جمع بندی احساس و وسواس گناه

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احساس و وسواس گناه

سلام. در دو سه سال گذشته گناه هائ زیادی انجام دادم . اما حدود یک سال است که برخی گناهانم را ترک كردم. اما حس عذاب وجدان و تنفر از خودم در من اوج گرفته. با این که میدونم گذشته تموم شده و فکر کردن به گذشته فایده نداره.حتی توبه کردم ولی احساساتم تغییر نکرد.از طرفی هم وسواس گناه گرفتم یعنی با هر اتفاقی احساس گناه میکنم لطفا کمكم کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و احترام
بزرگوار شما باید رویکرد خودتان را نسبت به گناه کردن و توبه اصلاح کنید، در قانون الهی فردی که از گناه توبه کرده محبوب است و خدا را دوست دارد. اگر روایات و ایاتی را که در مورد توبه آمده مطالعه کنید حتما متوجه می شوید که خدای متعال به بندگانش فرصت می دهد. بهتر است به جای نگرانی از اعمال گذشته به فکر تکرار کارهای خیر و خوب باشید و از هر گونه نا امیدی و نگرانی بر حذر باشید. سعی کنید در تمام لحظات زندگی دنبال کارهای خوب و خدا پسند باشید.
معمولا نگرانی ها و عذاب وجدان بعد از ارتکاب گناه حاکی روح بیدار و عنایت خداست که انسان متوجه اشتباهش می شود، این احساس باید کنترل شده و در جهت عدم تکرار خطاها باید هدایت شود، برنامه های معنوی خوبی را شما داشته باشید، گفتن ذکر و جبران گذشته با کارهای خیر و نیکو باعث آرامش دل و دوری ازگناه می شود. برای خودتان برنامه مراقبه ای در نظر بکیرید و در باب ترک گناه و توبه مطالعاتی جامعی را داشته باشید تا با افزایش سطح آگاهی احساس خوبی را درک کنید.

با سلام

خود را ببخشید
بخشش خود، همانند بخشیدن دیگران، بخشی مهم در کنار آمدن با این احساس و گذر از آن می باشد اگر به خاطر آنچه که نسبت به دیگران انجام داده اید و یا مسائلی که از کنترل شما خارج هستند احساس گناه دارید، لازم است که خود را ببخشید. یک راه برای گذر از احساس گناه یادگیری بخشیدن خود است مانند زمانی که دوست خود را می بخشید. زمانی که رفتاری خطا از شما سر زد و به همان دلیل احساس گناه کردید، از سرزنش و گفتار منفی بپرهیزید و همواره این جمله را تکرار کنید که: اشتباهی مرتکب شدم اما این به این معنا نیست که آدم بدی هستم با درک این جمله و اینکه هر روز، شروعی تازه است برای فرصتی جدید، امیدوار بودن و تعهد های جدید، می توان روز خود را شروع کرد. اگرچه رفتار و گفتار شما اشتباه بوده اما به این معنا نیست که آینده شما را برای همیشه تحت تأثیر خود قرار می دهد. درست است که این رفتارهای خطا می تواند عواقبی داشته باشد اما می تواند تمام آینده شمار ا کنترل کندبا دیگران در ارتباط باشید. برقرار کردن ارتباط با دیگران به همان اندازه که می تواند برای فرد دریافت کننده کمک مناسب باشد می تواند برای فردی که کمک را ارائه می کند نیز سود آور باشد. اگرچه باید این را مد نظر داشته باشید که کمک کردن شما به اطرافیان الزاماً به معنای این نیست که آنها نیز در قبال شما مسئولیت این را دارند که به شما کمک ارائه کنند. درمانی ذهنی/روحی را وارد زندگی خود کنید. می توانید از راه های دیگری مانند شرکت در جلسات گروه درمانی مربوط به این مسائل شرکت کنید

در نهایت اگر نتوانستید با احساس گناه خود کنار بیایید، از یک متخصص کمک بگیرید

موضوع قفل شده است