آیا در این صورت دیه واجب می شود؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا در این صورت دیه واجب می شود؟

سلام علیکم...

همش از وقتی شروع شد که من مبصر کلاس دومی ها شدم ....اون زمان تکلیف نبودم ...اونا هم تکلیف نبودند ....الان به تکلیف رسیدم ...اون ها از کلاس فرار میکردند ...یکروز یه بچه ای که 4 سال از من کوچکتر بود ...فحش خیلی زشتی به من داد منم زدمش و بدنش سرخ شد....الان چکار کنم ...دوتا از اقایون روحانی گفتند دیه نداره ....یکی میگه دیه داره ...دفتر مرجعم (ایت الله سیستانی )گفتند دیه داره ...یک اقایی که گاهی داشتند و درس خارج میخواندند ...گفتند که این اشخاص که پاسخگویی میکنند در دفتر اگاهی کامل ندارند ...الا من نمیدانم چکار کنم ....خواهش میکنم ..راهنمایی کنید دیگه خسته شدم ....

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

Romman;921840 نوشت:
سلام علیکم...

همش از وقتی شروع شد که من مبصر کلاس دومی ها شدم ....اون زمان تکلیف نبودم ...اونا هم تکلیف نبودند ....الان به تکلیف رسیدم ...اون ها از کلاس فرار میکردند ...یکروز یه بچه ای که 4 سال از من کوچکتر بود ...فحش خیلی زشتی به من داد منم زدمش و بدنش سرخ شد....الان چکار کنم ...دوتا از اقایون روحانی گفتند دیه نداره ....یکی میگه دیه داره ...دفتر مرجعم (ایت الله سیستانی )گفتند دیه داره ...یک اقایی که گاهی داشتند و درس خارج میخواندند ...گفتند که این اشخاص که پاسخگویی میکنند در دفتر اگاهی کامل ندارند ...الا من نمیدانم چکار کنم ....خواهش میکنم ..راهنمایی کنید دیگه خسته شدم ....

جواب دفتر ایت الله سیستانی کاملا درست است :
اگر در اثر زدن ضربه ای به دیگران چه عمدی و چه حتی سهوی ، بدن او سرخ شود دیه دارد مگر انکه ان شخص حلال کند و ببخشد.
موفق باشید
.

با سلام

اگر مادر یا پدر یا کس دیگر به صورت کسی (چه فرزند و چه غیر آن ) سیلی یا چیزی بزند که سرخ یا کبود یا سیاه شود در هر مرحله دیه مخصوص به خود را دارد و باید دیه را به فرزند بدهد و بین خود و خدا توبه نماید و مقدار دیه به قرار ذیل است
اگر سیلی زدن به صورت موجب سرخی صورت شده , باید یک مثقال و نیم شرعی طلا که هر مثقال 18 نخود است به او بپردازد و اگر موجب کبود و.... شدن صورت گردیده سه مثقال و اگر سیاه شده شش مثقال شرعی طلا باید بپردازد اما اگر جای دیگر بدن غیر از صورت به واسطه زدن سرخ یا کبود یا سیاه شده , باید نصف آنچه را گفته شد به او بدهند. بلی چنانچه بعد از بلوغ رضایت او را کسب کنید اشکال ندارد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

ببخشید اگه نابالغ باشه و ببخشه کافیه ؟

اگر اون شخص بخشیده باشد مشکلی ندارد اما اگر مورد بخشش قرار ندهد در صورت قرمز صورت اون فرد باید دیه داده شود

بابا این سوسول بازی رو بزارید کنار. اگه اینطوری باشه که زمین و زمان باید به هم دیگه بدن!! من خودم باید چقدر باید دیه بدم$-)$-)$-)
اصلا زده زده دیگه

shilayee;925517 نوشت:
اگر اون شخص بخشیده باشد مشکلی ندارد اما اگر مورد بخشش قرار ندهد در صورت قرمز صورت اون فرد باید دیه داده شود

حالا چند تومن هست دیه?

من یادمه بچگی انگشت شصتم رو گذاشتم رو انگشت اشاره و مثل کمان به بالای گوش طرف نواختم که اندازه عدس خون آمد!! چقدر دیگه داره?

موضوع قفل شده است