جمع بندی بررسی ازدواج موقت من از منظر دینی و روانشناختی

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی ازدواج موقت من از منظر دینی و روانشناختی

سلام.
من در 35 سالگی عقد کردم و الان 36 سالمه.
قبل از عقد و داشتن رابطه کنترل شهوت برایم راحت تر بود با وجود سن بالا. الان به نامزدم خیلی علاقه دارم ولی چون تنهایی در خارج درس می خوانم بعضی وقتها برایم کنترل شهوت بسیار سخت شده و فشار روانی زیادی به من میاره و واقعا دلم می خواد با کسی رابطه داشته باشم.
آیا میتونم با کسی در خارج ازدواج موقت کوتاه مدت کنم بدون اینکه به همسرم در ایران چیزی بگم؟
چون میدونید که رضایتی در کار نیست.
کلا از نظر شرعی راه حلی برای من دارید که بتونم اینکارو انجام بدم؟
ضمنا من متعهد و تقریبا مذهبی هستم و واجبات رو به جا میارم و نمی خوام گناه کنم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا و استاد نشاط

ahmadhoseini59;930255 نوشت:
سلام.
من در 35 سالگی عقد کردم و الان 36 سالمه.
قبل از عقد و داشتن رابطه کنترل شهوت برایم راحت تر بود با وجود سن بالا. الان به نامزدم خیلی علاقه دارم ولی چون تنهایی در خارج درس می خوانم بعضی وقتها برایم کنترل شهوت بسیار سخت شده و فشار روانی زیادی به من میاره و واقعا دلم می خواد با کسی رابطه داشته باشم.
آیا میتونم با کسی در خارج ازدواج موقت کوتاه مدت کنم بدون اینکه به همسرم در ایران چیزی بگم؟
چون میدونید که رضایتی در کار نیست.
کلا از نظر شرعی راه حلی برای من دارید که بتونم اینکارو انجام بدم؟
ضمنا من متعهد و تقریبا مذهبی هستم و واجبات رو به جا میارم و نمی خوام گناه کنم.

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

شما می توایند در خارج از کشور با خانمهایی که مسلمان هستند، یا کافر اهل کتاب هستند، در صورتی که شرایط صحیح عقد را رعایت بفرمایید، ارتباط داشته باشید.

شرایط صحت عقد مواردی است که خانم و آقا با وجود آن شرایط عقدشان صحیح است، مثلا خانم همسر نداشته باشد یا اگر از همسرش جداشده دوران عده را پشت سر گذاشته باشد برای نمونه دو استفتاء هم از ایشان در این زمینه برایتان نقل می کنم:

[h=3]س: آيا متعه با يك زن جوان مسيحى بدون اجازه والدينش جايز است؟[/h][h=4]ج) نكاح موقّت با دختر مسيحى اشكال ندارد ولى اگر باكره باشد بنابر احتياط اذن پدر شرط است.[/h]
[h=3]در سند ازدواج، شوهر تعهد می کند بدون اذن همسر ازدواج نکند. آیا مبادرت به ازدواج بدون اذن همسر شرعا حرام است؟ آیا ازدواج موقت بدون اذن جایز است؟[/h][h=4]ج. اگر ضمن عقد نکاح یا عقد لازم دیگری آن را شرط کرده باشند، باید به شرط عمل کند و بدون اذن همسر، ازدواج دائم یا موقت جایز نیست.[/h]

با سلام و احترام
شرایط روحی شما را کاملا درک می کنم که خیلی سخته!
هر چند وقتی خطر ارتکاب حرام باشد چه بسا نظر مرجعی اجازه ازدواج موقت باشد، ولی معمولا چنین کاری برای مزاج خانواده ها به جای شیرینی بسیار تلخ خواهد بود و مشکلات متعدد. در حقیقت چنین تصمیمی هر چند گذار موجب آرامش شما می شود ولی چه بسا بعدا مشکلاتی را بوجود بیاورد که نتوانید تحمل کنید، فلذا در این میان تصمیم همسرتان خیلی مهم است و البته نوع صحبت و رضایت او هم خیلی کار ظریفی است. به هر حال
برای حل این مشکل:
1. اگر امکان اینکه همسرتان در کنارتون باشد، خیلی بهتره ولو اینکه در آنجا یک کار موقتی را انجام دهید تا هزینه ها تامین شود، این خیلی ارزشمند خواهد بود( و البته شرین است)
2. به یک سری کارهایی مثل ورزش یا روزه گرفتن مشغول شوید تا بحث کنترل شهوت برایتان مقدور شود.
3. اگر بتوانید حداقل رفت و آمد بکنید ولو دو ماه یکبار
بزرگوار از آنجایی که شما فرد متعهدی هستید تا می توانید با توکل بر خدا صبوری کنید تا دوره تموم بشود، ایجاد دغدغده های علمی و کنترل بر تفکر و گرفتن روزه و پرهیز از دیدن تصاویر یا فیلم های خاص صبر و مقاومت شما را بالا خواهد برد.

موضوع قفل شده است