صفحه 4 از 4 نخست ... 234
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زمان صرف شام در منابع دینی

نوشته
    107
    حضور
    5 روز 22 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    111

@روح سبز
    من با شمایی که به طرف مقابلتون توهین می‌کنید و اونو به حماقت متهم می‌کنید (و جالبه پیگیر مطالب همون شخص هم هستید) صحبتی ندارم./
    .
    صرفا برای دیگر دوستانی که پستهای این تاپیک رو میخونند عرض میکنم که هر دانشمندی با هر اعتقاداتی، ماحصل علمی خودش رو از روش‌های علمی به دست آورده، حتی اگر تعریف و مفهوم روش علمی، قانون علمی، تئوری علمی و... به شکل کامل سده اخیر نبود یا اصلا نبود.
    بعله... اعتقادات، افکار، علائق، عزیزان و... هر چیز و هر کس میتونستند زمینه ساز انگیزشی هر فرد رو فراهم کنند و کمک بدهند در پیشرفتش. اما این همه چیز نیست و کتب الهی به قول خود مسلمانان، کتاب علمی نیست و نه تمامی سوالات رو مطرح کرده و نه تمامی پاسخ ها را.
    بحث ما پیرامون این نیست که حضرت ابن سینا مسلمان شیعه بودند، پس اسلام به به، یا پروفسور هاوکینگ خداناباور هستند، پس خدا ناباوری به به!! صحبت سر اینه دانشمندان علمی مشترکا با ندانستند رفتن جلو و دانستند و نه از محتوای سوالات از ابتدا خبر داشتند، و نه از پاسخ ها. همه رو به دست آوردند.
    .
    .
    استارتر تاپیک یه سوال پرسید، صحبت تا کجا رفت!
    برای اینکه از تاپیک دور نشیم،من فکر میکنم این عبارت اشتباهی نیست اگر فردی بگه که "برای امور تغذیه بهتره به متخصص تغذیه مراجعه کرد".

علاقه
    خدایا شکرت انقدر ازاد منو خلق کردی که حتی راجب خودت هم نظر میدم!
    نوشته
    440
    حضور
    29 روز 22 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1185

نقل قول نوشته اصلی توسط hos8sein نمایش پست ها
    @روح سبز
    من با شمایی که به طرف مقابلتون توهین می‌کنید و اونو به حماقت متهم می‌کنید (و جالبه پیگیر مطالب همون شخص هم هستید) صحبتی ندارم./

عزیزم اول شما توهین کردی و ائمه رو احمق خوندی!

در ضمن من پیگر پیامهای شما نیستم. شما توی اکثر تایپکها پست میزارین. منم هر جا توی هر زمانی براهر کسی پست میزارم

======

اما ما اینجا راجب حدیث حرف زدیم نه قران!

دانشمندای امروز دست رنج همون چندین دانشمند مسلمون رو دارن میخورن و الان جای رسیدن!
    زکریا ابو ریحان ابن سینا خیام ....

ویرایش توسط روح سبز : ۱۳۹۶/۰۵/۱۳ در ساعت ۰۲:۱۱

* دیده بر رهت دارم در دل شب تارم ---- در غم تو بیمارم تا دوباره برگردی *

انسانیت به چیست؟ یکی از نشانهای انسانیت کمک مالی به دیگران است.
    موسسه خیریه همت. پرداخت با تلفن همراه : #5588*720*
    سایت موسسه : http://www.hemmat110.com/
    موسسه خیریه محک ( کودکان سرطانی)
    سایت موسسه : http://mahak-charity.org/main/

3. صلوات

علاقه
    خودسازی+مهندسی کامپیوتر+کتاب+ سخنرانی استادرائفی,فرهنگ,هلاکویی, پناهیان
    نوشته
    180
    حضور
    23 روز 14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    399

نقل قول نوشته اصلی توسط تذکره نمایش پست ها

روایاتی که درباره خوردن غذا در شبانه روز نقل شده مختلفند، اما با تحقیق و تأمل روشن می‌شود که تعارضی میان آنها نیست؛ آنچه از جمع‌بندى احادیث به دست می‌آید این است که دوبار غذا خوردن در روز (صبح و شام) براى تداوم سلامت بدن، سودمند است، چنان‌که براساس تصریح قرآن، بهشتیان نیز در همین دو وقت، غذا می‌خورند.
    گفتنی است؛ دو وعده غذا خوردن معمولاً درباره افرادی است که به سلامت بدن آنها ضرر نمی‌رساند و نیرو و توان کار کردن را دارند و برای اشتغالات زندگی آنها کافی است، اما افرادی هم هستند که به جهت کارها و شغل‌های سنگین بدنشان نیازمند خوردن بیشتر از دو وعده غذایی می‌باشد. البته در صورتی که به پُرخوری نینجامد.
    در کلام پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) تاکید بر خوردن شام است :
    1. «خوردن شام را ترک نکنید و حتّى اگر شده، مُشتى خرما تناول کنید؛ زیرا ترک شام، پیرى می‌آورد».(1)
    2. «خوردن شام را ترک نکنید، حتّى اگر خرمایى خشکیده باشد، که می‌ترسم امّتم به خاطر ترک شام، دچار پیرى شوند؛ زیرا خوردن شام، نیروبخش پیر و جوان است».(2)
    جمع‌بندى احادیث گذشته، این می‌شود که دو بار غذا خوردن در روز (صبح و شام) براى تداوم سلامت بدن، سودمند است، چنان‌که بهشتیان نیز که در خانه سلامت، زندگى جاوید دارند، در همین دو وقت، غذا تناول می‌نمایند.

پی نوشت ها :
    1. ابن ماجه قزوینی، محمد بن یزید، سنن ابن ماجه، تحقیق: عبد الباقی، محمد فؤاد، ج 2، ص 1113، دار إحیاء الکتب العربیة، فیصل عیسى البابی الحلبی، بی‌تا.
    2. برقی، احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، ج ‏2، ص 421، قم، دار الکتب الإسلامیة، چاپ دوم، 1371ق.
    سلام
    من یک سال وعده های غذاییم کاملا بر حسب اتفاق فقط صبحانه و شام بود چون وقت ناهار خوردن نداشتم
    بهتره بگم بهترین سال بود برام خیلی خوب بود دقیقا همون زمانایی که گفتید صبحانه و شام میخوردم و واقعا به هیچ مشکلی هم برنخوردم
    اگه بتونم باز هم وعده های غذاییمو مثل اون یک سال میکنم
    گفته ائمه حجته اونایی که گفتن به پزشک مراجعه کن
    بعضی ازروایاتو باید تجربه کنن دوستان تا بدونن واقعا گفته ائمه حجته!
    باز آ باز آ هرآنچھ هستی باز آ
    گر کافر و گر بت پرستی بازآ
    این درگه ما درگه نومیدی نیست
    صدبار گر توبه شکستی باز آ
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _ _
    "ناامید از رحمت الهی نمی شود مگر کسی که کافر است."سوره 12 آیه 87

5. صلوات ها 7

نوشته
    728
    حضور
    20 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2032

جمع بندی

پرسش :
    روایات ائمه اطهار(علیهم السلام) و توصیه های دینی در باب حفظ سلامتی و اهمیت تغذیه و زمان صرف غذا زیاد هست. پیرامون همین موضوع چند سوال دارم ؛
    1- آیا این که گفته می شود در بدن انسان رگی وجود داره که فقط با صرف شام تغذیه می شود درسته یا نه؟
    2- اگر پاسخ سوال اول مثبت هست، آیا صرف شام در زمان عصر(بعد از ظهر) و تقریبا یک ساعت مانده به غروب خورشید، یعنی وقتی که هنوز آسمان روشن هست این رگ رو تغذیه می کند؟ و آیا اصولا این زمان برای تناول شام مناسب است؟
    3- زمان مناسب برای وعده شام و صبحانه چه وقت هست؟

پاسخ :
    در پاسخ پرسش اول شما باید متخصصان پزشکی پاسخ بدهند
    و در پاسخ پرسش دوم و سودم شما هم عرض می کنم که آنچه از جمع‌بندى احادیث به دست می‌آید این است که دوبار غذا خوردن در روز (صبح و شام) براى تداوم سلامت بدن، سودمند است، چنان‌که براساس تصریح قرآن، بهشتیان نیز در همین دو وقت، غذا می‌خورند.
    در کلام پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) تاکید بر خوردن شام است :
    1. «خوردن شام را ترک نکنید و حتّى اگر شده، مُشتى خرما تناول کنید؛ زیرا ترک شام، پیرى می‌آورد».(1)
    2. «خوردن شام را ترک نکنید، حتّى اگر خرمایى خشکیده باشد، که می‌ترسم امّتم به خاطر ترک شام، دچار پیرى شوند؛ زیرا خوردن شام، نیروبخش پیر و جوان است».(2)
    جمع‌بندى احادیث گذشته، این می‌شود که دو بار غذا خوردن در روز (صبح و شام) براى تداوم سلامت بدن، سودمند است، چنان‌که بهشتیان نیز که در خانه سلامت، زندگى جاوید دارند، در همین دو وقت، غذا تناول می‌نمایند.
    گفتنی است؛ دو وعده غذا خوردن معمولاً درباره افرادی است که به سلامت بدن آنها ضرر نمی‌رساند و نیرو و توان کار کردن را دارند و برای اشتغالات زندگی آنها کافی است، اما افرادی هم هستند که به جهت کارها و شغل‌های سنگین بدنشان نیازمند خوردن بیشتر از دو وعده غذایی می‌باشد. البته در صورتی که به پُرخوری نینجامد.

پی نوشت ها :
    1. ابن ماجه قزوینی، محمد بن یزید، سنن ابن ماجه، تحقیق: عبد الباقی، محمد فؤاد، ج 2، ص 1113، دار إحیاء الکتب العربیة، فیصل عیسى البابی الحلبی، بی‌تا.
    2. برقی، احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، ج ‏2، ص 421، قم، دار الکتب الإسلامیة، چاپ دوم، 1371ق.
    زمان صرف شام در منابع دینی

7. صلوات ها 2

صفحه 4 از 4 نخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 40

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری