صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وظايف سالك براي شروع مراحل تزكيه نفس(بسيار مهم)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448

  وظايف سالك براي شروع مراحل تزكيه نفس(بسيار مهم)
  به نام حضرت دوست
  ۱ - شروع به توبه عملی به نحوی که در اعمال یک شنبه اول ذی القعده در مفاتیج الجنان ذکر شده. سالک باید آن را هر سال تکرار کند و هرچند گاهی در اوایل سلوک آن را به جا بیاورد.
  ۲ - همیشه با وضو و طهارت بودن.
  ۳ - اینکه سالک نفس خود را هر روز به چهار کار متعهد کند.
  اول : مشارطه
  هنگام مشارطه هر روز صبح موقع بیدار شدن از خواب است. و آن اینگونه است که برنامه عملی خود یعنی آنچه که قرار است از صبح تا شب انجام بدهد و یا ترک کند به خود عرضه دارد سپس آن را در جدولی بنویسد و یا اینکه به ذهن بسپارد و با نفس خود شرط ببندد که به کامل ترین نحوی آن را بجا بیاورد.
  دوم : مراقبه
  مراقبه در پله دوم بعد از مشارطه است. یعنی سالک در طول ساعات روز از چیزهایی که هنگام صبح بر خود عرضه و شرط کرده مراقبت کند. چرا که مشارطه بدون مراقبه همیشگی فایده ندارد.
  سوم : محاسبه
  محاسبه قبل از خواب است. این کار برای آن است که ببیند آیا به آنچه بر خود واجب کرده بود عمل کرده یا نه. به این ترتیب اگر جدول عملش کامل بود باید خدا را شکر کند که چنین توفیقی داشته و اگر ناقص بود نوبت به مواخذه و کیفر نفس می رسد که این، کار چهارمی به شمار می آید. پس باید با قضای کارهایی که انجام نداده نقصان خود را جبران کند. البته اگر تدارک آن به وسیله قضا کردن باشد. مانند قضا شدن نماز واجب یا مستحبی، و یا ممکن است راه تدارک، طلب حلالیت باشد. چنانچه موضوع حق الناس باشد، مثل غیبت کردن و مانند آن و گاهی تدارک کردن گذشته ها کار بیشتری می طلبد. مثلا آنکه نفس خود را به روزه یا انفاق یا توبه مجدد و گریه و استغفار آزار بدهد و بدین ترتیب خودش را با دست خودش به چیزهایی که با درجه ارتکاب جرمش تناسب دارد تنبیه و ادب کند. سالک باید بداند که اگر برای مدتی پی در پی به این دستورالعمل پای بند شود، به زودی خواهد دید که چگونه ترک گناهان و انجام واجبات برای او آسان می گردد و این دستور حتی نسبت به غیر مبتدی ها هم صادق است. هرچند در کیفیت و کمیت آن تفاوتی وجود دارد.
  ۴ - کم گویی، کم خوری و کم خوابی. اینها در نورانیت قلب تاثیر دارد.
  ۵ - ذکر همیشگی سالک باید یکی از موارد زیر باشد: " لا اله الا الله" یا " الحمد الله"، " یا حی یا قیوم"، " لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین" و " استغفر الله ربی و اتوب الیه" سالک باید به تناسب حال خود یکی از این اذکار را آزمایش کرده انتخاب کند. و اما ذکر خاص، پس باید آن را استاد به او بدهد.
  ۶ - سالک باید با خود تمرین سکوت کند تا اینکه سکوت ملکه نفس او شود.
  ۷ - سالک باید هنگام خواب رختخواب خود را مثل مرده در قبر یا حالت خوابیدن محتضر، رو به قبله بیندازد. همچنین در نشستن و مطالعه و بقیه کارهایش نیز باید این رو به قبله بودن را به خاطر تاثیر معنوی اش رعایت کند. بهترین حالت در رو به قبله نشستن به شرط اینکه سالک به آن عادت کند، حالت تشهد است در نماز چرا که ادب ویژه ای در این حالت ملموس است.
  ۸ - خواب او باید یک چهارم مجموع ساعتهای شبانه روز او باشد، یعنی فقط شش ساعت. کسی که خیلی خسته است می تواند یک ساعت بیشتر بخوابد.
  ۹ - غذا نخورد مگر اینکه احساس گرسنگی شدید کند و دست از غذا بکشد در حالی که هنوز اشتها دارد. به عبارت دیگر معده خود را از غذا سنگین نکند و از خوردن تنقلات مثل تخمه و مانند آن خودداری کند و چیزی مابین وعده های غذایی نخورد.
  ۱۰ - سالک باید به رسول اکرم (ص) و ائمه طاهرین (ع) توسل داشته باشد و ایشان را در قلب خود حاضر بداند، خصوصا امام عصر (عج) را، چرا که او همان وجه خداست که اولیا به او رو می کنند. مداومت بر یاد ایشان موجب پدید آمدن ملکه حضور می شود.
  ادامه دارد...
  منبع: (المطالب السلوکیه)
  ویرایش توسط سادات : ۱۳۸۹/۰۴/۰۳ در ساعت ۲۲:۵۱
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 2. صلوات ها 33


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  زیارت امام رضا (ع)
  نوشته
  7
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  65
  سلام،

  البته عمل به این هایی که گفتید عالیه ، ولی همه عمل نمی کنند!

  بهتر بود در ابتدا می گفتید: 1. ترک معصیت 2. انجام واجبات

  اگر کسی از این مرحله گذشت ادامه مراحلی که گفتید.

  نخستین جشنواره ملی بلوتوث های دینی و قرآنی


  http://bluetooth.iqna.ir

 4. صلوات ها 28


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  سلام.
  حق با شماست درسته اول ترك معصيت و انجام واجبات مهم است.
  اما در متن به آن اشاره كردم. توبه عملي همان ترك معصيت است . و انجام واجبات هم در محاسبه به آن اشاره شد كه هر شب محاسبه كنيم واجبات را انجام داديم يا خير.
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 6. صلوات ها 24


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,910
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم و منتظرانش

  دوست بزرگوار انچه را که مرقوم فرمودید از مراحل سلوک است که به پیش نیاز هایی احتیاج دارد .

  و با توجه به گستردگی و سوء استفاده ی برخی مکاتب منحرف از قالب بندی این مراحل در دستور العمل های خودشان و با توجه به تجربه ی چند ساله در باره ی تحقیق در این امور چند پیشنهاد برای امادگی یا به عنوان پیش نیاز برای قدم گذاردن در وادی سیر و سلوک خدمتتان هدیه مینمایم :

  1- اولین مرحله شناخت واگاهی نسبت به اصل عرفان یا حقیقت عرفان یا هدف عرفان است
  2- دومین گام شناخت و اگاهی از روشهای متفاوت و مختلف و گاها" متضاد معمول در جامعه و گذشته ی جوامع بشری است تا در ضمن انتخاب روش صحیح جهت سیرو سلوک به قالب حقیقی دست بیابیم

  3-در تمامی مذاهب و مکاتب هدف عرفان ارتباط موثر و موثق با ماوراء و در تمامی ادیان هدف نهایی عرفان ارتباط موثر با خدا است پس باید دقت داشت که اگر در هر دینی پایه های عرفان ارتباط با خدا بود عرفان حقیقی و اگر این ارتباط ماورائی خدایش مبهم بود عرفان کاذب نام دارد .

  3- ارتباط با خدا طبق تمامی مستندات (کتابهای اسمانی) و توصیه های پیامبران و اولیاء هر دینی تنها از طریق عمل به شریعت که فرمانهای خداوند است تحقق میپذیرد .
  اگر این موارد را به سلامت طی کردید ؛ بسم الله وارد مراحل سلوک شوید اما به شرطها و شروطها ان هم مراقبت یک ره پیموده ی سربلند از ازمایش وگرنه بدانیم که شیطان مخصوصا" در این وادی در نیمه ی راه در کمین است .

  .................................................. .......... حق یارتان .................................................. ..........................
  ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۸۹/۰۹/۲۶ در ساعت ۰۷:۱۲

 8. صلوات ها 24


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  ۱۰ - سالک باید به رسول اکرم (ص) و ائمه طاهرین (ع) توسل داشته باشد و ایشان را در قلب خود حاضر بداند، خصوصا امام عصر (عج) را، چرا که او همان وجه خداست که اولیا به او رو می کنند. مداومت بر یاد ایشان موجب پدید آمدن ملکه حضور می شود.
  ۱۱ - در خوف و رجا میانه رو باشد.
  ۱۲ - زمانی که در زندگی مشکلاتی به او روی آورد، چه از نوع قضا و چه از نوع قدر باشد و دست خودش نباشد و چه از نوع دیگر، دهان به " چرا و چگونه" نگشاید. نه با زبان این حرف را بزند و نه با دل. چرا که در غیر این صورت اجر و منزلتش از دست خواهد رفت. با تمرین این حالت از مرتبه رضا و تسلیم بهره مند خواهد شد.
  ۱۳ - سعی کند از موارد شبه انگیز در خوراک، نوشیدنی، لباس، خانه و ... دوری نماید و به آنچه که شکی در آن ندارد اکتفا نماید.
  " رها کن آنچه را شک داری به آنچه در آن شک نداری و یقین داری." این مضمون در حدیث آمده. البته در موارد ضروری و یا جایی که احتمال گرفتاری به مرض وسواس است. در جایی که شبهه را از غیر شبهه با نور باطن می توان تشخیص داد و یا جایی که دلیل متقنی برای شبهه ناک بودن وجود ندارد و می توان محل صحیحی پیدا کرد تسامح و اغماض جایز است.
  ۱۴ - به تدریج دوستانش را کم کند و از رفت و آمد با اهل غفلت و دنیا پرهیز کند و آنان را با انتخاب برادران دینی و الهی جایگزین کند و با ایشان رفاقت داشته باشد، آن هم به این شرط که به درد یکدیگر بخورند و همدیگر را در راه خدا کمک بدهند.

  ۱۵ - كار خير را به خاطر مرسوم و متعارف بودنش يا بر اساس تقليد و يا عادتي از عادات عرفي انجام ندهد طوري كه خود را براي انجام دادن آن كار به خاطر رسومات اجتماعي و يا سنت هاي ساختگي خانوادگي و قومي و خويشاوندي مجبور ببيند. و در صورت لزوم اين قبيل كارها را به مقدار اضطرار و با نيت خالص براي خدا انجام دهد. سيد بحر العلوم رحمه الله در رساله‌اش آورده ترك عادات و رسوم، يكي از منازل سلوك است.
  ۱۶ - سالك بايد از اهل غفلت دوري كند. اهل غفلت ممكن است شامل خويشاوندان و زن و بچه نيز باشد. لذا بايد در اداي حقوق ايشان به مقدار لازم از معاشرت اكتفا كرد.
  ۱۷ - با غفلت و نيات بد به وسيله‌ي تذكر هميشگي و به وسيله‌ي ايجاد قلبي از رذايل با كسب فضايل پاك و سليم شده، بجنگد. و اما بدست آوردن اخلاق حميده و دوري از اخلاق ناپسند نيز نقش مهم در تذكيه و تهذيب نفس دارد كه قبل از وارد شدن به ميدان عرفان و سلوك باطني مي باشد.
  ۱۸ - بر حسن اخلاق و معاشرت خود با پدر و مادر، خانواده، همسايه‌ها و كسي كه با او به سببي برخورد دارد محافظت نمايد. (منظور خوش برخوردي با مردم است.)
  ۱۹ - در سختي‌هاي راه به خدا و استادش اعتراض نكند.
  ۲۰ - در حضور و غياب استاد احترام او را كاملا نگه دارد و ارتباط روحي خود را با او حفظ كند و در غياب او وي را دعا نمايد ، هرچند كه غيبت او به طول بينجامد و در سرزمين ديگري باشد.
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 10. صلوات ها 23


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  161
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1154

  دستوری از علامه طباطبایی برای سیر وسلوک و تزکیه نفس
  دستوری از علامه طباطبایی برای سیر وسلوک و تزکیه نفس

  علامه در جواب نامه ای به جوانی که در پی تسلط بر نفس و سیر الی الله بود اینچنین فرمودند:
  برای موفق شدن در این کار لازم است همتی براورده ،توبه ای نموده به مراقبه و محاسبه بپردازید به این نحو که هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید قصد جدی کنید که در هر عملی که پیش آید رضای خدا را مراعات خواهم کرد .آن وقت در هر کاری که میخواهید انجام دهید نفع آخرت را منظور خواهید داشت ،به
  طوری که اگر نفع اخروی نداشته باشد انجام نخواهید داد ،هرچه باشد .همین حال را تا شب ادامه دهید و وقت خواب چهار، پنج دقیقه ای در کارهایی که روز انجام داده اید فکر کرده یکی یکی از نظر خواهید گذرانید هر کدام که مطابق رضای خدا انجام یافته شکری بکنید و هر کدام تخلف شده استغفاری کنید .این رویه را هر روز ادامه دهید این روش اگرچه در ابتدای کار سخت و در ذائقه نفس تلخ می باشد ولی کلید نجات و رستگاری است.هر شب نیز پیش از خواب اگر توانستید سور مسبحات یعنی سوره حدید و حشر و صف و جمعه و تغابن را بخوانید و اگر نتوانستید تنها سوره حشر را بخوانید این روش را تا چهل روز ادامه دهید.
  ذکر جلاله "لا اله الا الله" هم فراموش نشود .
  با دل تنگت بگو دلدار می آید ز راه ..... این حقیقت را من از گل های نرگس خوانده ام
  .............
  "ای شهید! ای آنکه بر کرانه ازلی و ابدی وجود برنشسته ای. دستی بر آر و ما قبرستان نشینان عادات سخیف را نیز از این منجلاب بیرون کش".


  "اللهم الرزقنا توفیق الشهادة فی سبیلک تحت رایة ولیک"

 12. صلوات ها 21


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  183
  حضور
  2 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1136

  مشارطه،مراقبه،محاسبه
  به مناسبت شب جمعه ،شب معنویت و صفا: فصل در «مشارطه» و «مراقبه» و «محاسبه» است‏
  و از امورى كه لازم است از براى مجاهد، مشارطه و مراقبه و محاسبه است.
  «مشارطه» آن است كه در اوّل روز مثلا با خود شرط كند كه امروز بر خلاف فرموده خداوند تبارك و تعالى رفتار نكند. و اين مطلب را تصميم بگيرد. و معلوم است يك روز خلاف نكردن امرى است خيلى سهل، انسان مى‏تواند بآسانى از عهده برآيد. تو عازم شو و شرط كن و تجربه نما ببين چقدر سهل است. ممكن است شيطان و جنود آن ملعون بر تو اين امر را بزرگ نمايش دهند، ولى اين از تلبيسات آن ملعون است، او را از روى واقع و قلب لعن كن، و اوهام باطله را از قلب بيرون كن، و يك روز تجربه كن، آن وقت تصديق خواهى كرد.
  و پس از اين مشارطه، بايد وارد «مراقبه» شوى. و آن چنان است كه در تمام مدت شرط. متوجه عمل به آن باشى، و خود را ملزم بدانى به عمل كردن به آن، و اگر خداى نخواسته در دلت افتاد كه امرى را مرتكب شوى كه خلاف فرموده خداست، بدان كه اين از شيطان و جنود اوست كه مى‏خواهند تو را از شرطى كه كردى باز دارند. به آنها لعنت كن و از شر آنها به خداوند پناه ببر، و آن خيال باطل را از دل بيرون نما، و به شيطان بگو كه من يك امروز با خود شرط كردم كه خلاف فرمان خداوند تعالى نكنم، ولى نعمت من سالهاى دراز است به من نعمت داده، صحت و سلامت و امنيت مرحمت فرموده و مرحمتهايى كرده كه اگر تا ابد خدمت او كنم از عهده يكى از آنها بر نمى‏آيم، سزاوار نيست يك شرط جزئى را وفا نكنم. اميد است إن شاء اللّه شيطان طرد شود و منصرف گردد و جنود رحمان غالب آيد. و اين مراقبه با هيچ يك از كارهاى تو، از قبيل كسب و سفر و تحصيل و غيرها، منافات ندارد.
  و به همين حال باشى تا شب كه موقع «محاسبه» است. و آن عبارت است از اينكه حساب نفس را بكشى در اين شرطى كه با خداى خود كردى كه آيا به جا آورد، و با ولى نعمت خود در اين معامله جزئى خيانت نكردى؟ اگر درست وفا كردى، شكر خدا كن در اين توفيق و بدان كه يك قدم پيش رفتى و مورد نظر الهى شدى، و خداوند إن شاء اللّه تو را راهنمايى مى‏كند در پيشرفت امور دنيا و آخرت، و كار فردا آسانتر خواهد شد. چندى به اين عمل مواظبت كن، اميد است ملكه گردد از براى تو به طورى كه از براى تو كار خيلى سهل و آسان شود، بلكه آن وقت لذت مى‏برى از اطاعت فرمان خدا و از ترك معاصى در همين عالم، با اينكه اينجا عالم جزا نيست لذت مى‏برد و جزاى الهى اثر مى‏كند و تو را ملتذّ مى‏نمايد.
  و بدان كه خداى تبارك و تعالى تكليف شاق بر تو نكرده و چيزى كه از عهده تو خارج است و در خور طاقت تو نيست بر تو تحميل نفرموده، لكن شيطان و لشكر او كار را بر تو مشكل جلوه مى‏دهند. و اگر خداى نخواسته در وقت محاسبه ديدى سستى و فتورى شده در شرطى كه كردى، از خداى تعالى معذرت بخواه و بنا بگذار كه فردا مردانه به عمل شرط قيام كنى. و به اين حال باشى تا خداى تعالى ابواب توفيق و سعادت را بر روى تو باز كند و تو را به صراط مستقيم انسانيت برساند. (شرح چهل حدیث امام ره ص 10)

 14. صلوات ها 18


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  جلسات عرفانی
  نوشته
  41
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  300

  مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏

  مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏

  اين سه شرط را بزرگان مشايخ عرفان ، از اركان سلوك دانسته و رعايت آنها را از ابتداى سلوك تا به آخر الزامى دانسته‏اند.

  حقيقت آن است كه اين سه ركن از مكمّلهاى توبه و قبولى وارزشمندى آن هستند. كيفيت رعايت اين سه شرط به تفصيل در كتب اخلاقى ذكر شده است و مااينك به اجمال به بحث پيرامون اين اركان مى نشينيم.

  نكته اول: پس ازآن كه سالك از معاصى توبه خالص و نصوح نموداولين كارى كه براو واجب است آن است كه راهى پيش گيردتاديگربه سمت گناهان سابق برنگردد. آن عملى كه بهتراز هر كار ديگر وى را در رسيدن به اين مطلوب يارى مى‏دهد رعايت اين سه ركن است .

  ركن اول كه مشارطه است عبارت است ازاين كه در ابتداى روز با خود شرط كند كه تا به آخر روز از انجام هرگناهى دورى كند. براى پرورش اين فكر و شرط لازم است كه ركن دوم يعنى مراقبه رامدنظرداشته باشد. مراقبه يعنى آنكه درتمام روز با كمال دقت مواظبت بر اين امر داشته باشد كه گرد گناه نگردد و به اصطلاح از نفس خود مراقبت كند.

  چون روز به شب و موقع خواب رسيد پيش ازخواب چند دقيقه اى اعمال خود رابه حساب كشيده وخوب و بد آنهارابسنجد. نتيجه اين كار آن است كه اگر عمل بدى ديد يا خود را تنبيه كرده و يااستغفار نمايد واگر عمل نيك وخوبى ديد از خدا زيادت طلبيده و سپاسگذارى نمايد.

  نكته دوم: به لحاظ آن كه يكى از قوا و نيروهاى نفس نيروى شهوت است ،اگر در كنترل عقل قرارنگيردانسان راازراه سعادت دور كرده واو رابه ورطه گمراهى مى كشاند. محبت كه از اثرات اين نيروست بمثابه شهوت اگر در راه صحيح خود نباشد ، موجب گمراهى انسان است.

  يكى از مواردى كه براى سالك لازم است كه ازآن مراقبت شديد به عمل بياورد مسأله دوستى دنيا وغيرخداست. دل اگرازعشق غيرخداپر شد عواقبى چند به دنبال خود دارد:

  اول اين كه دل به غير صاحبخانه سپرده شده است.حقتعالى در سوره احزاب آيه 4 مى‏فرمايد : ما جعل الله لرجل من قلبين فى جوفه اين آيه بدين معناست كه در يك ضمير، دو دوست نمى گنجد بنابراين اگر دل از عشق غير حق لبريز شد ديگر جايى براى محبت خداباقى نمى ماند واين خود بزرگترين خسران براى انسان است.

  ما در عمل نيز شاهد چنين حقيقتى هستيم. انسانهاى دنياطلب وآنانى كه تمام وجهه و همت خود رابراى رسيدن به مقاصد دنيوى صرف مى‏كنند اغلب دراموراخروى خود دچار نقصان وكمبود بوده واز ياد خدا غافلند.

  امام مى‏فرمايند: آن كس كه مبتلا به حب نفس است و دنبال آن حب دنياست...درحال احتضار و كوچ بعضى از امور بر انسان ممكن است كشف شود و دريابد كه مامور خداوند او را از محبوب و معشوق خود جدا مى‏كند با غضب خدا و نفرت و دشمنى او كوچ كند و اين عاقبت حب نفس و دنياست.(1)

  و سومين اثرش اين كه بر طبق حديث شريف حب الدنيارأس كل خطيئه انسان براى بدست آوردن بيشتر دنيا و طمع درآن مرتكب انواع گناهان شده تاجايى ميرسد كه ازانجام هرگناهى هيچ باكى ندارد و اين بزرگترين عامل در سياهى قلب وتيرگى نفس است.
  نكته سوم: امام خمينى(ره) مى‏فرمايند : مراقبت و محاسبه نفس درتشخيص راه خودخواهى وخداخواهى ازجمله منازل سالكان است.(2)

  از اين كلام اين نكته فهميده مى‏شود كه مراقبت هر يك از سالكان باتوجه به مدارج سلوكشان متفاوت است.سالك دراوايل سلوك چون به فكرآن است كه از گناه دورى كند ، بالطبع مراقبه اش متضمن همين مطلب بوده وفراترنمى رود؛چون ازاين حد گذشت،مراقبه دقيق‏تر شده و به مرحله تشخيص خودخواهى ازخداخواهى مى‏رسد. و به عبارت ديگر تميز ريا و اخلاص و اين كه كار براى نفس خود مى‏كند يابراى خدا و اين مرحله البته از مهمترين و دقيق‏ترين و خطرناكترين مراحل سلوك است.

  دراين مرحله بسيارى از سالكان به لحاظ آن كه عزم الهى نداشته و در پى هواى نفس ازابتدابوده‏اند دچار هلاكت معنوى و دور افتادگى از خدا مى‏شوند.پس كسى كه مى‏بيند به دنبال رسيدن به كرامات و امور خارق‏العاده است بهتراست كه ازاول دراين راه قدم نگذارد و اگر گذاشت و به عواقب بدى رسيد كسى غير خود را سرزنش نكند.

  پی نوشتها:
  1. صحيفه امام،ج‏16 ،ص 222.
  2.صحيفه امام .همان صفحه


 16. صلوات ها 15


 17. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,274
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21901  نقل قول نوشته اصلی توسط مرضیه رحیمی نمایش پست ها
  ركن اول كه مشارطه است عبارت است ازاين كه در ابتداى روز با خود شرط كند كه تا به آخر روز از انجام هرگناهى دورى كند. براى پرورش اين فكر و شرط لازم است كه ركن دوم يعنى مراقبه رامدنظرداشته باشد. مراقبه يعنى آنكه درتمام روز با كمال دقت مواظبت بر اين امر داشته باشد كه گرد گناه نگردد و به اصطلاح از نفس خود مراقبت كند. چون روز به شب و موقع خواب رسيد پيش ازخواب چند دقيقه اى اعمال خود رابه حساب كشيده وخوب و بد آنهارابسنجد. نتيجه اين كار آن است كه اگر عمل بدى ديد يا خود را تنبيه كرده و يااستغفار نمايد واگر عمل نيك وخوبى ديد از خدا زيادت طلبيده و سپاسگذارى نمايد.
  شرط مراقبه این است که در هر لحظه در هر مکان هر عملی و هر کلامی و هر اندیشه ای زیر نظر محاسبه و مراقبه باشد که آخر شب دیر است.

  انسان مغلوب نسیان خود است و لذا شرط مراقبه نفس اقدام در همان لحظه است به محاسبه بالصدق و الاخلاص.

  پس مشارطه نداریم مگر آنچه که نامش وفاداری است به عهدی که با خداست

  خانم رحیمی باز هم از اینها دارید بگذارید.

  برای آگاهی از چگونگی تطهیر نفس اینها لازم است

  یاحق
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۰/۰۷/۲۳ در ساعت ۱۰:۵۶
  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 18. صلوات ها 13


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  علاقه
  کتاب
  نوشته
  143
  حضور
  1 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  724  یه سوال:
  1-اگه سالک تمام سعی خود را کرد و به مقصود نرسید و به جهان دیگر

  منتقل شد(برزخ)آیا میتوان در انجا حرکتی به سمت کمال انجام داد و به

  مقصود رسید؟
  اَينَ السَّبَبُ‏ الْمُتَّصِلُ بَينَ الْأَرْضِ وَالسَّمآءِ، اَينَ صاحِبُ يوْمِ الْفَتْحِ وَناشِرُ رايةِ الْهُدى‏،

 20. صلوات ها 6


صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی عدم تمكين به دليل عدم پرداخت مهريه
  توسط نبراس در انجمن احكام ازدواج
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۳/۰۴, ۱۹:۳۳
 2. حضرت سكينه در کربلا
  توسط شبکه1 در انجمن تاریخ اهل بیت(ع)
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۰/۰۷, ۲۰:۰۵
 3. موانع سير و سلوك(سالكين مراقب باشند!)
  توسط سادات در انجمن نکات و لطایف معرفت نفس
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۹/۰۹, ۱۰:۴۰
 4. آيت الله مشكيني - سختیهای موسی(ع)
  توسط مدیر اجرایی_فرهنگی در انجمن سخنرانی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۰۶, ۰۷:۱۵
 5. رهبر فرقه كيهاني به اتهام ارتداد و ساب‌النبي بازداشت شد
  توسط سلیم در انجمن بررسی مکاتب عرفانهای کاذب
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۲/۲۲, ۱۵:۲۱

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 8

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود