جمع بندی نمازی برای جبران دویست سال نماز قضا!

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نمازی برای جبران دویست سال نماز قضا!

با سلام
آیه روایتی از پیامبر (ص) مبنی بر اینکه نمازی در زمانی خاص به جای چندین سال نماز قضا کفایت کنه وجود دارد؟

پیشاپیش از پاسخ کارشناس متشکرم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
خیر این موضوع صحت ندارد و طبق جستجويي که در منابع معتبر روايي شيعه داشتيم اين روايت را نيافتيم.

ثانيا: بر فرض وجود چنين روايتي مفاد آن با ساير روايات قطعي و معتبر در تعارض است. زيرا روايات متعددي دلالت بر «وجوب قضاء ما فات کما فات»(1) دارد يعني قضاء نمازي که فوت شده و از دست رفته، بايد همانگونه که از دست رفته باشد. اگر دو رکعت بود دو رکعت، اگر شکسته بوده شکسته و .. و لذا هيچ چيزي جز بجا آوردن نمازهاي قضا شده نمي تواند جايگزين آن گردد.

برفرض صحت سند منظور اين است كه ثواب نمازهاي قضا را دارد نه اين جاي آن را پر كند. مثل اين كه در باره برخي كارها گفته شده ثواب حج را دارد معناي آن اين نيست كه اگر مستطيع هست نيازي به حج رفتن نيست.

1. شيخ حر عاملي، وسائل الشيعه، مؤسسه آل البيت، سال 1409 هـ.ق، ج‏8، ص 268.

از پاسخ شما ممنونم.

بنابراین اعتنیایی به این روایت های دروغین نباید کرد.

عمار;931615 نوشت:
خیر این موضوع صحت ندارد

سلام استاد
من هم سوالی دارم

افرادی هستند که نمازهای قضایزیادی دارند
مثلاً 20 سال است نمازهایش را نخوانده ، اما حالا شروع کرده به نماز خواندن

از آنجایی که هیچکس زمان مرگ خود را نمی داند پس معلوم هم نیست که چقدر زمان برای جبران دارد
اگر بخواهد نمازهایش را قضا کند ، باید 24 ساعت در حال نماز خواندن باشد
یعنی فقط بخوابد و غذا بخورد و دیگر هیچ کاری نکند بجز نماز خواندن
آیا واقعاً باید اینطوری عمل کرد؟

شخصی را می شناسم که نمازش را نمیخواند با آنکه خیلی علاقه دارد
وقتی از او پرسیدم چرا نماز نمیخوانی؟ گفت چه فرقی میکند؟
من 20 سال نماز به خدا بدهکارم. کار دارم زن و بچه دارم مشکلات دیگر دارم
طبیعی است نمی توانم 24 ساعت در حال نماز خواندن باشم و هرچقدر هم تلاش کنم جبران نمیشود
آب اگر قرار است از سر بگذرد چه یک وجب چه صد وجب

من چه پاسخی باید به این شخص بدهم؟

[="Times New Roman"][="Black"]

Reza-D;931757 نوشت:
سلام استاد
من هم سوالی دارم

افرادی هستند که نمازهای قضایزیادی دارند
مثلاً 20 سال است نمازهایش را نخوانده ، اما حالا شروع کرده به نماز خواندن

از آنجایی که هیچکس زمان مرگ خود را نمی داند پس معلوم هم نیست که چقدر زمان برای جبران دارد
اگر بخواهد نمازهایش را قضا کند ، باید 24 ساعت در حال نماز خواندن باشد
یعنی فقط بخوابد و غذا بخورد و دیگر هیچ کاری نکند بجز نماز خواندن
آیا واقعاً باید اینطوری عمل کرد؟

شخصی را می شناسم که نمازش را نمیخواند با آنکه خیلی علاقه دارد
وقتی از او پرسیدم چرا نماز نمیخوانی؟ گفت چه فرقی میکند؟
من 20 سال نماز به خدا بدهکارم. کار دارم زن و بچه دارم مشکلات دیگر دارم
طبیعی است نمی توانم 24 ساعت در حال نماز خواندن باشم و هرچقدر هم تلاش کنم جبران نمیشود
آب اگر قرار است از سر بگذرد چه یک وجب چه صد وجب

ما وقتی از یکی پولی طلب داشته باشیم و طرف نتونه بدهیشو بده ، میندازیمش زندان.
تا شاید زیر فشار قرار بگیره و پولمونو از یه جایی جور کنه بده.
ولی خداوند مثل ما نیست.
خداوند وقتی از کسی طلب داره نمیندازش زندان.
نه تنها نمیندازش زندان ، بلکه بهش شغل خوب میده ، اخلاق یادش میده ، مسئولیت پذیری یادش میده ، پشتکار یادش میده ، توکل یادش میده ، مثبت اندیشی یادش میده.
چرا؟ برای اینکه تبدیل به کسی بشه که هم بتونه رشد کنه ، هم بدهیشو صاف کنه ، هم دیگه بدهکار کسی نشه.
دوست شما خداوند رو مثل انسان ها تصور کرده ، که تا بدهیتو صاف نکنی رضایت نمیده از زندان بیای بیرون.
بهش یاد بده خدا رو مثل انسان ها تصور نکنه.[/]

Reza-D;931757 نوشت:

[=arial]با سلام و ادب
همینکه شخص بی نماز به سمت خدا برگردد و شروع به جبران کند پیش خدا خیلی ارزشمند هست و در حد توان وقتی جبران کند کافیست .
این لینک جواب فقهی به سوال شماست:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=22513

پرسش:
آیه روایتی از پیامبر (ص) مبنی بر اینکه نمازی در زمانی خاص به جای چندین سال نماز قضا کفایت کنه وجود دارد؟

پاسخ:
خیر این موضوع صحت ندارد و طبق جستجويي که در منابع معتبر روايي شيعه داشتيم اين روايت را نيافتيم.

ثانيا: بر فرض وجود چنين روايتي مفاد آن با ساير روايات قطعي و معتبر در تعارض است. زيرا روايات متعددي دلالت بر «وجوب قضاء ما فات کما فات»(1) دارد يعني قضاء نمازي که فوت شده و از دست رفته، بايد همانگونه که از دست رفته باشد. اگر دو رکعت بود دو رکعت، اگر شکسته بوده شکسته و .. و لذا هيچ چيزي جز بجا آوردن نمازهاي قضا شده نمي تواند جايگزين آن گردد.

برفرض صحت سند منظور اين است كه ثواب نمازهاي قضا را دارد نه اين جاي آن را پر كند. مثل اين كه در باره برخي كارها گفته شده ثواب حج را دارد معناي آن اين نيست كه اگر مستطيع هست نيازي به حج رفتن نيست.

1. شيخ حر عاملي، وسائل الشيعه، مؤسسه آل البيت، سال 1409 هـ.ق، ج‏8، ص 268.

موضوع قفل شده است