جمع بندی اسلام و رفت و آمد زنان

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اسلام و رفت و آمد زنان

سلام.در سایت ها روایتی از پیامبر (ص) خوندم به این مضمون:« لیس للنّساء نصیبٌ فی الخروج الّا مضطرّة -یعنی لیس لها خادمٌ- إلّا فی العیدین الأضحی و الفطر و لیس لهنّ نصیبٌ فی الطّرق إلّا الحواشی.»در سایت ها منبع روایت کتاب کنزالعمال معرفی شده.چون به کتاب کنزالعمال دسترسی نداشتم نمیدونم که این روایت ادامه داره یا نه ولی به هر حال چیزی که تو سایت خوندم همین بود.الان مسأله ای که با خوندن این روایت برای من ایجاد شده اینه که چرا در اینطور روایات رفت و آمد زنان اینقدر محدود شده و فقط هنگام ضرورت اشکالی نداره؟مگه زنان به تفریح وگردش با دوستان،خانواده و حتی به صورت تنها نیازی ندارن؟مگه به خرید رفتن و دانشگاه رفتن نیاز ندارن؟حتی زنی که حجاب و اخلاق رو رعایت میکنه.چرا در اینگونه روایات این حق از زن گرفته شده؟اینجور روایات در زندگی روزمره برام مشکل ایجاد کرده هر موقع که میخوام بیرون برم چه برای درس چه گردش و ... احساس گناه دارم که نکنه ضرورت نباشه.از دوستان و کارشناسان میخوام که راهنمایی کنن.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

کاربر شماره 96;937376 نوشت:
در سایت ها روایتی از پیامبر (ص) خوندم به این مضمون:« لیس للنّساء نصیبٌ فی الخروج الّا مضطرّة -یعنی لیس لها خادمٌ- إلّا فی العیدین الأضحی و الفطر و لیس لهنّ نصیبٌ فی الطّرق إلّا الحواشی.»در سایت ها منبع روایت کتاب کنزالعمال معرفی شده.چون به کتاب کنزالعمال دسترسی نداشتم نمیدونم که این روایت ادامه داره یا نه ولی به هر حال چیزی که تو سایت خوندم همین بود.الان مسأله ای که با خوندن این روایت برای من ایجاد شده اینه که چرا در اینطور روایات رفت و آمد زنان اینقدر محدود شده و فقط هنگام ضرورت اشکالی نداره؟مگه زنان به تفریح وگردش با دوستان،خانواده و حتی به صورت تنها نیازی ندارن؟مگه به خرید رفتن و دانشگاه رفتن نیاز ندارن؟حتی زنی که حجاب و اخلاق رو رعایت میکنه.چرا در اینگونه روایات این حق از زن گرفته شده؟اینجور روایات در زندگی روزمره برام مشکل ایجاد کرده هر موقع که میخوام بیرون برم چه برای درس چه گردش و ... احساس گناه دارم که نکنه ضرورت نباشه.از دوستان و کارشناسان میخوام که راهنمایی کنن.

این روایت در کتاب کنزالعمال که از منابع اهل سنت است وارد شده که البته صاحب کنزالعمال هم آن را از طبرانی نقل کرده است.
طبرانی متوفای 360ق است که این روایت را بدون ذکر واسطه ها، مستقیم از صحابه نقل می کند لذا سند این روایت از اعتبار متقنی برخوردار نیست.

در هر صورت آنچه در پاسخ باید عرض کنم این است که لازم نیست به صرف خروج از منزل عذاب وجدان داشته و احساس گناه کنید، چون آنچه که در خصوص خروج زن از منزل در نگاه اسلام مذموم است (با فرض رضایت شوهر برای خانم های متأهل) یکی پوشش نادرست است، و دیگری اختلاط زن و مرد؛ همانطور که امیرالمومنین(سلام الله علیه) می فرمایند:
آیا خجالت نمی کشید؟ آیا غیرت ندارید که زنانتان به بازار می روند و با مردان مخلوط می شوند؟ (الکافی، ج5، ص537)

یعنی آنچه مورد نهی حضرت(ع) است، اختلاط است، نه صرف خروج زن از خانه.

مسلم;937852 نوشت:
همانطور که امیرالمومنین(سلام الله علیه) می فرمایند:
آیا خجالت نمی کشید؟ آیا غیرت ندارید که زنانتان به بازار می روند و با مردان مخلوط می شوند؟ (الکافی، ج5، ص537)

سلام.
یعنی هر زنی بره بازار برای خرید مردش بی غیرت هست؟
با این تفسیر همه ی مردا بی غیرت هستن!

کاربر شماره 96;937376 نوشت:
سلام.در سایت ها روایتی از پیامبر (ص) خوندم به این مضمون:« لیس للنّساء نصیبٌ فی الخروج الّا مضطرّة -یعنی لیس لها خادمٌ- إلّا فی العیدین الأضحی و الفطر و لیس لهنّ نصیبٌ فی الطّرق إلّا الحواشی.»در سایت ها منبع روایت کتاب کنزالعمال معرفی شده.چون به کتاب کنزالعمال دسترسی نداشتم نمیدونم که این روایت ادامه داره یا نه ولی به هر حال چیزی که تو سایت خوندم همین بود.الان مسأله ای که با خوندن این روایت برای من ایجاد شده اینه که چرا در اینطور روایات رفت و آمد زنان اینقدر محدود شده و فقط هنگام ضرورت اشکالی نداره؟مگه زنان به تفریح وگردش با دوستان،خانواده و حتی به صورت تنها نیازی ندارن؟مگه به خرید رفتن و دانشگاه رفتن نیاز ندارن؟حتی زنی که حجاب و اخلاق رو رعایت میکنه.چرا در اینگونه روایات این حق از زن گرفته شده؟اینجور روایات در زندگی روزمره برام مشکل ایجاد کرده هر موقع که میخوام بیرون برم چه برای درس چه گردش و ... احساس گناه دارم که نکنه ضرورت نباشه.از دوستان و کارشناسان میخوام که راهنمایی کنن.

سلام

من بعنوان یک جوان ن حالا ب معنی خاص آن مذهبی

اعتراف می کنم

وقتی از کلام خدا و معصومین ع فاصله گرفتیم

ابن شد نتبجه اش

بی حجابی زنان و ارتباط بی حد و حصر با نامحرمان چه در حقیقی و وا مصیبتا وا حسرتا در مجازی انواع خیانت هها ب همسران

بی بنده باری آنها

ی سری ب همین کیش خودمون بزنید

حالا کشورههای حاشیه خلیج پیشکش
ای کاش پایبند بودیم
ب همین روایات و کلام نورانی قرآنی

زنانی

که

.......

پ.ن

بخدا منظورم بخشی از خانم هاست ......

qasedak;937857 نوشت:
یعنی هر زنی بره بازار برای خرید مردش بی غیرت هست؟
با این تفسیر همه ی مردا بی غیرت هستن!

سلام
خواهش می کنم دقت بفرمایید، بحث بازار رفتن نیست، امام(ع) که نفرموده اند هر زنی بازار برود شوهرش بی غیرت است! تعبیر حضرت(ع) این است:
«أَ مَا تَسْتَحْيُونَ وَ لَا تَغَارُونَ نِسَاءَكُمْ يَخْرُجْنَ إِلَى الْأَسْوَاقِ وَ يُزَاحِمْنَ الْعُلُوج»

ماده «زحم» به معنای شدت ازدحام است(لسان العرب، ج12، ص262) و علوج از «علج» به معنای برخورد است، همانطور که به تپه های به هم پیوسته «رمل عالج» گفته می شود(مجمع البحرین، ج2، ص425) بنابراین منظور حضرت(ع) یعنی شلوغی بازاری که زن و مرد از شدت ازدحام با هم برخورد می کنند.

[=Times New Roman]

دکترسید آرمین;937866 نوشت:
وقتی از کلام خدا و معصومین ع فاصله گرفتیم

ابن شد نتبجه اش

جانا سخن از زبان ما مي‌گويي.

[=Times New Roman]

[="Times New Roman"][="Navy"]أمير المؤمنين صلوات الله عليه در سفارششان به فرزندش مي‌فرمايد:

اگر بتواني که همسرت غير از تو کسي را نشناسد، اين کار را انجام بده.

(وإن استطعتَ ألّا يعرفن غيرَک فافعل) (نهج البلاغه، نامه 31)[/]

مسلم;937852 نوشت:
این روایت در کتاب کنزالعمال که از منابع اهل سنت است وارد شده که البته صاحب کنزالعمال هم آن را از طبرانی نقل کرده است.
طبرانی متوفای 360ق است که این روایت را بدون ذکر واسطه ها، مستقیم از صحابه نقل می کند لذا سند این روایت از اعتبار متقنی برخوردار نیست.

در هر صورت آنچه در پاسخ باید عرض کنم این است که لازم نیست به صرف خروج از منزل عذاب وجدان داشته و احساس گناه کنید، چون آنچه که در خصوص خروج زن از منزل در نگاه اسلام مذموم است (با فرض رضایت شوهر برای خانم های متأهل) یکی پوشش نادرست است، و دیگری اختلاط زن و مرد

بسمه تعالي
سلام و عرض ادب

با توجه به مطالب زير لطفا بحث را شفاف تر بيان كنيد:

طبق فرموده حضرت صديقه كبري (س) : بهترين چيز براي زن اين است كه نه نامحرمي را ببيند و نه نامحرمي او را ببيند
و همچنين نزديك ترين حالت زن به خدا آن است كه ملازم خانه خود باشد و بيرون از خانه نرود
و حضرت زينب (س) كه از همسايه اش نقل شده كه هرگز حضرت را نديده و صدايش را نشنيده و ايشان براي زيارت قبر رسول الله (ص) به آن شكل خاص مي رفتند
و حديث بهترين مسجد زن كنج خانه اوست
و حديثي كه كاربر Hadi99g نقل كردند كه : [=arial]اگر بتواني که همسرت غير از تو کسي را نشناسد، اين کار را انجام بده

و ...
بسياري از اين احاديث وجود دارند كه نه راوي آن اهل سنت بوده و نه سند ضعيفي دارند

نكته مهم :
آيا كسي بهتر از حضرت صديقه كبري (س) و ديگر بانوان عصمت و طهارت حجاب ظاهر و باطن را رعايت مي كرده ؟
چرا ايشان با وجود رعايت حجاب ظاهر و باطن و رفتار و گفتار و اعضا و جوارح كه به نحو احسن آن را داشته اند، اما باز به همين اكتفا نكرده اند و مسئله حضور و فعاليت در جامعه را به شكل محدود و خاص تر انجام مي دادند ؟

مسلم;937867 نوشت:

سلام
خواهش می کنم دقت بفرمایید، بحث بازار رفتن نیست، امام(ع) که نفرموده اند هر زنی بازار برود شوهرش بی غیرت است! تعبیر حضرت(ع) این است:
«أَ مَا تَسْتَحْيُونَ وَ لَا تَغَارُونَ نِسَاءَكُمْ يَخْرُجْنَ إِلَى الْأَسْوَاقِ وَ يُزَاحِمْنَ الْعُلُوج»

ماده «زحم» به معنای شدت ازدحام است(لسان العرب، ج12، ص262) و علوج از «علج» به معنای برخورد است، همانطور که به تپه های به هم پیوسته «رمل عالج» گفته می شود(مجمع البحرین، ج2، ص425) بنابراین منظور حضرت(ع) یعنی شلوغی بازاری که زن و مرد از شدت ازدحام با هم برخورد می کنند.

سلام استاد مسلم
الان یه بحثی شد
کلا رفتن زن تو ازدحام جوری که تنش به تن مرد بخوره سهوا پس ایراد داره طبق گفته امام علی؟
دوستانم به کربلا رفته بودند تو اربعین میگفتن موقع وارد شدن به کربلا و زیارت ازدحام جمعیت جوری بود که ما پرت شدیم رو آقایونی که رو زمین نشسته بودند!
با این گفته امام علی ع کلا باید از جاهایی که ازدحام هست دوری کنیم؟حتی کربلا؟

یا علے;938063 نوشت:
سلام استاد مسلم
الان یه بحثی شد
کلا رفتن زن تو ازدحام جوری که تنش به تن مرد بخوره سهوا پس ایراد داره طبق گفته امام علی؟
دوستانم به کربلا رفته بودند تو اربعین میگفتن موقع وارد شدن به کربلا و زیارت ازدحام جمعیت جوری بود که ما پرت شدیم رو آقایونی که رو زمین نشسته بودند!
با این گفته امام علی ع کلا باید از جاهایی که ازدحام هست دوری کنیم؟حتی کربلا؟

با سلام و احترام
ببینید احکام اسلام مبتنی بر قاعده عقلی اهم و مهم است، به خاطر همین کشف احکام اسلامی دشوار بوده و تخصص خودش را می طلبد، مثلا می بینید که این ازدحام جمعیت و شانه به شانه بودن زن و مرد در طواف کعبه و سعی بین صفا و مروه هم وجود دارد، اما اسلام آن را بنا بر مصالحی اجازه داده است!

اما در مورد اینکه این ازدحام و برخورد زن و مرد در کربلا قبحش بیشتر است، یا احیای شعائر دینی و بزرگداشت اربعین ارجح است را اجازه بدهید بنده ابراز نظر نکنم چون خارج از حیطه کلام و اعتقادات است، و قطعا نظر بنده، نظر یک متخصص نخواهد بود، این را باید کارشناسان فقه و احکام پاسخ دهند.

فقط همین قدر خواستم عرض کنم که کشف دیدگاه اسلام به این راحتی نیست، البته اگر زیارت اربعین بدون برخورد زن و مرد امکان پذیر باشد، قطعا ارجح است، اما اگر برخورد زن و مرد در اربعین گریز ناپذیر باشد باید مراجع دین تشخیص بدهند که کدام ارجح است.

کهف الحصین;938061 نوشت:
با توجه به مطالب زير لطفا بحث را شفاف تر بيان كنيد:

طبق فرموده حضرت صديقه كبري (س) : بهترين چيز براي زن اين است كه نه نامحرمي را ببيند و نه نامحرمي او را ببيند
و همچنين نزديك ترين حالت زن به خدا آن است كه ملازم خانه خود باشد و بيرون از خانه نرود
و حضرت زينب (س) كه از همسايه اش نقل شده كه هرگز حضرت را نديده و صدايش را نشنيده و ايشان براي زيارت قبر رسول الله (ص) به آن شكل خاص مي رفتند
و حديثي كه كاربر Hadi99g نقل كردند كه : اگر بتواني که همسرت غير از تو کسي را نشناسد، اين کار را انجام بده
و ...
بسياري از اين احاديث وجود دارند كه نه راوي آن اهل سنت بوده و نه سند ضعيفي دارند

نكته مهم :
آيا كسي بهتر از حضرت صديقه كبري (س) و ديگر بانوان عصمت و طهارت حجاب ظاهر و باطن را رعايت مي كرده ؟
چرا ايشان با وجود رعايت حجاب ظاهر و باطن و رفتار و گفتار و اعضا و جوارح كه به نحو احسن آن را داشته اند، اما باز به همين اكتفا نكرده اند و مسئله حضور و فعاليت در جامعه را به شكل محدود و خاص تر انجام مي دادند ؟

با سلام و احترام

ببینید جناب هادی عزیز، بنده حرف شما را قبول دارم، اما من اعتقاد دارم نسخه ای را که برای افراد میپیچیم باید مناسب با روحیات افراد باشد، اصلا یکی از علل روایاتی که با هم گاهی مخالفت دارند همین است که اهل بیت(ع) در پاسخ به سوالات و ارائه راهکار به مردم به روحیات فرد و جایگاهش نگاه می کرده اند و سپس متناسب با او پاسخ می داده اند.
گاهی روایات از حداقل های رفتاری سخن می گویند، و گاهی وقت ها از کمالات رفتاری در سطح بالاتر؛ آن نسخه های سطح بالاتر را نباید برای کسی که درگیر حداقل هاست تجویز کرد. بگذارید مثال بزنم.

مثلا گاهی از من سوال می کنند آیا تلویزیون داشته باشیم یا نه؟ چرا برخی از بزرگان تلویزیون ندارند و نمی بینند؟ آیا ما هم چنین کنیم؟
من معتقدم باید در این سوالات به مخاطب نگاه کنیم ببینیم او در چه سطحی است!

اگر انسان معمولی است خب شما باید نسخه معمولی برای او بیان کنید که گرفتار فعل حرام نشود، یعنی تصاویر تحریک آمیز نبیند، موسیقی حرام گوش نکند و مانند آن.

اما یک وقت انسانی است که ثانیه ثانیه زندگی اش ارزشمند و هدفمند است، اینجا تلویزیون برای او آفت است. چون وقتی را که باید برای مطالعه اختصاص بدهد را به دیدن فیلم و سریال اختصاص می دهد، اینجا حیف است، اما یک انسان معمولی که حالا از سر کار می آید و نه حوصله مطالعه دارد نه عبادت و اینها، خب ما نباید برای او نسخه بپیچیم که حیف وقت توست که پای تلویزیون می نشینی! این نسخه شما او را زده خواهد کرد، چون در حد او نیست!
این را خشک مقدسی و سخت گیری تلقی خواهد کرد، عمق نگاه شما را درک نخواهد کرد.

مسئله حجاب هم همینطور است، یعنی یک حداقل دارد و یک حد کمال، ما وقتی اکثر مردم در حداقل مشکل دارند نباید آنها را به سمت حد اعلای آن دعوت کنیم، این نسخه خاص است و مخاطب خاص خودش را می طلبد!
در جایی که مردم همین روسری را هم به بهانه قرن 21 و تمدن و مانند آن به مسخره می گیرند، چه می فهمند که آن روایاتی که شما فرمودید یعنی چه! بیان آن برای غیر اهلش جز تمسخر و برداشت سخت گیرانه ثمره ای نخواهد داشت.
نسخه خواصی چون حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) را نمی شود برای همه پیچید، این حد اعلای حجاب است، بالاترین مرتبه کمال حجاب است، مثل این است که ویژگی های حضرت امیر(ع) را بخواهید برای همه در هر مرتبه ای که هستند به عنوان نسخه بپیچید! در حالی که در واجبات خود در مانده اند!

الان این خواهری که این تاپیک را شروع کرده اند احساس گاه و عذاب وجدان دارند از بابت اینکه برای دانشگاه و مانند آن از خانه خارج میشوند! خب ایشان حداقل را رعایت می کنند دلیلی برای عذاب وجدان وجود ندارد، گناهی نکرده اند! مراجع کار ایشان را حرام نمی دانند، خب باید عذاب وجدان ایشان رفع شود.

در نهایت برای زنی که حد اقل را رعایت می کند دنبال حد کمال است این احادیث چگونه تفسیر می شود؟ آیا باید عمل کند خود من خیلی از خانمهای بسیار متدین را میبینم که با این که میانسال هستند و منزلشان نزدیک مسجد، اما برای نماز به مسجد نمیایند و من ه نوز نمیدانم نمازم در مسجد ثواب بیشتری دارد یا در منزل!!

کهف الحصین;938061 نوشت:
و حديثي كه كاربر Hadi99g نقل كردند كه : اگر بتواني که همسرت غير از تو کسي را نشناسد، اين کار را انجام بده
و ...

خانم که متدین و زهزایی است . از سخنان صدقه طاهره س تخطی نمی کند
کسانی هم که ب صراط مستقیم نباشند
صغری و کبری ب هم جور می کند

تا الله بختکی ی حکم شرعی استنتاج نماید

خانم هها شیر هستن خودشون مردن

باید در جامعه حضور داشته باشن

البته هر چند مخالف محصور و حبس خانم هها بشکل طالبانی در منزل نیستم
اما
این رویه در پیش ، گرفته شده برخی از زنان پلاس تو پارک و سستی سنتر و سینما و تئاتر و کنسرت بلند بشه

و حرکات موزونی با جوانان نامحرم انجام بده نیستم

حتی اگر

........

مسلم;938088 نوشت:
با سلام و احترام

ببینید جناب هادی عزیز، بنده حرف شما را قبول دارم، اما من اعتقاد دارم نسخه ای را که برای افراد میپیچیم باید مناسب با روحیات افراد باشد، اصلا یکی از علل روایاتی که با هم گاهی مخالفت دارند همین است که اهل بیت(ع) در پاسخ به سوالات و ارائه راهکار به مردم به روحیات فرد و جایگاهش نگاه می کرده اند و سپس متناسب با او پاسخ می داده اند.
گاهی روایات از حداقل های رفتاری سخن می گویند، و گاهی وقت ها از کمالات رفتاری در سطح بالاتر؛ آن نسخه های سطح بالاتر را نباید برای کسی که درگیر حداقل هاست تجویز کرد. بگذارید مثال بزنم.

مثلا گاهی از من سوال می کنند آیا تلویزیون داشته باشیم یا نه؟ چرا برخی از بزرگان تلویزیون ندارند و نمی بینند؟ آیا ما هم چنین کنیم؟

عرض سلام و تشكر از توجه تان
با اجازه شما من بودم سوال پرسيدم نه جناب هادي

استاد محترم
پاسخي كه خواستم خدمت شما بدهم در چند پست قبل توسط كاربر "ذوالفقار" گفته شد :

ذوالفقار;938118 نوشت:
در نهایت برای زنی که حد اقل را رعایت می کند دنبال حد کمال است این احادیث چگونه تفسیر می شود؟

ميبينيد استاد گرامي
به فكر اين دسته آن دسته از افراد هم باشيد كه مي خواهند علاوه بر حد شرعي مسائل ديگر را هم رعايت كنند
كم نيستند اين افراد كه متاسفانه مسئله برايشان روشن نيست راه را اشتباه مي روند و دچار آسيب مي شوند
افراد جامعه فقط همان هايي نيستند كه به قول شما روسري را هم به مسخره مي گيرند
لذا من از شما خواهش مي كنم
علاوه بر اينكه حكم شرعي مسئله را بيان مي كنيد، بهتر بودن و افضل بودن يك موضوع را هم واضح و روشن بيان فرماييد تا شخص مطلع شود
واقعا جاي ارزش ها دارد عوض مي شود
بسياري از افراد اين موارد را افراط مي دانند!
شما اصل را مشخص كنيد... بسياري از متدينين هم دارند ضربه مي خورند و فكر مي كنند بسياري از فعاليت هايشان در جامعه ارزش است در صورتي كه خلاف سيره معصومين است و فقط برايشان آسيب دارد

آسيب هاي اين مورد متفاوت هستند با آسيب هاي تلويزيون!
شما تلويزيون را مثال مي زنيد، در حالي كه اين مسئله را معصومين مستقيم مورد خطاب قرار داده اند... تلويزيون كه اينگونه نيست...
پيامبر (ص) مي فرمايد : بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید (تا با هم برخورد و تماس نداشته باشند) زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.
آيا جامعه به اين وسيله دچار درد بي درمان نشده !؟
اين احاديث تا كي بايد دست نخورده باقي بمانند !؟
آيا منكر مشكلات بوجود آمده از اين طريق هستيم !؟

و يك نكته مهم اينكه علما اختلاط را همين كه نامحرم نزديك هم و در يك مكان حضور داشته باشند مي دانند
و آن برخورد زن و مرد كه شما فرموديد شايد فقط مربوط به همان يك روايتي باشد كه نقل كرديد
وگرنه اختلاط همين در كنار هم بودن را شامل مي شود
حتي برخي بزرگان هم سفره بودن نامحرم را خلاف احتياط ميدانند (نظير آيت الله بهجت ره)

کهف الحصین;938133 نوشت:
عرض سلام و تشكر از توجه تان
با اجازه شما من بودم سوال پرسيدم نه جناب هادي

استاد محترم
پاسخي كه خواستم خدمت شما بدهم در چند پست قبل توسط كاربر "ذوالفقار" گفته شد :

ميبينيد استاد گرامي
به فكر اين دسته آن دسته از افراد هم باشيد كه مي خواهند علاوه بر حد شرعي مسائل ديگر را هم رعايت كنند
كم نيستند اين افراد كه متاسفانه مسئله برايشان روشن نيست راه را اشتباه مي روند و دچار آسيب مي شوند
افراد جامعه فقط همان هايي نيستند كه به قول شما روسري را هم به مسخره مي گيرند
لذا من از شما خواهش مي كنم
علاوه بر اينكه حكم شرعي مسئله را بيان مي كنيد، بهتر بودن و افضل بودن يك موضوع را هم واضح و روشن بيان فرماييد تا شخص مطلع شود
واقعا جاي ارزش ها دارد عوض مي شود
بسياري از افراد اين موارد را افراط مي دانند!
شما اصل را مشخص كنيد... بسياري از متدينين هم دارند ضربه مي خورند و فكر مي كنند بسياري از فعاليت هايشان در جامعه ارزش است در صورتي كه خلاف سيره معصومين است و فقط برايشان آسيب دارد

آسيب هاي اين مورد متفاوت هستند با آسيب هاي تلويزيون!
شما تلويزيون را مثال مي زنيد، در حالي كه اين مسئله را معصومين مستقيم مورد خطاب قرار داده اند... تلويزيون كه اينگونه نيست...
پيامبر (ص) مي فرمايد : بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید (تا با هم برخورد و تماس نداشته باشند) زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.
آيا جامعه به اين وسيله دچار درد بي درمان نشده !؟
اين احاديث تا كي بايد دست نخورده باقي بمانند !؟
آيا منكر مشكلات بوجود آمده از اين طريق هستيم !؟

و يك نكته مهم اينكه علما اختلاط را همين كه نامحرم نزديك هم و در يك مكان حضور داشته باشند مي دانند
و آن برخورد زن و مرد كه شما فرموديد شايد فقط مربوط به همان يك روايتي باشد كه نقل كرديد
وگرنه اختلاط همين در كنار هم بودن را شامل مي شود
حتي برخي بزرگان هم سفره بودن نامحرم را خلاف احتياط ميدانند (نظير آيت الله بهجت ره)

سلام. چه توقعاتی دارید؟ کدام کمال؟ کدام اختلاط ؟؟ کدام علما؟؟؟؟
بنده با پدرم به سفر کربلا رفتم. سفر عادی نه پیاده روی. روحانی کاروان خوب در طی مسیر مدام صحبت می کردند و ... . رسیدیم به محل نهار در ایران. یک میز سراسری را اختصاص دادند به کاروان ما و رستوران دار گفت باید همه کاروانتان در یک میز بنشینند و سر بقیه میزها نروند. من و پدرم دیرتر از همه رسیدیم به سر میز و دیدیم که صندلی ها به شدت فشرده کنار هم چیده شده و درسته که هر نفر دقیقا کنار همسر خودش نشسته اما کاملا روبروی یک مرد غریبه است و داره لقمه میزنه و میگه و میخنده و من ندیدم یک نفر از اون افراد اعتراضی داشته باشه و خیلی با طیب خاطر نشسته بودن. بدتر از این دیدم که روحانی کاروان و مدیران کاروان که از افراد بسیار معروف مذهبی در شهر هستند رفته اند روی یک میز 6 نفره جدا در گوشه سالن! من به پدرم گفتم که من اینجا نمی نشینم روبروی مرد دیگه ایی نوشابه سر بکشم بریم سر یک میز دیگه. رفتیم سر میز دیگه مسئول رستوران گفت اینجا بهتون غذا نمیدیم برید سر میز خودتون . من هم به پدرم گفتم من غذا نمیخورم اصلا و خواستم برم تو ماشین که یکی از از اون میز شش نفره که از سران! بود آمد و پرسید که چرا نهار نمیخورید ؟ پدرم هم گفت این نمیشه سر اون میز و ... . ایشون به رستوران دار گفتند غذای من رو هم بدین با این ها سر این میز جدا میخورم! من و پدرم و ایشان که حدودا 60 ساله بودند و من بازهم یک لقمه نتونستم بخورم و فقط نشستم و سرم را پایین انداختم تا غذایشان تمام شود. در تمام سفر چندین بار این مسئله پیش امد من ندیدم حتی یک بار روحانی محترم تذکر بدهند یا مسئولین کاروان توجه کنند به این مسئله. تازه خوب بود سفر کربلا بود و این وضع بود اگه تور آنتالیا می رفتیم چی؟؟؟؟
جالبه در تمام طی سفر این حاج آقا که سنی م ازش گدشته بود مدام پدر منو میکشید کنار و میگفت دختر تو خیلی دختر خوبیه ، من چند تا طلبه خیلی خیلی خیلی خوب سراغ دارم بذار بهت معرفی کنم تا یک شوهر خوب گیرش بیاد. وقتی پدرم با خنده بهم گفت که جریان مذاکرات پی در پی با ایشون چیست، قدغن کردم تا لحظه ایی که از اتوبوس پیاده میشیم و به خونه میریم با حاج آقا حرف بزنه.

ببخشید زیاده گویی شد ولی اینارو گفتم که ببینید وضع به چه شکله، حتی در بین برخی از علما!!!

اینقدر من از این وضع ها دیدم. دختر رئیس دادگستری استان ما که از علمای بسیار معروف هست، دخترش که 23 سالشه داره توی پالایشگاه! کار میکنه. مهندس برقه از یه دانشگاه درپیت. محیط به قدری بده که آقایون به سختی دووم میارن. تازه با پارتی بازه چون جذب خانوم ها در این بخش در این پالایشگاه ممنوع شده. هزار تا مثال بزنم از این علمایی که دخترها و عروسهاشون سر کارهای مختلط میرن و سرشون رو هم با افتخار بالا میگیرن و شما جرات نداری فکر بد بکنی.

nobelist;938135 نوشت:
سلام. چه توقعاتی دارید؟ کدام کمال؟ کدام اختلاط ؟؟ کدام علما؟؟؟؟
بنده با پدرم به سفر کربلا رفتم. سفر عادی نه پیاده روی. روحانی کاروان خوب در طی مسیر مدام صحبت می کردند و ... . رسیدیم به محل نهار در ایران. یک میز سراسری را اختصاص دادند به کاروان ما و رستوران دار گفت باید همه کاروانتان در یک میز بنشینند و سر بقیه میزها نروند. من و پدرم دیرتر از همه رسیدیم به سر میز و دیدیم که صندلی ها به شدت فشرده کنار هم چیده شده و درسته که هر نفر دقیقا کنار همسر خودش نشسته اما کاملا روبروی یک مرد غریبه است و داره لقمه میزنه و میگه و میخنده و من ندیدم یک نفر از اون افراد اعتراضی داشته باشه و خیلی با طیب خاطر نشسته بودن. بدتر از این دیدم که روحانی کاروان و مدیران کاروان که از افراد بسیار معروف مذهبی در شهر هستند رفته اند روی یک میز 6 نفره جدا در گوشه سالن! من به پدرم گفتم که من اینجا نمی نشینم روبروی مرد دیگه ایی نوشابه سر بکشم بریم سر یک میز دیگه. رفتیم سر میز دیگه مسئول رستوران گفت اینجا بهتون غذا نمیدیم برید سر میز خودتون . من هم به پدرم گفتم من غذا نمیخورم اصلا و خواستم برم تو ماشین که یکی از از اون میز شش نفره که از سران! بود آمد و پرسید که چرا نهار نمیخورید ؟ پدرم هم گفت این نمیشه سر اون میز و ... . ایشون به رستوران دار گفتند غذای من رو هم بدین با این ها سر این میز جدا میخورم! من و پدرم و ایشان که حدودا 60 ساله بودند و من بازهم یک لقمه نتونستم بخورم و فقط نشستم و سرم را پایین انداختم تا غذایشان تمام شود. در تمام سفر چندین بار این مسئله پیش امد من ندیدم حتی یک بار روحانی محترم تذکر بدهند یا مسئولین کاروان توجه کنند به این مسئله. تازه خوب بود سفر کربلا بود و این وضع بود اگه تور آنتالیا می رفتیم چی؟؟؟؟
جالبه در تمام طی سفر این حاج آقا که سنی م ازش گدشته بود مدام پدر منو میکشید کنار و میگفت دختر تو خیلی دختر خوبیه ، من چند تا طلبه خیلی خیلی خیلی خوب سراغ دارم بذار بهت معرفی کنم تا یک شوهر خوب گیرش بیاد. وقتی پدرم با خنده بهم گفت که جریان مذاکرات پی در پی با ایشون چیست، قدغن کردم تا لحظه ایی که از اتوبوس پیاده میشیم و به خونه میریم با حاج آقا حرف بزنه.

ببخشید زیاده گویی شد ولی اینارو گفتم که ببینید وضع به چه شکله، حتی در بین برخی از علما!!!

اینقدر من از این وضع ها دیدم. دختر رئیس دادگستری استان ما که از علمای بسیار معروف هست، دخترش که 23 سالشه داره توی پالایشگاه! کار میکنه. مهندس برقه از یه دانشگاه درپیت. محیط به قدری بده که آقایون به سختی دووم میارن. تازه با پارتی بازه چون جذب خانوم ها در این بخش در این پالایشگاه ممنوع شده. هزار تا مثال بزنم از این علمایی که دخترها و عروسهاشون سر کارهای مختلط میرن و سرشون رو هم با افتخار بالا میگیرن و شما جرات نداری فکر بد بکنی.

بنام خدا
سلام
ملاك معصومين هستند
بنده سنگ هيچ شخصي را به سينه نمي زنم
كاملا اطلاع دارم وضعيت به شكلي است
به همين علت دارم از كارشناسان التماس مي كنم كه مسئله را واضح و روشن بيان كنند
كم مشكل نديده ام از اين مسائل
حياي زنان و غيرت مردان كم زخم نخورده...
اين هرز شدن ها آسيب هستند
بنده همين را هم آسيب مي دانم كه شخص به راحتي رو در روي نامحرم بنشيدند و غذا نوش جان كند انگار كه روبروي ديوار نشسته
خب اين بي تفاوتي ها به جاهاي بدتر هم خواهد كشيد
عرض من اينست درست است كه اين كارها احتمالا منع شرعي ندارند اما شبيه لبه پشت بام راه رفتن است كه هر لحظه امكان سقوط از آن وجود دارد (ورود به حرام)
اين را بدون در نظر گرفتن احاديث هم مي توان فهميد ... كافيست به درون و فطرت خود رجوع كنيم..

و البته منظور بنده از علما، مراجع بودند ... مراجعي مانند آيت الله بهجت (ره)
الگو براي ما وجود دارد ولو تمام صاحب كارواني ها خلافش را بگويند
دليل نمي شود هر روحاني كه معروف است عالم دين باشد
حضرت صديقه كبري (س) بعد از اينكه پيامبر كارهاي خانه را به ايشان سپرد اظهار خوشحال كرد از اينكه كارهاي مخصوص مردان به ايشان سپرده نشده
اين براي ما مهم است و فتواي مراجعي كه در مسير اين احاديث فتوا مي دهند، نه رفتار هر كس كه اسم خودش را عالم و فاضل گذاشته

کهف الحصین;938146 نوشت:
و البته منظور بنده از علما، مراجع بودند ... مراجعي مانند آيت الله بهجت (ره)
الگو براي ما وجود دارد ولو تمام صاحب كارواني ها خلافش را بگويند
دليل نمي شود هر روحاني كه معروف است عالم دين باشد
حضرت صديقه كبري (س) بعد از اينكه پيامبر كارهاي خانه را به ايشان سپرد اظهار خوشحال كرد از اينكه كارهاي مخصوص مردان به ايشان سپرده نشده
اين براي ما مهم است و فتواي مراجعي كه در مسير اين احاديث فتوا مي دهند، نه رفتار هر كس كه اسم خودش را عالم و فاضل گذاشته

سلام. متاسفانه یا خوشبختانه وقتی که میخواهیم در موارد اینچنینی فتوا بگیریم می گویند: تشخیص بر عهده مکلف است.
برای کلاس زبان با معلم و همکلاسی آقا؛ سرکار رفتن و هزار تا چیز دیگه زنگ زدم. اکثرا میگن تشخیص با مکلف است. خوب وقتی که به عهده من نوعی گذاشته بشه مگه مریضم که خودم رو به سختی بندازم.

مسلم;938088 نوشت:

اگر انسان معمولی است خب شما باید نسخه معمولی برای او بیان کنید که گرفتار فعل حرام نشود، یعنی تصاویر تحریک آمیز نبیند، موسیقی حرام گوش نکند و مانند آن.

اما یک وقت انسانی است که ثانیه ثانیه زندگی اش ارزشمند و هدفمند است، اینجا تلویزیون برای او آفت است. چون وقتی را که باید برای مطالعه اختصاص بدهد را به دیدن فیلم و سریال اختصاص می دهد، اینجا حیف است، اما یک انسان معمولی که حالا از سر کار می آید و نه حوصله مطالعه دارد نه عبادت و اینها، خب ما نباید برای او نسخه بپیچیم که حیف وقت توست که پای تلویزیون می نشینی! این نسخه شما او را زده خواهد کرد، چون در حد او نیست!

سلام استاد مسلم
بنده با فرمایش شما موافق نیستم
ببینید اگر کمال یگ زن در این باشه که مثلا هیچ مردی او رو ببینیه .اقعا جامعه چی میشه؟ شما فقط یک لحظه تصور کنید! تو خیابان راه بروید و حتی یک زن هم نباشد!!!
واقعا این مسائل قابل پذیرش نیست من نمیدونم این احادیث از کجا اومده جعلی هستن یا واقعی سوادشم ندارم که بررسی کنم ولی اینقدر میفهمم که
در همین عصر حاضر عده ای به راحتی وصیت نامه امام رو هم دارن تحریف میکنن خوب دیگه اون موقع که هیچ امکان اطلاع رسانی نبودی خدا میدونه چ دروغ هایی رو به پیغبر و اهل بیت نسبت ندادن
این احادیثی که من خوندم به نظرم هیچ منطقی درش نیست حالا ممکنه شما بنده رو عامی بدونید که به مراحل بالای کمال نرسیده غرب زدست و نمیتونه این حقایق والا رو درک کنه
اما من ترجیح میدم خودم رو فریب ندم و با وجدان راحت زندگی کنم از نظر عقل من این احادیثی که دوستمون آوردن قابل پذیرش نیست و امیدوارم سندش صحیح نباشه

واقعا عجیبه یعنی در جامعه ای که امام زمان میخواد درست کنه هیچ زنی نمیخواد از خونش بیاد بیرون کمال نهایی زن اینه؟ این همه استعداد خانوم ها رو پس خدا برای چی بهشون داده پس؟!!!
یعنی خدا نعوذ بالله کار بودن حکمت میکنه؟! مثلا خانومی استعداد شنا داره و قهرمان شنا میشه خوب طبق نظر شما این آدم نباید حتی از خونه بیرون بیاد خوب پس چطوری شنا یاد بگیره؟
در حوض خونشون شنا کنه؟!!!

جوجه اردک زشت;938161 نوشت:
سلام استاد مسلم
بنده با فرمایش شما موافق نیستم
ببینید اگر کمال یگ زن در این باشه که مثلا هیچ مردی او رو ببینیه .اقعا جامعه چی میشه؟ شما فقط یک لحظه تصور کنید! تو خیابان راه بروید و حتی یک زن هم نباشد!!!
واقعا این مسائل قابل پذیرش نیست من نمیدونم این احادیث از کجا اومده جعلی هستن یا واقعی سوادشم ندارم که بررسی کنم ولی اینقدر میفهمم که
در همین عصر حاضر عده ای به راحتی وصیت نامه امام رو هم دارن تحریف میکنن خوب دیگه اون موقع که هیچ امکان اطلاع رسانی نبودی خدا میدونه چ دروغ هایی رو به پیغبر و اهل بیت نسبت ندادن
این احادیثی که من خوندم به نظرم هیچ منطقی درش نیست حالا ممکنه شما بنده رو عامی بدونید که به مراحل بالای کمال نرسیده غرب زدست و نمیتونه این حقایق والا رو درک کنه
اما من ترجیح میدم خودم رو فریب ندم و با وجدان راحت زندگی کنم از نظر عقل من این احادیثی که دوستمون آوردن قابل پذیرش نیست و امیدوارم سندش صحیح نباشه

واقعا عجیبه یعنی در جامعه ای که امام زمان میخواد درست کنه هیچ زنی نمیخواد از خونش بیاد بیرون کمال نهایی زن اینه؟ این همه استعداد خانوم ها رو پس خدا برای چی بهشون داده پس؟!!!
یعنی خدا نعوذ بالله کار بودن حکمت میکنه؟! مثلا خانومی استعداد شنا داره و قهرمان شنا میشه خوب طبق نظر شما این آدم نباید حتی از خونه بیرون بیاد خوب پس چطوری شنا یاد بگیره؟
در حوض خونشون شنا کنه؟!!!

با سلام و احترام
ببینید آنچه که به عنوان مانعی از حضور زن تلقی می شود جامعه نیست، بلکه حضور مردان است، لذا اگر محیطهای آموزشی، ورزشی و مانند آن از اختلاط مبرا باشند هیچ مانعی از خروج زن نیست، چون خروج زن به خودی خود مد نظر اسلام نیست. دانشگاه هایی با تفکیک جنسیتی، محیط های ورزشی کاملا مستقل و مجزّا و تفکیک در سایر عرصه ها و مانند آن می تواند گامی در تحقق همین هدف باشد.

ثانیا: همین حضور زن در جامعه و برخورد با مردان هم در صورت اینکه مصلحت مهمتری در میان باشد اشکالی ندارد، قاعده اهم و مهم یک قاعده عقلی است که تخصیص بردار نیست، لذا اگر مثلا جان زنی در خطر باشد و فقط دسترسی به پزشک مرد داشته باشیم و نیاز به لمس ومعاینه هم باشد حتی این لمس و نگاه هم اشکالی ندارد بلکه واجب است! یعنی زن باید ببیند حضوش در میان مردان و سخن گفتن با آنها چقدر ضرورت دارد؟ آموزش او در بین مردان چقدر ضرورت دارد؟ تشخیص این مسئله خیلی مهم است.
شما می بینید حضرت فاطمه(س) وقتی دیدند امر ولایت بی دفاع مانده برای دفاع از حق امیرالمومنین(ع) دم در خانه انصار رفته، و در مسجد خطبه خواندند! یا حضت زینب(س) برای دفاع از خون به ناحق ریخته سیدالشهدا(ع) در کوفه و شام آنچنان سخن گفته و خطبه خواندند.

جوجه اردک زشت;938161 نوشت:

با سلام

جامعه اي را تصور كنيد در آن هتك حرمتي براي بانوان اتفاق نمي افتد
جامعه اي را تصور كنيد قتل و درگيري كه اكثرا بخاطر مسائل ناموسي هست در آن اتفاق نمي افتد
جامعه اي را تصور كنيد كه از تجاوزهاي دسته جمعي در آن خبري نيست
جامعه اي را تصور كنيد كه مردانش خانه نشين و بيكار نيستند و زنانش جاي مردان را نگرفته اند
جامعه اي را تصور كنيد كه جوان بخاطر نداشتن شغل مجبور نيست در 35 سالگي ازدواج كند
جامعه اي را تصور كنيد كه انحراف در آن يك هزارم انحراف حال حاضر است
جامعه اي را تصور كنيد كه بازار چشم چراني در آن كساد است
جامعه اي را تصور كنيد زنان در آن براي خود نمائي از هم سبقت نمي گيرند!
...
چرا تصور اينكه آقايان خانم ها را نبينند يا كمتر ببينند برايتان سخت است؟
منكر اين هستيد كه هر چه اختلاط و ارتباط با نامحرم بيشتر شود فساد و انحراف بيشتر مي شود؟
اگر منكر هستيد برويد وضعيت دانشگاه ها و مكان هايي مختلط ديگر را بررسي كنيد
رواياتي كه در اين زمينه وجود دارد يكي دوتا نيستند كه بگوييم جعليست

به نظرم قرار نيست تمام استعداد هاي شخص شكوفا شود
شايد كسي استعداد قاچاق مواد مخدر داشت!
استعداد حقه بازي!
استعداد اختلاس!
به قول شما آيا كار خدا بدون حكمت بوده كه اين استعداد ها را به برخي اشخاص داده!!

ببينيد كسي مانع اين نشده كه خانم ها استعداد هاي مثبتشان را شكوفا كنند اما در چه شرايطي و با چه اولويت بندي
همين شنا كه مثال مي زنيد.. بنده اطلاع دارم در يك استخري سانس مخصوص بانوان بوده... آقايي نمي داند و به اشتباه فكر مي كند سانس آقايان است
نگهبان هم حواسش نبوده ظاهرا... البته اين فقط يك مثال است
جاهاي ديگر شبيه اين را تصور كنيد آيا براي خانم مهم تر يا حفظ آبرو و حيايش است يا مسائل ديگر !

به ولله دانشگاه رفتن اينقدر ارزش ندارد كه در مسير رفت و برگشت آن براي يك نفر مشكل منافي عفت بوجود بياورند!
از اين موارد پيش آمده و همه اطلاع داريم
حتي اگر براي يك نفر اين مشكل بوجود آمده باشد باز هم خيلي زياد است!
شايد آن يك نفر ناموس ما بود! آيا باز به راحتي اين مسائل را قبول مي كرديم..

نمي گوييم دانشگاه براي خانم ها نباشد، تحصيل نباشد، ورزش نباشد و ...
اما در چه شرايطي

اختلاط!
رفت و آمد تنهايي!
هزاران تيكه و اهانت شنيدن!
در معرض سوءنظر مردان خود را قرار دادن!
!!!
حفظ عفت و حرمت زن اولويت دارد نسبت به تمام مسائل ديگر
شايد به همين علت هاست كه مي گويند افضل بودن براي زن نديدن نامحرم و ديده نشدن توسط نامحرم است

کهف الحصین;938349 نوشت:
جامعه اي را تصور كنيد قتل و درگيري كه اكثرا بخاطر مسائل ناموسي هست در آن اتفاق نمي افتد
جامعه اي را تصور كنيد كه مردانش خانه نشين و بيكار نيستند و زنانش جاي مردان را نگرفته اند
جامعه اي را تصور كنيد كه جوان بخاطر نداشتن شغل مجبور نيست در 35 سالگي ازدواج كند

واقعا نمی تونم بگم که اینا خوبه یا بد. ظاهر چیزهای خوبی هستند و ظاهرا مربوط به مدینه ی فاضله هستند. ولی
وقتی خانمی مجبوره کار کنه خرج خانواده بده یا مثلا همین الان دخترها به خاطر شرایط بد ازدواج تا سنین بالا مجرد می مونند دیگه وارد جامعه میشند و باید برند سرکار. نمی تونند همیشه خونه بمونند. اصلا برای خانم متاهل هم همین طور. یک زن می خواد تو خونه بمونه چیکار کنه؟ دیوانه کننده است تو خونه موندن و به در و دیوار خیره شدن. گذشته ها زن ها پا به پای مردها کار می کردند. اب نبود، وسایل گرمایشی نبود مجبور بودند برای تامین این ها هم که شده کار کنند ولی حالا که این طور نیست به نظرتون خانم بمونه خونه چیکار کنه؟ به نظرم امکان پذیر نیست. چون هیچ چی سر جای خودش نیست. زنی که سرپرست خانواده است و...

مسلم;938332 نوشت:
با سلام و احترام
ببینید آنچه که به عنوان مانعی از حضور زن تلقی می شود جامعه نیست، بلکه حضور مردان است، لذا اگر محیطهای آموزشی، ورزشی و مانند آن از اختلاط مبرا باشند هیچ مانعی از خروج زن نیست، چون خروج زن به خودی خود مد نظر اسلام نیست. دانشگاه هایی با تفکیک جنسیتی، محیط های ورزشی کاملا مستقل و مجزّا و تفکیک در سایر عرصه ها و مانند آن می تواند گامی در تحقق همین هدف باشد.

سلام مجدد
در عمل حرف شما همین میشه شما میگویید حضور در جامعه مشکل نیست مشکل حضور مردانه خوب نمیشه مردان در جامعه نباشن بنابرین طبق نظر شما بانوان از جامعه حدف میشوند در عمل همین میشه طبق فرمایش شما
نمیشه تمام محیط ها رو زنونه مردونه کرد شما دانشگاه رو زنونه مردونه کنید خیابان رو چی کار میکنید؟ سینما چی؟ پارک چی؟ نمیشه حرف شما عملی نیست
در خود دانشگاه هم افرادی هستند مقید افرادی هم مقید به حدود اسلامی نیستن چون اصلا اسلام رو قبول ندارن دارن زندگی خودشون رو میکنن و دوستی ها رو هم جز زندگی میدونن (من طرفدار این مسئله نیستم صرف حقیقتو گفتم)
مسلم;938332 نوشت:
همین حضور زن در جامعه و برخورد با مردان هم در صورت اینکه مصلحت مهمتری در میان باشد اشکالی ندارد، قاعده اهم و مهم یک قاعده عقلی است که تخصیص بردار نیست، لذا اگر مثلا جان زنی در خطر باشد و فقط دسترسی به پزشک مرد داشته باشیم و نیاز به لمس ومعاینه هم باشد حتی این لمس و نگاه هم اشکالی ندارد بلکه واجب است! یعنی زن باید ببیند حضوش در میان مردان و سخن گفتن با آنها چقدر ضرورت دارد؟ آموزش او در بین مردان چقدر ضرورت دارد؟ تشخیص این مسئله خیلی مهم است.
شما می بینید حضرت فاطمه(س) وقتی دیدند امر ولایت بی دفاع مانده برای دفاع از حق امیرالمومنین(ع) دم در خانه انصار رفته، و در مسجد خطبه خواندند! یا حضت زینب(س) برای دفاع از خون به ناحق ریخته سیدالشهدا(ع) در کوفه و شام آنچنان سخن گفته و خطبه خواندند.

این مسئله رو قبول دارم اما باز در عمل مشکل داریم طبق این قاعده الان چکار کنیم؟ هیچ زنی بیرون نیاد؟ نمیشه استاد شدنی نیست
حرف عقلی صحیحه ولی باید عملی باشه یا نه؟ راهکار منطقی بدید اینکه هم رو نبینن تا مشکلی پیش نیاد که نمیشه

کهف الحصین;938349 نوشت:
ا سلام

...

همه این ها زیباست ولی میشه بهش رسید و خانوم ها رو هم تا این حد محدود نکرد اینکه خانومی از خونه بیرون نیاد تا مشکلی پیش نیاد پاک کردن صورت مسئله هست
باید روشی باشه با وجود حضور زنان در جامعه مشکلی پیش نیاد
ما وزیر زن داشیم در دوران احمدی نژاد آیا به ایشون تعرض شد؟!!!!!!!!!!!! خیر نمیشه بگیم شما وزیر نشو چون ی سری بد نگاه میکنن!!!!!

کهف الحصین;938349 نوشت:
چرا تصور اينكه آقايان خانم ها را نبينند يا كمتر ببينند برايتان سخت است؟
منكر اين هستيد كه هر چه اختلاط و ارتباط با نامحرم بيشتر شود فساد و انحراف بيشتر مي شود؟
اگر منكر هستيد برويد وضعيت دانشگاه ها و مكان هايي مختلط ديگر را بررسي كنيد
رواياتي كه در اين زمينه وجود دارد يكي دوتا نيستند كه بگوييم جعليست

هر چه اختلاط بیشتر باشه احتمال گناه بیشتره ولی لزوما گناه بیشتر نیست
مشکل دانشگاه هم اختلاط نیست خیلی از افرادی که در دانشگاه هستند اسلام رو قبول ندارن مشکل اینه دقت کنید! اونا کارشون رو گناه نمیدونن
بنده نمیدونم چند روایات هست در این مورد عقل من نمیپذیره نمیتونم بفهمم مسائل عقلی که تعارف بردار نیست آقا قانع نمیشم
کهف الحصین;938349 نوشت:
ه نظرم قرار نيست تمام استعداد هاي شخص شكوفا شود
شايد كسي استعداد قاچاق مواد مخدر داشت!
استعداد حقه بازي!
استعداد اختلاس!
به قول شما آيا كار خدا بدون حكمت بوده كه اين استعداد ها را به برخي اشخاص داده!!

قاچاق که استعداد نیست دوست عزیز استعداد تعاریف خاص خودش رو داره

کهف الحصین;938349 نوشت:
ه ولله دانشگاه رفتن اينقدر ارزش ندارد كه در مسير رفت و برگشت آن براي يك نفر مشكل منافي عفت بوجود بياورند!
از اين موارد پيش آمده و همه اطلاع داريم
حتي اگر براي يك نفر اين مشكل بوجود آمده باشد باز هم خيلي زياد است!
شايد آن يك نفر ناموس ما بود! آيا باز به راحتي اين مسائل را قبول مي كرديم..

ریشه این مسائل حضور زنان نیست
ماهواره هست
بی حجابی هست که ریشه در عدم قبول دین داره
فساد برخی روحانیون در دستگاه حکومت فعلی هست که ریشه بی اعتمادی به اسلامه
فقر ریشه هست که طرف نمیتونه ازدواج کنه در اوج شهوته
اینا ریشه این مسائله نه حضور بانوان راهکار استاد مسلم پاک کردن صورت مسئله هست
مسئله: برای اینکه گناه در جامعه نباشه چه کنیم؟
احادیث مورد بحث: زنان بیرون نیان اصلا
منطق: فقر ریشه کن بشه تا سن ازدواج بالا نره- فرهنگ حجاب گسترش پیدا کنه - با ماهواره ها مقابله بشه البته نه با حمع کردن زوری!!!! و ....

با عرض پوزش مادری و تصور کنین که پاش و از خونش بیرون نذاشته و جامعه ندیده تنها مرد های زندگیش فامیلاشن و محدوده زندگیش محدود شده به خونه خودش و مادرش و ... .

مادر تحصیلکرده ای تصور کنین که جامعه رو دیده آسیب هاشو مشاهده کرده از تجربیات دیگران استفاده کرده و زنی مستقل و توانمنده.

کدوم فرد میتونه یه فرزند خوب تربیت کنه و تحویل جامعه بده.

آثار فساد ربطی به بیرون رفتن زن از خونه به بیرون نداره که اگر ربط داشت باید مدینه فاضله میشد و فساد کمتر.
الان که به اینجا رسیدیم دلتیل زیادی میتونه داشته باشه.
اگر روایتی بر فرض درست باشه هم میشه کلی برداشت دیگه ازش داشت. مثل اینکه میگه نذار غیر از تو کسی و نشناسه شاید منظور از شناخت داشتن رابطه های بی حد و مرزه

به نظرتون اگر یک خانم با یک حجاب یکسان، یکبار در خیابانهای اروپا و یکبار در خیابانهای ایران تردد کنه، در کدام حالت مزاحمتهای بیشتری می بینه؟
اگر یک خانم با همان پوششی که در اروپا معموله در خیابانهای ایران راه بره، آیا میشه انتظار داشت که سالم به مقصد برسه؟

یک کلیپ در اینترنت هست که یک خانم 5 ساعت با حجاب و 5 ساعت با یک پوشش به قول ما محرک در خیابان قدم می زنه و واکنش مردم مقایسه میشه (لینک). توی سایت "ایرانیان مقیم انگلیس" اشاره کرده بودند که گویا این یه محله خلافکار نشین از نیویورکه. پر از موادفروش و آدمای داغون (لینک). اما توی همین محله داغون، یک خانم می تونه با رعایت حجاب 5 ساعت راه بره بدون اینکه کسی بهش متلک بگه. آیا در ایران هم لزوماً پوشیده بودن مانع از متلک شنیدن میشه؟ آیا با اون پوشش اول (تیشرت و ...) میتونه در یک شهر ایران 5 ساعت راه بره و بلایی سرش نیاد؟ یعنی حتی اگر بخوایم اوضاع یک محله عادی از تهران رو از این نظر با اون محله خلافکار نشین توی فیلم مقایسه کنیم، به نتایج خوبی نمی رسیم.

پس اینجا دو تا نتیجه میشه گرفت:
1- در یک جامعه خاص، اون فردی که پوشیده تره کمتر متلک می شنوه.
2- اگر فردی با پوشش یکسان یکبار در یک منطقه معمولی از ایران و یک بار در یک محله خلافکارنشین از نیویورک قدم بزنه، در اون محله خلافکارنشین مزاحمتهای کمتری می بینه نسبت به ایران.

این محدودیتها جامعه رو ضعیف می کنند. اگر در جامعه ای بیرون رفتن زن از خانه به عنوان یک کار غیر معمول تلقی بشه، زنی که بر حسب ضرورت مجبور میشه از خانه بیرون بیاد در معرض خطرات زیادی قرار میگیره. جامعه اون خانم رو به عنوان یک فرد غیر معمول نگاه می کنه. ضمن اینکه مردها در این جامعه مهارتهای اجتماعی مربوط به برخورد با خانمها رو از دست میدن و یاد نمیگیرند که چطور برخورد کنند.

کهف الحصین;938349 نوشت:

افغانستان حجاب خیلی سفت و سختی داره. محدودیتهای زیادی هم برای خروج زنان از خانه دارند. اما دارای آمار خیلی بالا در زمینه خشونت علیه زنان و قتلهای ناموسی است.

کهف الحصین;938349 نوشت:

در چنین جامعه ای، خانمی که از خانه بیرون میره با مزاحتمها و چشم چرانیهای بیشتری مواجه میشه. پس مجبور میشه در خانه بمونه تا از یک جامعه ناامن تر از جامعه فعلی در امان بمونه.

مسلم;938332 نوشت:

عرض سلام مجدد

البته اين را هم ذكر بفرماييد كه حضرت زهرا (س) براي امر مهمي مثل حفظ دين و ولايت حاضر به حضور در اين عرصه ها شدند و همچنين در اين شرايط هم به شكلي خاص وارد بر اين عرصه ها مي شدند
درست است حضرت زينب (س) بخاطر خون به ناحق ريخته امام حسين (ع) خطبه خواندند اما يادآوري مطلب زير همراه با متن شما لازم است :

یحیى مازنى روایت کرده است: مدّت ها در مدینه در خدمت حضرت على (ع) به سر بردم و خانه‏ ام نزدیک خانه زینب دختر امیر المؤمنین (ع) بود، به خدا سوگند هیچ‏گاه چشمم به او نیفتاد و صدایى از او به گوشم نرسید. به هنگامى که مى‏خواست به زیارت جدّ بزرگوارش رسول خدا (ص) برود، شبانه از خانه بیرون مى‏رفت، در حالى که حسن (ع) در سمت راست او و حسین (ع) در سمت چپ او و امیر المؤمنین (ع) پیش رویش راه مى‏رفتند. هنگامى که به قبر شریف رسول خدا (ص) نزدیک مى‏شد، حضرت على (ع) جلو مى‏رفت و نور چراغ را کم مى‏کرد. یک بار امام‏ حسن (ع) از پدر بزرگوارش درباره این کار سؤال کرد، حضرت فرمود: مى‏ترسم کسى به خواهرت زینب (س) نگاه کند (رحمانى همدانى، احمد، فاطمه زهرا علیها السلام شادمانى دل پیامبر، افتخارزاده‏، سید حسن، ص ۸۶۳، دفتر تحقیقات و انتشارات بدر، چاپ چهارم، تهران‏، ۱۳۸۱ش‏)

از يكي از كارشناسان محترم نقل قول مي كنم :

نقل قول:
قطعاً حضور ایشان، در عرصه جنگ و یا در فضای اسارت و یا حضور در برخی اجتماعات، در شرایط اضطرار بوده، اصولاً اصل جنگ و تبعات آن و پیگیری حق(چنانکه در قضیه خطبه فدکیه مطرح است) نوعی اضطرار است و اگر در شرایط عادی و غیرضروری بود، قطعاً از چنین حضور و نقش آفرینی هایی پرهیز می کردند. چنانکه در روایات مختلف و در منابع تاریخی نقل شده حضرت زهرا س و حضرت زینب و دیگر زنان وابسته به کانون وحی، معمولاً در فقرات گوناگونی که در اجتماع حضور می یافتند با حجاب و پوشش کامل بوده و عده ای از زنان، گرداگر ایشان بوده اند. (9)

همچنين در مورد خطبه خواني حضرت فاطمه (س) در مسجد اين مطلب وجود دارد كه حضرت با اينكه حجاب كامل و شرعي را رعايت نموده اما باز براي خواندن خطبه بين خود و ديگران پرده قرار مي دهند
خطبه خواني حضرت در شرايط خاص آن هم در پشت پرده بسيار تفاوت دارد با درس ارائه دادن خانم ها، رودرروي صدها مرد نامحرم!
اين را عرض كردم چون فراوان شنيده مي شود كه خيلي از خانم ها اين حضور حضرت را بهانه اي براي حضور خود در عرصه هاي مختلف (مثل دانشگاه و محيط هاي مختلط شغلي و ...) قرار مي دهند
برخي رفتارهايي كه انجام مي دهيم سليقه شخصي خودمان است
لااقل آن را به اهل بيت نسبت ندهيم

جوجه اردک زشت;938382 نوشت:
در عمل حرف شما همین میشه شما میگویید حضور در جامعه مشکل نیست مشکل حضور مردانه خوب نمیشه مردان در جامعه نباشن بنابرین طبق نظر شما بانوان از جامعه حدف میشوند در عمل همین میشه طبق فرمایش شما
نمیشه تمام محیط ها رو زنونه مردونه کرد شما دانشگاه رو زنونه مردونه کنید خیابان رو چی کار میکنید؟ سینما چی؟ پارک چی؟ نمیشه حرف شما عملی نیست
در خود دانشگاه هم افرادی هستند مقید افرادی هم مقید به حدود اسلامی نیستن چون اصلا اسلام رو قبول ندارن دارن زندگی خودشون رو میکنن و دوستی ها رو هم جز زندگی میدونن (من طرفدار این مسئله نیستم صرف حقیقتو گفتم)

جوجه اردک زشت;938382 نوشت:
این مسئله رو قبول دارم اما باز در عمل مشکل داریم طبق این قاعده الان چکار کنیم؟ هیچ زنی بیرون نیاد؟ نمیشه استاد شدنی نیست
حرف عقلی صحیحه ولی باید عملی باشه یا نه؟ راهکار منطقی بدید اینکه هم رو نبینن تا مشکلی پیش نیاد که نمیشه

با سلام و احترام
محیطها را تا حدی زیادی می شود تفکیک کرد، الان هم مشاغل تک جنسیتی، هم دانشگاه تک جنسیتی، هم پارک تک جنسیتی وجود دارد.
اما بنده عرض کردم اگر جایی مصلحت مهمتری وجود داشت عیبی ندارد، مثلا وجود پزشک زن در جامعه ضرورت دارد، از نظر بنده تحصیل برای تحقق این امر مقدم بر این است که این خانم در حیطه های مشترک بین زن و مرد حضور نیابد، چرا که عدم خروج این خانم برای تحصیل موجب میشود هزاران زن، توسط مردان معاینه و درمان شوند! در حیطه آموزش همینطور، در حیطه وکالت همینطور، و در عرصه های دیگر.
اما اگر بتوانیم محیطها را تفکیک کنیم تا حد زیادی از این اختلاط ها کاسته ایم، اما اگر فعلا امکانش نیست و تحصیل ضرورت دارد از نظر بنده این تحصیل و حضور در جامعه مقدم است.

از نظر بنده به جای ممانعت از خروج زن، باید زمینه های حضور تفکیک شده ی زن در خارج را مهیا کرد، چون زن هم مانند مرد استعداد تحصیلی در رشته های مختلف را دارد و نمی بایست مانع شکوفایی آن شد.

کهف الحصین;938349 نوشت:

جامعه اي را تصور كنيد که حرمت زنان و مردان در آن شکسته نمی شود.
جامعه اي را تصور كنيد که ناموس هر فرد، افکار، رفتار و گفتار آن فرد باشد نه اعضای مونث خانواده اش.
جامعه اي را تصور كنيد که نیازهای سرکوب شده‌ای برای تبدیل به ناهنجاری وجود نداشته باشد.
جامعه اي را تصور كنيد که مردان و زنان آن آزادانه شغل مورد علاقه شان را انتخاب کنند و بر مبنای شایستگی در آن پیشرفت کنند.
جامعه اي را تصور كنيد که روابط بین جمعیت، تحصیلات، اشتغال و ازدواج منطقی و قابل اجرا باشد.
جامعه اي را تصور كنيد که راستی در آن موج می زند.
جامعه اي را تصور كنيد که چشمان هر فرد در اختیار میزان شعور آن فرد است و هر کس به جای دخالت یا سلب اختیار، شعور خود را بالا ببرد.
جامعه اي را تصور كنيد که مردمش به جای دخالت در آزادی های هر کس، نظرات خود را در عمل برای خود پیاده سازد نه کس دیگر.

مسلم;937852 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

در هر صورت آنچه در پاسخ باید عرض کنم این است که لازم نیست به صرف خروج از منزل عذاب وجدان داشته و احساس گناه کنید، چون آنچه که در خصوص خروج زن از منزل در نگاه اسلام مذموم است (با فرض رضایت شوهر برای خانم های متأهل) یکی پوشش نادرست است، و دیگری اختلاط زن و مرد؛ همانطور که امیرالمومنین(سلام الله علیه) می فرمایند:

یعنی آنچه مورد نهی حضرت(ع) است، اختلاط است، نه صرف خروج زن از خانه.

استاد بزرگوار از پاسخگویی شما متشکرم بنده شروع کننده ی بحث هستم ولی این چند روز مشکلی برا ورودم به انجمن پیش اومده بود با یه حساب دیگه اومدم.استاد لطفا پاسخ این سوالات هم به طور تفصیلی بفرمائید:آیا این حدیث از احادیث جعلی به حساب میاد؟اعتبارش به خاطر اینکه در منابع اهل سنت هست کمه یا به خاطر نقل کننده ش؟ استاد شما گفتین اگه حجاب و عدم اختلاط رعایت بشه مانعی نیست پس کلمه ضرورة و مضطرة و اضطرار و ... در روایت به چه منظور بیان شده؟

خیرات الحسان;938503 نوشت:
آیا این حدیث از احادیث جعلی به حساب میاد؟اعتبارش به خاطر اینکه در منابع اهل سنت هست کمه یا به خاطر نقل کننده ش؟

بنده منظورم این نبود که این حدیث ساختگی یا جعلی است، منظورم این است که باید روایات را به صورت مجموعی دید و بعد نتیجه گیری کرد. با یک روایت که سند درستی هم ندارد نمی توان نتیجه قطعی گرفت!!
حدیث شناسی و برداشت از احادیث تخصص خاص خودش را می طلبد، شما تابع نظر مراجع تقلید باشید.

خیرات الحسان;938503 نوشت:
استاد شما گفتین اگه حجاب و عدم اختلاط رعایت بشه مانعی نیست پس کلمه ضرورة و مضطرة و اضطرار و ... در روایت به چه منظور بیان شده؟

دو پاسخ در این خصوص به دوستان عرض کردم:

اولا:

مسلم;938488 نوشت:
اگر جایی مصلحت مهمتری وجود داشت عیبی ندارد، مثلا وجود پزشک زن در جامعه ضرورت دارد، از نظر بنده تحصیل برای تحقق این امر مقدم بر این است که این خانم در حیطه های مشترک بین زن و مرد حضور نیابد، چرا که عدم خروج این خانم برای تحصیل موجب میشود هزاران زن، توسط مردان معاینه و درمان شوند! در حیطه آموزش همینطور، در حیطه وکالت همینطور، و در عرصه های دیگر.
اما اگر بتوانیم محیطها را تفکیک کنیم تا حد زیادی از این اختلاط ها کاسته ایم، اما اگر فعلا امکانش نیست و تحصیل ضرورت دارد از نظر بنده این تحصیل و حضور در جامعه مقدم است.

ثانیا:

مسلم;938088 نوشت:
نسخه ای را که برای افراد میپیچیم باید مناسب با روحیات افراد باشد، اصلا یکی از علل روایاتی که با هم گاهی مخالفت دارند همین است که اهل بیت(ع) در پاسخ به سوالات و ارائه راهکار به مردم به روحیات فرد و جایگاهش نگاه می کرده اند و سپس متناسب با او پاسخ می داده اند.

مسئله حجاب هم همینطور است، یعنی یک حداقل دارد و یک حد کمال، ما وقتی اکثر مردم در حداقل مشکل دارند نباید آنها را به سمت حد اعلای آن دعوت کنیم، این نسخه خاص است و مخاطب خاص خودش را می طلبد!
در جایی که مردم همین روسری را هم به بهانه قرن 21 و تمدن و مانند آن به مسخره می گیرند، چه می فهمند که آن روایاتی که شما فرمودید یعنی چه! بیان آن برای غیر اهلش جز تمسخر و برداشت سخت گیرانه ثمره ای نخواهد داشت.
نسخه خواصی چون حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) را نمی شود برای همه پیچید، این حد اعلای حجاب است، بالاترین مرتبه کمال حجاب است، مثل این است که ویژگی های حضرت امیر(ع) را بخواهید برای همه در هر مرتبه ای که هستند به عنوان نسخه بپیچید! در حالی که در واجبات خود در مانده اند!

جوجه اردک زشت;938384 نوشت:
همه این ها زیباست ولی میشه بهش رسید و خانوم ها رو هم تا این حد محدود نکرد اینکه خانومی از خونه بیرون نیاد تا مشکلی پیش نیاد پاک کردن صورت مسئله هست
باید روشی باشه با وجود حضور زنان در جامعه مشکلی پیش نیاد

با عرض سلام
اين نظر شماست
چه بسا افراد ديگري نظراتي شبيه اين نظر شما داشته باشند كه مثلا زن حجاب نداشته باشد چون حجاب حذف صورت مسئله است... بلكه بايد فرهنگ سازي به جايي برسد كه با وجود بي حجابي مشكلي براي كسي بوجود نيايد!!

قاچاق که استعداد نیست دوست عزیز استعداد تعاریف خاص خودش رو داره

استعداد : ظرفيت يا توان بالقوه براي يادگيري يك موضوع يا مهارت
عرضم اين بود كه حتما لزومي ندارد اينكه مثلا يك آقا استعداد رقص دارد آن را شكوفا كند
يا يك خانم تمام استعداد هايش را به هر طريقي شده شكوفا نمايد

ریشه این مسائل حضور زنان نیست
ماهواره هست
بی حجابی هست که ریشه در عدم قبول دین داره
فساد برخی روحانیون در دستگاه حکومت فعلی هست که ریشه بی اعتمادی به اسلامه
فقر ریشه هست که طرف نمیتونه ازدواج کنه در اوج شهوته
اینا ریشه این مسائله نه حضور بانوان راهکار استاد مسلم پاک کردن صورت مسئله هست
مسئله: برای اینکه گناه در جامعه نباشه چه کنیم؟
احادیث مورد بحث: زنان بیرون نیان اصلا
منطق: فقر ریشه کن بشه تا سن ازدواج بالا نره- فرهنگ حجاب گسترش پیدا کنه - با ماهواره ها مقابله بشه البته نه با حمع کردن زوری!!!! و ....

تمام اين مسائلي كه به عنوان ريشه گفتيد موثر هستند و حتي خيلي موثر‌‌ هستند!
اما هر طور كه باشد شما نمي توانيد منكر اين شويد كه حتي براي يك خانمي كه كاملا اهل رعايت است از همه نظر (حجاب، رفتار، گفتار) باز هم مشكلاتي بوجود مي آيد و اينجا مقصر مردان مريض جامعه اند نه آن خانم
اين يكي از مشكلات است كه چه بخواهيم چه نخواهيم هميشه افراد مريض دل وجود دارد و چاره اي نيست جز اينكه شخص كمتر خود را در معرض مشكلات قرار دهد و اين منطقي به نظر مي رسد و ظاهرا حذف صورت مسئله نيست...

سعدی شیرازی;938391 نوشت:
افغانستان حجاب خیلی سفت و سختی داره. محدودیتهای زیادی هم برای خروج زنان از خانه دارند. اما دارای آمار خیلی بالا در زمینه خشونت علیه زنان و قتلهای ناموسی است.

عوامل تاثير گذار زيادي وجود دارد... با فرض اينكه در افغانستان اينگونه باشد... لازم به ذكر است كه افغانسات يك كشور جنگ زده است و ممكن است عوامل زياد ديگري وجود داشته باشد كه اين مشكلات را به وجود آورده باشد،
در هر صورت باز هم نمي توانيد اين را منكر شويد كه اگر همين حجاب سفت و سخت و اين محدودت ها برايشان وجود نداشت مشكلات بسيار جدي تر اين مي شد...
بعيد نيست افرادي از اين متن شما اينگونه برداشت را كنند كه "حجاب" كاري بيهوده است چون نتوانسته در آنجا جلوي مشكلات را بگيرند
اما نظر بنده اين است كه مسائل زيادي در اين مشكلات دخيل هستند كه مطمئنا اگر همين حجاب و محدوديت ها نبود آن مشكلات بسيار پررنگ تر از الان بود

سعدی شیرازی;938391 نوشت:
در چنین جامعه ای، خانمی که از خانه بیرون میره با مزاحتمها و چشم چرانیهای بیشتری مواجه میشه. پس مجبور میشه در خانه بمونه تا از یک جامعه ناامن تر از جامعه فعلی در امان بمونه.

خير
اگر حجاب باشد و نسبت به بقيه مسائل هم دقت شود (مثلا اينكه رفت و آمد با محارم صورت گيرد و... ) مشكلات به صفر يا حداقل ميرسد
مشكل ما و جامعه مان اينجاست كه از فرهنگ ديني خود دور شده ايم و غرب را الگو گرفته ايم

سعدی شیرازی;938391 نوشت:
این محدودیتها جامعه رو ضعیف می کنند. اگر در جامعه ای بیرون رفتن زن از خانه به عنوان یک کار غیر معمول تلقی بشه، زنی که بر حسب ضرورت مجبور میشه از خانه بیرون بیاد در معرض خطرات زیادی قرار میگیره. جامعه اون خانم رو به عنوان یک فرد غیر معمول نگاه می کنه. ضمن اینکه مردها در این جامعه مهارتهای اجتماعی مربوط به برخورد با خانمها رو از دست میدن و یاد نمیگیرند که چطور برخورد کنند.

اگرچه نمی خواهم بحث از رفت و آمد زن، به بحث حجاب کشیده شود اما نتوانستم از سخن شما عبور کنم.

مطلبی که بارها در تاپیک های مختلف در پاسخ به این مسئله مطرح کردم را دوباره عرض می کنم، ببینید در جامعه بیش از دو نسخه نمی توان پیچید:
1- یا نگاه و روابط، هر دو آزاد
2- یا نگاه و روابط هر دو محدود
نمی شود گفت در جامعه نگاه آزاد باشد اما روابط محدود! این را هیچ انسان عاقلی که توجه داشته باشد نمیگوید! در غرب اگر نگاه آزاد بر فرض مشکلی ایجاد نمی کند چون روابط هم قید و بندی ندارد، فضا برای تخلیه، گسترده است، فضا برای تنوع طلبی باز است؛ اما اگر با همین آزادی نگاه؛ روابط را محدود کنید می بینید که جامعه به سمت انفجار خواهد رفت.
انسان با نگاه به غذا هرگز سیر نمیشود منطقی نیست که بگوییم اگر غذاهای زیادی جلوی انسان گرسنه بگذاریم برای او عادی می شود و او را سیر می کند، آنچه که او را سیر و بی اعتنا میکند خوردن آنهاست، نیاز جنسی هم از سنخ غریزی و مثل همین است، هرگز منطقی نیست که بگوییم اگر حجاب آزاد شود برای مردم عادی می شود! نتیجه چنین نگرشی می شود تجاوز و قتل ستایش دختر 8 ساله ای که قاتل او تصاویر مستهجنی را دیده، اما سیر نشده بود.
پس دوستانی که معتقد به آزادی حجاب هستند باید دقت کنند آنچه که این بی حجابی ها را برای مردان غربی عادی کرده خود بی حجابی نیست، روابط پس از آن بی حجابی است؛ و چنین مسئله ای هرگز با عرف جامعه ما همخوانی ندارد، جامعه حیوانی که روابط جنسی خیلی راحت تلقی شود!

سعدی شیرازی;938391 نوشت:
به نظرتون اگر یک خانم با یک حجاب یکسان، یکبار در خیابانهای اروپا و یکبار در خیابانهای ایران تردد کنه، در کدام حالت مزاحمتهای بیشتری می بینه؟
اگر یک خانم با همان پوششی که در اروپا معموله در خیابانهای ایران راه بره، آیا میشه انتظار داشت که سالم به مقصد برسه؟

بنابراین با چشم پوشی از آمار فساد و تجاوز جنسی در اروپا و آمریکا؛ در مقایسه ای که شما می فرمایید باید توجه کنید که این تفاوت به خاطر حجاب نیست، به خاطر آزادی روابط جنسی است! و وقتی ما معتقد به آزادی روابط جنسی نیستیم، طبیعتا باید پوشش را ضروری بدانیم! آنچه که می فرمایید به خاطر عمل نکردن ما به نسخه اسلام است، نه عمل کردن!

نسخه اسلام این است: آسان گیری فوق العاده در ازدواج در سنین پایین و تحقق شرایط آسان برای ارضاء جنسی+ حجاب و محدودیت نگاه! هر عقل سلیمی می پذیرد که این نسخه بهترین نسخه برای پیشگیری از فساد است اما متاسفانه آنچه در ایران جریان دارد این است: آزادی نگاه به خاطر رواج بی حجابی، سایت ها و شبکه های ماهواره ای و مجازی مستهجن+ محدودیت فوق العاده در ازدواج و بالارفتن سن ازدواج
طبیعتا این بدترین نسخه ممکن است، و نتیجه چنین نسخه ای فاجعه بار خواهد بود، اما اینکه نسخه اسلام نیست! نسخه فرهنگ و رسوم خود مردم است!!

hos8sein;938496 نوشت:
جامعه اي را تصور كنيد که حرمت زنان و مردان در آن شکسته نمی شود.
جامعه اي را تصور كنيد که ناموس هر فرد، افکار، رفتار و گفتار آن فرد باشد نه اعضای مونث خانواده اش.
جامعه اي را تصور كنيد که نیازهای سرکوب شده‌ای برای تبدیل به ناهنجاری وجود نداشته باشد.
جامعه اي را تصور كنيد که مردان و زنان آن آزادانه شغل مورد علاقه شان را انتخاب کنند و بر مبنای شایستگی در آن پیشرفت کنند.
جامعه اي را تصور كنيد که روابط بین جمعیت، تحصیلات، اشتغال و ازدواج منطقی و قابل اجرا باشد.
جامعه اي را تصور كنيد که راستی در آن موج می زند.
جامعه اي را تصور كنيد که چشمان هر فرد در اختیار میزان شعور آن فرد است و هر کس به جای دخالت یا سلب اختیار، شعور خود را بالا ببرد.
جامعه اي را تصور كنيد که مردمش به جای دخالت در آزادی های هر کس، نظرات خود را در عمل برای خود پیاده سازد نه کس دیگر.

تصور كرديم
خب ؟
ارتباطش با موضوع و نقل قولي كه از من كرديد چه بود ؟

کهف الحصین;939087 نوشت:
تصور كرديم
خب ؟
ارتباطش با موضوع و نقل قولي كه از من كرديد چه بود ؟

شما شکلی از جامعه رو با 8 جمله ای که با "جامعه اي را تصور كنيد" شروع می شد معرفی کردید.
من هم همین کار رو متناسبا با دیدگاه خودم ارائه دادم.
نباید این کار رو می‌کردم؟

hos8sein;939126 نوشت:
شما شکلی از جامعه رو با 8 جمله ای که با "جامعه اي را تصور كنيد" شروع می شد معرفی کردید.
من هم همین کار رو متناسبا با دیدگاه خودم ارائه دادم.
نباید این کار رو می‌کردم؟

نه مشكلي ندارد
اتفاقا جامعه خوب و زيبايي را تصور كرديد
فقط ربطش را متوجه نشدم
جملات بنده حاكي از جامعه اي بود كه وضعيت مورد نظر در آن عملي بشود
يعني همان موضوع محدوده رفت و آمد زنان
منظورم اين بود با عملي شدن يك سري مسائل اين جامعه را كه تصور كرده ايم تا حدود زيادي به وقوع مي پيوندد
كه شما آمديد و جامعه اي ديگر را متصور شديد بدون ارتباط با موضوع
و به همين دليل اين سوال برايم ايجاد شد
موفق باشيد

پرسش
در روایتی از پیامبر(صلی الله علیه و آله) آمده که «لیس للنّساء نصیبٌ فی الخروج الّا مضطرّة»؛ زن جز در شرایط اضطرار نباید از خانه خارج شود» آیا این روایت معتبر است؟ چرا رفت و آمد زنان حتی با حجاب اینقدر محدود شده و فقط هنگام ضرورت اشکالی نداره؟ اینگونه روایات در زندگی روزمره برای من مشکل ایجاد کرده، هر موقع که میخواهم بیرون بروم احساس گناه میکنم.

پاسخ

برای پاسخ به این سوال توجه به چند نکته لازم است:

نکته اول:

این روایت در کتاب کنزالعمال که از منابع اهل سنت است وارد شده(1) که البته صاحب کنزالعمال هم آن را از طبرانی نقل کرده است. طبرانی متوفای 360ق است و این روایت را بدون ذکر واسطه ها، مستقیم از صحابه نقل می کند لذا سند این روایت از اعتبار متقنی برخوردار نیست. البته مدلول آن را با تبیینی که عرض خواهد شد می توان پذیرفت.

نکته دوم:

حجاب یک حداقل دارد و یک حد کمال، حداقل آن همان چیزی است که مراجعدر رساله به آن اشاره کرده اند که زن باید تمام بدن به جز دست ها تا مچ، و گردی صورت را از نامحرم بپوشاند، و از اختلاط با نامحرمین بپرهیزد، همانطور که امیرالمومنین(سلام الله علیه) می فرمایند:
«أَ مَا تَسْتَحْيُونَ وَ لَا تَغَارُونَ نِسَاءَكُمْ يَخْرُجْنَ إِلَى الْأَسْوَاقِ وَ يُزَاحِمْنَ الْعُلُوج»؛ آیا خجالت نمی کشید؟ آیا غیرت ندارید که زنانتان به بازار می روند و با مردان مخلوط می شوند؟ (1)
ماده «زحم» به معنای شدت ازدحام است(2) و علوج از «علج» به معنای برخورد است، همانطور که به تپه های به هم پیوسته «رمل عالج» گفته می شود(3) منظور حضرت(سلام الله علیه) یعنی شلوغی بازاری که زن و مرد از شدت ازدحام با هم برخورد می کنند.

بنابراین اگر کسی مقدار واجب حجاب را رعایت کرد و از اختلاط پرهیز داشت هرگز حرامی مرتکب نشده است، حتی با خروج از منزل، پس شما با رعایت حجاب و عدم اختلاط با نامحرم نباید از خروج از منزل احساس گناه کنید، چون حداقل حجاب را رعایت کرده اید.
اما مراتب بالاتر و کمال آن در نگاه اسلام این است که زن و مرد تا ضرورتی پیش نیامده با هم در ارتباط نباشند، اینگونه احادیثی هم که شما ذکر فرموده اید و احادیث مشابه متعدد دیگر که در منابع آمده اند همگی بر این کمال دلالت دارند که ترک آن گناه نیست، اگرچه رعایت آن فضیلت است.

نکته سوم:

نکته دیگری که باید دقت کرد این است که آنچه به عنوان مانعی از حضور زن تلقی می شود جامعه نیست، بلکه حضور مردان است، لذا اگر محیط های آموزشی، ورزشی، اشتغال و مانند آن از اختلاط مبرّا باشند هیچ مانعی از خروج زن نیست، چون خروج زن به خودی خود از نظر اسلام مشکلی ندارد.
پس می توان به جای نگه داشتن زن در خانه، فضای بیرون را برای زنان مهیا کرد، دانشگاه هایی با تفکیک جنسیتی، محیط های ورزشی کاملا مستقل و مجزّا و تفکیک در سایر عرصه ها و مانند آن می تواند گامی در تحقق همین هدف باشد.

نکته چهارم:

قاعده اهمّ و مهمّ یک قاعده عقلی است که تخصیص بردار نیست، لذا حضور زن در جامعه و ارتباط و هم کلامی با مردان هم در صورت اینکه مصلحت مهمتری در میان باشد اشکالی ندارد، همان طور که اگر جان زنی در خطر باشد و فقط دسترسی به پزشک مرد داشته باشیم و نیاز به لمس ومعاینه هم باشد حتی این لمس و نگاه هم اشکالی ندارد بلکه اگر ضرورت داشته باشد واجب است! یعنی زن باید ببیند حضورش در میان مردان و سخن گفتن با آنها چقدر ضرورت دارد؟ آموزش او در بین مردان چقدر ضرورت دارد؟ تشخیص این مسئله خیلی مهم است.

شما می بینید حضرت فاطمه(سلام الله علیها) وقتی دیدند امر ولایت بی دفاع مانده برای دفاع از حق امیرالمومنین(سلام الله علیه) دم در خانه انصار رفته، و در مسجد خطبه خواندند! یا حضت زینب(سلام الله علیها) برای دفاع از خون به ناحق ریخته سیدالشهدا(سلام الله علیه) در کوفه و شام آنچنان سخن گفته و خطبه خواندند.

اگر امروز چاره ای از آموزش زنان خصوصا در رشته هایی چون پزشکی و مامایی، و وکالت، و... مانند آن نیست و فعلا هم بستر تفکیک جنسیتی مهیا نیست، اینجا ضرورت اقتضاء می کند برخی زنان ولو با حضور در محافل علمی مشترک در این رشته ها تحصیل کنند، چرا که اگر این زن در این رشته تحصیل نکند فردا هزاران زن باید برای درمان، یا دفاع از حقوقشان نزد پزشکان و وکلای مرد بروند.
4. طريحي، فخر الدين بن محمد، مجمع البحرین، نشر مرتضوی، چاپ سوم، 1375ش، تهران، ج2، ص425.

موضوع قفل شده است