جمع بندی ازدواج فامیلی و نداشتن حس علاقه

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج فامیلی و نداشتن حس علاقه

سلام
پسر عمه ی من خواستگارم هست، طبق گفته خودش چند سالی هست که به من علاقه داره، شرایط خوبی داره و طبق رفتارهایی که در جمع های فامیلی ازش دیدم پسر خوبی هستف ولی با دوبار صحبت کردن مستقیم و صحبت کردن با هم در تلگرام حسی به او ندارم و این برای من شک و دو دلی ایجاد کرده ، او خیلی مطمن به خودش و جواب مثبت من هست و چند باری این رو ذکر کرده و این هم حس بدی رو در من ایجاد میکنه
این نداشتن علاقه مشکلی ایجاد میکنه؟؟ممکنه بعدا ایجاد شه؟؟ آیا این دلیل ، دلیل مناسبی برای رد کردن او هست؟ یا باید هنوز فرصت بیشتری داد؟
آدمی با استرس بالا م و بسیار از ازدواج کردن هم میترسم و حس میکنم آمادگی ازدواج ندارم و مشکل از منه و نمیتونم بپذیرم و مسئولیت رو قبول کنم و اعتماد بنفس پایینی نیز دارم.
واقعا نمیدونم باید چیکار کنم.
ممنون میشم بهم کمک کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

v1370n;935021 نوشت:
سلام

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی و همه اسک دینی های عزیز

v1370n;935021 نوشت:
سر عمه ی من خواستگارم هست، طبق گفته خودش چند سالی هست که به من علاقه داره، شرایط خوبی داره و طبق رفتارهایی که در جمع های فامیلی ازش دیدم پسر خوبی هستف ولی با دوبار صحبت کردن مستقیم و صحبت کردن با هم در تلگرام حسی به او ندارم و این برای من شک و دو دلی ایجاد کرده ، او خیلی مطمن به خودش و جواب مثبت من هست و چند باری این رو ذکر کرده و این هم حس بدی رو در من ایجاد میکنه
این نداشتن علاقه مشکلی ایجاد میکنه؟؟ممکنه بعدا ایجاد شه؟؟ آیا این دلیل ، دلیل مناسبی برای رد کردن او هست؟ یا باید هنوز فرصت بیشتری داد؟

خواهر گرامی به خودتون و ایشان فرصت دهید در مورد چرایی و چگونگی ازدواج، اهداف ازدواج ، راه مناسب آن ،ملاکهای انتخاب همسر،کفویت و...مطالعه نمایید و ایشان را با مطالعات خود تطبیق دهید .
ملاکهای اصلی و فرعی خود و ویژگیهای مثبت و منفی ایشان را مورد بررسی قرار دهید و آن موقع تصمیم بگیرید.

v1370n;935021 نوشت:
آدمی با استرس بالا م و بسیار از ازدواج کردن هم میترسم و حس میکنم آمادگی ازدواج ندارم و مشکل از منه و نمیتونم بپذیرم و مسئولیت رو قبول کنم و اعتماد بنفس پایینی نیز دارم.
ممنون میشم بهم کمک کنید.

به نظر بنده یکی از علل تردید شما از این ازدواج همین استرس و شناخت پایین و احساس عدم آمادگی می باشد.
خواهر بزرگوار شما برای موفقیت نیاز به مهارتهای مختلفی چون :

1. مهارت مقابله با استرس و اضطراب
  2. مهارت افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس
  3. مهارت انتخاب همسر
  4. مهارت خودآگاهی
  5. افزایش مسئولیت پذیری
  6. و...

به خود فرصتی 6 ماهه بدهید و این موارد را در خود ایجاد و بهتر نمایید و در صورت بهبود روابط و تشخیص مناسب بودن خواستگار اقدام نمایید.
اصلا به این نکته که ایشان مطمئن هستند که شما جواب مثبت می دهید فکر نکنید و سعی کنید با افزایش آگاهی و شناخت و تحقیق و مشورت مناسب تصمیم گیری نمایید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

راهنما;935328 نوشت:

به نظر بنده یکی از علل تردید شما از این ازدواج همین استرس و شناخت پایین و احساس عدم آمادگی می باشد.

3. مهارت انتخاب همسر
  4. مهارت خودآگاهی
  5. افزایش مسئولیت پذیری
  6. و...

به خود فرصتی 6 ماهه بدهید و این موارد را در خود ایجاد و بهتر نمایید و در صورت بهبود روابط و تشخیص مناسب بودن خواستگار اقدام نمایید.
اصلا به این نکته که ایشان مطمئن هستند که شما جواب مثبت می دهید فکر نکنید و سعی کنید با افزایش آگاهی و شناخت و تحقیق و مشورت مناسب تصمیم گیری نمایید.

یا علی

ممنون از اینکه جواب دادید
من خودم دلم میخواد شناخت بیشتری داشته باشیم ولی ایشون میگن که ما فامیلیم و همدیگه رو میشناسیم و عجله دارن برای جوابشون و این عجله باعث تردید من هست و اجازه فکر کردن بیشتر رو به من نمیده.
حتما به حرفتون توجه میکنم و عمل میکنم.

v1370n;935329 نوشت:
ممنون از اینکه جواب دادید
من خودم دلم میخواد شناخت بیشتری داشته باشیم ولی ایشون میگن که ما فامیلیم و همدیگه رو میشناسیم و عجله دارن برای جوابشون و این عجله باعث تردید من هست و اجازه فکر کردن بیشتر رو به من نمیده.
حتما به حرفتون توجه میکنم و عمل میکنم.

با سلام مجدد
به هیچ عنوان عجله نکنید
از همین ازدواج های فامیلی موارد زیادی بوده که متاسفانه فکر می کردند که شناخت کافی دارند و البته بعد از ازدواج فهمیدند که شناخت آنها کافی نبوده است.

یا علی

v1370n;935021 نوشت:
سلام
پسر عمه ی من خواستگارم هست، طبق گفته خودش چند سالی هست که به من علاقه داره، شرایط خوبی داره و طبق رفتارهایی که در جمع های فامیلی ازش دیدم پسر خوبی هستف ولی با دوبار صحبت کردن مستقیم و صحبت کردن با هم در تلگرام حسی به او ندارم و این برای من شک و دو دلی ایجاد کرده ، او خیلی مطمن به خودش و جواب مثبت من هست و چند باری این رو ذکر کرده و این هم حس بدی رو در من ایجاد میکنه
ممنون میشم بهم کمک کنید.

سلام
چقدر شباهت ...
من هم دقیقا توی موقعیت شما قرار گرفتم باهمین شرایط و همین جزئیاتی که ذکر کردین
فکر میکنم این انتظار جواب مثبت شنیدن در همه خواستگاری های فامیلی هست
من هم به دلیل داشتن شرایط مناسب و نداشتن دلیل موجه برای رد کردن چندماهی در کشمکش بودم

و البته شاید شرایط من کمی سختتر هم بود چون خانواده اونها در حدی فک میکردن که کاملا بریده و دوخته بودن و تعیین زمان عقد مونده بود
خانواده خودم هم نیمی موافق و نیمی ممتنع بودن
مادر و خواهرم که موافق بودن میگفتن حتما باید ازدواج کنی
پدر و برادرم که ممتنع بودن میگفتن انتخاب خودته و خودت میدونی
و کاملا تنها بودم توی تصمیم گیری
و این درمونده ترم کرده بود .....
ولی زمانی تونستم تصمیم درست بگیرم که قرار شد برای آشنایی بیشتر باهم در ارتباط باشیم
و طی یکی دو هفته تونستم تصمیمم رو بگیرم
شما همین روند تلگرام رو در پیش بگیرین کاملا شناخت کامل رو به دست میارین
و اگر هم باز مردد موندین میتونید استخاره کنید به شرط اینکه استخاره خیالتون رو راحت کنه نه اینکه باز تردید داشته باشین به جواب استخاره اعتنا کنید یانه

و یه چیزی یادتون باشه تو هرمرحله ای که باشین از نه گفتن نترسید

ما آخرش همه فامیل فهمیدن چون بعد از جواب منفی بقیه رو واسطه کردن ولی واقعا یه عمر زندگی و آینده ادم مهم تره

به این چیزها فکر نکنید که توقع ندارن جواب منفی بشنون یا همه موافق ن یا توی فامیل می پیچه و ...
من توی مرحله ای جواب منفی دادم که خانواده خودم فکر میکردن قطعی شده ....

به علایق و اشتراکات اعتقادات و سلیقه ها و ..... فکر کنید تناسب رو درنظر بگیرین
و باتوجه به اونا تصمیم بگیرین نه نظر بقیه ...
ان شاءالله خوشبخت بشین

ya_roghaye;935340 نوشت:
سلام
چقدر شباهت ...
من هم دقیقا توی موقعیت شما قرار گرفتم باهمین شرایط و همین جزئیاتی که ذکر کردین
فکر میکنم این انتظار جواب مثبت شنیدن در همه خواستگاری های فامیلی هست
من هم به دلیل داشتن شرایط مناسب و نداشتن دلیل موجه برای رد کردن چندماهی در کشمکش بودم

و البته شاید شرایط من کمی سختتر هم بود چون خانواده اونها در حدی فک میکردن که کاملا بریده و دوخته بودن و تعیین زمان عقد مونده بود
خانواده خودم هم نیمی موافق و نیمی ممتنع بودن
مادر و خواهرم که موافق بودن میگفتن حتما باید ازدواج کنی
پدر و برادرم که ممتنع بودن میگفتن انتخاب خودته و خودت میدونی
و کاملا تنها بودم توی تصمیم گیری
و این درمونده ترم کرده بود .....
ولی زمانی تونستم تصمیم درست بگیرم که قرار شد برای آشنایی بیشتر باهم در ارتباط باشیم
و طی یکی دو هفته تونستم تصمیمم رو بگیرم
شما همین روند تلگرام رو در پیش بگیرین کاملا شناخت کامل رو به دست میارین
و اگر هم باز مردد موندین میتونید استخاره کنید به شرط اینکه استخاره خیالتون رو راحت کنه نه اینکه باز تردید داشته باشین به جواب استخاره اعتنا کنید یانه

و یه چیزی یادتون باشه تو هرمرحله ای که باشین از نه گفتن نترسید

ما آخرش همه فامیل فهمیدن چون بعد از جواب منفی بقیه رو واسطه کردن ولی واقعا یه عمر زندگی و آینده ادم مهم تره

به این چیزها فکر نکنید که توقع ندارن جواب منفی بشنون یا همه موافق ن یا توی فامیل می پیچه و ...
من توی مرحله ای جواب منفی دادم که خانواده خودم فکر میکردن قطعی شده ....

به علایق و اشتراکات اعتقادات و سلیقه ها و ..... فکر کنید تناسب رو درنظر بگیرین
و باتوجه به اونا تصمیم بگیرین نه نظر بقیه ...
ان شاءالله خوشبخت بشین

سلام
این بریدن و دوختن هم فک کنم همگانی باشه تا حدی که توقع داشتن همن جلسه اول من جواب مثبت بدم و مطمئن بودن و هنوزم چنین حسی رو میده رفتارشون به من
در خانواده من هم همگی موافقن و شرایط سختیه
ایشون برای اشنایی بیشتر همکاری نمیکنن و منم هم درگیر این موضوع هستم و هم درسم و واقعا گیج شدم
ممنون
شما هم ان شالله خوشبخت باشید

v1370n;935342 نوشت:
سلام
این بریدن و دوختن هم فک کنم همگانی باشه تا حدی که توقع داشتن همن جلسه اول من جواب مثبت بدم و مطمئن بودن و هنوزم چنین حسی رو میده رفتارشون به من
در خانواده من هم همگی موافقن و شرایط سختیه
ایشون برای اشنایی بیشتر همکاری نمیکنن و منم هم درگیر این موضوع هستم و هم درسم و واقعا گیج شدم
ممنون
شما هم ان شالله خوشبخت باشید

یعنی چی همکاری نمیکنه ایشون اگه میخواد موظفه به سوالاتتون جواب بده
البته کاملا میفهمم چی میگین چون خیلی از خودشون مطمئنن نیازی به اینکارا نمیبینن
ولی شما باید اول بهشون میگفتین ما ففط حرف میزنیم یا بهم میخوریم یانه
هرچند چندان هم فایده نداره یا نازکردن برداشت میکنن یا جدی نمیگیرن ...
به هرحال باید اصرار کنید تنها راه شناخته و در غیر این صورت خیر ...

[="Arial"]وای ازدواج فامیلی خیلی سخته....ادم هیچ حسی به پسرای فامیل نداره..واسه من که اینجوری بود ...ولی الان پشیمونم که چرا یکم بیشتر فکر نکردم و چرا چواب مثبت ندادم...نمیدونم باید حرف کارشناس رو گوش کنی و جوابی که درسترو پیدا کنی..من که پشیمونم چرا بیشتر فکر نکردم...

ya_roghaye;935417 نوشت:
یعنی چی همکاری نمیکنه ایشون اگه میخواد موظفه به سوالاتتون جواب بده
البته کاملا میفهمم چی میگین چون خیلی از خودشون مطمئنن نیازی به اینکارا نمیبینن
ولی شما باید اول بهشون میگفتین ما ففط حرف میزنیم یا بهم میخوریم یانه
هرچند چندان هم فایده نداره یا نازکردن برداشت میکنن یا جدی نمیگیرن ...
به هرحال باید اصرار کنید تنها راه شناخته و در غیر این صورت خیر ...

همکاری کردن در درک شرایط الان من، و اینکه فقط من برای شناخت باید پیش قدم باشم و سوالی بپرسم و ایشون چون منو میشناسن نیازی نمیبینن اصلا تلاشی برای سوال پرسیدن کنن من بهشون هم گفتم باید دو طرف بشناسیم همدیگه رو
دقیقا ناز کردن برداشت میکنن
اتفاقا از اول گفتم ما فقط حرف میزنیم با هم شاید کلا نشد و جواب منفی گرفتید

هوالعالم
سلام و عرض ادب

من هم دوتا از خواستگارام از فامیل بود پسر عمه ام و پسر عمو

ولی دوستان حواستون باشه که عیب فامیل این هست که :
اولا ممکنه به دلیل مشکلات ژنتیکی بچه عقب مانده بشه
دوما فامیل از همه چی ادم خبر داره و نقاط ضعف و قدرتش رو میدونه و احتمال سو استفاده هست
سوما فامیل به گونه ای هست که اگه اختلافی بین دختر و پسر بیاد طلاق گرفتن و .. سخته
ولی اگه فامیلتون رو اونقدر میشناسید و از رفتارهای فامیل خوشتون میاد میتونید بهش فکر کنید

ولی با توجه به اینکه گفتید حسی بهش ندارید اینجا یکم تفکر بر انگیزه : در ازدواج باید یکم علاقه اولیه و همون به دل نشستن باشه
و اینکه خواستگار برای شنیدن جواب مثبت عجله دارد این اصلا نشانه خوبی نیست (من اگه بودم با عجله ردش میکردم
/:)

اگه میخواهید کسی رو بشناسید به میزان مسولیت پذیریش و رفتاراش توجه کنید:

مثلا ببینید رانندگیش چطوریه (وقتی قدرت داره چطوری رفتار میکنه )
چقدر احساس گناه و عذاب وجدان داره (نسبت به انسانها و فقراو حیوانات و ..)
احساس مسولیتش نسبت به خودش(رفتارهای مودبانه و مثلا نریختن زباله در خیابان-تعصب به کار و استقلال شخصی)

v1370n;935021 نوشت:
سلام
ممنون میشم بهم کمک کنید.

سلام

خیلی با صراحت و خلاصه می گویم . با همین اندکی که بیان کردید

توصیه می کنم

قید این ازدواج را بزنید

چرا؟

دختر خانم هها و آقا پسرههایی

بودن

چه نامه ههای فدات بشوم چه پی ام هها ی عاشقانه چه اس ههای دورت بگردم .
چه شب و روز 24 ساعته در شبکه های اجتماعی و مجازی آن بودن

تا وقت

محبوبشون آن بشه

تا با او با احساس و حرارت وصف نشدنی بحرفند

با توجه ب اینکه هم حضورا در ارتباط بودن

سرانجام شان با این شور و احساس و عشق آتشی ختم ب متارکه و جدایی و نفرت شد

بعد

شما

همان ابتدا امر میگید

هیچ حسی بهش ندارید
انتظار دارید . ببعد از ازدواج شاید از او خوشتون بیاید
شاید هم اصلا نیامد

و زندگی خود و اون بنده خدا را فنا کنید ...

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]

v1370n;935021 نوشت:
سلام
ممنون میشم بهم کمک کنید.

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
کسی را می شناسم تجربه مشابه داشته است
بعد چند جلسه صحبت و نزدیک به مرحله قرار بازدید و حتی مشاهده نشانه رغبت خانواده مقابل تردید و نگرانی و دلایل دیگری باعث شد فاصله بیافتد بین فرآیند و ایشان با کس دیگری ازدواجمشاهد(طرف مقابل)
اگر فرد عاطفی و حساسی هستید
تصمیم قاطع بگیرید
حواستون هم باشه که فامیل بالاخره در ارتباطید این مسئله را هم فراموش نکنید اگر جواب نه است یا ازدواج صورت نگرفت بتوانید روحیه تان را تقویت کنید و با حس منفی اش مقابله
یک نکته:
اینکه عاقلانه انتخاب کنید عاشقانه زندگی
ان شاء الله نیک و خوش بخت شوید
یا علی(س)[/]

v1370n;935431 نوشت:
همکاری کردن در درک شرایط الان من، و اینکه فقط من برای شناخت باید پیش قدم باشم و سوالی بپرسم و ایشون چون منو میشناسن نیازی نمیبینن اصلا تلاشی برای سوال پرسیدن کنن من بهشون هم گفتم باید دو طرف بشناسیم همدیگه رو
دقیقا ناز کردن برداشت میکنن
اتفاقا از اول گفتم ما فقط حرف میزنیم با هم شاید کلا نشد و جواب منفی گرفتید

اشکالی نداره
خب اون تلاشی نکنه
به خاطر اینکه مطمینه از انتخابش
اما
شما ساده نگیر پافشاری کن روی شناخت بیشتر و توی تمام زمینه ها نطرشو بپرس

v1370n;935021 نوشت:

پسر عمه

با سلام
لطفا در کنار بررسی برای تفاهم یا عدم تفاهم
به این نکته توجه کنید
در هر ازدواجی به خصوص از نوع فامیلی آن لازم است حتما پیش مشاوره ژنتیک بروید
و بیماری های شایع در بین فامیل را به مشاور ارایه دهید
چون خطر بیماری ژنتیکی برای فرزند در این نوع ازدواج بالاتر است
این لینک را هم پطالعه نمایید

http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/3881/5532/52549

جمع بندی:

سوال:

سلام
ممنون میشم بهم کمک کنید.

پاسخ:

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی و همه اسک دینی های عزیز
خواهر گرامی به خودتون و ایشان فرصت دهید در مورد چرایی و چگونگی ازدواج، اهداف ازدواج ، راه مناسب آن ،ملاکهای انتخاب همسر،کفویت و...مطالعه نمایید و ایشان را با مطالعات خود تطبیق دهید .
ملاکهای اصلی و فرعی خود و ویژگیهای مثبت و منفی ایشان را مورد بررسی قرار دهید و آن موقع تصمیم بگیرید.

3. مهارت انتخاب همسر
  4. مهارت خودآگاهی
  5. افزایش مسئولیت پذیری
  6. و...

به خود فرصتی 6 ماهه بدهید و این موارد را در خود ایجاد و بهتر نمایید و در صورت بهبود روابط و تشخیص مناسب بودن خواستگار اقدام نمایید. به هیچ عنوان عجله نکنید و سعی نمایید دیگران را در این ضروری بودن شناخت و کم بودن آن در حال حاضر همراه خود نمایید

در صورت تصمیم به ازدواج یکی از مسائل بسیار بسیار مهم و ضروری مشاوره و آزمایشات ژنتیک می باشد که حتما لازم است صورت پذیرد.

یا علی

[=arial black]1.سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: راهنما: تاريخ:21/ 7/ 1396

موضوع قفل شده است