جمع بندی برای ازدواج موفق چه معيار هایی باید داشته باشم؟

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برای ازدواج موفق چه معيار هایی باید داشته باشم؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سوالی داشتند که امکان طرح آن با نام کاربری خود شان نبود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

سلام خوب هستيد
من يك دخترم که به سن ازدواج رسيدم و مانند هر خانم ديگري خواستگار هاي خودمو هم دارم
و مثل هر فردي دوست دارم بهترين گزينه ممكن رو براي يه زندگي مشترك انتخاب كنم ولي اين كه اين بهترين فرد كيه برام سوال است؟

ايا شما هم موافقيد كه بهترين فرد براي ازدواج با يك فرد با توجه به ميزان اعتقادات فرهنگ تحصيلات ادب شعور تمكن مالي خوش سيرتي و خوش صورتي. و قد و ..... با فرد ديگر متفاوت ؟ يا نه بهترين ها مطلقه و براي همه بهترين هستند؟

شما به نظرتون فردي با اين مشخصات چه شرايطي بايد در خواستگارش رو جويا بشه:

خانمي تقریبا ٢٠ساله
با چهره مناسب
تك فرزند
دانشجو رشته مرتبط با پزشکی
خواهان اشتغال بعد از تحصيل (٤ سال از درسم باقي موند )

حق طلاق و خروج از كشور و..... به مهريه و نفقه عروسي و..... ترجيح مي دم
به بچه علاقه دارم حداقل ٢ تا حدا اكثر ٤ تا البته مطمئن نيستم
مادر و پدرم هر دو شاغلن
اعتقادات متوسط كل خانواده
ادم گرمي هستم هم از لحاظ عاطفی و هم از مسائل زناشوئی
و اصلا یکی از دلايلی كه مي خوام ازدواج كنم يكيش همين فشاري كه حس مي كنم و ديگري نياز به ارامش و همدمي غير از پدر و مادر و دوست كه احساس مي شه ديگه درس و مشق سنگين هم جلو دارش نيست
از نظر فكري بچه نيستم با اين كه درسام سنگين بعد هاي. يگه زندگيم سرجاش حتي بيش تر كاراي خونه رو هم از سن ١٦ من انجام مي تا مادرم كار هاي خانه داري رو كامل بلدم

از نظر سطح مالي خانواده نمي دونم مهم يا نه، ولي خوب مادرم روانشناس هستند و پدرم هم مدير عامل يك شركت

با وجود اینکه خواستگار دارم ولي معيار ندارم معيار هاي خانوادم هم مورد پسندم نيست
واسه همين خيلي فرصت از دست دادم شما فكر كنيد دختري با اين معيار ها داريد براي خواستگار هاش چه معيارهایي ميزارين؟
مرسي از لطفتون بزرگواران

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

[="#0000CD"]

مدیر ارجاع سوالات;937302 نوشت:
با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سوالی داشتند که امکان طرح آن با نام کاربری خود شان نبود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

سلام علیکم.از اینکه سؤال خود را در انجمن مطرح کردید متشکریم.
به طور کلی میتوان گفت ملاکهای ازدواج نسبی هستند.به این معنا که هرکسی باید به تناسب ویژگیهای خود، این ملاکها را در نظر بگیرد.این نسبی بودن تحت عنوان کفویت مطرح شده است.یعنی باید با کسی ازدواج کرد که هم کفو شما باشد.مثلا اگر مردی که سیکل دارد چنانچه با خانومی که پزشک است ازدواج کند در اینصورت ملاک کفویت را رعایت نکرده است.بنابراین ملاکهای کلی ازدواج از قبیل سن و قد و تحصیلات و فر هنگ و وضعیت مالی و...باید ملاک کفویت را در آنها در نظر گرفت.
با توجه به اینکه راجع به ملاکهای انتخاب همسر بارها و به قدر کفایت در انجمن بحث شده است شما را به این لینک
ارجاع می دهم.
با توجه به اینکه مادر شما روان شناس هستند توصیه می کنم ملاکهای ایشان را در نظر بگیرید.ایشان هم تحصیلکرده هستند وهم با تجربه.لذا توجه به ملاکهای آنها موجب پشیمانی شما نخواهد شد.مگر اینکه بخواهند ملاکهایی خلاف علم و دانش را برای شما در نظر بگیرند
..پرهیز از محیطهایی که تحریک کننده هستند و رعایت تقوای چشم بسیار در کنترل فشار جنسی مؤثر است.
انشالله سعادتمندوموفق باشید.[/]

[="Teal"]سلام ...
شما اول باید خودتون رو بشناسید
عقاید و افکارتون رو ...
و بعد میتونید متناسب با این شناخت معیارهاتون رو اولویت بندی کنید
حالا میتونیم یه چیزایی کلی بگیم
ولی واقعا معیار ازدواج چیزی نیست که بقیه بخوان واستون تعیین کنن شما خودتون باید به این درک برسید

هرکسی به تناسب شخصیت،افکار،عقاید،فرهنگ و .... ممکنه معیارهای متفاوتی داشته باشه که از نظر شخص دیگری این قضیه بالعکس باشه و یا کاملا رد باشه
شما باید متناسب با شخصیتتون و خط فکری تون
اولویت بندی کنید و براساس اون انتخاب کنید

به نظر من عجله نکنید ، کمی تحمل کنید...

آمادگی ازدواج به کار خونه انجام دادن و احساس نیاز و بقیه عواملی که ذکر کردین نیست،کسب یه سری مهارت ها رو میطلبه که به نظر میرسه علیرغم تصور خودتون چندان هم بهش نرسیدین ....[/]

مدیر ارجاع سوالات;937302 نوشت:
سلام خوب هستيد

علیک،عالی
توصیه من!زیگموند فروید ایران(مبالغه!) دکتر هلاکویی هستش

گوش بدین حتما نگرشی ژرف و دیدی باز در اختیار شما قرار میگیره

با آرزوی خوشبختی موفق باشید

سلام وعرض, راستش من به عنوان یه پسر بخاطر وضع مالی وخانوادگی عالی که دارید از یه طرف مادر گرامیتان مارو از افسردگی و استرس کاری با تخصص روانشناسی رها میکنه وازانجا که پدر گرامیتان همه درامد و پولشون به شما میرسه وخیلی پولدار هستن وازانجا که از لحاظ اخلاقی متوسط هستین با سر میام خواستگاریتونولی از انجا که اخلاقتون نشون میده تا حدودی تو دوران بچگی هستین وهدفتون احساسی هستش ومهریه رو با حق رفتن به خارج و طلاق واینا عوض میکنین,شدیدا هیچ علاقه ای به ازدواج ندارم باهاتون,ازدواج شوخی نیست بحث یه عمر زندگیه البته منظورم از شما ,شمای نوعی هستین که خودمم نمیدونم یعنی چی :d

بهترین کمکی که میتونم بهت بگم و بهترین پیشنهاد اینه که یه نفرو پیدا کن که حرفاتو بفهمه و حرفاشو بفهمی. علاقه مندی هات علاقه مندی های اونم باشه.
و مهم تر از همه درکت کنه(مردی با این مشخصات وجود نداره. گشتم نبود نگرد نیست)
تو زندگی منو همسرم همه چیز خوبه به جز این.من دلم میخواد بشینم باهاش راجع به کتاب و شعر و تاریخ و سیاست حرف بزنم.
اون عاشق اینه که برای من توضیح بده فلان ماشین چه قابلیت هایی داره.
این خیلی سخته اگه همزبونت همسرت نباشه. اونجوری مجبوری یه دوست مثل خودتو پیدا کنی و باهاش حرف بزنی.
یا مجبوری خودتو شبیه اون کنی و چیزایی که دوست داری رو فراموش کنی

با سلام
اولا چرا ابتدا ب ساکن باید حق طلاق را ب شما بدهند

این بزرگترین و خطر ساز ترین مشکل اساسی برای خواستگار شما است

یعنی ببخشید

همین جا ب اون آقا میگم الوداع الوداع

بشدت مخالف این قسمت هستم !

اما بعد

خوب با آقا پسر خوش چهره و خوش تیپی ازدواج کنید

که دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی باشد

حتما دقت کنید

فردی باشد جز خانوادههای متمکن و جز بچه لاکچری باشد . ن با پول بیت المال و رانت باباش

خودرو شخصی مدل با لا داشته باشد

و

مهمتر

از لحاظ ایمان و اخلاق در سطح با لایی باشد

در یک کلام

انسان باشد

ادامه دارد....

اتفاقا حق طلاق خیلی خوبه حتما بگیر. منم گرفتم. حق طبیعی مونه که ازمون گرفتن. باید پسش بگیریم

♡ ♡ پریسا خانوم ♡♡;937907 نوشت:
اتفاقا حق طلاق خیلی خوبه حتما بگیر. منم گرفتم. حق طبیعی مونه که ازمون گرفتن. باید پسش بگیریم

با عرض سلام و ادب

جسارتا بعد برای مرد زندگی ن تنها لذتی نداره . بلکه حس می کند بصورت موقتی و چندصباحی رو با هم هستن
و بعد خدا حافظ

کسی را می شناختم

که خانمش حق طلاق داشت
همسر بیچاره اش در حال خرید بود
که بهش خانمش زنگ زد و گفت

همه چی تمام شد

طلاق
ب همین راحتی

اشتباه محض است
محض
محض
یعنی
خودکشی

آرمین...;937912 نوشت:
که خانمش حق طلاق داشت
همسر بیچاره اش در حال خرید بود
که بهش خانمش زنگ زد و گفت

همه چی تمام شد

همان طور که آرمین گفت این کاری که شما می خواهید برقراری برابری بین حقوق زن و مرد نیست بلکه واگذاری حق مرد است یعنی زن می تواند بدون کوچکترین اعتراضی طلاق بگیرد .

در حالت پیش فرض زن هیچ حقی ندارد و در حقش ظلم می شود و در این حالت مرد بدین گونه است .

مشکل اما از من و شما نیست، حکومتی است که اصرار دارد حرف های فلان آخوند که برگرفته از فرهنگ عرب 14 قرن پیش است و خودش به آن عرب می گوید عرب جاهلی ؛ به عنوان قانون اجرا شود .
در کشور های سکولار ، چنین نیست و برابری وجود دارد .

[="#0000CD"]

آینـه;937921 نوشت:
همان طور که آرمین گفت این کاری که شما می خواهید برقراری برابری بین حقوق زن و مرد نیست بلکه واگذاری حق مرد است یعنی زن می تواند بدون کوچکترین اعتراضی طلاق بگیرد .

در حالت پیش فرض زن هیچ حقی ندارد و در حقش ظلم می شود و در این حالت مرد بدین گونه است .

مشکل اما از من و شما نیست، حکومتی است که اصرار دارد حرف های فلان آخوند که برگرفته از فرهنگ عرب 14 قرن پیش است و خودش به آن عرب می گوید عرب جاهلی ؛ به عنوان قانون اجرا شود .

قوانین اسلام مختص عرب ۱۴قرن پیش نیست بلکه تا قیامت باقی است ومتناسب با تمام اعصار.
اینکه حق طلاق با زن باشد مفهومش این نیست که هر وقت دلش خواست بتواند طلاق بگیرد.بلکه مشروط به شروطی است که در ضمن عقد کرده و زمانیکه این شروط محقق شد میتواند طلاق بگیرد.برای توضیحات بیشتر به این لینک مراجعه فرمایید

[/]

[="#0000CD"]

اساس و رکن ازدواج محبت است.چنانچه مردی به زنش محبتی نداشته باشد زندگی مشترک آیا مفهومی دارد؟مردان وقتی ازدواج می کنند متعهد به نفقه می شوند و این مسئولیت سنگینی است.از آنجا که زنهاغالبا به لحاظ مالی به مردها وابسته هستند چنانچه حق طلاق با زن باشد راضی به طلاق نمی شود چون خود را در خطر مشکلات مالی می بیند.در اینصورت مرد مجبور است با زنی زندگی کند که هیچ علاقه ای به او ندارد و تازه مخارج سنگین او را هم تحمل کند.بنابراین این قضاوت که در اینصورت به زنها ظلم شده صحیح نمی باشد.
توضیحات تکمیلی در این لینک

[/]

از مردی پرسیدند بچه‌ات را بیشتر دوست داری یا همسرت را، پاسخ جالبی داد :گفت: بچه‌ام را عاشقانه و زنم را عاقلانه دوست دارم!! گفتند یعنی چه ؟
گفت من عاشق بچه‌ام هستم؛ همه کارهاش رو دوست دارم٬ همه افکارش، حرکاتش و همه چیزش برایم زیباست حتی اگر برای دیگران بد باشد

ولی همسرم را عاقلانه دوست دارم...
دختر زیبای رویاهای من وقتی با من ازدواج کرد
زیباترین موها رو داشت؛ بنابرین الان که بین موهای زیبایش موهای سفید می بینم من آن موهای سفید را می‌ارج مي نهم .
وقتی با من ازدواج کرد صورتش بسیار زیبا بود. حالا که چروکهای صورتش را می‌بینم من آن خطهای صورتش رو قدر می شناسم .
وقتی از دست من عصبانی می شود و سکوت می کند من آن سکوت را دوست دارم.
وقتی به خاطر من چندین سال با ناملایمات ساخته، من آن ساختنش را دیوانه‌وار دوست دارم.
پس من نسبت به همسرم عاقلانه عاشق هستم.

چنانچه قوانین طلاق و کلا حقوق زنان در کشورهای غربی بررسی شود به این نکته می رسیم که آنها خودشان هم در این زمینه اتفاق نظر ندارند.مثلا قوانین فرانسه و ایتالیاو انگلستان و آمریکادر این زمینه کاملاباهم متفاوتند.
ولی قوانین اسلام۱۴۰۰سال است که ثابت است.چرا؟چون این قوانین خودنوشته نیستند بلکه خدانوشته هستند.طبیعی است که قوانینی که خالق بشر می نویسد هیچ نقصی در آن نیست.ولی قوانین بشری دائما در حال تغييرو تحول هستند.تا چند سال پیش قوانین همجنس بازی وجود نداشتند واساسا با آن مخالف بودند ولی الان با فشار جریانات خاص در بعضی از کشورهای غربی تصویب شده هر چند مخالفینی هم دارد. غرب اگر چه به لحاظ علم وتکنولوژی پیشتاز است ولی قطعا در اخلاقیات وفرهنگ از اسلام عقب است وباید هم چنین باشد.قوانین مدنی ما متکی به خالق هستی است و آنها متکی به عقل ناقص تجربه گر آزمون و خطایی است.

سلام

البته ببخشید برای من سئوال پیش اومده خواستم بدانم

حالا

اگر ی آقا پسر ایرانی بخواهد . با ی دختر خانم اروپایی ازدواج کند .

چه معیارهها اون خانم خارجی باید داشته باشد

با پیش فرض ابنکه شیعی هم شده باشد

خیلی مهمه

پ.ن

امین;937949 نوشت:
[="#0000CD"]

اساس و رکن ازدواج محبت است.چنانچه مردی به زنش محبتی نداشته باشد زندگی مشترک آیا مفهومی دارد؟مردان وقتی ازدواج می کنند متعهد به نفقه می شوند و این مسئولیت سنگینی است.از آنجا که زنهاغالبا به لحاظ مالی به مردها وابسته هستند چنانچه حق طلاق با زن باشد راضی به طلاق نمی شود چون خود را در خطر مشکلات مالی می بیند.در اینصورت مرد مجبور است با زنی زندگی کند که هیچ علاقه ای به او ندارد و تازه مخارج سنگین او را هم تحمل کند.بنابراین این قضاوت که در اینصورت به زنها ظلم شده صحیح نمی باشد.
توضیحات تکمیلی در این لینک

[/]

فکر کنم شما از این قانون خبر نداری.
روزی که من رفتم حق طلاق بگیریم خانومه به همسرم گفت شما داری به خانومت این اجازه رو میدی که بعدا بدون هیچ معطلی بتونه از شما طلاق بگیره ولی معنیش این نیست که این حق از شما گرفته شده. یعنی شما هم هر وقت خواستین میتونید خانومتونو طلاق بدین. فقط برابری ایجاد شده.
یعنی هر کدوم اگه خدایی نکرده زبونم لال خواستیم میتونیم طلاق بگیریم

♡ ♡ پریسا خانوم ♡♡;937996 نوشت:
فکر کنم شما از این قانون خبر نداری.
روزی که من رفتم حق طلاق بگیریم خانومه به همسرم گفت شما داری به خانومت این اجازه رو میدی که بعدا بدون هیچ معطلی بتونه از شما طلاق بگیره ولی معنیش این نیست که این حق از شما گرفته شده. یعنی شما هم هر وقت خواستین میتونید خانومتونو طلاق بدین. فقط برابری ایجاد شده.
یعنی هر کدوم اگه خدایی نکرده زبونم لال خواستیم میتونیم طلاق بگیریم
درقباله ازدواج ۱۲بند وجود دارد که مرد با امضا کردن آنهااین اختیار را به زن می دهد که در صورت تحقق این شروط بتواند طلاق بگیرد.
این طور که پیداست شما علاوه بر این ۱۲شرط بامراجعه به دفاتر اسناد رسمی ،وکالت در طلاق گرفته اید.
اگر زنی وکالت در طلاق بگیرد مفهومش این نیست که حق طلاق را برای خودش کرده است بلکه به این معناست که زن از طرف مرد میتواند طلاق را اجرا کند.یعنی مثل آن است که مرد در خواست طلاق داده و این در خواست را زن وکالتا از طرف مرد انجام می دهد.

دخترها خوبه که یه مقدار مستقل بودن رو یاد بگیرند
و قبل از اینکه کسی را خوب نشناخته اند روی آن سرمایه‌گذاری عاطفی و ... انجام ندهند
به نظر من با شرایط فعلی بایست این طور فکر کنند که اگر شخص مناسب برای ازدواج پیش آمد که خیلی هم خوب ولی اگر هم چنین نشد باز هم چیزی از دست نرفته
و بایست از زندگی خودشون لذت ببرند و چارچوب ها برای روابط خودشان با دیگران تنظیم کنند

امین;937936 نوشت:
قوانین اسلام مختص عرب ۱۴قرن پیش نیست بلکه تا قیامت باقی است ومتناسب با تمام اعصار.

تقریبا تمام قوانینی که شما به آن ها می گویید اسلامی ، از قبل در جزیره العرب و بین اعراب جاهلی بوده . مثلا سنگسار و برده داری و قوانین ضد زن و حتی نماز و حج و ... .
برای این ادعا که تا قیامت باید قوانینی که شما به آن ها می گویید اسلامی ( سنگسار و برده داری و تعیین دیه با شتر ! و ... ) باید تا قیامت اجرا شود هم دلیلی ندارید و عقل و وجدان مردم امروزه نیز نمی پذیرد .

آینـه;938106 نوشت:
تقریبا تمام قوانینی که شما به آن ها می گویید اسلامی ، از قبل در جزیره العرب و بین اعراب جاهلی بوده . مثلا سنگسار و برده داری و قوانین ضد زن و حتی نماز و حج و ... .

به شما توصیه میکنم کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت رو مطالعه کنی تا فرق اعراب قبل و بعد اسلام رو متوجه بشی

الان اکثر جوانانی که جسارتا برای اوقات تنهایی شون پر بشود .دوست دختر داشتن و یا دارن

نظرشون این است

با خانم ازدواج می نمایند

که آفتاب و مهتاب اورا ندیده باشد

و متدین باشد
طهارت روح و ذات داشته باشد

[="#0000FF"]

آینـه;938106 نوشت:
برای این ادعا که تا قیامت باید قوانینی که شما به آن ها می گویید اسلامی ( سنگسار و برده داری و تعیین دیه با شتر ! و ... ) باید تا قیامت اجرا شود هم دلیلی ندارید و عقل و وجدان مردم امروزه نیز نمی پذیرد .

از آنجا که این بحث به تاپیک مربوط نیست پیشنهاد میکنم با شماره ۰۹۶۴۰ مرکز ملی پاسخگویی تماس بگیرید وبا متخصصین بخش کلام و عقاید در این باره مفصلا گفتگو کنید.آنها کاملا منطقی و با سند بحث میکنند.[/]

سلام

فکر کنم صداقت داسته باشد

خداشناس ب معنی حقیقی باشد

ن

خدا شناس

در پوشش و ظاهر

[=Arial Black]سلام
به نظر من در ازدواج یکسری ملاکهای عمومی و یکسری ملاکهای اختصاصی باید در نظر گرفته بشه.

ملاکهای عمومی ، معیارهایی هستند که هر کسی باید داشته باشه:
- تدین و تقوا محوری و عمل به واجبات دینی و پرهیز از محرمات، راستگویی ، نداشتن معایب اخلاقی و ...
- روحیه کار و تلاش ، برای تأمین خانواده
- خوشنامی خودش و خانواده و نداشتن سابقه سوء

ملاکهای اختصاصی بر اساس شرایط شما باید در نظر گرفته شود:
- اگر درس خوندن براتون مهمه و میخواهید ادامه تحصیل بدین ، طرف مقابل باید کسی باشه که درس خونده باشه و با مسایل تحصیل و ... آشنا باشه و به تحصیلات اهمیت بده.
- اگر روابط اجتماعی براتون مهمه ، طرف مقابل شما هم باید در این زمینه قوی باشه (از حد متوسط بالاتر باشه).
- عملاً با صفات و ویژگی های اخلاقی شما متناسب و همجهت باشه.

به طور کلی باید طرف مقابل ، شرایط و روحیات شما و رشته ای را که میخواهید در آن زمینه فعالیت کنید، تا حدودی دارا باشه و شما را در زمینه کاری تون درک کنه و بتونه شما را یاری بکنه.

ضمناً: صفات پایدار را بیشتر در نظر بگیرید. صفات ناپایدار را جزء ملاکهای خود قرار ندهید، یا اگر قرار می دهید الویت بالا به آنها ندهید. مثلاً "خوش صورتی". این صفت ممکن است با گذشت زمان و بالا رفتن سن از بین برود. ضمن آنکه خوش صورتی اثر خاصی در کارهای شما ندارد. مثلاً نه به درستان کمک میکند نه به روابط اجتماعی و نه به ... . فقط یک احساس در شما ایجاد میکند که ارزش عملی خاصی ندارد.

هر کسی را که با ملاکهاتون انتخاب کردید، حتما چندین جلسه (به قدر کافی) به مشاوره بروید تا متخصصین بتوانند "صفات" طرف مقابلتون را که ممکنه از دید شما پنهان مونده باشه کشف کنن و بهتون بگن و نیز میزان سازگاری روحی دو نفرتون را با همدیگه بسنجند.

سؤال:
آيا شما هم موافقيد كه بهترين فرد براي ازدواج با يك فرد با توجه به ميزان اعتقادات، فرهنگ، تحصيلات، ادب، شعور تمكن مالي، خوش سيرتي و خوش صورتي. و قد و ..... با فرد ديگر متفاوت ؟ يا نه بهترين ها مطلقه و براي همه بهترين هستند؟

پاسخ:
به طور کلی می توان گفت ملاکهای ازدواج نسبی هستند، به این معنا که هرکسی باید به تناسب ویژگیهای خود، این ملاکها را در نظر بگیرد.این نسبی بودن تحت عنوان کفویت مطرح شده است.یعنی باید با کسی ازدواج کرد که هم کفو شما باشد.مثلا اگر مردی که سیکل دارد چنانچه با خانومی که پزشک است ازدواج کند در اینصورت ملاک کفویت را رعایت نکرده است.بنابراین ملاکهای کلی ازدواج از قبیل سن و قد و تحصیلات و فر هنگ و وضعیت مالی و...باید ملاک کفویت را در آنها در نظر گرفت.
بهترین ها برای همه بهترین هستند، اما مناسب ترین نیستند.در ازدواج باید تناسب رعایت شود.کبوتر با کبوتر باز با باز...1

موضوع قفل شده است