فیلم آموزشی تهیه شده با نرم افرار قفل شکسته

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فیلم آموزشی تهیه شده با نرم افرار قفل شکسته

سلام
بنده تعداد زیادی فیلم های آموزشی رایگان و پولی تهیه کرده ام. این فیلم ها درباره یک نرم افزار هستند که روش کار با آن را توضیح می دهند. تو این فیلم ها از نسخه کرک شده آن نرم افزار استفاده شده و خود فیلم ها نیز با استفاده از یک نرم افزار کرک شده تهیه شده اند. اما من می خواهم از نسخه رایگان آن نرم افزار استفاده کنم.
با توجه به شرایط بالا، پولی که از این نرم افزار بدست می آورم حلال است یا حرام؟

مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

mhojjati;928916 نوشت:
سلام
بنده تعداد زیادی فیلم های آموزشی رایگان و پولی تهیه کرده ام. این فیلم ها درباره یک نرم افزار هستند که روش کار با آن را توضیح می دهند. تو این فیلم ها از نسخه کرک شده آن نرم افزار استفاده شده و خود فیلم ها نیز با استفاده از یک نرم افزار کرک شده تهیه شده اند. اما من می خواهم از نسخه رایگان آن نرم افزار استفاده کنم.
با توجه به شرایط بالا، پولی که از این نرم افزار بدست می آورم حلال است یا حرام؟

مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی.

با سلام و احترام

اگر تولیدات کافر حربی باشند اشکال ندارد درغیر این صورت بدون اجازه تولید کنندگان آن جایز نیست.

استفتئات موجود در سایت آیه الله مکارم

نور;929265 نوشت:
اگر تولیدات کافر حربی باشند اشکال ندارد درغیر این صورت بدون اجازه تولید کنندگان آن جایز نیست.

کفار حرفی کدوم کشورها هستند؟ باید کشور کافر حربی باشه یا شخص سازنده؟ ممکنه شخصی کافر نباشه ولی کشورش باشه.

zahra*;929335 نوشت:
کفار حرفی کدوم کشورها هستند؟ باید کشور کافر حربی باشه یا شخص سازنده؟ ممکنه شخصی کافر نباشه ولی کشورش باشه.

امریکا، انگلیس، فرانسه، اسرائیل و... جزو کشورهای محارب هستند.
باید خود شرکت کافر حربی باشه.

نور;929265 نوشت:
با سلام و احترام

استفتئات موجود در سایت آیه الله مکارم

ممنون از پاسختون.
1- یعنی الان من همه اون فیلم ها رو حذف کنم؟
2- من اینو نمی دونستم و قبل از اینکه این سوال رو بپرسم چند تا از اون ها رو نگاه کردم. الان تکلیف من چی می شه؟

zahra*;929335 نوشت:

با سلام و احترام

برای دریافت پاسخ به استفتائات زیر توجه نمایید:

پرسش : ملاک برای بگوییم شرکتی جزو کفار حربی است یا خبر چه چیز می باشد؟ آیا می توان گفت که شرکت های امریکایی جزو کفار حربی هستند یا خیر؟ پاسخ : شرکت ها و یا سازمان هایی که به کفار در حال جنگ با مسلمانان مثل امریکا، اسرائیل و انگلیس یا به محاربین کمک می کنند و یا به عمل آنها راضی و خوشحال می شوند در حکم محارب هستند.

پرسش : من سوالی از شما درباره ی استفاده از نرم افزار ها پرسیدم که بدون رعایت اجازه تولید کننده، مورد استفاده اکثر ما ایرانیان است و شما در جواب گفتید که «این کار جز با رضایت تولید کنندگان اصلى آن جایز نیست، مگر در صورتى که از کفّار حربى باشند»
مگر جز اسرائیل به کس دیگری هم کافر حربی می گویند؟ تقریبا همه ی نرم افزار های ما از امریکا است و بعد اروپا، شاید فقط یک برنامه ی ترجمه متن معروف از اسرایل موجود باشد. تکلیف چیست ؟ آیا ما گناهی مرتکب می شویم؟
پاسخ : امریکا، انگلیس، فرانسه، اسرائیل و... جزو کشورهای محارب هستند.

استفتائات موجود در سایت آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&catid=686

mhojjati;929359 نوشت:
ممنون از پاسختون.
1- یعنی الان من همه اون فیلم ها رو حذف کنم؟
2- من اینو نمی دونستم و قبل از اینکه این سوال رو بپرسم چند تا از اون ها رو نگاه کردم. الان تکلیف من چی می شه؟

با سلام و احترام مجدد

در مورد سوال به استفتای زیر توجه نمایید:

پرسش : من یکی از cd های شرکت یاسین رایانه(سی دی صبا برای آموزش قران برای کودکان ) که به صورت غیر مجاز کپی شده بود برای خودم و یکی از دوستانم به صورت رایگان کپی کرده ام با توجه به اینکه این کار من صرفا برای نشر و گسترش آموزش قران بوده و نه به خاطر پول . تکلیف من چیست ؟ چون در شروع برنامه این سی دی ذکر شده است که کپی غیر مجاز این سی دی شرعا حرام است ؟ آیا باید من این سی دی ها را دور بیاندازم ؟ آیا می توان پول آن را به صندوق صدقات ریخت؟ تا حلال شود. پاسخ : این کار جایز نبوده و شما باید به شکلی رضایت آن شرکت را به دست آورید و پرداختن پول آن سی دی ها به فقراء کفایت نمی کند.

استفتائات موجود در سایت آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&catid=686

نور;929619 نوشت:
شرکت ها و یا سازمان هایی که به کفار در حال جنگ با مسلمانان مثل امریکا، اسرائیل و انگلیس یا به محاربین کمک می کنند و یا به عمل آنها راضی و خوشحال می شوند در حکم محارب هستند.
اگر ندونیم که این شرکت به جنگ کننده ها کمک می کنه و یا از عمل اون ها خوشحال میشه باید چه کرد؟

zahra*;929627 نوشت:
اگر ندونیم که این شرکت به جنگ کننده ها کمک می کنه و یا از عمل اون ها خوشحال میشه باید چه کرد؟

با سلام و عرض ادب

در فرض سوال نمی توان بدون اجازه استفاده کرد.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

باسلام خدمت دوستان گرامی
به نظر بنده مساله شرع رو نباید صرفا برای افراد خارجی وسط ماجرا کشید چون اگر بخوایم منطقی به موضوع نگاه کنیم ویندوزی هم که ما استفاده میکنیم تا .... کلا خارجی هستند و از لحاظ قانونی تو خارج از کشور منع به حساب میان چون طرف زحمت کشیده براش اون نرم افزار و در نتیجه بابتش میخواد پولی دریافت کنه و مساله دودوتا چهارتاست و خیلی شفافه موضوع ! و اجازه استفاده ار نسخه های کرک شده ( قفل شکسته آنها رو نداریم ) ولی چون تو ایران این نرم افزارها گرون در میاد و در مواردی خاص مقرون به صرفه هست خرید اورجینالش، و از طرفی چون قانونی محکم براش مصوب نشده و اگرم شده درست اجرا نمیشه، همین نرم افزارهای ایرانی هم تا چند سال پیش خیلی زیاد کرک شدهاش تو اینترنت موجود بود و الان کرکرها چندسالیست با نرم افزارهای ایرانی کاری ندارن.

در مورد مساله فتوای شرعی مراجع نمیشه دقیق استناد کرد چون ممکنه اسرائیل و یا آمریکا و انگلستان و ... فلان شرکت بعنوان مسال معروف ترینش همین مایکروسافت آیا حتما و حتما ما یقین داریم که مبالغی رو به وزارت دفاع آمریکا تو فلان جنگ کمک کرده و این صابت شده هست ؟ نه نمیشه کی میدونه که شرکت های نرم افزاری کمک کردن یا نکردن که بخوایم فکرشو کنیم یه شرکت خصوصی که دولتی هم نیست چه ربطی داره که کلی از سرمایش رو بخواد بده برای چیزی که ممکنه منفعتی براش نداره ...
و ما اکثر مراجع که همچین فتوای میدن شخص چجوری باید بفهمه این جزو اون افراد محصوب میشه یا خیر که استفاده از نرم افزار مجاز هست یا نه ؟
پس طرف زحمت کشیده بابت تولید نرم افزار عین شرکت های داخلی خودمون و ما بخوایم فکرشو کنیم بیشتر از همه کشورها تو این زمینه داریم قانون رو زیر پا میزاریم و چون وقتی قانون جهانی میشه همه کشورها برای اینکار موظف به رعایتش میشن ( توهیچ کشوری باب نیست آشغال تو خیابون بریزی تو کشور و جرم هم حتی محصوب میشه و تو ایران بی تفاوتیم و میریزیم و قانونی هم براش نداریم در صورتی هم که اشتباه هست و همین اشخاصی که اینجورین میرن اروپاو آمریکا سفر و برمیگردن و میگن اینقد کشور تمیزی دارن که نگوو نپرس ! خوب آدم حسابی از خودت شروع کن تو خودت تو این بی قانونی تو کشورت سهیم هستی )
مساله شرع تو مساله نرم افزار هنوز برای من مجهول هست و نمیدونم ربتش چی هست که اگه اون کشور فلان کار رو کرده شما مجازید استفاده کنید
الان بهترین کرکرها روس هستند و معمولا هدفشون ضربه اون شرکت نرم افزاری نیست و میخوان به اون شرکت بفهمونن که قفل نرم افزار شما مشکل امنیتی داره و عیبش رو برطرف کن و نه ضربه بخاطر ورشکست کردنش و تعداد محدودی هستند که ورشکست شدن یا بنا به دلایلی خاص کارشون رو متوقف کردن
الان اگه همه کشورها عین ایران بودن مایکروسافتی و اتودسکی و ادوبی وجود نداشت الان همه ورشکست کرده بودن چون همه کشورها به قانون پایبند هستند جدا از مساله شرع و دینشون دین هم یجورایی دستورالعمل داره و تو زمینه خودش قانون محصوب میشه که اگه همه رعایتش کنیم به اون اهدافمون هم میرسیم.
دوستان عزیز من از توضیحاتی که دادم برداشت اشتباه نشه که بخوام شرع و دین رو زیر سوال ببرم و تنها مقصود بنده این هست که تو این مساله دستورات شرعی نمیتونه منظقی باشه و باید تغییر و نگرشی بهتر روش داشت. چون همین نرم افزارهای ایرانی هم کاری برای خارجی ها نداره کرک کردنشون ولی آیا اون سازنده داخلی خوشحال میشه تو اینترنت نسخه قفل شکسته اون رو ببینه ؟ به هر حال آمریکا هم ایران رو تروریسم داره نام میبره ولی آیا هستیم واقعا ؟ و چه ربطی به اون شرکت سازنده ای داره که این رو تولید کرده و اون چه دخل و تصرفی در امورات کشور داره ؟ اون یه شرکت خصوصیه که داره کارش رو انجام میده و کسب درآمدی رو از همین راه داره

mehdi_hidden;929832 نوشت:
اسلام خدمت دوستان گرامی
به نظر بنده مساله شرع رو نباید صرفا برای افراد خارجی وسط ماجرا کشید چون اگر بخوایم منطقی به موضوع نگاه کنیم ویندوزی هم که ما استفاده میکنیم تا .... کلا خارجی هستند و از لحاظ قانونی تو خارج از کشور منع به حساب میان چون طرف زحمت کشیده براش اون نرم افزار و در نتیجه بابتش میخواد پولی دریافت کنه و مساله دودوتا چهارتاست و خیلی شفافه موضوع ! و اجازه استفاده ار نسخه های کرک شده ( قفل شکسته آنها رو نداریم ) ولی چون تو ایران این نرم افزارها گرون در میاد و در مواردی خاص مقرون به صرفه هست خرید اورجینالش، و از طرفی چون قانونی محکم براش مصوب نشده و اگرم شده درست اجرا نمیشه، همین نرم افزارهای ایرانی هم تا چند سال پیش خیلی زیاد کرک شدهاش تو اینترنت موجود بود و الان کرکرها چندسالیست با نرم افزارهای ایرانی کاری ندارن.

به نظر منم فتوای شرعی تو این زمینه مشخص و کامل نیست. به نظرم نباید استفاده بشه. نظرم این هست که مراجع تقلید اطلاعات کافی در این زمینه ندارند. شرکت های تولید کننده خیلی زیاد زحمت می کشند و نرم افزار ها رو تولید می کنند. هر چند قیمت نرم افزارها داخل ایران خیلی گرون درمیاد. من اگر بخوام تمام نرم افزارها رو بخرم خیلی بیشتر از پول کامپیوترم میشه. نمی دونم برای این مورد چی میشه کرد.

zahra*;929845 نوشت:
به نظر منم فتوای شرعی تو این زمینه مشخص و کامل نیست. به نظرم نباید استفاده بشه. نظرم این هست که مراجع تقلید اطلاعات کافی در این زمینه ندارند. شرکت های تولید کننده خیلی زیاد زحمت می کشند و نرم افزار ها رو تولید می کنند. هر چند قیمت نرم افزارها داخل ایران خیلی گرون درمیاد. من اگر بخوام تمام نرم افزارها رو بخرم خیلی بیشتر از پول کامپیوترم میشه. نمی دونم برای این مورد چی میشه کرد.

بله دوست گرامی
بنده هم به نظرم همینطور می آمد و توضیحاتی هم که بالا نوشتم دلیل بر همین هست و نباید بگیم چون فلان کشور هست میشه به راحتی استفاده کرد و ... و اون شرکت تولید کننده نرم افزار چه ربطی به دولت اون کشور داره و تو خارج از ایران دولت تو مواردی اینچنینی اصلا خودش رو دخیل نمیکنه و همه چیز خصوصیه و الان چند سالیست تو کشور ما باب شده یه سری موارد رو بصورت خصوصی واگزار کنن و این گونه فتواها یکجانبه و مغرضانه میتونه باشه در خصوص یه شرکت خصوصی و اگه بخوایم عدالت رو هم در نظر بگیریم تلاش اون شرکت یا شخص رو کلا زیر پا گذاشتیم و رای رو ما به نفع خودمون صادر کردیم.

موضوع قفل شده است