جمع بندی خود نمائی از زاويه ای ديگر

تب‌های اولیه

238 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خود نمائی از زاويه ای ديگر

بسم الله الرحمن الرحيم

با سلام
مسئله حجاب در اديان و اعتقادات مختلفت مورد اهميت است، مخصوصا در دين اسلام كه شكل جدي تر و جامع تري به خود گرفته تا حدي كه محدوده پوشش به شكل دقيق معين شده

مرد يا زن با رعايت حدود تعيين شده به تكليف شرعي خود عمل مي كنند
طرف صحبت بنده اين دسته اشخاص است، اشخاصي كه حدود حجاب را كاملا رعايت مي كنند اما به وسيله همين حجاب به خودنمايي مي پردازند!
خود نمايي فقط بيرون بودن مو و آستين بالا زدن نيست...

عجيب است كه يك خانم از طرفي به شكل كامل حتي با چادر خود را مي پوشاند (و دليل و فلسفه اين حكم را مورد توجه واقع نشدن توسط نامحرم مي داند، از طرف ديگر ميخواهد همزمان با جلب توجه نكردن، زيبايي خود را هم حفظ كند.... مثلا از يك رنگي براي روسري استفاده مي كند كه او را زيباتر كند و به صورتش بيايد!
يا مدل روسري اش را يك مدلي مي بندد كه شيك تر نمود پيدا كند (مثلا مدل لبناني و ...)
درك اين مشكل است كه چگونه مي شود خانمي كه مي خواهد حجاب كامل با چادر را رعايت كند، از چادر براق يا شلوار لي كه شيك تر به نظر ميرسد يا روسري و مانتو رنگي استفاده كند!

اين تناقض در جامعه جاي تعجب دارد "حجاب براي محفوظ ماندن از جلب نگاه ديگران" و "استفاده از حجابي كه زيبا باشد"
البته بحث سر حكم شرعي اين مسئله نيست،

1_آيا اين گونه اشخاص دركي از حجاب ندارند؟
2_آيا خصيصه شرم و حيا آن ها را از زيبا جلوه كردن مقابل نامحرم، باز نمي دارد؟ (هر چند جنبه شرعيش را رعايت كرده باشند)
3_آيا هدف از انجام اين كارها غير از زيباتر نشان دادن خود و همان خودنمايي است؟
واقعا برايم سوال است...

اميدوارم شخصي حرف هاي بنده را حمل بر توهين و جسارت نسبت به خود قرار ندهد

التماس دعا

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

با سلام.

کهف الحصین;925249 نوشت:
2_آيا خصيصه شرم و حيا آن ها را از زيبا جلوه كردن مقابل نامحرم، باز نمي دارد؟ (هر چند جنبه شرعيش را رعايت كرده باشند)
واقعا برايم سوال است...

در بحث انگیزه حجاب نمی شود در مورد همه به یک نحو قضاوت کرد.بعضی ها واقعا همانطور است که شما می فرمایید.یعنی کسانی هستند که به خاطر محدودیتهایی (خانوادگی ،تحصیلی و...)که دارند مجبورند چادری باسند.به عنوان مثال در بعضی دانشگاهها حجاب چادر الزامی است.این دسته از افراد اعتقادی به چادر ندارند بنابراین سعی می کنند طوری در این پوشش ظاهر شوند که حداکثر جذابیت را داشته باشند.
دسته ای دیگر هستند که چادر را پذیرفته اند اما می خواهند طوری آنرا بپوشند که مُد باشد.نه اینکه قصدشان جلب توجه نامحرم باشد؛بلکه میخواهند دربین همجنسهای خود خوشتیپ به نظر برسند و غافل از این نکته هستند که این جور مُدها برای نامحرم جلب توجه می کند.
در کل بسیاری از خانومهایی که ازدواج نکرده اند درک صحیحی از مردان ندارند و متوجه نیستند که پوشش آنها چه تأثیری بر مردها می گذارد چون نسبت به مردان شناخت ندارند وتازه بعد از ازدواج می فهمند.

امین;926190 نوشت:
با سلام.
در بحث انگیزه حجاب نمی شود در مورد همه به یک نحو قضاوت کرد.بعضی ها واقعا همانطور است که شما می فرمایید.یعنی کسانی هستند که به خاطر محدودیتهایی (خانوادگی ،تحصیلی و...)که دارند مجبورند چادری باسند.به عنوان مثال در بعضی دانشگاهها حجاب چادر الزامی است.این دسته از افراد اعتقادی به چادر ندارند بنابراین سعی می کنند طوری در این پوشش ظاهر شوند که حداکثر جذابیت را داشته باشند.
دسته ای دیگر هستند که چادر را پذیرفته اند اما می خواهند طوری آنرا بپوشند که مُد باشد.نه اینکه قصدشان جلب توجه نامحرم باشد؛بلکه میخواهند دربین همجنسهای خود خوشتیپ به نظر برسند و غافل از این نکته هستند که این جور مُدها برای نامحرم جلب توجه می کند.
در کل بسیاری از خانومهایی که ازدواج نکرده اند درک صحیحی از مردان ندارند و متوجه نیستند که پوشش آنها چه تأثیری بر مردها می گذارد چون نسبت به مردان شناخت ندارند وتازه بعد از ازدواج می فهمند.

سلام استاد امین عزیز
میگم استاد دیگر فونت از این کمرنگ تر نبود؟! happy

استاد گرامی ، فرض کنیم در یک گروه همه از یک جنس هستند. مثلاً همه زن هستند یا همه مرد هستند
خب آیا دیگر به تمیزی و شیک بودن خود بی توجه خواهند بود؟ مثلاً مردها اگر در بین آنها زن نباشد ، با لباس خواب با هم دیدار می کنند؟
البته لباس خواب اغراق است ، ولی متوجه منظورم هستید انشاالله

یا فرضاً وقتی به جلسه ای می رویم ، موهایمان را درست میکنیم ، لباس شیک (مثل کت و شلوار) می پوشیم و عطر می زنیم تا بوی بد ندهیم
آیا اینها یعنی جلب توجه کردن؟ آنجا که اصلاً خانمی نیست ، پس چرا لباس شیک میپوشیم و عطر می زنیم؟

غرض اینکه چطور منه مرد حق دارم به ظاهرم توجه کنم ولی خانمها حق ندارند؟
استاد عزیز من هم مرد هستم و به آنچه اشاره فرمودید آگاهی دارم و تایید میکنم
گاهی یک لباس (حتی چادر) برای یک خانم ، بسته به اینکه چطور استفاده شود ، حتی می تواند بیشتر از یک بدن برهنه نظر یک مرد را جلب کند

اما در عین حال عقیده دارم آقایان هم باید فرهنگ خود را بالاتر ببرند
یادم هست یک زمانی زدن عینک آفتابی یا کلاه های آفتابی (که سایه روی چشم میندازند) برای خانمها ننگ به حساب میامد!
اما کم کم مردم فهمیدند که بابا جان چشم چشم است و در اثر تابش نور ممکن است آسیب ببیند
فرقی هم نمی کند چشم مرد است یا چشم زن!

خدا می داند منظورم پیش رفتن با موج جامعه و این حرفها نیست
اعتقاد دارم باید حجاب را حفظ کرد و چهارچوب ها را رعایت کرد
اما به نظرم ایرادی ندارد یک زن خوشبو باشد (در حد ملایم نه آنکه از 10 متری جلب توجه کند)
ایرادی ندارد اگر چادرهایی بجز رنگ مشکی ساخته شود
واقعاً چه اشکالی دارد که خانمها بتوانند رنگ هایی بجز مشکی را هم استفاده کنند
حالا نمی گویم رنگ های جیغ و تابلو ، اما مثلاً قهوه ای ، سرمه ای و..... چه ایرادی دارد؟

یک زمانی با همسرم مراقب امتحانات دانشگاه بودیم
در یکی از جلسات یکی از اساتیدِ خانم ، با پالتویی زیبا و چکمه های بلند و شلوار لی به جلسه آمده بود
هیچ بخش از بدنش پیدا نبود و لباس هایش هم به هیچ وجه اندامی و بدن نما نبود
همسرم از من پرسید نظرت درمورد حجاب این خانم چیست؟ گفتم کامل و متین ، در عین حال شیک و تمیز

گفت تاثیر منفی روی شما ندارد؟
گفتم خیر ، مگر قرار است فقط "من" در نظر گرفته شوم؟
شیک پوشی این خانم کدام حق از من را سلب کرده که من به خودم اجازه بدهم حق زیبادوستی او را سلب کنم؟

به نام خدا
با سلام

انتظارات و باورهای جامعه (درست یا غلط) یک چیز است، دستورات و محدوده های دین چیز دیگر ، و
وظیفه هر مومنی رعایت دستورات دین است نه مطابق با خواست جامعه بودن.

حجاب در اسلام دو بعد دارد: ظاهری و باطنی
در بعد ظاهری: وجوب پوشش بدن از نامحرم به استثنای وجه و کفین با رعایت 4 شرط (1.لباس تنگ نباشد، 2.کوتاه نباشد، 3.جلب توجه نکند و 4.نازک و بدن نما نباشد) و عدم خودنمایی و عشوه گری در برابر نامحرم
در بعد باطنی: رعایت عفت و حیا

کهف الحصین;925249 نوشت:
مثلا از يك رنگي براي روسري استفاده مي كند كه او را زيباتر كند و به صورتش بيايد!

کجای دستورات دین آمده است که چیزی بپوشیم که به ما نیاید؟!!!!!!!!!!!
برخی هم هستند که با رنگ سیاه زیباتر می شوند، این افراد از چه رنگی باید استفاده کنند؟؟

آیه ی 30 نور: «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِ‌هِمْ.... » : پیامبر به مردان مومن بگو چشمان خود را [از نگاه حرام] فروگیرند....

کهف الحصین;925249 نوشت:
يا مدل روسري اش را يك مدلي مي بندد كه شيك تر نمود پيدا كند (مثلا مدل لبناني و ...)

بستن روسری به مدل لبنانی از نظر حفظ حجاب مدل کاملا مناسبی است...

کهف الحصین;925249 نوشت:
خانمي كه مي خواهد حجاب كامل با چادر را رعايت كند، از چادر براق يا شلوار لي كه شيك تر به نظر ميرسد يا روسري و مانتو رنگي استفاده كند!

جای تعجب اینجاست که یک مرد مومن و دغدغه مند باشد، و در عین حال ، متوجه رنگ مانتوی زیر چادر زن نامحرم هم بشود!!!!!!!!

خدا در سوره ی نور قبل از اینکه به زنان مومن دستور دهد ، به مردان مومن دستور کنترل نگاه داده است،

حال سوال این است که وضعیت یک مرد مسلمان در یک جامعه ی غیر دینی چه می شود ؟

با سلام

دختر ایرونی;926252 نوشت:
در بعد ظاهری: وجوب پوشش بدن از نامحرم به استثنای وجه و کفین با رعایت 4 شرط (1.لباس تنگ نباشد، 2.کوتاه نباشد، 3.جلب توجه نکند و 4.نازک و بدن نما نباشد) و عدم خودنمایی و عشوه گری در برابر نامحرم
در بعد باطنی: رعایت عفت و حیا

يك نكته را بازگو مي كنم اينكه عرض بنده در رابطه با رعايت كردن يا نكردن حد و حدود شرعي نبود... اتفاقا عرض كردم طرف صحبت بنده افرادي هستند كه حد شرعي را رعايت مي كنند

دختر ایرونی;926252 نوشت:
کجای دستورات دین آمده است که چیزی بپوشیم که به ما نیاید؟!!!!!!!!!!!
برخی هم هستند که با رنگ سیاه زیباتر می شوند، این افراد از چه رنگی باید استفاده کنند؟؟

اگر فردي تشخيص دهد كه لباسش شروط شرعي را شامل مي شود و مورد توجه قرار نمي گيرد، تكليفش را انجام داده و گناهي به پايش نمي نويسند...
عرض بنده فراتر از رعايت حد و حدود شرعي مي باشد ببينيد :
افرادي هستند مي خواهند گناه نكنند و به حدود شرعي عمل مي كنند در عين حال بدشان نمي آيد ديگران به او "به به" و "چه چه" بگويند و و در نظر ديگران زيبا به نظر برسند، لذا در عين پوشيدگي كامل، بهترين و زيباترين لباس ها را استفاده مي كنند لباسي كه از همه لباس ها بيشتر به او بيايد!
كه البته رعايت كردن در همين حد شرعي كار ارزشمنديست، فقط نكته قابل توجه اينست كه اين كار يك مقدار با فلسفه علت حجاب در تضاد است. اين افراد هر چند حدود شرعي را رعايت كرده باشند، ميل به نوعي خودنمائي دارند كه نكته صحبت هاي بنده است

دختر ایرونی;926252 نوشت:
بستن روسری به مدل لبنانی از نظر حفظ حجاب مدل کاملا مناسبی است...

بله و علت استفاده از اين نوع مدل مهم است. پوشيدگي يا افزايش زيبايي!

دختر ایرونی;926252 نوشت:
جای تعجب اینجاست که یک مرد مومن و دغدغه مند باشد، و در عین حال ، متوجه رنگ مانتوی زیر چادر زن نامحرم هم بشود!!!!!!!!

بله ممنون كه يادآوري كرديد... درست است اين نيز جاي تعجب است، هر كدام به نوبه خود جاي تعجب جداگانه اي دارند.

دختر ایرونی;926252 نوشت:
خدا در سوره ی نور قبل از اینکه به زنان مومن دستور دهد ، به مردان مومن دستور کنترل نگاه داده است،

حال سوال این است که وضعیت یک مرد مسلمان در یک جامعه ی غیر دینی چه می شود ؟

جواب مشخص است، مرد و زن هر كدام جداگانه وظيفه دارند به تكليفشان عمل كنند... كسي آقايان را از انجام تكليفشان فراري نداده، مرد هم بايد به همان تكليف قرآن عمل كند اما اين وظيفه اي را از زن ساقط نمي كند، اين تاپيك فعلا در مورد چيز ديگريست،
اگر تاپيكي با عنوان "كنترل نگاه مرد" ايجاد شد در مورد آن نظر مي دهيم

به نام خدا
با سلام

کهف الحصین;926284 نوشت:
اتفاقا عرض كردم طرف صحبت بنده افرادي هستند كه حد شرعي را رعايت مي كنند

من در ابتدا عرض کردم که مهم عمل به شرع و دین است نه نظرات جامعه
مطمئنا شرع همه ی جوانب را در نظر گرفته وکسی که به شرع عمل کند ، ایرادی بر او نیست

کهف الحصین;926284 نوشت:
عرض بنده فراتر از رعايت حد و حدود شرعي مي باشد ببينيد :

چیزی فراتر از شرع و دین وجود ندارد، در عمل به دین باید قدم به قدم به دستورات دین عمل کرد،
وگرنه خوارج هم به عقیده ی خودشان عامل به دین بودند...

کهف الحصین;926284 نوشت:
افراد هر چند حدود شرعي را رعايت كرده باشند، ميل به نوعي خودنمائي دارند كه نكته صحبت هاي بنده است

رعایت حجاب، فقط اکتفا کردن به یک پوشش ظاهرا کامل مثل چادر نیست ،
و رعایت حیا و عفت و نیز عدم جلب توجه در برابر نامحرم را نیز شامل میشود
پس کسی که قصد جلب توجه و خودنمایی دارد ، در واقع حدود شرعی را رعایت نکرده است

اما شیک بودن و پوشیدن لباس مرتب و زیبا که مطابق سلیقه ی شخص و در چارچوب شرع و دین است، منافاتی با حجاب ندارد
اسلام ، مصادیق را بیان نکرده است ، مرزها و محدوده ها را بیان نموده است

کهف الحصین;925249 نوشت:
اين تناقض در جامعه جاي تعجب دارد "حجاب براي محفوظ ماندن از جلب نگاه ديگران" و "استفاده از حجابي كه زيبا باشد"

واقعا برايم سوال است...

با سلام

ببینید اینکه برای تعیین حدود و میزان حجاب خانوم ها صرفا جلب نگاه آقایان را ملاک قرار دهیم از نظر بنده کار صحیحی نمیباشد. فرضا از نظر شما شلوار لی یا روسری رنگی مشکل دارد و نظر شما جلب میشود از نظر شخص دیگری روسری مشکی هم جلب توجه میکند. شاید برخی ها حتی بدون روسری هم نظرشان جلب نشود و برایشان عادی باشد, میشود در مقابل آنها حجاب نکرد؟

نوع پوشش در خانوم ها از نظر شرع باید طوری باشد که تمام بدن جز صورت و دستها پوشیده باشد. صورت هم بدون زینت و آرایش. حالا روسری یا مانتو رنگی و شلوار لی اگر باعث انگشت نما شدن فرد در جامعه نمیشود مشکلی ندارد. میتوانید به حکم مراجع تقلید رجوع فرمایید.

سنجش شرم و حیای افراد هم با رنگ روسری و مانتوی آنها خیلی منطقی به نظر نمیرسد.

بنده واقعا برایم سوال است. آیا روسری رنگی زیر چادر یا شلوار لی که ممکن است فقط از پایین چادر دیده شود (در این وضعیت حجاب که در ایران دیده میشود و خودتان بهتر میدانید!) موجب مفسده در آقایان میشود؟ خیلی عجیب است. . .

خب اینجوری ک مشخصه باید خانوما هرچیزی زشتترشون میکنه بپوشن!....همینو میگن دیگه استارتر محترم.....
اونم وسط این همه صنم! اونم با حس زیبایی خانوما...

من باید شلوار گشاد مشکی بپوشم با کفش پیرزنی روسری مشکی( البته باید از بقیه مردان پرسید مشکی احیانا مشکل نداره؟ خب ممکنه بعضی خانومها رو زیباتر کنه...همونطور ک صورتی ممکنه یکیو زشتتر و زیباتر کنه) ک توجه اقایون جلب نشه......

ما یک حجاب واجب داریم و یک حجاب مستحب.نظر مستحبی اسلام این است که تا جایی که امکان دارد زنها در منظر و مرئای مردان قرار نگیرند و چشم مردان به آنها نیفتد.در سیره اهل بیت(علیهم السلام)هم ما شاهد این نکته هستیم.سفارش حضرت زهرا(سلام الله علیها)برای تابوتی که حجم بدن اورا بپوشاند ،خود گویای این نکته است.به این نکته توجه کنید که حضرت زهرا(سلام الله علیها)می خواستند حجم بدنشان را افرادی که در تشییع جنازه حضور دارند نبینند.اما سؤال اینجاست که چه کسانی در تشییع جنازه حضور داشتند؟امام صادق(علیه السلام) فرموده است: شاهدان دفن حضرت فاطمه سلمان فارسى، مقداد بن اسود، ابو ذر غفارى، عبد اللَّه بن مسعود، عبّاس بن عبد المطّلب و زبير بن عوام بودند.این افراد از بهترین شیعیان اهل بیت(علیهم السلام) بودند.عباس هم عموی پیامبر(صلی الله الله علیه وآله) و محرم حضرت زهرا(سلام الله علیها)بود.زبیر هم پسر عمه پیامبر و در زمان رحلت پیامبر از بهترین و با تقواترین مسلمانان محسوب می شدند.همانطورکه ملاحظه می شود افراد فاسق و چشم چرانی در بین آنها نبودند.چرا حضرت زهرا (سلام الله علیها)نگفتند که اینها از با تقواترین شیعیان ما هستند و مراقب چشمان خود هستند؟به هر حال ناگزیر چشم آنها به بدن مطهر ایشان خواهد افتاد.پس برای زنان فرقی نمی کند که مردانی که اورا می بینند چه کسانی هستند.باتقوا هستند یا بی تقوا.در هر صورت شایسته است که خود را از نامحرمان بپوشانند.این روایت را فراموش نکنیم که حضرت زهرا(سلام الله علیها)فرمود:بهترین چیز برای زن این است که هیچ مردی اورا نبیند و اوهم هیچ مردی رانبیند. (البته واقعا عمل کردن به این روایت در زمان ما خیلی سخته و اساسا خانومها ظرفیت پذیرش این موضوع را ندارند)
تفاوتهای جنسیتی را بپذیریم و در مقابل واقعیت مقاومت نکنیم.واقعیت این است که همانطور که پیامبر(صلی الله الله علیه وآله)فرمودند تمام بدن زن برای مردان ،تحریک کننده است.حتی حجم بدن زن هم تحریک کننده است تا جایی که پیامبر (صلی الله علیه وآله)به شدت زنهایی را که موهای خود را طوری روی سر می بندند که از زیر مقنعه برآمدگی دارد مذمت می کردند.

Reza-D;926199 نوشت:
یک زمانی با همسرم مراقب امتحانات دانشگاه بودیم
در یکی از جلسات یکی از اساتیدِ خانم ، با پالتویی زیبا و چکمه های بلند و شلوار لی به جلسه آمده بود
هیچ بخش از بدنش پیدا نبود و لباس هایش هم به هیچ وجه اندامی و بدن نما نبود
همسرم از من پرسید نظرت درمورد حجاب این خانم چیست؟ گفتم کامل و متین ، در عین حال شیک و تمیز

گفت تاثیر منفی روی شما ندارد؟
گفتم خیر ، مگر قرار است فقط "من" در نظر گرفته شوم؟
شیک پوشی این خانم کدام حق از من را سلب کرده که من به خودم اجازه بدهم حق زیبادوستی او را سلب کنم؟

این که مردی استدلال کند که من با دیدن خانومهای شیک پوش مانتویی متین تحریک نمی شوم این ریشه در سیر بودن چشم دارد.نه اینکه بخواهم بگویم که سیری چشم او به خاطر چشم چرانی است.ما در جامعه ای زندگی میکنیم که چه بخواهیم وچه نخواهیم نمی توانیم مانع از دیدن خانومها شویم.تمام کوچه و خیابان پراست از خانومهای بزک کرده.واینکه کسی چشمش بخورد به معنای چشم چرانی نیست.

ممکنه کسی نظر شخصیش خلاف این چیزی باشه که عرض کردم ولی به هر حال نظر خدا بر نظر ما مقدمه.

با عرض سلام و تشكر از كاربراني كه در بحث شركت كرده اند

دختر ایرونی;926356 نوشت:
من در ابتدا عرض کردم که مهم عمل به شرع و دین است نه نظرات جامعه
مطمئنا شرع همه ی جوانب را در نظر گرفته وکسی که به شرع عمل کند ، ایرادی بر او نیست

دختر ایرونی;926356 نوشت:
چیزی فراتر از شرع و دین وجود ندارد، در عمل به دین باید قدم به قدم به دستورات دین عمل کرد،
وگرنه خوارج هم به عقیده ی خودشان عامل به دین بودند...

در اين موارد اين را عرض كنم كه عمل به دستورات دين فقط در حد شرعيات شبيه كسب كردن حداقل نمره قبولي مي باشد (نمره 10)
فراتر از دين وجود ندارد اما فراتر از شرع (كه قسمتي از دين است) وجود دارد، دين فقط در شرعيات خلاصه نمي شود
يك مثال عرض مي كنم، شخصي كه تمام عمر نمازش را آخر وقت مي خواند و يك كلمه از آن نماز را هم متوجه نمي شود اگر نماز را درست انجام دهد از نظر شرعي وظيفه اش را انجام داده،
اما آيا عمل فراتر از اين وجود ندارد؟ افرادي كه توجه به نماز دارند فراتر از اين شخص نيستند؟

حالا اين مثال را در قالب موضوع تاپيك تطبيق مي دهيم : خانمي كه محجبه است اما ميل به خود نمايي دارد، دوست دارد زيبا ديده شود، دغدغه اش پوشيدن لباس هاي زيبا و شيك است، اين خانم هم هيچ ايرادي بر او نيست و نمره قبولي را گرفته باشد چون به تكليف شرعي اش عمل نموده، اما اين شخص فرق مي كند با خانمي كه ميل به زيبا ديده شدن را در وجود خود راه نداده، حتي حس بدي به او دست مي دهد اگر كسي يك لحظه زيبايي اون رو تصور كند ، بنابراين دغدغه اش بجاي استفاده از لباس هاي شيك اين مي شود كه از لباسي استفاده كند به بهترين نحو ممكن زيبايي او را از نامحرم بپوشاند.

Niyaz;926367 نوشت:
ببینید اینکه برای تعیین حدود و میزان حجاب خانوم ها صرفا جلب نگاه آقایان را ملاک قرار دهیم از نظر بنده کار صحیحی نمیباشد. فرضا از نظر شما شلوار لی یا روسری رنگی مشکل دارد و نظر شما جلب میشود از نظر شخص دیگری روسری مشکی هم جلب توجه میکند. شاید برخی ها حتی بدون روسری هم نظرشان جلب نشود و برایشان عادی باشد, میشود در مقابل آنها حجاب نکرد؟

بله معيار صرفا نگاه مرد نيست،
مسئله مهم حس زيبايي دوستي خانم است كه در بيرون از محيط مي خواهد آن را به نمايش بگذارد
وقتي خانمي جلوي آينه مي رود و يا از دوستانش مي پرسد نظر شما درباره فلان مانتو يا روسري من چيست؟ اگر خودش و دوستانش از آن لباس با لفظ (قشنگ) ياد كردند همه چيز مشخص مي شود، همانگونه كه خود خانم يك لباسي را زيبا مي داند دلالت بر اين دارد كه در نگاه مردان هم زيبا خواهد بود با شدت بيشتر ، با كمي تفكر به خيلي از مسائل مي توان دسترسي پيدا كرد
رنگ مشكي هم ممكن است زيبايي داشته باشد اما صامت ترين و تاريك ترين رنگ است، و از نظر روانشناسي كمترين جلوه گري را در بين رنگ ها دارد

Niyaz;926367 نوشت:
بنده واقعا برایم سوال است. آیا روسری رنگی زیر چادر یا شلوار لی که ممکن است فقط از پایین چادر دیده شود (در این وضعیت حجاب که در ایران دیده میشود و خودتان بهتر میدانید!) موجب مفسده در آقایان میشود؟ خیلی عجیب است. . .

عجيب نيست
فرموده معصوم (ع) است كه حجاب زن براي طراوت و زيباييش مفيد تر است
نكته اي كه من از اين حديث برداشت كردم اينست ، احساس مي كنم زيبايي و جذابيت زنان بد حجاب از بين رفته و طراوتي ندارند، هيچگاه نبايد تصور كرد كه چون زنان بد حجاب در جامعه زياد هستند ديگر نظر كسي به باحجاب ها جلب نمي شود

یاس...;926395 نوشت:
خب اینجوری ک مشخصه باید خانوما هرچیزی زشتترشون میکنه بپوشن!....همینو میگن دیگه استارتر محترم.....
اونم وسط این همه صنم! اونم با حس زیبایی خانوما...

خير منظور بنده يه مقدار متفاوت با اين بود
نيازي نيست زشت ترين لباس را پوشيد، اما زيباترين هم نيازي نيست

سه عدد روسري را در نظر بگيريد:
يكي بسيار زشت و كهنه كه آدم را سوژه مي كند
ديگري يك مدل ساده و معمولي با رنگ سنگين
و ديگري شيك و زيبا و طرح دار و ...

نظر بنده اين است در وضعيت حال حاضر جامعه دومي انتخاب شود
در مورد آقايان هم همينطور، لباس ساده و مرتب در حدي كه ضايع نباشد و موجب تمسخر ديگران قرار نگيرد
در خاطرات يكي از شهدا نقل شده ايشان بعد از اينكه متوجه مي شود دو خانم از ظاهر خوب و لباس شيك پوشيدن او تعريف مي كنند ناراحت مي شود و به فكر فرو مي رود، مي گويند از آن روز به بعد از پيرهن بلند و شلوار گشاد استفاده مي كرده

برايم جالب است وقتي از بسياري از خانم هاي مومن و محجوب! دليل استفاده از يك مانتو يا لباسي را مي پرسي مي گويند چون زيباست!
اين را من درك نمي كنم... البته احتمالا منظورشان اين است كه فقط از ديد خانم هاي ديگر زيباست و آقايان بنده خدا كه كاري به اين چيز ها ندارند و سرشان در لاك خودشان است ...

کهف الحصین;926426 نوشت:
ديگري يك مدل ساده و معمولي با رنگ سنگين

اخه گفتم خدمتتون....

یاس...;926395 نوشت:
باید از بقیه مردان پرسید مشکی احیانا مشکل نداره؟ خب ممکنه بعضی خانومها رو زیباتر کنه صورتشون بیشتر جلوه پیدا میکنه...همونطور ک صورتی ممکنه یکیو زشتتر و زیباتر کنه

کهف الحصین;926421 نوشت:
آيا عمل فراتر از اين وجود ندارد؟
....پی نمره رو گرفته بیشتر ازین وارد حوزه اخلاق میشه و شخصیه

کهف الحصین;926421 نوشت:
خانمي كه ميل به زيبا ديده شدن را در وجود خود راه نداده، حتي حس بدي به او دست مي دهد

عمرا خانومی این جوری پیدا کنید...مگر ب صورت موردی نسبت به افراد

و من فکر میکنم کسی ک ب این درجه برسه زنانگی خودشو از دست داده....دختر باید پر از شور و شوق و تازگی باشه...

کهف الحصین;926421 نوشت:
حجاب زن براي طراوت و زيباييش مفيد تر است

من نمیدونم ینی چی.....افتاب سوخته نمیشه تنش اما کمبود ویتامین دی میگیره:-"....شوخی کردم البته این حدیث اصل حجاب رو گفته....ن صحبتای شمارو....

ب نظرم باید یکم با جامعه پیش رفت در چارچوب دین!....الان شما برو ببین چقدر دختر حوزوی مدلی ک شما میگین هست با سنای بالا یک عمر عفت و حیا داشتند و الان مجردن و افسرده...چ اشکالی داره الان ک اینقدر رنگ و لعاب زیاد شده دخترای چادری هم خوب بگردند ک هم جنسشون دیدشون بدش نیاد چ برسه جنس مخالف.....(خوش اومدن ...ممتنع بودن....بد اومدن....گفتم ک سوبرداشت نکنید) من ب شخصه دیدم خانوده مذهبی و حتی پسرهای مذهبی دنبال دخترای این مدلین چون انگار تو بل بشو این جامعه هنوز شادابی خودشونو حفظ کردند.( بگذریم از پسرای مذهبی ک میرن دخترای خاص میگیرن ک بعد اصلاحشون کنن)

Niyaz;926367 نوشت:
آیا روسری رنگی زیر چادر یا شلوار لی که ممکن است فقط از پایین چادر دیده شود (در این وضعیت حجاب که در ایران دیده میشود و خودتان بهتر میدانید!) موجب مفسده در آقایان میشود؟ خیلی عجیب است

سلام
بله امکانش هست. قبلاً در تاپیک دیگری مفصل توضیح داده بودم
گاهی مردها با چیزهایی تحریک میشوند که شاید از نظر خانمها مسخره به نظر برسد

برای مثال:
موی دست ها!
عینک!
نوع گرفتن چادر!
اخم کردن!

کلاً موجودات عجیب و غریبی هستیم ما :Nishkhand:

اما از طرفی این فرمایش شما و خواهر دیگرمان نیز جای تامل دارد:

Niyaz;926367 نوشت:
از نظر شخص دیگری روسری مشکی هم جلب توجه میکند

یاس...;926395 نوشت:
باید از بقیه مردان پرسید مشکی احیانا مشکل نداره؟

فکر میکنم این هم بحث مهم باشد که توجه به نظر آقایان تا چه اندازه مهم است؟

امین;926417 نوشت:
این که مردی استدلال کند که من با دیدن خانومهای شیک پوش مانتویی متین تحریک نمی شوم این ریشه در سیر بودن چشم دارد.نه اینکه بخواهم بگویم که سیری چشم او به خاطر چشم چرانی است.ما در جامعه ای زندگی میکنیم که چه بخواهیم وچه نخواهیم نمی توانیم مانع از دیدن خانومها شویم.تمام کوچه و خیابان پراست از خانومهای بزک کرده.واینکه کسی چشمش بخورد به معنای چشم چرانی نیست. ممکنه کسی نظر شخصیش خلاف این چیزی باشه که عرض کردم ولی به هر حال نظر خدا بر نظر ما مقدمه
استاد امین عزیز ، ابتدا توضیحات قبل را بخوانید
سوال من همین است. چگونه باید این تعادل را میان
"عدم تحریک مردان" و "زیبا دوستی زنان" حفظ کنیم؟

ضمن اینکه من آن خانم شیک پوش را برای این بخش از صحبتم مثال زدم که گفتم مرد هم باید مقداری کنترل داشته باشد
به قول خانمها ، آمدیم مردی هم با رنگ مشکی تحریک شد

(که خود من برای نمونه مردی هستم که به رنگ مشکی خیلی جلب میشوم)
بنده هم میزان این تعادل را می خواهم بدانم

ضمن اینکه برادر عزیز ، لباس ها و مدل ها همیشه با قبل متفاوت هستند
آیا ما مردها همه داریم عبا و این چیزها را می پوشیم؟ مدل مویمان مانند 50 سال پیش است؟
کفش هایی که امروز ما مردها می پوشیم شبیه به کفش های 50 سال پیش است؟

شما می فرمائید چشمتان سیر شده. موضوع این است که شما با این پیش فرض دارید قضاوت می کنید که پالتو و چکمه برای زن یک لباس خاص است
یعنی می فرمائید آنقدر این لباس خاص در جامعه دیده شده که حالا عادی شده و مردی را تحریک نمی کند
درحالیکه به نظر من اینها یک لباس کاملاً معمولی است. مثل کت و شلوار و پالویی که برای ما آقایان لباسی معمولی است

اگر خاطرتان باشد عینک آفتابی را برایتان مثال زدم. خب معلوم است که فرضاً 1000 سال پیش عینک آفتابی نبوده
پس همین عینک آفتابی هم زمانی که تازه به بازار آمده بود یک پوشیدنی خاص به حساب میامد
ولی معلوم شد که نه چیز جلفی است و نه مفسده ای دارد. و حالا هم کاملاً عادی شده

ببینید برادر ، من هم می دانم که حتی عریان بودن هم ممکن است بعد از مدتی عادی شود
لذا منظورم این نیست که هر چه عادی میشود حتماً خوب است. به هیچ وجه
اما سوالم این است که آیا هر چیزی چون جدید است ، حتماً بد است و همراه با مفسده؟

یا هر چیزی که شیک باشد
(مثل همان عینک آفتابی)بد است و همراه با مفسده؟

کهف الحصین;925249 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحيم

با سلام
مسئله حجاب در اديان و اعتقادات مختلفت مورد اهميت است، مخصوصا در دين اسلام كه شكل جدي تر و جامع تري به خود گرفته تا حدي كه محدوده پوشش به شكل دقيق معين شده

مرد يا زن با رعايت حدود تعيين شده به تكليف شرعي خود عمل مي كنند
طرف صحبت بنده اين دسته اشخاص است، اشخاصي كه حدود حجاب را كاملا رعايت مي كنند اما به وسيله همين حجاب به خودنمايي مي پردازند!

خود نمايي فقط بيرون بودن مو و آستين بالا زدن نيست...

عجيب است كه يك خانم از طرفي به شكل كامل حتي با چادر خود را مي پوشاند (و دليل و فلسفه اين حكم را مورد توجه واقع نشدن توسط نامحرم مي داند، از طرف ديگر ميخواهد همزمان با جلب توجه نكردن، زيبايي خود را هم حفظ كند.... مثلا از يك رنگي براي روسري استفاده مي كند كه او را زيباتر كند و به صورتش بيايد!
درك اين مشكل است كه چگونه مي شود خانمي كه مي خواهد حجاب كامل با چادر را رعايت كند، از چادر براق يا شلوار لي كه شيك تر به نظر ميرسد يا روسري و مانتو رنگي استفاده كند!

واقعا برايم سوال است...

اميدوارم شخصي حرف هاي بنده را حمل بر توهين و جسارت نسبت به خود قرار ندهد

التماس دعا

با سلام و احترام

نکته ای در راستای کلام شما عرض میکنم.

اگر پوشش و لباس خانم ها خودش زینت محسوب شود باید پوشیده شود.
مثلا اگر شلوار لی یا ساپورت یا مانتو یا چادر انها خودش زینت محسوب شود لازم است انها را بپوشانند

دقیقا....من چند سال پیش خیلی دغدغه عینک افتابی داشتم...مرتب استفتا میکردم...میگفتم جلب توجه میکنه.....بعد دیدم باباااا...چشمام اذیت میشه...بعدها چروک میشه....اتفاقا برای حفظظ طراوت وزیبایی باید زد...من چشمم اذیت میشه ب من چ ک اون اقا تحریک میشه...اون شاید وجود منو هم ببینه تحریک بشه! برم ب فنا بدم خودمو پس[-(

من با نظر ایشون موافقم.....باید کاری کرد ک اقایون بچشم اینم بنده خداست حق داره نگاه کنن...ن اینکه حقو بدن خودشون و بگن ما چون میبینیم اون حق نداره جوری باشه ک من خوشم بیاد....ب چشم عجب بنده زیبایی ببینن...نه عجب جنس زیبایی Fool

اکثر مردها بیشتر از نما و حجم بدن زن
و
زیبایی یا نمک صورت
تحریک میشوند.
لذا یک چادر میتواند اثر تحریکی بیشتری از یک مانتو داشته باشد
اگرچه الان اکثر مانتوها و شلوارها زینت ظاهر را به همراه حجم بدن ( زینت باطنی )نمایش میدهند
شما اگر لباس زنهای بلوچ و ... را نگاه کنید حتی اگر خیلی رنگ و وارنگ باشند اثر تحریکی لباس های تنگ و بدن نمای کنونی حتی مشکی را ندارند

و طاها;926481 نوشت:
اکثر مردها بیشتر از نما و حجم بدن زن
و
زیبایی یا نمک صورت
تحریک میشوند.
لذا یک چادر میتواند اثر تحریکی بیشتری از یک مانتو داشته باشد
اگرچه الان اکثر مانتوها و شلوارها زینت ظاهر را به همراه حجم بدن ( زینت باطنی )نمایش میدهند
شما اگر لباس زنهای بلوچ و ... را نگاه کنید حتی اگر خیلی رنگ و وارنگ باشند اثر تحریکی لباس های تنگ و بدن نمای کنونی حتی مشکی را ندارند

ی صلوات کم بود....باید لایکتون میکردم=d>

سلام به همه

یاس...;926460 نوشت:
پی نمره رو گرفته بیشتر ازین وارد حوزه اخلاق میشه و شخصیه

بله آقايي هم كه چهار همسر دائم و بي نهايت همسر موقت دارد پي نمره را گرفته ولي دليل نمي شود كارش را درست توجيح كند

یاس...;926460 نوشت:
عمرا خانومی این جوری پیدا کنید

اين نسخه را براي همه خانم ها مي پيچيد؟ واقعا خانمي وجود ندارد كه دوست نداشته باشد نامحرم او را زيبا ببيند؟

یاس...;926460 نوشت:
و من فکر میکنم کسی ک ب این درجه برسه زنانگی خودشو از دست داده....دختر باید پر از شور و شوق و تازگی باشه...

اين را ميدانم كه خودنمايي در ذات زن است اما كجا و چگونه و براي چه كسي بايد آن را نمايان كند؟
شور و شوق و تازگي براي چه كسي ؟

یاس...;926460 نوشت:
من نمیدونم ینی چی.....افتاب سوخته نمیشه تنش اما کمبود ویتامین دی میگیره....شوخی کردم البته این حدیث اصل حجاب رو گفته....ن صحبتای شمارو....

ب نظرم باید یکم با جامعه پیش رفت در چارچوب دین!....الان شما برو ببین چقدر دختر حوزوی مدلی ک شما میگین هست با سنای بالا یک عمر عفت و حیا داشتند و الان مجردن و افسرده...چ اشکالی داره الان ک اینقدر رنگ و لعاب زیاد شده دخترای چادری هم خوب بگردند ک هم جنسشون دیدشون بدش نیاد چ برسه جنس مخالف.....(خوش اومدن ...ممتنع بودن....بد اومدن....گفتم ک سوبرداشت نکنید) من ب شخصه دیدم خانوده مذهبی و حتی پسرهای مذهبی دنبال دخترای این مدلین چون انگار تو بل بشو این جامعه هنوز شادابی خودشونو حفظ کردند.( بگذریم از پسرای مذهبی ک میرن دخترای خاص میگیرن ک بعد اصلاحشون کنن)

بنده فكر مي كنم بخش زيادي از حفظ طراوت و زيبايي روحي است
ببينيد حتي آقايان بي بند و بار براي ازدواج سراغ خانم هاي با حيا مي گردند و از داشتن همسر فاقد حيا لذتي نمي برند، با اين اوصاف مي شود فهميد كه زنان بي حجابي كه نگاه هاي خيلي ها را ربوده اند هيچ گونه طراوتي برايشان باقي نمانده
اين روايت هم مي تواند دلايت بر اين موضوع داشته باشد "حجاب براي حفظ زيبايي و طراوت زن مفيدتر است"
البته آقايان اين را با غريزه خود درك مي كنند و نياز به دليل و برهان نيست

دختران حوزوي با پوشش اين مدلي اگر خواستگار ندارند به اين علت است كه مرد هم شان آن ها كم وجود دارد
موارد زيادي سراغ دارم آقا براي رسيدن به همچين شخصي از بزرگ تر بودن دختر نسبت به خود گذشته است، و از موارد ديگر ...
هستند آقاياني كه سراغ خانمي مي روند كه كمترين جلوه گري را در جامعه داشته باشند، هر چند تعدادشان كم است، اين خانم ها اگر تا آخر عمر هم مجرد بمانند افسرده نمي شوند چون رضايت خدا را بر همه چيز مقدم داشته اند و وظيفه خود را به خوبي انجام داده اند...
هيچ چيزي مجوز براي نمايش زيبايي در جامعه نيست، خواه پيدا كردن خواستگار باشد يا اشباع كردن ميل به زيبايي دوستي!
آن آقاياني هم كه خود را مذهبي مي دانند و سراغ دختران خاص مدنظر شما مي روند بويي از مذهب نبرده اند و فقط ظاهر مذهبي دارند، كه لياقتشان همان خانم هاست

Reza-D;926472 نوشت:
سوال من همین است. چگونه باید این تعادل را میان "عدم تحریک مردان" و "زیبا دوستی زنان" حفظ کنیم؟

به نظر من مطلوب نيست حس زيبايي دوستي زنان و جلوه كردن آن، در جامعه و جلوي چشم مرد نامحرم اشباع شود
همانطور كه مطلوب نيست ميل مرد به ديدن زيبايي هاي زنان، در جامعه و ملا عام ارضاء شود!

کهف الحصین;926530 نوشت:
به نظر من مطلوب نيست حس زيبايي دوستي زنان و جلوه كردن آن، در جامعه و جلوي چشم مرد نامحرم اشباع شود

کهف الحصین عزیز ، اینجا پرسشی مطرح است
آیا هر پرداختن به حس زیبایی دوستی ، به معنای جلوه گری است؟ اصلاً مگر زیبادوستی فقط مختص زنان است؟

من سوالی پرسیدم که هنوز پاسخی دریافت نکردم. نه از سوی شما و نه استاد امین
آیا یک مرد وقتی از خانه بیرون می زند ، پیراهنش را اطو نمی کند؟ موهایش را شانه نمی کند؟ ریشش را مرتب نمی کند؟ عطر نمی زند؟
خب آیا هدفش از این کارها ، جلب زنان مردم است؟

ببینید یک مطلبی در صحبت شما بود که من با آن موافقم

اینکه می فرمائید اگر زنی حتی روبنده بزند اما در آن روبنده به دنبال جلوه گری باشد ، عملش اشتباه است
تا اینجا با شما موافقم

اما اختلاف نظر من و شما از اینجا شروع میشود که به نظر میرسد شما میگوئید:

هر کاری که زن انجام بدهد و نظر مرد را جلب کند غلط است

من این جملهء شما را اگر همراه با اضافهء مشکی رنگ باشد قبول دارم و گرنه با شما مخالف هستم. به اینصورت:

هر کاری که زن انجام بدهد و آن کار از نظر شرع یا عقل جلوه گری محسوب بشود و نظر مرد را جلب کند ، غلط است

به نام خدا
با سلام

کهف الحصین;926421 نوشت:
در اين موارد اين را عرض كنم كه عمل به دستورات دين فقط در حد شرعيات شبيه كسب كردن حداقل نمره قبولي مي باشد (نمره 10)
فراتر از دين وجود ندارد اما فراتر از شرع (كه قسمتي از دين است) وجود دارد، دين فقط در شرعيات خلاصه نمي شود

اگر توجه نمایید من هم گفتم، دین مرزها و حدود را معین نموده است
این بدین معنی است که در یک محدوده ، هم حداقلها باید تعیین شود و هم حداکثرها
تا شخص مومن با قرار گرفتن در این محدوده ی امن الهی ، مسیر زندگی اش را طی نماید

در همین شرعیات نماز اول وقت و بسیاری از شروط لازم برای نمازگزار را بیان نموده است ، پس اگر حداقل را گفته ، از حداکثر ها غفلت نکرده است

کهف الحصین;926421 نوشت:
حالا اين مثال را در قالب موضوع تاپيك تطبيق مي دهيم : خانمي كه محجبه است اما ميل به خود نمايي دارد، دوست دارد زيبا ديده شود، دغدغه اش پوشيدن لباس هاي زيبا و شيك است، اين خانم هم هيچ ايرادي بر او نيست و نمره قبولي را گرفته باشد چون به تكليف شرعي اش عمل نموده، اما اين شخص فرق مي كند با خانمي كه ميل به زيبا ديده شدن را در وجود خود راه نداده، حتي حس بدي به او دست مي دهد اگر كسي يك لحظه زيبايي اون رو تصور كند ، بنابراين دغدغه اش بجاي استفاده از لباس هاي شيك اين مي شود كه از لباسي استفاده كند به بهترين نحو ممكن زيبايي او را از نامحرم بپوشاند.

چشم چرانی در مردها و میل به خودنمایی در زنان، از آسیبهای بزرگ است.
من هم در ابتدا ذکر نمودم که یکی از شرایط حجاب ، عدم خودنمایی و جلب توجه در برابر نامحرم هست.
اما دین مصداق تعیین نکرده
و نوع پوشش با رعایت حدود دین، به سلیقه ی خود فرد بستگی دارد،

به نام خدا
با سلام و عرض احترام

امین;926417 نوشت:
ممکنه کسی نظر شخصیش خلاف این چیزی باشه که عرض کردم ولی به هر حال نظر خدا بر نظر ما مقدمه.

استاد، در مورد مساله ی عدم جلب توجه پوشش زن ، توضیح بفرمایید

من در این مورد از چند تن از اساتید پرسیده ام و آنچه که بیان نموده اند این است که مساله جلب توجه به عهده ی خود فرد است و باید تشخیص دهد
و اینکه با خودش صادق باشد، یا از اطرافیان بپرسد(افراد مقید)

گاهی مثلا یک رنگ ساده مثل رنگ قهوه ای یا مشکی ، موجب افزایش زیبایی یک زن میشود، درحالی که مثلا رنگ شادی مثل زرد یا صورتی به این خانم نمی آید
حال سوال این است که رنگ قهوه ای یا مشکی قطعا (به نظر من) نسبت رنگ های روشنتر و شاد مثل زرد یا صورتی، جلب توجه کمتری دارد اما
ممکن است موجب افزایش زیبایی در زن شود، در این مورد باید چه کرد؟

به نظر من چون تعاریف حجاب دقیق و قطعی نیست گاها فرد مذهبی هم که قصد بدی نداره توی دام می افته. مثلا فکرشم نمیکنه این پوشش گناه باشه یا مناسب نباشه یا عادت چشمیه و شیطان هم از این غفلت استفاده کرده کمی هم چاشنی طبیعت زیبا شدن خانم ها رو قاطیش میکنه و میشه خودنمایی در انواع حالات مختلف.

اما نکته ی مهم به نظر من سیر بودن چشم و دل انسان هاست و پاکی در ذاتشون.
ما انسان ها بسته به نوع تربیت سطح فکری خانواده و محیط دچار کاستی ها کمبودهایی میشیم یا دچار بیماری های خفیف روانی یا تنوع طلبی یا تحت تاثیر محیط به وجود اومده از تهاجم فرهنگی میشیم و این ها در نگاه های ما تاثیر میذاره. آقایی که حریصه یا کمبودی داره نمیتونه دلش سیر باشه پس نگاه میکنه. از بچگی باید پاکی چشم رو به دختر و پسر آموزش داد.
اگر انسان دارای عقل کامل و ذات درست باشه نه تحریک میشه نه مشکلی براش پیش میاد حتی اگر در برابر زلیخاهای زیادی قرار بگیره.

laughinglaughinglaughing

کهف الحصین;926530 نوشت:
له آقايي هم كه چهار همسر دائم و بي نهايت همسر موقت دارد پي نمره را گرفته
laughinglaughinglaughing چ ربطی داشت اخه...بله اونم خدا نمیبره جهنم نمره رو گرفته

کهف الحصین;926530 نوشت:
اين نسخه را براي همه خانم ها مي پيچيد؟
هیچ خانمی دوست نداره زشت به نظر برسه....حتی جلوی نامحرم.(بازم میگم ۳ درجه اس...خوشگل ب نظر رسیدن....ممتنع....زشت بودن) مگر اینکه از بچگی اینو کرده باشن تو مخش....همونطور ک دوست من ک بچه اخونده توی ابتدایی بهش میگن چادر نپوش زشت میشیا....میگه دختر ک نبید خوشگل باشه:|

کهف الحصین;926530 نوشت:
زنان بي حجابي كه نگاه هاي خيلي ها را ربوده اند هيچ گونه طراوتي برايشان باقي نمانده

ب خاطر این نیست ک چادری ها طراوت بیشتری دارند. ب خاطر اینه ک نسبت ب گذشته و آیندشون مطمین ترند

کهف الحصین;926530 نوشت:
مرد هم شان آن ها كم وجود دارد

بله بله........:-"

کهف الحصین;926530 نوشت:
اين خانم ها اگر تا آخر عمر هم مجرد بمانند افسرده نمي شوند چون رضايت خدا را بر همه چيز مقدم داشته اند و وظيفه خود را به خوبي انجام داده اند...

این ک ب عنوان ی خانم جای خانوما فکر میکنید درست نیست. والا ما ک بین خانوما و دوستای حوزوی هستیم داریم میبینیم و میشنویم( اگه الان نگید حتما ایمانشون کامل نیست[-()

کهف الحصین;926530 نوشت:
هيچ چيزي مجوز براي نمايش زيبايي در جامعه نيست،
شما هنوز تعریف زیبایی رو نگفتی...گفتم پس باید زشترین لباسامونو بپوشیم ک ی وقت خدایی نکرده بهمون نیاد...گفتین خیر....پس با این حساب باید پول بدیم ی چیزی ک دوست نداریم و از نظر ما زشته( شاید از نظر پسر همسایه خیلی هم بهم بیاد اتفاقا) بخریم و تن کنیم

ب نظرم اقایون باید از این نگاه جنسیتی در بیان....تا وقتی دغدغه اقایون مانتو و روسری و ۵ سانت شلواریه ک از چادر خانوما مشخصه این مشکل باهاشون باقی خواهد بود چون زمانه رو به جلوعه

[SPOILER]ی چیزی بگم
من قم درس خوندم....قبل ازین ک برم قم....افکاری مثل شما داشتم تو خریدن کفش هم دقت میکردم...خواهرمو دق میدادم چون ی کفش اسپرتی میخرید ک مثلا ی خط قرمز داشت:|( ابجی شرمندتم[-O

laughinglaughinglaughing

کهف الحصین;926530 نوشت:
له آقايي هم كه چهار همسر دائم و بي نهايت همسر موقت دارد پي نمره را گرفته
laughinglaughinglaughing چ ربطی داشت اخه...بله اونم خدا نمیبره جهنم نمره رو گرفته

کهف الحصین;926530 نوشت:
اين نسخه را براي همه خانم ها مي پيچيد؟
هیچ خانمی دوست نداره زشت به نظر برسه....حتی جلوی نامحرم.(بازم میگم ۳ درجه اس...خوشگل ب نظر رسیدن....ممتنع....زشت بودن) مگر اینکه از بچگی اینو کرده باشن تو مخش....همونطور ک دوست من ک بچه اخونده توی ابتدایی بهش میگن چادر نپوش زشت میشیا....میگه دختر ک نبید خوشگل باشه:|

کهف الحصین;926530 نوشت:
زنان بي حجابي كه نگاه هاي خيلي ها را ربوده اند هيچ گونه طراوتي برايشان باقي نمانده

ب خاطر این نیست ک چادری ها طراوت بیشتری دارند. ب خاطر اینه ک نسبت ب گذشته و آیندشون مطمین ترند

کهف الحصین;926530 نوشت:
مرد هم شان آن ها كم وجود دارد

بله بله........:-"

کهف الحصین;926530 نوشت:
اين خانم ها اگر تا آخر عمر هم مجرد بمانند افسرده نمي شوند چون رضايت خدا را بر همه چيز مقدم داشته اند و وظيفه خود را به خوبي انجام داده اند...

این ک ب عنوان ی آقا جای خانوما فکر میکنید درست نیست. والا ما ک بین خانوما و دوستای حوزوی هستیم داریم میبینیم و میشنویم( اگه الان نگید حتما ایمانشون کامل نیست[-()

کهف الحصین;926530 نوشت:
هيچ چيزي مجوز براي نمايش زيبايي در جامعه نيست،
شما هنوز تعریف زیبایی رو نگفتی...گفتم پس باید زشترین لباسامونو بپوشیم ک ی وقت خدایی نکرده بهمون نیاد...گفتین خیر....پس با این حساب باید پول بدیم ی چیزی ک دوست نداریم و از نظر ما زشته( شاید از نظر پسر همسایه خیلی هم بهم بیاد اتفاقا) بخریم و تن کنیم

ب نظرم اقایون باید از این نگاه جنسیتی در بیان....تا وقتی دغدغه اقایون مانتو و روسری و ۵ سانت شلواریه ک از چادر خانوما مشخصه این مشکل باهاشون باقی خواهد بود چون زمانه رو به جلوعه

ی چیزی بگم
من قم درس خوندم....قبل ازین ک برم قم....افکاری مثل شما داشتم تو خریدن کفش هم دقت میکردم...خواهرمو دق میدادم چون ی کفش اسپرتی میخرید ک مثلا ی خط قرمز داشت:|( ابجی شرمندتم[-

خیلی نوشتم پاک شد.....حیف شد..O

یاس...;926556 نوشت:
چ ربطی داشت اخه...بله اونم خدا نمیبره جهنم نمره رو گرفته

بله خواهر... اين را مي خواهم عرض كنم خيلي روي نمره 10 حساب باز نكنيم كه كار خيلي شاقي نيست

یاس...;926556 نوشت:
هیچ خانمی دوست نداره زشت به نظر برسه...

موافق نيستم
هنوز خانم هايي هستند كه مي گويند حس بدي به آن ها دست مي دهد اگر نامحرمي آن ها را به ديد زيبا ببيند و پشت سرشان تعريف و تمجيدشان كنند

یاس...;926556 نوشت:

اما روايت مي گويد حجاب موجب حفظ طراوت است
و مطمئنا آقايان اين را به خوبي درك مي كنند

یاس...;926556 نوشت:

حل اين مسئله راحت به نظر مي رسد نيازي نيست اين همه سختش كنيم
وقتي حس علاقه به زيبا ديده شدن در وجود انسان برطرف بشود كار درست مي شود، آنوقت هر كسي مي داند چه بپوشد و در چه محيطي با چه شرايطي رفت و آمد داشته باشد
وظيفه يك خانم اينست كه بهترين و سنگين ترين لباسها را استفاده كند، نيازي نيست نظر تك تك آقايان را بداند، همين كه حس خودنمايي در وجود او ريشه كن شده باشد مطمئنا خود تشخيص مي دهد مناسب ترين لباس كدام است و تكليف را از خود ساقط مي كند
فقط خواهشا حرف از وظيفه مرد به ميان نياوريد كه موضوع ديگريست، شكي نيست مرد هر چند وضعيت حجاب خانم ها نامناسب باشد بايد به وظيفه خود عمل كند و به فرموده قرآن چشم فرو بندد
اما هيچوقت اين اتفاق نمي افتد كه تمام مردهاي جامعه اين گونه باشند و همه جور افرادي در جامعه وجود دارد

Reza-D;926533 نوشت:
آیا هر پرداختن به حس زیبایی دوستی ، به معنای جلوه گری است؟ اصلاً مگر زیبادوستی فقط مختص زنان است؟

من سوالی پرسیدم که هنوز پاسخی دریافت نکردم. نه از سوی شما و نه استاد امین
آیا یک مرد وقتی از خانه بیرون می زند ، پیراهنش را اطو نمی کند؟ موهایش را شانه نمی کند؟ ریشش را مرتب نمی کند؟ عطر نمی زند؟
خب آیا هدفش از این کارها ، جلب زنان مردم است؟

آقا رضاي عزيز
ممكن است هدف از رسيدگي به زيبايي خود جلب نظر نامحرم نباشد، اما به هر حال در جامعه نامحرم هاي زيادي وجود دارد آن هم با افكار مختلف

يك واژه اي به نام "ورع" داريم كه با "تقوا" تفاوت دارد
تقوا پرهيز از گناه كردن است، اما ورع پرهيز از عملي كه مقدمه گناه است

آيا اين كه زن و مرد حس زيبايي دوستي خود را آن هم در جامعه تقويت كنند، مقدمه ورود به خودنمايي هاي ديگر نيست؟
حتي اگر پرداختن به اين زيبايي دوستي گناه نباشد، حتي اگر نظر هيچ نامحرمي جلب نشود، به نظر شما صفت پرداختن به زيبايي در جايي كه هر نامحرمي وجود دارد ممدوح است يا مذموم؟
ببينيد اصلا بحث بنده رفع تكليف شرعي حجاب نيست، بحث صفتي به نام ميل به زيبا ديده شدن است، كه اگر در وهله اول آسيبي نداشته باشد، در مراحل بعد مي تواند بسيار خطرناك باشد

دختر ایرونی;926539 نوشت:
این بدین معنی است که در یک محدوده ، هم حداقلها باید تعیین شود و هم حداکثرها
تا شخص مومن با قرار گرفتن در این محدوده ی امن الهی ، مسیر زندگی اش را طی نماید

در همین شرعیات نماز اول وقت و بسیاری از شروط لازم برای نمازگزار را بیان نموده است ، پس اگر حداقل را گفته ، از حداکثر ها غفلت نکرده است

اولا نياز نيست دقيقا مصداق تعيين شود، هر كسي خودش مي داند چه كاري امكان دارد موجبات آسيب را برايش فراهم كند
دوما در اين مورد حداكثر هم تعيين شده، مرز ها و حدود ها تعريف شده، همان فرموده معروف حضرت زهرا(س) كه استاد امين هم نقل كردند، "بهترين چيز براي زن اين است كه نه نامحرمي را ببيند و نه نامحرمي او را ببيند"
يا اين حديث "بهترين مسجد زن كج خانه اوست"
يا حركت دسته جمعي حضرت زهرا(س) به سمت مسجد براي محكوم كردن حكومت و پنهان شدن ايشان در جمعيت
و يا چگونگي رفتن حضرت زينب(س) به زيارت قبر پيامبر (ص)

هر كس اين موارد را الگو قرار داد و توانست به سيره آن حضرت عمل كند خدا خيرش دهد، و اگر نتوانست سعيش را بكند، مطمئنا هر چه از سيره اهل بيت دورتر شويم آسيب هاي بيشتري در كمين ما هستند و به ميزاني كه به معصومين شباهت پيدا كنيم به خدا و اهل بيت نزديك شده ايم

روزنه;926543 نوشت:
اگر انسان دارای عقل کامل و ذات درست باشه نه تحریک میشه نه مشکلی براش پیش میاد حتی اگر در برابر زلیخاهای زیادی قرار بگیره.

این حرف نمیتونه صحیح باشه.آیا اگر مردی ازدیدن یک خانوم محجبه تحریک بشه نشونه بد ذاتی اوست؟هرگز.چطور میشه از آهن ربا انتظار داشت برخلاف طبیعتش آهن رو جذب نکنه.چطور میشه از مرد توقع داشت برخلاف طبیعت خدادادیش از دیدن خانومها تحریک نشه.شیخ رجبعلی خیاط(ره) در این زمینه حرف حکیمانه ای زده.ایشون فرمودن که اگه مردی از دیدن زنها تحریک نشه این شخص مریضه و باید به دکتر مراجعه کنه.این حرف از اینجا نشأت میگیره که زن هستید و احساسات مردان رو درک نمی کنید.

دختر ایرونی;926542 نوشت:
استاد، در مورد مساله ی عدم جلب توجه پوشش زن ، توضیح بفرمایید

ببینید به این نکته خوب توجه کنید.شما حتی اگر جلب توجه هم نکنید مردها همینکه احساس می کنند نزدیک آنها زنی قرار دارد خود به خود حساس می شوند.هیچ چاره ای وجود نداره.تنها کاری که میشه انجام داد اینه که زنها کاری کنند که مردها کمتر تحریک بشن.اینکه بشه کاری کرد که اصلا جلب توجه نشه این امکان پذیر نیست.زنها حتی اگر پوشیه بزنند باز هم تحریک کننده هستند.زنها جنس مرد را نمی شناسند و به اشتباه فکر می کنند تحریک شدن مردها از بد ذاتی آنهاست.

دختر ایرونی;926542 نوشت:
مساله جلب توجه به عهده ی خود فرد است و باید تشخیص دهد

هرگاه جلو آیینه ایستادید و از ظاهرخود، احساس رضایت کردید بدانید که مردان هم از ظاهر شما احساس رضایت می کنند.
میتونید از محارم خود بپرسید.در کل لباسهای رنگی برای آقایان بیشترجلب توجه میکنه.البته همانطور که عرض کردم صرفا ،خودِ وجود زن برای مردها جلب توجه کننده است.

دختر ایرونی;926542 نوشت:
سوال این است که رنگ قهوه ای یا مشکی قطعا (به نظر من) نسبت رنگ های روشنتر و شاد مثل زرد یا صورتی، جلب توجه کمتری دارد اما
ممکن است موجب افزایش زیبایی در زن شود، در این مورد باید چه کرد؟

باید از مدلی استفاده کنه که کمتر جلب توجه کنه.مدل ساده ونه طوری استفاده کنه که مُد باشه.

یاس...;926556 نوشت:
ب نظرم اقایون باید از این نگاه جنسیتی در بیان.

این یه آرزوی محاله.واساسا اشتباهه.

کهف الحصین;926571 نوشت:
ممكن است هدف از رسيدگي به زيبايي خود جلب نظر نامحرم نباشد
اما به هر حال در جامعه نامحرم هاي زيادي وجود دارد آن هم با افكار مختلف

بنده هم گفتم که موافقم
یک بار دیگر این بخش را بخوانید و اگر مطلبی دارید بفرمائید:

Reza-D;926533 نوشت:
اختلاف نظر من و شما از اینجا شروع میشود که به نظر میرسد شما میگوئید:
هر کاری که زن انجام بدهد و نظر مرد را جلب کند غلط است

من این جملهء شما را اگر همراه با اضافهء مشکی رنگ باشد قبول دارم و گرنه با شما مخالف هستم. به اینصورت:

هر کاری که زن انجام بدهد و آن کار از نظر شرع یا عقل جلوه گری محسوب بشود و نظر مرد را جلب کند ، غلط است

باز برمیگردم به همان مثال عینک آفتابی
آیا یک خانم باید چشمهایش آسیب ببیند چون ممکن است مردی با دیدن عینک آفتابی او تحریک بشود؟
حرف من این است که پوشیدن عینک آفتابی نه منع شرعی دارد و نه عقلی
البته قبول دارم یک خانم هم باید دقت کند عینک به اصطلاح تابلو که جلب توجه میکند انتخواب نکند
اما نمیشود هم گفت برود زشت ترین عینک را انتخاب کند!

به نام خدا
با سلام و عرض ادب

امین;926578 نوشت:
آیا اگر مردی ازدیدن یک خانوم محجبه تحریک بشه نشونه بد ذاتی اوست؟

خیر، نشان بدذاتی او نیست اما نگاه مرد به زن نا محرم نشان ضعف ایمان او هست

امین;926578 نوشت:
چطور میشه از آهن ربا انتظار داشت برخلاف طبیعتش آهن رو جذب نکنه.

انتظار جامعه ی ایمانی از مرد مومن کنترل چشم هست ،
به این معنی که تفاوت مرد با آهنربا در این است که قدرت اختیار و کنترل نفس دارد،
و نباید نزدیک آهن شود

امین;926578 نوشت:
شیخ رجبعلی خیاط(ره) در این زمینه حرف حکیمانه ای زده.ایشون فرمودن که اگه مردی از دیدن زنها تحریک نشه این شخص مریضه و باید به دکتر مراجعه کنه.

آقای رجبعلی خیاط شاید یک شخص عارفی بوده اند ، اما به نظر مرجع تقلید نیستند
این حرف از یک جهت درست است و
جهت دیگر نگاه دین است، مردی که نگاهش و در کل نفسش در کنترلش نباشد، مریض است
لذا باید به پزشک دین مراجعه نماید

امین;926578 نوشت:
مردها همینکه احساس می کنند نزدیک آنها زنی قرار دارد خود به خود حساس می شوند

استاد ، شما ازنگاه یک مرد بحث میکنید ، این درست
اما برای یک جواب جامع و کامل نیاز است که از نگاه دین بحث شود...

امین;926578 نوشت:
تنها کاری که میشه انجام داد اینه که زنها کاری کنند که مردها کمتر تحریک بشن

حرف شما کاملا صحیح است، حضور صحیح (مطابق دستور دین) زن در جامعه موجب میشود که مرد تحریک نشود، اما...
حجاب و پوشش زن در اسلام را نباید محدود کرد به اینکه زن با حجاب باشد تا مرد تحریک نشود...این میتواند از نتایج حجاب باشد اما
حجاب برتر حجاب تعبدی و عاشقانه است ، حجاب شخصی که هدف نهایی اش اطاعت از امر خدا هست

از طرف دیگر شما فرمودید این تنها کار است، خیر تنها کار نیست، بلکه این وظیفه ی زن است
کار دیگری که میشود انجام داد، وظیفه ی مرد است و آن کنترل نگاه است
مرد اگر چشم خودرا کنترل نکرد ، تحریک میشود

امین;926578 نوشت:
زنها حتی اگر پوشیه بزنند باز هم تحریک کننده هستند.زنها جنس مرد را نمی شناسند و به اشتباه فکر می کنند تحریک شدن مردها از بد ذاتی آنهاست.

به نظر مردها هم زنها را نمیشناسند و تصور میکنند که زیبا دوستی و خودنمایی آنها از بدذاتی آنهاست[-x

به نام خدا

کهف الحصین;926571 نوشت:
فقط خواهشا حرف از وظيفه مرد به ميان نياوريد كه موضوع ديگريست

نکته ی مطلب همین جاست
توجه نمایید که دین اسلام یک دین جامع است و
برای عمل به دین هم نیاز به یک نگاه جامع است

خوارج هم آیه ی لاحکم الا الله را علم کرده بودند، پس چرا دچار خطا شدنذ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چون نگاهشان تک بعدی بود

بحث ما بر سر یک جامعه ی ایمانی اسلامی است نه یک جامعه ی ملحد
اگر اینطور که شما فرمودید که باید مثلا در سوره ی نور خدا وقتی در مورد زن صحبت میکرد میگفت ، خوب حالا فعلا بحث بر سر زنهاست اینها را درست کنیم
مردها حالا بعدا در موردشان بحث خواهیم کرد

اما

در سوره ی نور

قرآن اول به مردها دستور میدهد: کنترل چشم و دامن

سپس بلافاصله در آیه بعد به زنها دستور میدهد

کهف الحصین;926571 نوشت:
اما هيچوقت اين اتفاق نمي افتد كه تمام مردهاي جامعه اين گونه باشند و همه جور افرادي در جامعه وجود دارد

دقیقا بیان صحیحی است
و همین مطلب را میخاستم ذکر کنم
شما هم نباید انتظار داشته باشید که تمام زنهای جامعه به دنبال نمره ی 20باشند و همه جور افرادی در جامعه هست
لذا دین اسلام که یک دین جامع، برای همه ی افراد و برای همه زمانها و برای همه ی مکانهاست
یک محدوده و مرز تعیین میکند نه یک خط باریک
تا افراد به میزان وسعشان در این محدوده قرار گیرند

کهف الحصین;926577 نوشت:
نياز نيست دقيقا مصداق تعيين شود،هر كسي خودش مي داند چه كاري امكان دارد موجبات آسيب را برايش فراهم كند

قطعا نیاز به مصداق نیست ، عرض بنده نیز همین بود،
که اگر نیاز به مصداق بود ، اسلام بیان میکرد

ولی هرکسی نمیداند، و شاهد این امر زنان و مردان مسلمانی هستند که همین حداقلها راهم رعایت نمیکنند
شما تصور میکند که هر دختری که چادری باشد ولی لباس زیبا بپوشد قصد خودنمایی دارد
حال اینکه بسیاری از دختران محجبه که واقعا هم دغدغه دین دارند، و حتی قصد خودنمایی هم ندارند، اما گاهی لباسی بپوشد که جلب توجه کند
نه از عمد و نه حتی برای خودنمایی، بلکه چون نمی داند
من خودم اخیرا متوجه شده ام که یکی از شرایط حجاب این است که جلب توجه نکند،
این چیز عجیبی نیست،

درست که در دین کسب نمره ی 20 بهتر است،
و درست که که عقل سلیم بهترینها را برمیگزیند
اما نمیتوان تضمین نمود همه ی افراد جامعه از همه ی نکات دین اگاه هستند،
و اگر عمل نمیکنند معاندند
و اگر نمیدانند، بی دین هستند
خیر جاهل قاصرند

دختر ایرونی;926594 نوشت:
حجاب و پوشش زن در اسلام را نباید محدود کرد

دختر ایرونی;926594 نوشت:
مرد اگر چشم خودرا کنترل نکرد ، تحریک میشود

سلام
البته متوجه منظور شما هستم خواهر گرامی
ولی امیدوارم به این نکته اعتقاد نداشته باشید که مردها باید در خیابان چشم بسته راه بروند
شما خود میگوئید نمیشود زن را مطلقاً محدود کرد. خب بزرگوار ، نگاه را که به طریق اولی نمیشود محدود کرد

کنترل نگاه ، به شکلی که حتی اتفاقی هم به کسی نخورد بسیار دشوار و بلکه غیرممکن است. بخصوص در جامعهء پر رفت و آمد امروزی
در واقع این مرد باید نگاهش را از صدها زن دور نگه دارد. دقت کنید از صدها زن

درحالیکه پوشش برای یک خانم یک امر شخصی است و به راحتی می تواند در آن دخل و تصرف کند
وقتی هم پوشش مناسب را انتخاب کرد و با آن بیرون آمد ، دیگر نیازی ندارد در مقابل هر مرد که میرسد از ابتدا پوش را کنترل و بر تن کند
یعنی یک بار که این کار را کرد دیگر تا برگشتش به خانه کافی است

به نام خدا
با سلام

Reza-D;926606 نوشت:
ولی امیدوارم به این نکته اعتقاد نداشته باشید که مردها باید در خیابان چشم بسته راه بروند

خیر، چشم بسته که نمیشود راه رفت
قرآن هم میفرماید یغضوا ..: یعنی کنترل چشم، یعنی نگاه را کم کنید نه چشمانتان را ببندید

Reza-D;926606 نوشت:
شما خود میگوئید نمیشود زن را مطلقاً محدود کرد. خب بزرگوار ، نگاه را که به طریق اولی نمیشود محدود کرد

خیر ، من نگفتم زن را نمیشود محدود کرد، توجه نمایید عرض بنده این بود که:

دختر ایرونی;926594 نوشت:
حضور صحیح (مطابق دستور دین) زن در جامعه موجب میشود که مرد تحریک نشود، اما...

یعنی با حجاب کامل زن به عنوان یک عامل تحریک نشدن مرد موافق هستم

دختر ایرونی;926594 نوشت:
حجاب و پوشش زن در اسلام را نباید محدود کرد به اینکه زن با حجاب باشد تا مرد تحریک نشود...این میتواند از نتایج حجاب باشد اما
حجاب برتر حجاب تعبدی و عاشقانه است ، حجاب شخصی که هدف نهایی اش اطاعت از امر خدا هست

اما با اینکه هدف از حجاب زن ، گناه نکردن مرد باشد خیر، موافق نیستم
همانطور که گفتم این میتواند از نتایج حجاب باشد

دختر ایرونی;926605 نوشت:
توجه نمایید که دین اسلام یک دین جامع است و
برای عمل به دین هم نیاز به یک نگاه جامع است

خوارج هم آیه ی لاحکم الا الله را علم کرده بودند، پس چرا دچار خطا شدنذ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چون نگاهشان تک بعدی بود

نگاه بنده تك بعدي نيست بزرگوار
ادامه همان پست را مي خوانديد، عرض كردم وظيفه مرد ثابت است و بي حجابي دليل نمي شود مرد خطا برود،هر دو موظفند به تكليفشان عمل كنند
اما فعلا بحث چيز ديگريست
لزوما احتياجي نيست وقتي در مورد احكام نماز صحبت مي كنيم، درباره پرداخت زكات هم صحبت كنيم

دختر ایرونی;926605 نوشت:
دقیقا بیان صحیحی است
و همین مطلب را میخاستم ذکر کنم
شما هم نباید انتظار داشته باشید که تمام زنهای جامعه به دنبال نمره ی 20باشند و همه جور افرادی در جامعه هست

بنده هم انتظار ندارم همه اينگونه باشند و نيستند
اما به افراد مذهبي و مدعي دين داري جاي انتقاد هست، چرا كه بسياري از كساني كه حجاب را انتخاب مي كنند، به فكر زيبا نشان دادن آن هستند، حتي عكس خود را در فضاي مجازي با ژست هاي جالب منتشر مي كنند، اين كارها را درك نمي كنم

دختر ایرونی;926605 نوشت:
شما تصور میکند که هر دختری که چادری باشد ولی لباس زیبا بپوشد قصد خودنمایی دارد

تصور بنده اينست كه اين شخص حجاب را نفهميده و فقط به ظواهر عمل مي كند، چون رعايت حجاب در برابر نامحرم با لباس زيبا پوشيدن واقعا تناض دارد به نظرم

دختر ایرونی;926609 نوشت:

متشكرم بابت اين مطلب

امین;926190 نوشت:

جناب امين بزرگوار آيا با مطلب زير موافق هستيد؟

نيازي نيست حتمار خانم ها شناخت دقيقي از آقايان و فكرشان داشته باشند
پادزهري در خانم ها وجود دارد به اسم حيا و شرم، يك حياي قوي كه قبل از اينكه زن متوجه هر نوع خطري بشود مانند يك سيستم اعلام خطر بوقش به صدا در مي آيد و اجازه نمي دهد هر رفتاري كه مقدمه خطر باشد از او صورت بگيرد، مثلا او را خجالت مي دهد از اينكه به راحتي با نامحرم صحبت كند... يا اينكه مثلا خود به خود حيا مي كند از اينكه نامحرم در جايي بنشيند كه آن خانم قبلا نشسته و جايش گرم شده!
البته اين در وجود كسي باقي مي ماند كه به خوبي از آن محافظت كند، و اگر به آن بها داده نشود بعد از مدتي هرز مي شود و اثرش رفته رفته از بين مي رود ...

کهف الحصین;926637 نوشت:
جناب امين بزرگوار آيا با مطلب زير موافق هستيد؟

نيازي نيست حتمار خانم ها شناخت دقيقي از آقايان و فكرشان داشته باشند
پادزهري در خانم ها وجود دارد به اسم حيا و شرم،

موافق نیستم.حیا زمانی اتفاق می افتد که زن به قول شما احساس خطر کند.ازآنجا که بعضی خانومها متوجه دید جنسی مرد نیستند لذا سیستم هشدار حیا به کار نمی افتد.

دختر ایرونی;926594 نوشت:
خیر، نشان بدذاتی او نیست اما نگاه مرد به زن نا محرم نشان ضعف ایمان او هست

جانا سخن از زبان ما می گویی...
دختر ایرونی;926594 نوشت:
قای رجبعلی خیاط شاید یک شخص عارفی بوده اند ، اما به نظر مرجع تقلید نیستند
این حرف از یک جهت درست است و
جهت دیگر نگاه دین است، مردی که نگاهش و در کل نفسش در کنترلش نباشد، مریض است
لذا باید به پزشک دین مراجعه نماید

به نظر می رسد ازموضوع بحث خارج شده اید..این نکته ای که می گویید از اوضح واضحات است و کسی در آن اختلافی ندارد.توصیه می کنم مطلبی را که راجع به تشییع جنازه حضرت زهرا (سلام الله عیها )عرض کردم دوباره با دقت بخوانید.

امین;926578 نوشت:
این حرف نمیتونه صحیح باشه.آیا اگر مردی ازدیدن یک خانوم محجبه تحریک بشه نشونه بد ذاتی اوست؟هرگز.چطور میشه از آهن ربا انتظار داشت برخلاف طبیعتش آهن رو جذب نکنه.چطور میشه از مرد توقع داشت برخلاف طبیعت خدادادیش از دیدن خانومها تحریک نشه.شیخ رجبعلی خیاط(ره) در این زمینه حرف حکیمانه ای زده.ایشون فرمودن که اگه مردی از دیدن زنها تحریک نشه این شخص مریضه و باید به دکتر مراجعه کنه.این حرف از اینجا نشأت میگیره که زن هستید و احساسات مردان رو درک نمی کنید.

با حرف های شما من تصور عجیبی نسبت به آقایون پیدا میکنم یعنی هر لحظه تفکرشون منفیه؟

البته منظور من در مورد کنترل نگاه هست، که اگر فردی از نظر شخصیتی کامل و پاک باشه به کسی نگاه نمیکنه و چون نقصی و کمبودی نداره اون اشخاص براش اهمیتی ندارن و جلب توجه نخواهد کرد براش.

در مورد نوشته ها هم این امر صادقه؟ یعنی ممکنه یک اقایی وقتی نوشته ی خانومی رو می خونه تحریک بشه؟
به نظرتون اینکه مثلا یکی با یک خنده ی معمولی یا دیدن 5 سانتی متر استین مانتوی رنگی تحریک میشه اشکال از آقا نیست؟

روزنه;926745 نوشت:
یعنی هر لحظه تفکرشون منفیه؟

این یک واقعیتی است که درک آن برای خانومها سخت است.

اصطلاح منفی لفظ درستی نیست.منفی اینه که مرد بخواد چشم چرانی بکنه.اما اینکه میل طبیعی به خانومها داشته باشه این اقتضای طبیعی مردان است و قابل سرزنش نیست.این نکته رو زمانی خانومها متوجه میشوند که ازدواج کنند و با جنس مرد کاملا آشنا شوند.

روزنه;926745 نوشت:
البته منظور من در مورد کنترل نگاه هست، که اگر فردی از نظر شخصیتی کامل و پاک باشه به کسی نگاه نمیکنه و چون نقصی و کمبودی نداره اون اشخاص براش اهمیتی ندارن و جلب توجه نخواهد کرد براش.

بله.انسان با تقوا نگاه هایش را کنترل می کند اما به این معنا نیست که انسان با تقوا نسبت به زنها بی میل است.اتفاقا ارزش تقوای او به همین نکته است.او میل شدیدی دارد ولی خودکنترلی دارد.زنها برایش جلب نوجه می کنند ولی مراقب چشمانش هست.

zahra*;926759 نوشت:
به نظرتون اینکه مثلا یکی با یک خنده ی معمولی یا دیدن 5 سانتی متر استین مانتوی رنگی تحریک میشه اشکال از آقا نیست؟

خیر اقتضای طبیعتشه.لذا در دستورات دینی گفته شده که زنها از خندیدن در مقابل مردان خودداری کنند چون خنده جذابیت میاره.

zahra*;926759 نوشت:
در مورد نوشته ها هم این امر صادقه؟ یعنی ممکنه یک اقایی وقتی نوشته ی خانومی رو می خونه تحریک بشه؟

بسمه تعالي
در تكميل فرمايشات استاد امين اين را به عرض برسانم
مرد قوه تخيل بالايي دارد و در مقابل لطافت زن بسيار حساس است، به نظرم بعيد نيست حتي ديدن نوشته و شنيدن صداي زن زمينه ساز انحراف باشد
از حساسيت هاي اين مسئله چند نمونه از روايات را نقل مي كنم :

1- نابینایی اجازه خواستند که خدمت حضرت فاطمه سلام الله علیها برسند حضرت برای عمل به آیه «فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَرٰاءِ حِجٰابٍ» خود را پشت پرده ای چیزی پنهان کردند تا مرد نابینا را نبینند و او هم بوی حضرت را استشمام نکند.
به همین خاطر است که وقتی پیامبر صلی الله علیه و آله از حضرت سؤال می کنند که او نابینا بود چرا پشت پرده رفتی ؟
فرمودند که درست است که او مرا نمی بیند اما من که او را می بینم و او هم بوی مرا می شنود ! ( پس به جایی می روم که نه من او را ببینم و نه او بوی مرا بشنود)
(به نقل از يكي از اساتيد همين سايت اينطور هم نبوده كه حضرت بروند و چادر سر كنند و بيايند مقابل نابينا)

2- هرگاه زنی در مکانی نشسته و سپس از آن‌جا برخیزد، مردی در آن مکان ننشیند تا زمانی که آن‌جا سرد شود. ( الكافي ج : 5 ص : 564)

3- رسول خدا (ص) بر زنان سلام مى‏ كرد، و پاسخ سلام آنان را مى‏ داد، امير المؤمنين (ع) نيز به زن ها سلام مى‏ كرد و به آنان جواب مى‏ داد، ولى از سلام كردن به زن هاى جوان كراهت داشت، و مى‏ فرمود: مى‏ ترسم صدايش در من حالتى ايجاد كند، و ضررى بيش از اجرى كه مى ‏خواستم نصيبم گردد» (كليني، محمد بن يعقوب، كافي، تهران، دار الكتب الإسلامية، 1407 هق، ج‏2، ص 648.)

4- و ...

جاي دقت دارد كه به چه علت در آموزه هاي ديني ما از اين دست احاديث به وفور وجود دارد است
بي جهت نيست سرور زنان عالم مي فرمايند بهترين چيز براي زن اين است كه نه نامحرمي را ببينند و نه نامحرمي آن ها را ببيند ...

امین;926774 نوشت:
خیر اقتضای طبیعتشه.لذا در دستورات دینی گفته شده که زنها از خندیدن در مقابل مردان خودداری کنند چون خنده جذابیت میاره.

البته مطمئنا منظور استاد گرامي اين نيست كه آقا هيچ وظيفه اي ندارد، بدون شك آقا هم به اندازه خود از اين وضعيت به بوجود آمده خطا كار است و تكليفش را كه كنترل نگاه و دل و ذهن مي باشد انجام نداده

با سلام وعرض ادب

استاد گرامی مردی که متاهل شد وبا دختر دلخواهش

ازدواج کرد دیگه چه معنی داره باز با نگاه به زن دیگه ای
تحریک بشه؟

والا من متاهلم وفکر نمیکنم همسرم همچبن نگاهی به

خانمهای دیگه داشته باشه؟ حالا اگه مرد مجرد باشه یه

حرفی!!! ولی متاهلی که همسر دل خواهش رو گرفته

نمیفهمم؟؟؟ !!!

با سلام؛
نیت افراد در این زمینه خیلی مهم هست...
بنظرم حجاب زن نباید طوری باشد که باعث مشقتش بشود، مثلا در فصل تابستان که هوا گرم است نمیشود از بانوان انتظار داشت که پوششی را انتخاب کنند که باعث عذابشان شود، این را به عنوان یک مرد قبول دارم...
اما و اما،سوال اصلی اینجاست، بانوان گرامی برای اینکه زیبا باشند، ایا نیازی به ارایش دارند؟؟؟ایا نیازی به پوشیدن لباس های تنگ و بدن نما دارند؟؟؟ ایا نیاز به انتخاب پوشش های غیر متعارف و انگشت نما شدن دارند؟؟؟بانویی که متاهل است، او دیگر چرا رعایت نمیکند؟؟؟
ببینید من نمیگویم نباید بانوان ارایش کنند و شیک باشند...بستگی به موقعیت دارد، اگر صرفا باید در جمع بانوان باشند،بنظرم ایرادی بر ان ها نیست، ولی دیگر چه دلیلی دارد همیشه اینطور باشند؟؟؟

خواهران گرامی که می گویند مردان نگاه خودشان را کنترل کنند، نتیجه ای که من میگیرم این است که من در مواجه با هر زنی، برای اینکه چشمم به نامحرم نخورد، خیلی عذر می خواهم، باید مثل گاو سرم را بیندازم پایین،چون غیر اینکار راهی ندارد، بعد خود شما بانوی گرامی خواهید گفت اون پسر خل و چل را نگاه کن... و انکه مرد ها را متهم به مریض بودن میکنید، بنظرم عادلانه نیست، خداوند ذات تمام مرد ها را اینگونه افریده که به جنس مخالفشان گرایش داشته باشند، شما که مرد نیستید پس ایراد نگیرید...فرض کنید من یک دانشجوی مرد هستم، در دانشگاه با انواع و اقسام بانوان برخورد میکنم، از من چه انتظاری دارید؟؟؟ چقدر زمین را نگاه کنم... چقدر اسمان را نگاه کنم... چقدر فکر بد نکنم... چقدر در دلم خدا خدا کنم... انصاف هم خوب چیزیست...

به نام خدا

SMN;926803 نوشت:
خواهران گرامی که می گویند مردان نگاه خودشان را کنترل کنند

کنترل نگاه و دامن چه برای مرد و چه برای زن ، از دستورات قرآن است...

SMN;926803 نوشت:
بعد خود شما بانوی گرامی خواهید گفت اون پسر خل و چل را نگاه کن... و انکه مرد ها را متهم به مریض بودن میکنید، بنظرم عادلانه نیست،

در اجرای دستورات دین، نظر افراد جامعه اهمیتی ندارد،
و یک مومن به فردی که به دستورات دین عمل میکند نمیگوید خل و چل
افرادی هم که بگویند، این تمسخرات برای یک شخص مومن اهمیت ندارد

SMN;926803 نوشت:
خداوند ذات تمام مرد ها را اینگونه افریده که به جنس مخالفشان گرایش داشته باشند، شما که مرد نیستید پس ایراد نگیرید

بله قطعا ذات مرد اینطور است
و زن هم ذاتا دوست دارد خودنمایی کند
دین هم برای کنترل همین ذات دستوراتی را داده است

SMN;926803 نوشت:
فرض کنید من یک دانشجوی مرد هستم، در دانشگاه با انواع و اقسام بانوان برخورد میکنم، از من چه انتظاری دارید؟؟؟ چقدر زمین را نگاه کنم... چقدر اسمان را نگاه کنم... چقدر فکر بد نکنم... چقدر در دلم خدا خدا کنم... انصاف هم خوب چیزیست...

هر شخصی موظف است به دستورات دین عمل کند
نتیجه عمل هر فرد هم متوجه خودش خواهد بود
اگر مردی چشم خود را کنترل کند ، سود آن برای خودش خواهد بود
و اگر زنی حجابش را حفظ کند نیز سود آن برای خودش خواهد بود

کهف الحصین;926776 نوشت:
بي جهت نيست سرور زنان عالم مي فرمايند بهترين چيز براي زن اين است كه نه نامحرمي را ببينند و نه نامحرمي آن ها را ببيند ...

البته این هم جای بحث داره که دقیق زوایای حدیث مشخص بشود.

من یک خاطره‌ای از شخصی بگم:

من و همسرم وقتی باهم به بیرون میرفتیم با اینکه او فردی مذهبیه ولی نگاهش در کنترلش نبود و کمابیش نگاه هایی داشت، من هم ناراحت میشدم اما احساس ضعف نکردم، در مقابل همسرم موی کم داشته و کمی کچل است، من درحالیکه با او بودم با اینکه توجه و دقت حقیقی به افراد نداشتم اما وقتی مردی که موهای پرپشتی داشت و اون و مدل داده بود میدیم فورا به همسرم میگفتم نگاه کن چه مدلی کرده. و او ناراحت میشد. تا اینکه متوجه اشتباهش شد و فهمید وقتی او دوست ندارد من به نامحرمی نگاه کنم من هم دوست ندارم و خودش هم اعتراف کرد و خواست چیزی که دست خودش نیست را به رخش نکشم و به کسی نگاه نیندازم. از آن موقع دیگر همسرم به کسی نگاه نمیکند. happy

نظرتون راجب این نوشته چی هست؟
قبول دارین که آقایون زیاد قانونی نیستن چون قدرت دستشونه؟

با سلام؛

دختر ایرونی;926811 نوشت:

کنترل نگاه و دامن چه برای مرد و چه برای زن ، از دستورات قرآن است...

صد در صد، بر منکرش لعنت...

دختر ایرونی;926811 نوشت:

در اجرای دستورات دین، نظر افراد جامعه اهمیتی ندارد،
و یک مومن به فردی که به دستورات دین عمل میکند نمیگوید خل و چل
افرادی هم که بگویند، این تمسخرات برای یک شخص مومن اهمیت ندارد

خب خواهر من بحث سر عمل هست... وقتی من عمل کنم و جنس مخالف من رعایت نکند، تعادل بهم نمیخورد؟؟خواهر گرامی، قران نگفته است فقط دستوراتم برای مردان است... یک طرف عمل نکند، مشکل پیش میاید... اگر زن حجابش کامل باشد خود به خود، غیرت مرد اجازه نگاه نمیدهد، مشکل چیست؟؟

دختر ایرونی;926811 نوشت:

بله قطعا ذات مرد اینطور است
و زن هم ذاتا دوست دارد خودنمایی کند
دین هم برای کنترل همین ذات دستوراتی را داده است

صحیح...

دختر ایرونی;926811 نوشت:

هر شخصی موظف است به دستورات دین عمل کند
نتیجه عمل هر فرد هم متوجه خودش خواهد بود
اگر مردی چشم خود را کنترل کند ، سود آن برای خودش خواهد بود
و اگر زنی حجابش را حفظ کند نیز سود آن برای خودش خواهد بود

خب خواهر من این صحبت ها را که همه میدانیم که هر کسی به وظیفه اش عمل  کند به سود خودش هست و همه چیز گل و بل بل می شود...مسله سر عمل کردن و نکردن افراد هست...
شما که نمیتوانید یک مرد را بگویید شما کور شوید که من بروم... میزان تحریک مرد بیشتر از بانوان هستش، وقتی اکثر بانوان رعایت نکنند خود به خود نگاه هرز میرود...بانوان گرامی یا نمیدانند یا میدانند قصد سو استفاده دارند....

و این بحث ها به جایی نمیرسد... بانوان گرامی باز هم مردان را متهم میکنند که شما نگاه تان هرز میرود ولی این را نمیدانند که میزان تحریک پذیری مردها بیشتر از زنان است...و بانوان گرامی که نمیدانند با نوع پوشش شان ممکنه صدها جوان که یا به سن ازدواج نرسیدن یا شرایط ازدواج شان مهیا نیست به گناه می کشانند، بی تقصیر نیستند و از نظر من شریک گناه ان ها خواند بود ...

امین;926578 نوشت:
آیا اگر مردی ازدیدن یک خانوم محجبه تحریک بشه نشونه بد ذاتی اوست؟هرگز.چطور میشه از آهن ربا انتظار داشت برخلاف طبیعتش آهن رو جذب نکنه.چطور میشه از مرد توقع داشت برخلاف طبیعت خدادادیش از دیدن خانومها تحریک نشه.شیخ رجبعلی خیاط(ره) در این زمینه حرف حکیمانه ای زده.ایشون فرمودن که اگه مردی از دیدن زنها تحریک نشه این شخص مریضه و باید به دکتر مراجعه کنه.این حرف از اینجا نشأت میگیره که زن هستید و احساسات مردان رو درک نمی کنید.

امین;926578 نوشت:
هیچ چاره ای وجود نداره.تنها کاری که میشه انجام داد اینه که زنها کاری کنند که مردها کمتر تحریک بشن.اینکه بشه کاری کرد که اصلا جلب توجه نشه این امکان پذیر نیست.زنها حتی اگر پوشیه بزنند باز هم تحریک کننده هستند.زنها جنس مرد را نمی شناسند و به اشتباه فکر می کنند تحریک شدن مردها از بد ذاتی آنهاست.

استاد محترم؛ جسارتا عرض میکنم با این توصیفات انسانها با حیوانات تفاوت چندانی ندارند. خصوصا در کنترل غرایزشان!!

روزنه;926819 نوشت:
نظرتون راجب این نوشته چی هست؟
قبول دارین که آقایون زیاد قانونی نیستن چون قدرت دستشونه؟ ​

سلام
در بعضی موارد بله و در بعضی موارد هم کاملاً برعکس است
مثلاً بحث مخارج ازدواج که میشود آقایان بیشتر دنبال مراسم ساده هستند چون آنها هستند که باید خرج کنند
اما خانمها چون زور دستشان است کمتر توجه می کنند
این طبیعت انسان است که هر جا زور داشته باشد سعی در سوء استفاده دارد. زن و مرد هم ندارد و همه باید کنترل کنند

آن داستانی هم که گفتید ، من هم قبول دارم گه عمل آن آقا اشتباه بوده
اما روش آن خانم برای آگاه کردن شوهرش خیلی اشتباه بود
مانند اینکه من همسرم به سمت مواد برود و من برای آنکه آگاهش کنم بروم شراب بخورم!

ضمن اینکه برعکس این داستان را نیز می توان تصور کرد
مثلاً مردی که زنش لباس بد می پوشد ، برای آگاه کردنش برود چشم چرانی کند تا همسرش آگاه بشود

اما نکتهء مهم این است که خانمها در این تاپیک می خواهند بگویند
به اندازه ای که ما موظف به کنترل پوشش هستیم ، آقایان هم موظف به کنترل نگاه هستند
خب این حرفِ کاملاً درستی است. ولی از خواهران محترمه می خواهم که نوع پوشش را با دقت بیشتری تعریف کنند

دیدید که بنده هم در این تاپیک به نوعی از مخالفان بوده ام و عقیده دارم شیک پوشی برای زن (با شرایطی) ایرادی ندارد
و بحث بالا بردن ظرفیت در آقایان را هم مطرح کردم

اما به نظرم میرسد خواهران گرامی دارند تاحدودی میل به زیبایی را بطور شخصی تعریف می کنند
بعد کنترل نگاه مردان را در مقابل این تعریف شخصی قرار می دهند
به عبارتی درمورد خودشان میگویند که کنترل ظاهر و حجاب حدی دارد و باید میل به زیباپسندی زن هم در نظر گرفته شود
اما درمورد نگاه مرد انتظار دارند مرد به اندازهء سر سوزنی نگاه نکند تا آنها راحت بتوانند به میل زیباپسندی خود برسند

لذا من سوالی از خواهران گرامی دارم
اگر به نظرتان می رسد که آن نوع زیبایی پسندی که در ذهن شماست و قرار است در پوشش شما جلوه کند ، باعث میشود نظر مردی به شما جلب شود
فکر نمیکند شاید لازم باشد در تعریف خود از زیباپسندیتان مقداری تجدید نظر کنید؟

موضوع قفل شده است