صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اصلی ترین مسأله ؛ هر کس درد دین دارد بیاید (تمرین موقعیت های امر به معروف و نهی از منکر)

علاقه
    علم، عرفان، انقلاب اسلامی، مبارزه با استکبار جهانی
    نوشته
    561
    حضور
    15 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1158

اصلی ترین مسأله ؛ هر کس درد دین دارد بیاید (تمرین موقعیت های امر به معروف و نهی از منکر)

درباره اهمیت امر به معروف و نهی از منکر هر چه بگوییم کم است. این واجب شرعی ، آنقدر اهمیت دارد که سایر واجبات در مقابل آن مانند قطره در مقابل دریاست. کسی که آن را انجام دهد کار انبیاء را انجام داده است. به عنوان نمونه برای اهمیت این واجب ، چند حدیث ذکر می شود:

پیامبر اسلام (ص) می فرمایند:امت من مادام که امر به معروف و نهی از منکر کنند و یکدیگر را بر نیکی یاری دهند، در خیر به سر خواهند برد و چون چنین نکنند، برکت ها از آنان برداشته می شود و برخی به برخی دیگر تسلط می یابند و برای آنان، نه یاوری زمینی و نه آسمانی خواهد ماند.

حضرت علی «علیه السلام» نیز می فرمایند:

تمام کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر، چون قطره ای است در مقابل دریای پهن و ژرف.

امام باقر «علیه السلام» می فرماید:امر به معروف و نهی از منکر، راه پیامبران و شیوه صالحان است. فریضه بزرگی است که با آن فریضه های دیگر به پا داشته، راه ها امن و کسب و کارها حلال می شود. آنچه به ستم ستانده شده [است] به صاحبان آن باز گردانده می شود، زمین ها آباد و از دشمنان انتقام گرفته و امر پا بر جا می شود.

این واجب شرعی آنقدر جایگاه رفیعی دارد که بدون انجام آن ، دیانت ما ناقص است و وقتی دیانت ما ناقص باشد ، دیگر چه فایده ای از عمر خودمان می بریم؟

این انجمن را برای این مبحث انتخاب کردم چون این فریضه را باید عملاً یکی از مهارتهای زندگی به حساب بیاوریم.

در این تاپیک شیوه بحث اینگونه است که موقعیتهایی را که در زندگی روزمره ممکن است برای ما پیش بیایند که نیاز به امر به معروف و نهی از منکر پیش بیاید ، ترسیم میکنیم و بعد هر یک از دوستان نحوه امر به معروف و نهی از منکر عملی که به نظرشان در آن موقعیت بهترین پاسخ را می دهد و کمترین مشکل را ایجاد می کند را ذکر می کنند.

موقعیت اول:

برای خرید بلیط قطار به دفتر فروش بلیط مراجعه کرده اید. پشت میز دفتر ، سه خانم بد حجاب (روسری تا نصف سر ، آرایش غلیظ) و یک مرد نشسته اند.
    در اینجا چگونه باید امر به معروف و نهی از منکر کرد؟

این موقعیت را در دو حالت در نظر میگیریم:
    حالت اول: غیر از شما هیچ مراجعه کننده دیگری آنجا نیست.
    حالت دوم: تعدادی مراجعه کننده نیز حضور دارند.
    أعوذ بالله من شرّ نفسی
    از « خودم » به « خدا » پناه می برم.

رهبر انقلاب: مذاکره با این طرف
    (آمریکا)، هم خیانت است هم حماقت.
    « لعنت خدا و ملائکه و همه مردم بر همه خائنین به اسلام »

هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة

2. صلوات ها 18

علاقه
    مباحثه
    نوشته
    1,250
    حضور
    21 روز 10 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2613

نقل قول نوشته اصلی توسط SHAHINN نمایش پست ها
    موقعیت اول:
    برای خرید بلیط قطار به دفتر فروش بلیط مراجعه کرده اید. پشت میز دفتر ، سه خانم بد حجاب (روسری تا نصف سر ، آرایش غلیظ) و یک مرد نشسته اند.

تاپیک بسیار خوبیست

ولی حقیر فکر می کنم بهتر است ابتدا به مسایل مهمتری بپردازیم

مساله اول :
    چگونه فرزندانی تربیت کنیم که وقتی به مقام و منصبی رسیدند
    به جای اینکه به فکر اباد کردن جیب خود و دزدی باشند به فکر اباد کردن کشور و
    رفع فقر و محرومیت از کشور باشند ؟

ازادی در پرواز است نه در انتخاب قفس

4. صلوات ها 3

علاقه
    خوشنویسی ، زبان انگلیسی، برنامه نویسی لینوکس
    نوشته
    418
    حضور
    28 روز 22 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1156

درباره اهمیت امر به معروف و نهی از منکر هر چه بگوییم کم است. این واجب شرعی ، آنقدر اهمیت دارد که سایر واجبات در مقابل آن مانند قطره در مقابل دریاست. کسی که آن را انجام دهد کار انبیاء را انجام داده است. به عنوان نمونه برای اهمیت این واجب ، چند حدیث ذکر می شود:

پیامبر اسلام (ص) می فرمایند:امت من مادام که امر به معروف و نهی از منکر کنند و یکدیگر را بر نیکی یاری دهند، در خیر به سر خواهند برد و چون چنین نکنند، برکت ها از آنان برداشته می شود و برخی به برخی دیگر تسلط می یابند و برای آنان، نه یاوری زمینی و نه آسمانی خواهد ماند.

حضرت علی «علیه السلام» نیز می فرمایند:

تمام کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر، چون قطره ای است در مقابل دریای پهن و ژرف.

امام باقر «علیه السلام» می فرماید:امر به معروف و نهی از منکر، راه پیامبران و شیوه صالحان است. فریضه بزرگی است که با آن فریضه های دیگر به پا داشته، راه ها امن و کسب و کارها حلال می شود. آنچه به ستم ستانده شده [است] به صاحبان آن باز گردانده می شود، زمین ها آباد و از دشمنان انتقام گرفته و امر پا بر جا می شود.

این واجب شرعی آنقدر جایگاه رفیعی دارد که بدون انجام آن ، دیانت ما ناقص است و وقتی دیانت ما ناقص باشد ، دیگر چه فایده ای از عمر خودمان می بریم؟

این انجمن را برای این مبحث انتخاب کردم چون این فریضه را باید عملاً یکی از مهارتهای زندگی به حساب بیاوریم.

در این تاپیک شیوه بحث اینگونه است که موقعیتهایی را که در زندگی روزمره ممکن است برای ما پیش بیایند که نیاز به امر به معروف و نهی از منکر پیش بیاید ، ترسیم میکنیم و بعد هر یک از دوستان نحوه امر به معروف و نهی از منکر عملی که به نظرشان در آن موقعیت بهترین پاسخ را می دهد و کمترین مشکل را ایجاد می کند را ذکر می کنند.

موقعیت اول:

سلام. بنده به عنوان کسی که چادری و مقید به عدم اختلاط با نامحرم و .. هستم، در هر دو حالت کاملا عادی برخورد میکنم و تا جایی که امکان دارد از خانم ها خرید رو انجام میدم بدون هیچ گونه چشم غره و غیظ و ... و در نهایت ادب و خوشرویی.
    طلب حلالیت از همه اسک دینی ها
    خداحافظ
    Arizona University: Every Dreams come true

6. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    561
    حضور
    15 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1158

نقل قول نوشته اصلی توسط nobelist نمایش پست ها
    بنده به عنوان کسی که چادری و مقید به عدم اختلاط با نامحرم و .. هستم، در هر دو حالت کاملا عادی برخورد میکنم و تا جایی که امکان دارد از خانم ها خرید رو انجام میدم بدون هیچ گونه چشم غره و غیظ و ... و در نهایت ادب و خوشرویی.
    آیا در این شرایط وظیفه ما صرفاً خوشرویی و خرید از همجنس است؟ وظیفه امر به معروف و نهی از منکر نداریم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط **گلشن** نمایش پست ها
    ولی حقیر فکر می کنم بهتر است ابتدا به مسایل مهمتری بپردازیم

مساله اول :
    چگونه فرزندانی تربیت کنیم که وقتی به مقام و منصبی رسیدند
    به جای اینکه به فکر اباد کردن جیب خود و دزدی باشند به فکر اباد کردن کشور و
    رفع فقر و محرومیت از کشور باشند ؟
    پرداختن به مسایل مهمتر ، منافی پرداختن به مسایل دیگر نیست. ضمن آنکه احادیث دینی به ما می آموزند که بالاترین وظیفه (مهمترین مساله) امر به معروف و نهی از منکر است. اگر در جامعه این فریضه تحقق خوبی داشته باشد، هیچ مقام و صاحب منصبی نمی تواند از مسیر عدالت و حق خارج شود. تحقق این فریضه در جامعه ، بر تربیت درست فرزندان اثر مستقیم و عمده دارد. همچنانکه جامعه معیوب، تلاشهای والدین برای تربیت فرزندان را تا حد زیادی به هدر می دهد.
    أعوذ بالله من شرّ نفسی

8. صلوات ها 9

علاقه
    خوشنویسی ، زبان انگلیسی، برنامه نویسی لینوکس
    نوشته
    418
    حضور
    28 روز 22 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1156

آیا در این شرایط وظیفه ما صرفاً خوشرویی و خرید از همجنس است؟ وظیفه امر به معروف و نهی از منکر نداریم؟

پرداختن به مسایل مهمتر ، منافی پرداختن به مسایل دیگر نیست. ضمن آنکه احادیث دینی به ما می آموزند که بالاترین وظیفه (مهمترین مساله) امر به معروف و نهی از منکر است. اگر در جامعه این فریضه تحقق خوبی داشته باشد، هیچ مقام و صاحب منصبی نمی تواند از مسیر عدالت و حق خارج شود. تحقق این فریضه در جامعه ، بر تربیت درست فرزندان اثر مستقیم و عمده دارد. همچنانکه جامعه معیوب، تلاشهای والدین برای تربیت فرزندان را تا حد زیادی به هدر می دهد.

در مورد مطلب بنده، توجه داشته باشید که خوشرویی هم معروف کمی نیست. اخلاق خوش را روی سنگ بگذاری آب می شود. پس این شد بخش امر به معروفش. اما برای نهی از منکر چون بنده حتی 1 در صد هم احتمال تاثیر نمیدهم و بلکه فکر میکنم که حتی ممکن است از طرف ایشان به بنده تعرض شود و نمی ارزد بخاطر یک بلیط مترو چادر از سرت بکسند و فحش بخورمو چون به نظرم این خودش منکر است، به پوشش ایشان اعتراض نمیکنم.
    در خصوص مطلبی که به کاربر محترم گلشن گفتید بنده باید عرض کنم که فکر میکنم تربیت نسل پاک از کودکی بر امر به معروف اولویت دارد. اگر شما نسل پاک را با آموزه های درست پرورش دهید ، خیلی کمتر در جامعه نیاز پیدا می کنید که آنها را امر به معروف و نهی از منکر کنید چون میل به دستیابی به فضائل و دوری از رذائل از کودکی توسط والدین در آنها نهادینه شده و نیازی به برخوردهای خاصی مانند امر به معروف و نهی از منکر در بزرگسالی بسیار کمتر میشود.

البته من در دلم خیلی ناراحت مشم. هم به خاطر اینکه مجبور شده ام با بی تفاوتی برخورد کنم در حالی که یک کار نادرست صورت گرفته بوده و هم این که ممکنه این کار بنده باعث بی تفاوتی بیشتر ان خانم ها به دین بشه ولی باور کنید نمیشه خیلی روی امر به معروف مانور داد. اگر بخواهیم اینطور کنیم از جمع خانواده و دوستان و جامعه طرد خواهیم شد. ما برادر و خواهر یا دوست خودمان را که امر به معروف یا نهی از منکر میکنیم فردایش دیگر به رویمان نگاه نمی کنند چه برسه به چنین موارد جزئی.
    ویرایش توسط nobelist : ۱۳۹۶/۰۴/۱۵ در ساعت ۱۵:۴۰
    طلب حلالیت از همه اسک دینی ها
    خداحافظ
    Arizona University: Every Dreams come true

10. صلوات ها 7

علاقه
    .
    نوشته
    156
    حضور
    5 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    321

سلام و خسته نباشید

گفته شما درباره ی امر به معروف کاملا درست و صحیح می باشد و مهم ترین نیاز جامعه ی ما همین امر به معروف (به شکلی نرم) می باشد و درباره ی اهمیت که چه عرض کنم.

عالمی فرمود بزرگترین گناه نکردن همین کار (امربه معروف و نهی از منکر ) است و روی حرف خود تاکید زیادی داشت .

مردم از او پرسیدند دلیلی هم داری که این را می گویی ؟ گفت: از نکردی این کار تمام نیکی ها از بین می روند و تمام بدی ها غالب می شوند.

درباره ی تحلیل این جمله ی حضرت علی یک بزرگی فرمودند که :

ایمان 73 شعبه است که ادنی ترین آن دور کردن خاری از سر راه است و بزرگترین آن کلمه و نماز و ... است .

تمام این شعبه ها در مقابل کار دعوت (امربه معروف) به مانند چاه و شیر آب در مقابل دریا هستند.

حال اگر دریا خشک شود تمام چاه های آب خشک می شوند و مادامی که دریا هست آب تمام جا هست .

-----------

درباره ی چگونگی امر به معروف

هر فرد نفس خود را ناقص و آلوده و مغرض و مخرب بداند، البته چنین بپندارد گرچه من اینگونه ناقص هستم، اما جریان الطاف خداوندی چیزی جداگانه است، ولی باز هم تصور کند این نفس تا دم مرگ اصلاح نمی شود.

از این جهت به این نیت سخنان خدا و رسولش را در میان دیگران تبلیغ کند که بندگان دیگر از من نیک تر و پاکتر می باشند. چناچه آنها عمل کنند، خداوند پاک به برکت اعمال آنان طبق قاعده ( الدال علی خیر کفاعله) به من نیز سهمیه ای عنایت خواهد کرد و با الطاف خویش از برکت آن انسانهای پاک طنیت به من نیز مقداری عطا می فرماید.

اگر مردم سخن او را گوش ندادند،نباید از آنها ناراحت و خشمگین شود. بلکه به عدم التفات و بی توجهی آنها توجیه کند و گفتار آن ها را برخوبی حمل کند.

و اینکه دعوت دهنده با ذکر و تسبیح و متوجه بودن به خدا (ونرمی) این کار را انجام دهد. خداوند در قرآن به موسی گفت که :

ذکر زیاد بکن و فرعون را به نرمی دعوت ده.

12. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    561
    حضور
    15 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1158

نقل قول نوشته اصلی توسط nobelist نمایش پست ها
    باور کنید نمیشه خیلی روی امر به معروف مانور داد. اگر بخواهیم اینطور کنیم از جمع خانواده و دوستان و جامعه طرد خواهیم شد. ما برادر و خواهر یا دوست خودمان را که امر به معروف یا نهی از منکر میکنیم فردایش دیگر به رویمان نگاه نمی کنند چه برسه به چنین موارد جزئی.
    امام حسین (ع) برای امر معروف و نهی از منکر، آن بلاها بر سرشان آمد ، آن وقت ما از ترس طرد شدن ، آن هم طرد شدنی که تقریبا هیچ آسیب جدی به ما نمیرساند، امر به معروف و نهی از منکر نکنیم درست نیست.
    بالاخره یا دینمان را باید حفظ کنیم و دیندار باشیم یا نه. اگر قرار بر دینداری است باید هزینه آن را هم بپردازیم.

این طرد شدن، به دلیل غربت این فریضه است. اگر این فریضه عمومی بشود، دیگر کسی به خاطر انجام آن طرد نمیشود. ضمن آنکه ما در این تاپیک میخواهیم راههای مناسب در هر موقعیت را بررسی کنیم. راه مناسب یعنی راهی که هم اثرگذار باشد هم آسیبی به کسی نرسد.
    أعوذ بالله من شرّ نفسی

14. صلوات ها 3

علاقه
    ثقلین
    نوشته
    1,031
    حضور
    23 روز 17 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2258

به نظر من، مشکل جامعه ما مشکل اعتقادي و معرفت​شناسي است.

وقتي اعتقاد اشخاص نسبت به آفريدگار و فرستاده‌اش و دين او ، ضعيف است،

و هر روز با شبهاتي که شما هم مي‌بينيد و مي​شنويد، مواجه ميشن، بالطبع در مقام عمل هم ضعيف خواهد بود،

حالا هي بيا با نرمي و ملاطفت و مهرباني و اينا بهش گوشزد کن، آيات قرآن را به گوشش بخوان،

کوچکترين اثري نخواهد کرد. چون آب، از چشمه خراب است. طرف اصلا در مورد وجود خدا و درباره قيامت، دچار شک و شبهه است، ما مياييم بهش ميگيم خدا در قرآن چنين فرموده!!

اوّل بايد اعتقاد، اصلاح و مستحکم بشه بعدش عمل به احکام.

اللهم لا تجعل الدنيا أکبرَ همِّنا ولا مَبلغَ عِلمِنا

16. صلوات ها 7

علاقه
    .
    نوشته
    156
    حضور
    5 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    321

إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ[الرعد:11]

تا زمانی که یک ملت اعتقادات و اعمال خود را تغییر ندهد خداوند اوضاعشان را متغیر نمی سازد.

نقل قول نوشته اصلی توسط Hadi99g نمایش پست ها
    به نظر من، مشکل جامعه ما مشکل اعتقادي و معرفت​شناسي است.
    با نظر دوستمون موافقم.

اما علل چیست ؟

چه چیری باعث که اعتقادات و معرفت مردم نسبت به الله تعالی ضعیف شود؟؟؟

بدون شک این جواب های زیادی را میتوان داد که مهم ترین آن ها کم کاری و کم توجهی اهل دین می باشد.

چه زمانی ایمان در یک جامعه پا برجا می ماند و رو به کاستی نمی رود قرآن در این باره می گوید:

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤمِنُونَ بِاللّه (110 آل عمران)

علما دلیل اینکه امر به معروف قبل از ایمان به الله آمده را می گویند (در صورتی که در آیات دیگر ابتدا خطاب به الله ایمان می شود یا ایهالذین امنو سپس عمل را خداوند به آنها می گوید

اهل علم می گویند دلیلش این می باشد مادامی که افراد این کار را بکنند ایمان آنها ترقی می کند و بیشترین سود را در این باره فرد داعی می برد تا مدعو .

همچنین

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا آمِنُوا

منظور از آیه ی بالا این است که اهل ایمان دوباره ایمان بیاورند یعنی تجدید ایمان کنند و عده ی کثیری از علما بر این باورند منظور مذاکره ی ایمانی است و حتی روایت می آورند که در زمان صدر اسلام مسلمانان
    دست همدیگر را می گرفتند و می گفتند بیایید دوباره ایمان بیاوریم
    می نشستند و مذاکره ایمان می کردند اما مذاکره ایمان چیست؟

خداوند در قرآن در آیات مختلف با ما مذاکره ایمان می کند.

1- داستان آتش نمرود و ابراهیم ع داستان 4 پرنده داستان حضرت موسی ع و عصایش همچنین باز شدن دریا و داستان صالح و شتر و دیگر معجزات
    سوال : آیا این ها فقط داستند هستند یا اینکه مسلمان فقط یک بار آنها را بخواند و یاد بگیرد تمام یا اینکه همیشه روی اینها فکر کند.

2- خالقیت الله ، مالکیت الله و قدرت الله و عظمت الله

چرا خدا جای جای می گوید من آسمان را آفریدم بدون ستون من زمین را فرش کردم کوه ها را من نگه داشتم

به نظر شما قرآن که کتاب هدایت مسلمین است و معجزه بزرگ پیامبر چه دلیلی دارد که خدا در این کتاب مهم (کتاب هدایت بشریت به طرف خوشبختی) چندین بار تکرار کند خالق،(نزذیک 50 بار فقط گفته من خالقم) مالک رازق اگر یک بار هم می گفت ما متوجه می شدیم.

اصل دعوت الی الله این است که ابتدا برای فرد از عظمت و بزرگی و معرف الله بگوییم به شکلی زیبا سپس بطور خلاصه آن امر و نهی را (حتی شکل غیر مستقیم) به طرف گوشزد کنیم

چون وقتی از عظمت الله بگوییم دل نرم می شود و سپس حرف کوچک از جانب خدا را با جان و دل می پذیرد .

باز هم میگویم امر به معروف اصل فایده اش به دعوت دهنده می رسد .

درباره ی مذاکره ی ایمان و اینکه ( ایا ایمان تقدم دارد یا علم ) ان شا الله پست جدیدی باز می کنم.

18. صلوات ها 4

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,939
    حضور
    456 روز 1 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    137
    صلوات
    15348

حقیقتش من امر به معروف و نهی از منکر زیاد بلد نیستم

چون آدم کم حوصله ای هستم و حوصله بحث کردن ندارم

ولی چون استارتر محترم خواستن نظرمو بگم مواردی رو خدمتتون عرض میکنم.

دکتر سید محمود انوشه میگه: "هرگز با جعبه ابزار دین خودت نمی توانی انسان دیگری را از دین دیگری متقاعد کنی ، مگر با جعبه ابزار دین خودش."

چیزی که برای من عجیبه اینه که هروقت بحث امر به معروف و نهی از منکر میشه همه از بی حجابی مثال میزنن.

چرا درباره همین انحرافات مسجدی ها و هیئتی های خودمون مثال نمی زنیم.

مثلا در این موقعیت شما چه عکس العملی نشان می دهید:

به جلسه روضه رفته اید که مداحی مشهور با ریشی طویل و صدایی گوش خراش مشغول عربده کشی هست دریغ از ذره ای معرفت که نصیب انسان بشود.

این مداح مدام می گوید: حسین حسین حسین حسین ، و فقط تن صدایش را بالا و پایین می کند ، وقتی هم خیلی خشمگین می شود فریاد میزند: حـــســـیــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــن

و در همین حین که مردم به سر و صورت خود می کوبند و بالا و پایین می پرند ، یکی از حضار حین بالا پریدن دیگر به پایین نمی آید و به پنکه سقفی گیر میکند.

شما باشید چکار میکنید؟

اَللّهُمَّ اجْعَلْنی عِنْدَکَ وَجیهاً بِالْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلامُ فِی الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ

20. صلوات ها 9

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری