اصلی ترین مسأله ؛ هر کس درد دین دارد بیاید (تمرین موقعیت های امر به معروف و نهی از منکر)

تب‌های اولیه

69 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اصلی ترین مسأله ؛ هر کس درد دین دارد بیاید (تمرین موقعیت های امر به معروف و نهی از منکر)

درباره اهمیت امر به معروف و نهی از منکر هر چه بگوییم کم است. این واجب شرعی ، آنقدر اهمیت دارد که سایر واجبات در مقابل آن مانند قطره در مقابل دریاست. کسی که آن را انجام دهد کار انبیاء را انجام داده است. به عنوان نمونه برای اهمیت این واجب ، چند حدیث ذکر می شود:

پیامبر اسلام (ص) می فرمایند:امت من مادام که امر به معروف و نهی از منکر کنند و یکدیگر را بر نیکی یاری دهند، در خیر به سر خواهند برد و چون چنین نکنند، برکت ها از آنان برداشته می شود و برخی به برخی دیگر تسلط می یابند و برای آنان، نه یاوری زمینی و نه آسمانی خواهد ماند.

حضرت علی «علیه السلام» نیز می فرمایند:

تمام کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر، چون قطره ای است در مقابل دریای پهن و ژرف.

امام باقر «علیه السلام» می فرماید:امر به معروف و نهی از منکر، راه پیامبران و شیوه صالحان است. فریضه بزرگی است که با آن فریضه های دیگر به پا داشته، راه ها امن و کسب و کارها حلال می شود. آنچه به ستم ستانده شده [است] به صاحبان آن باز گردانده می شود، زمین ها آباد و از دشمنان انتقام گرفته و امر پا بر جا می شود.

این واجب شرعی آنقدر جایگاه رفیعی دارد که بدون انجام آن ، دیانت ما ناقص است و وقتی دیانت ما ناقص باشد ، دیگر چه فایده ای از عمر خودمان می بریم؟

این انجمن را برای این مبحث انتخاب کردم چون این فریضه را باید عملاً یکی از مهارتهای زندگی به حساب بیاوریم.

در این تاپیک شیوه بحث اینگونه است که موقعیتهایی را که در زندگی روزمره ممکن است برای ما پیش بیایند که نیاز به امر به معروف و نهی از منکر پیش بیاید ، ترسیم میکنیم و بعد هر یک از دوستان نحوه امر به معروف و نهی از منکر عملی که به نظرشان در آن موقعیت بهترین پاسخ را می دهد و کمترین مشکل را ایجاد می کند را ذکر می کنند.

موقعیت اول:

برای خرید بلیط قطار به دفتر فروش بلیط مراجعه کرده اید. پشت میز دفتر ، سه خانم بد حجاب (روسری تا نصف سر ، آرایش غلیظ) و یک مرد نشسته اند.
در اینجا چگونه باید امر به معروف و نهی از منکر کرد؟

این موقعیت را در دو حالت در نظر میگیریم:
حالت اول: غیر از شما هیچ مراجعه کننده دیگری آنجا نیست.
حالت دوم: تعدادی مراجعه کننده نیز حضور دارند.

SHAHINN;933954 نوشت:
موقعیت اول:
برای خرید بلیط قطار به دفتر فروش بلیط مراجعه کرده اید. پشت میز دفتر ، سه خانم بد حجاب (روسری تا نصف سر ، آرایش غلیظ) و یک مرد نشسته اند.

تاپیک بسیار خوبیست

ولی حقیر فکر می کنم بهتر است ابتدا به مسایل مهمتری بپردازیم

مساله اول :
چگونه فرزندانی تربیت کنیم که وقتی به مقام و منصبی رسیدند
به جای اینکه به فکر اباد کردن جیب خود و دزدی باشند به فکر اباد کردن کشور و
رفع فقر و محرومیت از کشور باشند ؟

SHAHINN;933954 نوشت:
درباره اهمیت امر به معروف و نهی از منکر هر چه بگوییم کم است. این واجب شرعی ، آنقدر اهمیت دارد که سایر واجبات در مقابل آن مانند قطره در مقابل دریاست. کسی که آن را انجام دهد کار انبیاء را انجام داده است. به عنوان نمونه برای اهمیت این واجب ، چند حدیث ذکر می شود:

پیامبر اسلام (ص) می فرمایند:امت من مادام که امر به معروف و نهی از منکر کنند و یکدیگر را بر نیکی یاری دهند، در خیر به سر خواهند برد و چون چنین نکنند، برکت ها از آنان برداشته می شود و برخی به برخی دیگر تسلط می یابند و برای آنان، نه یاوری زمینی و نه آسمانی خواهد ماند.

حضرت علی «علیه السلام» نیز می فرمایند:

تمام کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر، چون قطره ای است در مقابل دریای پهن و ژرف.

امام باقر «علیه السلام» می فرماید:امر به معروف و نهی از منکر، راه پیامبران و شیوه صالحان است. فریضه بزرگی است که با آن فریضه های دیگر به پا داشته، راه ها امن و کسب و کارها حلال می شود. آنچه به ستم ستانده شده [است] به صاحبان آن باز گردانده می شود، زمین ها آباد و از دشمنان انتقام گرفته و امر پا بر جا می شود.

این واجب شرعی آنقدر جایگاه رفیعی دارد که بدون انجام آن ، دیانت ما ناقص است و وقتی دیانت ما ناقص باشد ، دیگر چه فایده ای از عمر خودمان می بریم؟

این انجمن را برای این مبحث انتخاب کردم چون این فریضه را باید عملاً یکی از مهارتهای زندگی به حساب بیاوریم.

در این تاپیک شیوه بحث اینگونه است که موقعیتهایی را که در زندگی روزمره ممکن است برای ما پیش بیایند که نیاز به امر به معروف و نهی از منکر پیش بیاید ، ترسیم میکنیم و بعد هر یک از دوستان نحوه امر به معروف و نهی از منکر عملی که به نظرشان در آن موقعیت بهترین پاسخ را می دهد و کمترین مشکل را ایجاد می کند را ذکر می کنند.

موقعیت اول:

سلام. بنده به عنوان کسی که چادری و مقید به عدم اختلاط با نامحرم و .. هستم، در هر دو حالت کاملا عادی برخورد میکنم و تا جایی که امکان دارد از خانم ها خرید رو انجام میدم بدون هیچ گونه چشم غره و غیظ و ... و در نهایت ادب و خوشرویی.

nobelist;933974 نوشت:
بنده به عنوان کسی که چادری و مقید به عدم اختلاط با نامحرم و .. هستم، در هر دو حالت کاملا عادی برخورد میکنم و تا جایی که امکان دارد از خانم ها خرید رو انجام میدم بدون هیچ گونه چشم غره و غیظ و ... و در نهایت ادب و خوشرویی.

آیا در این شرایط وظیفه ما صرفاً خوشرویی و خرید از همجنس است؟ وظیفه امر به معروف و نهی از منکر نداریم؟

**گلشن**;933969 نوشت:

مساله اول :

پرداختن به مسایل مهمتر ، منافی پرداختن به مسایل دیگر نیست. ضمن آنکه احادیث دینی به ما می آموزند که بالاترین وظیفه (مهمترین مساله) امر به معروف و نهی از منکر است. اگر در جامعه این فریضه تحقق خوبی داشته باشد، هیچ مقام و صاحب منصبی نمی تواند از مسیر عدالت و حق خارج شود. تحقق این فریضه در جامعه ، بر تربیت درست فرزندان اثر مستقیم و عمده دارد. همچنانکه جامعه معیوب، تلاشهای والدین برای تربیت فرزندان را تا حد زیادی به هدر می دهد.

SHAHINN;934051 نوشت:
آیا در این شرایط وظیفه ما صرفاً خوشرویی و خرید از همجنس است؟ وظیفه امر به معروف و نهی از منکر نداریم؟

پرداختن به مسایل مهمتر ، منافی پرداختن به مسایل دیگر نیست. ضمن آنکه احادیث دینی به ما می آموزند که بالاترین وظیفه (مهمترین مساله) امر به معروف و نهی از منکر است. اگر در جامعه این فریضه تحقق خوبی داشته باشد، هیچ مقام و صاحب منصبی نمی تواند از مسیر عدالت و حق خارج شود. تحقق این فریضه در جامعه ، بر تربیت درست فرزندان اثر مستقیم و عمده دارد. همچنانکه جامعه معیوب، تلاشهای والدین برای تربیت فرزندان را تا حد زیادی به هدر می دهد.

در مورد مطلب بنده، توجه داشته باشید که خوشرویی هم معروف کمی نیست. اخلاق خوش را روی سنگ بگذاری آب می شود. پس این شد بخش امر به معروفش. اما برای نهی از منکر چون بنده حتی 1 در صد هم احتمال تاثیر نمیدهم و بلکه فکر میکنم که حتی ممکن است از طرف ایشان به بنده تعرض شود و نمی ارزد بخاطر یک بلیط مترو چادر از سرت بکسند و فحش بخورمو چون به نظرم این خودش منکر است، به پوشش ایشان اعتراض نمیکنم.
در خصوص مطلبی که به کاربر محترم گلشن گفتید بنده باید عرض کنم که فکر میکنم تربیت نسل پاک از کودکی بر امر به معروف اولویت دارد. اگر شما نسل پاک را با آموزه های درست پرورش دهید ، خیلی کمتر در جامعه نیاز پیدا می کنید که آنها را امر به معروف و نهی از منکر کنید چون میل به دستیابی به فضائل و دوری از رذائل از کودکی توسط والدین در آنها نهادینه شده و نیازی به برخوردهای خاصی مانند امر به معروف و نهی از منکر در بزرگسالی بسیار کمتر میشود.

البته من در دلم خیلی ناراحت مشم. هم به خاطر اینکه مجبور شده ام با بی تفاوتی برخورد کنم در حالی که یک کار نادرست صورت گرفته بوده و هم این که ممکنه این کار بنده باعث بی تفاوتی بیشتر ان خانم ها به دین بشه ولی باور کنید نمیشه خیلی روی امر به معروف مانور داد. اگر بخواهیم اینطور کنیم از جمع خانواده و دوستان و جامعه طرد خواهیم شد. ما برادر و خواهر یا دوست خودمان را که امر به معروف یا نهی از منکر میکنیم فردایش دیگر به رویمان نگاه نمی کنند چه برسه به چنین موارد جزئی.

سلام و خسته نباشید

گفته شما درباره ی امر به معروف کاملا درست و صحیح می باشد و مهم ترین نیاز جامعه ی ما همین امر به معروف (به شکلی نرم) می باشد و درباره ی اهمیت که چه عرض کنم.

عالمی فرمود بزرگترین گناه نکردن همین کار (امربه معروف و نهی از منکر ) است و روی حرف خود تاکید زیادی داشت .

مردم از او پرسیدند دلیلی هم داری که این را می گویی ؟ گفت: از نکردی این کار تمام نیکی ها از بین می روند و تمام بدی ها غالب می شوند.

SHAHINN;933954 نوشت:

درباره ی تحلیل این جمله ی حضرت علی یک بزرگی فرمودند که :

ایمان 73 شعبه است که ادنی ترین آن دور کردن خاری از سر راه است و بزرگترین آن کلمه و نماز و ... است .

تمام این شعبه ها در مقابل کار دعوت (امربه معروف) به مانند چاه و شیر آب در مقابل دریا هستند.

حال اگر دریا خشک شود تمام چاه های آب خشک می شوند و مادامی که دریا هست آب تمام جا هست .

-----------

درباره ی چگونگی امر به معروف

هر فرد نفس خود را ناقص و آلوده و مغرض و مخرب بداند، البته چنین بپندارد گرچه من اینگونه ناقص هستم، اما جریان الطاف خداوندی چیزی جداگانه است، ولی باز هم تصور کند این نفس تا دم مرگ اصلاح نمی شود.

از این جهت به این نیت سخنان خدا و رسولش را در میان دیگران تبلیغ کند که بندگان دیگر از من نیک تر و پاکتر می باشند. چناچه آنها عمل کنند، خداوند پاک به برکت اعمال آنان طبق قاعده ( الدال علی خیر کفاعله) به من نیز سهمیه ای عنایت خواهد کرد و با الطاف خویش از برکت آن انسانهای پاک طنیت به من نیز مقداری عطا می فرماید.

اگر مردم سخن او را گوش ندادند،نباید از آنها ناراحت و خشمگین شود. بلکه به عدم التفات و بی توجهی آنها توجیه کند و گفتار آن ها را برخوبی حمل کند.

و اینکه دعوت دهنده با ذکر و تسبیح و متوجه بودن به خدا (ونرمی) این کار را انجام دهد. خداوند در قرآن به موسی گفت که :

ذکر زیاد بکن و فرعون را به نرمی دعوت ده.

nobelist;934054 نوشت:
باور کنید نمیشه خیلی روی امر به معروف مانور داد. اگر بخواهیم اینطور کنیم از جمع خانواده و دوستان و جامعه طرد خواهیم شد. ما برادر و خواهر یا دوست خودمان را که امر به معروف یا نهی از منکر میکنیم فردایش دیگر به رویمان نگاه نمی کنند چه برسه به چنین موارد جزئی.

امام حسین (ع) برای امر معروف و نهی از منکر، آن بلاها بر سرشان آمد ، آن وقت ما از ترس طرد شدن ، آن هم طرد شدنی که تقریبا هیچ آسیب جدی به ما نمیرساند، امر به معروف و نهی از منکر نکنیم درست نیست.
بالاخره یا دینمان را باید حفظ کنیم و دیندار باشیم یا نه. اگر قرار بر دینداری است باید هزینه آن را هم بپردازیم.

این طرد شدن، به دلیل غربت این فریضه است. اگر این فریضه عمومی بشود، دیگر کسی به خاطر انجام آن طرد نمیشود. ضمن آنکه ما در این تاپیک میخواهیم راههای مناسب در هر موقعیت را بررسی کنیم. راه مناسب یعنی راهی که هم اثرگذار باشد هم آسیبی به کسی نرسد.

[="Times New Roman"][="Navy"]به نظر من، مشکل جامعه ما مشکل اعتقادي و معرفت​شناسي است.

وقتي اعتقاد اشخاص نسبت به آفريدگار و فرستاده‌اش و دين او ، ضعيف است،

و هر روز با شبهاتي که شما هم مي‌بينيد و مي​شنويد، مواجه ميشن، بالطبع در مقام عمل هم ضعيف خواهد بود،

حالا هي بيا با نرمي و ملاطفت و مهرباني و اينا بهش گوشزد کن، آيات قرآن را به گوشش بخوان،

کوچکترين اثري نخواهد کرد. چون آب، از چشمه خراب است. طرف اصلا در مورد وجود خدا و درباره قيامت، دچار شک و شبهه است، ما مياييم بهش ميگيم خدا در قرآن چنين فرموده!!

اوّل بايد اعتقاد، اصلاح و مستحکم بشه بعدش عمل به احکام.[/]

إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ[الرعد:11]

تا زمانی که یک ملت اعتقادات و اعمال خود را تغییر ندهد خداوند اوضاعشان را متغیر نمی سازد.

Hadi99g;934108 نوشت:
به نظر من، مشکل جامعه ما مشکل اعتقادي و معرفت​شناسي است.

با نظر دوستمون موافقم.

اما علل چیست ؟

چه چیری باعث که اعتقادات و معرفت مردم نسبت به الله تعالی ضعیف شود؟؟؟

بدون شک این جواب های زیادی را میتوان داد که مهم ترین آن ها کم کاری و کم توجهی اهل دین می باشد.

چه زمانی ایمان در یک جامعه پا برجا می ماند و رو به کاستی نمی رود قرآن در این باره می گوید:

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤمِنُونَ بِاللّه (110 آل عمران)

علما دلیل اینکه امر به معروف قبل از ایمان به الله آمده را می گویند (در صورتی که در آیات دیگر ابتدا خطاب به الله ایمان می شود یا ایهالذین امنو سپس عمل را خداوند به آنها می گوید

اهل علم می گویند دلیلش این می باشد مادامی که افراد این کار را بکنند ایمان آنها ترقی می کند و بیشترین سود را در این باره فرد داعی می برد تا مدعو .

همچنین

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا آمِنُوا

منظور از آیه ی بالا این است که اهل ایمان دوباره ایمان بیاورند یعنی تجدید ایمان کنند و عده ی کثیری از علما بر این باورند منظور مذاکره ی ایمانی است و حتی روایت می آورند که در زمان صدر اسلام مسلمانان
دست همدیگر را می گرفتند و می گفتند بیایید دوباره ایمان بیاوریم
می نشستند و مذاکره ایمان می کردند اما مذاکره ایمان چیست؟

خداوند در قرآن در آیات مختلف با ما مذاکره ایمان می کند.

1- داستان آتش نمرود و ابراهیم ع داستان 4 پرنده داستان حضرت موسی ع و عصایش همچنین باز شدن دریا و داستان صالح و شتر و دیگر معجزات
سوال : آیا این ها فقط داستند هستند یا اینکه مسلمان فقط یک بار آنها را بخواند و یاد بگیرد تمام یا اینکه همیشه روی اینها فکر کند.

2- خالقیت الله ، مالکیت الله و قدرت الله و عظمت الله

چرا خدا جای جای می گوید من آسمان را آفریدم بدون ستون من زمین را فرش کردم کوه ها را من نگه داشتم

به نظر شما قرآن که کتاب هدایت مسلمین است و معجزه بزرگ پیامبر چه دلیلی دارد که خدا در این کتاب مهم (کتاب هدایت بشریت به طرف خوشبختی) چندین بار تکرار کند خالق،(نزذیک 50 بار فقط گفته من خالقم) مالک رازق اگر یک بار هم می گفت ما متوجه می شدیم.

اصل دعوت الی الله این است که ابتدا برای فرد از عظمت و بزرگی و معرف الله بگوییم به شکلی زیبا سپس بطور خلاصه آن امر و نهی را (حتی شکل غیر مستقیم) به طرف گوشزد کنیم

چون وقتی از عظمت الله بگوییم دل نرم می شود و سپس حرف کوچک از جانب خدا را با جان و دل می پذیرد .

باز هم میگویم امر به معروف اصل فایده اش به دعوت دهنده می رسد .

درباره ی مذاکره ی ایمان و اینکه ( ایا ایمان تقدم دارد یا علم ) ان شا الله پست جدیدی باز می کنم.

[="Times New Roman"][="Black"]حقیقتش من امر به معروف و نهی از منکر زیاد بلد نیستم

چون آدم کم حوصله ای هستم و حوصله بحث کردن ندارم

ولی چون استارتر محترم خواستن نظرمو بگم مواردی رو خدمتتون عرض میکنم.

دکتر سید محمود انوشه میگه: "هرگز با جعبه ابزار دین خودت نمی توانی انسان دیگری را از دین دیگری متقاعد کنی ، مگر با جعبه ابزار دین خودش."

چیزی که برای من عجیبه اینه که هروقت بحث امر به معروف و نهی از منکر میشه همه از بی حجابی مثال میزنن.

چرا درباره همین انحرافات مسجدی ها و هیئتی های خودمون مثال نمی زنیم.

مثلا در این موقعیت شما چه عکس العملی نشان می دهید:

به جلسه روضه رفته اید که مداحی مشهور با ریشی طویل و صدایی گوش خراش مشغول عربده کشی هست دریغ از ذره ای معرفت که نصیب انسان بشود.

این مداح مدام می گوید: حسین حسین حسین حسین ، و فقط تن صدایش را بالا و پایین می کند ، وقتی هم خیلی خشمگین می شود فریاد میزند: حـــســـیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن

و در همین حین که مردم به سر و صورت خود می کوبند و بالا و پایین می پرند ، یکی از حضار حین بالا پریدن دیگر به پایین نمی آید و به پنکه سقفی گیر میکند.

شما باشید چکار میکنید؟[/]

SHAHINN;933954 نوشت:
موقعیت اول:

با عرض سلام و احترام خدمت شما برادر گرامی
و با سپاس فراوان بخاطر پرداختن به این بحث مفید
در خصوص امر به معروف و نهی از منکر باید به این نکته مهم توجه داشت که یکی از شرایط تحقق این وجوب احتمال دادن زیاد در پذیرش و عدم مفسده است.
بسیار اتفاق می افتد که متدینین بواسطه عدم توجه به این امر، مواردی را به مخاطب خویش گوشزد می کنند که نه تنها باعث تغییر و تحول آنان نشده بلکه باعث بروز لجاجت و پرخاشگری طرف مقابل نیز می شوند و حتی این صحنه منجر به بدنما شدن آن فرد مذهبی در میان تماشاگران می شود که در اینگونه موارد بهتر است سکوت اختیار کرده و با عمل صحیح خود(به جای گفتار) به ایشان امر به معروف داشته باشیم یعنی اینکه نگاهمان را از صورتشان دریغ کنیم و چشممان را از نگاه حرام باز بداریم تا شاید بواسطه این عمل تلنگری در وجدانشان حاصل شود.

با سلام و احترام
به نظر بنده گام مهم و نخست در امر به معروف و نهی از منکر این است که انسان دقیقا خودش را به جای آن شخصی که می خواهد او را امر و نهی کند بگذارد، اگر این همدلی را به درستی تشخیص دهد بیش از 50 درصد قضیه حل است! خیلی راحت تر می تواند تشخیص بدهد که اینجا جای امر به معروف و نهی از منکر هست یا خیر؟ تاثیر می گذارد یا خیر؟ با چه لحن و چه ترکیبی تاثیرگذارتر خواهد بود! و...

الان چشمانتان را ببندید، کمی تأمل کنید، و خودتان را دقیقا بگذارید جای آن خانمی که در دفتر فروش بلیت با حجاب درستی ننشسته است.
خب شما سال هاست مثل همکارانتان که حالا با هم رفتار صمیمی پیدا کرده اید، با سرو وضع رسیده می آیید به محل کار که از دیگران کمتر نباشید، و در میان همکاران برای خودتان شخصیت قائل هستید، حالا اگر کسی از در وارد شود و پیش روی همکاران به شما در خصوص حجابتان با هر لحنی تذکر بدهد، عکس العمل شما چیست؟ چند درصد احتمال دارد بپذیرید؟ از نظر بنده بالای 90 درصد این خانم احساس خواهد کرد پیش چشم همکارانش تحقیر شده است و واکنش منفی خواهد داشت! و ممکن است واکنش منفی او بقیه را هم که حجابی در سطح ایشان دارند به عکس العمل علیه شما وادارد.

آنچه نتیجه دادن امر به معروف و نهی از منکر را امیدبخش می کند این است که این مسئله به گونه ای طرح شود که شخص دیگری آن را نشنود و نبیند، وگرنه طرف برای اینکه کم نیاورد موضع خواهد گرفت! حتی اگر احساس کند دیگران شنیده اند یا توجه دارند باز هم موضع منفی خواهد گرفت! و همچنین لحن باید بسیار با ملاطفت باشد که شخص کاملا احساس کند این لحن از سر برتری جویی نیست، مثل لحن پدر و مادر زمانی که می خواهند آمپول یا داروی تلخ به بچه شان بدهند، می بینید که هیچ حس برتری جویی، کینه، و مانند آن در لحنشان نیست، همه اش دلسوزی است.

من متاسفانه بارها دیده ام که بسیاری از اشخاص مذهبی در هنگام امر به معروف و نهی از منکر کینه و نفرت از سر و رویشان می بارد، اینها معنای حکم خدا را نفهمیده اند! هدف از امر به معروف و نهی از منکر تاثیرگذاری است، نه تخلیه احساسات! من باید بدانم که خودمم هم عیب دارم، منتهی عیب من مخفی است، عیب کسی که می خواهم نهی از منکرش کنم آشکار است، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند؛ بنابراین هیچ حس برتری جویی، یا اینکه من پیش خدا از او محبوبترم، حس غرور و اینها نباید حتی در درون من باشد، چه برسد در لحن کلام من! وگرنه ترک نهی از منکر بهتر از انجام آن است چون قطعا کار را بدترخواهد کرد!

سلام
ممنون از دعوت به این تاپیک

اهمیت امر به معروف و نهی از منکر بر کسی پوشیده نیست، و اگر به نحو احسن در جامعه پیاده شود نتایج مثبت زیادی عاید افراد خواهد شد.

ولی چرا این مسئله در جامعه ما بی اهمیت و یا از دید عده ای منفور است:

آنچه این موضوع را کم اهمیت جلوه داده است و یا با وجود آگاهی از اهمیت آن در آن کوتاهی می شود ندانستن چرایی و چگونگی اجرا آن است که در جامعه سابقه خوبی از خود به جا نگذاشته است.

امر به معروف و نهی از منکر تمامی لایه های زندگی فردی و اجتماعی افراد را شامل می شود، لذا پرداختن به یک قسمت از آن در جامعه (حجاب) و چشم پوشی و یا ضعیف عمل کردن در موارد مخرب دیگر موجود در جامعه مانند ارتشاء، عدم تعهد به استفاده از بیت المال و... نمی تواند توفیق زیادی داشته باشد.

تشکیلاتی کردن آن و سپردن آن به نهاد و ستاد خاص موجب سلب مسئولیت از آحاد ملت شده و آن را وظیفه عده ای خاص می داند.

تشکیلات شکل گرفته چقدر با این فریضه در چارچوب احکام دین و قوانین قانونی با نگرش جامعه پذیر بودن آن، آشنا بوده و آن را اجرا کرده اند و می کنند، اهمیت زیادی دارد که به نظر می رسد کوتاهی های بسیاری صورت گرفته و نمای زشتی به این حکم زیبای دینی داده است. (دهه 60 ها تجربیات زیادی در این زمینه دارند)...

SHAHINN;933954 نوشت:

در این مورد خاص که مثال زده اید، با احترام و ادب، با رعایت قانون آن مجموعه، در صورت حضور آقایون جمع و جور کردن بیشتر خود و در صورت داشتن سوالات احتمالی منتظر ماندن تا گیشه خانمها خالی شود، و تشکر از خدمات گرفته شده از آنها محل را ترک می کنم.
با توجه به شرایط فعلی جامعه و سابقه بدی که عموما ناهیان منکر از خود در جامعه به جا گذاشته اند تذکر زبانی را صلاح نمی دانم و بیشتر معتقد به رفتار مناسب می باشم.

**گلشن**;933969 نوشت:
تاپیک بسیار خوبیست

مساله اول :

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

یکی از شرایط امر به معروف و نهی از منکر این است که، امر کننده به معروف خودش عمل کننده باشد و نهی کننده از منکر خودش مرتکب آن نشود.
اگر کسی می خواهد دیگر را از ارتکاب دزدی و خیانت برحذر بدارد باید خودش امین و پاک دست باشد تا امر و نهی او موثر باشد.

در واقع با هدایت به این واجب مهم اسلامی و احیای آن در جامعه، از بسیاری از گناهان و مفاسد جلوگیری خواهد شد.
چو صد آمد نود هم نزد ماست.

SHAHINN;933954 نوشت:

موقعیت اول:

سلام
- ابراز و اعلام نظر راجع به هر موضوعی حتی کاملا نامرتبط با خود آدم، جزء آزادی انسان هست و به من فکر می‌کنم مشکلی نداره.
- از طرفی تجسس، دخالت و فضولی در مسائل نامرتبط با هر فرد، یک صفت و ویژگی بد برای فرد مداخله گر (فضول) و آزاردهنده برای اطرافیانش هست و بعضا به حد اعمال نظر میرسه.
.
حالا موضوع امر به معروف و نهی از منکر به نظر من اومده این دو موضوع رو با هم ترکیب کرده و در تئوری شکل آزاد اندیشی داره (مورد اول) و در اجرا شکل دخالت (مورد دوم).
.
.
درباره مثال:
در هر دو حالت من چک میکنم که دستگاه نوبت دهی هست یا نه! : ))
خارج از شوخی در هر دو حالت من میرم سمت کسی که حدس میزنم بتونه کارم رو سریعتر انجام بده. البته این حرکت من منافات داره با عنوان تاپیک (هر کس درد دین دارد) چون عملا من درد دین ندارم (حداقل درباره این موضوع).
اما اگر هم داشتم اونجا رو ترک می کردم یا قاعدتا میرفتم پیش بلیط فروش همجنس خودم.
البته احتمالا برای خانم های محجبه ای که میخوان بلیط بخرن، تو این مثال امر به معروف واجب نیست. چون اگه حرکت من رو انجام بدن، با یه مرد غریبه همکلام میشن و اگر برن از خانم ها بلیط بخرن مهر تائید زدن روی مشکل حجاب اونها. باهاشون هم حرف بزنن و امر به معروفشون کنن هم احتمالا باید با حراست مجموعه که یحتمل مرد هست دهن به دهن بزارن.
.
.
Im_Masoud.Freeman;934281 نوشت:
[=Times New Roman]
به جلسه روضه رفته اید که مداحی مشهور با ریشی طویل و صدایی گوش خراش مشغول عربده کشی هست دریغ از ذره ای معرفت که نصیب انسان بشود.

این مداح مدام می گوید: حسین حسین حسین حسین ، و فقط تن صدایش را بالا و پایین می کند ، وقتی هم خیلی خشمگین می شود فریاد میزند: حـــســـیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن

و در همین حین که مردم به سر و صورت خود می کوبند و بالا و پایین می پرند ، یکی از حضار حین بالا پریدن دیگر به پایین نمی آید و به پنکه سقفی گیر میکند.

شما باشید چکار میکنید؟

دادا شما اگر بری هیئت و توقع داشته باشی که از همه در سکوت نسبی پذیرایی بشه و مسئول میکروفن با صدای آهسته شروع کنه به share کردن اطلاعاتش، باید بگم مشکل از شماست و توقع بیجایی دارید. lol

Im_Masoud.Freeman;934281 نوشت:
حقیقتش من امر به معروف و نهی از منکر زیاد بلد نیستم

چون آدم کم حوصله ای هستم و حوصله بحث کردن ندارم

ولی چون استارتر محترم خواستن نظرمو بگم مواردی رو خدمتتون عرض میکنم.

دکتر سید محمود انوشه میگه: "هرگز با جعبه ابزار دین خودت نمی توانی انسان دیگری را از دین دیگری متقاعد کنی ، مگر با جعبه ابزار دین خودش."

چیزی که برای من عجیبه اینه که هروقت بحث امر به معروف و نهی از منکر میشه همه از بی حجابی مثال میزنن.

چرا درباره همین انحرافات مسجدی ها و هیئتی های خودمون مثال نمی زنیم.

مثلا در این موقعیت شما چه عکس العملی نشان می دهید:

این مداح مدام می گوید: حسین حسین حسین حسین ، و فقط تن صدایش را بالا و پایین می کند ، وقتی هم خیلی خشمگین می شود فریاد میزند: حـــســـیــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــن

شما باشید چکار میکنید؟

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

با ادامه صحبت هایتان جمله اول را کاملا تایید کردید.

انگشت اتهام گرفتن به سمت دیگران خصوصا افرادی که اهل دیانت و محبت اهل بیت(علیهم السلام) هستند خود نمونه ای بارز از تقابل با امر به معروف و نهی از منکر محسوب می شود.

برای اینکه اطلاع دقیق و آماری از میزان و درصد افراد مجرم به دست آوردید خوب است به مراکز مربوطه از جمله زندانها مراجعه کنید.
ببینید چند در صد از افراد قاچاق چی، دزد، زورگیر، مشروب خوار و... اهل نماز و هیات هستند و چند در صد از این مجرمان رابطه خوبی با مسجد و هیات ندارد؟!

در میان همه اقشار و گروه ها کم و بیش افرادی پیدا می شوند که خطا یا خلافی مرتکب شوند، اما اینگونه صحبت کردن در مورد متدین و افرادی که خادم اهل بیت(علیهم السلام) محسوب می شوند، به نظر نمی رسد منطقی و منصفانه باشد.

اگرچه بعضی از مداحان شیوه ی مناسبی ندارند، اما این چنین به صورت کلی قضاوت و اظهار نظر کردن و نادیده گرفتن بسیاری از مداحان با معرفت و اهل دل،اهل بیت(علیهم السلام) خلاف واقعیت است.

[="Times New Roman"][="Black"]سلام خدمت استاد یاسین عزیز.
انتقاد من هم به همین بود که چرا اینقدر انگشت اتهام به سمت بدحجاب ها گرفته شده و از بقیه مسائل غافل شده ایم.

یاسین;934326 نوشت:

انگشت اتهام گرفتن به سمت دیگران خصوصا افرادی که اهل دیانت و محبت اهل بیت(علیهم السلام) هستند خود نمونه ای بارز از تقابل با امر به معروف و نهی از منکر محسوب می شود.

برای اینکه اطلاع دقیق و آماری از میزان و درصد افراد مجرم به دست آوردید خوب است به مراکز مربوطه از جمله زندانها مراجعه کنید.
ببینید چند در صد از افراد قاچاق چی، دزد، زورگیر، مشروب خوار و... اهل نماز و هیات هستند و چند در صد از این مجرمان رابطه خوبی با مسجد و هیات ندارد؟!

در میان همه اقشار و گروه ها کم و بیش افرادی پیدا می شوند که خطا یا خلافی مرتکب شوند، اما اینگونه صحبت کردن در مورد متدین و افرادی که خادم اهل بیت(علیهم السلام) محسوب می شوند، به نظر نمی رسد منطقی و منصفانه باشد.

اگرچه بعضی از مداحان شیوه ی مناسبی ندارند، اما این چنین به صورت کلی قضاوت و اظهار نظر کردن و نادیده گرفتن بسیاری از مداحان با معرفت و اهل دل،اهل بیت(علیهم السلام) خلاف واقعیت است.

انگشت اتهام گرفتن به سمت دیگران خصوصا افرادی که بدحجاب هستند ولی به تعبیر رهبری دلشان متعلق به این جبهه است خود نمونه ای بارز از تقابل با امر به معروف و نهی از منکر محسوب می شود.

ببینید چند در صد از افراد بدحجاب ، قاچاق چی ، دزد ، زورگیر ، مشروب خوار و ... هستند.

در میان همه اقشار و گروه ها کم و بیش افرادی پیدا می شوند که خطا یا خلافی مرتکب شوند، اما اینگونه پیله کردن به افراد بدحجاب و کسانی که ممکن است قلبشان کاملا قابلیت پذیرش دین را داشته باشد

ولی کسی نبوده که آنها را از نظر اعتقادی توجیه کند، به نظر نمی رسد منطقی و منصفانه باشد.

اگرچه بعضی از بدحجاب ها به هیچ صراطی مستقیم نمی شوند

اما این چنین به صورت کلی قضاوت و اظهار نظر کردن و نادیده گرفتن بسیاری از بدحجاب های با معرفت و اهل دل ،و ارادتمند به اهل بیت(علیهم السلام) خلاف واقعیت است.[/]

یاسین;934322 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

یکی از شرایط امر به معروف و نهی از منکر این است که، امر کننده به معروف خودش عمل کننده باشد و نهی کننده از منکر خودش مرتکب آن نشود.
اگر کسی می خواهد دیگر را از ارتکاب دزدی و خیانت برحذر بدارد باید خودش امین و پاک دست باشد تا امر و نهی او موثر باشد.

در واقع با هدایت به این واجب مهم اسلامی و احیای آن در جامعه، از بسیاری از گناهان و مفاسد جلوگیری خواهد شد.
چو صد آمد نود هم نزد ماست.

سلام بر شما

نمی دانم چرا هرجا و هروقت صحبت از امر به معروف و نهی از منکر می شود همه سریع به حجاب فکر می کنند
انقدر این مساله را پررنگ کرده اند که مسایل مهم جامعه مثل فقر و بیکاری و اعتیاد و کودکان کار و ...
کمتر به یاد مردم می افتد
این مساله واقعا معضل بزرگی برای کشور است
کسی نیست بگوید هزاران مشکل اخلاقی مثل غیبت و دروغ و تهمت و فحش و انقدر درمیان مردم رایج شده
که کسی دیگر به عنوان گناه به انها نگاه نمی کند
اخر در میان شیوع این همه منکر گیر دادن به چند لاخ موی بعضی خانمها جای تعجب دارد !
مثلا دروغ را نگاه کنید انقدر در اسلام مذمت شده که می گویند دروغگو دشمن خداست
یاغیبت مثل خوردن گوشت برادر مرده است
یا ربا جنگ با خداست

حالا بگویید کجای قران و یا اسلام راجع به بد حجاب چنین عناوین سنگینی بکار رفته ؟
واقعا کدام در اهمیت است ؟
قصد بحث ندارم فقط خواستم یاداوری کرده باشم

سلام برهمه
از همه عزیزان که در این تاپیک از نظرتشان استفاده کردم واز استارتر محترم شاهین عزیز تشکر می کنم.
مشکل اصلی ما الان این است که بخش کثیری از همین بی حجابی ها اصلا این نوع بپوشش زننده را بد نمی دانند. یعنی اصلا معتقد به منکر بودن آن نیستند که ما امر به معروف شان کنیم. دختری که از اول پای ماهواره و کارتونهای آنچنانی بزرگ شده است، مادر، خود بی حجاب بوده و از اول لباس بد تن بچه کرده است. چه می شود به این دختر گفت؟
از طرف دیگر مسئولان ما از زیاد شدن تعداد دانشجوی دختر ابراز خوشحالی می کنند، دخترانی که در فضای مختلط بزرگ شده اند ودر آن عدم ارتباط با جنس مخالف نوعی عیب حساب می شود. ولازمه فضای مختلط و شکستن قبح ارتباط با نامحرم، بی حجابی و آرایش هم هست.
از جانب سوم وقتی وارد بازر اسلامی ایران می شویم، شبیه هر بازاری هست بجزء بازار اسلامی، چون انواع مانتو ها ولباسهای کوتاه ورنگارنگ زنانه موجود است. اما باید ساعتها بگردید تا لباسی مناسب با فرهنگ دینی وملی خود که در عین حال زیبا باشد پیدا کنید. فرهنگ جامعه را هم که صدا وسیما و مسئولان فرهنگی تاراج زده اند، به تعبیر استاد مسلم خودتان را جای اینها قرار دهید، کدام لباس را انتخاب می کنید؟
دوستان عزیز مشکل فعلی ما در مورد پوشش یکی ودو تا نیست. الان بزرگترین معروف این است که زنان خوش ذوق خیاط لباسهای زیبا ومتناسب با فرهنگ دینی وملی ما تولید کنند، تا حداقل کسی هم که دنبال لباس خوب ومتین است پیدا کند. نه اینکه در تهران مغازه ای که لباس خوب واسلامی می فروشد از طرف مسئولان پلمپ شود.
کشور ما دومین ویا سومین کشور وارد کننده لوازم آرایشی است. چرا برای این مساله ویا قاچق لباس هیچ حد ومرزی وجود ندارد.
با تمام این حوال بهترین کار در شرایط فعلی تربیت خود در وهله اول وارتباط گیری دوستانه با نسل جوان در وهله دوم برای تاثیر گذاری می باشد. از جمله کارهای مهم در این راستا هم حمایت از دختران محجبه است که موسسه ریحانة النبی هم در این زمینه کارهای خوبی کرده است وباید این نوع اقدامات مورد حمایت باشد. ودر واقع کار این عزیزان یکی از مصادیق کار فرهنگی آتش به اختیار مد نظر رهبری است. وسالهاست که دارند کارشان را ادامه می دهند.

در مورد مثال
در این نوع مواقع باید اولا بعنوان یک شخص متدین ودیندار رفتار مناسبی از خود نشان داد که خود رفتار خیلی موثر است. (کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم) ودر صورت امکان وارتباط گیری مساله را برای اوتوضیح داد. البته یکی از مصادیق امر به معروف در این مواقع خرید از همجنس وعدم گفتگوی صمیمانه با جنس مخالف وخرید از اوست.

[=Times New Roman]

کریم;934391 نوشت:
سلام برهمه
از همه عزیزان که در این تاپیک از نظرتشان استفاده کردم واز استارتر محترم شاهین عزیز تشکر می کنم.
مشکل اصلی ما الان این است که بخش کثیری از همین بی حجابی ها اصلا این نوع بپوشش زننده را بد نمی دانند. یعنی اصلا معتقد به منکر بودن آن نیستند که ما امر به معروف شان کنیم. دختری که از اول پای ماهواره و کارتونهای آنچنانی بزرگ شده است، مادر، خود بی حجاب بوده و از اول لباس بد تن بچه کرده است. چه می شود به این دختر گفت؟
از طرف دیگر مسئولان ما از زیاد شدن تعداد دانشجوی دختر ابراز خوشحالی می کنند، دخترانی که در فضای مختلط بزرگ شده اند ودر آن عدم ارتباط با جنس مخالف نوعی عیب حساب می شود. ولازمه فضای مختلط و شکستن قبح ارتباط با نامحرم، بی حجابی و آرایش هم هست.
از جانب سوم وقتی وارد بازر اسلامی ایران می شویم، شبیه هر بازاری هست بجزء بازار اسلامی، چون انواع مانتو ها ولباسهای کوتاه ورنگارنگ زنانه موجود است. اما باید ساعتها بگردید تا لباسی مناسب با فرهنگ دینی وملی خود که در عین حال زیبا باشد پیدا کنید. فرهنگ جامعه را هم که صدا وسیما و مسئولان فرهنگی تاراج زده اند، به تعبیر استاد مسلم خودتان را جای اینها قرار دهید، کدام لباس را انتخاب می کنید؟
دوستان عزیز مشکل فعلی ما در مورد پوشش یکی ودو تا نیست. الان بزرگترین معروف این است که زنان خوش ذوق خیاط لباسهای زیبا ومتناسب با فرهنگ دینی وملی ما تولید کنند، تا حداقل کسی هم که دنبال لباس خوب ومتین است پیدا کند. نه اینکه در تهران مغازه ای که لباس خوب واسلامی می فروشد از طرف مسئولان پلمپ شود.
کشور ما دومین ویا سومین کشور وارد کننده لوازم آرایشی است. چرا برای این مساله ویا قاچق لباس هیچ حد ومرزی وجود ندارد.
با تمام این حوال بهترین کار در شرایط فعلی تربیت خود در وهله اول وارتباط گیری دوستانه با نسل جوان در وهله دوم برای تاثیر گذاری می باشد. از جمله کارهای مهم در این راستا هم حمایت از دختران محجبه است که موسسه ریحانة النبی هم در این زمینه کارهای خوبی کرده است وباید این نوع اقدامات مورد حمایت باشد. ودر واقع کار این عزیزان یکی از مصادیق کار فرهنگی آتش به اختیار مد نظر رهبری است. وسالهاست که دارند کارشان را ادامه می دهند.

در مورد مثال
در این نوع مواقع باید اولا بعنوان یک شخص متدین ودیندار رفتار مناسبی از خود نشان داد که خود رفتار خیلی موثر است. (کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم) ودر صورت امکان وارتباط گیری مساله را برای اوتوضیح داد. البته یکی از مصادیق امر به معروف در این مواقع خرید از همجنس وعدم گفتگوی صمیمانه با جنس مخالف وخرید از اوست.

[=Times New Roman] استاد کریم [=Times New Roman]

فایل: 

کریم;934391 نوشت:

کریم;934391 نوشت:

سلام استاد گرامی گل

با تایید فرمایشات حضرتعالی و عوامل متعددی که دست به دست هم داده اند و معضل تقریبا بدون چاره ی بی حجابی را رونق داده است،
احتمال می رود برای حل این معضل اجتماعی باید خون داده شود !

موردی دیگری که باید در بازار باصطلاح اسلامی که هیچ شباهتی به اسلام عزیز ندارد اشاره کرد بحث چگونگی کسب درآمد (حلال و غیر حلال) و رعایت کسب و کار شرعی است،

از بانک ها تا فروشنده های معمولی و گوشه خیابان چقدر عامل به حرکت در مرز باریک بین شرع و غیر شرع می باشند؟!

خب اینها اثر وضعی خود را در جامعه خواهد گذاشت که یک نمونه آن کم رنگ شدن حیا و بدنبال آن عدم رعایت عفاف است. امروزه کسب رزق حلال دغدغه چنددرصد مسئولین رده بالا کشور و سطوح پایین ملت و مردم است؟

مگر غیر از این است که پیامد کسب حرام مال را بی برکت می کند و بر اولاد اثر منفی می گذارد و موجب تقویت رذایل اخلاقی در انسان است؟!(و موارد دیگر) چه بسا مشکلات بی حیایی جامعه به این قسمت بر گردد ؛

مال بی برکت تکاپو بیشتر می طلبد و دوری از خانواده و ارتباطات یکی درمیان با همسر خانواده را در پی دارد، این فاصله ها و بی توجهی به کانون خانه می تواند یک علت خیانت بی در و پیکر موجود در جامعه توسط زن و مرد به یکدیگر باشد.

تلاش برای درآمد بی برکت منجر به حضور نامنظم والد در خانه و نگذاشتن وقت کافی و حساب شده بر اولاد و همسر خواهد شد و بخشی از پیامدش گرایش فرزند به خارج از چارچوب خانه و خانواده است.

نداشتن بازدارنده های درونی حاصل از تربیت بجا از خانه و خانواده در رشد رذایل اخلاقی نقش مؤثری خواهند داشت که خطرناک ترین آن برای زن از بین رفتن حیا وبرای مرد غیرت است که در همه حوزه های زندگی اثر مخربی خواهند داشت.
و...

منظور بی تفاوتی نسبت به وضع موجود راجع به حجاب نمی باشد، ولی اگر معضلات و مشکلات ریشه یابی شوند و غده اصلی مشکلات خشکانده شود بهتر میتوان یک قسمت تخریب شده احیاء کرد، وگرنه زووم شدن فقط به یک نقطه و بی توجهی به منشا آن، درمانی موقتی خواهد بود.

Im_Masoud.Freeman;934332 نوشت:
انگشت اتهام گرفتن به سمت دیگران خصوصا افرادی که بدحجاب هستند ولی به تعبیر رهبری دلشان متعلق به این جبهه است خود نمونه ای بارز از تقابل با امر به معروف و نهی از منکر محسوب می شود.

ببینید چند در صد از افراد بدحجاب ، قاچاق چی ، دزد ، زورگیر ، مشروب خوار و ... هستند.

در میان همه اقشار و گروه ها کم و بیش افرادی پیدا می شوند که خطا یا خلافی مرتکب شوند، اما اینگونه پیله کردن به افراد بدحجاب و کسانی که ممکن است قلبشان کاملا قابلیت پذیرش دین را داشته باشد

ولی کسی نبوده که آنها را از نظر اعتقادی توجیه کند، به نظر نمی رسد منطقی و منصفانه باشد.

اگرچه بعضی از بدحجاب ها به هیچ صراطی مستقیم نمی شوند

اما این چنین به صورت کلی قضاوت و اظهار نظر کردن و نادیده گرفتن بسیاری از بدحجاب های با معرفت و اهل دل ،و ارادتمند به اهل بیت(علیهم السلام) خلاف واقعیت است.

بسم الله الرحمن الرحیم

اگرچه بد حجابی یکی از موارد عدم رعایت موازین قانونی و شرعی محسوب می شود، ولی نمی توان گفت هر دختر یا خانمی که حجابش کامل نیست لزوما، مخالف با اسلام است.

موضوع حجاب مساله ساده ای نیست که بتوان به این راحتی در مورد آن قضاوت کرد. همانگونه که دشمن از راه های مختلف اقدام که ایجاد فرهنگ بد حجابی کرد، راه مقابله با آن نیز باید حساب شده و دقیق باشد.

نمی توان انتظار داشت تنها با تذکر دادن مساله حجاب سامان پیدا کند. یکی از راه کارهای آن قانع کردن افراد بد حجاب با منطق و استدلال است.
راه کار دیگر، فراهم کردن امکان و شرایط لازم برای ازدواج دختران جوان است. بر خلاف واقعیت، برخی گمان می کنند اگر با سر و وضع نامناسب در اجتماع ظاهر شوند، موجب جلب توجه می شوند و از این راه بهتر می توانند ازدواج کنند.

در عین حال که نمی توان از مساله بی حجابی به آسانی گذشت و بی تفاوت بود، برخورد نامناسب با این موضوع نیز تاثیر لازم را نخواهد داشت، بلکه باید فرهنگ سازی شود.

**گلشن**;934370 نوشت:
سلام بر شما

نمی دانم چرا هرجا و هروقت صحبت از امر به معروف و نهی از منکر می شود همه سریع به حجاب فکر می کنند
انقدر این مساله را پررنگ کرده اند که مسایل مهم جامعه مثل فقر و بیکاری و اعتیاد و کودکان کار و ...
کمتر به یاد مردم می افتد
این مساله واقعا معضل بزرگی برای کشور است
کسی نیست بگوید هزاران مشکل اخلاقی مثل غیبت و دروغ و تهمت و فحش و انقدر درمیان مردم رایج شده
که کسی دیگر به عنوان گناه به انها نگاه نمی کند
اخر در میان شیوع این همه منکر گیر دادن به چند لاخ موی بعضی خانمها جای تعجب دارد !
مثلا دروغ را نگاه کنید انقدر در اسلام مذمت شده که می گویند دروغگو دشمن خداست
یاغیبت مثل خوردن گوشت برادر مرده است
یا ربا جنگ با خداست

حالا بگویید کجای قران و یا اسلام راجع به بد حجاب چنین عناوین سنگینی بکار رفته ؟
واقعا کدام در اهمیت است ؟
قصد بحث ندارم فقط خواستم یاداوری کرده باشم

بسم الله الرحمن الرحیم

ظاهرا بنده در مورد حجاب صحبتی نکردم، نمی دانم چطور تصور شد منظور بنده از امر به معروف و نهی از منکر، مساله حجاب است؟!

مسائل اخلاقی بسیار مهمی چه در جنبه فردی و چه اجتماعی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. از جمله مبارزه با انواع اختلاس ها و فسادهای مالی که متاسفانه، آثار مخربی در جامعه ایجاد می کند.
گناهان و منکرات اخلاقی مانند دروغ، تهمت، غیبت و سایر گناهان هر کدام اهمیت خاص خود را دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

اما در عین حال نباید از آثار سوء بد حجابی در جامعه غافل شد و آن را خیلی مساله کم اهمیتی شمرد.

موضوع به این سادگی نیست که گمان کنیم بد حجابی خلاصه می شود در آشکار شدن چند تار موی یک خانم. بلکه آرایش ها و پوشش های نامناسب و بقیه موارد بد حجابی در عین حالی که امنیت خود خانم را بر هم میزند، بر فکر و ذهن مردان و پسران جوان آثار سویی ایجاد می کند و نمی توان حجاب را تنها یک موضوع فردی دانست که به اختیار خانم بستگی دارد و به هر شکل و ظاهری که دلخواهش است بتواند در صحنه اجتماع آشکار شود.

یاسین;934451 نوشت:
مسائل اخلاقی بسیار مهمی چه در جنبه فردی و چه اجتماعی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. از جمله مبارزه با انواع اختلاس ها و فسادهای مالی که متاسفانه، آثار مخربی در جامعه ایجاد می کند.

سلام بر جناب یاسین

از اثار سود اختلاسهای میلیاردی و دزدیها می توان گسترش فقر و بدبختی و رکود اقتصاد و شکوفا نشدن اقتصاد
و به طبع ان شیوع اعتیاد و بزه کاری در جامعه دانست که بنیان خانواده ها را از جا می کند
حتی اثار سو فقر و بدبختی بیشتر از بدحجابی بر بنیان خانواده تاثیر می گزارد

سلام بر همه دوستان

با اجازه جناب شاهین

من یک منکر بزرگ مطرح می کنم دوستان راههای مقابله با ان را بیان کنند

می دانید با شروع انتخابات کاندیداها شروع به شعارهای عجیب و غریب می کنند و وعده هایی می دهند که بعدا کلا به فراموشی سپرده می شود

به نظر دوستان چکار کنیم تا این وعده ها فراموش نشود و به مرحله اجرا دراید ؟

از منکر شعار تو خالی یعنی دروغ جلوگیری کنیم

**گلشن**;934370 نوشت:

حجاب ، پرچم و نماد دین مداری نصف جامعه است. حجاب ، پرچم نظام ماست. در نظر بگیرید یک روز از منزل بیرون می روید ظاهرا همه چیز سر جایش هست. فقط حجاب خانمها برداشته شده. این چه پیامی را می دهد؟ پیام می دهد که حکومت ، تغییر کرده. انقلاب از بین رفته (نعوذ بالله).
حجاب ، مرتبط با مسایل انقلابی و سیاسی ماست. هر چه حجاب زنان بهتر و کاملتر باشد ، قدرت نظام ما بیشتر و نمایان تر است.
حجاب ، در تربیت نسل آینده اثرگذار است. زنان بی حجاب ( = کم متدین) فرزندان متدینی تربیت نمیکنند.
حجاب ، باعث در امان ماندن نصف دیگر جامعه (مردان) از لغزش ها می شود.

حجاب واقعاً مساله بزرگی است.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند:
دشمنان غربی معتقدند که با رها شدن حجاب، نظام اسلامی نیز رها می‌شود چراکه این مقوله سمبل نظام شده است؛ از همین رو با تمام قوا به مبارزه با حجاب پرداخته‌اند حتی دولت‌های غربی هم که هیچ مخالفتی با مراسمات مذهبی انجام نمی دهند، به شدت با حجاب مقابله می‌کنند.

منبع

طبق توضیحی که در بالا عرض شد ، بنده "بی حجابی" را مخرب تر از اختلاس های چند میلیاردی می دانم.
منظورم بی حجاب بودن یک نفر نیست. بلکه "فرهنگ بی حجابی" است. اهمیت "بی حجابی یک فرد" این است که مجموعه همین "فرد"هاست که آن فرهنگ را ساخته است.

اویس;934284 نوشت:
در خصوص امر به معروف و نهی از منکر باید به این نکته مهم توجه داشت که یکی از شرایط تحقق این وجوب احتمال دادن زیاد در پذیرش و عدم مفسده است.

استاد فرمایش شما از جهت ملاک شرعی صحیح است. قطعاً این امر یکی از شرایط وجوب شرعی مساله است.

اما بالاخره هر کاری اثری دارد. همان موردی که ما فکر می کنیم گفتن زبانی اثر ندارد ، اگر مرتب همه افراد تذکر بدهند ، قطعاً اثر دارد.

مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی):
مسؤولیت شما، مسأله‌ی زبانی است. یعنی شما باید کاری کنید که امر و نهی زبانی که اگر تحقّق پیدا کند مهمترین عامل است و تأثیرش حتّی از جهادی که توپ و تفنگ و بمب اتم دارد، بیشتر است انجام گیرد. منتها مردم امتحان نمی‌کنند. باید یک بار امتحان کنند، تا ببینند. من عرض می‌کنم: دیگراز امریکا بالاتر، قدرتمندتر، مستکبرتر، طاغی‌تر؟! اگر همه‌ی مسلمانان عالم تصمیم بگیرند که ماهی یک بار به امریکا بگویند «نکن!»، همین، امریکا را می‌شکند. یعنی کاری که با بمب اتم نمی‌شود، با این اقدام می‌شود. کار زبانی، کار یدی هم نمی‌خواهد.

همه‌ی مردم مسلمان، در تمام دنیای اسلام، مکلّفند. شما حالا این را بیاورید توی گناهانِ داخل جامعه: یک آقا حرکت خلافی انجام می‌دهد. کسی از پهلویش رد شود و همین قدر بگوید «آقا؛ این کار شما خلاف است. نکنید.» و رد شود برود. (عصبانیت هم لازم نیست. تهدید به عمل هم لازم نیست. جوانان ما دلشان می‌خواهد وقتی که ما گفتیم «امر به معروف کنید»، یک خنجر هم بدهیم دستشان؛ یک پارابلوم هم بدهیم. بگوییم: «آقا؛ اگر نشد، بزن!» در حالی که این زدن، یک کارِ دیگر است.) اگر همین کار انجام گیرد (یعنی شما بتوانید به مردم تفهیم کنید که اگر کار خلافی دیدند، بگویند «آقا نکن» و بروند)، کار بزرگی است. اگر ده نفر بگویند «نکن» و بروند، مگر کسی جرأت پیدا می‌کند که باز آن کارِ خلاف را بکند؟! این‌که می‌بینید وقتی شما دو بار، سه بار گفتید «نکن»، او عصبانی می‌شود، می‌آید یقه‌ی شما را می‌گیرد، پیداست که این ضربه، شکننده است. والّا اگر شکننده نبود، عصبانیت نداشت! می‌گفتی «نکن»؛ او هم نگاهی می‌کرد و محل نمی‌گذاشت.

وقتی چند بار تکرار شد «نکن» او ناگهان می‌خواهد منفجر شود. خدای متعال، در زبان و در امر و نهی، این اثر را قرار داده است. ما چرا این حکمت الهی را درک نمی‌کنیم و حاضر نیستیم از این ابزار عظیم خدایی استفاده کنیم؟! باید استفاده کنند تا ببینند که می‌شود، یا نمی‌شود. خدای متعال که آن آیات امر به معروف را خلاف نفرموده است! همین گونه است روایتی که از نهج‌البلاغه خواندیم. واقعاً اگر عمل کنید، تمام قوام عدل و حق در عالم، برقرار می‌شود.

SHAHINN;933954 نوشت:

موقعیت اول:

امام خمینی: حفظ نظام از اوجب واجبات است، اگر این نظام از دست برود دیگر معلوم نیست که تا چند صد سال آینده قدرت دوباره به دست مؤمنین بیفتد ...
حضرت علی علیه‌السلام: حکومت با کفر باقی می‌ماند ولی با ظلم باقی نمی‌ماند ...

• با وجود ظلم، نظام اسلامی هم که باشد از بین خواهد رفت، آن هم حتی زودتر از اینکه نظام‌های کفرآمیز و سکولار غربی سقوط کنند ...
  • بالاترین معروف حکومت خدا بر مردم و بالاترین منکر حکومت طاغوت بر مردم است، تلاش برای ایجاد و ابقای حکومت دین خدا بر مردم بالاترین جهاد در راه معروف است و امر به آن بالاترین امر به معروف است و بالاترین نهی از منکر ...
  • بالاترین امر به معروفی که امروز نیاز داریم مبارزه با ظلم است ... باقی امر به معروف‌ها هم مهم هستند ولی فقط خواستم بگویم که از اصل غافل نگردیم ...

حجاب باشد و ظلم هم باشد نظام باقی می‌ماند؟
نظام باقی نماند حجاب باقی می‌ماند؟

سلام
بحث خیلی خوبیه
به نظرم امر به معروف توی جامعه ما بشدت نیازش احساس میشه.

برای داشتن اخلاقیات همش که امر و نهی لازم نیست باید رفاه و آسایش باشه در طی اون فرد آرامش ذهنی داشته باشه. چون فقر قاتل دینه.
از طرف دیگه فردی که مورد امر به معروف قرار میگیره بهتره انسانی با درک بالا باشه یعنی دیدش وسیع باشه که بپذیره برای اون هم رفاه و خانواده و ..‌ نیازه.
و مهمتر از همه کسی که اینکار و انجام میده خودش باید انسان مورد قبولی باشه.

مورد بعدی فساد انقدر کم باشه و قانون انقدر حاکم باشه که افراد در برابر امر به معروف عکس العمل نشون ندن و بیشتر خودشون ترغیب هم بشن.

نهایتا موضوع مورد امر به معروف هست باید غیر منطقی نباشه و غلو ودروغ مصلحتی نباشه تا فرد قبولش کنه مثلا نگن نداشتن حجاب باعث اختلاس و جنگ در منطقه و ... میشه.
بماند که دروغ انقدر زیاده که همه ادعای ایمان دارن و تنها دغدغه آسون هم حجابه.

باسمه الحکم العدل

عرض سلام و ادب

یاسین;934322 نوشت:

ظاهرا مورد فوق جزء شرایط امر به معروف و نهی از منکر نیست به تعبیر دیگر عدالت شرط وجوب این تکلیف نخواهد بود.

فرمایش حضرت امام خمینی(ره):

"امر و نهی کننده شرط نیست عادل باشد و یا به آنچه امر می کند خود عمل کند و آنچه را نهی می نماید، ترک کند و اگر خودش تارک واجب باشد، بر او واجب است که با اجتماع شرایط (دیگری را) به همان واجب امر نماید، کما اینکه واجب است به آن عمل نماید. (تحریر الوسیله، مسئله ۲۰)."

به نظر می رسد مسئله اینگونه است که اگر کسی خودش در انظار مردم گناهی را مرتکب شد و دیگران را از همان گناه منع نمود سخنش بی اثر خواهد بود.

SHAHINN;934465 نوشت:
حجاب ، در تربیت نسل آینده اثرگذار است. زنان بی حجاب ( = کم متدین) فرزندان متدینی تربیت نمیکنند.

یعنی الان شما فکر می کنید مادران این اختلاس گران و دزدان دولتی بد حجاب بوده اند که دزد تربیت کرده اند ؟ ان هم شاه دزد

نه برادر من این صحبتهای شما بی اساس است و فقط توهمات شماست

SHAHINN;934465 نوشت:
طبق توضیحی که در بالا عرض شد ، بنده "بی حجابی" را مخرب تر از اختلاس های چند میلیاردی می دانم.
منظورم بی حجاب بودن یک نفر نیست. بلکه "فرهنگ بی حجابی" است. اهمیت "بی حجابی یک فرد" این است که مجموعه همین "فرد"هاست که آن فرهنگ را ساخته است.

قرار نیست برداشت شما درست باشد

در اسلام گفته شده دست دزد را باید قطع کرد ولی بفرمایید برای بی حجابی چه مجازاتی قرار داده ؟

شما فکر می کنید نظر شما از نظر اسلام هم بالاتر است !!!!!!!
متاسفانه فقط از روی توهم و شعار صحبت می کنید و هیچ دلیل منطقی و درستی ندارید

**گلشن**;934461 نوشت:
من یک منکر بزرگ مطرح می کنم دوستان راههای مقابله با ان را بیان کنند

می دانید با شروع انتخابات کاندیداها شروع به شعارهای عجیب و غریب می کنند و وعده هایی می دهند که بعدا کلا به فراموشی سپرده می شود

به نظر دوستان چکار کنیم تا این وعده ها فراموش نشود و به مرحله اجرا دراید ؟

از منکر شعار تو خالی یعنی دروغ جلوگیری کنیم

سلام وعرض ادب
خود این مساله منکر بزرگی است که در جامعه سیاسی ما وجود دارد. ولی اگردر این تاپیک مطرح شود هر دو بحث ذبح خواهند شد. لذا به نظر بنده بهتر است این موضوع در تاپیک دیگری مطرح شود ولینک آن در این تاپیک هم قرار دده شود تا دوستان شرکت کنند.

SHAHINN;934465 نوشت:

برای مبارزه با این منکر بزرگ باید در روشهای تربتتی تجدید نظر شود. ودر عین حال در کنار رسیدگی به این مساله به علل آن پرداخته شود تا مساله ریشه ای حل شود. چون همیشه پرداختن به شکل ظاهری قضیه با غفلت از علل وریشه های آن شبیه ساختمان کهنه ای است که یک جایش وصله می زنی ودرست می کنی از جای دیگر عیب ها بیرون می زند.
دو ستان در صورت صلاحدید جمع بندی زیر که مرتبط با موضوع است را مطالعه کنند واز نظرات خود ما را بهره مند سازند.
http://www.askdin.com/showthread.php?t=57741&p=934107#post934107

حبیبه;934548 نوشت:
ظاهرا مورد فوق جزء شرایط امر به معروف و نهی از منکر نیست به تعبیر دیگر عدالت شرط وجوب این تکلیف نخواهد بود.

فرمایش حضرت امام خمینی(ره):

"امر و نهی کننده شرط نیست عادل باشد و یا به آنچه امر می کند خود عمل کند و آنچه را نهی می نماید، ترک کند و اگر خودش تارک واجب باشد، بر او واجب است که با اجتماع شرایط (دیگری را) به همان واجب امر نماید، کما اینکه واجب است به آن عمل نماید. (تحریر الوسیله، مسئله ۲۰)."

به نظر می رسد مسئله اینگونه است که اگر کسی خودش در انظار مردم گناهی را مرتکب شد و دیگران را از همان گناه منع نمود سخنش بی اثر خواهد بود.

بسم الله الرحمن الرحیم

عامل بودن امر کننده به معروف از شرایط عرفی است. یعنی مثلا اگر شخصی که خودش سیگار می کشد به دیگری بگوید که سیگار نکش این سخن نمی تواند خیلی موثر واقع شود.

البته قرآن می فرماید«يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ ما لا تَفْعَلُون»[1] (اى كسانى كه ايمان آورده ايد! چرا سخنى مى‏گوييد كه عمل نمى‏كنيد؟)
گرچه مطابق شان نزول، اين آيات در مورد گفتگوهاى جهاد، و سپس فرار در روز جنگ احد نازل شده، ولى مى‏دانيم هيچگاه شان نزولها مفهوم گسترده آيات را محدود نمى‏كند، بنا بر اين هر گونه گفتار بى‏ عمل درخور سرزنش و ملامت است، خواه در رابطه با پايمردى در ميدان جهاد باشد، و يا در هر عمل مثبت و سازنده ديگر.[2]

[/HR][1] - سوره ، صف،آیه2.

[2] - تفسير نمونه، ج‏24، ص: 61-62.

سلام
من لبخند میزنم و ازشون خرید میکنم . چون درحدی نیستم که بخوام ب کسی تذکر بدم متاسفانه انقدر خودم ایراد دارم که جرات ندارم به ایرادات بقیه متذکر بشم

کریم;934391 نوشت:
سلام برهمه

در مورد مثال

سلام آقای کارشناس
یعنی چی به دختری که پای ماهواره بزرگ شده چه میشود گفت؟یعنی اون دختر نمیتونه به راه بیاد چون تو همچین خانواده ای بزرگ شده؟مگه خودش اون خانواده رو انتخاب کرده و اون بنده خدا دختر یا پسر که به دنیا میاد چه میدونه این خانوادشه؟
بنده هم از همون دختراش بودم که شما عرض کردید "چه میشود به این دخترا گفت" یعنی هیچ انتظاری نمیشه از بچه هایی که تو خانواده به اصطلاح دین زده بزرگ شدن داشتو...
خواهشا تجدید نظر بفرمایین استاد گرانقدر چون تعداد زیادی مثل خودمو دیدم که به راه اومدن
در رابطه مساله دوم پوشش مانتو کوتاه و بلند
خب وقتی مانتوی خانومای چادری معلوم نیست چه ایرادی داره اون مانتو کوتاه باشه یا رنگی؟نکنه اقایون چشمشون زیر چادر رو هم میبینه؟مگه همیشه باید مشکی باشه استادِ گرامی؟
مشکی میپوشیم میگن عزاداره همش مشکی میپوشه
رنگی میپوشیم میگن چرا رنگی میپوشی مردا تحریک میشن
مردا نمیدونم شاید چشماشون زیر چادرم میبینه جدیدا ما خبر نداریم
در رابطه با لوازم آرایشی
اول از اینکه ایران یه ضدآفتاب درست حسابی بزنه بقیه لوازم پیش کش
یه مدت استفاده کردیم گفتیم بذار کلا ایرانی استفاده کنیم شاید خوب باشه صورتمون پر جوش شد کلی دوباره خرج دکتر مثل قبل شه
باز دوباره برگشتیم سر خونه اول کرم ضد آفتاب خارجی
خوب شما چیکار میکردید استاد گرامی؟
تقصیر من و امثال منه که لوازم بهداشتی ایران بی کیفیته؟
ادم میترسه لوازم ایرانی استفاده کنه بهش ضرر بخوره
مسلما خیلی چیزا دخیل هستش تو واردات از جمله تحریم که نمیتونن فاکتورهای ساخت یه محصول خوب رو ازکشورای دیگه بگیرن در نتیجه کیفیت کل محصول میشه داغون!
نمیشه با این چیزا امر به معروف کرد الخصوص با وارد نکردن محصولات خارجی
هرچی محدود تر باشی مثل کسی میشی که تشنه تری
قبل از چادری شدنم لوازم ارایش خط چشم رژ زیاد استفاده میکردم ولی بعد از چادری شدنم کلا همشو گذاشتم کنار چون چادر حرمت داره
نظرم اینه افراد اگه حجابشون درست شه دیگه نیازی به استفاده از لوازم ارایشی نیست و درنتیجه واردات نخواهیم داشت
یاعلی

1- این نوع تفکر که مادامی که من صالح نشده ام دیگران را امر به معروف نمی کنم فریبی از فریب های شیطان می باشد. زیرا این خود دو حالت دارد.

یا اینکه او از نعمت امر به معروف در زندگی کلا محروم می شود و یا اینکه او به جایی می رسد که مدعی می شود من کامل شدم من اصلاح شدم که هر دو اشتباه و فریب های شیطان می باشد.

حضرت انس از پیامبر سوال کرد که اگر خود عامل نیستیم امر نکنیم نبی جواب داد اصلا اینطور نیست بلکه شما امر کنید ( البته منظور این نیست که فردی در جمعی همان منکر را انجام می دهد و دیگران را منع کند !)

2- ما از طریق درهای مختلف دینی سعی داریم خود را به خدا برسانیم و جالب این است هرکس از ما شاید در دلش این گمان را دارد که راه من راهی سریع تر و بهتر برای رسیدن به خداست . (شاهراه همین راه من است.)

پس به تعبیری هرکس مدعی است من راه اصلی پیامبر را دارم می روم من قدم به قدم تابع نبی هستم.(تا نهایت به قله سعادت برسم).

اما شاهراه کدام راه است ؟
این سوال را خداوند در قرآن جواب می دهد و به پیامبر خود می گوید که به مردم اعلان کن آنانی که می خواهند شاهراه را برای رسیدن به من انتخاب کنند.

قُلْ هَذِهِ سَبِيلِي أَدْعُو إِلَى اللَّه عَلَى بَصِيرَة أَنَا وَمَنِ اتَّبَعَنِي سوره یوسف 108

منظور دعوت بطرف خدا هست حال زبانی باشد یا رفتاری اما اصل دعوت است.

و کسانی که دیگران را بطرف خدا سعی دارند نزدیک کنند خود سریع تر از همه به خدا می رسند یعنی دعوت به خدا فرد بیشتر اثر می گذارند تا فرد مقابل ! (البته باید در حین انجام این عمل خود را محتاج بدانیم و دیگران را کم ندانیم)

حضرت موسی ع گفت : ای خدا می خواهم دوستت شوم جواب آمد دیگران را دوست من کن تا دوست من شوی .

تا چندسال در ابتدای اسلام هیچ حکمی نبوده است اما دعوت بوده است و نماز بعد از سفر معراج برای مسلمین آمد.

یکی از بزرگان می فرماید آخر این امت اصلاح نمی شود مگر همانطور که اول این امت اصلاح شد . ( با دعوت الی الله و معرفت الله )

و بدون شک کار اصلی در صدر اسلام دعوت الی الله بوده و این تنها دعوت مشرکین و کفار نبوده است بلکه یا ایها الذین آمنو امنو (آیه ی قرآن)

و خیلی از آیات دیگر که نشان می دهد که کار دعوت( یا کار ایمان سازی ) در صدر اسلام بیشترین امتیاز را داشته است.

3- موضوع دیگری را باید هر فرد مسلمانی درک کند که ما چندین نوع فتوا داریم که یکی از آن ها فتوای زمانه یا شرایط هست. یعنی بر حسب زمانه یک عمل یا حکم دینی نیازش شدیدا مبرم و لازمی می باشد طوری که شاید دیگر حکم ها از دید کمتر مورد نظر بیایند.

در همین باره از یک عالمی سوال کردند که حکم دعوت به طرف خدا (امر به معروف چیست ؟) در جواب گفت:

این بستگی به محیط شما دارد اگر در محیط شما مستحب ترک می شود پس این عمل (دعوت به طرف خدا) مستحب هست ولی اگر سنت رسول الله دارد ترک می شود پس انجام این عمل سنت می باشد اما اگر در محیط شما فرض خدا دارد ترک می شود انجام دادن این عمل فرض عین می باشد. (قضاوت به خود شماست)

یا علے;934873 نوشت:
خب وقتی مانتوی خانومای چادری معلوم نیست چه ایرادی داره اون مانتو کوتاه باشه یا رنگی؟نکنه اقایون چشمشون زیر چادر رو هم میبینه؟

سلام
آن خانم چادری میتواند تضمین بکند که در فعالیتهای اجتماعی ، هیچ لحظه ای چاغدرش کنار نمی رود و مانتوی زیر آن معلوم نمی شود؟
اگر چنین تضمینی بتواند بکند و به لحاظ عقلی هم معتبر باشد، نوع مانتوی زیر چادر اهمیتی نخواهد داشت.
یا علے;934873 نوشت:

اگر قرار باشه بین ضرر خوردن احتمالی به جسم و ضرر خوردن به ایمان، یکی را انتخاب کنیم ،کدام را باید انتخاب کنیم؟
یا علے;934873 نوشت:

بزرگان ما فرموده اند که این جمله معروف که میگوید: الانسان حریص علی ما منع (انسان نسبت به چیزی که از آن منع شود حریص می شود) درست نیست. بلکه: انسان نسبت به چیزی حریص می شود که هم از آن منع شود و هم به سوی آن تحریک شود.
یا علے;934873 نوشت:

یجاهدون فی سبیل الله و لا یخافون لومة لائم. ذلک فضل الله یوتیه من یشاء.
یا علے;934873 نوشت:
تعداد زیادی مثل خودمو دیدم که به راه اومدن

یا علے;934873 نوشت:
قبل از چادری شدنم لوازم ارایش خط چشم رژ زیاد استفاده میکردم ولی بعد از چادری شدنم کلا همشو گذاشتم کنار چون چادر حرمت داره
نظرم اینه افراد اگه حجابشون درست شه دیگه نیازی به استفاده از لوازم ارایشی نیست و درنتیجه واردات نخواهیم داشت

احسنت بر شما. این هدیت الهی است. الله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات الی النور.

سلام مجدد
جنابِ شاهین
بله معلوم نمیشه مانتوی بنده چون اولا جلوش با نخ گره زده شده دوما با دست جلوی چادرمو میگیرم
چه ضرری به دینم میخوره
ضدآفتاب آمریکایی یا متعلق به عربستان سعودی که نخریدم!!!
در رابطه با اون جمله ای که گفتین بزرگان ما گفته اند
میشه منبعشو بگین برم ببینم؟

nobelist;934054 نوشت:
در مورد مطلب بنده، توجه داشته باشید که خوشرویی هم معروف کمی نیست. اخلاق خوش را روی سنگ بگذاری آب می شود. پس این شد بخش امر به معروفش. اما برای نهی از منکر چون بنده حتی 1 در صد هم احتمال تاثیر نمیدهم و بلکه فکر میکنم که حتی ممکن است از طرف ایشان به بنده تعرض شود و نمی ارزد بخاطر یک بلیط مترو چادر از سرت بکسند و فحش بخورمو چون به نظرم این خودش منکر است، به پوشش ایشان اعتراض نمیکنم.
در خصوص مطلبی که به کاربر محترم گلشن گفتید بنده باید عرض کنم که فکر میکنم تربیت نسل پاک از کودکی بر امر به معروف اولویت دارد. اگر شما نسل پاک را با آموزه های درست پرورش دهید ، خیلی کمتر در جامعه نیاز پیدا می کنید که آنها را امر به معروف و نهی از منکر کنید چون میل به دستیابی به فضائل و دوری از رذائل از کودکی توسط والدین در آنها نهادینه شده و نیازی به برخوردهای خاصی مانند امر به معروف و نهی از منکر در بزرگسالی بسیار کمتر میشود.

البته من در دلم خیلی ناراحت مشم. هم به خاطر اینکه مجبور شده ام با بی تفاوتی برخورد کنم در حالی که یک کار نادرست صورت گرفته بوده و هم این که ممکنه این کار بنده باعث بی تفاوتی بیشتر ان خانم ها به دین بشه ولی باور کنید نمیشه خیلی روی امر به معروف مانور داد. اگر بخواهیم اینطور کنیم از جمع خانواده و دوستان و جامعه طرد خواهیم شد. ما برادر و خواهر یا دوست خودمان را که امر به معروف یا نهی از منکر میکنیم فردایش دیگر به رویمان نگاه نمی کنند چه برسه به چنین موارد جزئی.

سلام
با سرکار نوبلیست کاملا موافقم
که میگن نمیشه روی امر به معروف مانور داد
واقعا من در وهله اول بتونم خانواده خودمو امر به معروف کنم هنر کردم حالا دختر یا پسر مردم پیش کش
به خانواده هم که نمیشه حرفی زد کافیه بگی بالای چشت ابرواِ بهشون برمیخوره که بگی نماز بخون یا ...
در نهایت چند ساله بخودم میگم به تو چه
گلیم خودتو از آب بکش بیرون
بقیه وقتی نمیخوان درست شن تو مقصرش نیستی تو فقط مسئول زندگی خودتی نه دیگران
یاعلی

SHAHINN;934935 نوشت:
بزرگان ما فرموده اند که این جمله معروف که میگوید: الانسان حریص علی ما منع (انسان نسبت به چیزی که از آن منع شود حریص می شود) درست نیست. بلکه: انسان نسبت به چیزی حریص می شود که هم از آن منع شود و هم به سوی آن تحریک شود.

درست نیست؟! این جمله منتسب به پیامبر دین اسلام یا حضرت علی می باشد!!
بخش های قرمز رنگ هم جملات شماست نه صحبت راویِ جملات که گویا شما بسته به خواست خودتون، در اون دخل و تصرف کردید.

یا علے;934873 نوشت:
سلام آقای کارشناس
یعنی چی به دختری که پای ماهواره بزرگ شده چه میشود گفت؟یعنی اون دختر نمیتونه به راه بیاد چون تو همچین خانواده ای بزرگ شده؟مگه خودش اون خانواده رو انتخاب کرده و اون بنده خدا دختر یا پسر که به دنیا میاد چه میدونه این خانوادشه؟
بنده هم از همون دختراش بودم که شما عرض کردید "چه میشود به این دخترا گفت" یعنی هیچ انتظاری نمیشه از بچه هایی که تو خانواده به اصطلاح دین زده بزرگ شدن داشتو...
خواهشا تجدید نظر بفرمایین استاد گرانقدر چون تعداد زیادی مثل خودمو دیدم که به راه اومدن
در رابطه مساله دوم پوشش مانتو کوتاه و بلند
خب وقتی مانتوی خانومای چادری معلوم نیست چه ایرادی داره اون مانتو کوتاه باشه یا رنگی؟نکنه اقایون چشمشون زیر چادر رو هم میبینه؟مگه همیشه باید مشکی باشه استادِ گرامی؟
رنگی میپوشیم میگن چرا رنگی میپوشی مردا تحریک میشن
مردا نمیدونم شاید چشماشون زیر چادرم میبینه جدیدا ما خبر نداریم
در رابطه با لوازم آرایشی
اول از اینکه ایران یه ضدآفتاب درست حسابی بزنه بقیه لوازم پیش کش
یه مدت استفاده کردیم گفتیم بذار کلا ایرانی استفاده کنیم شاید خوب باشه صورتمون پر جوش شد کلی دوباره خرج دکتر مثل قبل شه
باز دوباره برگشتیم سر خونه اول کرم ضد آفتاب خارجی
خوب شما چیکار میکردید استاد گرامی؟
تقصیر من و امثال منه که لوازم بهداشتی ایران بی کیفیته؟
مسلما خیلی چیزا دخیل هستش تو واردات از جمله تحریم که نمیتونن فاکتورهای ساخت یه محصول خوب رو ازکشورای دیگه بگیرن در نتیجه کیفیت کل محصول میشه داغون!
نمیشه با این چیزا امر به معروف کرد الخصوص با وارد نکردن محصولات خارجی
یاعلی

سلام برشما خواهر گرامی
فکر می کنم مطالب بنده را کامل مطالعه نکرده اید. حرف من هم همین بود که بچه مقصر نیست بلکه برخی اوقات خانواده هستند که با روشهای غلط خود بچه را با سبک بد تربیت می کنند. حال شما از چنین بچه ای نباید انتظار داشته باشید حزب اللهی و دینی کامل رفتار کنند. والا بنده می دانم که برخی از اینها بعدها راه خود را تغییر می دهند واز قضا چنین انسانهایی از نظر ایمانی خیلی قوی هم هستند. اما نباید از دختری که با چنان روشی بزرگ شده است انتظار پوشش کاملا مذهبی داشت. لذا حرف بنده این است که در کنار امر به معروف باید از نظر تربیتی هم کار کنیم. نمی توانیم در تولید پوشاک مناسب ونیازهای تفریحی سالم کاری نکرده باشیم واز طرف دیگر انتظار جامعه ای کاملا سالم داشته باشیم.
در مورد لوازم بهداشتی هم مساله خارجی وایرانی بودنش نیست. مساله استفاده بیش از حد است. در کشورهای غربی اینچنین استفاده بی رویه از لوازم آرایشی نیست.

hos8sein;934991 نوشت:
درست نیست؟! این جمله منتسب به پیامبر دین اسلام یا حضرت علی می باشد!!
بخش های قرمز رنگ هم جملات شماست نه صحبت راویِ جملات که گویا شما بسته به خواست خودتون، در اون دخل و تصرف کردید.

سلام
آن دخل و تصرف از طرف بنده نیست. توضیحی است که استاد مطهری در این باره داده اند. چون معنای احادیث مثل معنای آیات قرآن ، نیازمند شرح و توضیح است.

شهید مطهری در این‌باره چنین می‌گوید:
این‌که می‌گویند: «الْانْسانُ حَریصٌ عَلى‏ ما مُنعَ مِنْهُ» مطلب صحیحى است ولى نیاز به توضیح دارد. انسان به چیزى حرص می‌ورزد که هم نسبت به آن تحریک شود هم از آن منع شود؛ به اصطلاح، تمنّاى چیزى را در وجود شخصى بیدار کنند و آنگاه او را ممنوع سازند. اما اگر امرى اصلاً عرضه نشود یا کمتر عرضه شود، حرص و ولع هم نسبت به آن کمتر خواهد بود. از این‌رو؛ برداشتن قیود اجتماعى مشکل را حل نمی‌کند، بلکه بر آن می‌افزاید. در مورد غریزه جنسى و برخى غرایز دیگر برداشتن قیود، عشق واقعی را می‌میراند ولى طبیعت را هرزه و بی‌بند و بار می‌کند. در این مورد هرچه عرضه بیشتر شود، هوس و میل به تنوّع افزایش می‌یابد. از یک نوع خاص بی‌عفتى خستگى پیدا می‌شود ولى نه بدین معنا که تمایل به عفاف جانشین آن شود، بلکه بدین معنا که آتش و عطش روحى زبانه می‌کشد و نوعى دیگر از فحشا را تقاضا می‌کند؛ و این تقاضاها هرگز تمام شدنى نخواهد بود.

مطهری، مرتضی، مجموعه ‏آثار، ج ‏19، ص 461، انتشارات صدرا، تهران.

[="Navy"]سلام
به نظر من امر به معروف و نهی از منکر شرایطی داره که در این مورد از طرف مراجع قید شده و لزوما در هر جا و هر موقعیتی نمیشه این فریضه را انجام داد.
ثانیا برای تحقق معروف و بالطبع ترک منکر در جامعه 2 کار اصولی را قبلا باید عملی سازیم تا تذکرات افراد دلسوز و متعهد مذهبی تأثیرات مثبتش را داشته باشه:
1. داشتن برنامه جامع فرهنگی برای تربیت کل آحاد جامعه که شامل خانواده،مدرسه و دانشگاه و جامعه میشه که به جای پرداختن به ظواهر و پوسته های جامعه در عمق دل و جان همه افراد نفوذ کنه. از تأثیر نقش برنامه سازی در رادیو و تلویزیون برای همه سلایق و گروه های سنی نباید غافل شد ضمن این که رسانه های اطلاع رسانی امروزی که همه ما بخش زیادی از اوقات شبانه روز ما صرف آنها میشه میتونند به عنوان یک فرصت جهت آموزش غیر مستقیم و دارای سرعت زیاد مورد استفاده قرار بگیرند و لازمه همه این موارد ؛ قرار گرفتن افراد خوش فکر و متخصص و آگاه به علوم روز و آشنا با مسایل تربیتی و روان شناسی و برنامه ریزی بر طبق موازین اسلامی است.
2. موضوع بسیار مهمی که در طی این سالها همیشه مغفول مانده"قانون گرایی و قانون مداری" است . در مثال مطرح شده از طرف استارتر محترم باید بگم که این ضعف مسئولین این کارمندان است اگر طبق قانون همه حتی افراد غیر مسلمان در اماکن عمومی جامعه ملزم به رعایت پوشش در حد خاصی هستند پس این کارمندان متخلف بوده و باید از نظر قانونی از طرف مسئولین مربوطه مورد بازخواست قرار بگیرند تا بروز ناهنجاری ها در جامعه شیوع پیدا نکند.
اما مشکل اساسی در این باره این است که خود این مسئولین هم در این مورد (پوشش و رعایت مسایل اخلاقی) خود دچار مشکلات عدیده هستند. به این موارد مفاسد اقتصادی و دعواهای سیاسی بین احزاب و تلاش گروه های مختلف برای از بین بردن وجهه افراد و گروه های مخالف سیاسی را هم اضافه کنید و اون وقت می بینید که عمق فاجعه بسیار بیشتر از ای چیزهاست.
و بهبود اوضاع نیازمند همدلی و همت همه افراد جامعه و در رأس آنها بزرگان دین و سیاست و مدیریت های کلان کشور را دارد.
اللهمّ عجـل لولیک الفرج
[/]

به نام خدا.

بنده تعجب میکنم از اصرار آقایان برای امر به معروف کردن خانم های بدحجاب!

بدحجابی معلول علت هایی است و تا اون علت ها درمان نشن، صرف وقت و حتی به قول یکی از کابران گرامی "خون دادن" در این موضوع، سرکنگبینی است که جز صفرا نمی افزاید! با نمایشنامه نوشتن و موقعیت های فرضی و درست کردن فلوچارت هم قضیه حل نمیشه.

توصیه میکنم این وقت و انرژی رو در مورد منکر دیگری صرف کنید و بیش از این از دین نفرت درست نکنید در ذهن مردم ( وقتی فعلی در ذهن مردم منکر نیست، اینهمه اصرارهای رسمی و حکومتی و غیر رسمی و گروهکی، جز ضربه به اصل دین کار دیگری نمیکنه و جز ایجاد نفرت از دین، ثمری نداره. اهم و مهم رو باید رعایت کرد. الان که چشم مردم به اینه که ببینن در مواجهه با مفاسد اقتصادی و رشوه خواری و حق خوری و زورگویی چه برخوردی صورت میگیره، شما اینها رو ول کنید برید سراغ اینکه حجاب خانم ها چطور باشه چیزی بدست نمیاد )

ستایشگر :Gol:

SHAHINN;934468 نوشت:
ستاد فرمایش شما از جهت ملاک شرعی صحیح است. قطعاً این امر یکی از شرایط وجوب شرعی مساله است.

اما بالاخره هر کاری اثری دارد. همان موردی که ما فکر می کنیم گفتن زبانی اثر ندارد ، اگر مرتب همه افراد تذکر بدهند ، قطعاً اثر دارد.

اینکه به طور کلی بگوییم هر کاری اثری دارد و آن اثر نیز لزوما اثر مثبتی است حرف صحیحی نیست . زیرا چه بسا ممکن است این آثار منفی باشد و نه مثبت. یعنی چه بسا ممکن است ملاحظه نکردن حال اشخاص و در نظر گرفتن شرط احتمال قبول از ناحیه ایشان منجر به لجاجت و دین زدگی افراد شود و بواسطه این تذکرات ما از همان مقدار نمازی هم که احیانا میخوانند فاصله بگیرند و دیدشان نسبت به مومنین بدتر شود. و ما در عرصه پاسخگویی به مشکلات عموم مردم بارها و بارها ازاین دین گریزی ها شاهد بوده و هستیم که منشا آنها همین مساله می باشد.

سلام

به نظر بنده امر به معروف و نهی از منکر خانم های بد حجاب باید توسط خود خانم ها صورت بگیرد.اونم با رعایت بعضی از موارد.

نیم من;935326 نوشت:
سلام

به نظر بنده امر به معروف و نهی از منکر خانم های بد حجاب باید توسط خود خانم ها صورت بگیرد.اونم با رعایت بعضی از موارد.

سلام نیم منِ عزیز
موافقم با حرفتون که توسط خانوما باید صورت بگیره
اما واقعا چجوری؟هرکی باشه بهش برمیخوره بگی حجابتو درست کن
یا با هرشیوه ای بخوای امر به معروف کنی طرف ناراحت میشه یا بهتره بگم باید طرف با علاقه سمت حجابِ خوب بره با امر به معروف جایی از پیش نمیره
بیشتر با حرف جناب ستایشگر موافقم نباید رو حجاب دست گذاشت موارد بیشتر و مهمتری برای امر به معروف و نهی از منکر وجود داره
یاعلی

نیم من;935326 نوشت:
به نظر بنده امر به معروف و نهی از منکر خانم های بد حجاب باید توسط خود خانم ها صورت بگیرد

نظر شخصی ما مهم نیست. ملاک حکم شرع است و تا جاییکه بنده اطلاع دارم ، از لحاظ شرایط شرعی ، نهی از منکر در مورد بی حجابی، بر هر دو جنس واجب می شود و ربطی به مرد یا زن بودن مکلف ندارد.

حالا می رویم سراغ موقعیت بعدی امر به معروف و نهی از منکر:

در تاکسی یا اتوبوس هستید. راننده نوار خوانندگی یک خواننده زن رژیم طاغوت را با مضامین عشقهای پست ، گذاشته است.

در این موقعیت چگونه نهی از منکر می کنید؟

یا علے;935436 نوشت:
سلام نیم منِ عزیز
موافقم با حرفتون که توسط خانوما باید صورت بگیره
اما واقعا چجوری؟هرکی باشه بهش برمیخوره بگی حجابتو درست کن
یا با هرشیوه ای بخوای امر به معروف کنی طرف ناراحت میشه یا بهتره بگم باید طرف با علاقه سمت حجابِ خوب بره با امر به معروف جایی از پیش نمیره
بیشتر با حرف جناب ستایشگر موافقم نباید رو حجاب دست گذاشت موارد بیشتر و مهمتری برای امر به معروف و نهی از منکر وجود داره
یاعلی

سلام یا علی جان
اول اینکه ببخشید جوابا دیر شد.
آخه قرار شد فقط آخر هفته بیام سایت و باقی هفته رو به درسام و مطالعه بپردازم.
الانم توفیق اجباری شد که بیام سایت.
به نحوه یا شیوه امربه معرف کاری ندارم. فقط میدونم باید توسط خود خانما باشه.
اگه قرار باشه من با تذکر یه هم جنس خودم ناراحت بشم خوب صد در صد اگه یه آقا تذکر بده نه تنها ناراحت میشم حتی عصبانی هم میشم.
من میگم حتی رو حجابم میشه دست گذاشت اما با شیوه درست خودش.
اینکه بیایی بگی بی حجاب میری جهنم غلطه!
یا تذکرای این چنینی!
به نظر من باید برای هر مورد یه روش خاصی رو انتخاب کرد.
نه اینکه یکی با مدرک سیکل بیاد طرح بده و کل کشور اجراش کنن.
90 درصد طرح ها و روش ها غلطه.
اگه روش درست بشه ، جواب مثبت میده.
SHAHINN;935713 نوشت:
نظر شخصی ما مهم نیست. ملاک حکم شرع است و تا جاییکه بنده اطلاع دارم ، از لحاظ شرایط شرعی ، نهی از منکر در مورد بی حجابی، بر هر دو جنس واجب می شود و ربطی به مرد یا زن بودن مکلف ندارد.

سلام آقا شاهین
اونوقت حکم شرعی نمیگه وقتی یه خانم هست ، یه آقا نباید وارد عمل بشه؟
به نظر شما تذکر یه خانم به خانم بهتره یا یه آقا به یه خانم؟
بالاخره شما میخوایی نتیجه مثبت بگیری! مگه نه؟

SHAHINN;935714 نوشت:
حالا می رویم سراغ موقعیت بعدی امر به معروف و نهی از منکر:

در تاکسی یا اتوبوس هستید. راننده نوار خوانندگی یک خواننده زن رژیم طاغوت را با مضامین عشقهای پست ، گذاشته است.

در این موقعیت چگونه نهی از منکر می کنید؟

یعنی چی عشقای پست؟
یعنی هرکی به برای به جز خدا بخونه میشه عشق پست و باید باهاش برخورد بشه!