص است.
منه نوعی میتونم در شروع یک رابطه، خواستم را از طرف مقابلم که فرضا من مخالف کار کردن طرف مقابلم در جامعه یا در فلان محیط ها هستم. این هیچ ایرادی نداره. یا طرف میپذیره یا نمپذیره. ولی اینکه بعد از ازدواج، قانون به کمک من بیاد برای این خواستم، این قضیه ایراد داره.
.
البته این مباحث تا زمانی که دید از بالا به پایین اشخاص برای بانوان وجود داشته باشه و این اشخاص منکر وجود این دید باشن، و یا وجودش رو انکار نکنن ولی اونو بدون مشکل بودنن، دیگه صحبت کردن بیهوده خواهد بود.

باسلام
بنده نگفتم افراد در انتخاب اینکه چیکار کنند یا نکنند مختار نیستند
بنده هم دوست دارم خیلی کارها انجام بدم .
اما وقتی میبینم بودن بنده در محیطی حسنی نداره بلکه مشکلی هم ایجاد میکنه ایا اینجا هم رسیدن بنده به خواسته رفتار معقولی هست؟
فقط وفقط چون دوست دارم

مسلم;938570 نوشت:

.

باسلام
این قسمت از فرمایش شما بیشتر مد نظر بنده هست

لطفا در این باره نظرات کاربران محترم هم رو داشته باشیم ممنون میشم

جایی میخوندم در باره فعالیتهای اقتصادی حضرت خدیجه (س) که خودشون به شخصه تجارت نمیکردند بلکه دارایی که داشتند به کسی میسپردند تا تجارت کنند و از این طریق کسب درامد داشتند
یعنی باز اینجا کار کردن بر عهده یک آقا هست نه یک خانم
این ولع کار کردن به این شکل از کجا ایجاد شده؟
چرا برای اینکه خانم مسلمان رو فعال اجتماعی نشان بدن اولین پیشنهاد در جذب این نیرو به کار فعال هستند؟
یادم میاد خانومی در یه شرکت کار میکرد چندین سال ازدواج کرده بود و اختلاف داشتند علت رو پرسیدم گفتند به خاطر بچه شرکتی که مشغول به کار بودند با این شرط نیرو خانم جذب میکرد که بچه دار نشه چون نمیخواست حقوق بده برای دوران بارداری و .... یا یه مدتی نیرو کارش رو از دست بده

این خانم سنش بالا رفته دیگه حال و حوصله برای بچه داری نداره که چی درامدی داشته باشه برای ریخت و پاشهای اضافی برای پز دادن طلا و... فلان امکانات زندگی که سالی یک بار هم ازش نمیتونه استفاده کنه چون تو خونه نیستند و مهم تر از همه که بگه من مثل شما نیستم حضور و فعالیت اجتماعی دارم و......:>:dohkhtar:

سلام

یکی از دوستانم بهم گفت اگه می خواهی همه ارت تعریف و تمجید بکنند
همه بگن والله چه پسر گلی است
حرف ندارد

مثلش پیدا نمی شود

لایک بارون بشی

عزیزم هم رنگ جماعت بشو

تمام

گفتم کدام جماعت

چرا

اصلا و ابدا

چون در عالم حقیقی کمبود و کسری ندارم . که بخواهم با هم رنگ شدن طرفداری و نمایش

خودم بولد​ کنم !

اما

من با توجه ب اینکه جوان امروزی هستیم

در اجتماع هستم . انواع و اقسام پلید ی دیدیم

یک خانم باید ب وظیفه اش خانه داری و رسیدگی ب فرزند و همسر خودش رسیدگی کنند

نباید در محیط ههای مختلط کار وفعالیت کنند
والله قسم بعضی آقایان تخصص phdمخ زدن در سه شماره دارن

بی خیال اینکه من خودم مردم و شیرم و ببر بنگالم

ابنا همه حرفن

بدبختی پا از ا نجا شروع شد . چه زن و چه مرد از دستورات قرآنی و معصومین ع فاصله گرفتیم

ب کی بگیم خانم محترم ما نمی خواهیم شما وارد جنگ نرم با حضور نا محرمان بشوید

چه کسی را باید ببینیم

والله

من در دانشگاه خیلی دیدم

چطور ی مغلوب جنگ نرم خودشان شدن

مردم ما گرسنه و فقیر

مسائل جنسی و مالی هستن

در این دو گزینه با اون وارد نشوید !
از من گفتن بود

پ.ن

جسارتا سرکار خانم اللیل و النهار مخاطبم شما نیستید . بعنوان استارتر ابن موضوع

بلکه کل جامعه و اوضاع حول محور آن منظورم است

عذر خواهم

سلام
سپاس بابت پاسخ

اللیل والنهار;938979 نوشت:
اما وقتی میبینم بودن بنده در محیطی حسنی نداره بلکه مشکلی هم ایجاد میکنه ایا اینجا هم رسیدن بنده به خواسته رفتار معقولی هست؟
فقط وفقط چون دوست دارم

این دقیقا همون بخشیه که صحبت منم پیرامونشه.
اینکه بودن شمای نوعی در محیط حُسنی نداره که هیچ، مشکل هم ایجاد میکنه، چیزیه که خود شما راجع بهش فکر کردید، ممکنه صحبت های دیگران را هم راجع بهش رو شنیده باشید، ولی در نهایت خود شمایید که تصمیم گرفتید که در محیطی باشید یا نباشید، حُسن داره یا نداره و مشکل ایجاد میکنه یا نمیکنه.
موضوع معقول بودن یا نبودن نیست، موضوع آزادی در اراده، بیان و عملِ شما درباره اون هستش.
اگر این آزادی، آزادی کسی رو سلب نمیکنه، چه اشکالی داره که منه نوعی کاری رو که به قول شما فقط و فقط دوست دارم، انجام بدم؟
.
اجازه بدید من یه مثال هم برای درک متقابل بهتر مطرح کنم.
الان سیگار کشیدن عملی هست که برای فرد سیگاری و اطرافیان اون فرد مضره. آیا به نظر شما درسته این آزادی کشیدن سیگار از فرد سیگاری گرفته بشه؟
من فکر میکنم موافق باشید این آزادی تا زمانی که اطرافیانی در کنار فرد سیگاری نباشند و یا باشند و مشکلی با این قضیه نداشته باشند، اشکالی نداره، حتی در این مثال که فرد داره به خودش آسیب میزنه.
.
من تو این مثال، خواست بانوان رو درباره شرایطشون در اجتماع رو با موضوعی (سیگار کشیدن) در یک سطح قرار دادم که واقعا در یک سطح نیستم. یعنی تصمیمات بانوان در اینکه در کجا کار کنند، در کجا رفت آمد داشته باشند، در اینکه چه پوشش و چه دیدگاهی داشته باشند و به طور کلی در اینکه چگونه به خواست هاشون جامعه عمل بپوشنن اینقدر مضره؟

hos8sein;939125 نوشت:
الان سیگار کشیدن عملی هست که برای فرد سیگاری و اطرافیان اون فرد مضره. آیا به نظر شما درسته این آزادی کشیدن سیگار از فرد سیگاری گرفته بشه؟

باسلام
وقتی رفتار بنده تاثیر بر شرایط افراد دیگه داره پس دیگه نمیتونم بی تفاوت باشم

چون من آزاد هستم هرطور که دوست دارم تصمیم بگیرم

البته اینجا داریم در مورد فردی صحبت میکنیم که برای تصمیم های خودش رضایت خدا رو هم در نظر بگیره نه صرفا رضایت خودش

جوانی بخاطر بیکاری نتونه ازدواج کنه آیا تو گناه این فرد این خانم که جای این آقا مشغول به کار شده مسئول نیست؟

zahra*;939133 نوشت:
معلومه که نه.
من یک انسان هستم دوست دارم کار کنم بنا به دلایلی که برای خودم در نظر گرفتم.
حالا از دلایل شخصی خودم بگذریم همین آقا پسرها بعضا تنها ترجیح میدند دختر شاغل بگیرند. دیدم که میگم ها. حتی تو همون تماس تلفنی از استخدام و این موارد هم سوال کردند. موضوع انقدر پیچیده و درهم هست که نشه دلایل بیکاری و یا عدم ازدواج رو به اشتغال خانم ها ربط داد. در واقع این مسائل مثل یک کلاف در هم تنیده هستند شما نمی تونید با حذف اشتغال خانم ها، مشکلات بیکاری و بعد ازدواج رو حل کنید. مشکلات ازدواج فقط مربوط به کار نمیشه.

باسلام
بله ایا بخشی از مشکل به این موضوع ربط نداره؟
الان اینجا داریم با خواسته های خودمون جواب میدیم یا انتظار و دیدگاهی که از یک زن مسلمان باید داشته باشیم

بله در هم تنیده شده و داریم پیچیده ترش میکنم

وقتی آقایی نمیتونه انتظارات خانمش رو برآورده کنه باید دنبال یه خانم شاغل باشه که کمک خرج خانواده باشه وقتی اینطور تصور شده یک خانم خانه دار اجتماعی نیست و...
همه اینها دست به دست هم میده تا نتیجه اونی بشه که شما میفرمایید

اللیل والنهار;939129 نوشت:
وقتی رفتار بنده تاثیر بر شرایط افراد دیگه داره پس دیگه نمیتونم بی تفاوت باشم

ما همه روی هم تاثیر میگذاریم و همه از هم تاثیر میگیریم.
من منکر این موضوع نشدم.
+
شما اگر تاثیر کلی و جزئی رفتارهایتان رو پیگیری میکنید و این موضوع را در تصمیم گیری هاتون دخیل میدونید، این هم جزئی از آزادی ها و خواسته های شماست. اما من فکر نمیکنم شما هیچ وقت کسی رو اجبار نمیکنید که مثل شما فکر و عمل کنه. چرا، شاید آرزو داشته باشید در جامعه ای باشید که همه مثل شما بی‌تفاوت نباشن. ولی ممکنه این در تعارض با اراده و خواسته های دیگر افراد آن جامعه باشه.
البته اینجا داریم در مورد فردی صحبت میکنیم که برای تصمیم های خودش رضایت خدا رو هم در نظر بگیره نه صرفا رضایت خودش

خوب این خودش یک جور خطکشی کردن هستش. ممکنه این فرد مورد صحبت شما در این جامعه باشه و این گزاره رو نپذیره. تکلیف چیست؟
جوانی بخاطر بیکاری نتونه ازدواج کنه آیا تو گناه این فرد این خانم که جای این آقا مشغول به کار شده مسئول نیست؟

خیر.
کارآفرینان ایجاد شغل میکنند و بر حسب خواست خودشون (که قاعدتا اون خواست از افزایش بهره وری و سایر آنالیزهای مربوط به شرایط کار نشات گرفته) تصمیم میگیرند که شرایطی را در جذب نیروی کار لحاظ کنند.
شرایط جنسی، شرایط سنی، سابقه کاری، شرایط فیزیکی، شرایط اخلاقی و...
این آزادی حق کارآفرین هست که این شرایط رو تعیین کنه.
اگر شخص کارآفرین دیدگاه های شخصی و اشتباه خودش رو هم در این شرایط لحاظ کنه، قطعا خودش ضرر میکنه.
اگر جایی صرفا به خاطر قرار دادن به اشتباه شرط جنسیت، آقایان از کار محروم بشن، مقصر بانوان استخدام شده نیستند و مسئول هم نیستند راجع به آقایانی که کماکان بیکارند.
عکس همین موضوع برای بانوانی که کار رو به خاطر جذب نیروی آقا از دست دادند هم صادقه و البته برای شرایط دیگر هم صادقه.
برای مثال شرط سنی (فرضا زیر 30 سال) لحاظ شده اشتباه است. اینجا زیر 30 ساله های استخدام شده مدیون 30 ساله به بالاها نیستند و حق آنها رو نخوردند که! موضوع کسی بوده که این شرایط اشتباه رو لحاظ کرده.
.
جنس مونث انسان از منظر فیزیکی تفاوت هایی با جنس مذکر داره. اینو کسی منکرش نمیشه. اما استعداد ها، توانایی ها و خواست انسان اینقدر گسترده است که نمیشه محدود به شرایطش کرد. شاید خانمی بخواد و تلاش کنه که در کاری که یک زن هم به اون نمیپردازه، ورود کنه. باید جلوش ایستاد؟ اون فرد تهش یا موفق میشه یا شکست میخوره. ولی با توجه به توضیحاتی که دادم به نظرم این شکله خطکشی کردن همیشه اشتباهه.

hos8sein;939141 نوشت:
ما همه روی هم تاثیر میگذاریم و همه از هم تاثیر میگیریم.
من منکر این موضوع نشدم.
+
شما اگر تاثیر کلی و جزئی رفتارهایتان رو پیگیری میکنید و این موضوع را در تصمیم گیری هاتون دخیل میدونید، این هم جزئی از آزادی ها و خواسته های شماست. اما من فکر نمیکنم شما هیچ وقت کسی رو اجبار نمیکنید که مثل شما فکر و عمل کنه. چرا، شاید آرزو داشته باشید در جامعه ای باشید که همه مثل شما بی‌تفاوت نباشن. ولی ممکنه این در تعارض با اراده و خواسته های دیگر افراد آن جامعه باشه.

خوب این خودش یک جور خطکشی کردن هستش. ممکنه این فرد مورد صحبت شما در این جامعه باشه و این گزاره رو نپذیره. تکلیف چیست؟

خیر.
کارآفرینان ایجاد شغل میکنند و بر حسب خواست خودشون (که قاعدتا اون خواست از افزایش بهره وری و سایر آنالیزهای مربوط به شرایط کار نشات گرفته) تصمیم میگیرند که شرایطی را در جذب نیروی کار لحاظ کنند.
شرایط جنسی، شرایط سنی، سابقه کاری، شرایط فیزیکی، شرایط اخلاقی و...
این آزادی حق کارآفرین هست که این شرایط رو تعیین کنه.
اگر شخص کارآفرین دیدگاه های شخصی و اشتباه خودش رو هم در این شرایط لحاظ کنه، قطعا خودش ضرر میکنه.
اگر جایی صرفا به خاطر قرار دادن به اشتباه شرط جنسیت، آقایان از کار محروم بشن، مقصر بانوان استخدام شده نیستند و مسئول هم نیستند راجع به آقایانی که کماکان بیکارند.
عکس همین موضوع برای بانوانی که کار رو به خاطر جذب نیروی آقا از دست دادند هم صادقه و البته برای شرایط دیگر هم صادقه.
برای مثال شرط سنی (فرضا زیر 30 سال) لحاظ شده اشتباه است. اینجا زیر 30 ساله های استخدام شده مدیون 30 ساله به بالاها نیستند و حق آنها رو نخوردند که! موضوع کسی بوده که این شرایط اشتباه رو لحاظ کرده.
.
جنس مونث انسان از منظر فیزیکی تفاوت هایی با جنس مذکر داره. اینو کسی منکرش نمیشه. اما استعداد ها، توانایی ها و خواست انسان اینقدر گسترده است که نمیشه محدود به شرایطش کرد. شاید خانمی بخواد و تلاش کنه که در کاری که یک زن هم به اون نمیپردازه، ورود کنه. باید جلوش ایستاد؟ اون فرد تهش یا موفق میشه یا شکست میخوره. ولی با توجه به توضیحاتی که دادم به نظرم این شکله خطکشی کردن همیشه اشتباهه.

باسلام
توجه کنید بنده درهمه پستها نگفتم حذف اشتغال خانم ها
حرف بنده روی این موضوع هست که وقتی تو یه کار آقا بهترین گزینه هست چرا نیروی خانم استفاده بشه و چرا باید از نیرو کار خانم سوء استفاده بشه
شما خانم حقوق کم مرخصی دوران بارداری نداری
انجام کارهای که سنگین و خارج از توانایی و...
با بودن این شرایط اصرار خانمها برای وارد شدن به این نوع مشاغل که واقعا نیاز مادی ندارند یا تخصصی که آقا پیدا نشده که بتونه انجام بده ...
چیه؟
بله وقتی کارفرمایی ببینه نیروی رو میتونه جذب کنه باتوجه به اون هم قرارداد تنظیم میکنه اگه من خانم راضی به اشتغال در هر کاری نباشم آیا این کارفرما هم میتونه اون خواستی که داره رو تحمیل کنه؟

حال جالب اینکه درامد خودش رو باید خرج مهد کودک و ... بکنه

سلمان می‌گوید: حضرت فاطمه علیهاالسلام نشسته بود و پیش روی آن حضرت سنگ آسیابی بود که با آن جو آسیا می‌کرد و دسته آسیاب خون‌آلود بود و حسین علیه‌السلام (که در آن زمان کودکی شیرخوار بود) در کناری از خانه، از گرسنگی گریه می‌کرد. من به آن حضرت عرض کردم: ای دختر رسول خدا! این فضّه است، از او در کارهای خانه کمک بگیر! حضرت فاطمه علیهاالسلام فرمودند: پدرم به من سفارش کرد که کارهای خانه یک روز از من و یک روز از فضّه باشد. دیروز نوبت فضّه بود (و امروز نوبت من است.) سلمان می‌گوید: عرض کردم: من بنده آزاد شما هستم و (برای خدمت آماده‌ام) یا جو را آسیاب کنم یا از حسین علیه‌السلام نگه‌داری کنم. حضرت زهرا علیهاالسلام فرمود: من به ساکت کردن حسین شایسته‌ترم، شما به آسیاب کردن جو بپرداز. (محمّدبن جریر طبرى شیعى، دلائل الامامة، تحقیق قسم الدراسات الاسلامیه، قم، مؤسسه بعثت، 1413، ص 140 / قطب‌الدین الراوندى، الخرائج و الجرائح، قم، مؤسسة الامام‌المهدى، ج 2، ص 530)

سلام مجدد

اللیل والنهار;939142 نوشت:
توجه کنید بنده درهمه پستها نگفتم حذف اشتغال خانم ها

متوجه هستم، بخش های از جملات من کلیاتی هستند که بنده قبولشون دارم و منظور اینجانب بر این نیست که شما این کلیات رو به قطع قبول نداشتید یا ندارید.
حرف بنده روی این موضوع هست که وقتی نیروی کاری آقای بهترین گزینه برای یک شغلی هست چرا نیروی خانم استفاده بشه و چرا باید از نیرو کار خانم سوء استفاده بشه

بله، منم به شایسته سالاری اعتقاد دارم و با سوءاستفاده از هر جنسیتی مخالفم.
شما خانم هستی حقوق کم مرخصی دوران بارداری نداری انجام کارهای که سنگین و خارج از توانایی و...

حال جالب اینکه درامد خودش رو باید خرج مهد کودک و ... بکنه

موارد دیگه هم ساید افکت های موضوع اصلی هستند نه خود موضوع اصلی. من راجع تاثیرات جانبی که خوب یا بد به وجود میان صحبتی نکردم. حرف من اینه هر آقا و خانمی حق داره که آزاد باشه. حتی اگر اون آزادی برای خود طرف شرایط منفی ای رو ایجاد کنه و اون فرد هم از اون آگاه باشه. (دقت کنید گزاره هایی که زیرش خط کشیدم میتونن هم معکوس باشن).
با بودن این شرایط اصرار خانمها برای وارد شدن به این نوع مشاغل که واقعا نیاز مادی ندارند یا تخصصی که آقا پیدا نشده که بتونه انجام بده ...
چیه؟

به سادگی: خواست هر فرد
بله وقتی کارفرمایی ببینه نیروی رو میتونه جذب کنه باتوجه به اون هم قرارداد تنظیم میکنه اگه من خانم راضی به اشتغال در هر کاری نباشم آیا این کارفرما هم میتونه اون خواستی که داره رو تحمیل کنه؟

خیر، نمیتونه. نهایتا یا توافق کاری رخ میده یا رخ نمیده که به قطع همکاری میرسه. اون کارفرما هم میره دنبال جذب نیروی انسانی جدید کماکان با خواست و اراده خودش.
حضرت زهرا علیهاالسلام فرمود: من به ساکت کردن حسین شایسته‌ترم، شما به آسیاب کردن جو بپرداز.

خب، این هم آزادی در انتخاب دختر پیامبر اسلام بوده.

hos8sein;939146 نوشت:
به سادگی: خواست هر فرد

لطفا متن پست اول رو بخونید

باتشکر

یک مسلمان تصمیمی نمیگیره که فقط و فقط منافع شخصی خودش رو مدر نظر قرار بده حال چه به سر افراد جامعه میاد با تصمیمی که گرفته

خودش تصمیم میگیره که تو چه شغلی وارد بشه یا نشه و اینجا فقط منافع و علایق شخصی خودش رو مد نظر قرار نمیده

zahra*;939145 نوشت:
اقایی که هنوز ازدواج نکرده و دنبال دختر شاغل هست می خواد خواسته های کدوم خانم رو براورده کنه.

خانومی که تو اطرافیان میبینه چه خواسته هایی دارند
خب پول بیشتر جمع کردن بد نیست خانم و آقا دست به دست هم بدن خونه بخرن پولدار بشن ولی با چه شرایط و به چه قیمتی؟ و اینجا باز خانمها تعیین کننده هستند خانمها اگر راضی به اشتغال در هر کاری نباشند
اگه به این شکل ادامه پیدا کنه دیگه از اسلام و زن مسلمان اثری باقی نمیمونه
بچه ای که از اولین روز زندگی مادری در کنار خودش ندیده آیا حاضر میشه خودش هم برای فرزند خودش وقت بزاره
بماند اگر این بچه درست تربیت شده باشه یا نه
زنی که خسته وارد خانه میشه آیا میتونه به خوبی خواسته های همسر و فرزندنش رو تامین کنه

اللیل والنهار;939147 نوشت:
لطفا متن پست اول رو بخونید

نمیدونم.
یا آزادی در اسلام تعریف نشده یا به شکل خودش تعریف شده که احتمالا این مورد دوم هستش، چون همه چیز را آنطور که خود خواسته بیان کرده نه آن چیزی که باید باشد یا هست.
همین عبارت "حضور اجتماعی زن در اسلام" خود قائل بر تبعیض جنسیتی است و قطعا فرق داره با عبارت "حضور اجتماعی مردم در اسلام" یا "حضور اجتماعی مردم".
اللیل والنهار;939147 نوشت:
یک مسلمان تصمیمی نمیگیره که فقط و فقط منافع شخصی خودش رو مدر نظر قرار بده حال چه به سر افراد جامعه میاد با تصمیمی که گرفته

خودش تصمیم میگیره که تو چه شغلی وارد بشه یا نشه و اینجا فقط منافع و علایق شخصی خودش رو مد نظر قرار نمیده

یک انسان آزادی رو از حقوقش میدونه. نقض حقوق، بی احترامی به انسان است. حالا به هر وسیله ای.
.
گفتگوی خوبی بود.
موفق باشید.

hos8sein;939151 نوشت:
عبارت "حضور اجتماعی مردم در اسلام" یا "حضور اجتماعی مردم".

آیا زنها جزء مردم نیستند
یه مثلا میزنم
شما میگید این غذاها رو مردم نخورند

یک جا میگید خانم ها نخورند چون مانع جذب کلسیم شده و برای خانمها چون هنگام بارداری میزان کلسیم دریافتی کمتر میشود و اثرات پوک استخان دارد نیاز هست
و یا آقایان تخم مرغ مثلا کمتر بخورند برای کبدشان ضرر دارد

اینجا چون گفته نشده مردم و تفکیک شده ایراد دارد؟!

بله مسلمان یعنی اینکه مردم از این فرد در سلامت باشند

hos8sein;939151 نوشت:
گفتگوی خوبی بود.

متشکرم از مشارکت شما
موفق و سرفراز باشید

[="Teal"]

مسلم;938885 نوشت:
با سلام مجدد
کاملا درست می فرمایید، من با موارد متعدد برخورد کرده ام، وقتی سخنان طرف را می شنوم می بینم ریشه اش همان تفکر خطرناکی است که عرض کردم، یعنی اشتغال را مایه هویت بخشی به زن می دانند! این نگاه اگر رواج یابد زن خانه دار احساس حقارت می کند در حالی که قطعا ارزش و سختی کارش به مراتب بیشتر از کار بیرون از خانه است.

اگر کار در بیرون از منزل ارزش تلقی شود همه را درپی خود خواهد کشانید، این تفکر جامعه را زمینگیر خواهد کرد، چون خروج از خانه برای زن فقط به منظور هویت یابی خواهد بود، نه کمک به اقتصاد خانواده، نه خدمت به مردم، نه فعالیت های مفید آموزشی یا پژوهشی، نه ارائه تخصص به جامعه! فقط و فقط احساس ازش پیدا کردن! یک احساس که ناشی از نگرش اشتباه جامعه است و ریشه روانشناختی و جامعه شناختی دارد!!

سلام و عرض ادب
خب این حس با ارزش بودن رو واقعا چه کسی منتقل میکنه؟!!
الان جو جامعه جوری شده که چه بخوایم چه نخوایم توصیه به اشتغال یا میشه یا آرزوش برای اکثریت خانم ها وجود داره
برای دختران مجرد همینکه خانمهایی هستن که به دنبال همسرانی شاغل برای پسرانشون میگردن و اولین شرط و گویا مهم ترینش که ذکر میکنن همینه
و حتی آقایونی که یکی از سوالاتشون درباره اشتغاله و انگار قضیه بالعکسه و یادشون میره وظیفه شون رو ...
و یا بقیه افرادی که به محض اینکه میفهمن کسی ازدواج کرده اولین سوالشون اینه شاغله؟!!!!

همین ها کافیه برای ترغیب دختران مجرد

در مورد خانم های متاهلم
خیلی از خانمهای متاهلی که تفکرشون اینه یه عمر توی آشپزخونه پختن و توی خونه سابیدن و ....
هیچی عایدشون نشده
و خانمهای متاهل شاغل رو موفق تر میدونن و به نسل جدید این تفکر رو منتقل میکنن!!

از طرفی آقایونی که به واسطه شغل همسرشون به اصطلاح اجتماعی بودنش رو به رخ میکشن
و ....
خب بااین همه چه انتظاریه واقعا؟!!
کسی ترغیب نشه برای حضور؟!!

هرچند الان آسیب هاش به قدری زیاد شده که واقعا بهتره اگر سرپرست خانوارن یا اگر مشکل مالی دارن و .... شاغل باشن

ولی واقعا جو جامعه داره خیلی از خانمها رو هل میده سمت کار،حالا شاید به قول شما اون کار اصلا در شان یک خانم نباشه یا با درامدهای خیلی پایین
ولی فقط به این دلیل که خب از نظر سایرین خانم شاغل و خانه دار متفاوتن و قطعا خانم شاغل ارجحیت داره

در واقع همه در ظاهر میگن خانم خانه دار وظایفش بیشتره و افتخاره و ....

ولی در باطن همه فک میکنن خانمها صبح تاشب پا روی پا میندازن و حالا نهایتا یه ربع ساعت پامیشن گردگیری و پخت و پز ...
و اگر دقت کنید هم بین گفتگوهای روزانه خیلی از اقایونم دیده میشه که وظایف خانم رو در طول روز نادیده میگیرن و به چشم یه آدم بیکار میبینن!!
خب وقتی آقایون خودشون ارزشی قائل نیستن برای همسرانشون ،
خانمها حق دارن برای اینکه لاقل به همسرشون یه چیزایی رو ثابت کنن دنبال کار باشن
خلاصه اینکه آب از سرچشمه گل آلوده ....[/]

zahra*;939232 نوشت:
ایا همه ی خانم ها متاهل هستند؟ من که احساس می کنم ممکنه هیچ وقتی ازدواج نکنم ترجیح میدم تو خونه نباشم.

باسلام
ایا همه آفایانی که بیکار هستند مجرد هستند ؟ به جز خودشون باید خرج زن و بچه شون رو بدند

بخاطر اینکه من خانم احساس ارزشمندی بکنم و نیاز مادی ندارم که برام مهم باشه حقوقم یه قرون کمتر میشه یا نه راضی به کارکردن با شرایط حداقلی میشم و وقتی نیروی کار ارزان قیمت باشه خب جذب این نیرو بیشتر از اونی خواهد که حق مسکن میخواهد حق اولاد میخواهدو....

zahra*;939232 نوشت:
الان جمعیت دخترهای مجرد خیلی زیاده و حتی در سنین بالا و امید به ازدواج کم. حالا من سر کار نرم تا یک آقایی بره و بتونه ازدواج کنه من از حق انسانی خودم بگذرم و تا آخر عمر گوشه ی خونه بمونم؟ هیچ وقت حاضر نیستم این کارو بکنم.

الان بخشی از این جمعیت به علت بیکار بودن خواستگار یا نداشتن درامد کافی خانه نشین نشدند؟ آیا این آقا حق انسانی نداره که ازدواج بکنه؟

zahra*;939232 نوشت:
در ضمن الان کارهای خونه در مقایسه با زمان گذشته بسیار کم شده. دیگه نیازی به کارهای سخت برای تامین نیازهای اولیه ی خونه نیست. واقعا غذا پختن یا خونه تمیز کردن خیلی وقت کمی می بره و در طول روز خانم چیکار کنه؟ بر فرض متاهل بودن می تونه بچه هاشو بزرگ کنه تازه اونم اگر متاهل باشه ولی وقتی مجرد باشه باید بشینه خونه در و دیوارو نگاه کنه.

بخشی از سوال بنده هم اینه آیا اشتغال خانمها اینکه همش تو محیطهای کارگری و... که بودن تو این محیط برای آقایون هم سخته و اگه کار دیگه باشه حتما تغییر شغل میدن ضروری هستش؟
خیلی از مشاغل مختص خانمها هست که میتونند انجام بدن
این ولع برای بودن در محیط کار مد نظر بنده هست
و اگه پاسخی به این سوال بنده داده بشه که این حس ارزشمندی از کجا اومده اینکه خانم از وقتی که برای همسر و فرزندش باید در نظر بگیره برای کار کردن و بودن در محیط کار بدست میاره

بنده نمیگم خانمها کار نکنند بنده عرض کردم حق یک خانم هست که به عنوان یک انسان بهش نگاه کند

محیط کاری که برای سوء استفاده از جنسیت افراد باشه مناسب برای یک زن نیست

خانمی برای دخترش که 17 ساله هست خواستگار اومده مخالفت میکرد پرسیدم چرا؟ میگه خیلی خرجش کردم بهترین مدرسه همه درسهاش رو با نمرات بالا خونده اگه ادامه بده یه کار خوب میتونه داشته باشه
این طرز فکر که این خانم فقط نیاز به کار کردن داره نیاز دیگه نداره؟

بخشی از خانمها اصلا شاغل میشوند که بتوانند بیشتر خرج کنند ریخت و پاشهای غیر ضروری
بله بنده هم با موضوعات مطرح شده سرکار ترگل موافق هستم

سلام
من با فمنیست های ایرانی خیلی مشکل دارم
رفتن ی چیزی از کشورای لیبرال دیدن همونو آوردن تو ایران
الان توی ایران اکثر خانواده ها مذهبی هستن ، وقتی آدم میره خاستگاری از داماد میپرسن کارت چیه خونه و ماشین داری یا نه 3 تا کالا و عروسی با داماد
اگه نداشته باشه ننگ حساب میشه،حالا دختر کار نداشته باشه چیز بدی محسوب نمیشه
ولی تو خارج اینا ارزش نیست کار داماد همونقد مهمه که کار عروس مهمه
اینارو فمنیست ها نمیبنند گویا
من نمیگم زن نباید کار کنه ولی تو جامعه ای که کار مرد خیلی مهمه وبرای زن تفننی حساب میشه و کار هم نیست بهتر هستش اول مردا برن سر کار
یکی دو تا بیگاری نیست که
سربازی هم ندارن
دو قورت و نمیشون هم باقیه
معلوم نیست تفکر جامعه در این زمینه اسلامیه لیبرالیه چیه آش ترشی ساختن که خدا میدونه
این نظر من از روی دلگرفتگی بود علمی هم نیست که پشتش برسی باشه
جای آقا رضا هم تو این تاپیک خالیه

hessam78;939390 نوشت:
من نمیگم زن نباید کار کنه ولی تو جامعه ای که کار مرد خیلی مهمه وبرای زن تفننی حساب میشه و کار هم نیست بهتر هستش اول مردا برن سر کار
یکی دو تا بیگاری نیست که
سربازی هم ندارن

سلام دوست من
موضوع اصلا این نیست که در جامعه اولویت کار با چه کسی است که اگر چنین باشد اولویت با افراد شایسته است نه جنسیتی خاص.
.
موضوع وجود حق برای افراده.
در عربستان سعودی که رانندگی برای زنان ممنوعه، موضوع درباره‌ی حق بانوان عرب در رانندگی هست.
شاید اصلا اگر این موضوع آزاد بشه، جمعیتی زیادی از زنان از این حق استفاده نکنند. اما میدونند این حق رو دارند.
در کشور ما هم همینه. وقتی فعالیت هایی چه قانونا توسط حکومت یا عرفا توسط مردم برای بانوان ممنوع و منع میشه، عملا حقی گرفته شده بر مبنای جنسیت فرد. جنسیتی که خود فرد انتخابش نکرده که حداقل به واسطه انتخابش محدود بشه.
.
اگر جامعه ما در زمینه شغلی با حضور بانوان، رقابتی تر شده مشکل بیکاری افرادی که در این رقابت شکست خوردن، بانوان نیستند.
آیا ما میتوانیم برای تحصیلات دانشگاهی و کنکور هم همین مثال رو بزنید که زنان عاملی شدند که همه آقایان تحصیلات دانشگاهی که به درد آیندشون میخوره رو نداشته باشند؟ یا آیا میتونیم افزایش ترافیک شهری رو از حضور راننده های زن بدونید که اگر اونا نبودن، ماشیناشون نبود و ترافیکی هم نبود!؟
.
در رسانه ها دیده میشه کشور ما کشورهای خاورمیانه رو نقد میکنه که فلان حقی که ایران به بانوانش داده رو فلان کشور نداده.
در صورتی که مجموعه ای از حقوق هست که حکومت از بانوان دریغ کرده یا مردم از منظر فرهنگی اون حق رو نا به جا میدونن و حکومت هم گویا از این طرز تفکر بدش نمیاد.

hos8sein;939441 نوشت:
جنسیتی که خود فرد انتخابش نکرده که حداقل به واسطه انتخابش محدود بشه.

hos8sein;939441 نوشت:
در رسانه ها دیده میشه کشور ما کشورهای خاورمیانه رو نقد میکنه که فلان حقی که ایران به بانوانش داده رو فلان کشور نداده.

hos8sein;939441 نوشت:
در صورتی که مجموعه ای از حقوق هست که حکومت از بانوان دریغ کرده یا مردم از منظر فرهنگی اون حق رو نا به جا میدونن و حکومت هم گویا از این طرز تفکر بدش نمیاد.

باسلام
باتوجه به شناختی که از این جنسیت دارم این گونه ولع کار کردن رو پسندید نمی بینم یک زن وقتی یک لیوان آب میده دست شوهرش شاکی میشه ولی وقتی داره مثل ... کارگری میکنه خیلی هم خوشحاله Smile
با قسمت رنگی متن شما کاملا موافق هستم
میخواهیم حقوقی را ندهیم
حق وحقوقی که اسلام به زنان داده را رعایت کنند رانندگی و غیره ارزانی خودشان b-)

hessam78;939390 نوشت:
من با فمنیست های ایرانی خیلی مشکل دارم
رفتن ی چیزی از کشورای لیبرال دیدن همونو آوردن تو ایران
الان توی ایران اکثر خانواده ها مذهبی هستن ، وقتی آدم میره خاستگاری از داماد میپرسن کارت چیه خونه و ماشین داری یا نه 3 تا کالا و عروسی با داماد
یکی دو تا بیگاری نیست که
سربازی هم ندارن
معلوم نیست تفکر جامعه در این زمینه اسلامیه لیبرالیه چیه آش ترشی ساختن که خدا میدونه

احسنت!!
بنده هم معتقد به همین هستم که اسلام و لیبرال دو نسخه متفاوت ارائه کرده اند اما آنچه در ایران اجرا می شود نه اسلامی است و نه لیبرال، بلکه بدترین نسخه ممکن است!!

نسخه اسلام: تأمین معیشت زن بر عهده مرد، طبیعتا اولویت کار با مرد
نسخه لیبرالیسم: تأمین معیشت مرد و زن با خودشان، از نظر اشتغال هم اولویتشان برابر

اما انچه در ایران اجرا می شود این است که تأمین معیشت زن با مرد است، اما فضای کار و اشتغال برابر، بلکه اولویت با زن به خاطر این که نیروی ارزان تری است!

این یعنی فاجعه، یعنی بدترین نسخه ممکن!

بارها در تاپیک های مختلف از جمله پست های پیشین این تاپیک به عواقب این مسئله اشاره کرده ام! عواقبی چون:
بیکاری نیرویی که تأمین معیشت خانواده را بر عهده دارد.
کاهش آمار ازدواج
بالارفتن آمار طلاق
بالارفتن فاصله طبقاتی بین خانواده هایی که مردشان هم بیکار و خانواده هایی که زن و مرد شاغل هستند!
آسیب جدی به تربیت فرزندان
بالارفتن آمار آسیب های اجتماعی(ناشی از عدم ازدواج پسران، خانه نشین شدن دختران، عدم تمرکز بر تربیت فرزندان و...)
افزایش امار خانه سالمندان
و...

یعنی چه به نسخه اسلام، و چه به نسخه لیبرال، عمل میشد وضع بهتر از این بود که الان هست

[="Teal"]

اللیل والنهار;939236 نوشت:
باسلام
ایا همه آفایانی که بیکار هستند مجرد هستند ؟ به جز خودشون باید خرج زن و بچه شون رو بدند

بخاطر اینکه من خانم احساس ارزشمندی بکنم و نیاز مادی ندارم که برام مهم باشه حقوقم یه قرون کمتر میشه یا نه راضی به کارکردن با شرایط حداقلی میشم و وقتی نیروی کار ارزان قیمت باشه خب جذب این نیرو بیشتر از اونی خواهد که حق مسکن میخواهد حق اولاد میخواهدو....

الان بخشی از این جمعیت به علت بیکار بودن خواستگار یا نداشتن درامد کافی خانه نشین نشدند؟ آیا این آقا حق انسانی نداره که ازدواج بکنه؟

بخشی از سوال بنده هم اینه آیا اشتغال خانمها اینکه همش تو محیطهای کارگری و... که بودن تو این محیط برای آقایون هم سخته و اگه کار دیگه باشه حتما تغییر شغل میدن ضروری هستش؟
خیلی از مشاغل مختص خانمها هست که میتونند انجام بدن
این ولع برای بودن در محیط کار مد نظر بنده هست
و اگه پاسخی به این سوال بنده داده بشه که این حس ارزشمندی از کجا اومده اینکه خانم از وقتی که برای همسر و فرزندش باید در نظر بگیره برای کار کردن و بودن در محیط کار بدست میاره

بنده نمیگم خانمها کار نکنند بنده عرض کردم حق یک خانم هست که به عنوان یک انسان بهش نگاه کند

محیط کاری که برای سوء استفاده از جنسیت افراد باشه مناسب برای یک زن نیست

خانمی برای دخترش که 17 ساله هست خواستگار اومده مخالفت میکرد پرسیدم چرا؟ میگه خیلی خرجش کردم بهترین مدرسه همه درسهاش رو با نمرات بالا خونده اگه ادامه بده یه کار خوب میتونه داشته باشه
این طرز فکر که این خانم فقط نیاز به کار کردن داره نیاز دیگه نداره؟

بخشی از خانمها اصلا شاغل میشوند که بتوانند بیشتر خرج کنند ریخت و پاشهای غیر ضروری
بله بنده هم با موضوعات مطرح شده سرکار ترگل موافق هستم

جسارتا خانم الیل و النهار شما خودتون هم شاغلید یا برای ما لالایی میخونین؟!;)
یادمه یه بار گفتین که هستین یا شاید هم من اشتباه میکنم؟! #-o

واقعا به نظر من کسی نیست که مشکلات و آسیب هاش رو ندونه ولی وقتی جو جامعه اینطوره و ارزش محسوب میشه و تا تغییر این فکر و فرهنگ راه زیادی داریم چیکار باید کرد؟!!
من نوعی،دنبال کار نگردم که پسر جوانی برای آیندش نیاز به کار داره،خب وقتی من فقط شخصی باشم که بااین هدف و تفکر از بقیه هم سن و سالانم جا بمونم آیا واقعا جایی برای دیگری باز شده؟!!
خود فرد چی میشه؟!!
آینده ای که برای خودش تصور میکنه!
در واقع فکر میکنم از خودگذشتگی ای رو طلب میکنید که جمعی نیست
بله اگر تمام خانم ها (به جز سرپرستان خانوار و اونهایی که مشکل مالی و نیاز به کار دارن) حاضر بشن از کارشون استعفا بدن،این رویه رو بقیه خانمهام در پیش میگیرن

ولی زمانیکه فداکاری یک جانبه و با معدود افراد بخواد اتفاق بیفته هیچ فایده ای نداره جز عقب موندن همون افراد معدود از زندگی ...[/]

ترگل;939451 نوشت:

جسارتا خانم الیل و النهار شما خودتون هم شاغلید یا برای ما لالایی میخونین؟!;)
یادمه یه بار گفتین که هستین یا شاید هم من اشتباه میکنم؟! #-o

واقعا به نظر من کسی نیست که مشکلات و آسیب هاش رو ندونه ولی وقتی جو جامعه اینطوره و ارزش محسوب میشه و تا تغییر این فکر و فرهنگ راه زیادی داریم چیکار باید کرد؟!!
من نوعی،دنبال کار نگردم که پسر جوانی برای آیندش نیاز به کار داره،خب وقتی من فقط شخصی باشم که بااین هدف و تفکر از بقیه هم سن و سالانم جا بمونم آیا واقعا جایی برای دیگری باز شده؟!!
خود فرد چی میشه؟!!
آینده ای که برای خودش تصور میکنه!
در واقع فکر میکنم از خودگذشتگی ای رو طلب میکنید که جمعی نیست
بله اگر تمام خانم ها (به جز سرپرستان خانوار و اونهایی که مشکل مالی و نیاز به کار دارن) حاضر بشن از کارشون استعفا بدن،این رویه رو بقیه خانمهام در پیش میگیرن

ولی زمانیکه فداکاری یک جانبه و با معدود افراد بخواد اتفاق بیفته هیچ فایده ای نداره جز عقب موندن همون افراد معدود از زندگی ...

باسلام
خداقوت
بله بنده شاغل هستم
چون شاغل هستم دارم میگم خانمهایی که خانه دار هستید قدرش رو بدونید

با اینکه شغل بنده محیطی هست که خانمها هستند و با خانمها سرو کار دارم
و اگر سر سوزنی احساس کنم باعث بیکار شدن آقایی میشم مطمئنا نمیرم سر کار

و یاد گرفتن خیاطی اینا تا حدودی برای خانمها ضروری هست مگه نه:)

ولی دیدم خانمهایی که تو محیطهایی که مختلط هستن کار میکنند و چه کارهایی که واقعا ارزش و جایگاه یه خانم رو زیر سوال میبره

سر همین شاغل بودن هم خیلی چیز ها رو از دست دادم Smile
خانم های سرپرست خانوار چرا ازدواج نمیکنند؟
چرا وارد مشاغلی نشویم که مناسب با روحیه خانمها باشه؟
ان شاءالله در این تایپک به نتیجه خوبی برسم و اگر در دیدگاه بنده خطایی هست اصلاح بشه
باتشکر

[="Teal"]

اللیل والنهار;939453 نوشت:
باسلام
خداقوت
بله بنده شاغل هستم

با اینکه شغل بنده محیطی هست که خانمها هستند و با خانمها سرو کار دارم
و اگر سر سوزنی احساس کنم باعث بیکار شدن آقایی میشم مطمئنا نمیرم سر کار

و یاد گرفتن خیاطی اینا تا حدودی برای خانمها ضروری هست مگه نه:)

ولی دیدم خانمهایی که تو محیطهایی که مختلط هستن کار میکنند و چه کارهایی که واقعا ارزش و جایگاه یه خانم رو زیر سوال میبره

خانم های سرپرست خانوار چرا ازدواج نمیکنند؟
چرا وارد مشاغلی نشویم که مناسب با روحیه خانمها باشه؟
ان شاءالله در این تایپک به نتیجه خوبی برسم و اگر در دیدگاه بنده خطایی هست اصلاح بشه
باتشکر

آهان
پس اشتباه نکردم ....
در واقع به قول معروف بیرون گود نشستین میگین لنگش کن ؛)
من هم موافق این هستم که نباید هرجایی و در هر محیطی مشغول بشن و حتی خانمهای متاهل هیچ وظیفه ای مهم تر از رسیدگی به همسر و فرزندان و زندگیشون ندارن
ولی در مورد سایر خانم ها خب محیط ها و شغل هایی هست که هم متناسب با روحیات و شان خانمهاست هم از روزمرگی و بطالت وقت جلوگیری میشه
خب کسی که درس خونده دوس داره از مدرکش حدااقل برای مدت کوتاهی استفاده کنه و ثمره ش رو ببینه چرا باید به نفع پسری که معلوم نیس اون هم کار گیرش بیاد یا نه بره کنار؟!!!
میتونه با حفظ حریم ها توی محیط سالمی مشغول بشه نمیدونم چرا کسی به روحیات و خلق و خو و احساس اعتماد به نفس خانمها اشاره نمیکنه؟!!!
شاید کسی مشکل مالی نداشته باشه ولی به کار از نظر روحی احتیاج داشته باشه ....[/]

ترگل;939456 نوشت:
خب کسی که درس خونده دوس داره از مدرکش حدااقل برای مدت کوتاهی استفاده کنه و ثمره ش رو ببینه چرا باید به نفع پسری که معلوم نیس اون هم کار گیرش بیاد یا نه بره کنار؟!!!
میتونه با حفظ حریم ها توی محیط سالمی مشغول بشه نمیدونم چرا کسی به روحیات و خلق و خو و احساس اعتماد به نفس خانمها اشاره نمیکنه؟!!!

مثل اینکه قبلا خارج گود بودم الان که وارد شدم میبنم این همه هم که فکر میکردم زیاد هم مهم نیست

یا تخصصی دارید که نیاز جامعه هست؟

مثل اینکه پیامهای بنده رو با دقت نخوندید

ترگل;939456 نوشت:
شاید کسی مشکل مالی نداشته باشه ولی به کار از نظر روحی احتیاج داشته باشه ....

میشه بیشتر توضیح بدید

zahra*;939458 نوشت:
خوب از گود بیایید بیرون. وقتی معایبش رو چندین بار در این تاپیک عنوان کردید خواهر بیایید بیرون.
خودتون نوشتید که:
و
چرا نمیاید؟ میشه اگر اشکالی نداره جواب بدید. فکر نمی کردم شاغل باشید.

نظرات شما برایم خیلی ارزشمند هستش
بنده به دنبال معایب محاسن هستم
اگه تو این تایپک به این نتیجه برسم که این کار کردن تو محیط که خانمها هستند و برای خودم ، اشتغال آقایان و.....مشکل سازهست مطمئنا همچین اقدامی میکنم
نه بچه ای دارم که تو تربیتش کوتاهی بشه و ..................
ولی میبینم وقتی از کاری که زیاد هم سخت نیست برمیگردم خونه دیگه حال و حوصله ندارم و منتظر هستم یه نوشیدنی بدن دستم و غذای آماده ای باشه و محیطی آرامی که استراحت کنم
و....

[="Teal"]

اللیل والنهار;939457 نوشت:
مثل اینکه قبلا خارج گود بودم الان که وارد شدم میبنم این همه هم که فکر میکردم زیاد هم مهم نیست

مثل اینکه پیامهای بنده رو با دقت نخوندید

میشه بیشتر توضیح بدید

با کمال احترام کمی خنده م گرفت
رطب خورده منع رطب چون کند؟!!
شما خودتون شاغلید و حاضر نیستین بیاین بیرون ولی به ما میگین نیاین خبری نیست!!!!!
من زمانی قبول میکنم شمام تو شرایط من باشین

در مورد تخصص خیر ولی رشته م جوریه که برای ادامه تحصیل نیازمنده گذروندن یه دوره کاری هستم
و بعد بله میشه تخصص!
در مورد نیاز روحی م که شما خودتون خانمین بهتر میدونید!
شما فرض کنید خانمی لیسانس بگیرن یا نه فوق اصلا نهایتا دکترا بعد تا زمان ازدواجشون فاصله ای مابینش باشه خب این رو چطور میتونن پرکنن؟!!
با کلاسای ورزشی،گذراندن وقت با دوستان؟!فعالیتهای مذهبی،دید و بازدید مسافرت مطالعه ولی واقعا چقدرش پرمیشه؟!!
اصلا برنامه هاش چقدر پاسخگوی نیازش هست؟!!
یکی از دوستان من میگفت از زمانیکه سرکار میرم بااینکه کارش کمی از لحاظ روحی روانی سخت بود (کار با بچه های بهزیستی که من خودم یه جلسه شو بودم بهم ریختم) ولی میگفت شاداب ترم حس بهتری دارم و ....
حالا شما امتیاز مالی شو درنطر نگیرین همین حس خوب و احساس رضایتمندی هم کافیه،نیست؟!!!![/]9

با هر خانمی که در ....... صحبت کردم
و پای درد دل اون خانوما نشستم

همه اونا از کار در محیط ههای مختلط می نا لیدن

که امنیت اخلاقی ندارن

حالا

شما در نظر بگیرید

خانمی زیبا چهره در محیط شرکت ههای خصوصی شاغل باشد

وا مصبیتا وا حسرتا وا دریغا وا بر باد رفته ....

باور کنید

لزومی ب کار خانم حداقلش در محیط های مردانه نیست . که نیست

کلامی با آقایان

بی خیال

مردی که مرد باشد

اجاز نمی دهد . همسر و خواهرش در محیط مختلط کار کند

این لقمه خانم بر تو حرام باد !

ترگل;939461 نوشت:
رطب خورده منع رطب چون کند؟!!
شما خودتون شاغلید بعد جالبیش اینه حاضر نیستین بیاین بیرون ولی به ما میگین نیاین خبری نیست!!!!!

بنده تو هیچ یک از پستها مخالف اشتغال خانمها نبودم

ترگل;939461 نوشت:
شما فرض کنید خانمی لیسانس بگیرن یا نه فوق اصلا نهایتا دکترا بعد تا زمان ازدواجشون فاصله ای مابینش باشه خب این رو چطور میتونن پرکنن؟!!

حتما باید این گزینه کار باشه و اون هم اینکه هر کاری باشه بره

ترگل;939461 نوشت:
یکی از دوستان من میگفت از زمانیکه سرکار میرم بااینکه کارش کمی از لحاظ روحی روانی سخت بود (کار با بچه های بهزیستی که من خودم یه جلسه شو بودم بهم ریختم) ولی میگفت شاداب ترم حس بهتری دارم و ....

خب اینم یک نمونه از کارهایی که با روحیه خانمها سازگار هستش بره حالشو ببره

zahra*;939464 نوشت:
پس شما مخالف چی هستید؟
اگر مخالف اشتغال خانم ها نیستید. مخالف چی هستید. میشه واضح تر بگید.
من خودم بعد از مدتی از تموم شدن درسم دنبال کار بودم. روحیه ام داغون بود. همیشه سر کلاس و درس و پروژه ولی یهو همه چی تموم شد برای من که همیشه سرم تو کتاب و درس بود. اصلا نمی تونستم باور کنم باید بشینم خونه و به دیوار خیره بشم. کارهای هنری و کتاب هم حدی داره. کتاب کماکان می خونم کارهای هنری هم انجام میدم ولی تکراری میشه برام و تمام ساعت ادم رو که پر نمی کنه. خدا رو شکر حالم الان که کار پیدا کردم خیلی بهتره. واقعا بهترم و قابل مقایسه نیست. انقدر سرم شلوغ میشه بعضی روزا که به ناراحتی هام همیشه فکر نکنم. وقتی مقایسه می کنم با اون روزهای قبلی می بینم اصلا حاضر نیستم برگردم به دورانی که دنبال کار می گشتم. من هر دو وضعیت رو گذروندم. از سر کار هم میام خسته ام. بعضی وقتا بعدازظهر هم باید برم. خسته تر میشم ولی خستگی اش برام شیرینه. حس خوبی دارم. شب که میشه خوشحالم که به بطالت و روزمرگی نگذشته و کاری کردم و کمکی کردم و مفید بودم. تلاش می کنم حتی کارم رو عوض کنم که تو این کارم دچار تکرار نشم و بتونم چیز جدید یاد بگیرم بعد کارم رو عوض کنم.

اتفاقا بنده هم تو این تایپک دنبال جواب سوالهای مشابه شما هستم
ان شاءالله به نتایج خوبی برسیم
ببنید ما قبل از این که کارمندو کارگر .... باشیم یک زن هستیم و این زن بودن میگه بساز تلاش کن تربیت کن
ولی چرا مسیر درست رو پیدا نمیکنم نمیدونم

این چه طرز فکر و دیدگاهی هست که نمیزاره ما قبول کنیم این حس خوشایند کاذبه

zahra*;939467 نوشت:
مردی که مرد باشه به همسرش یا خواهرش این ازادی رو میده که خودش با شعور و منطق خودش تصمیم بگیره. یک مرد زن رو اسیر خودش نمی کنه. یک زن عاقل هم خودش تشخیص میده کجا کار کنه و اگر بدونه کار به خانواده اش لطمه می زنه کار نمی کنه. مطمئن باشید زنی که بخواد تو محیط های مختلط خودش رو ببازه و قاطی یکسری مسائلی بشه فرقی نداره کجا باشه. تو خونه یا سرکار. می تونه توسط دوستانش در خونه هم اغفال بشه و به راه های نادرست کشیده بشه. این تو وجود ادم هاست.

سلام

در شکل و محتوا فرمایش شما صحیح است.اما منظورم اسارت زن ب دست مرد نیست

منم مخالف رفتارههای طالبانیسم هستم

اما اگر خانمی همسرش از لحاظ مالی در رفاه باشد .
یا خانواده پدری آیا نیازی ب استقلال مالی وجود دارد ؟

فراموش نکنیم دوست و محیط و خانواده بر رفتار افراد موثر است !

شخصا مخالفتی با کار خانم هها در محیط ههایی که با جنسیت خانم است ندارم

سلام
من که کم کم دارم احساس میکنم خانم ها دارن به این سمت میرن اصلا چه نیازی به یه مرد هست توی زندگی... خودمون کار میکنیم خودمون خرج خودمون میکشیم....زیبایی هم که داریم... بچه میخوایم چیکار عشق هست خودم و خودم...
الان که میبینم بیخود نیست خدا وعده حوری و از این چیزا داده happyاصلا بنظرم ازدواج کشکه... فقط رفع نیاز هاست... گویا هدف اصلی شده فقط همین دنیا... فقط خودم سلامت باشم بقیه هیچ... نمیدونم چرا به این نتیجه رسیدم...

zahra*;939472 نوشت:
برادر کار که فقط پول نیست. حس مفید بودن خیلی ارزشمنده. این حس تو خونه با هر روز غذا پختن و خونه تمیز کردن بدست میاد؟ این کارها خیلی تکراری میشن. شما فکر کنید یه خانم از صبح تا شب می خواد تو خونه چیکار کنه؟
قبول دارم اگر شخصی بچه داشته باشه اولویت با بچه است. مگر بچه نیاره. چون بچه همه چیز اون فرد باید باشه. باید تمام توجه اش به بچه باشه. اصلا 10 بچه بیاره بزرگ کنه. ولی وقتی ازدواج نکرده یا ازدواج کرده بچه نداره، واقعا بعد از مدتی تو خونه افسرده میشه. بیکاری خیلی سخته.

خوب بزرگوار

حالا من سئوال دارم . خانمی با توجه ب همه موارد سرکار که فرمایش کردید

در محیطی مشغول ب کار است

که آقایان هم بعنوان همکار حضور دارن

حالا

ب نوعی مورد توجه یک نفر از آقایان و یا چندین نفر است . و ابن تسلسل ادامه دارد

چه همکار چه ارباب رجوع تکلیف چیست ؟

یعنی این سیکل هر روز ادامه داره است

حتی محدود ب اشخاص خاصی هم نیست !

انگشت‌های بسیار یغور، گُنده و درشت، برای کندن سنگ از زمین، خیلی خوب است؛ اما اگر بخواهند جواهر خیلی ریزی را لمس کنند، معلوم نیست بتوانند یا بردارند.
بعضی از انگشت‌ها ظریف و باریکند. آنها نمی‌توانند سنگ را بردارند؛ اما خُرده جواهر و طلا را میتوانند از روی زمین جمع کنند.
زن و مرد هم اینگونه‌اند. هرکدام مسئولیتی دارند؛ نمیتوان گفت که مسئولیت این سنگینتر است یا آن.
وقتی زن در این کشاکش، به تلاطم‌هایی برخورد کند؛ چون روح او ظریف‌تر است، بیشتر احتیاج به آرامش، آسایش و تکیه به یک جای مطمئن دارد. آن تکیه‌گاه، شوهر است.

سيد علي خامنه اي
۸۱/۶/۶

سلام استارتر محترم سرکار الیل و النهارِ عزیز
اینکه یک دختر و خانم کار کنه فکر نمیکنم هیچ لطمه ای به جامعه بزنه
در رفاه هستیم خداروشکر اما بابام همیشه گفته و میگه فکر کن من هیچ پولی ندارم که خرجتو بدم هم به من هم به برادرام این حرف گفته شده
واقعا این وابستگی مالی به خانواده تا چه زمانی باید باشه؟خصوصا برای خانوما
وقتی یه خانومی تواناییش استعدادش بیشتر از آقا پسرِ و میتونه کارِ بهتری ارائه بده چرا نباید کار کنه و از اون استعدادش در آمد داشته باشه؟
بر فرضم خدایی نکرده اصلا پدر و برادر و شوهری نباشه
اون وقت چی؟ اون وقت دختر خانمی که سرکار نمیره باید باد هوا بخوره و درآمدش از هوا بیاد؟!
خودم به شخصه تا قبل از سرکار رفتنم رویِ اینم نداشتم که خرجیمو از بابام بگیرم یجورایی بدم میومد از اینکه خانوادم خرجمو بدن هرچند داشتند که خرجمو بدن اما تاجایی که تونستم نخواستم
استقلال مالی و به تبع کار کردن تو جایی که دوست داری
چیزِ خیلی خوبیه که باعث میشه وابسته خانوادت نباشی و این از نظرم خیلی خوبه
البته اینم بگم وقتی خانمی ازدواج میکنه و بچه دار میشه ترجیحا بهتره وقتشو بذاره برای تربیت کودک تا کار کردن تو بیرون
همه کار کردن و پول دراوردن برای خانوما تا قبل از بچه دار شدن خوبه ولی بعدش نه!

اللیل والنهار;939442 نوشت:
باسلام
باتوجه به شناختی که از این جنسیت دارم این گونه ولع کار کردن رو پسندید نمی بینم یک زن وقتی یک لیوان آب میده دست شوهرش شاکی میشه ولی وقتی داره مثل ... کارگری میکنه خیلی هم خوشحاله Smile

شما الان به واسطه جنسیتتون، نظر شخصی و این مثال ساده، میخواید نتیجه کلی بگیرید که بهتره بانوان شاغل نباشن؟
چون شما شاغلید و ازش لذت نمیبرید (و کماکان بر خلاف عقیدتون مشغولید)، دلیل نمیشه که دیگر بانوان شاغل جامعه هم شرایط شما رو داشته باشند.
اللیل والنهار;939442 نوشت:
با قسمت رنگی متن شما کاملا موافق هستم
میخواهیم حقوقی را ندهیم
حق وحقوقی که اسلام به زنان داده را رعایت کنند رانندگی و غیره ارزانی خودشان

جالبی جامعه ما در اینه که گروهی از بانوانش، ترجیح میدن حق و حقوقی نداشته باشن! خوب این قسم بانوان، بهتره رای هم ندن، ادامه تحصیل هم ندن و... و نهایتا از منزل خارج نشوند و دود کوره بخورند (مزاح).
دکترسید آرمین;939462 نوشت:
مردی که مرد باشد

شما به قد همه مردان مردید و لقمه شما حلاله حلاله.
.
واقعا تعصب، تا کجا بی ملاحظه‌گی میاره؟
کهف الحصین;939478 نوشت:
انگشت‌های بسیار یغور، گُنده و درشت، برای کندن سنگ از زمین، خیلی خوب است؛ اما اگر بخواهند جواهر خیلی ریزی را لمس کنند، معلوم نیست بتوانند یا بردارند.
بعضی از انگشت‌ها ظریف و باریکند. آنها نمی‌توانند سنگ را بردارند؛ اما خُرده جواهر و طلا را میتوانند از روی زمین جمع کنند.
زن و مرد هم اینگونه‌اند. هرکدام مسئولیتی دارند؛ نمیتوان گفت که مسئولیت این سنگینتر است یا آن.
وقتی زن در این کشاکش، به تلاطم‌هایی برخورد کند؛ چون روح او ظریف‌تر است، بیشتر احتیاج به آرامش، آسایش و تکیه به یک جای مطمئن دارد. آن تکیه‌گاه، شوهر است.

یعنی من به وضوح مغلطه های تمثیل ناروا و مصادره به مطلوب رو در نقل قول بالا دیدم!
+
حتی اگر نقل قول بالا صحیح باشه، اون زن حق داره تلاش کنه سنگ از زمین بکنه و اصلا حق داره شکست بخوره. اون مرد هم همینطور.
.
دوستانی که منطقی هستند، لطفا به من توضیح بدن:
حتی اگر قراره یک خانم بعد از خواست و تجربه شغلی دوباره به این نتیجه برسه که خانه داری براش بهتره، چرا پیش از خواست و تجربه اون شغل، نهی میشه از شاغل شدن؟
لطفا به من پاسخ ندید: "تجربه را تجربه کردن خطاست". این گزاره در مسائل قطعی صادقه. شخصیت افراد و در اینجا بانوان هر یک خاص خودشون هست و متفاوت بودن همین شخصیت، عدم قطعیت در نتیجه گیری رو داره. حال چرا نتیجه قطعی گرفته میشه؟

یا علے;939480 نوشت:
اینکه یک دختر و خانم کار کنه فکر نمیکنم هیچ لطمه ای به جامعه بزنه

باسلام
لطمه ای برای خودش چی؟
یا علے;939480 نوشت:
وقتی یه خانومی تواناییش استعدادش بیشتر از آقا پسرِ و میتونه کارِ بهتری ارائه بده چرا نباید کار کنه و از اون استعدادش در آمد داشته باشه؟

میگم پستها رو با دقت نمیخونید من کجا گفتم اگه خانومی تخصصی داره که آقا این تخصص رو نداره نباید مشغول به کار بشه
حرف من اینه خانمها راضی به انجام هر کاری تو هر شرایط و محیط که خارج توانایی و روحیه شون هست نباشند

یا علے;939480 نوشت:
بر فرضم خدایی نکرده اصلا پدر و برادر و شوهری نباشه

خب این مورد خیلی کمه خب این فرد باید بره تو کارهایی که مخصوص آقایون هست مشغول به کار بشه چون کارفرما نیروی خانم جذب میکنه؟

یا علے;939480 نوشت:
اون وقت چی؟ اون وقت دختر خانمی که سرکار نمیره باید باد هوا بخوره و درآمدش از هوا بیاد؟!

اینم یکی از حقوقی هست که به خانمها تحمیل شده

یا علے;939480 نوشت:
خودم به شخصه تا قبل از سرکار رفتنم رویِ اینم نداشتم که خرجیمو از بابام بگیرم یجورایی بدم میومد از اینکه خانوادم خرجمو بدن هرچند داشتند که خرجمو بدن اما تاجایی که تونستم نخواستم

هدف بنده هم همینه این نوع طرز فکر از کجا میاد

اللیل والنهار;939497 نوشت:
باسلام
لطمه ای برای خودش چی؟

میگم پستها رو با دقت نمیخونید من کجا گفتم اگه خانومی تخصصی داره که آقا این تخصص رو نداره نباید مشغول به کار بشه
حرف من اینه خانمها راضی به انجام هر کاری تو هر شرایط و محیط که خارج توانایی و روحیه شون هست نباشند

خب این مورد خیلی کمه خب این فرد باید بره تو کارهایی که مخصوص آقایون هست مشغول به کار بشه چون کارفرما نیروی خانم جذب میکنه؟

اینم یکی از حقوقی هست که به خانمها تحمیل شده

هدف بنده هم همینه این نوع طرز فکر از کجا میاد

سلام
نه لطمه ای به خودِ طرف که نمیخوره اگه با علاقه باشه
درباره طرزتفکر
خیلی از پدر مادرا این تفکر رو دارن که بچه باید مستقل بار بیاد
این طرز تفکر پدر مادراست از خودشون بپرسید که چرا اینجوری رفتار کردند که بچه روش نشه خرجی بگیره!!
نه اون موقع نه الان هیچ وقت نخواستم بدونم چرا این طرز تفکر رو دارند پدر مادرم
منم اولین جایی که رفتم سرکار مناسب یه خانم نبود اما حداقلش میدونستم که دیگه منتی رو سرم نیست برای خرجی ولی خب لطمه ای هم متحمل نشدم و کلی هم فایده برام داشت و داره...
بعدشم من نگفتم شما گفتید اون جمله درباره تخصص رو حرف من کلی بود نه لزوما نقل از حرف های شما
سپاسگزارم از وقتی که میذارید.

یا علے;939480 نوشت:
خودم به شخصه تا قبل از سرکار رفتنم

zahra*;939464 نوشت:
شکر حالم الان که کار پیدا کردم خیلی بهتره

برام جالب بود ....
خانم هایی دارن خیلی دفاع میکنن که خودشون شاغلن در حالیکه من فکر میکردم به دنبال کار میگردن و دوس دارن تجربه کنن

اللیل والنهار;939453 نوشت:
بله بنده شاغل هستم

و استارتر محترم هم که هم نهی میکنن هم تکذیب ( تکذیب اینکه نهی کردن از کار کردن):|;) باز خودشون شاغلن

علی الحساب مث اینکه فقط ما به نفع آقایون کشیدیم کنار Wacko
همون چیزی که عرض کردم خدمتتون اگر یک نفر به خاطر این حرفها و عقاید نره سرکار جایی برای دیگران باز نمیشه تنها چند صباحی از دیگران عقب می مونه و ضرر میکنه

دکترسید آرمین;939462 نوشت:
شما در نظر بگیرید

خانمی زیبا چهره در محیط شرکت ههای خصوصی شاغل باشد

وا مصبیتا وا حسرتا وا دریغا وا بر باد رفته ....

باور کنید

لزومی ب کار خانم حداقلش در محیط های مردانه نیست . که نیست

کلامی با آقایان

بی خیال

مردی که مرد باشد

من فکر نمیکنم آقایون باغیرت اجازه بدن همسر دختر و یا خواهرشون هرجایی مشغول به کاربشن
منظور از اشتغال صرفا شرکت های خصوصی نیست!!!
محیط های سالم جایگزینی هستن که یک خانم بی دغدغه بخواد اونجا فعالیت کنه صرفا برای حفظ سرزندگی و نشاط ش
فعالیتهای اجتماعی به افراد انگیزه میده احساس رضایتمندی و اعتماد به نفس و ....
همیشه مالی نیست که!!

zahra*;939502 نوشت:
ببینید این یک مشکل هست که بوجود میاد.
من خودم اگر در این محیط باشم خیلی معذب میشم احتمالا یک جوری تذکر میدم ولی در نهایت از اون کار خارج میشم. چون میدونم اون مرد دست از کارش برنمی داره.
ولی اگر قدرت داشتم کاری می کردم از کار بیکار بشه. واقعا چنین قدرتی ندارم. تو خیابون یه نفر یه چیزی بگه خیلی معذب میشم و ترس دارم. خیلی سخته با یک مرد تو چنین شرایطی مواجه شد. من از این جور مردا وحشت دارم.

خوب بحث روی همین مرداست

بدبختی اینجاست یکی دو دونفر نیستن

من زیاد دیدم

خیلی زیاد

و بر همین اساس خانم یا کار نکند . یا برود در محیط ههایی یک دست زنانه

بعد
ببخشید چند نفر بشه اخراج کرد

گاهی خود ه مدیر آقا بدتر از کارمندان مرد است

ب نظرم مردی که توانایی و عرضه پول در آوردن و اداره خانواده را نداره

ازدواج نکند

بی غیرتی هم حدی داره

برای همین دلم سیره شده دیگر

مسلم;938570 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

با سلام

قصد داشتم پاسخ هایی را به برخی از کاربران بدهم ولی منصرف شدم چون که چه فایده؟!! جناب مسلم واقعا باید به حال جامعه تاسف خورد که داریم به کجا می رویم و چکار می کنیم, فقط کافیه نظرات را بخوانید. وقتی می خواهیم به هر قیمتی شده به یک سمتی حرکت کنیم با اینکه شاید تمایل نداشته باشیم, شاید خوشمان نیاید و ده ها از این شاید ها ولی به دلیل اینکه از یک عرصه باطل و واهی عقب نمانیم و هر طوری شده بریم تا یک نیاز کاذب را برطرف کنیم و یک احساس کاذب خوشایند به ما دست بدهد. ده تا از این تاپیک ها هم بزنیم, آیا فایده ای دارد؟ وقتی مشکل ریشه ای وجود دارد آیا واقعا با صحبت و ... می توان برطرف کرد؟

با حفظ احترام ولی وقتی یک بلاهایی برای یک سری از افراد که کم هم نیستند پیش می آید و آسیب هایی را می بینند, به نظرم حقشان است چون که با جاهلیت به این سمت که نمی روند با کم و بیش آگاهی هایی که دارند به این سمت می روند ولی حق دیگر افراد نیست که بلاهای این فرد را تحمل کنند و آسیب هایش, دیگران را درگیر کند. حالا که اینطور شد اگر این یک حق است و وجود دارد, پس تعدد زوجات هم برای مردان وجود دارد و این هم می تواند وجود داشته باشد و از نظر شرعی هم اشکالی ندارد!! پس چرا واکنش ها به این دو موضوع, از طرف خانم ها, زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد؟! در این موضوع در برخی مواقع برای برخی آقایان لازم می شود همانطور که در برخی مواقع موضوع شغل برای برخی از خانم ها لازم می شود, پس چرا موضوع اول برای بیشتر خانم ها حتی در مواقع لازم قابل قبول نیست ولی موضوع دوم قابل قبول است؟!!!

[="Teal"]مثل اینکه ماهم باید مخاطبمون رو شخص ثالثی در نظر بگیریم تا کسی فکر نکنه باایشون هستیم Smile

اینکه آسیب هایی رو صرفا به دلیل هم عقیده نبودنتون برای دیگری ارزو میکنید ریشه در حس هم نوع دوستی تون داره
از اینکه انقدر به فکر دیگران هستین واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم ....
همونطور که اکثریت افرادی که توی این تاپیک نطر دادن که آسیب وجود داره برای خانمها
بیشترشون قبول دارن در عین حال محیط های سالمی م هستن و لزوما هرخانم شاغلی که میره سرکار سرش به سنگ نمیخوره برگرده سرجاش!

موضوع دیگری که مطرح شد هم اصلا ربطی نداره لطفا قضایا رو باهم قاطی نکنید[/]

موضوع قفل شده است