جمع بندی آیا این ذکر ، استغفار محسوب می شود؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این ذکر ، استغفار محسوب می شود؟

سلام.
با توجه به معنی ذکر "یا من یقبل الیسیر و یعفوا عن الکثیر ، اقبل منّی الیسیر و اعف عنّی الکثیر" که دربرگیرنده درخواست عفو گناهان از خداوند است ، آیا این ذکر ، جای ذکر "استغفر الله ربی و اتوب الیه" را میگیرد؟ یعنی در مواردی که سفارش شده انسان استغفار کند ، یا در مواردی که جای استغفار است ، می توانیم این ذکر را بگوییم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

این دعا از ادعیه مختصر سحرهاست و هم دعایی است که پیامبر اسلام به جوانی آموزش داده تا در برابر خطا او در برابر مادرش ببخشیده شود
يَا مَنْ يَقْبَلُ الْيَسِيرَ وَ يَعْفُو عَنِ الْكَثِيرِ اقْبَلْ مِنِّي الْيَسِيرَ وَ اعْفُ عَنِّي الْكَثِيرَ إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ‏(1)

اى آنكه عمل اندك و ناچيز بندگان را مى‏پذيرى و از گناهكاران بسيار در مى‏گذرى از من هم اين عمل كم را بپذير و از گناهان بسيارم درگذر كه تو بسيار مهربان و آمرزنده‏ اى
پی نوشت :

1.

[=BYekan]منازل الآخره ياداستان هايي از سفر آخرت ، ص 7؛ من لا يحضره الفقيه ، چاپ جديد، ج 1 ص 132؛ احكام الاءموات ، حديث 347.

كوتاهترین جمله برای توبه و استغفار جمله استغفر الله ربی و اتوب الیه می باشد و البته گفتن آن جمله هم اگر از درون پشیمانی را همراه داشته باشد استغفار محسوب می شود گرچه هر جمله ای در جای خودش دارای ارزش خاص خودش می باشد

تذکره;931986 نوشت:
كوتاهترین جمله برای توبه و استغفار جمله استغفر الله ربی و اتوب الیه می باشد و البته گفتن آن جمله هم اگر از درون پشیمانی را همراه داشته باشد استغفار محسوب می شود گرچه هر جمله ای در جای خودش دارای ارزش خاص خودش می باشد

آیا چون جمله "استغفر الله ربی و أتوب الیه" محتوی اسم جلاله می باشد ، ارزش بیشتری از جمله "یا من یقبل الیسیر و یعفو عن الکثیر ... " دارد؟

برخی منابع از قول بزرگان ، میگفتند ذکر مناسب حال فرد ، به سالک یا فرد الهام می شود. آیا اگر فردی ، قلبش متمایل به یک ذکر بود ، یعنی همان ذکر مناسب حالش است و به او الهام شده است؟ یا اینکه تمایل قلبی به یک ذکر در اثر گذاری آن ذکر تأثیر بیشتری میگذارد تا اینکه ذکری را که نسبت به آن تمایل کمتری دارد را بگوید؟

SHAHINN;932153 نوشت:
برخی منابع از قول بزرگان ، میگفتند ذکر مناسب حال فرد ، به سالک یا فرد الهام می شود. آیا اگر فردی ، قلبش متمایل به یک ذکر بود ، یعنی همان ذکر مناسب حالش است و به او الهام شده است؟ یا اینکه تمایل قلبی به یک ذکر در اثر گذاری آن ذکر تأثیر بیشتری میگذارد تا اینکه ذکری را که نسبت به آن تمایل کمتری دارد را بگوید؟

البته گاهی یک لحظه دل حرکت کند همه چیز عوض می شو

تذکره;931986 نوشت:
كوتاهترین جمله برای توبه و استغفار جمله استغفر الله ربی و اتوب الیه می باشد

سلام استاد.@};-
در برخی دستورات عنوان میشه فلان تعداد استغفر الله ربی و اتوب الیه گفته بشه و در برخی مثلا 70 بار استغفر الله و اتوب الیه.
آیا فرقی دارن با هم!؟
سپاس@};-happy

سلام خسته نباشید
بله با هم فرق دارند با این مثال واضحتر می شود
اگر به شما بگویند فلان کیلومتر و چند متر چند سانتی متر بروید و به گنج می رسید شما چه می کنید؟
یقینا به همان اندازه نه یک ذره کمتر و نه یک ذره بیشتر می روید
این پرسش شما هم همین است برای رسیدن به مقصود باید به همان سفارش معصوم عمل کرد

سوال:
با توجه به معنی ذکر "یا من یقبل الیسیر و یعفوا عن الکثیر ، اقبل منّی الیسیر و اعف عنّی الکثیر" که دربرگیرنده درخواست عفو گناهان از خداوند است ، آیا این ذکر ، جای ذکر "استغفر الله ربی و اتوب الیه" را میگیرد؟ یعنی در مواردی که سفارش شده انسان استغفار کند ، یا در مواردی که جای استغفار است ، می توانیم این ذکر را بگوییم؟

پاسخ:
ادعیه و زیارات و اذکار به صورت های مختلفی تفسیم می شوند که برخی از آنها برای هر مکانی و زمانی به صورت عام قابل استفاده است و برخی ادعیه و زیارات و اذکار جای مخصوص یا مکان مخصوص دارد .
ظاهرا این ذکر ویژه سحر بوده و هم دعایی است که پیامبر اسلام ( صلی الله علیه و آله) به جوانی آموزش داده تا در برابر خطا او در برابر مادرش ببخشیده شود.
يَا مَنْ يَقْبَلُ الْيَسِيرَ وَ يَعْفُو عَنِ الْكَثِيرِ اقْبَلْ مِنِّي الْيَسِيرَ وَ اعْفُ عَنِّي الْكَثِيرَ إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ‏(1) اى آن كه عمل اندك و ناچيز بندگان را مى‏ پذيرى و از گناهكاران بسيار در مى‏ گذرى از من هم اين عمل كم را بپذير و از گناهان بسيارم درگذر كه تو بسيار مهربان و آمرزنده‏ اى
كوتاه ترین جمله برای توبه و استغفار جمله استغفر الله ربی و اتوب الیه می باشد و البته گفتن آن جمله هم اگر از درون پشیمانی را همراه داشته باشد استغفار محسوب می شود گرچه هر جمله ای در جای خودش دارای ارزش خاص خودش می باشد ولی جای این اسغفار قرار نمی گیرد.

موضوع قفل شده است