سوال در مورد تطهیر نجاست خشک شده

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد تطهیر نجاست خشک شده

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

1 - اگر چند قطره ادرار روی دست یا پا بریزد و خشک شود, برای تطهیر چند بار با آب لوله کشی باید اقدام شود ؟

2 - اگر موقع استبرا, دست به بول برخورد کند و نجس شود ( خشک نشده ) چطور ؟ ( آیا تفاوتی میان تطهیر بول خشک شده و تر است ؟ )

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

question123;930042 نوشت:
با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

1 - اگر چند قطره ادرار روی دست یا پا بریزد و خشک شود, برای تطهیر چند بار با آب لوله کشی باید اقدام شود ؟

2 - اگر موقع استبرا, دست به بول برخورد کند و نجس شود ( خشک نشده ) چطور ؟ ( آیا تفاوتی میان تطهیر بول خشک شده و تر است ؟ )

با تشکر

سلام عیلکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

1- با آب کر یک مرتبه که روی آن بریزید پاک می شود.
2-تفاوتی بین ادرار خشک یا خیس در تطهیر وجود ندارد.

شفا;930456 نوشت:
سلام عیلکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

1- با آب کر یک مرتبه که روی آن بریزید پاک می شود.
2-تفاوتی بین ادرار خشک یا خیس در تطهیر وجود ندارد.

با سلام
ضمن تشکر, من مشکل وسواس بسیار شدید دارم ( حمام من بیش از 10 ساعت طول میکشد و روش دارویی پاسخ نداد - وسواس من مربوط به نجاست و البته استبرا است ) انشاا... با لطف خدا , پاسخ شما واسطه ای برای درمان من و امثال من شود. بسیار خوشحال شدم که با یک بار شستن پاک میشود. من همیشه دستم را 3 بار می شستم و در حمام هم بیش تر از 3 بار کامل بدنم را می شستم.

1 - من مشکل خونریزی در صورت دارم. خونریزی بسیار اندک ( کمتر از یک میلیمتر مربع ) ولی همیشگی است و هر صبح با خون خشک شده به اندازه مذکور مواجه می شوم. اگر عین خون را با دستمال کاغذی بردارم ( که البته مشکل است و گاهی امکان پذیر نیست ) آیا با ریختن یک مشت آب روی آن تطهیر میشود؟ ( آب قلیل ) ترشحات آن هم نجس هستند؟

2 - در مورد مسواک زدن هم مشکل دارم. خونریزی لثه باعث می شود که از ترس پاشیده شدن آب موقع شستن, فقط هفته ای یکبار مسواک بزنم. آیا اسلام برای افرادی مثل من استثنا یا ... ندارد؟

( هر دو سوال در مورد خون هستند - اما چون صورت را با مشت آب میشورم و حکم آب قلیل دارد, از ترشحات می ترسم و نیازمند راهنمایی در این زمینه هستم. )

با تشکر

مرجع : آیت ا... مکارم

question123;930493 نوشت:
با سلام
ضمن تشکر, من مشکل وسواس بسیار شدید دارم ( حمام من بیش از 10 ساعت طول میکشد و روش دارویی پاسخ نداد - وسواس من مربوط به نجاست و البته استبرا است ) انشاا... با لطف خدا , پاسخ شما واسطه ای برای درمان من و امثال من شود. بسیار خوشحال شدم که با یک بار شستن پاک میشود. من همیشه دستم را 3 بار می شستم و در حمام هم بیش تر از 3 بار کامل بدنم را می شستم.

1 - من مشکل خونریزی در صورت دارم. خونریزی بسیار اندک ( کمتر از یک میلیمتر مربع ) ولی همیشگی است و هر صبح با خون خشک شده به اندازه مذکور مواجه می شوم. اگر عین خون را با دستمال کاغذی بردارم ( که البته مشکل است و گاهی امکان پذیر نیست ) آیا با ریختن یک مشت آب روی آن تطهیر میشود؟ ( آب قلیل ) ترشحات آن هم نجس هستند؟

2 - در مورد مسواک زدن هم مشکل دارم. خونریزی لثه باعث می شود که از ترس پاشیده شدن آب موقع شستن, فقط هفته ای یکبار مسواک بزنم. آیا اسلام برای افرادی مثل من استثنا یا ... ندارد؟

( هر دو سوال در مورد خون هستند - اما چون صورت را با مشت آب میشورم و حکم آب قلیل دارد, از ترشحات می ترسم و نیازمند راهنمایی در این زمینه هستم. )

با تشکر

مرجع : آیت ا... مکارم

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

ترشحاتی که بعد از برطرف کردن عین نجاست، برای شستن محل با آب قلیل می ریزد نجس است. (اما این مساله چون اختلافی است، اگر مطابق نظر آیت الله العظمی مکارم در این مساله تا به حال عمل نکرده اید، می توانید این مساله را به آیت الله العظمی صافی گلپایگانی رجوع کنید، که ایشان این گونه ترشحات را پاک می دانند و مشکلتان از این جهت حل می شود)

در حال مسواک زدن هم اگر مواد شوینده دهان آلوده به خود بشود نجس می شود.

شفا;931225 نوشت:
ترشحاتی که بعد از برطرف کردن عین نجاست، برای شستن محل با آب قلیل می ریزد نجس است

با سلام

اخوی این بنده خدا گرفتار وسواس شدید هستند
کاش به جای اینگونه پاسخگویی که مناسب افراد غیروسواسی است ، به نحوی پاسخ میدادید که ایشان از شر وسواس خلاصی یابند

شفا;931225 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

ترشحاتی که بعد از برطرف کردن عین نجاست، برای شستن محل با آب قلیل می ریزد نجس است. (اما این مساله چون اختلافی است، اگر مطابق نظر آیت الله العظمی مکارم در این مساله تا به حال عمل نکرده اید، می توانید این مساله را به آیت الله العظمی صافی گلپایگانی رجوع کنید، که ایشان این گونه ترشحات را پاک می دانند و مشکلتان از این جهت حل می شود)

در حال مسواک زدن هم اگر مواد شوینده دهان آلوده به خود بشود نجس می شود.

با سلام
مجدد از شما متشکرم. متاسفانه اختلاف نظرات مراجع تقلید در این موارد بسیار زیاد است. مثلا نظر مرحوم صادقی تهرانی در مورد نجاست بسیار دلنشین و راحت بود.
برای من حتی قابل تصور نیست که در ایام قدیم چطور با اندک آبی می توانستند استحمام کنند یا مثلا چطور با آب قلیل لباسی را پاک کنند.

در هر صورت از شما متشکرم و آرزوی سلامتی برای همه دارم.

موضوع قفل شده است