آیا تغییر مرجع تقلید به این شکل، صحیح می باشد؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا تغییر مرجع تقلید به این شکل، صحیح می باشد؟

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

من مرجع تقلیدم رو طبق نظر خانواده ام و تایید اون ها انتخاب کردم که آیت الله شبیری زنجانی بودند. بعد از ازدواجم توفیق شد که به سفر مکه رفتم. بنا به اصرار همسرم مرجعم رو به آیت الله سید محمد حسینی زنجانی تغییر دادم... چون می گفتن اعمال حج آیت الله شبیری سخت هست برای همین تغییر دادم.
ولی خواهرم میگن که تغییر من قبول نیست... و من اشتباه کردم.. سوالم این بود که آیا کار درستی کردم؟
اگر کارم اشتباه بوده حکم کارهایی که تا به الان انجام دادم چی میشه؟؟ مثلا آقای حسینی می فرمایید توی غسل اول سر و گردن شسته بشه بعد گردن به پایین... سمت چپ و راست فرقی نداره... ولی نظر اقای شبیری خلاف این هست... کارهایی از این دست که من با تغییر مرجع یه سری ها شونو تغییر دادم....
ممنون میشم راهنمایی کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

آنجل;928428 نوشت:
ا سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

من مرجع تقلیدم رو طبق نظر خانواده ام و تایید اون ها انتخاب کردم که آیت الله شبیری زنجانی بودند. بعد از ازدواجم توفیق شد که به سفر مکه رفتم. بنا به اصرار همسرم مرجعم رو به آیت الله سید محمد حسینی زنجانی تغییر دادم... چون می گفتن اعمال حج آیت الله شبیری سخت هست برای همین تغییر دادم.
ولی خواهرم میگن که تغییر من قبول نیست... و من اشتباه کردم.. سوالم این بود که آیا کار درستی کردم؟
اگر کارم اشتباه بوده حکم کارهایی که تا به الان انجام دادم چی میشه؟؟ مثلا آقای حسینی می فرمایید توی غسل اول سر و گردن شسته بشه بعد گردن به پایین... سمت چپ و راست فرقی نداره... ولی نظر اقای شبیری خلاف این هست... کارهایی از این دست که من با تغییر مرجع یه سری ها شونو تغییر دادم....
ممنون میشم راهنمایی کنید

برای انتخاب مرجع تقلید باید از دو نفر عالم خبره در شناخت مرجع اعلم سوال کنید اگر به این نتیجه رسیدید که مرجع فعلی شما اعلم است که فبها
اگر مرجع دیگری اعلم است باید اعمالی که طبق نظر ایشان عمل نکرده اید را تصحیح کنید مگر انکه قبلا از طریق مشروع و حجت شرعی اطمینان داشته اید که مرجع قبلیتان اعلم است

اسراء;929023 نوشت:

برای انتخاب مرجع تقلید باید از دو نفر عالم خبره در شناخت مرجع اعلم سوال کنید اگر به این نتیجه رسیدید که مرجع فعلی شما اعلم است که فبها
اگر مرجع دیگری اعلم است باید اعمالی که طبق نظر ایشان عمل نکرده اید را تصحیح کنید مگر انکه قبلا از طریق مشروع و حجت شرعی اطمینان داشته اید که مرجع قبلیتان اعلم است

ممنونم

ولی سوال اصلی من اینه که من نمیتونم تشخیص بدم کدوم شون اعلم تر هست... در حالیکه مرجعیت هر دو مورد تایید هست برای من تشخیص اعلم تر سخت هست

آنجل;929305 نوشت:
ولی سوال اصلی من اینه که من نمیتونم تشخیص بدم کدوم شون اعلم تر هست... در حالیکه مرجعیت هر دو مورد تایید هست برای من تشخیص اعلم تر سخت هست

بنده هم عرض کردم خدمتتون که کسی قرار نیست خودبخود اعلم شناس باشه باید با رجوع به خبره اعلم را بیابید مثال میزنم خدمتتون:
اگر شما بخواهید شخص عزیزی را نزد بهترین متخصص قلب در ایران ببرید طبیعتا از یک پزشک عمومی نمی پرسید بهترین متخصص قلب کیست بلکه از خود متخصص ها سوال میکنید بهترین در بین شما کیست انها خبره هستند و می شناسند؛ در مساله ی مجتهد اعلم هم باید از دو مجتهد خبره در شناخت اعلم بپرسید که اعلم کیست
.

[="Tahoma"][="Blue"]

آنجل;929305 نوشت:
ممنونم

با سلام شما قرار نیست تشخیص بدهید
از دو نفر خبره بپرسید و یا راه سوم را انتخاب بکنید
راه سوم:جامعه مدرسین حوزه علمیه قم 7 نفر را معرفی کرده اند که اینها با هم مساوی هستند و از بقیه بقیه مراجع بالاترند.
که سه نفر آنها (آیات اعظام بهجب و لنکرانی و شیخ جواد تبریزی) به رحمت خدا رفتند و چهار نفر با قیمانده 1- مقام معظم رهبری 2-آیت الله شبیری زنجانی 3 - آیت الله وحید خراسانی 4-آیت مکارم شیرازی
البته راه سوم همان راه دوم است به جای دو نفر خبره تقریبا 60 نفر خبره مراجعی را انتخاب کرده اند که تقریبا می شه گفت مساوی هم هستند
راه چهارم هم معروفیت اعلم است که در زمان ما چنین چیزی وجود ندارد و این امر مثلا در زمان آیت الله بروجردی بود که ایشان معروفیت در اعلمیت داشتند و تقریبا بقیه علما به نفع ایشان کنار کشیدند و یا زمان شیخ انصاری که بقیه به نفع ایشان کنار کشیدند.
و اعمالی که انجام دادید بعد از مشخص شدن مرجع تقلید جدیدتان مشخص می شود.البته باید از دفتر مرجع تقلید جدیدتان باید بپرسید که آیا مثلا غسلی که انجام دادید در حالی که اشتباها فلان کس را مرجع تقلید می دونستید صحیح است یا نه؟تقریبا می شه گفت زمانی که شما مرجع تقلیدتان را اشتباه انتخاب کردید و نمی دانستید این کار اشتباه است مثل شخصی بودید که جاهل به مساله بوده است نه اینکه فلان کار را عمدا به اشتباه انجام می دادید.و در این صورت اکثر اعمالتان به خاطر جاهل بودن به مساله درست خواهد بود و شاید برخی از آنها را مجبور باشید قضا کنید مثلا اگر رکن نماز را طبق نظر مرجع تقلید اعلم انجام نداده اید باید آن نماز قضا نمایید.[/]

(رهرو ولایت);929560 نوشت:
راه سوم:جامعه مدرسین حوزه علمیه قم 7 نفر را معرفی کرده اند که اینها با هم مساوی هستند و از بقیه بقیه مراجع بالاترند.

مساوی بودن این مراجع بزرگوار را جامعه مدرسین نفرمودند.و این را باید خبره ها بفرمایند که معمولا خبره ها این نظر را نمی دهند.

اسراء;929726 نوشت:
مساوی بودن این مراجع بزرگوار را جامعه مدرسین نفرمودند.و این را باید خبره ها بفرمایند که معمولا خبره ها این نظر را نمی دهند.

مگر اعضای جامعه مدرسین خبره نیستند؟ در ثانی منظور از مساوی بودن این است که روی این 7 نفر هم نظر شدند.البته شاید اعضایی هم از جامعه مدرسین باشند که این قول را قبول نداشته باشند ولی انتشار این خبر بعد از فوت امام ره توسط جامعه مدرسین صورت گرفت که اکثریتتشان آن را قبول داشتند.بنده خودم دو سال پیش رفتم جامعه مدرسین و دوباره سوال کردم و قسمت فرهنگیش بود(فکر کنم)گفت نظرشان همان 7 نفر هستش و تغییری نکرده.

اسراء;929380 نوشت:
از خود متخصص ها سوال میکنید بهترین در بین شما کیست انها خبره هستند و می شناسند؛ در مساله ی مجتهد اعلم هم باید از دو مجتهد خبره در شناخت اعلم بپرسید که اعلم کیست

سلام
خب استاد عزيز ، اگر مجتهدي بداند فلاني از او اعلم است ، چرا هنوز خودش مرجع تقليد دارد؟!
اصلاً چرا اعلام نمي كنند فلاني نسبت به همه اعلم است تا تمام مردم از همان شخص تقليد كنند؟

Reza-D;929820 نوشت:
سلام
خب استاد عزيز ، اگر مجتهدي بداند فلاني از او اعلم است ، چرا هنوز خودش مرجع تقليد دارد؟!
اصلاً چرا اعلام نمي كنند فلاني نسبت به همه اعلم است تا تمام مردم از همان شخص تقليد كنند؟

happy
چون بین خبره ها هم در اینکه چه کسی اعلم است اختلاف happyاست و این امری است بسیار عادی
در تمام فنون و مهارتها بین اهل خبره ی ان اختلاف است که ماهر ترین فرد در ان فن کیست عده ای مدعیند شخصی و عده دیگری مدعیند شخص دیگری ماهرترین است.

اسراء;930735 نوشت:
happy
چون بین خبره ها هم در اینکه چه کسی اعلم است اختلاف happyاست و این امری است بسیار عادی
در تمام فنون و مهارتها بین اهل خبره ی ان اختلاف است که ماهر ترین فرد در ان فن کیست عده ای مدعیند شخصی و عده دیگری مدعیند شخص دیگری ماهرترین است.

مشکل که شد دو تا!! 8-|
برای تشخیص مرجع اعلم باید از خبرگان سوال کنیم
حالا برای تشخیص خبره های برتر باید از چه کسی سوال کنیم؟! :-/

Reza-D;930764 نوشت:
مشکل که شد دو تا!!
برای تشخیص مرجع اعلم باید از خبرگان سوال کنیم
حالا برای تشخیص خبره های برتر باید از چه کسی سوال کنیم؟!

خبره های هر فنی معروفند
معمولا علمای شاخص شهرها یا خبره هستند و یا خبره ها را میشناسند

سلام استاد اسرا طاعاتتون قبول درگاه حق
منم یه سوال داشتم اونم اینه پیروی از
چن مرجع حکمش چیه ،مثلا ممکنه از نظر من فلان
حکم یه مرجع رو قبول داشته باشم ولی حکم دیگشو نه درعوض
حکم یه مرجع دیگه رو قبول داشته باشمم
ثال میزنم آیت الله مکارم شیرازی میگن که
زن مسلمان اگر درکشور خارجی حجاب براش مشکل ساز
باشه میتونه تقیه کنه وحجابشو در بیاره یا اینکه
اگر فرد روزه دار در اثنی روز به شدت گرسنع وتشنه بشه وتحمل
روزه براش سخت باشه میتونه آب وغذا بخوره ودوباره روزشو ادامه بده که من اینهارا قبول ندارم

[="Tahoma"][="Blue"]

Reza-D;929820 نوشت:
سلام

سلام اقا رضا
تا مرجع تقلیدی خودش را اعلم نداند نمی تواند رساله چاپ کند و خود را مرجع تقلید معرفی کند و یا افرادی از نخبگان او را اعلم از بقیه بدانند به نزد وی می روند و بر وی واجب می گردانند مرجعیت را و او باید بپزیرد مثل آیت الله بهجت رحمت الله که مرجعیت خود را به زور قبول کردند و حتی برای قبول آن شروطی هم گذاشتند. و داستان مقبولیت شیخ انصاری را هم در این لینک مطالعه کن .و اگر مجتهدی بداند که مجتهدی دیگر اعلمتر است و افراد خبره دیگری او را مجاب به مرجعیت نکنند حق ندارد خود را مرجع تقلید معرفی کند.و اینکه چرا اعلام نمی کنند فلانی اعلم تر است به خاطر نگاههای متفاوت است.مثلا شما یا چند پزشک عمومی و یا متخصص نمی توانند قاطعانه بگویند که فلان متخصص قلب در ایران از همه علمش بیشتر است.در دانشگاهها هم همین طور است برخی دانشجویان استادی را انتخاب می کنند که فکر می کنند سواد او از همه بیشتر است و برخی استاد دیگر را.در بحث فقه و احکام هم همین طور است.و واقعا شناخت اعلم به خصوص در زمان ما به خاطر کثرت فقها بسیار سخت است.[/]

(رهرو ولایت);931207 نوشت:

سلام اقا رضا
تا مرجع تقلیدی خودش را اعلم نداند نمی تواند رساله چاپ کند و خود را مرجع تقلید معرفی کند و یا افرادی از نخبگان او را اعلم از بقیه بدانند به نزد وی می روند و بر وی واجب می گردانند مرجعیت را و او باید بپزیرد مثل آیت الله بهجت رحمت الله که مرجعیت خود را به زور قبول کردند و حتی برای قبول آن شروطی هم گذاشتند. و داستان مقبولیت شیخ انصاری را هم در این لینک مطالعه کن .و اگر مجتهدی بداند که مجتهدی دیگر اعلمتر است و افراد خبره دیگری او را مجاب به مرجعیت نکنند حق ندارد خود را مرجع تقلید معرفی کند.و اینکه چرا اعلام نمی کنند فلانی اعلم تر است به خاطر نگاههای متفاوت است.مثلا شما یا چند پزشک عمومی و یا متخصص نمی توانند قاطعانه بگویند که فلان متخصص قلب در ایران از همه علمش بیشتر است.در دانشگاهها هم همین طور است برخی دانشجویان استادی را انتخاب می کنند که فکر می کنند سواد او از همه بیشتر است و برخی استاد دیگر را.در بحث فقه و احکام هم همین طور است.و واقعا شناخت اعلم به خصوص در زمان ما به خاطر کثرت فقها بسیار سخت است.

سلام جناب رهرو ولایت
با این حساب باید به این نتیجه برسیم که مراجع تقلید همگی در یک ردیف قرار دارند (شاید با اختلاف بسیار جزئی)
پس دیگر اینکه بگوئیم به دنبال مرجع اعلم باش ، عملاً معنا ندارد!

به عبارتی الان اگر کسی خواست مرجع انتخاب کند ، هیچکس نمی تواند او را راهنمایی کند (بر اساس دلایل شما)
و اگر بفرمائید افرادی هستند که بتوانند راهنمایی کنند ، آن وقت دلایل شما زیر سوال خواهد رفت برادر

موضوع قفل شده است