جمع بندی تقویت اراده از چه راهی ممکن است؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقویت اراده از چه راهی ممکن است؟

با سلام.
مدت هاست تلاش می کنم رفتار و عادات نامعقولم را کنار بگذارم. از گناهان کوچک تا بزرگ...
متاسفانه بارها پیش آمده که درست پس از تصمیم گیری اشتباهم را تکرار می کنم.
به طور مثال اگر الان تصمیم بگیرم که با مادرم مهربان باشم درست پس از گذشت یک ساعت دعوای کوچکی بین من و مادرم صورت می گیرد.
با اینحال نا امید نمیشوم و تلاشم را مضاعف میکنم. برنامه ی دقیق برای خودم می نویسم و توسل می کنم به امام عصر اما...
این ضعف اراده در درس خواندن من هم تاثیر گذاشته.
چه کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و احترام
برای اینکه اراده تون قوی تر شود:
1. خودتون را بیشتر بشناسید.
چون وقتی توانایی و استعداد و اخلاق خود تان را بیشتر می شناسید در این صورت انتظاری که از خودتان دارید یک چیز معقول و منطقی خواهد بود. چون اگر افراد خودشان را بهتر ارزیابی نکنند و نشناسند در این صورت نمی تواند انتظار معقولی از خود داشته باشند.
2. ورزش و تحرک بدنی در طول روز برای خودتان داشته باشید.
منظم باشد، پیوسته. ولو که در طول روز به مدت 10 دقیقه باشد.
3. اهدافتون را کوچکتر کنید.
مثلا: امروز فقط 3 صفحه قرآن می خونم.
از فلان کتاب 10 صفحه مطالعه می کنم.
در کار منزل ظرفهای شب را می شویم.
.....
همین کارها را که مرتب انجام می دهید اراده تون قوی تر می شود.
4. برای مسائل اخلاقی و حساسیت های رفتاری باید جداگانه و حساب شده کار کنیم.( نیاز است که فهرست رفتارهای اشتباه را اعلام بفرمایید تا با برنامه مشخص و به صورت ریشه ای راهکارهای مناسب را ارائه دهیم. در حقیقت بتدریج و حساب شده باید برای اصلاح رفتار تلاش کرد. یکهویی نمی توان با یک تصمیم به تغییر یک رفتار رسید..)
5. به نقاط قوت خودتان بیشتر فکر کنید و روی آن سرمایه گذاری کنید. توجه و تمرکز به نقاط ضعف باعث کاهش اعتماد به نفس و ضعف اراده خواهد شد.
6. با افراد قوی الاراده رفاقت کنید.
7. در رشد و پیشرفت اخلاقی و رسیدن به اهدافتان خیلی عجله نکنید.

زهرا رحمانی;928148 نوشت:
چه کنم؟

درود
راه نیرو مند ساختن اراده افزایش دانش ،خرد پذیری و تجربه است

با سلام. تشکر از پاسختون.
به طور مثال یکی از رفتارهایی که نیازمند به حذفش هستم وابستگی بیش از اندازه به گوشی موبایل و نرم افزار اینستاگرامم هست.
اما تلاش هام بی ثمر بوده و اعتیادم به تلفن همراهم شدیدتر شده.
یک ماه پیش قصد کردم گوش کردن آهنگ رو به طور کل کنار بگذارم و الان یک ماهه آهنگ گوش ندادم. جز یکی دوبار اون هم آهنگ های خاص رو.
اما عتیاد به تلفن همراه از بین نمیره

زهرا رحمانی;929412 نوشت:
به طور مثال یکی از رفتارهایی که نیازمند به حذفش هستم وابستگی بیش از اندازه به گوشی موبایل و نرم افزار اینستاگرامم هست.

سلام
من به شما میگویم فردا ساعت4 صبح 10 میلیارد به شما میدهم در فلان جا
از ساعت 3 کل کارهایتان را تعطیل میکنید منتظر میمانید یعنی به اهمیت موضوع واقف هستین
پس اولین نکته درک اهمیت موضوع و دومین انگیزه هستش
کتابای آنتونی رابینز و برایان تریسی و قدرت اراده پل ژاگو رو بخونید
بعدش هم سعی کنید برای همون روز کار انجام بدین
نگید من میخوام هر روز کتاب بخونم یا اهنگ گوش ندم
بگید امروز من نمیخوام این کار رو کنم
یک بخش مهم هم به دوران کودکی شما بر میگردد
که تا 14 ماهگی اگه اشتباه نکنم آسیبی نخورده باشید(از نظر ذهنی)
مادامی که شما امروز رو مساوی فردا بدونید ترجیح میدید درد رو امروز بکشید و لذت رو فردا ببرید
اما اگر در اون زمان اسیبی خورده باشید هی لذت هارا در حال میخواهید و درد و رنج را به بعد موکول میکنید در این زمینه هم صحبت های دکتر هلاکویی رو بشنوید
موفق باشید

زهرا رحمانی;928148 نوشت:
با سلام.
مدت هاست تلاش می کنم رفتار و عادات نامعقولم را کنار بگذارم. از گناهان کوچک تا بزرگ...
متاسفانه بارها پیش آمده که درست پس از تصمیم گیری اشتباهم را تکرار می کنم.
به طور مثال اگر الان تصمیم بگیرم که با مادرم مهربان باشم درست پس از گذشت یک ساعت دعوای کوچکی بین من و مادرم صورت می گیرد.
با اینحال نا امید نمیشوم و تلاشم را مضاعف میکنم. برنامه ی دقیق برای خودم می نویسم و توسل می کنم به امام عصر اما...

چه کنم؟

با عرض سلام واحترام

فراموش نکنید . وقتی تصمیم ب انجام کاری و امری را گرفتید
و بعد ار تفکر
ب نافع بودن . آن حصول و یقیین قلبی پیدا کردید
باید مصمم و با اراده جدی آنرا اجرا نمائید
ودر صورت وجود موانع با شناخت دقیق مشکلات پیش رو جهت اجرا آن
نسبت ب رفع و مرتفع نمودن آنهااقدام نمایی
و حضرت آقا امام صادق ع هم در این رابطه می فرماید
وقتی چیزی را می خواهی پس بپندار خواسته تو دم در است ....

زهرا رحمانی;929412 نوشت:
یک ماه پیش قصد کردم گوش کردن آهنگ رو به طور کل کنار بگذارم و الان یک ماهه آهنگ گوش ندادم. جز یکی دوبار اون هم آهنگ های خاص رو.

سلام زهرا خانوم
اول از اینکه یه بخشی از اراده مربوط به باور آدم بستگی داره
شما تو ضمیر ناخوداگاهت و باورت میگی من نمیتونم درصورتی که برنامه داری و... و دلیل ناکامی بیشترش همینه
روزتو با میتونم شروع کن و باور کن که میتونی
سعی کن برنامه ای که میریزی سبک باشه که بتونی انجامش بدی و انگیزه بگیری
به خودت انگیزه بده هروز با یه جمله مثبت شرو کن روزتو
دررابطه با مورد دوم ترک گوشی و اهنگ
پیشنهاد میکنم از روش مراقبه استفاده کنی
هروز به خودت قول بده که 1ساعت بیشتر ازروز قبل ترک کنی گوشیتو و ته روز که تونسی انجامش بدی به خودت جایزه بده مثلا یه گل به خودت بده یا هرچیزی که خوشحالت میکنه
دوم اینکه یه دفه نمیشه اینستا رو ترک کرد یا تلگرام
سعی کن اهسته و پیوسته پیش بری
مطمئنم از پسش برمیای و خبرشم میدی که تونستی
یاعلی

خوشبختانه برنامه ریزی دقیق و منظمی دارم. دفترچه ای خاص هم برای این کار تهیه کردم. ولی همونطور که شما هم اشاره کردید "من نمی تونم" توی ناخوداگاهم حک شده بود. قدرت کلمات مثبت رو به کل فراموش کرده بودم. ممنون از راهنماییتون

زهرا رحمانی;929412 نوشت:

سلام بزرگوار
اگر در جستجوی راهکار مناسب هستید بهتر است یک چیز جایگزین برای خودتان انتخاب کنید. مثلا: کتاب خواندن
و در مورد وقت گیر بودن استفاده از این امکانات مدتی فکر کنید و درگیری ذهنی داشته باشید.
موضوع قفل شده است