حکم کسی که نمی دانسته «عقد موقت» هم عده دارد

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم کسی که نمی دانسته «عقد موقت» هم عده دارد

با عرض سلام
من ٤٠ روز از فسخ ازدواج موقتم گذشته بود كه دوباره ازدواج كردم اما نميدونستم كه ازدواج موقت هم عده داره ،
نميدونم الان بايد چيكار كنم كه اين ازدواج صورت درستي داشته باشه؟
مرجع تقليدم آيت اله مكارم شيرازي است

لطفا کمک کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

parham93;936347 نوشت:
با عرض سلام
من ٤٠ روز از فسخ ازدواج موقتم گذشته بود كه دوباره ازدواج كردم اما نميدونستم كه ازدواج موقت هم عده داره ،
نميدونم الان بايد چيكار كنم كه اين ازدواج صورت درستي داشته باشه؟
مرجع تقليدم آيت اله مكارم شيرازي است

لطفا کمک کنید.

با سلام و احترام

جهت اطلاع از پاسخ به حکم و استفتای زیر توجه بفرمایید:

هرگاه زنى را که در عدّه دیگرى است براى خود عقد کند چنانچه مرد و زن یا یکى از آنان بداند زن در عدّه است و نیز بداند عقد کردن زن در عدّه حرام است آن زن بر او حرام ابدى مى شود، خواه با او نزدیکى کرده باشد یا نه، ولى اگر هیچ کدام نمى دانسته اند زن در عدّه است، یا نمى دانسته اند عقد کردن زن در عدّه حرام است، اگر باهم نزدیکى کرده باشند زن بر او حرام مى شود و اگر نزدیکى نکرده باشند حرام نمى شود. و اگر عقد را وکیل آنها خوانده باشد نه خودشان، در هیچ یک از دو صورت، حرام ابدی حاصل نمی¬شود و پس از عدّه می توانند ازدواج کنند.(1)

پرسش : اگر زنی قبل از آنکه عدّه اش تمام شود با مرد دیگری ازدواج موقت نماید در حالی که دخول محقق نشود و لذت های دیگر را از یکدیگر ببرند، آیا در این صورت نیز زنا کرده اند و بر یکدیگر حرام ابدی می شوند؟ پاسخ : این کار حرام و گناه بوده ولی با توجه به اینکه دخول صورت نگرفته به یکدیگر حرام ابد نمی شوند.(2)

پی نوشت:
1. رساله آیه الله مکارم شیرازی،م2025
2.پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&catid=45082

با سلام

من در اولين پستم مرجع تقليدم رو آيت الله مكارم معرفي كردم، اما فهميدم اشتباه ارسال شده و چون بار اولم بود نتونستم اصلاحش كنم
مرجع تقليدم آيت الله بهجت هستن

لطفا طبق فتوای ایشان پاسخ دهید.
parham93;937057 نوشت:
من در اولين پستم مرجع تقليدم رو آيت الله مكارم معرفي كردم، اما فهميدم اشتباه ارسال شده و چون بار اولم بود نتونستم اصلاحش كنم
مرجع تقليدم آيت الله بهجت هستن
لطفا طبق فتوای ایشان پاسخ دهید.
با سلام و احترام

نظر آیه الله بهجت:

اگر زنى را براى خود عقد كند و بعد معلوم شود كه در عدّه بوده، چنانچه هيچ كدام نمى دانسته اند كه زن در عدّه است و يا اين كه نمى دانسته اند كه عقد كردن زن در عدّه حرام است، در صورتى كه مرد با او در زمان عدّه نزديكى كرده باشد، آن زن بر او حرام مى شود و اگر نزديكى كردن بعد از زمان عدّه بوده، عقد باطل است، ولى زن بر او حرام نمى شود، بلكه مى تواند بعدا زن را عقد نمايد.

رساله آیه الله بهجت،م107

موضوع قفل شده است