تکلیف روزه های گرفته نشده در دوران شیردهی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تکلیف روزه های گرفته نشده در دوران شیردهی

سلام
من به علت شیردهی به نوزادم که سه ماهه است نتوانستم روزه بگیرم. چون نوزادم دو سال شیر میخورد ، ممکن است تا سال آینده بتوانم قضای آن را بگیرم (حالت الف) و احتمال دارد تا سال آینده نتوانتم قضای آن را بگیرم (چون بچه هایم تا زمانیکه شیر میخورند ، خوب غذا نمی خورند)(حالت ب).
در هر یک از دو حالت فوق تکلیف چیست؟
آیا علاوه بر گرفتن روزه قضا ، باید کفاره هم بدهم؟ یا تکلیف دیگری دارم؟

(مرجع تقلید: آیت الله فاضل لنکرانی)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

کربلا94;932846 نوشت:
سلام
من به علت شیردهی به نوزادم که سه ماهه است نتوانستم روزه بگیرم. چون نوزادم دو سال شیر میخورد ، ممکن است تا سال آینده بتوانم قضای آن را بگیرم (حالت الف) و احتمال دارد تا سال آینده نتوانتم قضای آن را بگیرم (چون بچه هایم تا زمانیکه شیر میخورند ، خوب غذا نمی خورند)(حالت ب).
در هر یک از دو حالت فوق تکلیف چیست؟
آیا علاوه بر گرفتن روزه قضا ، باید کفاره هم بدهم؟ یا تکلیف دیگری دارم؟

(مرجع تقلید: آیت الله فاضل لنکرانی)

با سلام و احترام

برای دریافت پاسخ دقیق به استفتائات ذیل طبق نظر آیه الله فاضل توجه بفرمایید:

سوال1:خانم بارداري كه زايمان او نزديك است يا شيرده‌اي كه شير او كم است، اگر روزه براي خودش يا بچه ضرر دارد وظيفه‌اش چيست؟ الف) ضرر به جان بچه ب) ضرر به جان مادر

الف) روزه واجب نيست، بايد روزه را بعداً قضا نمايد، و براي هر روز يك مدّ طعام به فقير بدهد. ب) روزه واجب نيست، بايد روزه را قضا نمايد و در اين فرض دادن يك مدّ طعام واجب نيست. ولي خوب است. تذكر: اگر كسي پيدا شود كه بچه را شير دهد خواه اجرت بگيرد يا بدون اجرت شير دهد بايد بچه را به او بدهد و روزه بگيرد.

سوال2:خانمي به علت بارداري, ماه رمضان را روزه نگرفته و تا رمضان آينده نيز به علت شير دادن نتوانسته آن ها را قضا نمايد. آيا ايشان علاوه بر فديه و قضا، كفارة تأخير نيز بايد بپردازد؟

ضرر برای مادر: بلي اگر روزه براي خودش ضرر داشته است بايد علاوه بر قضا براي هر روز يك كفاره هم بدهد. ضرر برای طفل: ولي اگر روزه براي بچه ضرر داشته است علاوه بر قضا براي هر روز دو كفاره بايد بدهد.

استفتائات موجود در پایگاه فقه و معارف به آدرس:
http://www.pasokhbesoalat.ir/jozve.aspx?jId=8&nId=1632

موضوع قفل شده است