جمع بندی سه سوال از مشاوره محترم

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سه سوال از مشاوره محترم

سلام و خسته نباشید
سه سوال داشتم که با توضیح مفصلی آنها را نوشتم ... :">
1- به درس های دینی و روانشناسی خیلی علاقه دارم. (واقعا دین خیلی قشنگی داریم؛ دوست دارم یاد بگیرم و بقیه را به این دین زیبا دعوت کنم. شاید برای همین هم هست که روانشناسی را هم دوست دارم؛ چون با آن می توان افراد را شناخت و بفهمیم که چه جوری می توانیم آنها را به این دین زیبا دعوت کنیم.)
موقع انتخاب رشته کارشناسی اتفاق عجیبی افتاد و رشته ی فیزیک را انتخاب کردم Beee دو، سه ترمی گذشت و دیدم که با این رشته آرام نمی شوم [-O راستی این را هم بگویم که یک درس عمومی (اخلاق در اسلام) با یکی از استاد های بزرگ داشتم و آن چنان لذتی از این درس بردم که از کل واحدهای لیسانس و فوق لیسانسم این لذت را نبردم. laughing
به هر جهت فوق لیسانس را هم در همان دانشگاه قبول شدم و در گرایش ذرات بنیادی فیزیک ادامه دادم تا تمام شد. ولی این را هم بگویم که از فیزیک هیچ چیزی نفهمیدم! یعنی واقعا نفهمیدم ~x( و فهمیدم که همه چیز را حفظ می کردم و هیچ چیز نفهمیدم!! (خدا را شکر که این موضوع را فهمیدیم!!!). :-bd و چون هیچ چیزی نفهمیده بودم و برای کنکور دکتری و هم هیچ چیز ی نتوانستم بخوانم؛ قبول نشدم و به سربازی رفتم (دفترچه سربازی را بخاطر شرکت دوباره در کنکور دکتری پر کرده و ارسال کردم بودم). الان هم سربازی ام (با تمام مشکلات و خوبی هایی که برایم پیش آمده بود) تمام شد و فرصتی بود که دوباره به حوزه و دروس دینی فکر کنم.
بعضی از استادانم گفتند که تو 30 سال داری! (متولد دی ماه 1365 هستم) و بهتره که زودتر ازدواج کنی و برای اون هم باید دنبال کاری باشی! :">چند جا رفتم که نشد و گفتم حالا که کاری نتوانستم پیدا کنم درسم را ادامه بدهم (پدرم هم نظرش اینه که دکتری را ادامه بدهم!). یکی دیگه از استادانم گفت که حالا تا فوق لیساس درس خواندی حیفه که رها کنی و حوزه بری! می توانی دکتری را ادامه بدهی و در کنار آن در حوزه ی دانشگاهی دانشگاه فردوسی که برای دانشجوها و اساتید گذاشتن شرکت کنی و بعد از تمام شدن درس هایت به حوزه بری!!! راستی این را هم بگویم که همانطور که بالاتر گفتم فیزیک هدف اصلی ام در زندگی نیست و با آن آرام نمی شوم ولی درس زیبا و قشنگی هست و خیلی به دین نزدیکه (شاید یکی از دلایلی که ماندم، البته علاوه بر اون مفسر قرآن؛ همین نزدیکی به دین باشه). و هدفم در فیزیک استاد دانشگاه شدن هست که از آن راه به دیگران آموزش بدهم؛ آموزش های دینی همراه فیزیک! 8-> (خدا عاقبت دانشجویانی که من معلمشان بشوم را به خیر کنه!!! =)))
بعد از اینکه مدتی به این موضوع فکر کردم و با آدم های زیادی صحبت کردم و با شرایطی که داشتم (1-هدف اصلی و علاقه ام دروس دینی و روانشناسی بود و حالا فیزیکم 2-استخاره عجیب و جالب مفسر قرآن دانشگاه مان و مسیری که خدا جلوی پایم قرار داد 3-درس ها را نفهمیدم و حفظ کردم 4-از حفظی ها هم چیزی یادم نیست 5-از طرفی مسئله سن وازدواج و کار 6-شرایط زندگی خانوادگی ام و ...)؛ نتوانستم تصمیم درستی بگیرم که آیا ماندنم به صلاح است یا رفتنم!؟ برای همین هم به دفتر یکی از مراجع بزرگ برای استخاره رفتم. و نتیجه ی استخاره خیلی عجیب بود. (فکر کنم بتوانیدحدس بزنید ...) برای حوزه و حوزه ی رضوی (فکر کنم استخاره خیلی بد یا) بد آمد!!! و برای ادامه تحصیل در دانشگاه (با حوزه ی دانشگاهی مخصوص دانشجویان) استخاره خوب آمد!!! !!! !!! [-O دوباره شوکه شدم ولی باز هم خوشحالم. (نمی دانم چرا!!!) =d> Lol
می خواستم نظرتان را در این باره بدانم؟
2- در درس خواندن هم خیلی مشکل دارم؛ دوست دارم همه چیز را خیلی کامل یاد بگیرم. (به قول روانشناس ها انسان کمال گرا که البته هم نوع مثبتش را داریم و هم نوع منفی اش را!) برای همین موضوع هم تا چیزی را نفهمم به مطلب بعدی نمی روم و این موضوع اذیتم می کنه و برای همین هم هیچ موقع نمی توانم درس بخوانم و آنها را تمام کنم و به همراه آن مسئله را هم نمی توانم حل کنم!!! و برای همین هم درسها را نمی توانم ادامه بدهم. (چه فیزیک چه ریاضی چه کلاس زبان انگلیسی ای که رفته بودم و ...) ~x(
چه کاری باید انجام دهم؟
3- آیا سایت شما علاوه بر مشاوره، در برنامه ریزی درسی (مثلا در رشته ی ما) هم کمک می کند؟ یا جایی (سایتی و ...) را در این زمینه برای کمک می شناسید؟ (البته در هزینه ی مالی هم مشکل دارم #:-s ).
ببخشید که صحبت هایم خیلی طولانی شد!!! 8->
متشکرم علی از مشهد:-h

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز:

پاسخ سؤال اول:

درسته که درسهای طلبگی جذاب هستند و بسیار پر معنویت ولی طلبه شدن شرایط خاصی داره وشرط سنی مهمه.شما شرایطی داریدکه نمیتوانید به طور رسمی وارد حوزه شوید ولی میتوانید به صورت آزاد درسهای حوزه را بخوانید.اولویت شما در حال حاضر ازدواجه و همین خودش خیلی وقتگیره وچنان درگیر می شوید که فرصت کمی برای شما میماند شاید هم نماند.عمر شما و سرمایه و هزینه شما برای فیزیک صرف شده و باید به جایی برسه که علم شما مورد استفاده قرار بگیره.چنانچه قصد دارید به صورت خودخوان درسهای حوزه را بخوانید با یکی از طلاب مجرب و باسواد مشورت کنید.

پاسخ سؤال دوم:

روش مطالعه شما به لحاظ علمی غلطه.هدف شما اینه که با این روش مطالب را خوب خوب یاد بگیرید ولی علم میگوید که این روش غلطه ویادگیری رو پایین میاره.

روش درست مطالعه اینه که ابتدا خلاصه ای از بحث رابخوانید و در مرحله دوم یکبار کل فصل را بخوانید بدون اینکه به فهم دقیق آن گیر بدهید و در مرحله سوم دوباره خلاصه را بخوانید و در مرحله چهارم دوباره همان فصل رابا دقت هرچه تمام تر بخوانید و آنرا حفظ کنید.این توضیحات خیلی اجمالی بود پیشنهاد میکنم در زمینه روشهای یادگیری ومطالعه تحقیق کنید.چنانچه این مطالبی رو که عرض کردم خودتان میدانید ولی باز هم نمیتوانید به آن عمل کنید شما گرفتار وسواس هستید وباید به فکر چاره باشید.

پاسخ سؤال سوم:

مشاوره تحصیلی داریم اما این چیزی که مدنظر شماست ،خیر.

امین;924261 نوشت:
ولی طلبه شدن شرایط خاصی داره

هوالنور

با سلام

ممکنه شرایط حوزه رفتن و طلبه شدن رو بفرمایین ؟ و اینکه هرکس که میره حوزه الزاما مراحل سیر و سلوک و منازل رو طی میکنه؟

من خیلی دلم میخواد از این طریق روحم رو رشد بدم

شرایط حوزه در این لینک
طی مراحل سیر و سلوک لزوما از طریق طلبگی اتفاق نمی افته.اگه کسی استاد داشته باشه چه طلبه باشه وچه نباشه به شرط عمل به مقصد میرسه.با این فرق که علما زودتر وبهتر و با آسیب کمتر به مقصد میرسن.لازمه این راه آگاهی از حلال و حرام و مستحبات و مکروهاته که هرکسی احاطه بیشتری داشته باشه قطعا در مقام عمل بهتر عمل میکنه.

با سلام و خسته نباشید به مشاور خوب و محترم، امین و همینطور بقیه دوستان
از جوابهای خوبتان ممنونم 8->
از هر چه بگذریم از گفتگو درباره ی این جواب ها نمی گذریم :d

در مورد جواب اولی:

امین;924261 نوشت:
طلبه شدن شرایط خاصی داره وشرط سنی مهمه

بله درسته اما اگر مدت زمان سربازی را حساب کنیم، می بینیم هنوز یک سال دیگه وقت هست تا در حوزه ثبت نام بشه! :!!
اما با این نظرتان هم موافقم که
امین;924261 نوشت:
عمر شما و سرمایه و هزینه شما برای فیزیک صرف شده و باید به جایی برسه که علم شما مورد استفاده قرار بگیره.چنانچه قصد دارید به صورت خودخوان درسهای حوزه را بخوانید با یکی از طلاب مجرب و باسواد مشورت کنید

ولی می ترسم که بخاطر همه کارها و مخصوصا این موضوع زیر (که از واجب ترین کارهاست happy :x :d )
امین;924261 نوشت:
اولویت شما در حال حاضر ازدواجه و همین خودش خیلی وقتگیره وچنان درگیر می شوید که فرصت کمی برای شما میماند شاید هم نماند

هیچ موقع وقت نشه !!! [-O

و اما جواب دومی و سومی:

امین;924261 نوشت:
پیشنهاد میکنم در زمینه روشهای یادگیری ومطالعه تحقیق کنید
مشاوره تحصیلی داریم اما

می شود در این موارد توضیح بیشتری بدهید؛ مخصوصا جواب دومی (یعنی جواب سوال دوم). Beee :d

متشکرم علی از مشهد :-h

سلام و باید بگم واقعا جواب عالی ای بود =d> =d> =d> 8->

امین;924297 نوشت:
طی مراحل سیر و سلوک لزوما از طریق طلبگی اتفاق نمی افته.اگه کسی استاد داشته باشه چه طلبه باشه وچه نباشه به شرط عمل به مقصد میرسه.با این فرق که علما زودتر وبهتر و با آسیب کمتر به مقصد میرسن

خدا را شکر تا اونجایی که لطف خدا شامل حال این حقیر شده، باید بگم که آرا درسته. اگر آدم تمام تلاشش را بکنه و نتیجه ی کارها را به خدا واگذار بکنه، خدا بهترین مصلحت و حکمتش رو برای اون بنده می فرسته و این موضوع رو قشنگ حسش می کنی و می تونی درکش کنی. 8->
و به قول خودش در قرآن ((و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب و ... )) =d> =d> =d>
آخرش هم به این موضوع می رسی که واقعا خودش خدایه و خدایی شایسته اش هست که چقدر قشنگ مصلحت هر کسی رو می دونه که چی باید برایش بفرسته ...
فقط این وسط چند تا موضوع مهم هست Beee
شاید مهمترینش این دو موضوع باشه که بیاییم کمی صبر داشته باشیم و کمی هم شکر کنیم؛ واقعا در گذر رمان هست که به گوشه ای از مصلحت کارهای خدا (ان شاء الله) می رسیم و بعد سر به سجده می گذاریم و می گیم واقعا خدایی برازنده ات هست؛ واقعا تویی که رب همه موجودات هستی؛ واقعا تویی که علمت به غیب احاطه داره و ...
[-O 8-> 8->
:-h

محتوای مطالبی که ما میخوانیم دوجورند.اول :مطالبی که با یکبار خواندن متوجه میشویم و یاد میگیریم.دوم:مطالبی که نیاز هست چندین بار بخوانیم تا جابیفته و کاملا یاد بگیریم..برهمین اساس هم سیستم درسهایی که در حوزه وجود داره طراحی شده.یعنی شما میتوانید ظرف سه سال تمام درسهای حوزه را بخوانید ولی طوری طراحی شده که ۱۰سال طول میکشه.چرا؟چون فهم این مطالب نیاز به زمان داره و باید چندین بار خوانده بشه تا یاد بگیریم.به عنوان مثال درس اصول فقه را در چند مرحله میخوانیم.ابتدا کتابی به اسم الموجز را میخوانیم که خلاصه ای از اصوله.بعد کتاب اصول فقه مظفر را در ۲سال میخوانیم.بعد کتاب رسایل شیخ انصاری رادر ۲سال میخوانیم و بعد هم کتاب کفایه را در ۲سال میخوانیم.محتوای همه این کتابها یک چیز است فقط یک مقداری هر کدام مفصل تر است یک همچین روشی را در مطالعه باید در نظر گرفت.یعنی اجازه بدیم یک مقداری مطالب در ذهنمون خیس بخوره و بعدش در مرتبه های بعدی جا میفته.

عنوان:ادامه تحصیل در حوزه یا دانشگاه و روش صحیح مطالعه
سؤال:
سه سوال داشتم.1- به درس های دینی و روانشناسی خیلی علاقه دارم. ارشد فیزیک دارم.حالا نمی دانم به حوزه بروم یا دکتری بخوانم.استخاره برای حوزه رفتن، بد آمد.2- در درس خواندن هم خیلی مشکل دارم؛ دوست دارم همه چیز را خیلی کامل یاد بگیرم. برای همین هم هیچ موقع نمی توانم آنها را تمام کنم و به همراه آن مسئله را هم نمی توانم حل کنم چه کاری باید انجام دهم؟3- آیا سایت شما علاوه بر مشاوره، در برنامه ریزی درسی (مثلا در رشته ی ما) هم کمک می کند؟

پاسخ:
درسهای طلبگی جذاب هستند و بسیار پر معنویت ولی طلبه شدن شرایط خاصی دارد و شرط سنی مهم است.شما شرایطی داریدکه نمیتوانید به طور رسمی وارد حوزه شوید ولی می توانید به صورت آزاد درسهای حوزه را بخوانید.اولویت شما در حال حاضر ازدواج است و همین خودش خیلی وقت گیراست وچنان درگیر می شوید که فرصت کمی برای شما می ماند، شاید هم نماند.عمر شما و سرمایه و هزینه شما برای فیزیک صرف شده و باید به جایی برسد که علم شما مورد استفاده قرار بگیرد.چنانچه قصد دارید به صورت خودخوان درسهای حوزه را بخوانید با یکی از طلاب مجرب و باسواد مشورت کنید.
و اما روش مطالعه شما به لحاظ علمی اشتباه است.هدف شما این است که با این روش، مطالب را خوب خوب یاد بگیرید ولی علم میگوید که این روش درست نیست و یادگیری را پایین می آورد.روش درست مطالعه این است که ابتدا خلاصه ای از بحث را بخوانید و در مرحله دوم یکبار کل فصل را بخوانید بدون اینکه به فهم دقیق آن گیر بدهید و در مرحله سوم دوباره خلاصه را بخوانید و در مرحله چهارم دوباره همان فصل رابا دقت هرچه تمام تر بخوانید و آنرا حفظ کنید.این توضیحات خیلی اجمالی بود.پیشنهاد میکنم در زمینه روشهای یادگیری ومطالعه تحقیق کنید.چنانچه این مطالبی رو که عرض کردم خودتان میدانید ولی باز هم نمیتوانید به آن عمل کنید، شما گرفتار وسواس هستید وباید به فکر چاره باشید و نکته آخر اینکه مشاوره تحصیلی داریم اما برنامه ریزی تحصیلی نه.

موضوع قفل شده است