جمع بندی کوروش ستایش کننده مردوک بود یا دشمن مردوک ؟

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کوروش ستایش کننده مردوک بود یا دشمن مردوک ؟

سلام
تو تاپیک های مختلف این انجمن دیدم که می گفتن کوروش ستایش کننده بت مردوک بوده اما این فیلم کوتاه کاملا این قضیه رو رد کرده
نظرتون چیه راجع به این فیلl؟

برای نمایش فیلم اینجا کلیک کنید

کارشناس بحث: استاد عماد

azem;937664 نوشت:
تو تاپیک های مختلف این انجمن دیدم که می گفتن کوروش ستایش کننده بت مردوک بوده اما این فیلم کوتاه کاملا این قضیه رو رد کرده
نظرتون چیه راجع به این فیلl؟

سلام علیکم
اگر تاپیکی در این انجمن چنین فرمایشی دارد برگرفته از همان منشور منتسب به کورش است، زیرا همان طور که در منشور آمده و نیز همان طور که در فیلم بیان شد کورش بنا بر منشور بلکه کورش مردوک را ستایش کرده و حتی رواج بت پرستی نموده است. اما به نظر بنده که بارها در این سایت عنوان شده بین منشور کورش و ذوالقرنین بودن کورش باید یکی را قبول کرد یا این منشور متعلق به کورش است و در این صورت دیگر کورش ذوالقرنین نخواهد بود و یا این کورش به احتمال ذوالقرنین است و منشور ساختگی
با توجه به شیطنت غربیها و یهودیها در این زمنیه به نظر می رسد بحث منشور یا لااقل ترجمه ای که از آن شده است جعلی باشد. یعنی ممکن است منشور از آن کورش بوده باشد اما این ترجمه که در آن مردوک ستایش می شود و پیکره بتها به جایگاه خود بر می گردند ساختگی و همراه با شیطنت باشد.
لذا آنچه برخی از دوستان کورش را مردوک پرست عنوان کرده اند با تکیه به منشوری است که خود با اما و اگر روبرو است.

این کلیپ ادعا می کنه که استوانه جعلی است. اما هیچ دلیل و مدرکی ارائه نمی کنه. بیشتر با احساسات سعی می کنه این رو جا بندازه.

سلام
کوروش که معصوم نبود بگیم بدون خطا هست.
یه اشتباه هم مرتکب شد.
به قصد احترام گذاشتن ، اومد مردوک رو ستایش کرد.
ناخواسته یه کارای کرد.
خیلیا هستن یه لحظه جو گیر میشن و به قصد کار خیر ، خرابکاری میکنن.
مشایی هم یه زمان گفت ما با اسرائیل دوستیم!
این دولتم که ...
وقتی هم میخوایید نقد کنید خوبیها رو ندید نگیرید.
کوروش هرجا ظلم بود ، میرفت کمک مظلوم.
حالا یه اشتباه دیگه کرد که با صهیونیست اون زمان دست دوستی داد.
اونموقع که کسی نمیدونست این صهیونیستا ... هستن.
دوستی با همونا باعث دردسرش شد.
اونایی که امروز میان بخاطر این حرفا کوروش را میکوبن ، اگه خودشون اون زمان بودن
از این دوستی استقبال میکردن.
جرم کوروش که ماهیت اونارو نمیدونست و باهاشون رفیق شد.
از جرم اینایی که امروزه با علم دوست شدن خیلی کمتره!
کوروش با همه ی بد و خوبش برای بنده خیلی محترم و قابل تحسین هست.

فکر کنم تنها ملتی هستیم که با دست خودمون میخایم اصالتمون رو زیر سوال ببریم به قول دوستمون کوروش ممکنه خطایی هم داشته اما چیزی که هست تا اخر دنیا باعث افتخار و سربلندی من ایرانیه مطمعنا در آرامگاهش سجده نخواهم کرد اما همیشه و تا ابد ایستاده به احترامش دست خواهم زد

سلام.
جالبه که کتیبه های داریوش بزرگ که در تخت جمشید پیدا شده نشون میده داریوش اهورامزدا پرست بوده.
و خشایار شاه نوه ی کورش هم بعد از شورش بابلی ها اونارو در هم میشکنه و مجسمه مردوک رو میشکنه.

خیارشاه شاه پسر داریوش و آتوسا(دختر کوروش) هست.

من نمیتونم باور کنم که کوروش مردوک پرست باشه بعد داماد و نوه اش بر ضد مردوک باشن.

درضمن متن کتیبه ی کوروش هم که میخونید میبینید عین فرهنگ و قوانین غربی هست.

پس یا غربی ها کتیبه ی دروغین ساختند. یا همون در زمان کوروش کسانی که با کوروش دشمنی داشتند این کارو کردند.
احتمالا

سلام
این جمله کوروش که میگه
منم «کوروش»، شاهِ جهان، شاهِ بزرگ، شاهِ توانمند، شاهِ بابـِل، شاهِ سومر و اَکـَّد، شاهِ چهار گوشهٔ جهان.
خیلی این جمله رو دوست دارم. اصلا به آدم احساس غرور دست میده.
یه جمله دیگه کوروش داره که میگه
فرمان دادم تا بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزاء بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد.
واقعا این جمله ها خیلی زیبا هستن.
به نظر من هم باید شخصیت های گذشته ایران
مثل شاه کوروش ، خشیار شاه و ...
سردار سورنا
تحسین کرد.
هم شهدای جنگ رو.
همشون برای این کشور تا آخرین قطره خونشون جنگیدن و ایستادگی کردن.
مثلا سردار سورنا تو زمان خودش حاج قاسم سلیمانی بود.این باور منه. به حرفم ایمان دارم.
هر دوتاشون سپهسالار ایران هستن.
دوست هم ندارم کسی به باورای من توهین کنه.

صندلی;938447 نوشت:
سلام.
جالبه که کتیبه های داریوش بزرگ که در تخت جمشید پیدا شده نشون میده داریوش اهورامزدا پرست بوده.
و خشایار شاه نوه ی کورش هم بعد از شورش بابلی ها اونارو در هم میشکنه و مجسمه مردوک رو میشکنه.

خیارشاه شاه پسر داریوش و آتوسا(دختر کوروش) هست.

من نمیتونم باور کنم که کوروش مردوک پرست باشه بعد داماد و نوه اش بر ضد مردوک باشن.

درضمن متن کتیبه ی کوروش هم که میخونید میبینید عین فرهنگ و قوانین غربی هست.

پس یا غربی ها کتیبه ی دروغین ساختند. یا همون در زمان کوروش کسانی که با کوروش دشمنی داشتند این کارو کردند.
احتمالا

درسته ولی متاسفانه بعضی از این به ظاهر مذهبی ها سعی میکنن به این بهانه کوروش رو بکوبونن که حتی از صحتش هم مطمئن نیستن

دكتر هانری بر دانشمند فرانسوی – تمدن ایران باستان:
این پادشاه بزرگ یعنی كورش هخامنشی برعكس سلاطین قسی القب و ظالم بابل و آسور بسیار عادل و رحیم و مهربان بود
زیرا اخلاق روح ایرانی اساسش تعلیمات زردشت بوده. به همین سبب بود كه شاهنشاهان هخامنشی خود را مظهر صفات (خشترا) می شمردند و همه قوا و اقتدار خود را از خدواند دانسته و آنرا برای خیر بشر و آسایش و سعادت جامعه انسان صرف می كردند .

سعدی شیرازی;938435 نوشت:
این کلیپ ادعا می کنه که استوانه جعلی است. اما هیچ دلیل و مدرکی ارائه نمی کنه. بیشتر با احساسات سعی می کنه این رو جا بندازه.

بله کلیپ چنین اشاره ای دارد و در منابع نیز مویداتی بر این مطلب هست زیرا نخستین بار متن توسط شخصی به نام تئوفیلوس پینچز در سال 1880 میلادی خوانده و تشخیص داده شد که متعلق به کورش است لذا در همان سال هنری راولینسون آن را به انگلیسی ترجمه کرد. (1)او اصالتا انگلسی است و عنوان سر را در خود دارد.
عنوان سِر به افرادی اطلاق می شد که در خدمت انگلیس بودند پس می توان لااقل به این موضوع شک کرد
ولی به هر حال باید دانست که اگر اصل منشور نیز صحیح باشد ترجمه آن به زبانهای امروزی با ذوالقرنین بودن کورش منافات دارد. ما باید یا ذوالقرنین بودن کورش را بپذیریم یا ترجمه منشور را. این دو با هم جمع نمی شود.

1. رزمجو، استوانه کورش بزرگ، ص44

qasedak;938437 نوشت:
سلام
کوروش که معصوم نبود بگیم بدون خطا هست.
یه اشتباه هم مرتکب شد.
به قصد احترام گذاشتن ، اومد مردوک رو ستایش کرد.
ناخواسته یه کارای کرد.
خیلیا هستن یه لحظه جو گیر میشن و به قصد کار خیر ، خرابکاری میکنن.
مشایی هم یه زمان گفت ما با اسرائیل دوستیم!
این دولتم که ...
وقتی هم میخوایید نقد کنید خوبیها رو ندید نگیرید.
کوروش هرجا ظلم بود ، میرفت کمک مظلوم.
حالا یه اشتباه دیگه کرد که با صهیونیست اون زمان دست دوستی داد.
اونموقع که کسی نمیدونست این صهیونیستا ... هستن.
دوستی با همونا باعث دردسرش شد.
اونایی که امروز میان بخاطر این حرفا کوروش را میکوبن ، اگه خودشون اون زمان بودن
از این دوستی استقبال میکردن.
جرم کوروش که ماهیت اونارو نمیدونست و باهاشون رفیق شد.
از جرم اینایی که امروزه با علم دوست شدن خیلی کمتره!
کوروش با همه ی بد و خوبش برای بنده خیلی محترم و قابل تحسین هست.

یک مرتبه از اول بحث بخوانید بحث نقد کورش نیست بحث صحت یا عدم صحت منشور به کورش است.

بارانک;938439 نوشت:
فکر کنم تنها ملتی هستیم که با دست خودمون میخایم اصالتمون رو زیر سوال ببریم به قول دوستمون کوروش ممکنه خطایی هم داشته اما چیزی که هست تا اخر دنیا باعث افتخار و سربلندی من ایرانیه مطمعنا در آرامگاهش سجده نخواهم کرد اما همیشه و تا ابد ایستاده به احترامش دست خواهم زد

جناب بارانک چند نکته را باید توجه داشته باشید
اول: اگر ایرانی عرق ایرانی بودن داریم هیچگاه شروع ایران باستان از کورش نبوده و 2500سال پیش آغاز حکومتهای پارسی نیست، چون کورش بنا بر عهد عتیق(کتاب مقدس یهودیان) به یهودیان خدمت کرده است الان یهودیان به بزرگ نمائی او پرداخته اند تا 3500سال قبل از کورش را ما ندیده بگیریم و تصور کنیم شروع ایران با کورش بوده است.
دوم: کورش. همان یهودیان با بزرگ نمائی کورش در صددند تا وی را در مقابل شصخیت های اسلامی قرار دهند و به ایرانیان القاء کنند شما شخصیتی مثل کورش داشته اید چرا به سوی شخصیت هاو پیامبران عرب زبان رفته اید
سوم: کورش اگر ذوالقرنین باشد مورد تمجید و تکریم ماست اما اگر غیر آن باشد ما نه تکریم می کنیم و نه بدگوئی می کنیم بلکه سکوت می کنیم امروزه مخالفان و موافقان واقعا دارند افراط و تفریط می کنند

صندلی;938447 نوشت:
احتمالا

اگر ساختگی باشد بیشتر احتمال اول شما به واقعیت نزدیک تر است تا اینکه در زمان خود کورش چنین کاری کرده باشند.

qasedak;938450 نوشت:
این جمله کوروش که میگه
منم «کوروش»، شاهِ جهان، شاهِ بزرگ، شاهِ توانمند، شاهِ بابـِل، شاهِ سومر و اَکـَّد، شاهِ چهار گوشهٔ جهان.
خیلی این جمله رو دوست دارم. اصلا به آدم احساس غرور دست میده.
یه جمله دیگه کوروش داره که میگه
فرمان دادم تا بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزاء بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد.
واقعا این جمله ها خیلی زیبا هستن.

اگر سند این دو عبارت را به صورت علمی بفرمائید ممنون می شوم

qasedak;938450 نوشت:
به نظر من هم باید شخصیت های گذشته ایران
مثل شاه کوروش ، خشیار شاه و ...
سردار سورنا
تحسین کرد.

نسبت به کورش اگر ذوالقرنین باشد باید افتخار کرد اما خشایار شاه انسان مثبت نبوده که مورد تمجید قرار گیرد. او برادرش را کشت تا به حکومت برسد. این چنین شخصی قابل تحسین نیست

بقیه عبارت شما نیز نیاز به توضیح دارد که اما به دلیلی از بیان آن صرف نظر می کنم

azem;938452 نوشت:
درسته ولی متاسفانه بعضی از این به ظاهر مذهبی ها سعی میکنن به این بهانه کوروش رو بکوبونن که حتی از صحتش هم مطمئن نیستن

متاسفانه برخی از این ایران پرستها هر گونه صحبت در مورد کورش را تلقی به کوبیدن وی می کنند
اگر کسی بگوید مثل ترجمه منشور رواج بت پرستی است می گوید تو می خواهی کورش را بکوبی. هیچ کس با شخصیت های باستانی خود چنین نمی کند
اگر بحث علمی در مورد ذوالقرنین بودن کورش، منشور کورش، مقبره کورش و ... کنیم متهم به تخریب ایران باستان می شویم
اگر کورش را در منابع اصلی اعم از یهودی و یونانی و اسلامی مورد بررسی قرار دهیم ولو اینکه همه چیز با مدرک باشد، عده ای بر نمی تابند
بنده بدون اغرق می گویم بیش از هزار ساعت در مورد کورش مطالعه دارم و کمتر کسی می شناسم که چنین مطالعه ای داشته باشد اما تا به حال کسی را پیدا نکرده ام که بخواهد علمی و بدون احساس پا به میدان بحث بگذارد . تا حرفی گفته شود فریاد وا ایرانا ، واکورشا و وو .. سر داده می شود
این عم از عجائب آخر الزمان است.

عماد;938478 نوشت:
اگر سند این دو عبارت را به صورت علمی بفرمائید ممنون می شوم

سلام.
جمله اول که متن همون منشور هست. خط بیستم. واسه همین جمله اش بیسته!
جمله دوم رو هم تو یه کتاب خوندم.
عماد;938478 نوشت:
نسبت به کورش اگر ذوالقرنین باشد باید افتخار کرد اما خشایار شاه انسان مثبت نبوده که مورد تمجید قرار گیرد. او برادرش را کشت تا به حکومت برسد. این چنین شخصی قابل تحسین نیست

بقیه عبارت شما نیز نیاز به توضیح دارد که اما به دلیلی از بیان آن صرف نظر می کنم

چیز خورش کردن و توی اون حالت ازش سوء استفاده کردن.
زنش چیز خورش کرد.
پس مشکل از خشایار شاه نبود.

[="Tahoma"]

عماد;938479 نوشت:
متاسفانه برخی از این ایران پرستها هر گونه صحبت در مورد کورش را تلقی به کوبیدن وی می کنند
اگر کسی بگوید مثل ترجمه منشور رواج بت پرستی است می گوید تو می خواهی کورش را بکوبی. هیچ کس با شخصیت های باستانی خود چنین نمی کند
اگر بحث علمی در مورد ذوالقرنین بودن کورش، منشور کورش، مقبره کورش و ... کنیم متهم به تخریب ایران باستان می شویم
اگر کورش را در منابع اصلی اعم از یهودی و یونانی و اسلامی مورد بررسی قرار دهیم ولو اینکه همه چیز با مدرک باشد، عده ای بر نمی تابند
بنده بدون اغرق می گویم بیش از هزار ساعت در مورد کورش مطالعه دارم و کمتر کسی می شناسم که چنین مطالعه ای داشته باشد اما تا به حال کسی را پیدا نکرده ام که بخواهد علمی و بدون احساس پا به میدان بحث بگذارد . تا حرفی گفته شود فریاد وا ایرانا ، واکورشا و وو .. سر داده می شود
این عم از عجائب آخر الزمان است.

سلام و عرض ارادت خدمت استاد عماد گرامی@};-
پیشنهاد می کنم بخشی از مطالعه و تحقیقات خود را اگر جایز می دانید ، لطف بفرمایید و در این تاپیک ارائه دهید تا مستفیض شویم.
به عنوان مثال نظرات و دلایل مختلفی که درباره صحت و عدم صحت منشور کوروش هست را لطف فرموده نقل فرمایید.
تمامی مشکلات بشر در یک کلمه خلاصه می شود ؛ جهل
سپاس@};-

عماد;938476 نوشت:
چون کورش بنا بر عهد عتیق(کتاب مقدس یهودیان) به یهودیان خدمت کرده است الان یهودیان به بزرگ نمائی او پرداخته اند تا 3500سال قبل از کورش را ما ندیده بگیریم و تصور کنیم شروع ایران با کورش بوده است.

سلام
خوب کوروش اونا رو از بند آزاد کرد بزرگنمایی کردن ازش
واقعا چه تاثیری داره برسی کنیم منشور واسه کوروش هست یا نه
نظر من اینه.
ما باید نکات مثبت شاه کوروش رو به سبک خودمون بیان کنیم
جوری که ستایش کردن یهودیان بره تو حاشیه
جوری که نتونن از اسم و اعتبارش سوء استفاده کنن.
یادمه حضرت آقا با کارگردانا و تهیه کننده های فیلم و سریال جلسه داشت
برگشتن گفتند
کشور بی هویت کره داره برا خودش تمدن سازی میکنه و برا خودش تاریخ سازی میکنه.
اونوقت ما با این همه تمدن کهن هیچ کاری نکردیم.
حالا اونایی که از چپ و راست بوم افتادن پایین رو کاری ندارم.
اونایی که دم از ولایت میزنند چرا دنباله حرف آقا رو نمیگیرند.
گیریم منشور واسه کورورش بوده باشه. باید بگیم کوروش اَخه؟

این قمست حرفم کلی هست.
هر وقت تونستید کاری کنید دیگران برای هرج و مرج نتونن از اسم کوروش سوء استفاده کنن.
هر وقت تونستید تو این زمینه فرهنگ سازی کنید.
هر وقت تونستیم درست کار بکنیم
اونوقت کسی نمیتونه کوروش رو مقابل اهل بیت قرار بده.
اونوقت بیاید بگید کوروش فلان و کوروش بهمان.

سلام اینکه یهودیا کوروش را ستایش می کنند یه چیز طبیعه کورش اونا را از بند آزاد کرد و به سرزمین فلسطین فرستاد پس یهودیها بایدم ستایشش کنند حالا اینکه سعی دارند از اسمش استفاده هم بکنند دلیل بر این نمیشه من ایرانی بگم کورش خوب نبوده
اما کوروش شاید از محدود پادشاهانی بوده که هیچ تاریخ نویسی راجع ب او قلم فرسایی نکرده مگر آنکه نامش را به نیکی برده باشد .
ملت اسکندر به اسکندر خونخوارش مینازد و ملت تیمور لنگ و ملت مغول و.........
اما بازم میگم تنها ملتی هستیم که تمام دنیا می گوید کورش خوب است و ما میگویم نه ،چون شما دارید سوءاستفاده میکنید کورش بد است اصلا چون شما قبولش دارید ما میگویم بد است .

عماد;938476 نوشت:
دوم: کورش. همان یهودیان با بزرگ نمائی کورش در صددند تا وی را در مقابل شصخیت های اسلامی قرار دهند و به ایرانیان القاء کنند شما شخصیتی مثل کورش داشته اید چرا به سوی شخصیت هاو پیامبران عرب زبان رفته اید

اتفاقا من گمان میکنم دقیقا این ترس در دل کسانی است در خوده ایران و سعی دارند تا نام کورش را کم رنگ کنند تا شاید این تفکر مالیخولیایی تو ذهنشون به ثمر نشینه ،مسلمونی چیزیی که من می نازم به آن در دنیا و آخرت، اما باز هم میگوییم قطعا در آرامگاهش سجده نخواهم کرد اما ایستاده به احترامش دست خواهم زد

بارانک;938519 نوشت:
سلام اینکه یهودیا کوروش را ستایش می کنند یه چیز طبیعه کورش اونا را از بند آزاد کرد و به سرزمین فلسطین فرستاد پس یهودیها بایدم ستایشش کنند حالا اینکه سعی دارند از اسمش استفاده هم بکنند دلیل بر این نمیشه من ایرانی بگم کورش خوب نبوده

قسمت اول فرمایش شما صحیح است طبیعی است که یهودیان از وی تمجید کنند اما قسمت دوم فرمایش شما نیاز به توضیح دارد آنجا که فرموده اید «لیل بر این نمیشه من ایرانی بگم کورش خوب نبوده» اگر ما بخواهیم علمی بحث کنیم باید گفت نه دلیل میشه که بگویم خوبه بوده و نه دلیل میشه که بگیم خوب نبوده. بلکه باید گفته ها با تحقیقات علمی دقیق همراه باشد اگر نتیجه تحقیقات این بود که کورش شخصیت مثبتی بوده بگوئیم مثبت بوده و اگر نتیجه تحقیقات این بود که وی منفی بوده با غلبه بر حس ناسیونالیستی بگوئیم بده بوده است.
این یعنی کورش ار واقعیت تا افراط و تفریط
برخی به دلیل اینکه یهودیان کورش را تمجید کرده اند به مقابله با آن پرداخته و تفریط می کنند
برخی به دلیل حسن وطن دوستی و ناسیونالستی بر پایه احساسات نه مدارک علمی به تمجید می پردازند این یعنی افراط

بارانک;938519 نوشت:
اما کوروش شاید از محدود پادشاهانی بوده که هیچ تاریخ نویسی راجع ب او قلم فرسایی نکرده مگر آنکه نامش را به نیکی برده باشد .

منابع کهن ایرانی که اسمی از کورش نبرده اند، منابع یونانی از وی تمجید کرده اند اما گاهی نکات بسیار منفی نیز از وی نقل کرده اند
منابع یهودی از وی تمجید کرده اند
منابع اسلامی نیز کم و بیش از وی تمجید کرده اند البته این منابع برگرفته از همان منابع یهودی است
پس اینطور نیست که همه منابع از وی به نیکی یاد کرده باشند
انشاءالله در تاپیک دیگری که به همین نام ایجاد می شود به کورش در منابع مختلف خواهم پرداخت
دراین تاپیک تنها در مورد عنوان اصلی مطلب بگذارید

کوروش 2500 سال پیش زندگی میکرده( تازه اگر واقعا وجود داشته باشه) و اینکه چی می پرستیده به هیچ درد هیچ کس نمی خوره
ما مسلمان هستیم باستان گرایی و ملی گرایی افراطی را کنار بگذاریم@};-

عماد;938476 نوشت:
جناب بارانک چند نکته را باید توجه داشته باشید
اول: اگر ایرانی عرق ایرانی بودن داریم هیچگاه شروع ایران باستان از کورش نبوده و 2500سال پیش آغاز حکومتهای پارسی نیست، چون کورش بنا بر عهد عتیق(کتاب مقدس یهودیان) به یهودیان خدمت کرده است الان یهودیان به بزرگ نمائی او پرداخته اند تا 3500سال قبل از کورش را ما ندیده بگیریم و تصور کنیم شروع ایران با کورش بوده است.
سوم: کورش اگر ذوالقرنین باشد مورد تمجید و تکریم ماست اما اگر غیر آن باشد ما نه تکریم می کنیم و نه بدگوئی می کنیم بلکه سکوت می کنیم امروزه مخالفان و موافقان واقعا دارند افراط و تفریط می کنند

این نقشه یهودیان دیگر قدیمی شده آن ها الان تاریخ ما را هم می کوبند (مثل فیلم 300) به نظر می رسد شما در گذشته به سر می برید!

werdon;938712 نوشت:
کوروش 2500 سال پیش زندگی میکرده( تازه اگر واقعا وجود داشته باشه) و اینکه چی می پرستیده به هیچ درد هیچ کس نمی خوره
ما مسلمان هستیم باستان گرایی و ملی گرایی افراطی را کنار بگذاریم@};-

کی خواست افراط کنه؟
در ضمن تفریط هم اصلا کار خوبی نیست که شما دارید انجام میدید افراط و تفریط هر دو بد هستند شما حتی نمی خواهید وجود کوروش را باور کنید!

azem;938724 نوشت:
به نظر می رسد شما در گذشته به سر می برید!

مشکل این است که در مورد کورش کسی را ندیدم تا علمی بحث کند، همه بر پایه احساسات بحث می کند لذا تاپیکهای بسیاری در همین انجمن است که بی نتیجه به پایان رسیده است.
ای کاش یک نفر بود بر پایه تحقیقات و به صورت علمی وارد بحث می شد (یعنی اگر سخنی گفت فورا به منبع متقن آدرس دهد)

اگر منشوری از زمان کوروش یافت شود
آیا میتوان نوشته های آن را تغییر داد و کسی متوجه نشود؟
مثلا همین منشور را برداریم و یک لایه از رویش برداریم تا نوشته ها پاک شود و نوشته های خودمان را حک کنیم؟
یا اصلا از خاک آن یک منشور دیگر درست کنیم؟

و طاها;938968 نوشت:

چرا نشود؟!

و طاها;938968 نوشت:
اگر منشوری از زمان کوروش یافت شود
مثلا همین منشور را برداریم و یک لایه از رویش برداریم تا نوشته ها پاک شود و نوشته های خودمان را حک کنیم؟
یا اصلا از خاک آن یک منشور دیگر درست کنیم؟

منشوری که متعلق به شخص کورش باشد بعید است بتوان به کنده کاری نوشته ای آن را تغییر داد اما محال نیست
ولی کسانی که نسبت به منشور نقد دارند، فرمایش شما را ندارند یعنی نمی گویند که این منشور متعلق به کورش است و یک لایه از آن برداشته شده و آنچه خود می خواسته اند نوشته اند
بلکه می گویند: اولا انتساب این استوانه به کورش مشکوک است
و ثانیا بر فرض اینکه متعلق به کورش باشد آیا این ترجمه همان ترجمه متن انشاء شده توسط کورش است یا به جای ترجمه آنچه خواسته اند بیان کرده اند؟!!

پرسش
کوروش ستایش کننده مردوک بود یا دشمن مردوک؟

پاسخ:
شائبه ستایش مردوک یا بتها توسط کورش برگرفته از همان منشور منتسب به کورش است، زیرا همان طور که در منشور آمده کورش مردوک را ستایش کرده و حتی رواج بت پرستی نموده است. اما به نظر می رسد این مشور یا لااقل ترجمه موجود از آن از اصالت بر خوردار نیست یعنی ممکن است منشور از آن کورش است اما این ترجمه که در آن مردوک ستایش می شود و پیکره بتها به جایگاه خود بر می گردند ساختگی و همراه با شیطنت باشد.
به عبارت دیگر آنچه برخی از دوستان کورش را مردوک پرست عنوان کرده اند با تکیه به منشوری است که خود با اما و اگر روبرو است.
نخستین بار متن توسط شخصی به نام تئوفیلوس پینچز در سال 1880 میلادی خوانده و تشخیص داده شد که متعلق به کورش است لذا در همان سال هنری راولینسون آن را به انگلیسی ترجمه کرد. (1)او اصالتا انگلسی است و عنوان سر را در خود دارد.
عنوان سِر به افرادی اطلاق می شد که در خدمت انگلیس بودند پس می توان لااقل به این موضوع شک کرد
یا اصل منشور مورد مناقشه است یا لااقل ترجمه ای که از آن موجود است قابل اعتماد نیست لذا با استناد به آن نمی توان کورش را ستایش کننده مردوک دانست از طرفی منبع موثق یا سندی محکمی بر دشمنی وی با مردوک نیز در دست نیست.

1. رزمجو، استوانه کورش بزرگ، ص44

موضوع قفل شده است