به دنبال جبران رشوه

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به دنبال جبران رشوه

با عرض سلام و خسته نباشید
حدود ۱۰ سال پیش سرباز پلیس راه بودم و به دلیل برخی مسائل تحت تاثیر قرار گرفتم و مبلغی را که دقیقا نمیدانیم چقدر بوده در قبال جریمه و صدور قبض ،نقدی میگرفتم
حال با توجه به اینکه نمیدانم چه مبلغی را خودم گرفتم و چه مبلغی را همکارم گرفته و به من داده .
1- آیا باید مبلغی که خودم شخصا گرفتم را پرداخت کنم یا آن مبلغی که همکارم گرفته و به من داده؟
2- خود مبلغ باید پرداخت شود یا معادل آن نسبت به تورم؟
3- تحت چه عنوانی باید پرداخت کنم ؟

ضمنا بنده مقلد آیت اله مکارم میباشم

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

Mehdi6917;932430 نوشت:

با عرض سلام و خسته نباشید
حدود ۱۰ سال پیش سرباز پلیس راه بودم و به دلیل برخی مسائل تحت تاثیر قرار گرفتم و مبلغی را که دقیقا نمیدانیم چقدر بوده در قبال جریمه و صدور قبض ،نقدی میگرفتم
حال با توجه به اینکه نمیدانم چه مبلغی را خودم گرفتم و چه مبلغی را همکارم گرفته و به من داده .
1- آیا باید مبلغی که خودم شخصا گرفتم را پرداخت کنم یا آن مبلغی که همکارم گرفته و به من داده؟
2- خود مبلغ باید پرداخت شود یا معادل آن نسبت به تورم؟
3- تحت چه عنوانی باید پرداخت کنم ؟

ضمنا بنده مقلد آیت اله مکارم میباشم

با تشکر

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

1- باید آن مبالغ را به صاحبانش برگردانید اگر می شناسید و اگر نمی شناسیدبا اجازه از دفتر مرجع تقلیدتان باید آن مبالغ را به فقیری که می شناسید بدهید، واما نسبت به ارگان دولتی که کوتاهی نموده اید تابع قوانین است، باید ببینید که قانون می گوید باید این اموال را خودتان جبران کنید یا خیر.

2- اگر مدتی گذشته است که ارزش پول تفاوت فاحشی(زیادی) داشته است، باید قیمت روز را حساب کرده و پرداخت بنمایید.

با عرض سلام و خسته نباشید .
بنابراین ایشون که همکار ما هستند این مبلغی رو که نقدی میگرفته که حدود ۳.۵۰۰.۰۰۰ تومان شده
که از این مبلغ ذکر شده مبلغی صرف خرید غذا در همان ایام سربازی و مبلغی و بعد از سربازی در موارد مختلف در زندگی خرج شده .
که با توجه به استعلام از بانک مرکزی این مبلغ به نرخ روز میشود ۱۷،۰۰۰،۰۰۰ تومان و تفاوت فاحشی پیدا کرده . یعنی حدودا ۵ برابر شده .

حال با توجه به اینکه ایشان مقلد آقای مکارم هستند و نظر ایشان محاسبه به نرخ روز است یعنی پرداخت ۱۷۰۰۰،۰۰۰ و در حال حاضر این مبلغ را بصورت نقد ندارد و باید ماشین یا ملکش را بفروشم آیا رجوع به نظر آقای سیستانی جایز هست (طبق نظر آقای سیستانی پرداخت همان مبلغ ۳،۵۰۰،۰۰۰ کفایت میکند و نیازی به پرداخت طبق نرخ روز ندارد )
ضمنا این مبلغ رشوه گرفته شده با رضایت رانندگان بوده که آنها هم برای آنکه جریمه بیشتر نشوند مبلغ کمتری نقدی می دادند اما با رضایت خودشان که طبق نظر آقای مکارم باید از طرف آنها بصورت صدقه به فقیر داده شود .

موضوع قفل شده است