تبدیل شک به یقین در نماز و حکم آن

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تبدیل شک به یقین در نماز و حکم آن

با سلام و عرض خسته نباشید؛

من موقع نماز خواندن صدای خودم را با تلفن همراه ضبط می کنم.....حالا سوال خودم را به دو قسمت شک و یقین تقسیم میکنم :

حالت اول :

شک دارم= در هنگام خواندن نماز،کلا به هیچ کدام از شک هایم اعتناء نمیکنم و نمازم را کامل تمام میکنم،سپس صدای ضبط شده ی خودم را چک میکنم تا شکم را به یقین تبدیل کنم،

حالا دو سوال پیش می آید :

الف-اگر یقین پیدا کردم که یکی از جزء های نماز را بجا نیاوردم,مثلا با گوش کردن صدای خودم یقین پیدا کردم در رکعت دوم حمد را نخواندم....یا در رکعت دوم تشهد را نخواندم...وقتی

یقین پیدا کردم جزئی از نمازم ایراد داشته است تکلیف چیست ؟ آیا کلا نمازم باطل است یا میتوانم بعد از اینکه نماز را تمام کردم آن را بجا آورم؟

ب-اگر میتوانم آن قسمتی که بجا نیاورده ام بعد از نماز بجا اورم،آن ها کدامند ؟ قسمت هایی که اگر بجا اورده نشود،کلا نماز باطل است نبز کدامند؟

حالت دوم:

یقین دارم = درحین نماز خواندن یقین دارم جزئی از نماز را بجا نیاوردم،مثلا در ابتدای رکعت سوم که می خواهم تسبیحات اربعه را بخوانم یقین دارم که تشهد رکعت دوم را نخواندم،

تکلیف چیست؟برای حالت های مختلف هم در نظر بگیرید مثلا در حین نماز وقتی رکعت دوم را خواندم در ابتدای رکعت سوم یقین پیدا کردم که در رکعت دوم بک سجده رفته ام و حالت های دیگه...

با تشکر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

Master-B;931740 نوشت:
با سلام و عرض خسته نباشید؛

من موقع نماز خواندن صدای خودم را با تلفن همراه ضبط می کنم.....حالا سوال خودم را به دو قسمت شک و یقین تقسیم میکنم :

حالت اول :

شک دارم= در هنگام خواندن نماز،کلا به هیچ کدام از شک هایم اعتناء نمیکنم و نمازم را کامل تمام میکنم،سپس صدای ضبط شده ی خودم را چک میکنم تا شکم را به یقین تبدیل کنم،

حالا دو سوال پیش می آید :

الف-اگر یقین پیدا کردم که یکی از جزء های نماز را بجا نیاوردم,مثلا با گوش کردن صدای خودم یقین پیدا کردم در رکعت دوم حمد را نخواندم....یا در رکعت دوم تشهد را نخواندم...وقتی

یقین پیدا کردم جزئی از نمازم ایراد داشته است تکلیف چیست ؟ آیا کلا نمازم باطل است یا میتوانم بعد از اینکه نماز را تمام کردم آن را بجا آورم؟

ب-اگر میتوانم آن قسمتی که بجا نیاورده ام بعد از نماز بجا اورم،آن ها کدامند ؟ قسمت هایی که اگر بجا اورده نشود،کلا نماز باطل است نبز کدامند؟

حالت دوم:

یقین دارم = درحین نماز خواندن یقین دارم جزئی از نماز را بجا نیاوردم،مثلا در ابتدای رکعت سوم که می خواهم تسبیحات اربعه را بخوانم یقین دارم که تشهد رکعت دوم را نخواندم،

تکلیف چیست؟برای حالت های مختلف هم در نظر بگیرید مثلا در حین نماز وقتی رکعت دوم را خواندم در ابتدای رکعت سوم یقین پیدا کردم که در رکعت دوم بک سجده رفته ام و حالت های دیگه...

با تشکر.

با سلام و عرض ادب

درحالت شک اصلا نیاز به ضبط کردن صدا نیست از این به بعد این کاررا انجام ندهید واگر بعداز نماز شک کردید اصلا اعتنا نکنید
درحالت یقین درمواردی که از محل گذشته است نباید اعتنا کرد ونماز صحیح است مثلا یقین کردید ذکر سجده رکعت دوم را نگفتید و بعد از سلام نماز یادتان آمد در این حالت نماز صحیح است درمواردی اگر هنوز وارد رکن بعدی نشدید باید برگردید و آن را بجا آورید مثلا در رکعت سوم قبل از رکوع یقین کردید تشهد را نگفتید باید برگردید و تشهد را گفته و دوباره تسبیحات اربعه را بخوانید در همین مثال اگر وارد رکن بعدی شده باشید درمواردی باید آن جزء فراموش شده را قضا کنید مثل اینکه در رکوع رکعت سوم یادتان بیاید تشهد رکعت دوم را نگفتید واجب است قضای تشهد فراموش شده را بعد از نماز بجا آورید وبعد از آن سجده سهو نمایید.

رساله مراجع،احکام شکیات نماز

موضوع قفل شده است