گواهی و اثبات نجس شدن شیء

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گواهی و اثبات نجس شدن شیء

بسمه تعالی
سلام علیکم .باصلوات بر محمد وآل محمد
آیا برای اینکه نجس شدن شی ثابت شود گواهی دو فرد لازم است یا یک فرد. ؟ آیا گواهی مرد و زن با هم در این مورد فرق دارند؟ آیا اگر گواه دهنده از روی احتمال گواهی دهد وظیفه ما تبعیت از ایشان است؟ من شک دارم که خواهرم به نجاست گوشه ای از فرش ما اشاره کرده یانه با این توصیف تکلیف من چیست؟ در ضمن وسواس شدید دارم.
مرجع تقلید: رهبری

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

shahin6718;923526 نوشت:
بسمه تعالی
سلام علیکم .باصلوات بر محمد وآل محمد
آیا برای اینکه نجس شدن شی ثابت شود گواهی دو فرد لازم است یا یک فرد. ؟ آیا گواهی مرد و زن با هم در این مورد فرق دارند؟ آیا اگر گواه دهنده از روی احتمال گواهی دهد وظیفه ما تبعیت از ایشان است؟ من شک دارم که خواهرم به نجاست گوشه ای از فرش ما اشاره کرده یانه با این توصیف تکلیف من چیست؟ در ضمن وسواس شدید دارم.
مرجع تقلید: رهبری

با سلام و احترام

نجاست هر چيز از سه راه ثابت می شود: اول: آنكه خود انسان يقين كند چيزی نجس است و اگر گمان داشته باشد چيزی نجس است، لازم نيست از آن اجتناب نمايد، بنابراين غذا خوردن در قهوه خانه و مهمان خانه هايی كه مردمان لا ابالی و كسانی كه پاكی و نجسی را مراعات نمی كنند در آنها غذا می خورند اگر انسان يقين نداشته باشد غذايی را كه برای او آورده اند نجس است، اشكال ندارد. دوم: آنكه كسی كه چيزی در اختيار او است بگويد آن چيز نجس است، مثلا همسر انسان يا نوكر يا كلفت بگويد ظرف يا چيز ديگری كه در اختيار او است نجس می باشد. سوم: آنكه دو مرد عادل بگويند چيزی نجس است، و نيز اگر يك نفر عادل هم بگويد چيزی نجس است، بنابر احتياط واجب، بايد از آن چيز اجتناب كرد.
گوشه فرش را پاک حساب کنید و از دقت هایی که منجر به وسواس می شود باید اجتناب کرد.

رساله مراجع، م121

موضوع قفل شده است