جمع بندی آیا تورات و انجیل همچنان در حال تغییر و تحریف هستند؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا تورات و انجیل همچنان در حال تغییر و تحریف هستند؟

سلام
میخواستم بدونم آیا تورات و انجیل همچنان در حال تغییر و تحریف هستند؟یا تغییر و تحریفشون برای یک برهه از زمان خاص بوده؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نافع

قبل از هر پاسخ توضیحاتی در خصوص واژه‌های به کار رفته در این سوال ارائه می‌شود
1. تحریف: یعنی متمایل کردن یک چیز از آن مسیر اصلی و وضع اصلی که داشته است یا باید داشته باشد.
2. تورات: کتاب مقدس یهودیان است که به باور آنها از جانب یهوه (خدا) به موسی وحی شده است که به آن عهد عتیق هم گفته میشود.
3. انجیل: کتاب مقدسی است که مسیحیان به عنوان کتاب دینی خود مورد مطالعه قرار میدهند.
بنابر تصریح آیه 44 سوره مائده تورات کتابی است که برای هدایت نازل شده است: «ما تورات را نازل کردیم در حالى‌که در آن، هدایت و نور بود و پیامبران، که در برابر فرمان خدا تسلیم بودند». و آیه 46 همان سوره می‌فرماید: «انجیل را به او دادیم که در آن، هدایت و نور بود».
خود یهودیان و مسیحیان، متون مقدس خود را از جانب پروردگار می‌دانند، اما با این حال خداوند در آیه 78 آل عمران بیان می‌کند که بخش‌های تحریف‌شده آن از جانب پروردگار نیست: در میان آنها [یهود] کسانى هستند که به هنگام تلاوت کتاب، زبان خود را چنان می‌گردانند که گمان کنید از کتاب است در حالى که از کتاب [خدا] نیست! می‌گویند: آن از طرف خداست؛ با این‌که از طرف خدا نیست، و به خدا دروغ می‌بندند در حالى که می‌دانند».
نکته ای که در این جا باید گفت این است که تحریف این دو کتاب به حدی نبوده است که تمام خواسته‌های الهی در آن از بین رفته باشد، بلکه محتمل است که خداوند از تغییر کامل این کتاب‌ها جلوگیری کرده و تنها قسمت‌های محدودی از آنها به دلایل سودجویانه تحریف شده باشد.
اما این سوال که امروزه نیز این دو کتاب مورد تحریف قرار میگیرد یا نه، اجمالا این که تحریف چند نوع است: تحریف لفظی: یعنی کم و زیادکردن و یا جابه‌جایی الفاظ و عبارات و ارائه آن به عنوان متنی مقدس که این که آیا امروزه این نوع تحریف صورت گرفته یا می‌گیرد که این نیاز به بررسی دارد. اما تحریف معنوى که متنی را ‌چنان تفسیر کنند که خلاف مفهوم واقعى آن باشد؛ یعنی الفاظ در مکان خود باقی باشند ولی معنا به صورت کامل عوض شده و مطلبی غیر واقعی، مدلول آیات دانسته شود، حتما وجود دارد. این نوع تحریف نه فقط برای تورات و انجیل، بلکه برای کتب مقدس دیگر هم اتفاق خواهد افتاد حتی قرآن کریم! که برخی با تفاسیر ناصحیح خود از آیات قرآن و تقسیر به سود خود، در واقع نوعی تحریف معنوی از قرآن کریم دارند و کلمات نورانی پیامبر اکرم(ص) و معصومین(ع) در این باره بسیار زیاد است: «ما امَنَ بی مَنْ فَسَّر برأیه كلامی» هر كسی به رأی و دلخواه خویش گفتار مرا تفسیر كند به من ایمان نیاورده است. «من فَسّر القرآن برأیه فلیتبوَأ مقعدَه من النّار» (كسی كه قرآن را به رأی و نظر خود تفسیر كند، جایگاهش آتش جهنم است (معرفت، التفسیر و المفسرون، ج 1 ص 13). برای مطالعه بیشتر: تفسیر نمونه ج 1، 19.

با سلام

اثبات تحریف این دو کتاب آسمانی مساله ای ساده است و با اندک تاملی روشن می شود. و از همان اعتقادات یهودیان و مسیحیان می تواند تحریف شده بودن کتب موجود را درک کرد.
توضیح آنکه: برای عهد قدیم (کتاب مقدس یهودیان) دو نسخه وجود دارد. نسخه ای به زبان عبری است و نسخه دیگر به زبان یونانی که به ترجمه سبعینه مشهور است. در ترجمه سبعینه مطالب زیادی وجود دارد که در نسخه عبری موجود نیست. که بخشی از آن به نام اپوکریفا مشهور است و یهودیان و مسیحیان پروتستان آن را قبول ندارند. هر چند مسیحیان کاتولیک آن را قبول دارند.
در همان بخش مشترک بین دو نسخه، سه قسم از مطالب دیده می شود. ۱-اسفار پنجگانه ۲-انبیاء ۳- مکتوبات
جالب آنکه در اسفار پنجگانه، مطالبی درباره عزاداری بنی اسرائیل برای حضرت موسی (ع) وجود دارد که به هیچ عنوان نمی توان گفت اینها نوشته حضرت موسی (ع) است. همچنین درباره بخش انبیاء مشخص است که نویسنده آن کسی به نام عزرا است هر چند مدعی اخذ آن از پیامبران مختلف است. و بخش مکتوبات نیز تا قرن دوم میلادی هنوز شکل کامل نیافته بود. در واقع این بخش بیش از ۲ هزار سال از حضرت موسی فاصله دارد.
این تنها بخشی از عقاید یهودیان است که نشان دهنده تحریف تورات می باشد. جدای از آنکه مطالبی در خود تورات (کتاب پادشاهان دوم ۲۲) وجود دارد که نشان می دهد تورات مدتی گم شده بود و مطالب محتوایی تورات مثل جهل و بخل خدای متعال (نعوذ بالله) و نسبت گناهان کبیره به انبیاء و ... نیز خود دلیل روشنی بر تحریف این کتاب دارد.
اما درباره عهد جدید مطلب از این نیز روشن تر است. بخشی از عهد جدید اناجیل اربعه هستند که خود این انجیل ها، تنها بخشی از انجیل های نوشته شده است و انجیل هایی نیز بوده اند که به رسمیت شناخته نشده اند. و همین اختلاف گویای تحریف است. چرا که اگر نسخه انجیل اصلی موجود باشد، این همه اختلاف ممکن نیست که یک انجیل برای عیسی اولوهیت قائل شود و انجیل دیگر عیسی را با صفات الوهیتی بیان نکند.
نکته دوم درباره همین اناجیل این است که حداقل ۷۰ سال پس از مسیح نوشته شده اند! باقی مطالب عهد جدید نیز به یوحنا و پولس و ... مربوط است.
پس انجیل موجود چیزی نیست که بتوانیم بگوییم وحی خداوند به حضرت عیسی (ع) بوده است. جدای از آنکه شاید این سخن در نزد مسیحیان کاملا بی معنا باشد. چرا که وحی از جانب خدا به پیامبر می رسد در حالی که آنها عیسی را پیامبر نمی دانند بلکه خدا می دانند.
خلاصه آنکه وحی اسلام و قرآن با انجیل و تورات بسیار متفاوت است. در قرآن ما با کلامی مواجه هستیم که خدای متعال به پیامبرش (ص) وحی کرده است. و ما مطالب را از ایشان گرفته ایم. اما در تورات و انجیل به طور واضح اکثر مطالب اتصال و ارتباطی به موسی و عیسی (علیهما السلام) ندارند.

همچنین در قرآن نیز مطالب روشنی درباره تحریف انجیل و تورات وجود دارد. از بیان نوشتن کتاب توسط علمای این ادیان و انتساب آن به خدای متعال (۷۹ بقره) تا آیاتی که از کتمان کتاب توسط آنها سخن میگوید (۱۷۴ بقره) و آیه ای که صریحا تحریف کتاب را به آنها نسبت می دهد (۷۵ بقره) و ...

[=Comic Sans MS]ما میگیم تحریف شده ، واقعاً اساسی هم شده .
اونا میگن آپدیت کردن یا به روز کردن :khandeh!:

reza_B;931543 نوشت:
[=Comic Sans MS]
اونا میگن آپدیت کردن :khandeh!:

مگه برنامه س که باگاشو پیدا کنن ؟؟؟

[=Comic Sans MS]

ارتش;931559 نوشت:
مگه برنامه س که باگاشو پیدا کنن ؟؟؟

آره برنامه است ، باگ های برنامه هرجا با منافع دنیوی مشکل داشته باشه باید اصلاح بشه .

وگرنه اون همه انجیل تاالان نابود نمیشد ، مثلا در قرن سوم سی تا انجیل میگن بوده ، اما الان چهار پنج تاست .

این کتاب مقدس الان دارن هم معلوم نیست دست نخورده بمونه ... :khandeh!:

یه سوال دیگه: آیا در انجیل فعلی آیا از اینکه آخرین پیامبر یا اینکه پیامبر بعدی حضرت محمد(ص) هست متنی اومده؟

سوال بعدیم هم اینه که یعنی الان ما میگیم در تورات و انجیل تحریف شده در لفظش تحریف شده درسته؟

با تشکر از دوستان عزیز، مطالبی در انجلیل و تورات وجود دارد كه بر پیامبر اسلام(ص) قابل انطباق می باشد اگرچه در اثر تحریف این دو كتاب، در بسیاری از این موارد حذف شده‌اند:
1. حضرت موسی(ع) به بنی اسرائیل فرمود: «و خداوند به من گفت، آن چه گفت و نیكو گفت پیامبری را برای بنی اسرائیل از میان برادران ایشان مثل تو مبعوث خواهم كرد و كلام خود را به دهانش خواهم گذاشت و هر آنچه به او امر كنم به بنی اسرائیل خواهد گفت و هر كس كه سخنان مرا كه او به اسم من می گوید نشنود من از او مطالبه خواهم كرد» (كتاب مقدس، عهد عتیق، سفر تثنیه، ب ۱۸: ش ۱۹ و ۱۸).
2. «من از پدر خواهم خواست و او پارقلیطای دیگری به شما خواهد داد كه تا ابد با شما باشد» (انجیل یوحنا، باب چهارده، آیه ۱۶)؛ «چون بیاید آن پارقلیطا كه من سوی شما خواهم فرستاد از جانب پدر، روح راستی كه از جانب پدر می آید او درباره من شهادت خواهد داد (همان، ۲۶)؛ «لیكن من راست می گویم به شما، كه شما را مفید است كه اگر من نروم پارقلیطا سوی شما نخواهد آمد اما اگر بروم او را نزد شما خواهم فرستاد»؛ «و چون او بیایدجهان را به پرهیز از گناه و صدق و انصاف ملزم خواهد كرد ...»؛ «... و چون او بیاید شما را به تمام راستی ارشاد خواهد نمود زیرا كه او از پیش خود چیزی نخواهد گفت و هرچه خواهید شنید خواهد گفت و شما را به آینده خبر خواهد داد»؛ «و او مرا جلال خواهد داد» (انجیل یوحنا، باب ۱۶، آیات ۷ تا ۱۵).
نکته مهم این است که پارقلیطا معرب كلمه پاریكلتوس است كه معنی آن در فارسی بسیار ستوده و در عربی احمد و محمد می‌شود.

سوال:آیا تورات و انجیل همچنان در حال تغییر و تحریف هستند؟یا تغییر و تحریفشون برای یک برهه از زمان خاص
بوده؟

پاسخ:
قبل از هر پاسخ توضیحاتی در خصوص واژه‌های به کار رفته در این سوال ارائه می‌شود
1. تحریف: یعنی متمایل کردن یک چیز از آن مسیر اصلی و وضع اصلی که داشته است یا باید داشته باشد.
2. تورات: کتاب مقدس یهودیان است که به باور آنها از جانب یهوه (خدا) به موسی وحی شده است که به آن عهد عتیق هم گفته میشود.
3. انجیل: کتاب مقدسی است که مسیحیان به عنوان کتاب دینی خود مورد مطالعه قرار میدهند.
بنابر تصریح آیه 44 سوره مائده تورات کتابی است که برای هدایت نازل شده است: «ما تورات را نازل کردیم در حالى‌که در آن، هدایت و نور بود و پیامبران، که در برابر فرمان خدا تسلیم بودند». و آیه 46 همان سوره می‌فرماید: «انجیل را به او دادیم که در آن، هدایت و نور بود».

خود یهودیان و مسیحیان، متون مقدس خود را از جانب پروردگار می‌دانند، اما با این حال خداوند در آیه 78 آل عمران بیان می‌کند که بخش‌های تحریف‌شده آن از جانب پروردگار نیست: در میان آنها [یهود] کسانى هستند که به هنگام تلاوت کتاب، زبان خود را چنان می‌گردانند که گمان کنید از کتاب است در حالى که از کتاب [خدا] نیست! می‌گویند: آن از طرف خداست؛ با این‌که از طرف خدا نیست، و به خدا دروغ می‌بندند در حالى که می‌دانند».
نکته ای که در این جا باید گفت این است که تحریف این دو کتاب به حدی نبوده است که تمام خواسته‌های الهی در آن از بین رفته باشد، بلکه محتمل است که خداوند از تغییر کامل این کتاب‌ها جلوگیری کرده و تنها قسمت‌های محدودی از آنها به دلایل سودجویانه تحریف شده باشد.
اما این سوال که امروزه نیز این دو کتاب مورد تحریف قرار میگیرد یا نه، اجمالا این که تحریف چند نوع است: تحریف لفظی: یعنی کم و زیادکردن و یا جابه‌جایی الفاظ و عبارات و ارائه آن به عنوان متنی مقدس که این که آیا امروزه این نوع تحریف صورت گرفته یا می‌گیرد که این نیاز به بررسی دارد.

اما تحریف معنوى که متنی را ‌چنان تفسیر کنند که خلاف مفهوم واقعى آن باشد؛ یعنی الفاظ در مکان خود باقی باشند ولی معنا به صورت کامل عوض شده و مطلبی غیر واقعی، مدلول آیات دانسته شود، حتما وجود دارد. این نوع تحریف نه فقط برای تورات و انجیل، بلکه برای کتب مقدس دیگر هم اتفاق خواهد افتاد حتی قرآن کریم! که برخی با تفاسیر ناصحیح خود از آیات قرآن و تقسیر به سود خود، در واقع نوعی تحریف معنوی از قرآن کریم دارند و کلمات نورانی پیامبر اکرم(ص) و معصومین(ع) در این باره بسیار زیاد است: «ما امَنَ بی مَنْ فَسَّر برأیه كلامی» هر كسی به رأی و دلخواه خویش گفتار مرا تفسیر كند به من ایمان نیاورده است. «من فَسّر القرآن برأیه فلیتبوَأ مقعدَه من النّار» (كسی كه قرآن را به رأی و نظر خود تفسیر كند، جایگاهش آتش جهنم است (معرفت، التفسیر و المفسرون، ج 1 ص 13). برای مطالعه بیشتر: تفسیر نمونه ج 1، 19.

مطالبی در انجلیل و تورات وجود دارد كه بر پیامبر اسلام(ص) قابل انطباق می باشد اگرچه در اثر تحریف این دو كتاب، در بسیاری از این موارد حذف شده‌اند:
1. حضرت موسی(ع) به بنی اسرائیل فرمود: «و خداوند به من گفت، آن چه گفت و نیكو گفت پیامبری را برای بنی اسرائیل از میان برادران ایشان مثل تو مبعوث خواهم كرد و كلام خود را به دهانش خواهم گذاشت و هر آنچه به او امر كنم به بنی اسرائیل خواهد گفت و هر كس كه سخنان مرا كه او به اسم من می گوید نشنود من از او مطالبه خواهم كرد» (كتاب مقدس، عهد عتیق، سفر تثنیه، ب ۱۸: ش ۱۹ و ۱۸).
2. «من از پدر خواهم خواست و او پارقلیطای دیگری به شما خواهد داد كه تا ابد با شما باشد» (انجیل یوحنا، باب چهارده، آیه ۱۶)؛ «چون بیاید آن پارقلیطا كه من سوی شما خواهم فرستاد از جانب پدر، روح راستی كه از جانب پدر می آید او درباره من شهادت خواهد داد (همان، ۲۶)؛

«لیكن من راست می گویم به شما، كه شما را مفید است كه اگر من نروم پارقلیطا سوی شما نخواهد آمد اما اگر بروم او را نزد شما خواهم فرستاد»؛ «و چون او بیایدجهان را به پرهیز از گناه و صدق و انصاف ملزم خواهد كرد ...»؛ «... و چون او بیاید شما را به تمام راستی ارشاد خواهد نمود زیرا كه او از پیش خود چیزی نخواهد گفت و هرچه خواهید شنید خواهد گفت و شما را به آینده خبر خواهد داد»؛ «و او مرا جلال خواهد داد» (انجیل یوحنا، باب ۱۶، آیات ۷ تا ۱۵).
نکته مهم این است که پارقلیطا معرب كلمه پاریكلتوس است كه معنی آن در فارسی بسیار ستوده و در عربی احمد و محمد می‌شود.

موضوع قفل شده است