صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نذر کردم با فردی که این خصوصیات را دارد ازدواج کنم!

نوشته
    43
    حضور
    1 روز 11 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

اشاره نذر کردم با فردی که این خصوصیات را دارد ازدواج کنم!

سلام علیکم

حقیر از کاربران سایت هستم اما چونکه میخواستم هم ناشناس سوالم رابپرسم و هم بتوانم خودم هم در بحث شرکت کنم مجبور شدم با نام کاربری جدید وارد شوم

بنده خانم هستم ،۳۶ سال دارم ،طلبه و‌مجرد هستم ،
    مانند همه دختران دیگر تاکنون خواستگاران مختلفی داشتم ودارم که یا طرف مقابل ملاکهایم را نداشته و‌بنده جواب منفی دادم یا من ملاکهای طرف مقابل را نداشتم و منتفی شده است

تا اینکه حدود سه چهار ماه پیش متوجه شدم دچار بیماری شدم ،که دکتر گفت احتمالا بدخیم است،خلاصه بنده رفتم برای عمل و خداراشکر عملم با موفقیت انجام شد

اما وقتی بیماریم را فهمیدم نذری کردم که اکنون به خاطر آن نذر مزاحم شما بزرگواران شده ام تا از محضرتان راهنمایی بگیرم

بنده نذر کردم و گفتم خدایا اگر صلاح میدانی سلامتیم را بار دیگر به من برگردان،من هم نذر میکنم وقتی بهبودی حاصل شد با یک روحانی ازدواج کنم که مومن و‌ ولایتمدار باشد و به ازدواج نیاز داشته باشد اما به خاطر مشکلش تاکنون کسی به او زن نداده باشد،مثلا در فقر شدید به سر ببرد،یااز یک بیماری رنج میبرد یا مشکلات دیگری دارد که به خاطر آن مشکلش کسی قدرش را نداسته است و هیچکس تاخالا به او به زن نداده است ،چه کوچکتر از خودم باشد چه بزرگتر ، اگر من سلامتیم برگشت میروم با چنین فردی ازدواج میکنم و عاشقانه و با تمام وجودم همه زندگیم را به پایش میریزیم و سعی میکنم تمام نیازهای روحی و عاطفیش و غیره اش را برآورده کنم و در سختی و‌مشکلاتش کنارش باشم

خب از آنجا که خدا میخواست نتیجه عمل خیلی عالی بود و خداراشکر مشکل خاصی نبوده است و تا اینجا جواب آزمایشهایم خیلی خوب بوده تا حدی که من الان هیچ مشکل خاصی ندارم و فقط یک عدد قرص میخورم،و یه جواب دیگر هم مانده که باید بگیرم،احتمالا درمان خاص دیگری هم نیاز نداشته باشم و فقط باید هرروز یک عدد قرص بخورم که خیلی هم قرصش ارزان قیمت است

با چند نفر در مورد نذرم مشورت کردم برخی فرمودند این نذرتان رجحان ندارد ،برخی هم فرمودند اگر خانواده شما راضی باشد و در توانتان باشد رجحان دارد ،اما همه نظرشان این بود که من روی این نذر صیغه نخوانم به چند دلیل ،اول اینکه اگر نتوانستم ادا کنم دینی در آخرت نباشد و دلیل دومشان این بود که الان اولویت برای من ازدواج است واگر من صیغه نذر بخوانم دستم در ازدواج بسته میشود و این کار به صلاحم نیست

خب من هم صیغه را نخواندم اما میخواهم همه تلاشم را تازمانی که مجردم انجام دهم که اگر صلاح خداوند است نذرم را ادا کنم و در ادای نذرم مصمم هستم

اکنون چند سوال از محضر شما دارم

۱- خیلی ها به من گفتند تصمیمی که گرفتی اشتباه است ،تو برو با یک روحانی بدون مشکل ازدواج کن و در جاهای دیگری به دین خدمت کن،اما من گفتم چرا کارم اشتباه است؟ مگر یک روحانی ولایتمداری که دارد به دین خدمت میکند حق یک زندگی عاشقانه را ندارد،چرا باید به خاطر مشکل یا بیماریش از ازدواج محروم شود،چه اشکال دارد من بروم چنین فردی را پیدا کنم و با او‌ازدواج کنم و در کنارش خدمت کنم،گفتند برو با جانباز ازدواج کن،گفتم مگر این کار ارزشش کمتر از ازدواج با جانباز است؟ چه فرقی دارد هر دو برای دین و کشور و‌در دفاع از اسلام و‌ولایت زحمت کشیده اند و‌غیره...

در کل هنوز نتوانستم قانع شوم که تصمیمی که گرفتم و‌نذری که کرده ام اشتباه است و‌قرار شد بروم با مشاورین صحبت کنم!حال اگر از نظر شما استاد گرامی این تصمیم بنده اشتباه است با دلایل متقن حقیر را نسبت به اشتباهم آگاه بفرمایید

۲- من کلا قبل از بیماریم هم همیشه دلم میخواسته با یک فرد متدین و ولایتمداری ازدواج کنم که در فقر مالی است و این موضوع مانع ازدواجش است تا با فقرش کناربیایم که غصه نخورد،اما وقتی بیمار شدم با خودم گفتم ممکن است که خیلی چیزهای دیگر هم در زندگی مانند بیماری باشد که مانع ازدواج باشد و‌این نذر را انجام دادم

حال اگر خداخواست و‌موردی را که نذر کردم پیدا کردم چگونه نذرم به ایشان بگویم که خدایی نکرده فکر نکنند از روی ترحم میخواهم این کار بکنم،میخواهم بدانند من با تمام و‌وجود و عاشقانه میخواهم این کار را انجام دهم و‌اگر موفق شوم این را بزرگترین توفیق در زندگیم میدانم و‌برایم افتخار است

۳- با توجه به اینکه بنده خودم باید بگردم و‌موردش را پیدا کنم،(چونکه چنین فردی که اطلاع ندارد من چنین قصدی دارم) طبیعتا باید از طریق واسطه ها اقدام کنم و اگر ان شاءالله موردش پیدا شد خودم از طریق واسطه به چنین فردی پیشنهاد ازدواج دهم! برخلاف روال طبیعی که تاکنون وجود داشته و آقایان می آمدند خواستگاری،حال اگر با توجه به توضیحاتی که دادم خودم اقدام کنم اشکالی ندارد؟ اینگونه اقدام کردند( برخلاف روال طبیعی) چه مشکلاتی را در زندگی یا آینده خواهد داشت؟

۴- و سوال آخرم اینکه در کل بفرمایید این اقدام بنده چه آسیبها ،خطرات و مشکلاتی در پی خواهد داشت ،البته این نکته را هم بگویم بنده نمیخواهم بروم به هرروحانی هم چنین پیشنهادی بدهم! یعنی ملاک اصلیم در ازدواج که تدین و ولایتمداری بوده را اینجا هم مد نظر قرار خواهم داد

اگر حقیر را در این زمینه که بسیار برایم مهم و حیاتی است و آینده را رقم خواهد زد راهنمایی بفرمایید سپاسگزار خواهم بود

یاحق

دربیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم

سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور

2. صلوات ها 25

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    27,092
    حضور
    240 روز 13 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    51
    صلوات
    64683

با نام و یاد دوست

نذر کردم با فردی که این خصوصیات را دارد ازدواج کنم!

کارشناسان بحث: استاد نور و استاد نشاط
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۶/۰۴/۱۴ در ساعت ۱۹:۰۲ دلیل: درج کارشناس پاسخگوی دوم

4. صلوات ها 17

نوشته
    4,964
    حضور
    48 روز 12 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    18364

با سلام و احترام

درمورد سوال ظاهرا حکم شرعی مدنظر نباشد و بیشتر نیاز به راهنمایی مشاورین است که ان شاالله راهنمایی خواهند کرد اما چند نکته از جهت تاکید عرض میشود همانطور که فرمودید درصورتی نذر محقق میشود که رجحان داشته باشد و صیغه شرعی برای آن خوانده شده باشد و البته سایر شرایط نذر هم طبق نظر مرجع تقلیدتان وجود داشته باشد مثل اینکه بعضی از مراجع اذن پدر را برای تحقق نذر فرزند شرط می دانند، یا انجام نذر در توان و مقدور فرد باشد درهرحال اگر شرایط نذر نباشد انجام آن لازم نیست و ترک آن کفاره ندارد.

همواره موفق و موید باشید

6. صلوات ها 13

نوشته
    1,339
    حضور
    34 روز 4 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7423

سلام
    ضمن تشکر از کارشناس محترم جناب استاد نور عرض کنم که:
    بزرگوار

ازدواج یک انتخاب مهم زندگی است، مثل سایر تصمیمات باید عاقلانه و مطابق ظرفیت فرد باشد، بر فرض هم کسی نذری بکند و خارج از توانایی او باشد این کار مثل سایر کارهای دیگر نشدنی و غیر ممکن که باید در نذر ترک شود، در اینجا هم همین طور هست.
    نگاه رویایی و خیالی و غیر واقع بینانه در ازدواج ولو که نیت فرد خیر محض باشد، معمولا در ادامه مشکلات متعددی را بدنبال خواهد داشت که شاید ادامه دادن چنین امری ممکن نباشد.
    ازدواج و زندگی شوخی بردار نیست و نباید خیلی سطحی و به دور از واقع نگریست. در سراسر بیانات ائمه اطهار توصیه شده که انسان عاقلانه تصمیم بگیرید و در تصمیم عاقلانه شرط است که شخص شرایط و موقعیت و توانایی و ظرفیت خویش را با نگاه واقع بینانه و با به دقت بیشتر ملاحضه کند و حتی مشورت با عقلا را هم انجام دهد بعد وارد مرحله تصمیم گیری شود.

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۶/۰۴/۱۶ در ساعت ۲۰:۱۸

8. صلوات ها 9

علاقه
    ورزش،مطالعه،تفریح،فیلم
    نوشته
    394
    حضور
    14 روز 2 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    2298

کاملا مشخصه فرد در توهم بسر می برد و با توهم می خواهد زندگی کند
    یک مورد چنین سراغ دارم که گفته بودن بعد از چهل چله اگر کسی رو خداوند جلوم گذاشت باهاش ازدواج می کنم این قضیه مال 15 سال پیشه بعد از چهل چله این خانم مردی رو با شال سبز سر یک قبر می بینه و این خانم با قطعیت می گوید همین چون نذر کرده ام....جدا از زندگی بسیار وحشتناکی که داشتند و به طلاق انجامید الانه ایمان این خانم صد و هشاد درجه عوض شده و کاملا برعکس شده
    منطقی بودن و عقلانی رفتار کردن از خصلت های مومن هست

10. صلوات ها 3

علاقه
    ...
    نوشته
    56
    حضور
    2 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    96

با سلام
    بنظر من ،تحت تجربه ای که قبلا داشتم این مسئله را به شما توصیه میکنم که سعی کنید صلاح را از خدا بخواهید
    بنظرم این تکلیف مشخص کردن برای خدا و ائمه اطهار است
    نذر چیزی است که مثلا شخص اصرار زیادی برای فلان کار دارد
    بنظر من صلاح را از خدا بخواهید همین،مشکلات زیادی در پیش خواهید داشت
    یک نفر بود،برای ازدواج چله زیارت عاشورا خونده بود و مثلا مشخصات خاصی خواسته بود
    (چله ایت الله حق شناس)
    آیت الله حق شناس فرموده بودند بهش که باهاش ازدواج نکن،ازدواج کرد دخترش بخاطر لجبازی مادرش دچار مشکل شده بودو بعد هم تصادف کردو طلاق گرفتندوو....
    ادم باید صلاحش رو از خدا بخاد
    راضی باشید به خواست خدا برای اینجور خواسته های زندگی....
    امام باقر علیه السلام ـ به سلمة بن کهیل و حکم بن عتیبه ـ فرمود : اگر به شرق و غرب بروید، هرگز دانش درستى را نخواهید یافت، مگر همان چیزى که از ما خاندان صادر شود.

12. صلوات

نوشته
    43
    حضور
    1 روز 11 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

سلام علیکم
    بااحترام و عرض ادب

از پاسخی که فرمودید سپاسگزارم استاد

نقل قول نوشته اصلی توسط نشاط نمایش پست ها
    در تصمیم عاقلانه شرط است که شخص شرایط و موقعیت و توانایی و ظرفیت خویش را با نگاه واقع بینانه و با به دقت بیشتر ملاحضه کند و حتی مشورت با عقلا را هم انجام دهد بعد وارد مرحله تصمیم گیری شود.
    بنده دقیقا دارم همین کار را انجام میدم و به هین خاطر این تاپیک را ایجاد کردم تا با شما بزرگواران مشورت کنم
    نگاه رویایی و خیالی و غیر واقع بینانه در ازدواج ولو که نیت فرد خیر محض باشد، معمولا در ادامه مشکلات متعددی را بدنبال خواهد داشت که شاید ادامه دادن چنین امری ممکن نباشد.
    بنده به هیچ وجه نگاه رویایی و غیر واقع بینانه به ازدواج نداشته و ندارم استاد! اگر میخواستم غیرعاقلانه فکر کنم که تا الان بدون درنظر گرفتن کفویت و ملاکها با یکی از افرادی که آمده بودند ازدواج کرده بودم!

ازدواج و زندگی شوخی بردار نیست و نباید خیلی سطحی و به دور از واقع نگریست. در سراسر بیانات ائمه اطهار توصیه شده که انسان عاقلانه تصمیم بگیرید
    بنده در این خصوص سعی کردم با افراد صاحب نظری چون شما مشورت کنم ّتا بتوانم از تمام زوایا به این موضوع نگاه کنم بعد یک تصمیم کامل و نهایی بگیرم

قطعا به نظر بنده هم در ازدواج هرچه شریک زندگی ما در تمام جهات به کمال نزدیک تر باشد زندگی آسان تر و لذت بخش تر خواهد بود!

امااکنون بنده چند سوال از محضرتان دارم

سوال اول:
    من خیلی همیشه آرزو داشتم با جانباز ازدواج کنم ودر زندگی به ایشان خدمت کنم( با آگاهی از مشکلات و سختی های آن) ،اما افراد مختلف بنده را از این کار باز داشتند،ولی هیچ کدام به بنده نگفتند کارت غیر عقلانی یا احساسی است!
    یعنی وقتی مشورت میکردم یا میشنیدند که میخواهم با جانباز ازدواج کنم اینگونه پاسخ میدادند: "هرچند اینکار خیلی کار خوبی است و اجر زیادی دارد" اما بهتر است تو با فرد سالم ازدواج کنی تا بتوانی به کار تبلیغت ادامه دهی زیرا اگر با فرد جانباز ازدوج کنی باید بیشتری وقتت را صرف رسیدگی به امورات ایشان کی و غیره

هرچند بنده هچوقت قانع نشدم که ازدواج با جانباز مانعی روند زندگیم در مسیر طلبگیم باشد، اما با این حال پذیرفتم و این کار را نکردم

حال سوالی که ذهنم را مشغول کرده این است ، اگر الان بنده بگویم میخواهم با یک روحانی ولایتمدراری ازدواج کنم که فرض یک بیماری دارد و به همین دلیل موفق نشده ازدواج کند به بنده گفته میشود کارت غیر عقلانی و احساسی و غیره است! اما اگر بگویم میخواهم با جانباز ازدواج کنم نمیگویند کارت غیر عقلانی است !! فقط میگویند باید توان خودت و همتایی را در نظر بگیری؟!

چرا استاد؟! چه فرقی بین اینهاست که یکی تصیم عقلانی است و اجر دارد و دیگری تصمیم غیر عقلانی است و شدیدا منع میشوم؟!

سوال دوم
    اگر الان دو نفر روحانی بیایند خواستگاری بنده،هردو هم ملاکهایم را داشته باشند،فقط یکی در سلامت باشد و دیگری به خاطر مشکلی که دارد تا حال موفق نشده ازداج کند ،اگر بنده بگویم با نفر دوم ازدواج میکنم قطعا با مخالفت افراد روبرو میشوم!

حال سوالم این است ،اگر قرار باشد همه خانمها دنبال فرد بی عب و نقص باشند و دنبال بهترین و کامل ترین باشد ، پس چه کسی قرار است با گروه دوم ازدواج کند؟ آیا آنها حق ازدواج و بهرمندی از زندگی تاهلی را نباید داشته باشند چونکه فلان مشکل یا بیماری را دارند؟! کجای دین ما چنین چیزی را گفته است؟! کجای دین ما گفته اگر با چنین فردی ازدواج کنیم غیر عقلانی عمل کردیم؟ آن هم ازدواج با یک روحانی که دارد زندگیش را وقف دینش میکند و چه بسا از درون خیلی متدین تر و ولایتمدار تر و متعهد تر از خیلی ازفرادی باشد که در ظاهر مشکلی ندارند!

بنده قطعا ظرفیت ازدواج با فردی که فرض ولایتمدار نیست را ندارم ،اما وقتی این ظرفیت را در خودم میبیم که با یک روحانی همکفوی که مشکلی غیر از نقص ایمانی و اخلاقی دارد ازواج کنم،اگر تصمیم بگیرم با چنین فردی ازواج کنم آیا تصمیم سطحی و غیر عاقلانه است؟! چرا؟!

14. صلوات ها 2

نوشته
    43
    حضور
    1 روز 11 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

سلام علیکم

از راهمایی دلسوزانه شما متشکرم
    نقل قول نوشته اصلی توسط مسافر درون نمایش پست ها
    کاملا مشخصه فرد در توهم بسر می برد و با توهم می خواهد زندگی کند
    خیر بزگوار،بنده نه در توهم به سر میبرم و نه میخواهم با توهم زندگی کنم! فقط دارم موردی را با بزرگواران مشورت میکنم تا از زوایای مختلف این موضوع را برسی نمایم

حقیر از برخی زوایا به موضوع نگاه کردم و این تصمیم را گرفتم ،اما ممکن است بزرگواران از زوایای دیگری به موضوع نگاه کنند و نظراتشان را بیان کنند که هرکدام در جای خودش برایم مهم است

نقل قول نوشته اصلی توسط مسافر درون نمایش پست ها
    یک مورد چنین سراغ دارم که گفته بودن بعد از چهل چله اگر کسی رو خداوند جلوم گذاشت باهاش ازدواج می کنم این قضیه مال 15 سال پیشه بعد از چهل چله این خانم مردی رو با شال سبز سر یک قبر می بینه و این خانم با قطعیت می گوید همین چون نذر کرده ام....جدا از زندگی بسیار وحشتناکی که داشتند و به طلاق انجامید الانه ایمان این خانم صد و هشاد درجه عوض شده و کاملا برعکس شده
    منطقی بودن و عقلانی رفتار کردن از خصلت های مومن هست
    بنده اگر میخواستم اینگونه ازدواج کنم که تا کنون ازدواج کرده بودم!!
    هرخواستگاری برای بنده آمده از یک تا چندین جلسه صحبت کردیم، در هر مورد با مشاورین مختلف مشورت کردم و کفویت و همتایی و غیره را بررسی کردم، بعد تصمیم به رد یا قبول گرفتم!

در این موردی هم که نذر کردم نگفتم با هر طلبه ای که مشکل دارد ازدواج میکنم! بلکه کاملا مباحث ایمانی و اخلاقی و خیلی چیزهای دیگر را مد نظر گرفتم

یعنی اگر همین الان طلبه ای بیاید که مشکلی داشته باشد که کسی تا کنون با او ازدواج نکرده است،فرض بیمار باشد ،اما از آنطرف بدانم ملاکهای اصلیم را ندارد یا با ولایت مشکل داشته باشد قرار نیست بنده قبول کنم!!

ویرایش توسط حسیبا : ۱۳۹۶/۰۴/۱۶ در ساعت ۲۲:۳۱

16. صلوات ها 2

نوشته
    234
    حضور
    29 روز 7 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    475

نقل قول نوشته اصلی توسط حسیبا نمایش پست ها
    حال سوالم این است ،اگر قرار باشد همه خانمها دنبال فرد بی عب و نقص باشند و دنبال بهترین و کامل ترین باشد ، پس چه کسی قرار است با گروه دوم ازدواج کند؟ آیا آنها حق ازدواج و بهرمندی از زندگی تاهلی را نباید داشته باشند چونکه فلان مشکل یا بیماری را دارند؟! کجای دین ما چنین چیزی را گفته است؟! کجای دین ما گفته اگر با چنین فردی ازدواج کنیم غیر عقلانی عمل کردیم؟ آن هم ازدواج با یک روحانی که دارد زندگیش را وقف دینش میکند و چه بسا از درون خیلی متدین تر و ولایتمدار تر و متعهد تر از خیلی ازفرادی باشد که در ظاهر مشکلی ندارند!
    یعنی هستند این طور مردها؟ فکر می کنم اگر مردی بیمار هم باشه بالاخره با کسی ازدواج می کنه. حالا یا با یکی مثل خودش که بیماره یا سالم. فکر نکنم افراد زیادی باشند که این طوری هستند. به نظرم نادر باشند. یعنی موضوع حاد و مهمی نیست.
    بیماری البته به دینداری و ولایت مداری به نظرم ربطی نداره. یعنی رابطه ی مستقیم نداره. میشه بیمار باشه دین دار باشه و یا نباشه. یعنی انقدر مسئله بزرگ نیست که بگم الان افراد دین دار و ولایت مداری هستند که هیچ کسی باهاشون ازدواج نکرده و رنج می برند. جدا موضوع شایعی نیست. هست؟

18. صلوات ها 2

نوشته
    43
    حضور
    1 روز 11 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

سلام علیکم
    ازحضورتان در بحث متشکرم

نقل قول نوشته اصلی توسط zahra* نمایش پست ها
    عنی هستند این طور مردها؟ فکر می کنم اگر مردی بیمار هم باشه بالاخره با کسی ازدواج می کنه. حالا یا با یکی مثل خودش که بیماره یا سالم. فکر نکنم افراد زیادی باشند که این طوری هستند. به نظرم نادر باشند. یعنی موضوع حاد و مهمی نیست.
    خداکند که چنین موردی که بنده دنبالش هستم وجود نداشته باشد و همینگونه باشد که شما میفرمایید

بنده حاضرم هیچگاه نذرم ادا نشد اما در عوض بشنوم که هیچ طلبه متدین ولایتمداری نیست که به خاطر مشکلش از حق تاهل محروم مانده باشد،نه تنها طلبه و افراد متدین وولایتمدار،بلکه هیچ انسانی

ویرایش توسط حسیبا : ۱۳۹۶/۰۴/۱۶ در ساعت ۲۲:۵۶

20. صلوات

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری