راه پیشگیری از دیدن کابوس

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه پیشگیری از دیدن کابوس

سلام
من بعضی شب ها کابوس میبینم.چون معمولا دیر خوابم میگیره و بین خواب و بیداری قرار میگیرم و احساس میکنم بدنم فلج شده و اصلا نمیتونم اعضای بدنم رو حرکت بدم.
البته من هر روز آیت الکرسی و سوره اخلاص رو میخونم ولی بازم بعضی شب ها از شر این نوع حالات خواب در امان نیستم.
لطفا اگه ذکری هست که بطور اطمینان میشه از کابوس و یا فلج در حین خواب(یا بختک) جلوگیری کرد به من بیاموزید.
با تشکر

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

با سلام.شما بایستی بایک روانپزشک مشورت کنید.شاید مشکلات اضطرابی ویا افسردگی داشته باشید که در اینصورت بایستی تحت درمان قرار بگیرید.

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%AE%D8%AA%DA%A9

صمیمی;924505 نوشت:
سلام
من بعضی شب ها کابوس میبینم.چون معمولا دیر خوابم میگیره و بین خواب و بیداری قرار میگیرم و احساس میکنم بدنم فلج شده و اصلا نمیتونم اعضای بدنم رو حرکت بدم.
البته من هر روز آیت الکرسی و سوره اخلاص رو میخونم ولی بازم بعضی شب ها از شر این نوع حالات خواب در امان نیستم.
لطفا اگه ذکری هست که بطور اطمینان میشه از کابوس و یا فلج در حین خواب(یا بختک) جلوگیری کرد به من بیاموزید.
با تشکر

با سلام

در نمازها بعد حمد در رکعت اول سوره فلق و در رکعت دوم سوره ناس را بخوانید.

سوره فلق را هفت بار بعد نماز صبح و نماز عشاء و قبل خواب بخوانید و بر این عمل مداومت داشته باشید و ترکش نکنید

صد بار استغفرالله و اتوب الیه و صد صلوات بعد نماز صبح و عشاء هم توصیه میشود!

امین;924611 نوشت:
با سلام.شما بایستی بایک روانپزشک مشورت کنید.شاید مشکلات اضطرابی ویا افسردگی داشته باشید که در اینصورت بایستی تحت درمان قرار بگیرید.

سلام
خیر خدا رو شکر مشکل روانی و افسردگی ندارم در حال حاضر.دیدین کابوس تجربه همه اشخاص حتی افراد سالم می باشد.و البته منظور من این نیست که به دفعات کابوس میبینم.بنده میخواستم ببینم آیا با خواندن ذکر میتوان از دیدن کابوس جلوگیری کرد؟

صمیمی;924505 نوشت:
سلام
با تشکر

سلام.

چیزی که شما نوشتید، ربطی بختک و جن و این چیزها نداره. این فلج خوابه. مغز بیداره و بدن خوابه، و در این حالت مغز نمیتونه اعضای بدن رو تکون بده، طول میکشه تا بدن بیدار بشه. در این حالت چون سطح تنفس بدن هم برای حالت خواب عمل میکنه و بدن کمتر از حالت بیداری نفس میکشه، ممکنه مغز که انتظار دریافت هوای زمان بیداری رو داره، احساس خفگی کنه؛ این در حالیه که اگر خفگی واقعی باشه، مغز با واکنش عصبی به سرعت بدن رو وادار به تقلا میکنه.

راه در امان موندن از این حالت، تنظیم خوابه. بی مورد به خودتون بی خوابی ندید. به میزان کافی بخوابید و به سرعت از این مشکل در امان خواهید موند.

חסר משמעות;924636 نوشت:
چیزی که شما نوشتید، ربطی بختک و جن و این چیزها نداره. این فلج خوابه. مغز بیداره و بدن خوابه، و در این حالت مغز نمیتونه اعضای بدن رو تکون بده، طول میکشه تا بدن بیدار بشه.

عرض سلام
نه خودم قبول دارم که این حالت ربطی به جن نداره.در واقع منظور من از حالت بختک همون حالت فلج هست که موقع خواب رخ میده.که این فلج به بختک معروف شده.نه اینکه موجودی بنام بختک عامل این حالت فلج بشه.
از توصیه های شما متشکرم

חסר משמעות;924636 نوشت:
سلام.

چیزی که شما نوشتید، ربطی بختک و جن و این چیزها نداره. این فلج خوابه. مغز بیداره و بدن خوابه، و در این حالت مغز نمیتونه اعضای بدن رو تکون بده، طول میکشه تا بدن بیدار بشه. در این حالت چون سطح تنفس بدن هم برای حالت خواب عمل میکنه و بدن کمتر از حالت بیداری نفس میکشه، ممکنه مغز که انتظار دریافت هوای زمان بیداری رو داره، احساس خفگی کنه؛ این در حالیه که اگر خفگی واقعی باشه، مغز با واکنش عصبی به سرعت بدن رو وادار به تقلا میکنه.

راه در امان موندن از این حالت، تنظیم خوابه. بی مورد به خودتون بی خوابی ندید. به میزان کافی بخوابید و به سرعت از این مشکل در امان خواهید موند.

نخیر به جن ربط دارد! برای همین هست که مسلمانان موقع بروز این مشکل، وقتی اسم خدا یا ائمه را بر زبان می آورند سریع از این حالت خارج میشوند!

پزشکی درمانی برای فلج خواب و اوتیسم و.... ندارد! برای فلج خواب داروهای مسکن و خواب آور تجویز میکنند تا خوابش سنگین تر شود!

در تاپیک زیر باندازه کافی راجع به این موضوعات بحث کردم

http://www.askdin.com/showthread.php?t=45699

در بعضی از نوشته های مورخین ومحدثین شیعه نام بعضی از ذریه های ابلیس و شیطان ذکر گردیده ما نیز ذیلا آنها را ذکر می کنیم :

1- وَلْها يا وَلهان؛ او مأمور طهارت و نماز و عبادت است. او انسان را در طهارت و نماز وسوسه مي کند و به شک مي اندازد که اين نماز باطل است؛ نمازي ديگر شروع کن، وضوي تو ناقص بود، دو مرتبه تجديد کن. گاهي در سجده در بدن انسان چيزي مي دمد، به طوري که انسان خيال مي کند وضوي او باطل شد و مجبور شود دو مرتبه وضو بگيرد.

2- هَفاف؛ مأموريت دارد که در بيابان ها و صحراها انسان را اذيت کند و براي ترسانيدن او را به وهم و خيال اندازد يا به شکل حيوانات گوناگون به نظر انسان درآيد.

3- زلنبور (يارکتبور)؛ که آن موکّل بازاري ها است. لغويات و دروغ، قسم دروغ و مدح کردن متاع را نزد آنها زينت مي دهد. آنها هم براي اين که جنس خود را به فروش رسانند آن اعمال را انجام مي دهند.

4- ثبر؛ در وقتي که مصيبتي به انسان وارد مي شود، صورت خراشيدن، سيلي به خود زدن، يقه و لباس پاره کردن را براي انسان پسنديده جلوه مي دهد.

5- ابيض؛ انبيا را وسوسه مي کند. يا مأمور به خشم درآوردن انسان است و غضب را پيش او موجه جلوه مي دهد و به وسيله آن خونها ريخته مي شود.

6- اعور؛ کارش تحريک شهوات در مردان و زنها است و آنها را به حرکت مي آورد! و انسان را وادار به زنا مي کند. اعور، همان شيطاني است كه برصيصاي عابد را وسوسه کرد تا با دختري زنا کند و بعد او را به قتل رساند. روزي اعور پيش هود پيغمبر رفت، آن حضرت ضربه اي به چشم او زد، کج شد.

7- داسم؛ همواره مراقب خانه ها است. وقتي انسان داخل خانه شد و سلام نکرد و نام خدا را بر زبان نياورد، با او داخل خانه مي شود و آن قدر وسوسه مي کند تا شرّ و فتنه ايجاد نمايد و اهل خانه را به جان هم اندازد. اگر انسان سر سفره غذا نشست و «بسم الله» نگفت با او غذا مي خورد. هرگاه انسان داخل خانه شد و سلام نکرد و ناراحتي پيدا شد بايد بگويد (داسم، داسم، اعوذ بالله منه)

8- مطرش يا مشوط و ساوشوط؛ کار او پراکندن اخبار دروغ يا دروغ هايي است که خود جعل کرده، در حالي که حقيقت ندارد.

9- قَنذَر؛ او نظارت بر زندگي افراد مي کند. هرکس چهل روز در خانه خود طنبور داشته باشد، غيرت را از او برمي دارد، به طوري که انسان در برابر ناموس خود بي تفاوت مي شود.

10- دهّار؛ مأموريت او آزار مؤمنان در خواب است. به طوري که انسان خواب هاي وحشتناک مي بيند، يا در خواب به شکل زنان نامحرم درمي آيد و انسان را وسوسه مي کند تا او را محتلم کند.

11- اقبض؛ وظيفه او تخم گذاري است. روزي سي عدد تخم مي گذارد. ده عدد در مشرق و ده عدد در مغرب و ده عدد در وسط زمين، از هر تخمي عده اي از شياطين و عفريت ها و غول ها و جن بيرون مي آيند که تمام آنها دشمن انسان اند.

12- تمريح؛ امام صادق(ع) فرمودند: براي ابليس-در گمراه ساختن افراد- کمک کننده اي است به نام «تمريح» وي در آغاز شب بين مغرب و مشرق به وسوسه کردن، وقت مردم را پر مي کند.

13- قَزح؛ ابن کوا از اميرالمؤمنين(ع) از قوس و قزح پرسيد، حضرت فرمود: قوس و قزح مگو؟ زيرا نام شيطان «قزح» است بلکه بگو «قوس اله و قوس الرحمن»

14- زوّال؛ مرحوم کليني از عطيه بن المعزام روايت کرده که وي گفت: در خدمت حضرت صادق(ع) بودم و از مرداني که داراي مرض «اُبنه» بوده و هستند ياد کردم. حضرت فرمود: «زوال» پسر ابليس با آنها مشارکت مي کند و ايشان مبتلا به آن مرض مي شوند.

15- لاقيس؛ او يکي از دختران شيطان است و کارش وادار کردن زنان به مساحقه و هم جنس بازي زنان است. او مساحقه را به زنان قوم لوط ياد داد. يعقوب بن جعفر مي گويد: مردي از حضرت صادق(ع) از مساحقه بازي زن با زن ديگر- پرسيد: حضرت در حالي که تکيه کرده بود نشست و فرمود: زن زير و زن رو- هر دو ملعون اند. پس از آن فرمود: خدا بکشد «لاقيس» دختر ابليس را که چه عمل زشتي را براي زن ها آورد. آن مرد گفت: اين کار اهل عراق است؟ حضرت فرمود: سوگند به خدا که اين عمل در زمان رسول خدا(ص) بود قبل از آن که در عراق باشد.

16- مُتکَوِّن؛ شکل خود را تغيير مي دهد و خود را به صورت بزرگ و کوچک درمي آورد و مردم را گول مي زند و به اين وسيله آنان را وادار به گناه مي کند.

17- مُذَهّب؛ خود را به صورت هاي مختلفي درمي آورد، مگر به صورت پيغمبر و يا وصي او. مردم را به هر وسيله که بتواند گمراه مي کند.

18- خنزب؛ بين نمازگزار و نمازش حايل مي شود، يعني توجه قلب را از وي برطرف مي کند. در خبر است که عثمان بن ابي العاص بن بشر در خدمت حضرت رسول(ع) عرض کرد: شيطان بين نماز و قرائت من حايل مي شود- يعني حضور قلب را از من مي گيرد- حضرت جواب داد: نامش شيطان «خنزب» است. پس هر زمان از او ترسيدي به خدا پناه ببر.

19- مِقلاص؛ موکّل قمار است. قماربازها همه به دستور او رفتار مي کنند. به وسيله قمار و برد و باخت اختلاف و دشمني در ميان آنان به وجود مي آورد.

20- طَرطَبه؛ يکي از دختران آن ملعون مي باشد. کار او وادار کردن زنان به زنا است و هم جنس بازي را هم به آنان تلقين مي کند.

با سلام

بیماری قلبی، میگرن، کم خوابی و مصرف بتابلوکرها (نوعی قرص فشار خون) باعث دیدن کابوس می شود. به گفته متخصصان خواب، این قرص ها که به وفور از آن استفاده می شود، در گشاد کردن رگ های خون موثر است اما متخصصان معتقدند که به طور غیرمستقیم تعادل برخی مواد شیمیایی را بر هم می زند. ضربان نامنظم قلب نیز احتمال دیدن کابوس شبانه را ۳ برابر افزایش می دهد و در این شرایط درد سینه نیز ۷ برابر افزایش پیدا می کند. احتمال دارد بیماران قلبی دچار مشکل تنفسی شوند که این امر میزان اکسیژن در مغز را کاهش می دهد. دیدن کابوس می تواند زنگ خطر حمله میگرن قریب الوقوع هم باشد. این درد شدید می تواند هنگام شب رخ دهد. نظریه دیگری نیز وجود دارد که سردرد می تواند درمغز تغییراتی به وجود بیاورد. کمبود خواب نیز عامل دیگر دیدن کابوس است. محققان تاکید می کنند سیستم بدن به طور خودکار حرکت عضلات را کاهش می دهد یا فلج می کند تا فرد هنگام دیدن خواب به خودش آسیب نرساند. در حالت فلجی، فرد احساس می کند که کسی در اتاق است یا اینکه کسی روی سینه اش فشار وارد می کند. اگر چه این حالت تنها یک یا دو دقیقه طول می کشد اما باعث وحشت فرد می شود.

باید علت بختک رو مشخص کنین و درمانش کنین.

منتظر الظهور;924684 نوشت:
نخیر به جن ربط دارد! برای همین هست که مسلمانان موقع بروز این مشکل، وقتی اسم خدا یا ائمه را بر زبان می آورند سریع از این حالت خارج میشوند!

پزشکی درمانی برای فلج خواب و اوتیسم و.... ندارد! برای فلج خواب داروهای مسکن و خواب آور تجویز میکنند تا خوابش سنگین تر شود!

یا علی مدد

حالت این شخص ارتباطی با این موجودات ندارد بلکه حالت بی پی ام است که شخص خلع بدن و برونفکنی ناقص داشته است و حتی با متمرکز شدن بر انگشتان پا و تکان دادنشان و صبر و حفظ آرامش نیز میتوان از این حالت درآمد موضوع تصرف اجنه و بی اختیار کردن مروبط به حالت این شخص نمی باشد

عقل فعال;924927 نوشت:

یا علی مدد

حالت این شخص ارتباطی با این موجودات ندارد بلکه حالت بی پی ام است که شخص خلع بدن و برونفکنی ناقص داشته است و حتی با متمرکز شدن بر انگشتان پا و تکان دادنشان و صبر و حفظ آرامش نیز میتوان از این حالت درآمد موضوع تصرف اجنه و بی اختیار کردن مروبط به حالت این شخص نمی باشد

سلام خدمت شما.
بله موافقم درمورد فلج خواب(بختک)
این درواقع فکرمیکنم براساس حالات روحی که در بیداری داریم(مثل استرس زیاد/نگرانی بیش ازحد/فکروخیال ها و...)روی خواب تاثیر میگذارد که گاهی به خواب بد منتهی میشود و فرد درخواب بااین رویا دچار شوک میشود که بروزش بصورت تکان نخوردن موقتی هست.
بیشتر بنظرم شبیه یک حمله عصبی هست

صمیمی;924505 نوشت:
سلام
با تشکر

سلام
اگر زود بخوابین، دیگه مشکل فلج خواب ندارین، کارهایی کنید مثلا صبح زود بیدار بشین ک شب خوابتون ببره.
آیت الکرسی هم خوبه که میخونید باعث میشه کابوس کمتر ببینید، کابوس رو همه آدم ها دارن، کم و بیش.
دغدغه های ذهنی و روحی کمتر بشه، کابوسها هم کمتر میشن.
صلوات و سوره حمد بخونید.

عقل فعال;924927 نوشت:

یا علی مدد

بله درسته، مخصوصا قسمتی ک گفتن دیر خوابشون میبره، مرحله قبل از برونفکنیه .

موضوع قفل شده است