بررسی سند و اعتبار دعای ندبه

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی سند و اعتبار دعای ندبه

سلام
من امروز به طور اتفاقی کتابی از آقای ابوالفضل برقعی دیدم و شروع کردم به خوندن که به رد برخی دعاهای مفاتیح پرداخته بود.
برای خودم جالب بود و سعی کردم دعاهایی که تا حالا خوندم رو بررسی کنم. تقریبا همه ی اون دعا ها رو رد کرده بود.
یکی دعای ندبه بود. که متنش رو اینجا می گذارم.
یک موردش در مورد منبع بود که من تو همین سایت دیدم برای دعای ندبه این منابع ذکر شده:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=3949

این مطلب رو نوشته که
"يكي اينكه ميگويد «بزوفري» سازندة دعاي ندبه، ثقه و استاد شيخ مفيد و در زمان غيبت صغري بوده و شايداين دعا را از امام گرفته! ما از غفلتاين فضلا تعجب داريم، أولاً: «بزوفري» كه ثقه و استاد شيخ مفيد است نامش «حسين بن علي بن سفيان» است ولي مؤلّف دعاي ندبه نامش «محمد بن حسين» و مجهول الحال است. ثانياً:هيچ كدام نه پدر و نه فرزند در غيبت صغري نبودهاند. ثالثاً: ايشان از وكلاي ناحية مقدسه نبوده اند تا اين دعا را از امام بگيرند."

در ادامه نوشته که

"لازم است بدانيم حتّي «حسين بن عليبن سفيان البزوفري» كه از او تعريف و تمجيدك ردهاند راوي همان روايتي است كه ميخواسته دوازده مهدي براي مردم بتراشد!!! براياطّلاع از حديث مذكور ضرور است مراجعه كنيد به كتاب شريف «شاهراه اتّحاد ، » بررسيحديث نهم تا بدانيد كه اين جنابِ « حسين بزوفري» از چه كساني أخذ حديث ميكرده است!"

مورد دیگه در مورد ذکر کلمه ی طوی بود که به نقل از دکتر شریعتی نوشته بودند که

"در دعاي ندبه به اين مسألة اشاره شده كه ميپرسد: (نمي دانم كدام سرزمين تو را دربرگرفته است؟ قرارگاهت كجاست؟ در كوه رضوي يا ذی طُوي....؟) . و من نميدانم اين دعاكه امروز آن را در بسياري از محافل مذهبي خطاب به امام زمان ما ميخوانند ـ و در سالهاي أخير سخت رواج يافته و گروههاي خاصي براي اين كار تشكيل شده است ـ چرا سراغ حضرت مهدي را در ذی طُوي و كوه رضوي ميگيرند كه جايگاه «محمد حنفيه»، امام زمان فرقة كيسانيه است كه معتقداند در اين كوه از أنظار مخفي شده و از آنجا ظهور خواهد نمودو پيروانش با ندبه وزاري درپاي اين كوه و يا از دور، رو به اين كوه دعا مي كردند كه خارج شود و قيام نمايد.
گذشته از اينكه سر نوشت حضرت مهدي، نه در زندگي و نه در غيبت صغري و نه در غيبت كبري و نه پس از ظهور، هيچ رابطه اي با اين كوه ندارد. اساساً غيبت او بدين صورت نيست كه در جاي مخصوصي پناه گرفته باشد بلكه همه جا حاضر و ناظر است و اين ما هستيم كه او را تشخيص نمي دهيم.
"

یک مورد دیگه در مورد این هست که امام زمان همه جا حضور دارند و در کتاب نوشتند که:

شخص ناداني از «مكتب اسلام» در شمارة 6 سال 13 سؤالي كرده راجع به دعاي ندبه وگويد امام همه جا حاضر و ناظر است و اين ما هستيم كه او را تشخيص نميدهيم!! اين مجلّه جواب اين جملات شرك آميز را نداده كه صفت لامكاني و حضور درهمه جا مخصوص خداي تعالي است كه جسم و جوهر و محدود نيست و اين شرك به خداست كه امام را متصف به صفات خدايي بداني ..... . آيا مدرك حضور امام در همه جا، چه مي باشد؟ كدام دليل عقلي و شرعي اين شرك را تصويب كرده؟

البته همون طور که نوشتم همه ی مطلب رو نیاوردم. فقط به طور خلاصه و مختصر برخی موارد رو آوردم.

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

این دعا دست کم در دو کتاب معتبر و مرتبط با ادعیه نقل شده است:
1. کتاب مزار ابن مشهدی(متوفای 610ق) این دعا را با استناد به کتابی دیگر آورده است: «قالَ مُحَمَّد بن أَبی قُرَّة: نَقَلْتُ مِنْ کِتابِ أَبی جَعْفَر مُحَمَّد بن الحُسَین بن سُفْیان البَزَوْفَریّ - رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ - هذا الدُّعاء، و ذَکَرَ فیه أَنَّهُ الدُّعاءُ لِصاحِبِ الزَّمان - صَلَواتُ اللَّهِ عَلَیْه و عَجَّلَ فَرَجَه و فَرَجَنا بِه - و یُسْتَحَبُّ أَنْ یُدْعَى بِهِ فی الْأَعْیاد الْأَرْبَعَة»؛(1) محمد بن ابی قُره از کتاب محمد بن حسین بن سفیان بزوفری این دعا را نقل کرده و گفته که دعایی است برای امام زمان(عج) و مستحب است در اعیاد چهارگانه؛ غدیر خم، فطر، قربان و روز جمعه خوانده شود.
هم محمد بن جعفر ابن مشهدی و هم کتاب مزارش در نگاهی کلی مورد اعتمادند.(2) البته ایشان این دعا را از محمد بن علی ابی قُره نقل می‌کند بدون آن‌که سند خویش به ایشان را ذکر کند.
به هر حال، نجاشی درباره «محمد بن علی ابی قُره» می‌گوید: «محمد بن علی بن یعقوب اسحاق بن ابی قرة ابوالفرج القنائی، که ملقب به "کاتب" است، شخص ثقه و مورد اعتمادی می‌باشد که شنیده‌ها و نوشته‌های زیادی از او به جای مانده است، وی شخصی بود که کتاب‌ها را ورق به ورق برای اصحاب امامیه می‌خواند و همواره در مجالس، با ما بود. از جمله کتاب‌های او؛ کتاب اعمال روز جمعه، کتاب اعمال ماه‌ها و کتاب تهجد است».(3)
پی نوشت ها :
1. ابن مشهدی، محمد بن جعفر، المزار الکبیر، محقق، قیومی اصفهانی، جواد، ص 573، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ اول، 1419ق.
2. ر.ک: «اعتبار کتب دعا»، سؤال 1364.
3. نجاشی، احمد بن علی، فهرست أسماء مصنفی الشیعة(رجال نجاشی)، ص 398، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ ششم، 1365ش.

سید بن طاووس در کتاب «مصباح الزائر» چنین آورده است:
«ذکر بعض اصحابنا قال: قال محمد بن علی بن ابی قرة، نقلت من کتاب محمد بن الحسین بن سفیان البزوفری - رضی الله عنه - دعاء الندبه ...»؛ بعضی از اصحاب ما چنین گفته‌اند که محمد بن علی بن ابی قُرة از کتاب محمد بن حسین بن سفیان بن بزوفری – که خدایش از او راضی باد - دعای ندبه را نقل کرده و گفته است که این دعا، دعایی است...».(1)
ایشان در ابتدای سند، «بعض اصحابنا» دارد، اما بقیه سند، مشابه آن چیزی است که ابن مشهدی نقل کرده و بعید نیست که منظور ایشان از «بعض اصحابنا»؛ همان ابن مشهدی باشد،
اما آنچه در نقل ابن طاووس به چشم می‌آید، طلب رحمت و غفرانی است که ایشان بعد از ذکر نام محمد بن حسین بزوفری آورده است که دلیل دیگری بر شأن و وثاقت او در بین علمای امامیه است.
پی نوشت :
1. سید بن طاووس، علی بن موسی، مصباح الزائر، ص 446، قم، مؤسسة آل البیت(ع) لاحیاء التراث.

موضوع قفل شده است