صفحه 18 از 18 نخست ... 8161718
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا مشارکت و حضور اجتماعی زنان مساوی با اشتغال است؟

علاقه
    مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
    نوشته
    1,701
    حضور
    48 روز 17 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4012

نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست ها
    این روایت که نهی ارشادی است، به وضع روحی و جسمی زنان اشاره دارد و بیانگر آن است که آن ها باید وظایفی را بر عهده گیرند که با وضعیت جسمانی و عاطفی شان متناسب باشد و آسایش و آرامش آن ها را برهم نزند.
    نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست ها
    منافاتی با حثیت خانوادگی نداشته باشد
    در حد توانش و آسایش و آرامش آنها را برهم نزنند
    فارغ از انجام حقوق دیگران
    در این مورد لطفا توضیح بدید

ببینید به نظر بنده همه انسان ها در ذات خودشان خوب و بد را خوب درک می کنند، منتهی گاهی عُرف جامعه و نگاه دیگران آنها را از تشخیص درست باز می دارد، و تحت تاثیر جامعه انتخاب می کنند!
    من هرگز نمی گویم خانم ها کار و اشتغال و تحصیل نداشته باشند، من فقط تأکیدم بر این است که خانم ها خودشان باشند، آقایان هم همینطور؛ ما همه باید خودمان باشیم، اجازه ندهیم جامعه و نوع نگاه های مردم جامعه به ما جهت بدهد.

اینکه چه نوع کاری مناسب با شخصیت و توانایی زن است را خود زنان بهتر از هر کس دیگری می فهمند، اما آفتی که من چندین بار تا به حال به آن اشاره کرده ام نمی گذارد زن خودش فکر کند؛ اینکه جامعه به گونه ای باشد که در نگاه او، اشتغال به زن اعتبار بدهد! در این صورت زن شاغل احساس عزت می کند، خواستگار بیشتری دارد! هویتش را در اشتغال می بیند، و...
    این نوع نگاه های اجتماعی که بار روانی دارند مانع می شود که زن خودش باشد، لذا برای هویت یابی حتی می رود راننده ماشین سنگین میشود! البته مردها هم استثناء نیستند، آنها هم ممکن است اسیر این نگاه های جامعه شوند و مثلا شوهری زنش را تشویق به چنین کارهایی بکند!

اما اسلام تأکید می کند هویت زن خودش است، نه اشتغالش! اشتغال نه بر هویت زن می افزاید و نه نبود آن از هویت زن می کاهد! اینکه زن نمی تواند مثلا قاضی شود از هویت او چیزی کم نمی شود، روحیه زن لطیف است به درد شنیدن جنایت این و آن و دیدن گریه های فریبنده متهم نمی خورد! هر کسی را بهر کاری ساختند، مرد هم هرگز نمی تواند پرستاری مانند زن شود! زن ها معمولا جزئی نگر هستند و مردها کلی نگر، به همین خاطر معمولا مردها معمولا در عرصه مدیریت کلان مدیران موفق تری هستند، و زن ها در کارهایی که نیاز به دقت و ظرافت دارد.
    اما این تفاوت ها به این معنا نیست که مرد توانایی اش کمتر یا بیشتر از زن است! اینها تفاوت مرد و زن است، نه تفاضل.

اگر زن به دنبال هویت یابی در جامعه و اشتغال نباشد به خوبی و بهتر از هر کس دیگری خودش می فهمد چه کاری برای او تناسب دارد و چه کاری با روحیات او سازگار نیست.

به همین خاطر من در این تاپیک هیچ کدام از خانم ها را نه به اشتغال توصیه می کنم، و نه آنها را نهی می کنم، فقط درخواست می کنم خودشان باشند، اشتغالشان بنا بر تشخیص خودشان باشد، نه وضع جامعه!!
    آیا مشارکت و حضور اجتماعی زنان مساوی با اشتغال است؟

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89

((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

2. صلوات ها 5

نوشته
    92
    حضور
    5 روز 1 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    89

اللیل والنهار عزیز
    یه کودک بیاد پست های شما تو این تاپیک، یا اصلا همین پست آخرتون تو این تاپیک که زحمت کشیدید کامل تر دیدگاه های خودتون رو تایپ کرد، بخونه، متوجه میشه که شما الویت بانوان را در کار کردن در اجتماع و شاغل بودن نمیدونید. در واقع شکل سوالی که در عنوان همین تاپیک هست (آیا مشارکت و حضور اجتماعی زنان مساوی با اشتغال است؟) خود گواه بر همین موضوعیه که اشاره کردم. حالا اینکه شما منکر این قضیه میشید یا نه، موضوع صحبت من نیست.
    - حالا یا شما به این نظرتون اعتقاد دارید.
    - یا به صورت کامل هم نپذیرفتیدش.
    .
    - اگر به صورت کامل اعتقاد دارید که بانوان مجرد باعث بیکاری مردان، سدمه خوردن و... و بانوان متاهل باعث غافل شدن از زندگی متاهلی و پذیرش آسیب و... میشن، (و صرفا در استثنائاتی مثل سرپرست خانوار، خانواده های کم درآمد و... شاغل بودن بانوان خوبه) خوب دیگه گفتگو برای چیه؟! الان شما نظرت رو گفتی، بقیه هم گفتن. یه سری ها موافق شما و یه سری ها مخالف شما بود. ولی نظر کسی این وسط تغییر آنچنانی نکرد.
    - اما اگر تردید داشتید در پذیرش این فکرتون، باید انعطاف پذیری کافی داشته باشید که اگر نظری در رد یا اصلاح نظر خودتون خواندید:
    1- دیگران را دعوت به خاتمه دادن بحث نکنید.
    2- هنگام شکل گیری پرسش و پاسخ به سوالات دیگران جواب بدید نه اظهار کنید که نظری ندارید.
    3- به شکل کلی پاسخ ندید به صحبت های کسی که زحمت کشیده و تایپشون کرده.
    4- خودتون به شکل خودجوشانه!! نتیجه گیری نکنید از صحبت ها.
    5- ابعاد مختلف رو بررسی کنید نه فقط دیدگاه اسلامی رو.
    .
    اگر بنده میگم شکل گفتگوی اینجا اشتباهه، بابت رفتار چندگانه شماست که خوشبختانه اینجا بنده فقط بهش اشاره نکردم که مشکل از دیدگاه من باشه.
    و ایضا بنده با شما پدر کشتگی ندارم که بخوام نظر خودم رو به شما بقبولونم.

.
    .
    من تقریبا همه نظراتم رو با تکرار چند باره در این تاپیک گفتم و این پست آخر من در این تاپیک بود.
    خوبه که دوستانی دیگر خصوصا کسانی که در گفتگو شرکت نکردن نظرشون رو بگن.
    موفق باشید
    ویرایش توسط hos8sein : ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ در ساعت ۲۳:۰۳

4. صلوات ها 2

نوشته
    222
    حضور
    65 روز 6 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    54
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    462

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    ببینید به نظر بنده همه انسان ها در ذات خودشان خوب و بد را خوب درک می کنند، منتهی گاهی عُرف جامعه و نگاه دیگران آنها را از تشخیص درست باز می دارد، و تحت تاثیر جامعه انتخاب می کنند!
    با سلام
    ممنون از فرمايشات ارزشمندتان

استاد محترم من از شما تقاضا مي كنم كارهاي مناسبي كه در مورد خانم ها مدنظرتان است واضح بيان كنيد
    صحبت هاي شما در حالت كلي كاملا صحيح و ارزشمند مي باشند اما نوع برداشت مخاطب ممكن است مقداري با صحبت هاي شما فاصله داشته باشد
    مثالي خدمتتان عرض مي كنم
    فرموديد كه خانم ها خودشان باشند و يك خانم بهتر از هر كسي مي داند چه كاري با روحيات او سازگار نيست..
    خب با اين وضعيتي كه مقداري خاك روي چشم و گوش ها نشسته يك خانم مي تواند بگويد بنده شخصيت خودم را دارم و به خيال خودم 90 درصد كارها با روحياتم سازگار است و مشكلي برايم بوجود نمي آورد!
    ممكن است راننده ماشين سنگين بودن را هم جز اين كارها بداند!
    يعني مي شود باز همان آش و همان كاسه
    به نظرتان بهتر نيست كمي روراست تر صحبت كنيد و بگوييد كه به جز شغل هايي كه وجود زن در آن لازم و ضروري است مانند دكتر، پرستار، معلم و....، بهتر است زن ها وارد عرصه هاي ديگر نشوند؟

گذشته را شخم نزن مگر این که بخواهی در آن بذری برای آینده بهتر بکاری!

6. صلوات

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    4,766
    حضور
    278 روز 30 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    273
    صلوات
    18647

اما اسلام تأکید می کند هویت زن خودش است، نه اشتغالش!
    این نوع نگاه های اجتماعی که بار روانی دارند مانع می شود که زن خودش باشد،
    باسلام
    زن در نظام خانواده هیچ مسئولیتی اقتصادی ندارد«یعنی از دیدگاه اسلام زن موظف نیست خرج زندگی را تامین کندبلکه او میتواند دارایی های خود را برای مسائل شخصی خودش خرج کند»

آیا واقعیت جامعه هم همین است؟
    هنگام ازدواج یک خانم شاغل انتخاب میشود نه برای این که این خانم اجتماعی است و...
    یا زن بیکار انتخاب نمیشود نه بخاطر این که اجتماعی نیست

در اکثر موارد دارایی خانم ملاک است

کاری به نمونه های نادر ندارم
    ویرایش توسط اللیل والنهار : ۱۳۹۶/۰۵/۲۵ در ساعت ۱۱:۵۶
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

8. صلوات ها 3

علاقه
    مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
    نوشته
    1,701
    حضور
    48 روز 17 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4012

نقل قول نوشته اصلی توسط کهف الحصین نمایش پست ها
    استاد محترم من از شما تقاضا مي كنم كارهاي مناسبي كه در مورد خانم ها مدنظرتان است واضح بيان كنيد
    صحبت هاي شما در حالت كلي كاملا صحيح و ارزشمند مي باشند اما نوع برداشت مخاطب ممكن است مقداري با صحبت هاي شما فاصله داشته باشد
    مثالي خدمتتان عرض مي كنم
    فرموديد كه خانم ها خودشان باشند و يك خانم بهتر از هر كسي مي داند چه كاري با روحيات او سازگار نيست..
    خب با اين وضعيتي كه مقداري خاك روي چشم و گوش ها نشسته يك خانم مي تواند بگويد بنده شخصيت خودم را دارم و به خيال خودم 90 درصد كارها با روحياتم سازگار است و مشكلي برايم بوجود نمي آورد!
    ممكن است راننده ماشين سنگين بودن را هم جز اين كارها بداند!
    يعني مي شود باز همان آش و همان كاسه
    به نظرتان بهتر نيست كمي روراست تر صحبت كنيد و بگوييد كه به جز شغل هايي كه وجود زن در آن لازم و ضروري است مانند دكتر، پرستار، معلم و....، بهتر است زن ها وارد عرصه هاي ديگر نشوند؟

حرف شما درست است، گاهی انسان تحت تاثیر جامعه تصمیم گیری می کند در حالی که گمان می کند خودش است!

اما ورود جزئی تر بنده به بررسی مصادیق امکان ندارد، چرا که:

اولا: نمی شود نسخه واحد برای همه خانم ها پیچید، یعنی ممکن است برای یک خانمی با توجه به شرائطش یک کاری خوب باشد، و برای خانم دیگری خوب نباشد، مثلا فرض کنید خانمی مهندس ساختمان است اما شوهرش هم معمار یا مهندس ساختمان است، و او در طراحی یا حتی حضور پای ساختمان شوهرش را یاری می کند، یا خانمی مهندس کشاورزی است و بر روی زمین خانوادگی خودشان نظارت می کند؛ یا خانمی که سرپرست خانواده است، یا هزاران مصداق دیگر، خب این موارد حکم خاص خود را دارند. یعنی تفاوت ها مهم است.

ثانیا: اساسا ورود جزئی تر و تشحیص مصادیق با توجه به شرائط زندگی و روحیات هر کسی وظیفه کارشناس مشاوره است، بنده به عنوان کارشناس کلام فقط می توانم کلیات مسئله را بیان کنم، اما اگر کسی خواست با تشریح وضعیت خود و خانواده اش نسبت به اشتغال خارج از خانه برای خود تعیین تکلیف کند باید با کارشناس مشاوره صحبت کند.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89

((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

10. صلوات ها 4

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    4,766
    حضور
    278 روز 30 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    273
    صلوات
    18647

حرف شما درست است، گاهی انسان تحت تاثیر جامعه تصمیم گیری می کند در حالی که گمان می کند خودش است!
    نمی شود نسخه واحد برای همه خانم ها پیچید،

باسلام
    آیا براش حد و مرزهایی رو میشه مشخص کرد
    مثلا خانمی شاغل است اما خواستگارکه براش میاد نظرشون اینه که وقتی مرد خونه میتونه تامین کنه زندگیش رو از نظر مالی بس ضرورتی برای اشتغال خانم نیست.
    ولی خود خانم دوست داره شاغل باشه و به همین خاطر جواب رد میده تابا فردی که حاضر هست با شاغل بودن این خانم کنار بیاد ازدواج کنه
    این موضوع میشه گفت تبعاتی به دنبال داره بالا رفتن سن و... که برای خانم ها شرایط رو سختتر میکنه
    اهم و مهم در این موارد چیست؟
    به عبارت بهتر کدام یک از اینها سازگارتر با فطرت میتونه باشه و بی توجهی به این موضوع آیا باعث ایجاد نا آرامی در فرد و جامع میشه؟

درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

12. صلوات ها 2

نوشته
    2,533
    حضور
    63 روز 13 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    28
    آپلود
    6
    گالری
    100
    صلوات
    9065

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب

قطعا حضور و مشارکت اجتماعی زنان صرفا اشتغال نیست..... در زمینه های مختلف زنان میتوانند کارگروه های تشکیل دهند و صدای خودشان و نظر خودشان را به گوش مسئولین برسانند.

پیرامون اشتغال:
    در بسیاری از موارد ، اشتغال زنان مهم است و باید باشد.
    مثلا پزشکی(تمام تخصص ها) - معلمی - استاد دانشگاه - و ..... واقعا این زمینه ها متخصص زن را میطلبد.

اما در بسیاری از زمینه ها واقعا نیروی زن نیاز نیست. اما خانم میره توی اون زمینه تخصص بگیره تا بگه ما هم بلدیم این کار رو بکنیم.
    مثلا تخصص در زمینه معدن.... واقعا نمیفهمم که چی رفتی تخصص معدن گرفتی... بعد اومد صحبت کرد و گفت خواستم بگم ما هم میتونیم...
    برای این تفکر یه عده از بانوان واقعا متاسف هستم... این تفکر یعنی عقده خود کم بینی.....
    چون میتونست با تخصص تو زمینه های که کمبود نیروی خانم دارن و واقعا به نیروی خانم احتیاج دارن هم به اشتغال خودش برسه و هم اون زمینه ای که نیازی به حضورش نبود یه فرد بیکار بره پرش کنه.
    برای همین چیزا هست که وقتی یه آقا میره خواستگاری ، میره دنبال زن شاغل...... چون برخی از خانما اومدن جاهایی که واقعا نیاز به حضورشون نبود رو پر کردن و این طرف مجبور شد بره یه جا یه شغلی بگیره که درآمد ناچیزی داره.
    تا زمانی که این تفکر درست نشه و یه عده حضور و مشارکت رو صرفا در اشتغال نبینن هیچ چیزی درست نمیشه.
    تا مادامی که یه عده به دنبال خود نمایی باشن و فقط بخوان بگن ماهم میتونیم و ... چیزی درست نمیشه.
    همچین فردی قطعا جایگاه زنانه خودش را درک نکرده است.... و زن بودن خودش رو عیب میدونه.... برای همین میاد میگه من این کار رو کردم تا بگم ما هم میتونیم.... این حرف یعنی من تا قبل از این فکر میکردم برای این میگن زن این کار رو نکنه ، چون نمیتونه...... حالا اومدم انجام بدم و بگم میتونه..... آفرین میتونی.... تو هم بلدی.... تو خوب.... ما بد... خلاصه اینکه
    ما کجاییم در این بحر تفکر تو کجایی.

ولی بدونید با این تفکر همیشه نگرانیتون سرا جاش میمونه..... و هیچوقت به آرامش فکری نخواهید رسید....
    به نظر بنده شاغل هم خواستید بشید ، برید یه جا که به حضور زن نیاز باشه....
    سوختن با تو به پروانه شدن می ارزد.

وقتی امام عاشقان غائب است ، اطاعت ازخامنه ای واجب است.
    خدایا تمام موانع ظهور
    حضرت مهدی(عج) را از میان بردار.
    حتی اگر آن مانع
    من
    باشم
    به این تاپیک حتما سر بزنید : طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن از دیدگاه امام خامنه ای (حفظه الله )
    تاپیک های دیگر : شهید سید میثم تراهی ***** شهید محسن حججی
    هدفم قدس و آرزویم شهادت!

14. صلوات ها 4

صفحه 18 از 18 نخست ... 8161718

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 49

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری