قبولی روزه به شرط داشتن ورع

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قبولی روزه به شرط داشتن ورع

سلام

میخواستم بدونم آیا شرط قبولی روزه داشتن ورع هست؟ در رساله ها 9-10 مورد از مبطلات روزه گفته شده.
آیا بجز این 10 مورد مبطلات دیگری برای روزه هست؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

صمیمی;929112 نوشت:
سلام

میخواستم بدونم آیا شرط قبولی روزه داشتن ورع هست؟ در رساله ها 9-10 مورد از مبطلات روزه گفته شده.
آیا بجز این 10 مورد مبطلات دیگری برای روزه هست؟

ورع از چیزهایی است که عیار روزه را بالا میبرد و شرط صحت نیست بله در قبولی و درجات قبولی ان موثر است
مبطلات روزه همانست که در مبحث مبطلات گفته شده
طبیعتا از خلال ان مطالب فهمیده میشود مواردی مثل حیض شدن زن نیز مبطل غیر اختیاری روزه است

اسراء;930736 نوشت:
ورع از چیزهایی است که عیار روزه را بالا میبرد و شرط صحت نیست بله در قبولی و درجات قبولی ان موثر است
مبطلات روزه همانست که در مبحث مبطلات گفته شده

البته در حدیثی از امام صادق ع و همچنینی پیامبر ص ذکر شده که شرط قبولی روزه اینه که فرد روزدار زبان و نگاه خودش رو حفظ کنه مثلا غیبت نکنه نگاه شهوت الود به چیزی نداشته باشه.این احادیث باعث میشن من فکر کنم بجز مبطلات روزه در رساله ها این موارد مذکور هم قبولی روزه سهیم باشند.

صمیمی;930744 نوشت:
لبته در حدیثی از امام صادق ع و همچنینی پیامبر ص ذکر شده که شرط قبولی روزه اینه که فرد روزدار زبان و نگاه خودش رو حفظ کنه مثلا غیبت نکنه نگاه شهوت الود به چیزی نداشته باشه.این احادیث باعث میشن من فکر کنم بجز مبطلات روزه در رساله ها این موارد مذکور هم قبولی روزه سهیم باشند.

ما یک قبولی داریم و یک صحت
صحت در مقابل بطلان است عملی که صحیح نیست باطل است ولی عملی که قبول نباشد میتواند صحیح باشد پس قبولی یک درجه فراتر و بالاتر از صحت است عملی که قبول باشد علاوه بر انکه شرایط صحت را دارد شرایط عیار بالاتر و کیفیت بهتر داشتن عمل را نیز دارد.
صحت ناظر به ظاهر عمل است یعنی ناظر به انست که اجزا و شرایط ظاهر عمل مطابق انچه خدا امر کرده باشد
ولی قبولی ناظر به باطن عمل و کامل تر بودن عمل است یعنی ناظر به انست که عمل با کیفیت و توجه و حضور قلب و سایر معیارهای کامل تر شدن عمل تحقق یابد.
گناهانی که مبطل روزه نیست در واقع در صحت روزه تاثیر ندارد ولی در درجه ی قبولی ان (یعنی کیفیت عمل ) تاثیر دارد و درجه ی ان را پایین می اورد.
موضوع قفل شده است