دو عذاب متفاوت؛ عذاب ادنی و عذاب اکبر

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دو عذاب متفاوت؛ عذاب ادنی و عذاب اکبر

آیه 21 سوره حج می فرماید : « و لنذیقنهم من العذاب الادنی دون العذاب الاکبر لعلهم یرجعون» منظور از این آیه چیست ؟ آیا امیدی به بازگشت مشرکان در دنیای آخرت هست که خداوند ایشانرا با عذاب ادنی معذب ساخته و از عذاب اکبر صرف نظر می کند ؟ معمولا آیات الهی می گویند که امیدی به بازگشت پس از مرگ نداشته باشید و منتظر نتیجه اعمالتان باشید در حالی که در این آیه می گوید عذاب اکبر نمی شوند لعلهم یرجعون، یعنی که با دیدن عذاب ا دنی امید هست که باز گرندند و مومن شوند. عذاب ادنی و عذاب اکبر را توصیف بفرمایید.

با سلام
چون انسان در اثر غفلت و فراموشی یاد خداوند، مرتکب معصیت و گناه می شود، از این رو، برای خروج از غفلت، همواره به مذکری نیاز است تا در اثر توجه به خداوند، انسان از معاصی فاصله بگیرد.

در آیاتی از قرآن کریم، یکی از عوامل مذکر، مصایب و شدت ها معرفی شده است: «و لقد أرسلنا إلی أمم من قبلک فأخذناهم بالبأساء والضراء لعلهم یتضرعون» ترجمه: ما به سوی امم سابق، پیغمبرانی فرستادیم، اما آنان اطاعت نکردند؛
از این رو، آنان را به بلا و مصیبت مبتلا کردیم؛ شاید که آن ها به درگاه خدا زاری کنند و توبه نمایند(انعام: 42).
«و اذا مس الانسان ضر دعا ربه منیبا الیه... » (زمر: 8).
در این آیه شریفه، خداوند به طور مطلق می فرماید: هرگاه که به انسان فقر، مصیبت و سختی برسد، در آن حال، به دعا و توبه می پردازد، اما همین که نعمت و ثروت به او عطا کند، خدایی را که از پیش می خواند، بکلی فراموش می کند.
در آیه دیگری درباره کافران می فرماید: «و لنذیقنهم من العذاب الادنی دون العذاب الاکبر لعلهم یرجعون»
ترجمه: ما کافران را عذاب نزدیک تر بچشانیم، غیر از آن عذاب بزرگ تر و شدیدتر قیامت؛ شاید که به سوی خدا بازگردند(سجده:21).
مراد از «عذاب ادنی» در آیه شریفه، همین مصایب و دردهاست، نه عذاب مرگ و نه عذاب اخروی؛ زیرا خداوند حکمت این عذاب را برگشت کافر به رحمت الهی معرفی می کند که با مرگ حاصل نمی شود.
.

موضوع قفل شده است