جمع بندی شیوه صحیح دلداری

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شیوه صحیح دلداری

با سلام
یکی از دوستان من 3 ماهه که مادرشون رو از دست دادن و خیلی بی قراری میکنن، میخواستم اگر میشه من رو راهنمایی کنید که با چه حرف هایی به ایشان دلداری دهم.آخه همش میگه از دنیا سیرم...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

dogholoha;929473 نوشت:
با سلام
یکی از دوستان من 3 ماهه که مادرشون رو از دست دادن و خیلی بی قراری میکنن، میخواستم اگر میشه من رو راهنمایی کنید که با چه حرف هایی به ایشان دلداری دهم.آخه همش میگه از دنیا سیرم...

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز
از حسن اعتماد شما به این سایت بسیار سپاسگذارم و عمل و رعایت نکاتی را که خدمتتون عرض می کنم می تواند برای شما راهگشا باشد.
از دست دادن مادر بسیار سخت می باشد و غم فراوانی را در دل انسان قرار می دهد و البته به مرور زمان باید این غم فروکش نماید اگر فروکش نکرد و دائما و به صورت زیاد همچنان ادامه یافت سبب افسردگی انسان و... می شود لذا لازم است شما تلاش نمایید که زودتر دوستتون را ازن حالت خارج نمایید تا بتواند با این مصیبت بزرگ کنار آید. راهکارهای مناسب عبارتند از :

1. همدلی: لذا ابتدا او را درک نمایید و این درک خود را به او منتقل نمایید تا بداند که تنها نیست و کسی است که حالت او را بفهمد
  2. صحبت با ایشان در مورد فلسفه مصیبتها و ثواب صبر بر آنها
  3. برنامه ریزی برای پر کردن وقت ایشان: وقت ایشان اگر خالی باشد بیشتر به مادر خود فکر کرده و در ناراحتی غوطه ور می گردد.
  4. برنامه ریزی برای داشتن تفریح و نشاط
  5. رفت و آمد با افراد شاداب و متدین و...
  6. تشویق ایشان به ورزش و نرمش
  7. انجام مسافرتهای زیارتی و تفریحی برای تغییر و اصلاح روحیه
  8. در صورت وجود خطاهای شناختی کمک به اصلاح آنان
  9. دعا و توسل به اهل بیت علیهم السلام
  10. تنها نبودن و تنها نماندن ایشان

در صورت انجام و رعایت رفتارهای بالا اگر روحیه ایشان بهتر نشد حتما لازم است به روانشناسان متعهد و متخصص مراجعه نمایید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

راهنما;930406 نوشت:
برنامه ریزی برای پر کردن وقت ایشان: وقت ایشان اگر خالی باشد بیشتر به مادر خود فکر کرده و در ناراحتی غوطه ور می گردد.

سلام
افرادی که کلا شخصیت درون گرا دارند و نهایتا به روابط دونفره تمایل بیشتری نشان می دهند، وقی در این شرایط و مراحل سوگ قرار می گیرند پر کردن وقتشان واقعا سخت است یعنی به سختی میتوان آنها را از لاک خود بیرون اورد

دوستی دارم با خصوصیات فوق، وقت خودرا با گفتن شعر، عکاسی، خطاطی پر میکند و درمعاشرت اداب را رعایت می کند ولی نهایتا تنهایی را ترجیح می دهد و برای خروج از تنهایی افراد و جمع را انتخاب میکند

ایشان 9 ماه قبل مادرشان را از دست دادند، حدود دو ماهی است که کمی از حالت سوگواری درامده و اخرین مراحل سوگ را طی می کند، پر کردن وقت برایشان کار راحتی نیست،
تشویق او برای برگزاری نمایشگاه انفرادی عکس و خط مفید خواهد بود، و یا تشویق به ارتقا سطح در هنرهای مربوط و... هم وقتشان پر می شود و هم برای خودش نوعی تفریح محسوب می شود.

استاد در راستای فکری خودشان حرکت کردن (در این مثال) کافیست و کمک حال خواهد بود یا باید جهت و نوع را کلا یا کمی تغییر داد؟
ممنون از شما

موضوع قفل شده است