جمع بندی میل به نبایدها!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میل به نبایدها!

سلام،<br>به چیزهایی میل دارم که نباید داشته باشم. گاهی اوقات این میل در صورت فراهم بودن شرایط ممکنه به گناه کشیده بشه. آیا صرفا با داشتن این میل در ذهنم برام گناه نوشته میشه؟ من نهایتا میتونم تلاش کنم این میل به گناه کشیده نشه ولی تمایل به اون توی ذهنم همیشه هست. این موضوع واقعا ناراحت کننده است. چه کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کافی

programmer1;922603 نوشت:
سلام،<br>به چیزهایی میل دارم که نباید داشته باشم. گاهی اوقات این میل در صورت فراهم بودن شرایط ممکنه به گناه کشیده بشه. آیا صرفا با داشتن این میل در ذهنم برام گناه نوشته میشه؟ من نهایتا میتونم تلاش کنم این میل به گناه کشیده نشه ولی تمایل به اون توی ذهنم همیشه هست. این موضوع واقعا ناراحت کننده است. چه کنم؟

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
گناه تا در میدان عمل رخ ندهد، معصیتی برای انسان نوشته نمی شود. منتها همین فکر ها و امیال فاسد، روح را تیره می کند. مانند آتشی که داخل اتاق روشن شده, که آن قدر مشتعل نشده که اتاق را بسوزاند ولی دیوارها را سیاه می کند.
شما
اولا: از جاهایی که این امیال فاسد را شعله ور می کند, خود داری کنید
ثانیا: از بیکاری خود داری کنید.
ثالثا: از تنهایی به شدت خود داری کنید.
رابعا: هر وقت آن امیال بروز می کند، به جای خیالپردازی و دامن زدن به آن امیال، سریعا تغییر مکان بدید، و خود را به کاری مشغول کنید و سوره ناس و ذکر صلوات را بخوانید تا آن افکار و امیال از ذهن و درون شما خارج شود.
موفق باشید.
موق باشید

با سلام

بی‌گمان دریافته‌اید در صورت کنترل نشدن این میل و رابطه میل خیالی، وضعی به وجود می‌آید که شخص به طور ناخودآگاه گرفتار عذاب وجدان و احساس گناه می‌شود. همچنین به مرور زمان، چنین فردی خود را موجودی منحرف و بی‌مصرف در اجتماع خواهد یافت. لذا، شکل‌گیری عقده‌های روحی و احساس حقارت در فرد از پیامدهای اجتناب‌ناپذیر و حتمی‌الوقوع این گونه افکار است که موجب اختلافاتی در روابط اجتماعی و زناشویی فرد می‌شود.

حال می‌پرسید: چگونه می‌توان این حس را کنترل کرد؟
روان‌شناسان تدابیر ذیل را برای پیشگیری و پرهیز از مشکلات خیالپردازی میل بیان می‌کنند.

تنها خود شما هستید که می‌توانید تشخیص دهید، دلیل هوی و هوس و میلتان چیست؟

از خود بپرسید: آیا این خیالپردازی‌ها، هوس و میل فقط به دلیل زیاده‌روی میل درونی شماست یا این که فقط به عنوان نشانگری از میل ذاتی و مفیدی است که برای تقویت و لذت بیشتر از رابطه میل لازم و ضروری است؟

برای پاسخگویی به این سوال، لازم است بدانید این گونه خیالپردازی‌ها، توهمات و هوی و هوس درباره رابطه میل بخشی از طبیعت درونی هر انسانی است و فقدان آنها جای بسی سوال دارد، لذا توصیه می‌کنیم از وجود آنها در ذهن خود احساس شرم و خجالت نداشته باشید.

اما اگر این افکار، بیش از اندازه هستند و وجود آنها موجب آزردگی و تکدر خاطرتان شده، باید بگوییم، شرایط به​گونه‌ای دیگر است و شما باید آن را تهدیدی جدی در نظر گرفته و سهل‌انگاری نکنید.
روان‌شناسان پیشنهاد می‌کنند در چنین مواقعی بهتر است به درون خود مراجعه و در جستجوی علت اصلی باشید و آن را پیدا کنید. به طور مثال، آزار میل یا وجود رابطه میل ناموفق می‌تواند دلیلی باشد که جهت فکر و تخیل فرد درباره رابطه میل به سوی خلاف پیش رفته و به مشکلات و انحرافات میل منجر شود.

برای غلبه بر خیالپردازی‌های میل افراطی، سعی کنید تصورات صحیح و مناسبی را در ذهن خود پرورش دهید.

روان‌شناسان می‌گویند: در این مرحله مهم و حیاتی، به​جای احساس، منطق خود را حاکم و عاقلانه برخورد کنید. بهتر است در حین خیالپردازی به روابطی معقول و طبیعی فکر کنید و از اندیشیدن به روابط یا حالاتی که ممکن است به جسم یا روح شما آسیب بزند، بشدت پرهیز کنید.
بهتر است به رویاهای دست‌یافتنی و واقعی فکر کنید نه خیالی. توجه به این نکته بسیار حائر اهمیت است زیرا نبود دسترسی و ارضاء در رویاهای خیالی، باعث می‌شود استرس و اضطراب تمام وجود شما را دربر گیرد و مانعی بزرگ در پیشرفتان محسوب شود. اگر تا کنون چنین رویاهایی داشتید، می‌توانید از این پس، با ورزشی منظم و اصلاح رویاهای خیالی خود به رویاهایی واقعی، درصدد جبران این اشتباه برآیید و از پریشانی و عقده‌های حقارت درونی خود رهایی یابید.

باسمه الرقیب

سلام علیکم

programmer1;922603 نوشت:

باید ببینید که منشأ امیال مذکور چیست و آن را برطرف یا سدّ کنید،بعد از اینکه این امیال در انسان شکل گرفتند آنوقت مقاومت در برابر آن سخت

می شود چرا که میل، محرک اراده است.

بنابراین بهتر است مجاری حسی شکل گیری امیال مذکور را ببندید مثلا اگر چشمتان با دیدن صحنه ای میلی در شما ایجاد می کند چشمتان را

کنترل کنید به اصطلاح ادب چشم را تمرین کنید دستور قرانی کنترل چشم هم برای همین است که میل به گناه که زمینه ساز گناه است ایجاد نشود:

"قل للمؤمنین یغضوا من ابصارهم"به مردان مؤمن بگو چشمهای خود را کنترل کنند"البته این به عنوان مثال بود هر کسی به احوال خودش داناتر است:

"ان الانسان علی نفسه بصیره..."

یا اینکه فرض کنیم معاشرت با انسانهای مترف و مسرف در ما میل به دنیا و زر و زیور و تجملات آن را ایجاد کرده است باید معاشرتمان را با این دسته

کم کنیم.

تفکر،توکل و توسل هم در ضمن تلاشی که برای مراقبت از خویش می کنیم از ضروریات کفّ نفس(خویشتنداری) و بسیار کمک کننده است.

جمع بندی
میل به نبایدها
پرسش
به چیزهایی میل دارم که نباید داشته باشم. گاهی اوقات این میل در صورت فراهم بودن شرایط ممکنه به گناه کشیده بشود. آیا صرفا با داشتن این میل در ذهنم برایم گناه نوشته می شود؟
من نهایتا می توانم تلاش کنم این میل به گناه کشیده نشود ولی تمایل به آن توی ذهنم همیشه هست. این موضوع واقعا ناراحت کننده است. چه کنم؟
پاسخ
گناه تا در میدان عمل رخ ندهد، معصیتی برای انسان نوشته نمی شود. منتها همین فکر ها و امیال فاسد، روح را تیره می کند. مانند آتشی که داخل اتاق روشن شده, که آن قدر مشتعل نشده که اتاق را بسوزاند ولی دیوارها را سیاه می کند.
شما
اولا: از جاهایی که این امیال فاسد را شعله ور می کند, خود داری کنید
ثانیا: از بیکاری خود داری کنید.
ثالثا: از تنهایی به شدت خود داری کنید.
رابعا: هر وقت آن امیال بروز می کند، به جای خیالپردازی و دامن زدن به آن امیال، سریعا تغییر مکان بدید، و خود را به کاری مشغول کنید و سوره ناس و ذکر صلوات را بخوانید تا آن افکار و امیال از ذهن و درون شما خارج شود.
بنابراین باید ببینید که منشأ امیال مذکور چیست و آن را برطرف یا سدّ کنید،بعد از اینکه این امیال در انسان شکل گرفتند آنوقت مقاومت در برابر آن سخت می شود چرا که میل، محرک اراده است، لذا بهتر است مجاری حسی شکل گیری امیال مذکور را کنترل نمایید و مراقببه بیشتری نسبت به آن ها داشته باشید.

موضوع قفل شده است