حکم کسب درآمد با وجود اشکال در کارت پایان خدمت

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم کسب درآمد با وجود اشکال در کارت پایان خدمت

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سوالی داشتند که مایل نبودند با نام کاربری خود مطرح نمایند.

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

سلام
آیا وقتی در صورتی که کارت پایان خدمت سربازی دچار مشکل شرعی باشد
یعنی اینکه از 18 ماه خدمت 5 ماه آن کسری خدمت از بسیج باشد
و بعد از سال ها متوجه بشم که به طور مثال باید در سه ماه 45 ساعت دربه عنوان بسیجی فعال و 65 ساعت در سه ماه به عنوان اعضا شورا دربسیج فعالیت داشته باشم
ولی اینگونه نبوده و در سه ماه چنین فعالیت طبق ساعت نداشتم و فعالیت کمتری در بسیج داشتم
ولی از روی جهل و نادانی تعرفه ثبت سوابق را طوری پر کردم که انگار 45 ساعت یا 65 ساعت در ماه فعالیت داشتم
ولی کارت معاف از خدمت گرفتم و بعد 2 تا عمل سخت انجام دام که منجر به معافیت پزشکی میشد یکی جراحی کمر یکی هم واریکوسل گرید 3 چون کار ت معافیت داشتم دیگه پیگیراین قضیه نشدم چون کارت معافیت گرفته بودم به پدر و مادرم چیزی نگفتم چون نمیخواستم ناراحتشون کنم ولی یه ساله عذاب وجدان داره منو میکشه دیگه دارم دیوانه میشم.

1-اما الان نادم و پشیمان هستیم برای جبران باید چه کار کرد؟؟؟؟؟

2-الان مسافر کشی آزاد میکنم چون گواهینامه وابسته به داشتن کارت پایان خدمت است ولی کارت پایان خدمتم مشکل شرعی داره آیا کسب درآمد من حرام است؟؟؟

3 – خیلی این قضیه داره اذیتم میکنه خیلی فکرم مشغول باید چیکار کرد؟؟؟

4- توسط این کارت پایان خدمت جایی استخدام بشم و در دوران تحصیل تقلب کرده باشم در چند ماده درسی آیا کسب درآمد پس از استخدام حرام است؟؟؟؟چون تو یکی از استفتاءها خوندم به همراه مدرک تحصیلی یه مدرک دیگت هم مشکل شرعی داشته باشه وجایی استخدام بشی درآمدت مشکل شرعی داره.....

5 – چطور باید مرجع تقلید خود را عوض کنم چون در جایی از استفتاء مقام معظم رهبری خوندم که به علت سختی فتوا نمیتوانید مرجع خود را عوض کنید بااینکه میدانم مقام معظم رهبری اعلم تر است ولی الان گرفتار هستم به علت نادانی در دوران نوجوانی میخوام مرجع خودم رو عوض کنم باید چیکار کنم؟؟؟؟ کدام مرجع را انتخاب کنم که راحتر بگیره

6 – الان میدونم که خودم رو معرفی کنم به عنوان خائن حال منو میگیرن در صورتی که مثلا توی سن 18 یا 19سالگی خام و نادان بودم و از روی جهل این کار رو کردم هرکار کنم حالمو میگیرن

متاسفانه مهره ودیسک کمرم رو عمل کردم و پلاتین گذاشتم الان کارگری هم نمینتونم بکنم
هرکاری هم میخوای انجام بدی مدرک تحصیلی و مارت پایان خدمت ازت میخوان هر دوشم مشکل داران
میخوام خودمو بیمه کنم میترسم که بعدا ازش استفاده کنم مشکل داشته باشه

لطفا به سوالات من با حوصله پاسخ بدین برام توضیح بدین دیگه طاقتم تاب اومده خواب و خوراک ندارم.
بیکار هم هستم خیلی روم فشاردیگه سنم از استخدام داره میگذره
آیا رأفت اسلامی شامل بنده هم میشه؟؟؟؟

باتشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

مدیر ارجاع سوالات;921667 نوشت:
یعنی اینکه از 18 ماه خدمت 5 ماه آن کسری خدمت از بسیج باشد
و بعد از سال ها متوجه بشم که به طور مثال باید در سه ماه 45 ساعت دربه عنوان بسیجی فعال و 65 ساعت در سه ماه به عنوان اعضا شورا دربسیج فعالیت داشته باشم
ولی اینگونه نبوده و در سه ماه چنین فعالیت طبق ساعت نداشتم و فعالیت کمتری در بسیج داشتم
ولی از روی جهل و نادانی تعرفه ثبت سوابق را طوری پر کردم که انگار 45 ساعت یا 65 ساعت در ماه فعالیت داشتم
ولی کارت معاف از خدمت گرفتم و بعد 2 تا عمل سخت انجام دام که منجر به معافیت پزشکی میشد یکی جراحی کمر یکی هم واریکوسل گرید 3 چون کار ت معافیت داشتم دیگه پیگیراین قضیه نشدم چون کارت معافیت گرفته بودم به پدر و مادرم چیزی نگفتم چون نمیخواستم ناراحتشون کنم ولی یه ساله عذاب وجدان داره منو میکشه دیگه دارم دیوانه میشم.

1-اما الان نادم و پشیمان هستیم برای جبران باید چه کار کرد؟؟؟؟؟

مقصر در صدور این گواهی بسیجی فعال ، شخص یا نهاد صادر کننده است نه شما، بنابراین شما گناه یا خلافی مرتکب نشده اید تا لازم باشد عذاب وجدان داشته باشید .
علاوه بر انکه شما حقیقتا معاف هستید بنابر این اگر این معافیت هم خلاف قانون باشد جای نگرانی برای شما که حقیقتا معاف هستید؛نیست.

-الان مسافر کشی آزاد میکنم چون گواهینامه وابسته به داشتن کارت پایان خدمت است ولی کارت پایان خدمتم مشکل شرعی داره آیا کسب درآمد من حرام است؟؟؟

3 – خیلی این قضیه داره اذیتم میکنه خیلی فکرم مشغول باید چیکار کرد؟؟؟

با این وضعیت که فرمودید گواهینامه ی شما ایرادی ندارد البته اگر شغل وابسته به گواهینامه بود (و گواهینامه ی شما غیر قانونی بود)هم پول و درامد شما حرام نبود.

- توسط این کارت پایان خدمت جایی استخدام بشم و در دوران تحصیل تقلب کرده باشم در چند ماده درسی آیا کسب درآمد پس از استخدام حرام است؟؟؟؟چون تو یکی از استفتاءها خوندم به همراه مدرک تحصیلی یه مدرک دیگت هم مشکل شرعی داشته باشه وجایی استخدام بشی درآمدت مشکل شرعی داره.....

5 – چطور باید مرجع تقلید خود را عوض کنم چون در جایی از استفتاء مقام معظم رهبری خوندم که به علت سختی فتوا نمیتوانید مرجع خود را عوض کنید بااینکه میدانم مقام معظم رهبری اعلم تر است ولی الان گرفتار هستم به علت نادانی در دوران نوجوانی میخوام مرجع خودم رو عوض کنم باید چیکار کنم؟؟؟؟ کدام مرجع را انتخاب کنم که راحتر بگیره

6 – الان میدونم که خودم رو معرفی کنم به عنوان خائن حال منو میگیرن در صورتی که مثلا توی سن 18 یا 19سالگی خام و نادان بودم و از روی جهل این کار رو کردم هرکار کنم حالمو میگیرن

اگر برای گرفتن مدرک تقلب کرده باشید و مدرک تقلبی باشد درامد حاصل از کاری که بر اساس ان مدرک بگیرید هم حلال نیست. . برای حل این مشکل باید به اداره ی مربوطه مراجعه کنید.
موضوع قفل شده است