راه جایگزین نذر

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه جایگزین نذر

سلام.
مادر بنده حالشون خیلی بد بود.من نذر کردم اگه خوب شد و ازبیمارستان مرخص شد یه گوسفند یا بره قربونی کنم.
الان به لطف خدا حالشون بهتره و مرخص شدند.با دامداریها تماس میگیرم.قیمت گوسفند زیاده.راستش اون موقع فکرنمیکردم اینقدرباشه.الان میشه جایگزین بکنم نذرمو مثلا با چیزی غیر مالی مثل صلوات و ... یا یه حیوون ارزونتر؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

mohsen1990;923538 نوشت:
سلام.
مادر بنده حالشون خیلی بد بود.من نذر کردم اگه خوب شد و ازبیمارستان مرخص شد یه گوسفند یا بره قربونی کنم.
الان به لطف خدا حالشون بهتره و مرخص شدند.با دامداریها تماس میگیرم.قیمت گوسفند زیاده.راستش اون موقع فکرنمیکردم اینقدرباشه.الان میشه جایگزین بکنم نذرمو مثلا با چیزی غیر مالی مثل صلوات و ... یا یه حیوون ارزونتر؟

عرض سلام وادب
اگرصیغه ی نذر را خوانده اید(واگر مرجع شما ایت الله مکارم است اگر حتی کلمه ی نذر را هم بر زبان اورده باشید) ؛انجام نذر واجب شده بر شما و باید همان گوسفند را قربانی کنید
اگرصیغه نذر را نخوانده اید (و کلمه ی نذر را هم به زبان نیاورده ایدبفتوای ایت الله مکارم ) نذر محقق نشده شرعا و چیزی برگردن شما نیست و میتوانید کارهای دیگری که مایلید را بجای ان انجام دهید هرچند واجب نیست

اسراء;923748 نوشت:
عرض سلام وادب
اگرصیغه ی نذر را خوانده اید(واگر مرجع شما ایت الله مکارم است اگر حتی کلمه ی نذر را هم بر زبان اورده باشید) ؛انجام نذر واجب شده بر شما و باید همان گوسفند را قربانی کنید
اگرصیغه نذر را نخوانده اید (و کلمه ی نذر را هم به زبان نیاورده ایدبفتوای ایت الله مکارم ) نذر محقق نشده شرعا و چیزی برگردن شما نیست و میتوانید کارهای دیگری که مایلید را بجای ان انجام دهید هرچند واجب نیست

صیغه نذر چیه؟(مرجعم ایت الله خامنه ای)
گفتم یه گوسفند قربانی میکنم.البته اون موقع چون خیلی حالم بد بود دقیق یادم نیست چی گفتم.(الته توی ذهنم گفتم)خیلی دعاها و چیزای دیگه هم گفتم.مثلا۱۰۰۰تا ایه الکرسی و ... که البته اونا را انجام دادم.

با سلام

به زبان گفته شود ، اگر کسی در دل ، نیت بکند ولی صیغه آن را به زبان جاری نکند آن نذر نیست
لازم نیست که صیغه نذر به عربی خوانده شود بلکه به هر زبانی خوانده شود کافی است. پس اگر بگوید: چنانچه مریض من خوب شود براى خدا بر من است که ده تومان به فقیر بدهم ، نذر او صحیح است ، و اگر بگوید براى خدا نذر کردم چنین کنم ، ـ بنابر احتیاط واجب ـ باید عمل کند ، ولى اگر نام خدا را نبرد و فقط بگوید نذر کردم ، یا نام یکى از اولیاى خدا را ببرد نذر صحیح نیست
صیغه نذر عبارت است از «لله علی کذا وکذا وبه جای آن نذر خود را بیان کند » ومعنای آن به فارسی می شود :«از برای خدا به گردن من باشد که این عمل را انجام بدهم وآن کاری را که قصد کرده انجام بدهد را به زبان جاری کند »
لزوم قصد قربت در عقد نذر (آل عمران، آيه 35، مريم، آيه 26، و حج، آيه 29) و همچنين لزوم ذكر نام خدا در صيغه عقد نذر (همان) از شرايط صحت نذر است.البته شرايطي چون مكلف بودن، عاقل بودن، مختار بودن و قدرت بر انجام و امكان متعلق نذر از ديگر شرايط صحت عقد نذر است كه از آيات قرآني به دست مي آيد و فقيهان بر آن فتوا داده اند. (رساله امام خميني، باب نذر)

صیغه ی نذر همانست که در پست قبلی جناب yalda solimani اورده اند بفتوای حضرت امام و بقیه ی مراجع و البته به فتوای ایت الله مکارم کلمه ی نذر هم بگویند کافیست
پس اگر چنانکه فرمودید فقط در ذهن گذرانده باشید و صیغه ی نذر را بر زبان نیاورده باشید نذر شرعی محقق نشده و چیزی بر شما واجب نیست و اگر علاقمندید انجام دهید میتوانید کارهای دیگر را جایگزین کنید.

اسراء;924156 نوشت:
بفتوای حضرت امام و بقیه ی مراجع و البته به فتوای ایت الله مکارم کلمه ی نذر هم بگویند کافیست

۱.یعنی منظورتون اینه اسمه "خدا" را نگیم و فقط "نذر" را بگیم کافیست؟
۲.زمان داره نذر مثلا میشه چندماه دیگه انجام داد؟

mohsen1990;924250 نوشت:
.یعنی منظورتون اینه اسمه "خدا" را نگیم و فقط "نذر" را بگیم کافیست؟

بفتوای ایت الله مکارم همین که بگوید نذر میکنم که فلان کار را انجام بدهم نذر شرعی محقق شده و انجام ان کار واجب است ( بشرط داشتن بقیه ی شرایط نذر)

mohsen1990;924250 نوشت:
.زمان داره نذر مثلا میشه چندماه دیگه انجام داد؟

اگر نذر کننده در زمان نذر کردن ،زمانی را برای ان مشخص کند مثلا نذر کند در شب قدر یا تا فلان تاریخ این نماز را بخواند،نذر زمان دار خواهد بود ولی اگر زمانی مشخص نکند مثلا نذر کند یک روز روزه بگیرد در این صورت هر وقت خواست میتواند انجام دهد و زمان دار نیست.
موضوع قفل شده است