جمع بندی چگونه دعا کنیم؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه دعا کنیم؟

سلام من از کارشناس این بخش چند تا سوال داشتم:

من آخرش نفهمیدم وقتی دعا میکنیم جزئیات رو در نظر بگیریم یا کلی دعا کنیم؟

من خیلی تو سخرانی ها دچار تناقض میشم

مثلا دعا کنیم خدایا به من یه خونه با چنین امکاناتی بده یا کلا فقط دعا کنیم خدا بهمون خونه بده؟
یا در مورد همسر تک تک چیزایی که میخوایم از لحاظ شغل خانواده و.... بخوایم یا کلی دعا کنیم که خدا بهمون همسر بده و جزئیات رو بسپاریم به خود خدا؟
یا بگیم خدایا بهمون فرزند بده ؟یا اگر بگیم مثلا دختر یا پسر بده؟برخی ها میگن وارد جزئیات نشید برخی ها میگن جزء جزئش رو از خدا بخواید...(من واقعا موندم)

یه سوال دیگه ام هم اینه که اگر همیشه فقط و فقط برای امام زمان (عج) دعا کنیم اشکال داره یعنی هیچ دعایی جز این دعا نکنیم اشکال داره؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

مشتی خاک;930402 نوشت:
من آخرش نفهمیدم وقتی دعا میکنیم جزئیات رو در نظر بگیریم یا کلی دعا کنیم؟

مستفاد از روایات و معارف دینی و سیره اهل بیت این است که به جزئیات توجه شود.
می فرمایند در دعا کردن همه ی آنچه را که می خواهید بر زبان بیاورید چرا که خداوند اظهار نیاز بنده را از زبان خودش دوست دارد. خداوند به حضرت موسی می‌فرماید "
یَا مُوسی سَلنِی كُلَّما تَحتَاجُ اِلَیهِ حَتَی عَلَفَ شَاتِكَ وَ مِلحَ عَجِینِك" (1) ای موسی هرچه نیاز داری از من بخواه حتی علف گوسفندت و نمك غذایت را.

پی نوشت :
1. مجلسی،‌ محمد باقر، بحار الانوار جلد90، صفحه 303

مشتی خاک;930402 نوشت:
یه سوال دیگه ام هم اینه که اگر همیشه فقط و فقط برای امام زمان (عج) دعا کنیم اشکال داره یعنی هیچ دعایی جز این دعا نکنیم اشکال داره؟

امام زمان و ظهور حضرتش یکی از خواسته های ما از خداوند است. پسندیده است که ما سلامتی حضرت و فرج ایشان را در صدرخواسته های خود قرار دهیم و بعد خواسته های خودمان را از خداوند بخواهیم.

با سلام

چرا در روایت داریم که اصرار بر دعا موجب برآمدن حاجات است و در تعالیم دیگر داریم بعضی دعاها به صلاح نیست ؟ حال ما از کجا بدانیم که کدام دعا به صلاح است و کدام نیست و علت این تأخیر در استجابت چیست ؟ بالاخره در دعا اصرار بکنیم یا نکنیم ؟
امام باقر علیه‏السلام می فرماید : واللّه لا یُلِحُّ عبدٌ مُؤمِن علَى اللّه عز و جل فی حاجتِهِ إلاّ قضاها لَهُ
بـه خـدا سوگند هیچ بـنده مؤمنى در حاجت خود به درگاه خداوند عز و جل اصرار نورزد ، مگر آن که حاجتش را بر آورد . (الکافی : 2 / 475 / 3 منتخب میزان الحکمة : 200)
در بیان برخی علما نیز آمده که خیلی اصرار بر دعا نکنید شاید به مصلحت شما نباشد ، چرا که شاید در آینده و یا در قیامت و پس از مرگ متوجه شویم که استجابت آن دعا به خیر ما نبوده و خدا را شکر کنیم که آن دعا را مستجاب نکرده است.
هر دو درست می گویند ولی شبهه تعارض بین این دو مطلب ، ناشی از مسامحه در استفاده لفظ دعا در گفته علما است.در صورتیکه منظور علما بر عدم اصرار بر دعا ، در واقع عدم اصرار بر استجابت دعا است.پس در واقع انسان باید بر دعا اصرار کند ولی بر استجابت ظاهری اصرار نکند.
مثلا یک کسی که صاحب فرزند نمی شود همیشه و تا آخر عمر خوب است که بر دعا به صاحب فرزند صالح شدن اصرار کند ولی بر استجابت آن اصرار نکند. و از اینکه به ظاهر این دعا بر آورده نمی شود بی تابی نکند و نا امید از رحمت الهی نشود و افسرده نگردد .
خود دعا کردن از جهات مختلف ممدوح است. از قبیل ارتباط با خدا و پیوند دائمی با خدا و اینکه انسان خود را محتاج به خدا ببیند. .و اینکه خود دعا کردن فی نفسه مطلوب است و خود همین دعا کردن نوعی استجابت است. تا خدا نخواهد کسی توفیق دعا کردن و ارتباط با خدا را پیدا نمی کند. و از آنجایی که خداوند فرموده و وعده داده که : ادعونی استجب لکم- هر دعایی به تحقیق مستجاب می شود ولی نه به آنصورت ظاهری که ما همیشه بفهمیم. خداوند همه دعا ها را مستجاب می کند ولی گاهی مطابق ظاهر آن و گاهی که به صلاح نیست مطابق صلاح فرد و حتی بیشتر از خواسته فرد به او می دهد، لکن انسان به آن توجه ندارد. البته گاهی هم عدم استجابت ناشی از مانعی مثل گناه است که با توبه انسان ، دعاهای او نیز شنیده و مستجاب می شود.
پس شایسته است تمام نیاز هایمان را در دعا هایمان مد نظر بیاوریم بر آنها اصرار کنیم ولی در عین حال عرضه داریم که خدایا اگر به صلاحمان نیست آنگونه که خود می دانی و به خیرمان است پیش بیاور. و برای خداوند متعال تعیین تکلیف نکنیم که حتما باید چنین کنی و چنان کنی و این دور از ادب و خضوع است

yalda solimani;931117 نوشت:
چرا در روایت داریم که اصرار بر دعا موجب برآمدن حاجات است و در تعالیم دیگر داریم بعضی دعاها به صلاح نیست ؟ حال ما از کجا بدانیم که کدام دعا به صلاح است و کدام نیست و علت این تأخیر در استجابت چیست ؟ بالاخره در دعا اصرار بکنیم یا نکنیم ؟

بله اینم سوال منم هست آدم اصرار بر دعا بکنه یا نه؟ کارشناس محترم لطفا این هم پاسخ بدن

yalda solimani;931117 نوشت:
در روایت داریم که اصرار بر دعا موجب برآمدن حاجات است و در تعالیم دیگر داریم بعضی دعاها به صلاح نیست ؟ حال ما از کجا بدانیم که کدام دعا به صلاح است و کدام نیست و علت این تأخیر در استجابت چیست ؟ بالاخره در دعا اصرار بکنیم یا نکنیم ؟

مشتی خاک;931685 نوشت:
بله اینم سوال منم هست آدم اصرار بر دعا بکنه یا نه؟ کارشناس محترم لطفا این هم پاسخ بدن

آن چه کاربر محترم(سرکار yalda solimani) نقل فرموده اند بخشی از پاسخ کارشناسان همین مرکز در سایت آرشیوی شهر سوال است جهت مطالعه کامل این پاسخ می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

پرسش:
دو تا سوال دارم:
1- من آخرش نفهمیدم وقتی دعا میکنیم جزئیات رو در نظر بگیریم یا کلی دعا کنیم؟
2- اگر همیشه فقط و فقط برای امام زمان (عج) دعا کنیم اشکال دارد یعنی هیچ دعایی جز این دعا نکنیم اشکال دارد؟

پاسخ :
در پاسخ به سوال اول شما عرض می کنیم:
مستفاد از روایات و معارف دینی و سیره اهل بیت این است که به جزئیات توجه شود.

می فرمایند در دعا کردن همه ی آنچه را که می خواهید بر زبان بیاورید چرا که خداوند اظهار نیاز بنده را از زبان خودش دوست دارد. خداوند به حضرت موسی می‌فرماید "یَا مُوسی سَلنِی كُلَّما تَحتَاجُ اِلَیهِ حَتَی عَلَفَ شَاتِكَ وَ مِلحَ عَجِینِك" (1) ای موسی هرچه نیاز داری از من بخواه حتی علف گوسفندت و نمك غذایت را.

و اما پاسخ سوال دوم :
امام زمان و ظهور حضرتش یکی از خواسته های ما از خداوند است. پسندیده است که ما سلامتی حضرت و فرج ایشان را در صدرخواسته های خود قرار دهیم و بعد خواسته های خودمان را از خداوند بخواهیم.

پی نوشت :
1. مجلسی،‌ محمد باقر، بحار الانوار جلد90، صفحه 303

موضوع قفل شده است