حکم شرعی دانلود انیمیشن دوبله شده بدون اجازه صاحب اثر

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم شرعی دانلود انیمیشن دوبله شده بدون اجازه صاحب اثر

با سلام و عرض خسته نباشید. من می‌خواهم یک سریال انیمیشن خارجی تقریباً ۶۰ قسمتی دوبله فارسی شده بوسیله یک شرکت ایرانی (( تصویر دنیای هنر )) را دانلود کنم.
سوالم این است که اگر ندانم صاحب اثر (( دوبله کننده )) راضی هست یا نه می‌توانم آن را دانلود کنم یا نه؟
حالال است یا نه ؟

نام مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

Bahramhaji;937444 نوشت:
با سلام و عرض خسته نباشید. من می‌خواهم یک سریال انیمیشن خارجی تقریباً ۶۰ قسمتی دوبله فارسی شده بوسیله یک شرکت ایرانی (( تصویر دنیای هنر )) را دانلود کنم.
سوالم این است که اگر ندانم صاحب اثر (( دوبله کننده )) راضی هست یا نه می‌توانم آن را دانلود کنم یا نه؟
حالال است یا نه ؟

نام مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای

با سلام و احترام

بنابر احتیاط واجب بدون اطلاع از رضایت صاحب اثر نمی توانید دانلود کنید.

آیه الله خامنه ای، اجوبه الاستفتائات، احکام کپی و تکثیر و استفتای شفاهی از دفتر معظم له

نور;937975 نوشت:
با سلام و احترام

بنابر احتیاط واجب بدون اطلاع از رضایت صاحب اثر نمی توانید دوبله کنید.

آیه الله خامنه ای، اجوبه الاستفتائات، احکام کپی و تکثیر و استفتای شفاهی از دفتر معظم له

با سلام

اگر مشاهده کنید ایشان بحث دانلود را گفته اند نه اینکه بخواهند دوبله کنند.

*taha*;938022 نوشت:
با سلام

سلام.
فکر کنم ایشون منظورشون دانلود بوده. اشتباه تایپی کردن و دوبله نوشتند.

*taha*;938022 نوشت:
با سلام

با سلام و احترام و تشکر از توجهتان

هر دو حکم در مساله یکسان است.

همواره موفق و موید باشید

نور;938178 نوشت:
با سلام و احترام و تشکر از توجهتان

هر دو حکم در مساله یکسان است.

همواره موفق و موید باشید

با سلام و تشکر

با توجه به اینکه این انیمیشن ها یا فیلم ها خارجی هستند (قرارداد خاصی هم برای کپی رایت با خارجی ها نداریم) و این موسسات دوبله را انجام می دهند, آیا این موضوع برای این موسسات, این حق را ایجاد می کند؟

*taha*;938181 نوشت:
با سلام و تشکر

با توجه به اینکه این انیمیشن ها یا فیلم ها خارجی هستند (قرارداد خاصی هم برای کپی رایت با خارجی ها نداریم) و این موسسات دوبله را انجام می دهند, آیا این موضوع برای این موسسات, این حق را ایجاد می کند؟

با سلام و احترام

فرض سوال در مورد ساخت ایران بود البته همانطور که فرمودید طبق نظر مقام معظم رهبری احوط اين است که در مورد خارج کشور، تابع قرارداد است و اگر قراردادی نباشد کسب اجازه لازم نیست.

اجوبه الاستفتائات، س1343

نور;938228 نوشت:
با سلام و احترام

فرض سوال در مورد ساخت ایران بود البته همانطور که فرمودید طبق نظر مقام معظم رهبری

احوط اين است که در مورد خارج کشور، تابع قرارداد است و اگر قراردادی نباشد کسب اجازه لازم نیست.

اجوبه الاستفتائات، س1343

با سلام

این را می دانستم, منظورم مربوط به همان بخش دوبله بود. منظورم این هست که این انیمیشن ها خارجی هستند و موسسات داخلی هم روی همین انیمیشن ها یا فیلم ها, کار دوبله را انجام می دهند, یعنی یک طرف فیلم خارجی و یک طرف دوبله داخلی و مخلوطش می شود فیلم خارجی دوبله شده. آیا صرف اینکه این فیلم را دوبله کنند برای این ها حقی را ایجاد می کند و ما نمی توانیم این فیلم دوبله شده خارجی را دانلود کنیم؟ و فقط اجازه داریم فیلم خارجی دوبله نشده را دانلود کنیم؟

*taha*;938249 نوشت:
با سلام

سلام
اولا معلوم نیست ، شاید خود همون گروه دوبله بابت کار اورجینال هزینه پرداخت کرده باشند
در ثانی بهر حال گروه دوبله یک زحمتی روی اثر اصلی کشیده و یک ارزش افزوده ای ایجاد کرده و به نظر من همین ارزش افزوده باعث میشه شما تمایلی به استفاده از اثر اورجینال نداشته باشی در نتیجه به نظرم میتونن صاحب حق حداقل در زمینه دوبله باشند

*taha*;938249 نوشت:
با سلام

این را می دانستم, منظورم مربوط به همان بخش دوبله بود. منظورم این هست که این انیمیشن ها خارجی هستند و موسسات داخلی هم روی همین انیمیشن ها یا فیلم ها, کار دوبله را انجام می دهند, یعنی یک طرف فیلم خارجی و یک طرف دوبله داخلی و مخلوطش می شود فیلم خارجی دوبله شده. آیا صرف اینکه این فیلم را دوبله کنند برای این ها حقی را ایجاد می کند و ما نمی توانیم این فیلم دوبله شده خارجی را دانلود کنیم؟ و فقط اجازه داریم فیلم خارجی دوبله نشده را دانلود کنیم؟

با سلام و احترام

بله در فرضی که مطرح فرمودید باید از شرکت داخلی برای دانلود کسب اجازه نمایید و به احتیاط واجب بدون اجازه نمی توانید دانلود نمایید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است