جمع بندی سوال درباره‌ی ذکر شریف «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین»

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال درباره‌ی ذکر شریف «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین»

سلام وقت بخیر میخواستم بدونم ذکر لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین وفقط باید در سجده گفت؟اززحمات شما خیلی ممنونم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

قبل از پاسخ پرسش شما این جملات را مطالعه ای بفرمایید :
حضرت یونس علیه السلام مدت ها در میان قومش به ارشاد مردم پرداخت ولی در مدت سی و سه سال فقط دو نفر به او ایمان آوردند او هم قوم خود را نفرین کرد و خداوند به او وعده داد که در فلان تاریخ عذاب خود را بر آنان خواهد فرستاد یونس از شهر خارج شد اما یکی از دوستانش در شهر ماند و مردم را از عذاب خدا ترساند و از آنها خواست توبه کنند و آنها که نشانه های عذاب وعده داده شده را دیدند از ترس عذاب توبه و ناله کردند تا خدا عذابش را از آنان بر گرداند یونس به امید اینکه مردم نابود شده اند به شهر بازگشت و وقتی دید همه چیز عادی است و مردم به کارشان مشغول عصبانی شد و شهر را بدون اجازه خداوند ترک کرد و با یک کشتی راهی دریا شد.
در بین راه ماهی غول پیکری به کشتی حمله کرد و به خواست خداوند متعال حضرت یونس را بدون اینکه به او آسیب برساند بلعید حضرت یونس وقتی به هوش آمد متوجه اشتباه خود شد و با ناله و تضرع به درگاه خداوند توبه کرد که توبه او در قرآن آمده است و بخشی از آیه به عنوان ذکر یونسیه مشهور شده است که علما و عرفا خواص بیشماری را برای آن نقل میکنند . قرآن میفرماید : «وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَیْهِ فَنَادَى فِی الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَک إِنِّی کنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ»1 ؛ ذوالنون2 را ، آنگاه که خشمناک برفت و پنداشت که هرگز بر او تنگ نمی گیریم و در تاریکی ندا داد : هیچ خدایی جز تو نیست ، تو منزه هستی ومن از ستمکاران هستم.ذکر یونسیه یعنی گفتن: «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین»
پی نوشت ها :
1- سوره انبیاء آیه 87.2- حضرت یونس به خاطر اینکه در شکم ماهی قرار گرفت با لقب «ذوالنون و صاحب الحوت» از او یاد شده است .

این ذکر در نماز غفیله خوانده می شود البته خواندن آن در قنوت نمازهای واجب و یا در سجده هم مشکلی ندارد اما نماز غفیله چیست و کجا نماز غفیله خوانده می شود

الان توضیح داده می شود :

یکى از نمازهاى مستحبّ نماز غفیله است که بین نماز مغرب و عشا خوانده مى‏ شود. این نماز دو رکعت است که در رکعت اوّل آن، بعد از حمد باید به جاى سوره، این آیه را

بخوانند:«وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنادى‏ فِی الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنْجِی

الْمُؤْمِنِینَ».و در رکعت دوم بعد از حمد به جاى سوره، این آیه را بخوانند «وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها إِلَّا هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلَّا یَعْلَمُها وَ لا حَبَّةٍ

فِی ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلَّا فِی کِتابٍ مُبِینٍ».

و در قنوت آن بگویند: «اللَّهُمَّ إِنِّی اسْأَلُکَ بِمَفاتِحِ الْغَیْبِ الَّتِى لا یَعْلَمُهَا الَّا انْتَ انْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ انْ تَفْعَلَ بِی کَذا وَ کَذا» و به جاى کلمه «کذا و کذا» حاجت هاى خود را بگویند و بعد

بگویند: «اللَّهُمَّ انْتَ وَلِىُّ نِعْمَتِى وَ الْقادِرُ عَلَى طَلِبَتِى تَعْلَمُ حاجَتِى فَأسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمُ السَّلامُ لَمَّا قَضَیْتَهَا لِی»(1)

پی نوشت :

1.خمینی، روح الله، توضیح المسائل (المحشى) ، ج ‏1، ص 430، م 775، مؤسسة نشر اسلامی وابسته به جماعه مدرسین‏، چاپ هشتم، قم، 1424 هـ ق.‏

reyhane shoshtari;930995 نوشت:
سلام وقت بخیر میخواستم بدونم ذکر لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین وفقط باید در سجده گفت؟اززحمات شما خیلی ممنونم

سلام
این ذکر‌ رو همانطور ک کارشناس محترم گفتن در این اعمال استفاده میشه
اما اگر ذکر رو میخواین ، بطور مجزا و با تکرار بگین، علاوه سجده هنگام راه رفتن یا مواقع دیگه هم میشه گفت.
اما این ذکر ، ذکر سنگینه ک نیاز به اجازه استاد و ولی داره، سرخود نباید گفته بشه.
یاعلی

بهترین حالت در نماز غفیله است ولی در هر حالتی می شود خواند و در قنوت و سجود هم مانعی ندارد

سلام وقت بخیر میخواستم بدونم ذکر لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین وفقط باید در سجده گفت؟ا

Amir.Ali.molaei;931132 نوشت:
اما این ذکر ، ذکر سنگینه ک نیاز به اجازه استاد و ولی داره، سرخود نباید گفته بشه.

با سلام
این ذکر اگه به نیت قرب به خدا باشه اشکالی ایجاد نمی کنه. ولی اگه برای نیت خاصی باشه و سر زمان مشخص و با عدد مشخص چله گرفته بشه نیاز به اذن داره. در غیر اینصورت نیازی به اذن استاد نیست.

رهگذر تنها;931341 نوشت:
با سلام
این ذکر اگه به نیت قرب به خدا باشه اشکالی ایجاد نمی کنه. ولی اگه برای نیت خاصی باشه و سر زمان مشخص و با عدد مشخص چله گرفته بشه نیاز به اذن داره. در غیر اینصورت نیازی به اذن استاد نیست.

سلام و درود
نه اینطور نیست، گفتن این ذکر در هر صورت تاثیر خودش رو خواهد گذاشت، بستگی به شرایط شخص و یسری مسائل دیگه، مقدار تاثیرگذاری متفاوته.

تذکره;931099 نوشت:
این ذکر در نماز غفیله خوانده می شود البته خواندن آن در قنوت نمازهای واجب و یا در سجده هم مشکلی ندارد اما نماز غفیله چیست و کجا نماز غفیله خوانده می شود

الان توضیح داده می شود :

یکى از نمازهاى مستحبّ نماز غفیله است که بین نماز مغرب و عشا خوانده مى‏ شود. این نماز دو رکعت است که در رکعت اوّل آن، بعد از حمد باید به جاى سوره، این آیه را

بخوانند:

«وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنادى‏ فِی الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنْجِی

الْمُؤْمِنِینَ».

و در رکعت دوم بعد از حمد به جاى سوره، این آیه را بخوانند «وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها إِلَّا هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلَّا یَعْلَمُها وَ لا حَبَّةٍ

فِی ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلَّا فِی کِتابٍ مُبِینٍ».

و در قنوت آن بگویند: «اللَّهُمَّ إِنِّی اسْأَلُکَ بِمَفاتِحِ الْغَیْبِ الَّتِى لا یَعْلَمُهَا الَّا انْتَ انْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ انْ تَفْعَلَ بِی کَذا وَ کَذا» و به جاى کلمه «کذا و کذا» حاجت هاى خود را بگویند و بعد

بگویند: «اللَّهُمَّ انْتَ وَلِىُّ نِعْمَتِى وَ الْقادِرُ عَلَى طَلِبَتِى تَعْلَمُ حاجَتِى فَأسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمُ السَّلامُ لَمَّا قَضَیْتَهَا لِی»(1)

پی نوشت :

1.خمینی، روح الله، توضیح المسائل (المحشى) ، ج ‏1، ص 430، م 775، مؤسسة نشر اسلامی وابسته به جماعه مدرسین‏، چاپ هشتم، قم، 1424 هـ ق.‏

سلام و عرض ادب استاد
ممکنه مدت و تعدادش رو برای غیر از نماز بفرمایید؟
ضمن اینکه من شنیدم از اذکاری نیست که در صورت خواندن مشکلی ایجاد کنه و ... درسته؟!!

این ذکر را افراد عادی تا 100 بار روزانه فقط میتوانند بخوانند. در تاپیکهای عوارض اذکار هم توضیحاتی در این خصوص داده شده

در حسرت کربلا;931358 نوشت:
سلام و عرض ادب استاد
ممکنه مدت و تعدادش رو برای غیر از نماز بفرمایید؟

سلام
متاسفانه در این مساله تخصصی ندارم

منتظر الظهور;931376 نوشت:
این ذکر را افراد عادی تا 400 بار فقط بخوانند. در تاپیکهای عوارض اذکار هم توضیحاتی در این خصوص داده شده

این ذکر باعث لطیف و حساس شدن روح میشه، استادی باید باشه که سنگینی این ذکرو کم کنه.
چهارصد بار، تازه اون به عدد خاص!
در حد خیلی پایین تر، تازه اونم نه هر روز،نه ی مقدار مشخص، میدونم ک یچی میگم. happy;);)
تازه یونسیه، پیش ذکر هم داره و مقدماتی لازم داره.

Amir.Ali.molaei;931405 نوشت:

این ذکر باعث لطیف و حساس شدن روح میشه، استادی باید باشه که سنگینی این ذکرو کم کنه.
چهارصد بار، تازه اون به عدد خاص!
در حد خیلی پایین تر، تازه اونم نه هر روز،نه ی مقدار مشخص، میدونم ک یچی میگم. happy;);)
تازه یونسیه، پیش ذکر هم داره و مقدماتی لازم داره.

ولی من توی نت سرچ کردم و نوشته بود هبچ عوارضی نداره و میتونید بخونید بالاخره داره یانه؟!

منتظر الظهور;931376 نوشت:
این ذکر را افراد عادی تا 400 بار فقط بخوانند. در تاپیکهای عوارض اذکار هم توضیحاتی در این خصوص داده شده

سلام
زمانش رو هم می فرمایید؟!
و اینکه باید در سجده باشه یاخیر؟!

در حسرت کربلا;931427 نوشت:
ولی من توی نت سرچ کردم و نوشته بود هبچ عوارضی نداره و میتونید بخونید بالاخره داره یانه؟!

الان گفتم تاثیراتش رو، نیاز به استاد داره
لطیف شدن روح، تو نت چیزی در مورد این موضوع نوشته ؟؟!!
تا چند سال باید یسری ذکر بگین، بعد شروع کنید به یونسیه گفتن، برنامه داره، الکی ک نیست.

Amir.Ali.molaei;931458 نوشت:

الان گفتم تاثیراتش رو، نیاز به استاد داره
لطیف شدن روح، تو نت چیزی در مورد این موضوع نوشته ؟؟!!
تا چند سال باید یسری ذکر بگین، بعد شروع کنید به یونسیه گفتن، برنامه داره، الکی ک نیست.

ولی من در موردش خوندم اشکالی نداره
هرکس هروقت غمیگینه اینو بخونه عوارضم نداره
ببخشید واسم سواله وقتی کارشناس میگن تخصصی ندارم شما از کجا بااین قطعیت میگین؟!!
حوزوی هستین؟!!!
من خودم چندباری امتحان کردم البته نه به مقدار زیاد
در حدی که حالم مساعد بشه
میخواستم تعداد و زمانشو بدونم که دقیق بخونم
هیچ عوارضی م نداشته و واقعا طبق گفته معصوم که گفتن در عجبم از کسی که عمگینه و این ذکرو نمیخونه بهم ارامش داده و سبک شدم به نطرتون اگه عوارضی داشت چرا به همه توصیه کردن؟!!

در حسرت کربلا;931460 نوشت:
ولی من در موردش خوندم اشکالی نداره
هرکس هروقت غمیگینه اینو بخونه عوارضم نداره
ببخشید واسم سواله وقتی کارشناس میگن تخصصی ندارم شما از کجا بااین قطعیت میگین؟!!
حوزوی هستین؟!!!
من خودم چندباری امتحان کردم البته نه به مقدار زیاد
در حدی که حالم مساعد بشه
هیچ عوارضی م نداشته و واقعا طبق گفته معصوم که گفتن در عجبم از کسی که عمگینه و این ذکرو نمیخونه بهم ارامش داده و سبک شدم به نطرتون اگه عوارضی داشت چرا به همه توصیه کردن؟!!

بله گفتن به تعداد کم، نه اونم نه همیشگی، زمان هم لازم ندارهه
کارشناس ندونه، قرار میشه منم اطلاعات نداشته باشم ؟؟!
در حد وظیفه گفتم، مخصوصا برای کسانی ک این پست رو‌میخونن، و دنبال اطلاعات میگردن.
در هر صورت ، هر طور خودتون مایل هستین.
موفق باشی

Amir.Ali.molaei;931464 نوشت:

بله گفتن به تعداد کم، نه اونم نه همیشگی، زمان هم لازم ندارهه
کارشناس ندونه، قرار میشه منم اطلاعات نداشته باشم ؟؟!
در حد وظیفه گفتم، مخصوصا برای کسانی ک این پست رو‌میخونن، و دنبال اطلاعات میگردن.
در هر صورت ، هر طور خودتون مایل هستین.
موفق باشی

من در مورد عوارض این ذکر و تاکید شما روی این قضیه پرسیدم
به هرحال درستش اینه وقتی مطمئنیم درباره چیزی به دیگران توصیه کنیم یا نهی کنیم
من جاییی چیزی مبنی بر اینکه اشکالی وارده بر مداومت این ذکر نخوندم لطف میکنین منبع ذکر کنید ؟!

در حسرت کربلا;931427 نوشت:

در حسرت کربلا;931428 نوشت:
سلام زمانش رو هم می فرمایید؟! و اینکه باید در سجده باشه یاخیر؟!

باسلام

اسمای الهی و آیات قرآن عوالمی دارند مثلا قرائت سوره یس باعث حالت بسط میشود ولی خواندن آیت الکرسی کمی موجب حالت قبض میشود

ذکر یونسیه هم عوالمی دارد که خواندن این ذکر به عدد بالا بدون داشتن شرایط آن، موجب بروز مشکلاتی میشود!

میتوانید آنرا به عدد صد بار روزانه بخوانید تا مشکلی برایتان پیش نیاید و قبل از شروع به قرائت و بعد از پایان هم سه بار صلوات بگویید! نیازی به خواندنش در سجده یا در زمان خاصی نیست!

در خصوص ذکر یونسیه مطالبی تو سایتها هست که از تو کتب اقتباس کردند بدون اینکه به این اذکار و کلا به این علوم آگاهی داشته! خیلی مطالب غلط هست که تو نت میذارند که انجامش باعث بروز مشکلاتی مثل فقر، بیماری، بسته شدن کارها و.. میشود!

استغفار و صلوات اذکار عام هستند و میتوانید این اذکار را بخوانید مثلا برای افزایش رزق به مدت یک هفته بعد نماز صبح هزار بار استغفرالله و اتوب الیه و در هفته دوم هزار بار صلوات

در حسرت کربلا;931466 نوشت:
من در مورد عوارض این ذکر و تاکید شما روی این قضیه پرسیدم
به هرحال درستش اینه وقتی مطمئنیم درباره چیزی به دیگران توصیه کنیم یا نهی کنیم
من جاییی چیزی مبنی بر اینکه اشکالی وارده بر مداومت این ذکر نخوندم لطف میکنین منبع ذکر کنید ؟!

تا اونجا ک اجازه داشته باشم، میگم
حساس شدن و لیف شدن روح،‌باعث درک بعضی مسائل ماورایی داره، ک نیاز به استاد داره
چرا نیاز ب استاد داره؟ چون با بعضی موضوعات ماورایی درگیر میشین، ک اذیتتون میکنه، مخصوصا وقتی که روحتون هنوز به مرحله ای نرسیده باشه که این ذکر رو انجام بدین.
شما اگه خانم باشی‌‌بخاطر لطیف تر بودن روحت خیلی بیشتر دقت کنی، چون زودتر تاثیر میزاره.
منبع هم گفته استاتید و دوستانمه که تجربه داشتن.
درهمین حد کافیه، با درایت بیشتری بخونید صحبتهارو.
شفاف تر نمیشه توضیح بدم، چون نه اجازه دارم، نه میشه بخاطر یسری افراد، ممکنه در راه اشتباه ازش استفاده کنن.

سلام بر شما
حرفاتتون عالیه، ممنون، اما دو نکته رو بگم

نقل قول:

میتوانید آنرا به عدد صد بار روزانه بخوانید تا مشکلی برایتان پیش نیاید

صد تا دقیق نباید باشه ، مثلا یروز پنجاه، یروز چهل

نقل قول:
استغفار و صلوات اذکار عام هستند و میتوانید این اذکار را بخوانید مثلا برای افزایش رزق به مدت یک هفته بعد نماز صبح هزار بار استغفرالله و اتوب الیه و در هفته دوم هزار بار صلوات

استغقار هزار بار ؟! زیاده، بپرسم از ی دوست، حتما میگم تعداد درستش رو
یک برنامه هم هست ، ک این رو میدونم خیلی عالیه، و عمومی هست همین ذکر صلوات و لااله الا الله، از کتابم دقیقش رو ان شاالله میگم.

در حسرت کربلا;931460 نوشت:

Amir.Ali.molaei;931348 نوشت:
نه اینطور نیست، گفتن این ذکر در هر صورت تاثیر خودش رو خواهد گذاشت، بستگی به شرایط شخص و یسری مسائل دیگه، مقدار تاثیرگذاری متفاوته.

سلام
البته که تاثیرش رو خواهد گذاشت . اگر قرار بود تاثیر نذاره اصلا چرا میگفتیم این ذکر رو. ولی بحثی که شما باز کردین در مورد عوارض و اذن استاده که بنده هم عرض کردم اگر با تعداد خونده نشه عوارض نداره. عوارض برای کسیه که مداومت داشته باشه به تکرار این ذکر به عدد خاص .
اینو از فرموده های کارشناس سایت جناب استاد و جناب سمیع کپی پیست کردم:
پرسش:
چرا برخی از اذکار بدون اذن استاد ضرر دارد؟ و چرا عدد در ذکر گفتن این قدر موثر است و اهمیت دارد که بدون رعایت عدد، نتیجه حاصل نمی گردد؟

پاسخ:
اذکار در یک تقسیم بندی به دو گروه تقسیم می شوند:
1. اذکار خاص
برای گفتن اذکار خاص که
دارای عدد و وقت مشخص می باشد، باید از استاد اهل فن و راه پیموده اجازه گرفت. علتش این است که:
أ-با گفتن این اذکار حالاتی برای انسان پیش می آید که باید این حال به استاد عرضه شود تا انسان را از آن حال عبور دهد و مانع توقف شاگرد و بروز مشکل نشود.

ب-چون این اذکار جنبۀ داروی خاص دارند، با توجه به روحیات و نیاز و نقص شاگرد تجویز می شود.از تجویز خود سرانه باید پرهیز نمود تا گرفتار عواقب آن نشود.
ج-معمولاً اذکاری که در کتب بیان شده،کامل نیست. نویسنده تمام شرایط را بیان نمی کند. گفتن آن مطابق کتاب، به جای سود، زیان آور خواهد بود.

د- بعضی اذکار اثر خود را به صورت فقر یا بیماری یا مشکل در زندگی نشان می دهد که ما توان تحمل آن را نداریم. چه بسا باعث از دست دادن ایمان کم ما هم بشود.البته مقصود همانطور که گفته شد اذکار با عدد مشخص مقصود است و گفتن هر ذکری بدون عدد و به نیت یاد خدای متعال هیچ مشکل و ضرری ندارد.
همچنین ضرر داشتن بدین معناست که اثرات آن ذکر خاص با شرایط و تحمل و وضعیت فعلی ما سازگاری ندارد.نه اینکه ذکر شر یا بدی داشته باشد.
ه-ممکن است انسان در اثر این اذکار به افراط و تفریط کشیده شود. از ادامه راه باز ایستد. بسیاری از ماندگان راه،آن هایی هستند که در دام افراط و تفریط افتاده اند.

2. اذکار عمومی
این ذکرها جنبۀ داروی عمومی دارند و گفتن آن بدون تجویز استاد جایز و اثر بخش است.
معمولاً ذکرهایی که از اهل بیت (علیهم السلام) در کتاب هایی مثل مفاتیح الجنان و ثواب الأعمال شیخ صدوق وارد شده، و اذکار ایام هفته، گفتنش ایرادی ندارد.مثلا در روایتی فرموده هر کس فلان ذکر را (بدون عدد یا با عدد)بگوید فلان اثر را دارد،
چون در روایت فرموده اند هر کس و روایت برای شخص خاصی نبوده است این دستورالعمل عمومی است

اما از ذکر هایی که از علما و عرفا نقل شده با عدد خاص، باید پرهیز کنید و این اذکار که البته مأخوذ از منابع دینی هستند باید با اذن و اجازه استاد گفته شوند.
به این نکته هم توجه شود، اعمال و عبادات مستحبى كه انسان انجام مى‏ دهد، ضمن آنكه بايد با خصوصيات روحى و حال معنوى او مناسب باشد، لازم است حتى المقدور با شوق و نشاط نيز همراه باشد، تا موثر واقع شود.

نقل قول:
سلام
البته که تاثیرش رو خواهد گذاشت . اگر قرار بود تاثیر نذاره اصلا چرا میگفتیم این ذکر رو. ولی بحثی که شما باز کردین در مورد عوارض و اذن استاده که بنده هم عرض کردم اگر با تعداد خونده نشه عوارض نداره. عوارض برای کسیه که مداومت داشته باشه به تکرار این ذکر به عدد خاص .

سلام بر شما
حرف من هم همین بود.
اما اول دو نکته ای رو خدمتون بگم، یسری از آدمها بعضی اوقات ی ذکرشون معادل صد ذکر دیگران تاثیر داره.
دوم اینکه وقتی آدم معمولی یا مومن در صراط مستقیم قدم برداره ب مرور زمان، به تجرد دست پیدا کنه،که گفتن مداوم و حتی کم بعضی اذکار‌ مثل یونسیه‌ به این تجرد شدت میده. بخاطر بعضی امور که در ماورا بهشون برمیخوره نیاز به کمک استاد و راهنما پیدا میکنه، اما هنوز به درجه ای نرسیده که صلاحیت و لیاقت داشتن استاد را داشته باشه. (تازه اگر دنبال سلوک یا عرفان باشد)غیر از صبر و جمع کردن اطلاعات راه دیگه ای برای حل بعضی مسائل و مشکلات نداره.
صحبتم اینه که نه سایت‌ ها، نه خیلیها از خاصیت این ذکر اطلاع ندارن، بهر حال گفتنش تاثیر گذاره، با دقت باید گفته بشه. حتی کم و نامداوم تاثیرمیذاره.
ذکرهای عمومی دیگه هم هستن بعضی از خواص این ذکرو دارن، چرا حتما این ذکر؟!
این ذکر در حد خیلی پایین، کمتر از صدتا (خانم ها خیلی کمتر از آقایون باید بگن) حتی تو سجده هم گفته نشه. طوری گفته بشه یکدفعه باعث تغییر روح نشه، مداومت نداشته باشه مسئله ای نداره تازه با‌این همه هم باز صد در صد نیست.
از استاد معتبر پرسیدم، از تجربیات دوستان و ...
این ذکر خیلی خوبه اما نه برای هرکسی.
خاصیت بگیم تا عوارض بهتره

سوال :
می خواستم بدونم ذکر لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین وفقط باید در سجده گفت؟

پاسخ :
بهترین حالت در نماز غفیله است ولی در هر حالتی می شود خواند و در قنوت و سجود هم مانعی ندارد

موضوع قفل شده است