عوامل ایجاد عشق و عشق ورزی در خانواده از دیدگاه ائمه معصومین علیهم السلام

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
عوامل ایجاد عشق و عشق ورزی در خانواده از دیدگاه ائمه معصومین علیهم السلام

قصد داريم اين بحث را با روايت 6حديث معتبر ارائه دهيم و عشق ورزيدن را از نگاه امامان که بهترين راهنماي ما هستند ، بررسي کنيم:

1 – ايمان ، محور محبت.

(( من احب لله و ابغض لله و اعطى لله فهو ممن کمل ايمانه .))

امام صادق عليه السلام فرمود:

هرکس به خاطر خدا دوست بدارد و به خاطر خدا دشمن بدارد و به خاطر خدا عطا کند، از کسانى است که ايمانش کامل شده است .(1)

امام باقر عليه السلام فرمود: اگر خواستى بدانى در تو خيرى هست ، به دلت نگاه کن ، اگر فرمانبرداران را دوست دارد و از اهل معصيت خدا بدش مى آيد ، در تو خيرى هست و خداوند تو را دوست دارد.و اگر از اهل اطاعت بدش مى آيد و از اهل معصيت خوشنود است ، در تو خيرى نيست ، و خداوند از تو ناخشنود است ، و (بدان ) که هر کسى با دوست خود خواهد بود.(2) (يعنى در قيامت دوست با دوست است ).

و فرمود: هر کس که معيار محبت و دشمنى او دين نباشد دين ندارد.(3)

اگر کسى شوهر و يا همسر مؤ من و با تقوائى دارد ، که خداوند او را دوست مى دارد ، بايد همسر خود را دوست بدارد ، زيرا ايمان براى مؤمن برترين فضيلت است ، و هرگز نمى تواند هيچ فضيلتى جانشين ايمان گردد.

2 - محبت ، محبت مى آورد.

(( بالتودد تتاکد المحبة ))

با دوستى ، محبت محکم مى شود ،(4) يعنى براى پيدا کردن دوست ، و دوست کردن همسر و ديگران از خودتان شروع کنيد ، سعى کنيد دوستى کنيد تا او هم با شما دوست شود.

3 - احسان و نيکى محبت مى آورد.

(( بالاحسان تملک القلواب . ))

حضرت على عليه السلام فرمود: با احسان و خدمت ، دلها را مى شود مالک شد، و در حديث ديگرى فرمود: با احسان و نيکى مى شود افراد را خريد و بنده کرد.(5) آرى فطرت و سرشت انسان به گونه اى است که وقتى به او احسان شود، مجذوب مى شود و انس مى گيرد.

براي احسان و نيکي چه کسي بهتر از نزديک ترين افراد در زندگي که همان خانواده و بخصوص همسر مان است.

4 - اظهار محبت ، محبت مى آورد.

پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله فرمود: مرد وقتى به زنش بگويد دوستت دارم ، اين سخن هرگز از دل او بيرون نمى رود.(6)

مردى به امام باقر عرض کرد: من فلانى را دوست دارم ، حضرت فرمود: او را از اين دوستى آگاه کن ، که براى دوام مؤ ثرتر و در الفت بهتر است .(7)

صورت باز و گشاده آتش دشمنى را خاموش مى کند.

5 - صورت گشاده و خندان

(( حسن البشر اول العطاء و اسهل السخاء ))

حضرت على عليه السلام مى فرمايد: رخسار نيکو اولين هديه و راحت ترين بخشش است و فرمود:

صورت گشاده ي تو اول نيکى تو است ، و دلالت بر بزرگوارى تو مى کند(8) و فرمود: صورت باز آتش دشمنى را خاموش مى کند، و فرمود: صورت باز و گشاده ريسمان محبت است ، و فرمود: کار نيک و صورت باز، محبت مى آورد و انسان را به بهشت مى رساند.(9)

و فرمود: صورت گشاده ، روش هر آزاده است .(10)

6 - دست دادن ، محبت مى آورد .

(( تصافحوا فان المصافحة تزيد فى المودة ))

پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله فرمود: به يکديگر دست بدهيد که محبت را زياد مى کند.(11)

حضرت صادق عليه السلام فرمود: به يکديگر دست بدهيد که کينه را از بين مى برد.(12)

وقتي يکي از همسران وارد خانه مي شود ،حداقل ارتباطي که مي توان بر قرار کرد ،دست دادن با روي باز است .

پي نوشت ها :

1- دارالسلام ج 3، ص 326.

2- دارالسلام ج 3، ص 327 و 333.

3- دارالسلام ج 3، ص 327 و 333.

4- دارالسلام ج 3، ص 327 و 333.

5- دارالسلام ج 3، ص 337 و 338.

6- وسائل ج 14 ص 10.

7- دارالسلام ج 3، ص 373 و 380 و 402 و 427.

8- دارالسلام ج 3، ص 373 و 380 و 402 و 427.

9- دارالسلام ج 3، ص 373 و 380 و 402 و 427.

10- دارالسلام ج 3، ص 373 و 380 و 402 و 427.

11- دارالسلام ج 3، ص 386 و 387 و 455 و 456.

12- دارالسلام ج 3، ص 386 و 387 و 455 و 456.

منبع : برگرفته از کتاب" اخلاق در خانواده و تربيت فرزند - نويسنده : سيد محمد نجفى يزدى "

با تغيير و تلخيص