صفحه 2 از 7 نخست 1234 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اثبات اعجاز قرآن با توجه به خصوصیات آورنده آن ، پیامبر اکرم (ص)

علاقه
    ...
    نوشته
    56
    حضور
    2 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    96

نقل قول نوشته اصلی توسط ممسوس نمایش پست ها
    با توجه به مطالب فوق به نظر میرسد راهب مسیحی با دیدن ابری که روی سر پیامبر صلی الله علیه و اله همراه وی حرکت میکرد و از شمایل و ظاهر آن حضرت به نبوت اینده وی پی برد.
    آیا در کتابی در باره نشانه های پیامبری شان نوشته شده است؟(مثل همان علامت بین دو کتف مبارکشان)
    امام باقر علیه السلام ـ به سلمة بن کهیل و حکم بن عتیبه ـ فرمود : اگر به شرق و غرب بروید، هرگز دانش درستى را نخواهید یافت، مگر همان چیزى که از ما خاندان صادر شود.

2. صلوات

علاقه
    ...
    نوشته
    56
    حضور
    2 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    96

گزارشی مبنی بر آموزش سواد خواندن و نوشتن توسط عبدالمطلب به حضرت محمد را در منابع تاریخی نمیبینیم
    پس به این خاطر میپرسم که ممکن است مخفی شده باشد
    امام باقر علیه السلام ـ به سلمة بن کهیل و حکم بن عتیبه ـ فرمود : اگر به شرق و غرب بروید، هرگز دانش درستى را نخواهید یافت، مگر همان چیزى که از ما خاندان صادر شود.

4. صلوات

علاقه
    ...
    نوشته
    56
    حضور
    2 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    96

بنده فقط میخواهم که هر چه جای شک است در دزس خوانده بودن ایشان برطرف شود و لا غیر!

علاقه
    ثقلین
    نوشته
    1,031
    حضور
    23 روز 17 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2258

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdiyavar نمایش پست ها
    بنده فقط میخواهم که هر چه جای شک است در دزس خوانده بودن ایشان برطرف شود و لا غیر!
    با عرض سلام حضور برادر گرامي

در خصوص موضوع مورد بحث، تاپيک‌هاي مختلفي در انجمن هست و حاوي نکات ارزشمند که براي خود بنده خيلي قابل استفاده بوده، اگه کمي جستجو ميکرديد بهتر بود؛

به هر حال، گلچين نکات مهم در اين بحث ، ارائه مي‌شود :

در میان مورخان بحث نیست که رسول اکرم اثبات اعجاز قرآن با توجه به خصوصیات آورنده آن ، پیامبر اکرم (ص) به مکتب نرفت و خط ننوشت ، و قرآن نیز صریحا در آیه 48 سوره عنکبوت درباره وضع نبيّ اکرم قبل از بعثت می‏‌فرمايد:

" و ما کنت تتلوا من قبله من کتاب و لا تخطه بیمینک اذا لارتاب المبطلون ":

پیش از این نه کتابی می‏خواندی و نه با دست خود چیزی می‏نوشتی تا موجب تردید دشمنانی که می‏خواهند سخنان ترا ابطال کنند گردد .

اصولا در محیط حجاز به اندازه‏ای باسواد کم بود که افراد باسواد کاملا معروف و شناخته شده بودند ،

در مکه که مرکز حجاز محسوب می‏شد تعداد کسانی که از مردان می‏توانستند بخوانند و بنویسند از 17 نفر تجاوز نمی‏کرد.

و از زنان تنها یک زن بود که سواد خواندن و نوشتن داشت [فتوح البلدان بلاذری ط مصر ص 459] .

مسلما در چنین محیطی اگر نبيّ اکرم اثبات اعجاز قرآن با توجه به خصوصیات آورنده آن ، پیامبر اکرم (ص) نزد معلمی خواندن و نوشتن را آموخته بود کاملا معروف و مشهور می‏شد .

و به فرض اینکه نبوتش را نپذیریم او چگونه می‏توانست با صراحت در کتاب خویش این موضوع را نفی کند ؟

آیا مردم به او اعتراض نمی‏کردند که درس خواندن تو مسلم است ، این قرینه روشنی بر امی بودن او است .

و در هر حال وجود این صفت در رسول اکرماثبات اعجاز قرآن با توجه به خصوصیات آورنده آن ، پیامبر اکرم (ص) تاکیدی در زمینه نبوت او بود تا هر گونه احتمالی جز ارتباط به خداوند و جهان ماوراء طبیعت در زمینه دعوت او منتفی گردد .

خاورشناسان نيز به اين امر اعتراف كرده اند چنانكه كارلايل در كتاب معروف الابطال مي گويد:

«يك چيزي را نبايد فراموش كنيم و آن اينكه محمد هيچ درسي از هيچ استادي نياموخته است، صنعت خط تازه در ميان مردم عرب پيدا شده بود.»
    (مطهري، مرتضي، پيامبر امّي، تهران، انتشارات صدرا، چاپ 16، 1381، ص10 ـ 9.)

این در مورد دوران قبل از نبوت و اما پس از بعثت نیز در هیچیک از تواریخ نقل نشده است که او خواندن و نوشتن را از کسی فرا گرفته باشد ، بنابراین به همان حال امی بودن تا پایان عمر باقی ماند .

شاهد تاریخی این نکته ، حادثه ای است که در جریان صلح حدیبیة اتفاق افتاد.

در جریان صلح حدیبیة پس از مذاکراتی چند، رسول خدا(ص)علی(ع)را طلبید و به او فرمود: بنویس: «بسم الله الرحمن الرحیم‏»

سهیل بن عمرو گفت: من این عنوان را به رسمیت نمی‏‌شناسم، باید همان عنوان رسمی ما را بنویسی‏ «باسمک اللهم‏» و علیاثبات اعجاز قرآن با توجه به خصوصیات آورنده آن ، پیامبر اکرم (ص) نیز به دستور رسول خدا(ص)همان گونه نوشت.

آن گاه فرمود: بنویس‏«این است آنچه محمد رسول الله با سهیل بن عمرو نسبت ‏به آن موافقت کردند. . .

سهیل گفت: اگر ما تو را به عنوان ‏«رسول الله‏» می‏‌شناختیم که این همه با تو جنگ و کارزار نمی‏کردیم، باید این عنوان نیز پاک شود و به جای آن ‏«محمد بن عبد الله‏» نوشته شود،

رسول الله قبول کرد و چون متوجه شد که برای علی بن ابیطالب دشوار است عنوان‏ «رسول الله‏» را از دنبال نام پیغمبر پاک کند خود آن حضرت انگشتش را پیش برده و فرمود:

یا علی جای آن را به من نشان ده و بگذار من خود این عنوان را پاک کنم...
    (ارشاد مفید /60 ، اعلام الوری /106، بحار ج 20/368 .و همچنین ر.ک : رسولی محلاتی، زندگانی حضرت محمد(ص) ص 490، سبحانی،جعفر- فروغ ابدیت ج 2 ص 194)

اللهم لا تجعل الدنيا أکبرَ همِّنا ولا مَبلغَ عِلمِنا

7. صلوات

علاقه
    ...
    نوشته
    56
    حضور
    2 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    96

نقل قول نوشته اصلی توسط Hadi99g نمایش پست ها
    با عرض سلام حضور برادر گرامي

در خصوص موضوع مورد بحث، تاپيک‌هاي مختلفي در انجمن هست و حاوي نکات ارزشمند که براي خود بنده خيلي قابل استفاده بوده، اگه کمي جستجو ميکرديد بهتر بود؛

به هر حال، گلچين نکات مهم در اين بحث ، ارائه مي‌شود :

در میان مورخان بحث نیست که رسول اکرم به مکتب نرفت و خط ننوشت ، و قرآن نیز صریحا در آیه 48 سوره عنکبوت درباره وضع نبيّ اکرم قبل از بعثت می‏‌فرمايد:

" و ما کنت تتلوا من قبله من کتاب و لا تخطه بیمینک اذا لارتاب المبطلون ":

پیش از این نه کتابی می‏خواندی و نه با دست خود چیزی می‏نوشتی تا موجب تردید دشمنانی که می‏خواهند سخنان ترا ابطال کنند گردد .

اصولا در محیط حجاز به اندازه‏ای باسواد کم بود که افراد باسواد کاملا معروف و شناخته شده بودند ،

در مکه که مرکز حجاز محسوب می‏شد تعداد کسانی که از مردان می‏توانستند بخوانند و بنویسند از 17 نفر تجاوز نمی‏کرد.

و از زنان تنها یک زن بود که سواد خواندن و نوشتن داشت [فتوح البلدان بلاذری ط مصر ص 459] .

مسلما در چنین محیطی اگر نبيّ اکرم نزد معلمی خواندن و نوشتن را آموخته بود کاملا معروف و مشهور می‏شد .

و به فرض اینکه نبوتش را نپذیریم او چگونه می‏توانست با صراحت در کتاب خویش این موضوع را نفی کند ؟

آیا مردم به او اعتراض نمی‏کردند که درس خواندن تو مسلم است ، این قرینه روشنی بر امی بودن او است .

و در هر حال وجود این صفت در رسول اکرم تاکیدی در زمینه نبوت او بود تا هر گونه احتمالی جز ارتباط به خداوند و جهان ماوراء طبیعت در زمینه دعوت او منتفی گردد .

خاورشناسان نيز به اين امر اعتراف كرده اند چنانكه كارلايل در كتاب معروف الابطال مي گويد:

«يك چيزي را نبايد فراموش كنيم و آن اينكه محمد هيچ درسي از هيچ استادي نياموخته است، صنعت خط تازه در ميان مردم عرب پيدا شده بود.»
    (مطهري، مرتضي، پيامبر امّي، تهران، انتشارات صدرا، چاپ 16، 1381، ص10 ـ 9.)

این در مورد دوران قبل از نبوت و اما پس از بعثت نیز در هیچیک از تواریخ نقل نشده است که او خواندن و نوشتن را از کسی فرا گرفته باشد ، بنابراین به همان حال امی بودن تا پایان عمر باقی ماند .

شاهد تاریخی این نکته ، حادثه ای است که در جریان صلح حدیبیة اتفاق افتاد.

در جریان صلح حدیبیة پس از مذاکراتی چند، رسول خدا(ص)علی(ع)را طلبید و به او فرمود: بنویس: «بسم الله الرحمن الرحیم‏»

سهیل بن عمرو گفت: من این عنوان را به رسمیت نمی‏‌شناسم، باید همان عنوان رسمی ما را بنویسی‏ «باسمک اللهم‏» و علی نیز به دستور رسول خدا(ص)همان گونه نوشت.

آن گاه فرمود: بنویس‏«این است آنچه محمد رسول الله با سهیل بن عمرو نسبت ‏به آن موافقت کردند. . .

سهیل گفت: اگر ما تو را به عنوان ‏«رسول الله‏» می‏‌شناختیم که این همه با تو جنگ و کارزار نمی‏کردیم، باید این عنوان نیز پاک شود و به جای آن ‏«محمد بن عبد الله‏» نوشته شود،

رسول الله قبول کرد و چون متوجه شد که برای علی بن ابیطالب دشوار است عنوان‏ «رسول الله‏» را از دنبال نام پیغمبر پاک کند خود آن حضرت انگشتش را پیش برده و فرمود:

یا علی جای آن را به من نشان ده و بگذار من خود این عنوان را پاک کنم...
    (ارشاد مفید /60 ، اعلام الوری /106، بحار ج 20/368 .و همچنین ر.ک : رسولی محلاتی، زندگانی حضرت محمد(ص) ص 490، سبحانی،جعفر- فروغ ابدیت ج 2 ص 194)
    با سلام،متشکرم حل شد

علاقه
    علم
    نوشته
    1,559
    حضور
    31 روز 8 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3086

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdiyavar نمایش پست ها
    اثبات این مسئله ،که حضرت عبد المطلب سواد داشته اند یا نه به این خاطر است که ممکن اس از ایشان درس آموخته باشند(نعوذباالله)بهر حال میخواهم هر چه جای شک است برطرف کنم
    آیا در تاریخ چیزی آمده که کفار و مشکرین این با سواد بودن حضرت عبد المطلب را دستمایه خود قرار داده باشند و آیا حرفی زده شده که به پیامبر اکرم صل الله علیه و اله بگویند که پدربزرگت به تو درس داده است؟
    با سلام و احترام
    بله متوجه فرمایش شما شدم طبق انچه در منابع تاریخی وجود دارد مطلبی دال بر سواد آموزی از طرف عبدالمطلب به پیامبر صلی الله علیه و اله ندیدیم و یا موردی نیست که مشرکین به عبدالمطلب بگویند تو به فرزند پسرت سواد یاد دادی

10. صلوات

علاقه
    ...
    نوشته
    56
    حضور
    2 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    96

با سلام و احترام
    بله متوجه فرمایش شما شدم طبق انچه در منابع تاریخی وجود دارد مطلبی دال بر سواد آموزی از طرف عبدالمطلب به پیامبر صلی الله علیه و اله ندیدیم و یا موردی نیست که مشرکین به عبدالمطلب بگویند تو به فرزند پسرت سواد یاد دادی
    سلام
    با تشکر

علاقه
    שאלה
    نوشته
    522
    حضور
    8 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    591

با سلام و احترامعرض پوزش از تاخیردر مورد اثبات عدم خواندن و نوشتن حضرت محمد صلی الله علیه و اله دلائل متعددی وجود دارد
    با عرض سلام و خسته نباشید. با توجه به محدود و مجمل بودن اطلاعات تاریخی پیرامون دوران کودکی حضرت رسول، درس نخوانده بودن حضرت چگونه ثابت می شود؟

به علاوه وقتی می گوییم امیت ایشان یکی از ابعاد اعجاز است، با این احتمال که ممکن است ایشان علیرغم بی سواد بودن، شفاهاً مطالبی را از دیگران آموخته باشند چه می کنیم؟

همچنین، ممکن است که انسان با نبوغ خودش مطالبی را غلیرغم اینکه در هیچ مدرسه ای درس نخوانده، بگوید. از کجا می دانیم در مورد اعجاز قرآن و تعالیم اسلام، نبوغ انسانی حضرت رسول مؤثر نبوده است؟
    אני אוהב את מוחמד

13. صلوات

نوشته
    452
    حضور
    42 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    441

اگر کودکی چهار ساله همین قرآن را می‌آورد شکی در اعجاز قرآن با توجه به آورنده‌اش نبود. اما اثبات اعجاز در تاجری چهل ساله و احتمالا شناخته شده و محترم در حالی که هیچ سیرۀ معتبری از او بر جا نمانده یا محال است یا خیلی سخت. یک وقت‌ها پیش می‌آید که خود آدم نمی‌داند که توانایی کاری را دارد. مثل کسی که مدت‌ها در یک محیطی با زبان متفاوت زندگی می‌کند و ناگهان حس می‌کند انگار خیلی از جملات مردم با آن زبان را میفهمد. به هر حال تاجر بودن پیامبر، او را سال‌ها در معرض نوشته‌ها قرار داده و کم کم چیزهایی در ذهنش شکل گرفته و بعید نیست روزی به خود آمده باشد و گفته باشد من می‌توانم بخوانم (آیا توانایی نوشتن هم داشته؟). به خصوص که علی که با او زندگی می‌کرد و ظاهرا بزرگ شدۀ اوست با سواد بوده. گاه او را شاعر خطاب می‌کردند و این یعنی چندان هم برای اهل مکه عجیب نبوده که او می‌تواند جملات قرآنی را بگوید.

به این راحتی بی سوادی پیامبر قابل اثبات نیست. تنها می‌توان از راه ایمان به قرآن به این موضوع اعتماد کرد. بد نیست تمام نقل قول‌هایی که بی سوادی او را تأیید می‌کرده‌اند بررسی شوند و اعتبار آن‌ها سنجیده شود.

ویرایش توسط the_will_to_believe : ۱۳۹۶/۰۴/۱۹ در ساعت ۲۱:۱۸
    من با آی دی که تازه اسمش را عوض کرده‌ام در این سایت نیستم و بر نمی‌گردم.

15. صلوات

نوشته
    662
    حضور
    40 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    962

سلام
    میگن در اون زمان اطلاعات به صورت شفاهی منقل میشده و خط فقط ابزاری برای کمک به حافظه بوده. خط عربی اون زمان نه نقطه داشته و نه اعراب و فقط کسانی می تونستند یک نوشته رو بخونند که قبلاً اون رو به صورت شفاهی شنیده بودند. تفکر هم نیاز به خط نداره.

صفحه 2 از 7 نخست 1234 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری