´*•.•*´––––•(-• پرسش و پاسخ - آموزش برنامه نویسی به زبان ++c •-)•––––´*•.•*´

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
´*•.•*´––––•(-• پرسش و پاسخ - آموزش برنامه نویسی به زبان ++c •-)•––––´*•.•*´

سلام جناب آقا مسعود ...
بابته کاری که میکنین تشکر میکنم ...

زبان برنامه نویسی C++ خیلی خیلی خوب هست که یاد بگیریمش ... و مطمئنا ازتون خیلی چیزها یاد میگیرم ...
اگر سوالاتمون رو باید در همین قسمت بپرسیم ... عنوان کنین ... و اگر فکر میکنین که بهتر هست که مکانی دیگر براش ایجاد بشه تا نظم دروس از بین نره ... عنوان کنین تا همین کار رو انجام بدیم ...

امکانش هست که یک مقایسه ای میان IDE های متفاوت ++C داشته باشید ...

مثلا اینجور که من در جریان هستم ... IDE هایی مانند ...

Eclipse
Code:Block
DEV ++C
Visual Stdio
CodeLite
Netbeans
و ...

وجود داره ... علت اینکه شما میخواهید ++C رو تحت این محیط آموزش بدین چی هستش ...
مثلا محیط Visual Stdio امکانات یک پارچه تری رو ایجاد میکنه ... ولی مشگلش این هست که در Linux دیگه بدرد نمیخوره و اکثر سیستمهای Embedded لینوکس Base هستند

امکانش هست که یک مقایسه ای رو بین محیط های متفاوت برنامه نویسی انجام بدین ... و بعد برنامه نویسی رو شروع کنین ...
البته ببخشیدها ...

برچسب: 

[="Times New Roman"][="Black"]

مارینر;927121 نوشت:
سلام جناب آقا مسعود ...
بابته کاری که میکنین تشکر میکنم ...

زبان برنامه نویسی C++ خیلی خیلی خوب هست که یاد بگیریمش ... و مطمئنا ازتون خیلی چیزها یاد میگیرم ...
اگر سوالاتمون رو باید در همین قسمت بپرسیم ... عنوان کنین ... و اگر فکر میکنین که بهتر هست که مکانی دیگر براش ایجاد بشه تا نظم دروس از بین نره ... عنوان کنین تا همین کار رو انجام بدیم ...

امکانش هست که یک مقایسه ای میان IDE های متفاوت ++C داشته باشید ...

مثلا اینجور که من در جریان هستم ... IDE هایی مانند ...

Eclipse
Code:Block
DEV ++C
Visual Stdio
CodeLite
Netbeans
و ...

وجود داره ... علت اینکه شما میخواهید ++C رو تحت این محیط آموزش بدین چی هستش ...
مثلا محیط Visual Stdio امکانات یک پارچه تری رو ایجاد میکنه ... ولی مشگلش این هست که در Linux دیگه بدرد نمیخوره و اکثر سیستمهای Embedded لینوکس Base هستند

امکانش هست که یک مقایسه ای رو بین محیط های متفاوت برنامه نویسی انجام بدین ... و بعد برنامه نویسی رو شروع کنین ...
البته ببخشیدها ...

سلام.
++Dev C رو بخاطر حجم کم و سادگی و استفاده از کامپایلر GCC که بسیار قدرتمند هست ، انتخاب کردم.
و این کاملا متناسب با آموزش ها و دانشجویان این دوره هست.[/]

سلام آقا مسعود ...

نمیدونم با سایت StackOverflow آشنا هستید یا نه ...

میتونم بگم قویترین فروم برنامه نویسی محسوب میشه ... چند سال پیش موضوعی با عنوان کتابهای برتر ++C در درون این فروم مطرح شده بود ... همونطور که میدونین الان هزاران کتاب در زمینه ++C در دنیا چاپ شده ... و خیلی هاشون هم کتاب های بد و به درد نخوری هستند و تنها وقت آدم رو هدر میدهند ... و اگر همشون رو هم بخوایم بخونیم مطمئنا وقتش رو نداریم ...

بنابراین وجود کتابهایی که هم تعدادشون محدود باشه و هم پوشای مطالب باشند ... به نظره من داشتنشون یکی از الزامات هست ... بعضی از کتابها در مورد Design Pattern ها هستند بعضی ها در مورد Reusable نویسی و برخی در مورد Refactoring و Data Structure و Abstracting ...

گفتم لینک رو براتون بزارم ... من تمامی کتابهایی که معرفی شده بودن رو با هزار بدبختی پیداشون کردم و دانلودشون کردم ... چند تائیشون رو هم خریدم ... اونهایی که مفید هستند رو بهم بگین تا در درون سایت Upload کنم .

https://stackoverflow.com/questions/388242/the-definitive-c-book-guide-and-list

سلام

سری کتابهای Head first .... انتشارات O'rilly برای بعضی ها شاید جالب باشن. با شکل و مثال و بصورت مفهومی سعی کرده توضیح بده. من سری اندروید و جاواشو دیدم و فکر میکنم برای C هم داشته باشه.
کسایی که از دیدن یه صفحه پر از کد و نوشته خسته میشن، و دوست دارن با شکل و تصویر و مثالهای واقعی برنامه نویسی رو یاد بگیرن این کتابو هم میتونن دانلود کنن و چند صفحشو بخونن ببینن چطوریه

ولی در کل چیزی که برای یادگیری برنامه نویسی مهمه، تمرین و فهم کد هست. کتابها هرچقدرم سعی کنند که توضیح بدن، بازم خیلی چیزا مغفول میمونه که ادم با تجربه و به مرور زمان توی برنامه های مختلف و یا توی کد خوانی برنامه های مختلف یاد میگیره. پس بهتره بیشتر زبان کدخوانی رو درک کنیم و یاد بگیریم تا زبانی که سعی میکنه کدهارو توضیح بده!

برای IDE هم من با کمال احترام به استاد درس، codeblocks رو پیشنهاد میکنم. چون یکجورایی برای زبان سی و سی پلاس جنرال شده و در آینده اگر بخواین کوچ کنید احتمالا یکی از مقاصد محتمل همینه. پس از الان باهاش آشنا بشید و حس راحتی کنید بنظرم بد نیستش.

IDE رو نصب کنید، و کوچکتزین کدی که در کتاب یا مطالب آموزش میخونید بنویسید. هرگز کپی کدی رو کپی و پیست نکنید!!! هرگز به خوندن یک کد اکتفا نکنید. همیشه کدهارو خودتون خط به خط بنویسید و بعدش ران کنید و نتیجه رو ببینید. سعی کنید حس کنجکاویتون رو تقویت کنید و از خودتون بپرسید اگر جای این 2 خط رو عوض کنم چی میشه؟ اگر چیزی که در کد قبل یاد گرفتم با چیزی که الان یاد گرفتن ترکیب کنم چی میشه؟ و یا چطور میتونم با این دانش کدی بنویسم که مثلا یک تعداد عدد بگیره و برعکس چاپ کنه. اعداد رو ستونی چاپ کنه. کد اسکی بگیره و معادشو چاپ کنه و .........

و در نهایت هیچوقت نا امید نشید. و سعی کنید اگر اروری گرفتید و بعد از کلی تلاش نتونستید رفعش کنید، اول خوب سرچ کنیدش و اگر بازم نتونستید، توی فروم های بزرگ سوال کنید. و چقدر خوب هست که زبان انگلیسی هم بلد باشید. یکجورایی نیاز هست. اگر واقعا بخواید علم رو در سطوح بالا دنبال کنید حتما به زبان نیاز دارید. پس اگر بلد نیستید از همین الان شروع کنید! با تلاش برای خوندن کتاب زبان اصلی و تلاش برای سوال و جواب در انجمن های انگلیسی زیان.

ببخشید طولانی شد... اومدم فقط کتاب هد فرست رو پیشنهاد بدم، داستان نوشتم

rezaee;927380 نوشت:
سلام

سری کتابهای Head first .... انتشارات O'rilly برای بعضی ها شاید جالب باشن. با شکل و مثال و بصورت مفهومی سعی کرده توضیح بده. من سری اندروید و جاواشو دیدم و فکر میکنم برای C هم داشته باشه.
کسایی که از دیدن یه صفحه پر از کد و نوشته خسته میشن، و دوست دارن با شکل و تصویر و مثالهای واقعی برنامه نویسی رو یاد بگیرن این کتابو هم میتونن دانلود کنن و چند صفحشو بخونن ببینن چطوریه

ولی در کل چیزی که برای یادگیری برنامه نویسی مهمه، تمرین و فهم کد هست. کتابها هرچقدرم سعی کنند که توضیح بدن، بازم خیلی چیزا مغفول میمونه که ادم با تجربه و به مرور زمان توی برنامه های مختلف و یا توی کد خوانی برنامه های مختلف یاد میگیره. پس بهتره بیشتر زبان کدخوانی رو درک کنیم و یاد بگیریم تا زبانی که سعی میکنه کدهارو توضیح بده!

برای IDE هم من با کمال احترام به استاد درس، codeblocks رو پیشنهاد میکنم. چون یکجورایی برای زبان سی و سی پلاس جنرال شده و در آینده اگر بخواین کوچ کنید احتمالا یکی از مقاصد محتمل همینه. پس از الان باهاش آشنا بشید و حس راحتی کنید بنظرم بد نیستش.

IDE رو نصب کنید، و کوچکتزین کدی که در کتاب یا مطالب آموزش میخونید بنویسید. هرگز کپی کدی رو کپی و پیست نکنید!!! هرگز به خوندن یک کد اکتفا نکنید. همیشه کدهارو خودتون خط به خط بنویسید و بعدش ران کنید و نتیجه رو ببینید. سعی کنید حس کنجکاویتون رو تقویت کنید و از خودتون بپرسید اگر جای این 2 خط رو عوض کنم چی میشه؟ اگر چیزی که در کد قبل یاد گرفتم با چیزی که الان یاد گرفتن ترکیب کنم چی میشه؟ و یا چطور میتونم با این دانش کدی بنویسم که مثلا یک تعداد عدد بگیره و برعکس چاپ کنه. اعداد رو ستونی چاپ کنه. کد اسکی بگیره و معادشو چاپ کنه و .........

و در نهایت هیچوقت نا امید نشید. و سعی کنید اگر اروری گرفتید و بعد از کلی تلاش نتونستید رفعش کنید، اول خوب سرچ کنیدش و اگر بازم نتونستید، توی فروم های بزرگ سوال کنید. و چقدر خوب هست که زبان انگلیسی هم بلد باشید. یکجورایی نیاز هست. اگر واقعا بخواید علم رو در سطوح بالا دنبال کنید حتما به زبان نیاز دارید. پس اگر بلد نیستید از همین الان شروع کنید! با تلاش برای خوندن کتاب زبان اصلی و تلاش برای سوال و جواب در انجمن های انگلیسی زیان.

با احترام کاملی که برای گفتارتون قائل هستم و کتابهای O'rilly رو کتابهای خوب و جالبی میدونم ... ولی در زمینه کتابهای تخصصی ... و دانش تخصصی برنامه نویسی انستشارات Springer حرف آخر رو در درون دنیا میزنه ...

rezaee;927380 نوشت:
سلام

از راهنمایی هاتون متشکرم.
بیشتر نکاتی که گفتین توی برنامه ی من هست.
بزرگترین انگیزه ام برای ایجاد این تاپیک ، اثبات انتقاداتم به کتاب های پر فروش و اساتیغ درپیت دانشگاه بود که بلانسبت هر تا بر سرشون نمیشه و....
زبان انگلیسی ، فعال بودن در فروم های حرفه ای ، تسلط به زبان های مختلف خیلی خوب و عالی هست
ولی نظر شخصیم اینه که تا زمانی که طرحی برای کار نداشته باشی دانستن تمام زبان های دنیا هم به کارت نمیاد و وقتتو الکی هدر میدی.
اول پروژه ی مورد نظرت رو انتخاب و تحلیل کن ، بعد زبان مناسب رو انتخاب کن و بعد برو ابزارهای زبان برنامه نویسی رو بشناس و هرکدوم رو که نیاز پروژه ات بود یاد بگیر و در پروژه ات استفاده کن.تمام.[/]

مارینر;927388 نوشت:
با احترام کاملی که برای گفتارتون قائل هستم و کتابهای O'rilly رو کتابهای خوب و جالبی میدونم ... ولی در زمینه کتابهای تخصصی ... و دانش تخصصی برنامه نویسی انستشارات Springer حرف آخر رو در درون دنیا میزنه ...

خواهش میکنم دوست عزیز
راستش درباره حرف شما تحقیقی نکرده ام و اینکه بگیم یک انتشارات حرف اول یا اخر رو میزنه شاید خیلی علمی نیست. ولی بهرحال من توی توضیح صحبتم گفتم که سری کتابهای head first سبک متفاوتی دارن که ممکنه کسی بخونه و خوشش بیاد (اگر ندیدین دانلود کنید تا متوجه عرضم بشید.). همچنین من کتاب open cv انتشارات اوریلی رو هم خوندم و فکر میکم جز کتابهای محبوب پردازش تصویر بود(من سری اولشو داشتم).

در کل پیدا کردن کتاب اونقدرا موضوع پیچیده و عجیبی نیست. من بازم میگم که موضوع مهمتر، درک و فهم خود زبان کد هست و باید سعی کنیم بدون خواندن توضیحات، خود کد هارا درک کنیم و زبان کد نویسی را بفهمیم نه زبان توضیح کد را.

موفق باشید

Im_Masoud.Freeman;927389 نوشت:
[=Times New Roman]
از راهنمایی هاتون متشکرم.
بیشتر نکاتی که گفتین توی برنامه ی من هست.
بزرگترین انگیزه ام برای ایجاد این تاپیک ، اثبات انتقاداتم به کتاب های پر فروش و اساتیغ درپیت دانشگاه بود که بلانسبت هر تا بر سرشون نمیشه و....
زبان انگلیسی ، فعال بودن در فروم های حرفه ای ، تسلط به زبان های مختلف خیلی خوب و عالی هست
ولی نظر شخصیم اینه که تا زمانی که طرحی برای کار نداشته باشی دانستن تمام زبان های دنیا هم به کارت نمیاد و وقتتو الکی هدر میدی.
اول پروژه ی مورد نظرت رو انتخاب و تحلیل کن ، بعد زبان مناسب رو انتخاب کن و بعد برو ابزارهای زبان برنامه نویسی رو بشناس و هرکدوم رو که نیاز پروژه ات بود یاد بگیر و در پروژه ات استفاده کن.تمام.

خواهش میکنم. بیان تجربه بود
بله، دقیقا نکته درستی فرمودین که در لا به لای توضیحات یادم رفت بگم. ولی به جاش بذارید الان یک حرف کلی تر بزنم که برای آینده به تازه کارها یکم دید و نگاه بدم.

اگر بخوام برای دوستان تازه کار توضیح بدم، اینطوری باید بگم»

بنظر من، ما 2 جور آدم داریم. یک دسته افرادی هستند که ذهن ایده پرداز دارند و دوست دارند چیزهای مختلفی بسازند. این افراد، وقت نمیکنند که بصورت عمیق و تخصصی هر مطلب رو یاد بگیرند. اینها یک ایده در سر دارند، و بعد میان نیاز سنجی میکنند و پروژه ی مبتنی بر آن ایده رو تعریف میکنند. بعد میان تحقیق میکنند که در پروژه من، فرضا بخش پردازش سیگنال هست، من با چه زبانی این قسمت را بنویسم؟ یا پروژه من دیتا بیس بزرگی دارد، من با چه زبان و پایگاه داده ای کار کنم؟ یا پروژه من مبتنی بر شبکه و اینترنت است، یا پروژه من مبتنی بر گجت های هوشمند اندرویدی و یا ios است و .........

این افراد با توجه به نیاز پروژه، مباحث و زبان های مورد نیاز رو یاد میگیرند و با هم ترکیب میکنند و در نهایت پروژه رو به محصول تبدیل میکنند.

اما عده ی دومی هستند که ایده محور نیستند. تخصص محور هستند. مثلا متخصص بهینه سازی و یا امنیت داده هستند و با داده های حجیم کار میکنند. متخصص پردازش سیگنال هستند. متخصص آی تی و شبکه و .... هستند. اینها یک یا دو فیلد تخصصی رو انتخاب میکنند و بعد مانند یک مرجع در اون تخصص میشند. و اگر فرد ایده محور، هرجایی گیر کرد میاد از این متخصص ها سوال میپرسه. و یا قسمت های خیلی تخصصی پروژه اش که در توانش نیست به اینها میسپاره.

حالا هرکس با توجه به روحیه و شخصیت خودش یکی از این 2 راه رو باید انتخاب کنه. چون متخصص شدن در همه ی زمینه ها ممکن نیست! حتی متخصص در چند زمینه هم ممکن نیست. معمولا افراد در 1 یا 2 زمینه واقعا متخصص(خدا) هستند.

Im_Masoud.Freeman;927105 نوشت:
سلام وعرض احترام خدمت همه دوستان عزیز.
در این تاپیک برنامه نویس شدن به زبان ++c رو بهتون آموزش میدم.

سلام جناب مسعود بزرگوار (این پست اشتباهی تو اون تایک اصلی گذاشتم)
خیلی ممنون و تشکر فراوان بابت زحمتی که میکشید@};-
دست گلتون درد نکنه!
فقط ی سوال واسه من پیش اومد یعنی هر برنامه ای رو که بخوایم میتونیم؟مثلا امکان نداره وارد هوش مصنوعی یا چیزای سخت بشه؟

و بعد از اون یادگیری بقیه زبان های برنامه نویسی برای شما بسیار راحت تر خواهد بود

اندروید هم میشه؟با اینکه بیشتر شبیه جاواست؟
باز هم تشکر فراوان بابت این کار ارزشمندتون

hessam78;927703 نوشت:

سلام جناب مسعود بزرگوار (این پست اشتباهی تو اون تایک اصلی گذاشتم)
خیلی ممنون و تشکر فراوان بابت زحمتی که میکشید@};-
دست گلتون درد نکنه!

سلام
خواهش میکنم.
hessam78;927703 نوشت:

فقط ی سوال واسه من پیش اومد یعنی هر برنامه ای رو که بخوایم میتونیم؟مثلا امکان نداره وارد هوش مصنوعی یا چیزای سخت بشه؟

اینجا در مورد هوش مصنوعی صحبت نمی کنیم ، چون ارتباطی به درس ما نداره و اصلا چیزی نیست که بشه اینجا درباره اش صحبت کرد و نیاز به دوره ای جداگانه داره.
هدف من از ایجاد این دوره اینه که سختی ها رو از بین ببرم که اگر موفق بشم از پسش بر بیام ، انقلابی در زندگی خودم بوجود میاد.
hessam78;927703 نوشت:

اندروید هم میشه؟با اینکه بیشتر شبیه جاواست؟

نه اندروید نمیشه.
hessam78;927703 نوشت:

باز هم تشکر فراوان بابت این کار ارزشمندتون

فدات قربانت ستاره بچینی :khandeh!:[/]

Im_Masoud.Freeman;927725 نوشت:
اینجا در مورد هوش مصنوعی صحبت نمی کنیم ، چون ارتباطی به درس ما نداره و اصلا چیزی نیست که بشه اینجا درباره اش صحبت کرد و نیاز به دوره ای جداگانه داره

سوالمو بد پرسیدم
ببینید آقا مسعود مثلا من میخوام ی برنامه بسازم که مثلا فلان کارو کنه
یعنی با همین اطلاعات میشه؟بدون اینکه هوش مصنوعی بلد باشم؟تو متنتون بود که هر برنامه مورد نیازتون میتونین بسازین

هدف من از ایجاد این دوره اینه که سختی ها رو از بین ببرم که اگر موفق بشم از پسش بر بیام ، انقلابی در زندگی خودم بوجود میاد.

:dانقلاب معمولا در زندگی شاگرد به وجود میاد ن استاد که
برنامه نویسی ی سری سختیا داره خب ولی قشنگیش اینه که شیرینه حال میده

فدات قربانت ستاره بچینی

انت فی قلبی انا مخلص ٌ دربست
بازم خسته نباشید پیشاپیش@};-

[=Times New Roman]

hessam78;927745 نوشت:
سوالمو بد پرسیدم
ببینید آقا مسعود مثلا من میخوام ی برنامه بسازم که مثلا فلان کارو کنه
یعنی با همین اطلاعات میشه؟بدون اینکه هوش مصنوعی بلد باشم؟تو متنتون بود که هر برنامه مورد نیازتون میتونین بسازین

:dانقلاب معمولا در زندگی شاگرد به وجود میاد ن استاد که
برنامه نویسی ی سری سختیا داره خب ولی قشنگیش اینه که شیرینه حال میده

انت فی قلبی انا مخلص ٌ دربست
بازم خسته نباشید پیشاپیش@};-

من گفتم:

[=Times New Roman]
[=times new roman] در صورتی که هر دو دوره رو طبق آموزش ها پیش برید ،

[=Times New Roman]
[=times new roman] بعد از پایان دوره هامهارت حل مسئله تون به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت و برنامه نویس بسیار توانمندی خواهید شد.

[=Times New Roman]
[=times new roman] و بعد از اون یادگیری بقیه زبان های برنامه نویسی برای شما بسیار راحت تر خواهد بود و طرح ها و ایده هاتون رو در هر زبانی می تونید پیاده سازی کنید

به قسمت های مشخص شده دقت کنید.
فکر کنم شما سر جمله ی آخر من گیر کردی.
منظورم این نیست که با همین دو دوره می تونید هر برنامه ای بنویسید و نیاز به یادگیری زبان های دیگر و مطالب دیگر ندارید.
منظورم این بود که شما بعد از این دوره ها چون مهارت حل مسئله تون بالا رفته و درک خوبی از برنامه نویسی به دست آوردید ، کاملا مستقل میشید
و می تونید به پروژه های بزرگتر فکر کنید و زبان های دیگر رو یاد بگیرید و خودتون برید نیازهای پروژه تون رو پیدا کنید ، و گره هاش رو باز کنید.
الان سری به دانشگاه ها بزنید ، سر کلاس دانشجوها دستورات رو حفظن ولی نمی دونن چجوری باید برنامه رو بنویسند.
چون درک درستی ندارند و نمی تونند خودشون برنامه ای بنویسند.
چون خلاقیت بهشون یاد نمیدن ، چون بهشون یاد نمیدن با دستورات بازی کنند ، چون دانشجو توی کلاس نخودیه و توی برنامه نویسی بازیش نمیدن که یاد بگیره و....

Im_Masoud.Freeman;927750 نوشت:
منظورم این بود که شما بعد از این دوره ها چون مهارت حل مسئله تون بالا رفته و درک خوبی از برنامه نویسی به دست آوردید ، کاملا مستقل میشید

آها بله بله درسته متوجه شدم

الان سری به دانشگاه ها بزنید ، سر کلاس دانشجوها دستورات رو حفظن ولی نمی دونن چجوری باید برنامه رو بنویسند.

دقیقا همینطوره یکی از آشناها دانشجوی نرم افزار بود!واسه کپی پست فکر میکرد کلیک راست میزد میگشت دنبال کپی
ولی انصافا استادا هم بد درس میدن خب!خودشون خوب یاد نگرفتن همونو بد میخوان یاد بدن
چون خلاقیت بهشون یاد نمیدن ، چون بهشون یاد نمیدن با دستورات بازی کنند ، چون دانشجو توی کلاس نخودیه و توی برنامه نویسی بازیش نمیدن که یاد بگیره و....

درسته کاملا

hessam78;927758 نوشت:
آها بله بله درسته متوجه شدم

دقیقا همینطوره یکی از آشناها دانشجوی نرم افزار بود!واسه کپی پست فکر میکرد کلیک راست میزد میگشت دنبال کپی
ولی انصافا استادا هم بد درس میدن خب!خودشون خوب یاد نگرفتن همونو بد میخوان یاد بدن

درسته کاملا

سلام آقا حسام ...
با اجازه آقا مسعود ( استاد محترم این موضوع ) خدمتتون عنوان کنم که شما با همین زبان برنامه نویسی C و ++C هم میتونید برنامه های هوش مصنوعی رو بنویسید ...
هوش مصنوعی چیزی جز الگوریتم نیست و شما میتونید الگوریتم های هوش مصنوعی رو با C یا ++C بنویسید ...

به عنوان مثال شما میتونید یک برنامه شطرنج بنوسید ...
روشهای زیادی برای هوش مصنوعی وجود داره که برخی کلاسیک و برخی غیر کلاسیک هستند ...

مثلا الگوریتمه چیزهایی مانند بازی شطرنج رو با الگوریتم درختهای وزن دار مینویسند ... کامپیوتر به صورت مجازی چندین level بعدی بازی رو در نظر میگیره ... و درختی رو انتخاب میکنه و در درون شاخه ای حرکت میکنه که طبق شاخصه های از پیش تعیین شده اون شاخه مسیره بردش باشه ...

برخی از الگوریتمهای هوش مصنوعی بر اساس مفاهیم Backtracking هست .. کامپیوتر چون حافظه به مراتب بالایی داره ... میتونه میلیاردها حالت رو در نظر بگیره ... اون بازی رو تا انتها انجام بده ... و در نهایت برای حرکت فعلی بهترین انتخاب رو داشته باشه که اون رو به برد نزدیک کنه ...

برخی از الگوریتم های هوش مصنوعی بر اساس کتابخانه های از پیش طراحی شده Opencv هست ... که به نوعی الگوریتم های پردازش تصویر هستند ... مثلا شما میتونید با موبایلتون و کمی آشنایی با جاوا برنامه ای بنویسید که بتونه تشخیص چهره انجام بده ... یعنی شما 10 خط کد مینویسید و برنامهای مینویسید که میتونه تشخیص چهره انجام بده ( 10 خط رو اغراق نکردم ... چیزی در همین حدود ... )

برخی از الگوریتم های هوش مصنوعی بر اساس الگوریتم های ماشین Learning هستند ... یعنی برنامه رو طوری طراحی میکنند که به مرور زمان اون برنامه هوشمند میشه و میتونه به حل مساله بپردازه ... مثلا همکنون در ماشینهای BMW روز دنیا از این ماشین Learn ها استفاده میکنند ... فرض کن شما یک ماشین BMW رو دنیا داری ... این سیستم مجهز به ساماتننه ای هست که وقتی شما سوارش میشی ... متوجه میشه که شما کی هستی ...اتوماتیک جایگاه فرمان ماشین و حالت آیینه ها و ... رو برای شما درست میکنه و چون این سامانه مجهز به GPS هست مثلا متوجه میشه شما همیشه سره فلان پیچ نور بالا میزنین ... بعد از چند بار که به فلان نقطه رسیدید چون ماشین این نوع حرکت شما رو یاد گرفته اتوماتیک این کار رو انجام میده ...

برخی از الگوریتمهای هوش مصنوعی بر اساس الگوریتمهای ماشین Learning غیر توزیع شده هستند ... به عنان مثال اگر شما 1000 بار کلمه "کتاب " رو رکورد کنید و محتویات درون فایلش رو با هم مقایسه کنین ... هیچ باری این دو فایل از لحاظ محتوا با هم برابری نمیکنند ... ولی الگوریتمهایی با عنوان الگوریتخمهای ماشین Learnign غیر توزیع شده وجود دارند که بعد از چند بار این مساله رو متوجه میشن

برخی از الگوریتمهای هوش مصنوعی بر اساس مفاهیم سیگنال و سیستمها و بر اساس تئوری های تبدیل فوریه بنا نهاده شده ... مثلا برای تشخیص اثر انگشت ... سنسورهایی وجود داره که رد خطوط انگشت رو میگیره ...و اگر در جریان باشین ما نمیتونیم به راحتی معادله این خطوط رو در بیاریم ولی میتونیم تبدیل فوریه اون رو در بیاریم ... سپس برنامه نویسان کامپیوتر اون تبدیل فوریه ها رو ازش انرژی میگیرند ... و از لحاظ ریاضی ثابت میشه که اگر انرژی تبدیل فوریه کسینوسی سیگنالها ( خطوط اثر انگشت ) با هم برابری کنه و یا اینکه با درصد قابل قبولی به هم نزدیک باشه اون دو اثر انگشت ماله یک نفر هست ... و اگر شما در جریان باشین یک نفر میتونه اثر انگشتش رو به دها وضعیت بر رویه سنسور اثر انگشت قرار بده ... و هر بار فایلی مجاز ایجاد کنه ... ولی این قوانین میتونند تشخیص بدهند که هر دو اثر انگشت مال یک نفر هست ....

برخی از الگوریتم های هوش مصنوعی باز بر اساس تئوری های سیگنال و سیستم هست ... در این روش یک سیگنال به عنوان مثال سیگنال قلب سالم رو میگیرند ... و اون رو به نرم افزاری مانند متلب معرفی میکنند ... وچندین بار سیگنال درست و سالم قلب رو بهش میدهند ... سپس طبق Function های از پیش تعیین شده ای که در درون نرم افزار متلب وجود داره ... ساختاری که میتونه منجر به سکته قلبی بشه رو برای سیستم معرفی میکنند ( اون رو با فانکشنهای از پیش تعیین شده میسازند ) و در نهایت این نرم افزار میتونه نوار قلبی رو بگیره و در نهایت به شما بگه که فرد مورد نظر مستعد سکته هست یا خیر ...

برخی از الگوریتمهای هوش مصنوعی رو با نرم افزار Labview مینویسند چون ساختارهای از پیش تعیین شده ای در درونش وجود داره که به راحتی میشه عملیات های مربوط به تئوری سیگنالها رو در درونش پیاده سازی کرد و چون Labview بر رویه Linux نیز نصب میشه ... بنابراین شما میتونید سخت افزاری Linux بیس داشته باشید که بر رویه اون Labviewنصب شده و اون کامپایلر میتونه برای شما عملیات هوش مصنوعی رو انجام بده ...

خوب این از لحاظ نرم افزاری بود ....

از لحاظ سخت افزاری بسترهای متفاوتی برای پیاده سازی هر کدوم از این سامانه ها وجود داره ...

سامانه های سخت افزاری که ما داریم ... یا بر اساس DSP ها هستند
یا بر اساس ساختارهای FPGA
یا بر اساس پردازنده هایی مانند ARM
یا بردهای چند هسته ای مانند Raspberry , Orange Pi ها هستند

FPGA که ها ساختمان های بکر سخت افزاری هستند که شما میتونید هر نوع مدارت دیجیتالی رو در درونشون غالب بزنین ... این سخت افزارها خصوصیت پردازش موازی رو دارا میباشند ... از طرفی نرم افزار Matlab خروجی هایی رو ایجاد میکنه که شما میتونید اونها رو بر رویه Fpga پر کنین ... کاری که دانش فنی بالایی لازم داره و نتایج حیرت آوری رو ایجاد میکنه ... مثلا شما میتونید که سامانه ای رو درست کنین که بتونه یک سیگنال قلبی رو بگیره و بگه اون شخص مستعد سکته هست یا خیر .... این نوع کد نویسی رو اصطلاحا بهش میگن SysGen نویسی ... و میتونم بگم دانش زیادی میخواد که بتونید همچین کاری رو بکنین... همچنی باید بتونید بر رویه مفاهیم سیگنالها و سیستمها تسلط داشته باشید .

سخت افزارهای دیگری که نام بردم Raspberry , Orange Pi هستند که در حقیقت کامپیوترهایی کوچک با هسته ARM هستند و شما میتونید با C و Libaray های از پیش نوشته شده OpenCV برنامه های هوش مصنوعی مانند تشخیص چهره رو بنویسید ... البته میتونید بر رویه هر دو برد Linux بریزید و سپس بر رویه Linx نرم افزارهای مانند Matlab و Labview رو بریزید و با داشتن دانش تئوری سیگنالها و سیستم ها برنامه های هوش مصنوعی رو بنویسید . این کار به مراتب خیلی آسون هست .

سخت افزارهای دیگری که نام بردم DSP ها هستند ... DSP ها در حقیقت پردازنده هایی هستند که دستورات توسعه یافته ای در درونشون دارند که پیاده سازی الگوریتمهای هوش مصنوعی که به نوعی وابسته به تئوری سیگنالها و سیستمها هستند به مراتب در درونشون راحت تر هستند ... کارهای بسیار بسیار حرفه ای رو میشه در این سطح انجام داد ... مثلا شما میتونید سامانه ای رو درست کنین که دارای چندین کابل نوری باشه و هزاران خطط تلفنی رو همزمان شنود کنه و از همون لحظه ای که مثلا یک یا چند نفر از اون ده هزار نفر کلمه " اوباما " رو تلفظ کردند مابقی تلفن به صورت خودکار ظبط و نگهداری بشه ... تقریبا کار با چنین سامانه هایی هم دانش بالایی رو میخواد

الگوریتمهای ماشین Learning رو هم میشه رو همین کامپیوترهای خونگی هم راه اندازیشون کرد ...

حالا اینی که شما میگی آیا با C یا C++ هم میشه چنین کدهایی رو نوشت ... خوب بستگی داره ...

برخی از کارها رو میشه و برخی از کارها رو نمیشه ...

اگر الگوریتمهای هوش مصنوعی که میخوایم بنویسیم به نوعی نیازمند پردازش موازی باشه که بر رویه بستر FPGA قابل اجرا هستش خوب نمیتونیم بنویسیم و باید سمته زبانهایی مانند VHDL بریم ...

ولی اگر الگوریتمهای هوش مصنوعی که میخوایم بنویسیم از نوع عادی باشه ... با زبان C و C++ هم میشه نوشتشون ... ولی در برخی از جاهای کاری اشتباه هست ... مانند این میمونه که وقتی تریلی 18 چرخ وجود داره ... شما بخواهید هزاران گونی برنج رو ... هر دونه از اون برنج ها رو دونه به دونه از جایی به جایی دیگر منتقل کنین .

[=Times New Roman]
نه اندروید نمیشه.

سلام

qt.io

[="Times New Roman"][="Black"]الان خودم رو میزارم جای کسی که به عنوان مهمان این تاپیک رو می بینه حس میکنم چند تا دیوانه دور هم جمع شدند. ( بلانسبت آقا حسام که سوال خوبی پرسیدند )
چون توی تاپیک اصلی که هنوز آموزشی داده نشده که بخواد پرسشی بوجود بیاد.
این تاپیک رو هم برای پرسش هایی که در حین آموزش بوجود میاد ایجاد کردم.
اگر می خواید در مورد مسائل بی ارتباط صحبت کنید برید برای خودتون و موضوعتون تاپیک بزنید
درگیر شدن با برخی مسائل که ربطی به این دوره نداره برای کسانی که تازه می خوان برنامه نویسی رو یاد بگیرند یا ضعف دارند نه تنها کمکی نمی کنه بلکه آسیب هم میزنه.
اگر کسی متوجه شده که حضورش در این تاپیک باعث آزار و اذیت دیگران میشه بره پی کارش و برای ما مشکل ایجاد نکنه.
[/]

shsina;927798 نوشت:

سلام

qt.io

سلام
دوست عزیز qt ارتباطی به این دوره نداره.
و با آموزشهای این دوره نمیشه برای اندروید برنامه نوشت.[/]

[=Times New Roman]سلام و عرض احترام خدمت دوستان عزیز.

این تاپیک رو می خواستم بعد از آموزش فصل اول ایجاد کنم.

در اینجا می تونید سوالاتتون درباره ی تاپیک آموزش برنامه نویسی به زبان ++c بپرسید.

Im_Masoud.Freeman;928016 نوشت:
[=Times New Roman]سلام و عرض احترام خدمت دوستان عزیز.

این تاپیک رو می خواستم بعد از آموزش فصل اول ایجاد کنم.

در اینجا می تونید سوالاتتون درباره ی تاپیک آموزش برنامه نویسی به زبان ++c بپرسید.

آقا مسعود سلام ...

برای این آموزشها ؛ دفترچه 40 برگ بخریم یا 100 برگ ...

Im_Masoud.Freeman;927799 نوشت:
[=Times New Roman]الان خودم رو میزارم جای کسی که به عنوان مهمان این تاپیک رو می بینه حس میکنم چند تا دیوانه دور هم جمع شدند. ( بلانسبت آقا حسام که سوال خوبی پرسیدند )
چون توی تاپیک اصلی که هنوز آموزشی داده نشده که بخواد پرسشی بوجود بیاد.
این تاپیک رو هم برای پرسش هایی که در حین آموزش بوجود میاد ایجاد کردم.
اگر می خواید در مورد مسائل بی ارتباط صحبت کنید برید برای خودتون و موضوعتون تاپیک بزنید
درگیر شدن با برخی مسائل که ربطی به این دوره نداره برای کسانی که تازه می خوان برنامه نویسی رو یاد بگیرند یا ضعف دارند نه تنها کمکی نمی کنه بلکه آسیب هم میزنه.
اگر کسی متوجه شده که حضورش در این تاپیک باعث آزار و اذیت دیگران میشه بره پی کارش و برای ما مشکل ایجاد نکنه.

جناب مسعود، فکر کنم شما تا آخر این تاپیک این مشکلات رو داشته باشی و چه بسا به خاطر همین دست از مشکلات مجبور بشی نصفه رهاش کنی.
چیزی که به نظرم میرسه اینکه صرف نظر از نام کسی که این تاپیک رو ایجاد کرده، تصور نکنیم که قراره اینجا مباحثی که در اسکولها و دوره های تحصیلات تکمیلی نرم افزار در دانشگاههای مطرح دنیا آموزش داده میشه، مطرح بشه! و شخص ایجاد کننده هم یک پروفسور تمام دانشگاه است که سالی 60 تا دانشجوی تز دفاع کرده داره!

آقای مسعود میخوان قدم به قدم افراد مبتدی که برخیشون مهندس کامپیوتر هستند و بعضی هم تا به حال با برنامه نویسی سی برخورد نداشتن رو تا حدودی با فضا آشنا کنن. کسی هم که برنامه نویسی سی رو بلده و اون سختی هایی که جناب مسعود بیان کرده رو نداره و حرفه ایی شده، لطفا این تاپیک رو باز و دنبال نکنه و در کار آقا مسعود اختلال ایجاد نکنه. بذاره ما که میخوایم بدونیم ، یاد بگیریم. اونهایی که بلدن برن تو بقیه تاپیکها نظر بذارن.

لطف کنید که سوالاتی هم که مطرح میکنید در راستای مطالبی باشه که هر جلسه مطرح میشه . نه این که معلم داره صفحه 20 رو درس میدی و یک نفر از پاورقی صفحه 500 کتاب تکست ام آی تی سوال بپرسه!

nobelist;928078 نوشت:
جناب مسعود، فکر کنم شما تا آخر این تاپیک این مشکلات رو داشته باشی و چه بسا به خاطر همین دست از مشکلات مجبور بشی نصفه رهاش کنی.
چیزی که به نظرم میرسه اینکه صرف نظر از نام کسی که این تاپیک رو ایجاد کرده، تصور نکنیم که قراره اینجا مباحثی که در اسکولها و دوره های تحصیلات تکمیلی نرم افزار در دانشگاههای مطرح دنیا آموزش داده میشه، مطرح بشه! و شخص ایجاد کننده هم یک پروفسور تمام دانشگاه است که سالی 60 تا دانشجوی تز دفاع کرده داره!

آقای مسعود میخوان قدم به قدم افراد مبتدی که برخیشون مهندس کامپیوتر هستند و بعضی هم تا به حال با برنامه نویسی سی برخورد نداشتن رو تا حدودی با فضا آشنا کنن. کسی هم که برنامه نویسی سی رو بلده و اون سختی هایی که جناب مسعود بیان کرده رو نداره و حرفه ایی شده، لطفا این تاپیک رو باز و دنبال نکنه و در کار آقا مسعود اختلال ایجاد نکنه. بذاره ما که میخوایم بدونیم ، یاد بگیریم. اونهایی که بلدن برن تو بقیه تاپیکها نظر بذارن.

لطف کنید که سوالاتی هم که مطرح میکنید در راستای مطالبی باشه که هر جلسه مطرح میشه . نه این که معلم داره صفحه 20 رو درس میدی و یک نفر از پاورقی صفحه 500 کتاب تکست ام آی تی سوال بپرسه!

خدا خیرت بده و پدر و مادرت رو بیامرزه که بالاخره یه نفر پیدا شد دو کلمه حرف حساب بزنه. گل @};-@};-[/]